Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Christian Meyer10.93 PRWANW Christian (Colbert)Apr 28Riverside Invitational
2.12Nate Graham10.99 PRWASt George'sApr 28Riverside Invitational
3.12Nate VanTuinen11.13 PR (3.9)WARiverside ChristianMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
4.12Brandon Richardson11.17 PRWAMossyrockMay 11Sub-District
5.11James Thompkins11.20 (3.9)WAWaitsburgMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
6.11Jeff Fenbert11.21 PR (2.5)WAMorton White PassMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
7.11Matt Fryberger11.23 PR (5.1)WALind-RitzvilleMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
8.10Austin Watson11.32 (5.1)WALiberty BellMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
9.12Gunnar Trygstad11.33 PR (3.8)WANorth BeachMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
10.12Bailey Stevens11.44c PRWAMansonMay 122B 5/6 Subdistrict South
12Justin Berarducci11.44c PRWAColfaxMay 01Dist. 7 League Meet
View full rankings...
200 Meters
1.12Gunnar Trygstad22.35 PR (.9)WANorth BeachMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.12Brandon Richardson22.60 PR (3.0)WAMossyrockMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
3.12Nate Graham22.64 PR (3.0)WASt George'sMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
4.12Keaton Cruver22.86 PR (.9)WATacoma BaptistMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
5.11James Thompkins22.87 (2.9)WAWaitsburgMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
6.11Matt Fryberger22.94 PR (.9)WALind-RitzvilleMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
7.12Nate VanTuinen23.04c PRWARiverside ChristianApr 24Riverside Christian/Wenatchee/Eastmont/Cashmere
8.12Christian Meyer23.15WANW Christian (Colbert)May 08NE District 7 1B/2B Team Championships and League Qualifier
9.12Karl Muelheims23.23 PR (2.9)WASt George'sMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
10.12Johnathon Miller23.24c PRWAAsotinMar 24Deer Park Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Keaton Cruver49.61 PRWATacoma BaptistMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.12Roy Walser49.70 PRWAReardanMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
3.12Gunnar Trygstad50.24c PRWANorth BeachApr 12Naselle Invite
4.12Nate VanTuinen50.31 PRWARiverside ChristianApr 21King's Invitational
5.12Riley Alvord50.73 PRWAMossyrockMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.11James Thompkins50.91WAWaitsburgMay 18District 9 2B Championships Day 2
7.12Julian Avalos51.30 PRWAKittitasApr 28Keith Jewett Invitational
8.11Matt Fryberger51.61 PRWALind-RitzvilleApr 28Riverside Invitational
9.10Jesse Styner52.40WAAsotinMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
10.12Nick Wales52.71 PRWADeSalesMay 02District 9 1B/2B
View full rankings...
800 Meters
1.12Lucas Graham1:56.87 PRWANW Christian (Lacey)Apr 21King's Invitational
2.12Ryan Lutterloh1:58.38 PRWATacoma BaptistApr 21King's Invitational
3.12Nate Dalton1:59.61 PRWAAsotinMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
4.12Julian Avalos2:00.47 PRWAKittitasMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
5.12Alex Ramm-Hutchinson2:00.70 PRWASt George'sMay 192B District 7 Meet
6.12Austin Telford2:00.87 PRWADavenportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
7.12Aaron Michael2:01.47 PRWANW Christian (Lacey)May 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
8.12Chase Teigen2:01.51 PRWAAsotinApr 11District 9 1B/2B
9.12Daniel Houtsma2:02.57 PRWAMt Vernon ChristianMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
10.12Mitchell McConkey2:02.65 PRWAOcostaMay 172B District IV Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.12Lucas Graham4:12.99 PRWANW Christian (Lacey)Apr 28Shoreline Invitational
2.12Chase Teigen4:30.39 PRWAAsotinMay 17District 9 2B Championships Day 1
3.11Seth Deal4:32.61WAWaitsburgMay 17District 9 2B Championships Day 1
4.12Alex Ramm-Hutchinson4:34.72 PRWASt George'sMay 08NE District 7 1B/2B Team Championships and League Qualifier
5.12Marcus Vanderholm4:34.9h PRWAMansonMay 122B 5/6 Subdistrict South
6.11Steven Olds4:37.42WANW Christian (Colbert)May 192B District 7 Meet
7.12Cody Erickson4:37.68 PRWALiberty (Spangle)May 192B District 7 Meet
8.9Chandler Teigen4:37.89WAAsotinMay 17District 9 2B Championships Day 1
9.9David Eisenhauer4:38.0hWARiverside ChristianMay 122B 5/6 Subdistrict South
10.10Jose Marin4:38.59 PRWAKittitasMay 19Central Washington 2B Districts
View full rankings...
3200 Meters
1.12Lucas Graham9:33.4h PRWANW Christian (Lacey)May 03MMK, North River, NWC, WV, @South Bend
2.12Josiah Shelman9:46.28 PRWANW Christian (Lacey)Apr 28Shoreline Invitational
3.12Chase Teigen9:49.96 PRWAAsotinMay 03Meet of Champions
4.11Seth Deal9:54.64WAWaitsburgMay 18District 9 2B Championships Day 2
5.12Marcus Vanderholm9:57.29 PRWAMansonMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.9Chandler Teigen10:08.17WAAsotinMay 18District 9 2B Championships Day 2
7.9David Eisenhauer10:14.62WARiverside ChristianApr 28Bcs Invite
8.11Steven Olds10:16.66WANW Christian (Colbert)May 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
9.10Jackson Elfers10:19.0h PRWAColfaxMay 01Dist. 7 League Meet
10.12Zack Speiker10:19.97 PRWAOrovilleMay 19Central Washington 2B Districts
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Joey Gunning14.97 PR (3.7)WADavenportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.12Cole Evers15.24 PRWADavenportMay 08NE District 7 1B/2B Team Championships and League Qualifier
11Jamall James15.24 (3.7)WALa ConnerMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
4.11Jordan DeSanto15.44 PR (3.7)WARiverside ChristianMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
5.12Rob Baker15.47 PRWANaselleMay 09Pacific League Sub District
6.12Jesse Adkins15.84c PRWALake RooseveltMay 04Liberty Bell Invitational
7.11Billy Brown15.84 PR (3.7)WAWaitsburgMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
8.10Austin Lutterloh16.03 (3.7)WATacoma BaptistMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
9.10Ryan Whitmore16.07 (3.7)WALind-RitzvilleMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
10.12Michael Frisk16.26 PR (1.3)WAEntiatMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Nick Wales38.87 PRWADeSalesMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.12Cole Evers40.57 PRWADavenportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
3.12Jesse Adkins41.12 PRWALake RooseveltMay 19Central Washington 2B Districts
4.10Austin Lutterloh41.26WATacoma BaptistMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
5.10Kipton Craig41.47WABridgeportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.12Michael Frisk41.51 PRWAEntiatMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
7.11Billy Brown41.64c PRWAWaitsburgApr 18District 9 1B/2B
8.11Jacob Weaver42.06WANW Christian (Colbert)May 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
9.10Ryan Whitmore42.08WALind-RitzvilleMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
10.11Jordan DeSanto42.12 PRWARiverside ChristianMay 19Central Washington 2B Districts
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Jeff Fenbert
Ben Powell
Daniel Bates
Coy Hanger
44.18WAMorton White PassMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.-Alvin Li
Justin Berarducci
Sam Thompson
Austin Corean
44.84WAColfaxMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
3.-Billy Brown
Alex Dill
Logan Wanous
James Thompkins
44.95WAWaitsburgMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
4.-Seth Richardson
Riley Alvord
Sam Stucki
Brandon Richardson
45.01WAMossyrockMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
5.-Braeden Reed
Christian Meyer
Grant Bakken
Reuben Clark
45.12WANW Christian (Colbert)May 192B District 7 Meet
6.-Nate Graham
Karl Muelheims
Thomas Hilverda-Depaolo
Eric Kang
45.23WASt George'sMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
7.-Andy Aiken
Hayden Holbrook
Clay Nelson
Josiah Martin
45.32WAConcreteMay 182B Bi-District Championships Day 2
8.-Kerry Culbert O'Leary
Jesse Leuenberger
Mark Phillips
Lucas Fernandez
45.34WABear CreekMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
9.-Brandon Hughey
Austin Lutterloh
Trevor Talen
Keaton Cruver
45.42WATacoma BaptistApr 21King's Invitational
10.-Jacob Whittaker
Nate Dalton
Jesse Styner
Johnathon Miller
45.44WAAsotinMay 18District 9 2B Championships Day 2
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Austin Lutterloh
Ryan Lutterloh
Trevor Talen
Keaton Cruver
3:28.32WATacoma BaptistMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.-Austin Telford
Joey Gunning
Cole Evers
Ryan Zeller
3:28.83WADavenportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
3.-Julian Avalos
Robert Barnhart
Tyler McIrvin
Ty Poole
3:30.83WAKittitasMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
4.-Jacob Whittaker
Jesse Styner
Johnathon Miller
Nate Dalton
3:31.28WAAsotinMay 03Meet of Champions
5.-Todd Hoagland
Mitchell Grant
Jamall James
Dahlton Zavala
3:31.83WALa ConnerMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.-Luke Fisher
Slater Stambaugh
Nick Brockman
Roy Walser
3:33.89WAReardanMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
7.-Jordan DeSanto
Nate Nobbs
Kirk Gartrell
Nate VanTuinen
3:35.47WARiverside ChristianApr 14Pasco Invitational
8.-Jean-Emile Leconte
Andrew Elmenhurst
Isaiah Scheel
Nick Wales
3:35.51WADeSalesMay 18District 9 2B Championships Day 2
9.-Landon Willson
Austin Corean
Justin Aucutt
Justin Berarducci
3:35.79WAColfaxMay 192B District 7 Meet
10.-Justin Brady
Nate Hamm
Mike Cryderman
Mickey Gregory
3:35.87WAToutle LakeMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Eshom Estes50' 10.5 PRWAWaitsburgApr 14Pasco Invitational
2.12William Helman49' 4 PRWAOcostaMay 172B District IV Championships
3.12Levi Bale49' 2 PRWASouth BendMay 172B District IV Championships
4.12Casey Sorenson47' 8.75 PRWAMansonMay 01Bridgeport Invite
5.11Ben Shafer46' 10.75WAWaitsburgMay 18District 9 2B Championships Day 2
6.11Landon Ristau46' 7.75WAAsotinMay 18District 9 2B Championships Day 2
7.12Eddie Bitzan46' 6 PRWAKettle FallsMay 192B District 7 Meet
8.12Mike Cryderman46' 0 PRWAToutle LakeMay 01White Salmon, Toledo, LaCenter @ C.R.
9.12Nathan Parker45' 9 PRWALa ConnerApr 27106th Skagit County Championships Day 2
10.11Andrew Hamilton44' 6WARaymondMay 172B District IV Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Walker Williams167' 7 PRWATacoma BaptistMay 182B Bi-District Championships Day 2
2.12Brett Chaput163' 8 PRWAWahkiakumMay 04SW Washington Classic
3.12Anthony Brown150' 9 PRWADeSalesMay 09District 9 2B - Sub District
4.12Levi Bale145' 8 PRWASouth BendMay 09Pacific League Sub District
5.12Eshom Estes139' 10WAWaitsburgMay 02District 9 1B/2B
12William Helman139' 10 PRWAOcostaMay 172B District IV Championships
7.11Landon Ristau139' 5 PRWAAsotinMay 17District 9 2B Championships Day 1
8.11Riley Spahn136' 8WAMossyrockMay 11Sub-District
9.12Caleb Haney136' 7 PRWAOrovilleApr 10Brewster Co_Ed Relays
10.9Jacob Swearingen134' 11WAAsotinMay 17District 9 2B Championships Day 1
10Alex Vanderholm134' 11WAMansonApr 27John Rieke Invitational
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Fernando Valencia189' 9 PRWARiverside ChristianJun 02BorderDuel Track Classic - OR
2.12Landy James177' 7 PRWALa ConnerMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
3.12Brian Stefanoff172' 6 PRWASeattle LutheranMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
4.11Alec Oatfield164' 1 PRWARaymondApr 26Raymond, SB, Ocosta, Ilwaco, Wahkiakum,Naselle
5.12Nate Nobbs159' 7 PRWARiverside ChristianMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.10Zach Stevens154' 8WAReardanMay 192B District 7 Meet
7.12Ryan Zeller154' 0 PRWADavenportMay 192B District 7 Meet
8.10Hunter Bach153' 5WABrewsterMay 10Sub District Championships
9.11Don Carlson151' 7WAWillapa ValleyMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
10.12Eshom Estes150' 7WAWaitsburgMay 09District 9 2B - Sub District
View full rankings...
High Jump
1.12Reuben Clark6' 9 PRWANW Christian (Colbert)Apr 28Riverside Invitational
2.12Justin Berarducci6' 5 PRWAColfaxMay 01Dist. 7 League Meet
3.12Landy James6' 4 PRWALa ConnerApr 20La Conner Invite
4.10Darcy Stamper6' 2WASt. John-EndicottMar 28District 9 1B/2B
11Chandler Chapman6' 2 PRWANaselleMay 09Pacific League Sub District
6.10Alex Herrera6' 0WAOcostaApr 12Ocosta, NW Christian, Wishkah, North River, Taholah
11Jamall James6' 0WALa ConnerMar 22NW 2B/1A League Meet
10Tristan Watson6' 0WAMossyrockMay 11Sub-District
12Rob Baker6' 0WANaselleApr 26Raymond, SB, Ocosta, Ilwaco, Wahkiakum,Naselle
11Jesse McDaniel6' 0 PRWAKittitasMay 19Central Washington 2B Districts
View full rankings...
Pole Vault
1.11David Rockett13' 0 PRWAWillapa ValleyMay 09Pacific League Sub District
2.10Michael Martinez12' 0WAAsotinMay 17District 9 2B Championships Day 1
3.12Daniel Park11' 6WAMorton White PassMar 28Louise Rota Co-Ed Relays
12Austin Telford11' 6 PRWADavenportMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
10Anthony Sagen11' 6WAWillapa ValleyApr 05Tri-District
11Skylar Simonson11' 6 PRWAColfaxMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
11Jake Condon11' 6WANaselleApr 26Raymond, SB, Ocosta, Ilwaco, Wahkiakum,Naselle
8.11Jesse Ketcham11' 1WAMt Vernon ChristianApr 17Lynden Christian Invitational
11Kellen McNannay11' 1 PRWAColfaxApr 24District 7 League Meet
10.10Ben Powell11' 0 PRWAMorton White PassApr 12Naselle Invite
11Zeb Eilers11' 0WAKittitasApr 13Ron Vanderholm Invitational
10Stan Leszynski11' 0WABear CreekApr 18Sea Tac Meet #3
View full rankings...
Long Jump
1.11Jamall James22' 0 (-1.3)WALa ConnerMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
2.12Nate Graham21' 9.75 PRWASt George'sMay 192B District 7 Meet
3.12Nate VanTuinen21' 8.5 PRWARiverside ChristianMay 19Central Washington 2B Districts
4.10Austin Watson21' 1.5WALiberty BellMay 19Central Washington 2B Districts
5.12Adam Strohbehn20' 8.75 PRWADaytonApr 25District 9 1B/2B
6.12Nick Wales20' 8.5 PRWADeSalesMay 02District 9 1B/2B
7.11Ty Poole20' 6.5WAKittitasMay 19Central Washington 2B Districts
8.11Kaleb Simon20' 6 PRWASt. John-EndicottApr 21Cda Invite
9.10Alex Delgado20' 5.5 PRWAEntiatMay 122B 5/6 Subdistrict South
10.12Rob Baker20' 5 PR (-3.8)WANaselleMay 252012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 1
12Mike Cryderman20' 5 PRWAToutle LakeApr 28Gary Swanson Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.11Jamall James45' 6.5 PR (2.5)WALa ConnerMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
2.10Ally Phansisay43' 9.75WARaymondMay 01Pacific County Invite
3.12Nate VanTuinen43' 6WARiverside ChristianMar 17Papa Wells Invitational
4.12CJ Mathews42' 10.5 PR (2.1)WAOrovilleMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
5.11Daniel Hall42' 6.25 PR (3.3)WAShoreline ChristianMay 262012 1A, 1B & 2B State Championship meet Day 2
6.12Jet Lawrence41' 10 PRWAWinlockMay 172B District IV Championships
7.12Danny Kelley41' 9 PRWAVancouver Christian (CLOSED 2012)May 172B District IV Championships
10Chris Boring41' 9WAKettle FallsMar 307th Annual Dan Birdsell Invite
9.12Mike Cryderman41' 5 PRWAToutle LakeMay 172B District IV Championships
10.11Kaleb Simon41' 4 PRWASt. John-EndicottMay 02District 9 1B/2B
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.