Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Kyle Redwine10.34cPRMIAuburn Hills AvondaleApr 18Athens @ Avondale
2.12Caprice Thomas10.62PRMISouth HavenApr 24South Haven vs Dowagiac
3.10Ted Parcher10.64PRMILindenJun 02MHSAA Div. II State Finals
4.12Bryce Richards10.70PRMIEaton RapidsMay 08CAAC Gold Mason vs. Eaton Rapids
12Austin Sanders10.70PRMIYpsilanti CommunityMay 18MHSAA Region 3-1
6.11James Henderson10.73PRMIMidland Bullock CreekMay 04Nite Trax Invitational
7.11Gary Jones10.74cPRMIAlleganMay 30Allegan News County Invite
12Kassius Kelly10.74cPRMIClarencevilleMay 18MHSAA Region 15-2 @ Bloomfield Hills Lahser HS
9.12John Grace10.74PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
10.12Connor Vanderhyde10.76PRMIHoward City-Tri-CountyMay 18MHSAA Regional 17-2 at Houseman Field
12Josh Simmons10.76PRMISaginaw Swan ValleyMay 04Nite Trax Invitational
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.11Darnell White21.24cPRMIDetroit Allen Academy (closed 2016)Apr 26Ecorse
2.12Kyle Redwine21.43PRMIAuburn Hills AvondaleJun 09Midwest Meet of Champions
3.12Marques Webb21.54cPRMIPontiacApr 17Pontiac Vs. West Bloomfield
4.12Andrew Ellis21.55PRMIBenton HarborJun 09Midwest Meet of Champions
5.11Gary Jones21.61MIAlleganJun 02MHSAA Div. II State Finals
6.10Ted Parcher21.64PRMILindenJun 02MHSAA Div. II State Finals
7.12Jeff Aririguzo21.74PRMIWest BloomfieldMay 25Oakland County Championship
8.12Christopher Maye21.77PRMIUnion CityMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
9.12Austin Sanders21.82MIYpsilanti CommunityMay 18MHSAA Region 3-1
10.12Tony Boyd21.83PRMIFlint Northern (closed 2014)Apr 27Don Lukens / Lady Knight Invitational
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Tony Boyd47.44cPRMIFlint Northern (closed 2014)May 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
2.12Shane Barron48.10PRMIFlint Carman-AinsworthJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
3.11Philip Johnson48.31PRMIBeverly Hills GrovesJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
4.11Theodore Turner Jr48.49PRMIFlint Northern (closed 2014)Apr 27Don Lukens / Lady Knight Invitational
5.12Nathan Chapman48.64cPRMIAuburn Hills AvondaleMay 18MHSAA Region 15-2 @ Bloomfield Hills Lahser HS
6.11Tre Walton48.69PRMISouthfield Arts & TechMay 19MHSAA Region 6-1
7.12Jibril Mims48.74cPRMIDetroit Country DayMay 18MHSAA Region 15-2 @ Bloomfield Hills Lahser HS
8.11T.J. Burnett48.80MIWyoming KelloggsvilleMay 18MHSAA Regional 17-2 at Houseman Field
9.12Harris Edwards48.86PRMIGrand LedgeMay 23CAAC Blue Division
10.9Drake Gauthier48.94cMIGrand BlancMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Wuoi Mach1:52.92PRMIGR_ChristianMay 11OK White Conference Meet - Finals
2.9Drake Gauthier1:53.30MIGrand BlancAug 04AAU National Junior Olympic Championships
3.12Zachary Zingsheim1:54.03PRMILansing CatholicApr 27MSU Spartan Classic
4.12Brandon Wallace1:54.12PRMIHighland-MilfordJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
5.12Scott Bradley1:54.31MIBattle Creek LakeviewJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
6.12Nathan Chapman1:54.64PRMIAuburn Hills AvondaleMay 25Oakland County Championship
7.11Drew Woznick1:54.68PRMIRockfordMay 03OK Red Dual Grand Haven at Rockford
8.12Joe Oehrli1:54.77PRMIReed CityJun 09Midwest Meet of Champions
9.12Schalk Vanniekerk1:54.81PRMIGrand HavenMay 03OK Red Dual Grand Haven at Rockford
10.11Connor Mora1:54.9hPRMICedar SpringsMay 18Regional 2-17
12Luke Schwerin1:54.9hPRMIHollyMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Connor Mora4:13.53MICedar SpringsMay 25Pioneer All Star Meet
2.10Brian Kettle4:16.5hMIHighland-MilfordMay 18MHSAA Regionals
3.12Garret Zuk4:16.92PRMIWhite Lake LakelandMay 12KLAA Lakes Conference Championship
4.11Drew Woznick4:17.36PRMIRockfordMay 05Red Hawk Team Invite
5.12Shawn Welch4:17.91PRMIHighland-MilfordJun 09Midwest Meet of Champions
6.12Nick Costello4:18.7hPRMIBrightonMay 18MHSAA Regionals
7.12Joe Oehrli4:19.14PRMIReed CityJun 02MHSAA Division 3 State Final
8.12Ian McGinn4:19.6hPRMIHartlandMay 08Hartland @ Milford
9.12Nicholas Soter4:19.7hPRMIDearborn Divine ChildMay 05Mark Carpenter Invitational
10.12Paul Ausum4:19.8hPRMIHighland-MilfordMay 18MHSAA Regionals
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Garret Zuk9:00.9hPRMIWhite Lake LakelandMay 18MHSAA Regionals
2.12Evan Chiplock9:08.70PRMISaginaw HeritageApr 27Bulldog Invitational
3.12Ian McGinn9:09.52PRMIHartlandMay 12KLAA Lakes Conference Championship
4.12Bryce Bradley9:10.42PRMIChelseaApr 27Bulldog Invitational
5.11Tanner Hinkle9:14.69MIMasonApr 27Bulldog Invitational
6.11Nathan Burnand9:18.38MIWaterford MottMay 12KLAA Lakes Conference Championship
7.9Ben Hill9:20.38MIRoyal OakJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
8.12Jimmy Hicks9:21.43PRMILansing CatholicApr 27MSU Spartan Classic
9.11T.j. Carey9:23.70MILake OrionJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
10.11Sean Pengelly9:24.70MIHartlandMay 12KLAA Lakes Conference Championship
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Chaz Bradshaw14.11PRMIAlmaMay 18MHSAA Region 19-2 at Chippewa Hills
2.12Drake Johnson14.24MIAnn Arbor PioneerJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
3.12Jake McFadden14.37MIClareMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
4.11Freddie Crittenden14.41MIUticaJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
5.11Austin Loewen14.46MIWilliamstonJun 02MHSAA Div. II State Finals
6.10Ross Williams14.47MIBeverly Hills GrovesMay 25Oakland County Championship
7.12Josh Jenkins14.54cPRMIReadingApr 19Union City v Reading
8.12Alex Roberts14.56PRMILake OrionMay 25Oakland County Championship
9.12Michael Roberts14.64cPRMILake OrionApr 14Groves Invitational
10.12Diop Harris14.68PRMIBC CentralMay 11SMAC Division Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Jacorey Lipsey38.29PRMIPortage NorthernMay 11SMAC Big 16 West Conference Meet
2.11Freddie Crittenden38.34cMIUticaApr 21Brandon Invitational
3.12Jake McFadden38.37PRMIClareApr 27Clare Invitational
4.12Drake Johnson38.63PRMIAnn Arbor PioneerMay 18MHSAA Region 3-1
5.12Rare Williams38.71PRMIYpsilanti LincolnMay 29Larry Steeb Memorial Meet of Champions
6.12Jose Amado38.75PRMISalemMay 29Larry Steeb Memorial Meet of Champions
7.12James DeWitt38.81PRMIGrand HavenMay 11OK Red Conference Finals
8.12Alex Roberts38.84cPRMILake OrionMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
9.11Justin Hunter-Smith38.97PRMIMuskegon Orchard ViewMay 18MHSAA Regional 18-2 at Zeeland East
10.10Jordan Shive39.04cMIRochester AdamsMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.-Jamil Banks
Jalen Cureton
Damonta' Madden/Warner
Alton Yarbrough
42.04cMIGrand BlancMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
2.-DiQuan Hunt
Jaqweese Williams
Anthony White
Javon Moore
42.42MILansing EverettMay 23CAAC Blue Division
3.-Damian Johnson
Amonta Glasper
Diop Harris
Amaad Moody
42.53MIBC CentralMay 18MHSAA Regional No. 2-1 Holt
4.-Cory Ester
Chris Leigh
Zach Arnold
Nick Balavich
42.62MILake OrionMay 25Oakland County Championship
5.-Relay Team42.89MIYpsilanti CommunityMay 18MHSAA Region 3-1
6.-Relay Team42.90MISouthfield Arts & TechMay 25Oakland County Championship
7.-Relay Team42.92MIAuburn Hills AvondaleMay 25Oakland County Championship
8.-Don Dawkins
Devin Reed
Brian Harris
Jake Neracher
42.93MIWalled Lake WesternMay 26MITCA Division 1 Team State Championships
9.-Demetrius Brown
Jhamonte Melton
John King
Sherman Hodges
42.99MIMuskegonMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
10.-Chris Eggenberger
Jeremy Blauser
Tim Gilbert
Scott Kaule
43.02MIRockfordMay 24Metro Health Sports Medicine Scholarship Track and Field Invitational a MichianaTiming.com Event
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.-Adrian Sanchez
Kendal Jackson
David Washington
Anthony Goodman
1:27.84MILansing SextonMay 23CAAC Blue Division
2.-Nathan Chapman
Jeff Douglas
Myles Wright
Kyle Redwine
1:28.03MIAuburn Hills AvondaleMay 25Oakland County Championship
3.-Cory Ester
Joe Deneau
Zach Arnold
Nick Balavich
1:28.16MILake OrionMay 25Oakland County Championship
4.-Stefon White
Damonta' Madden/Warner
Parker Wheatley
Jalen Cureton
1:28.2hMIGrand BlancMay 18MHSAA Region 09-1 @ Brandon
5.-Matt Goeman
Garrick Roemer
Steven Bastien
Thomas Eby
1:28.71MISalineJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
6.-Relay Team1:28.84MISouthfield Arts & TechMay 25Oakland County Championship
7.-Conner Caporale
Zachary Zingsheim
Matt Macksood
Cedric Lee
1:28.87MILansing CatholicMay 15CAAC WHITE: Lansing Catholic vs. Williamston
8.-Relay Team1:29.12MIFlint Carman-AinsworthJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
9.-Andre Cochrane
Sam Willis
Marques Mondy
Ben Seppa
1:29.2hMIJacksonApr 24Jackson vs Grand Ledge/Lansing Sexton
10.-Luke Vasillion
Connor Anderson
Mark Adams
Harris Edwards
1:29.23MIGrand LedgeJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Steven Bastien
Spencer Bishop
Matthew Elms
Garrick Roemer
3:20.18MISalineJun 16New Balance Nationals Outdoor
2.-Kendal Jackson
Adrian Sanchez
Herman Mason
Anthony Goodman
3:20.4hMILansing SextonMay 11The Cardinal Twilight Classic
3.-Cory Ester
David Diaz
Zach Arnold
Nick Balavich
3:20.98MILake OrionMay 25Oakland County Championship
4.-Ross Williams
Blake Jackson
Jordan Banks
Phillip Johnson
3:21.43MIBeverly Hills GrovesJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
5.-Jestin Tigue
Patrick Rooker
Gabe Hodge
Gerald Henderson
3:21.6hMIDavisonMay 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
6.-Austin Lorasch
Nathan Vorwerck
Nathan Flores
Andrew Mudd
3:21.7hMIBay City WesternMay 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
7.-Shane Barron
Jevonte Alexander
Jaylen Randels
Antwan Curtis
3:21.9hMIFlint Carman-AinsworthMay 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
8.-Dominic McElwee
Ernie Morton
Anwar Munye
Joe Riggins
3:21.91MIEast KentwoodJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
9.-Matt Macksood
Jimmy Hicks
Conner Caporale
Zachary Zingsheim
3:22.22MILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
10.-Brett Ambs
Corey Washington-Sain
Mike Ambs
Scott Bradley
3:22.30MIBattle Creek LakeviewMay 22Big 16 SMAC Championships
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Shawn Welch
Brian Kettle
Paul Ausum
Brandon Wallace
7:36.26MIHighland-MilfordJun 16New Balance Nationals Outdoor
2.-Evan Chiplock
Nate Cruz
Bobby Leddy
David Jensen
7:50.2hMISaginaw HeritageMay 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
3.-Relay Team7:50.3hMIWhite Lake LakelandMay 18MHSAA Regionals
4.-David Arenz
George Modrak
T.j. Carey
David Diaz
7:51.84MILake OrionJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
5.-Logan Wetzel
Terrell McGee
Matthew Elms
Spencer Bishop
7:51.93MISalineMay 04Golden Triangle Invitational
6.-Joe Marrah
Austin Winter
Jimmy Hicks
Zachary Zingsheim
7:52.1hMILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
7.-Spencer Holland
Patrick Rooker
Troy Simpson
Gerald Henderson
7:52.3hMIDavisonMay 18MHSAA Region 10-1 at Bay City Western
8.-Zach Mayfield
Tyler Partridge
Nick Costello
Timmy Jurick
7:53.16MIBrightonJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
9.-Austin Benoit
Casey Aman
Chris Coles
Drew Woznick
7:55.14MIRockfordJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
10.-Jake Morey
Tim DeJong
Broderic Bender
Adam Sanchez
7:56.99MIAlmaMay 26MITCA Division 2 Team State Championship
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Riley Norman61' 2.5MICadillacJun 02MHSAA Div. II State Finals
2.12Tj Beelen60' 0PRMIZeeland EastMay 24Metro Health Sports Medicine Scholarship Track and Field Invitational a MichianaTiming.com Event
3.12Matt Costello57' 8.75PRMIBay City WesternMay 26MITCA Division 1 Team State Championships
4.10Kevin Weiler57' 1.25MISwartz CreekMay 29Norb Badar
5.12Chris Saikalis56' 5.5PRMIWaterford MottMay 25Oakland County Championship
6.11Nate Jeppesen56' 4MIPortage CentralMay 22Big 16 SMAC Championships
7.11Cullen Prena55' 11MIWalled Lake CentralMay 12KLAA Lakes Conference Championship
8.12Robert Kelly55' 5PRMI Harper Woods Chandler ParkJun 02MHSAA Div. II State Finals
9.12Adam Martin55' 4PRMIEast KentwoodMay 11OK Red Conference Finals
10.12Drake Miller55' 3.5PRMISturgisMay 18MHSAA Regional 11-2 at Vicksburg
12Jeff Roe55' 3.5PRMIBirch RunMay 18MHSAA 16-2 @ Flint Northwestern
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Tj Beelen200' 2PRMIZeeland EastMay 05West Ottawa Relays
2.11Jacob Patrick190' 0MILitchfieldJun 02MHSAA Div 4 State Finals
3.11Cullen Prena187' 7MIWalled Lake CentralApr 28Oxford Invitational
4.12Vinny Gjokaj183' 7PRMIWalled Lake WesternMay 08Walled Lake Central @ Walled Lake Western
5.12Matt Costello178' 6PRMIBay City WesternJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
6.12Sam Brunner173' 4PRMIRomeoMay 04Harold Arft Sterling Invitational
7.12Dylan Banagis170' 8PRMIFHE Ada Forest Hills EasternJun 09Midwest Meet of Champions
8.12Kyle Ready170' 2PRMIGibraltar CarlsonApr 19Lincoln Park @ Carlson
9.11Riley Norman167' 7PRMICadillacMay 26MITCA Division 2 Team State Championship
10.12Kellen Sorenson166' 4PRMICarleton AirportApr 28Airport Relays
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Aaron Benton6' 11PRMIAlmontMay 312012 Almont Track
2.11Louis Lamberti6' 10PRMIPetoskeyMar 28Chippewa Invite
11Travis McCuaig6' 10PRMIMorley-StanwoodMay 12Central Montcalm Hornet Invite
4.12Zack Waldron6' 9PRMIGR_NorthviewMay 19MHSAA Regionals 1-1
5.12Harris Edwards6' 8PRMIGrand LedgeApr 17Grand Ledge vs Holt/Lansing Eastern
6.11John Mrosewske6' 7.25PRMIThree RiversApr 27Don Lukens / Lady Knight Invitational
7.12Lucas Landis6' 7MIShelbyMay 15West Michigan Conference Meet
11Demarcus Leak6' 7PRMIPaw PawApr 27Bangor Relays
12Stephen Sykes6' 7MILitchfieldApr 18SCAA Crossover
10.12Tre Goynes6' 6PRMIRedford UnionJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Jaime Salisbury16' 6PRMIMarine CityJun 09Midwest Meet of Champions
2.12Cory Miller16' 0PRMIAdrianMay 11Siena Heights Invitational
3.12Dan Emery15' 9PRMIBattle Creek LakeviewApr 17Battle Creek Lakeview Vs. Coldwater
4.12Zack Sutton15' 4.25PRMIMuskegon Orchard ViewMay 04GMAA City Track Meet
5.11Micheal Hovater15' 3PRMIChelseaMay 24SEC Boys Championships
6.10Noah Gary15' 0MIDexterMay 08Dexter vs. Chelsea
12Steven Bastien15' 0PRMISalineApr 17Saline vs. Bedford
11Dylan Kole15' 0MIGR_Kenowa HillsMay 24Metro Health Sports Medicine Scholarship Track and Field Invitational a MichianaTiming.com Event
9.12Colt Arnett14' 10PRMIAdrianMay 18MHSAA 13-2 Regional @ Livonia Ladywood
12Scott Watson14' 10PRMIStockbridgeMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Steven Bastien24' 0PRMISalineApr 17Saline vs. Bedford
2.11Tyree Waller23' 3.25MIYpsilanti LincolnJun 02MHSAA LP D1 State Track and Field Final
3.12Christopher Maye23' 1.75PRMIUnion CityMar 28Union City vs. White Pigeon
4.11Ato Condelee22' 7.75MIHolland West OttawaMay 11OK Red Conference Finals
5.12Caprice Thomas22' 7.25PRMISouth HavenMay 01Allegan @ South Haven
6.11Houston Glass22' 7PRMIEast KentwoodApr 27JD's Invitational
12Dillon Wood22' 7MILakeviewMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
8.12Branden Vandentoorn22' 6.5PRMIEast KentwoodMay 03OK Red dual Grandville at East Kentwood
9.12Harris Edwards22' 6.25PRMIGrand LedgeMay 04Golden Triangle Invitational
10.11Dontel Highsmith22' 5.75MIDowagiac UnionMay 22Wolverine Conference Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.