Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Christopher Maye10.84cMIUnion CityMar 28Union City vs. White Pigeon
2.12Jacob Bergey10.88PRMISt. LouisMay 09TVC-Ithaca/St. Louis
3.12Jake McFadden10.94cPRMIClareApr 25Clare @ Roscommon
11Evan Slawinski10.94cPRMIManisteeApr 23Kingsley vs. Manistee
5.12Cedric Lee10.98PRMILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
6.12Taylor Rios10.99PRMICarson City-CrystalMay 15League Quad Meet
7.10Thais Grays11.01PRMIElk RapidsMay 29TC Record Eagle Honor Roll
8.12Matt Glynn11.08PRMISanford-MeridianMay 04Nite Trax Invitational
9.12Alex S. Thelen11.10PRMIPewamo-WestphaliaMay 04Pewamo-Westphalia Invitational
10.10Tyler Hendricks11.11MISaginaw NouvelMay 04Pewamo-Westphalia Invitational
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Christopher Maye21.77PRMIUnion CityMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
2.10Dillon Brooks21.90PRMIPerryMay 05School Record
3.11Evan Slawinski22.24cPRMIManisteeMay 24Metro Health Sports Medicine Scholarship Track and Field Invitational a MichianaTiming.com Event
4.12Cedric Lee22.29PRMILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
5.11Jacob Micka22.30PRMIOvid-ElsieMay 04Pewamo-Westphalia Invitational
6.12Jake McFadden22.32PRMIClareApr 27Clare Invitational
7.10Thais Grays22.37PRMIElk RapidsMay 29TC Record Eagle Honor Roll
8.11Nick Girodat22.44PRMIJackson Lumen ChristiMay 18MHSAA Regional 22-3
9.12Mike Emig22.47PRMIParchmentApr 27Don Lukens / Lady Knight Invitational
10.11Joe Harmon22.55PRMIGR_West CatholicMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Jaleel Sanders49.07PRMISouthfield Bradford AcademyMay 12CSC Track & Field Championship
2.12Zachary Zingsheim49.27PRMILansing CatholicMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
3.12Conner Caporale49.44PRMILansing CatholicMay 15CAAC WHITE: Lansing Catholic vs. Williamston
4.12Nick Mancini49.94cPRMIKalamazoo HackettMay 22KVA Conference Championship
5.12Seth Brotherton49.95PRMIHillsdaleMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
6.12Alex S. Thelen50.01PRMIPewamo-WestphaliaMay 11Jonathan Nugent Invitational
7.11Dominic Vandeventer50.08MIBrooklyn Columbia CentralMay 18MHSAA Regional 22-3
8.11Isaac Pringle50.23MIHanover-HortonMay 18MHSAA Regional 22-3
9.11Joe Harmon50.24PRMIGR_West CatholicMay 11OK Blue Conference Finals
10.12Cal Cummins50.25PRMIComstockMay 22Wolverine Conference Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Zachary Zingsheim1:54.03PRMILansing CatholicApr 27MSU Spartan Classic
2.12Joe Oehrli1:54.77PRMIReed CityJun 09Midwest Meet of Champions
3.12Alex Wesche1:56.40PRMIBrooklyn Columbia CentralJun 02MHSAA Division 3 State Final
4.12Jimmy Hicks1:57.4hPRMILansing CatholicApr 17Caac White Lcc @ Perry
5.10Chase Barnett1:57.49MIMason County CentralMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
6.12Josh Klebba1:58.1hPRMIAlmontMay 25BWA Meet of Champions
7.11Jake Hall1:58.31MIFrankenmuthJun 02MHSAA Division 3 State Final
8.12Devon Dawson1:58.52PRMIGraylingMay 12Alma College Scottie Classic
9.12Justus Pinckney1:58.66PRMIGrandville Calvin ChristianMay 18MHSAA Regional 26-3 at Maple Valley
10.12Ronnie Milbocker1:58.80PRMIWhitmore LakeMay 29Larry Steeb Memorial Meet of Champions
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Joe Oehrli4:19.14PRMIReed CityJun 02MHSAA Division 3 State Final
2.11Bryce Stroede4:20.64MIHanover-HortonJun 02MHSAA Division 3 State Final
3.12Jimmy Hicks4:22.39PRMILansing CatholicJun 02MHSAA Division 3 State Final
4.12William Huddleston4:22.66PRMIBenzie CentralJun 02MHSAA Division 3 State Final
5.12Devon Dawson4:23.39PRMIGraylingMay 12Alma College Scottie Classic
6.10Chase Barnett4:23.84MIMason County CentralMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
7.12Simon Reidsma4:24.29PRMIGrandville Calvin ChristianMay 11OK Silver Conference Finals
8.12Ronnie Milbocker4:25.08PRMIWhitmore LakeMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
9.11Nick Raymond4:26.45MIErie MasonMay 12Mason Invitational
10.12Jonathan Harper4:27.12PRMIClareMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Jimmy Hicks9:21.43PRMILansing CatholicApr 27MSU Spartan Classic
2.10Will Wilson9:24.79MIKent CityMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
3.12Simon Reidsma9:27.76PRMIGrandville Calvin ChristianMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
4.12Josh Kersjes9:28.91PRMIGrandville Calvin ChristianMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
5.12Eric Edmond9:30.29PRMIFrankenmuthMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
6.11Bryce Stroede9:33.69MIHanover-HortonMay 29Selby Track Classic
7.9Keenan Rebera9:35.77MILansing CatholicMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
8.12John Bell9:37.96PRMIPerryMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
9.10Zach Hardway9:38.13PRMIHillsdaleMay 18MHSAA Regional 22-3
10.11Zachary Nowicki9:40.75MIGrandville Calvin ChristianMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Jake McFadden14.37MIClareMay 042012 Shepherd Bluejay Invite
2.12Ben Simpson15.01PRMIKingsleyMay 29TC Record Eagle Honor Roll
3.11Ross Whitman15.35MIMonroe St. Mary CCMay 12Mason Invitational
4.10Brian Stearns15.37MIFrankenmuthJun 02MHSAA Division 3 State Final
5.12Stevie Melville15.39PRMIVandercook LakeMay 22Cascades Conference Championship
6.12Dylan Fichtner15.41PRMIErie MasonMay 12Mason Invitational
7.11Dustin Ecker15.42PRMILeroy Pine RiverApr 27Optimist Track Invitational
8.12Cameron Jowers15.53PRMIMuskegon OakridgeMay 15West Michigan Conference Meet
9.9Ricky Butler15.54MISaginaw Valley LutheranMay 23TVC West
10.11Tony Wirth15.58MIPewamo-WestphaliaMay 04Pewamo-Westphalia Invitational
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Jake McFadden38.37PRMIClareApr 27Clare Invitational
2.12Conner Caporale39.68PRMILansing CatholicMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
3.12AJ Srmek40.19PRMINiles BrandywineMay 11Little Guys Invitational
4.12Cameron Jowers40.24PRMIMuskegon OakridgeMay 18MHSAA Regional 26-3 at Maple Valley
5.12Dillon Wood40.37PRMILakeviewJun 02MHSAA Division 3 State Final
6.11Travis McCuaig40.48MIMorley-StanwoodMay 22CSAA Championship Meet
7.11Jesse Ring40.59PRMIGalesburg-AugustaMay 11Little Guys Invitational
8.12Ben Simpson40.64cPRMIKingsleyMay 10Garland Relays
9.12Tyler Maiville40.80PRMIManisteeMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
10.12Stevie Melville41.07PRMIVandercook LakeMay 29Selby Track Classic
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.-Aaron Watson
Josh Holton
Christopher Maye
Zachary Smith
43.34cMIUnion CityMay 29Branch County Area BEst
2.-Dan Liesman
Jack Swain
Matt Macksood
Cedric Lee
43.79MILansing CatholicJun 02MHSAA Division 3 State Final
3.Wyatt Russ
Chris Benjamin
Dillon Brooks
Dominic Olson
43.90MIPerryMay 05School Record
4.-Dion Goliday
Dan Taylor
Cameron Jowers
Dan Shoop
43.99MIMuskegon OakridgeMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
5.-Aubrey Moore
Ricky Butler
Evan Howard
Darius Taylor
44.24cMISaginaw Valley LutheranMay 04Owosso Invitational
6.-Tristan Eickenroth
Conner Fitzpatrick
Ben Simpson
Deon Harrison
44.28MIKingsleyMay 29TC Record Eagle Honor Roll
7.-Bailey Blocker
Juvauntae Thomas
Brock Thumm
Brett Thumm
44.57MIWatervlietMay 23SAC Championships
8.-Relay Team44.59MILakeviewMay 25Pioneer All Star Meet
9.-Justin Taylor
Ben Cebelak
Shane Rodenburg
Chad Brown
44.62MIKent CityJun 02MHSAA Division 3 State Final
10.-Austin Frank
Rob Kesler
Matt Hommer
Max Watters
44.64MILake FentonMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.-Conner Caporale
Zachary Zingsheim
Matt Macksood
Cedric Lee
1:28.87MILansing CatholicMay 15CAAC WHITE: Lansing Catholic vs. Williamston
2.-Aaron Watson
Christopher Maye
Josh Holton
Zachary Smith
1:30.5hMIUnion CityMay 29Branch County Area BEst
3.-Scott Wethy
Tyler Maiville
Nick Williams
Evan Slawinski
1:31.13MIManisteeMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
4.-Kyle Guster
Matt Schauman
Austin Hazen
Kevin Morris
1:31.35MIFreelandJun 02MHSAA Division 3 State Final
5.-Jimmy Felske
Brandon McMullen
Dustin Lewis
Seth Brotherton
1:31.44MIHillsdaleMay 18MHSAA Regional 22-3
6.-Bailey Blocker
Juvauntae Thomas
Brock Thumm
Brett Thumm
1:31.74MIWatervlietMay 23SAC Championships
7.-Joe Harmon
Josh Ford
Kyle O'Hearn
Ben Serra
1:31.86MIGR_West CatholicMay 11OK Blue Conference Finals
8.-Relay Team1:31.87MIMorley-StanwoodMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
9.-Relay Team1:32.08MIBrooklyn Columbia CentralMay 29Selby Track Classic
10.-Dillon Wood
Kyle Ringlever
Zach Tanis
Joe Main
1:32.27MILakeviewMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.-Matt Macksood
Jimmy Hicks
Conner Caporale
Zachary Zingsheim
3:22.22MILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
2.-Relay Team3:25.10MIBrooklyn Columbia CentralMay 29Selby Track Classic
3.-Eric Reed
Eric Bradford
Michael Bradford
Joe Oehrli
3:25.56MIReed CityJun 02MHSAA Division 3 State Final
4.-Dustin Lewis
Brody Beilfuss
David Rodriguez
Seth Brotherton
3:28.4hMIHillsdaleMay 23SMAA Championship
5.-Nick Williams
Scott Wethy
Tyler Maiville
Evan Slawinski
3:28.66MIManisteeMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
6.-Layne Helms
Alik Helms
Kaleb Coston
Tyler Gibson
3:28.84MIIthacaMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
7.-Brody Heitzman
Ben Serra
Kyle O'Hearn
Joe Harmon
3:29.20MIGR_West CatholicMay 18MHSAA Regional 26-3 at Maple Valley
8.-Quin Hoffman
Jake Hall
Ian Fischer
Nick Veitengruber
3:29.54MIFrankenmuthMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
9.-Christopher Maye
Zachary Smith
Adam Reincke
Josh Holton
3:30.1hMIUnion CityMay 29Branch County Area BEst
10.-Relay Team3:30.12MIMorley-StanwoodMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.-Joe Marrah
Austin Winter
Jimmy Hicks
Zachary Zingsheim
7:52.1hMILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
2.-Nick Veitengruber
Eric Edmond
Matt Hinds
Jake Hall
8:08.99MIFrankenmuthMay 19MHSAA Division 3, Region 29-3
3.-William Huddleston
Jared Fekete
Travis Clous
Gerrit Buist
8:10.62MIBenzie CentralJun 02MHSAA Division 3 State Final
4.-Tyler Corbin
Rob Kovach
John Forsyth
Brandon Beckman
8:13.06MIChesaningMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
5.-Andrew Rylaarsdam
Zac Nowicki
Jacob Hop
Justus Pinckney
8:13.09MIGrandville Calvin ChristianJun 02MHSAA Division 3 State Final
6.-Kyle Losey
Alec Armstrong
Chad Elmer
Evan Upshur
8:13.99MIStockbridgeMay 11Jonathan Nugent Invitational
7.-Mat Titus
Kolby Lange
Andy Bowman
Jacob Bowman
8:14.43MIMarletteMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
8.-Relay Team8:16.84MIJackson Lumen ChristiMay 29Selby Track Classic
9.-Mike Best
Josh Fons
Franz Narowski
Paul Shelcusky
8:19.03MIAnn Arbor Gabriel RichardMay 12River Rat Invitational
10.-Boris Radloff
Drew Griffis
Jordan Johnson
Chase Barnett
8:19.15MIMason County CentralMay 15West Michigan Conference Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Ryan Inman54' 8.75PRMIHanover-HortonMay 05Tory Clark Invitational
2.12Dan Liesman54' 5PRMILansing CatholicJun 02MHSAA Division 3 State Final
3.12John Hammell Nelson53' 0PRMIHarrisonMay 29Morning Sun Meet of Champions
4.11Alex Helpap52' 5MIFrankenmuthJun 02MHSAA Division 3 State Final
5.12Logan Gray51' 7PRMIBenzie CentralMay 19MHSAA Region 30
6.12Jake Hamblin51' 5PRMIStockbridgeMay 23SMAA Championship
7.11Tristan Eickenroth50' 6PRMIKingsleyApr 11Kingsley, Benzie Dual
8.11Keegan Yost50' 5MIVermontville Maple ValleyMay 22KVA Conference Championship
9.12Dylan Henderson50' 2.75PRMIKalkaskaMay 04TC Ken Bell Invitational
10.12Jacob Bailey50' 2.5PRMIUnion CityApr 11Union City vs. Centrevlle
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Joey Warren161' 0PRMIMuskegon OakridgeMar 28Mona Shores/Oakridge Double Dual
2.11Evan Hartman159' 7MINiles BrandywineMay 11Little Guys Invitational
3.12Jordan Simon158' 7PRMINapoleonJun 02MHSAA Division 3 State Final
4.11Levi Drumm157' 9MIQuincyMay 05Quincy Invitational
5.12Dylan Henderson155' 5PRMIKalkaskaMay 29TC Record Eagle Honor Roll
6.12Cody Wininger154' 10PRMIHopkinsApr 24OK Silver - Hopkins at Kent City
7.11Paul Evans154' 3MINew HavenMay 25BWA Meet of Champions
8.12Jeremy Schlum151' 9PRMIHomerMay 23Big 8 Conference Meet
9.11Tim Howard151' 3MIBangorApr 20BC Lakeview Invite
10.11Casey Blades150' 10PRMIBeavertonMay 18MHSAA Regional 28-3 at Shepherd
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Aaron Benton6' 11PRMIAlmontMay 312012 Almont Track
2.11Travis McCuaig6' 10PRMIMorley-StanwoodMay 12Central Montcalm Hornet Invite
3.12Lucas Landis6' 7MIShelbyMay 15West Michigan Conference Meet
4.10Kevin Karner6' 6PRMIDundeeApr 03Dundee vs. Whiteford
12Adam Wheeler6' 6PRMIMorley-StanwoodMay 12Central Montcalm Hornet Invite
12Ben Kesterson6' 6PRMIHanover-HortonMay 22Cascades Conference Championship
12Tim Malcomson6' 6PRMIHoughton LakeMay 22Jack Pine Conference Meet
8.12Darius Taylor6' 4.25PRMISaginaw Valley LutheranMay 23TVC West
9.11Mike Dolbee6' 4PRMILeslieApr 14Warrior Invitational
10.11Austin Wilson6' 3PRMIManchesterApr 19manchester columbia
12Joe Marrah6' 3PRMILansing CatholicMay 0432nd Annual Stockbridge Invitational
11Teo Redding6' 3MIWarren Michigan CollegiateMay 24Macomb County Meet
12Jeremy Borchard6' 3PRMIFrankenmuthMay 19MHSAA Division 3, Region 29-3
10Adam Wickham6' 3MILaingsburgMay 04Pewamo-Westphalia Invitational
12Kyle Zuiderveen6' 3PRMIMcBainMay 28Cadillac Evening News Honor Meet
11Taylor Meixner6' 3MIClareMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
12Chris Ford6' 3MIGR_West CatholicMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
11Troy Burtchett6' 3PRMIWatervlietMay 11Little Guys Invitational
12AJ Srmek6' 3PRMINiles BrandywineApr 12Brandywine Buchanan Mishawaka Marian
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Scott Watson14' 10PRMIStockbridgeMay 18MHSAA Regional 25-3 at Bath
2.12Jameson Vinson14' 6PRMINapoleonMay 29Selby Track Classic
3.12Matthew Harris14' 3PRMIAlmontJun 02MHSAA Division 3 State Final
11Austin Felske14' 3PRMIReeseMay 15Gtc- West
5.11Trevor Staley14' 0PRMIFarwellMay 02Houghton Lake @ Farwell
6.11Jeff Dempsey13' 9MIBathJun 02MHSAA Division 3 State Final
7.11Ryan Vincent13' 6MILake CityMay 04Lake City Invitational
12Abel Langworthy13' 6PRMILeroy Pine RiverMay 05Pine River All Sports Day
10Danny Lucas13' 6MIBloomingdaleMay 18MHSAA Regional 26-3 at Maple Valley
12Brandon Blankenship13' 6PRMIParchmentMay 26MITCA Division 3 Team State Championships
11Justin Taylor13' 6MIKent CityMay 2434th Annual Meijer West Michigan Invitational
12Patrick Taylor13' 6PRMIIdaMay 08Dundee vs. Ida
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Christopher Maye23' 1.75PRMIUnion CityMar 28Union City vs. White Pigeon
2.12Dillon Wood22' 7MILakeviewMay 18MHSAA Region 27-3 @ Mason County Central
3.12Deon Harrison22' 3PRMIKingsleyMay 29TC Record Eagle Honor Roll
4.12Garrett Reid22' 1.5MIVermontville Maple ValleyApr 14Portland Invitational
5.12Tyler Hanks21' 8PRMIMorley-StanwoodMar 23LMCU Laker Challenge - D 3/4
6.11Josh Holton21' 7MIUnion CityMay 18MHSAA Regional 22-3
7.11Nick Girodat21' 6.25MIJackson Lumen ChristiMay 29Selby Track Classic
8.11Alize Champion21' 4PRMISouthfield Bradford AcademyMay 12CSC Track & Field Championship
9.12Matt Macksood21' 2.25PRMILansing CatholicMay 15CAAC WHITE: Lansing Catholic vs. Williamston
10.12Aaron Benton21' 1.75PRMIAlmontMay 11Marysville Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.