Team Results Management

Mens

100 Meters
1.11Christian Linder10.91 (4.7)WASnohomishMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.12Keivarae Russell11.03 PRWAMarinerMay 11WESCO 4A Championships
3.11Robin Mutali11.20WAEdmonds-WoodwayMay 164A District I/II Championships
4.11Kort Kamacho11.22WAEdmonds-WoodwayMay 164A District I/II Championships
5.11Desmond Young11.23 PRWAEdmonds-WoodwayApr 19Edmonds-Woodway @ Kamiak
6.12Allan Schmekel11.24WALake StevensMay 04Stanwood Twilight Invite
7.10Chris Moreton11.24c PRWAKamiakMar 22Kamiak vs Meadowdale
8.11Skylor Elgarico11.24 PRWAArlingtonApr 26Marysville-Pilchuck, Oak Harbor, Arlington
9.12Alex Pazevic11.25 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
10.11John Decker11.26 PRWAArlingtonMay 04Stanwood Twilight Invite
View full rankings...
200 Meters
1.12Keivarae Russell22.12 PRWAMarinerApr 14Larry Eason Invitational
2.11Christian Linder22.20WASnohomishMay 184A District I/II Championships
3.12Allan Schmekel22.47WALake StevensMay 04Stanwood Twilight Invite
4.12Alex Pazevic22.56 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
5.11Skylor Elgarico22.79 PRWAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
6.11Kort Kamacho22.80WAEdmonds-WoodwayMay 04Edmonds District Championship
11John Decker22.80 PRWAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
8.11Jacob Roling22.81WAEdmonds-WoodwayMay 09WESCO 4A Prelims
9.12Chris Knowles22.89 PRWAMarinerMay 04Stanwood Twilight Invite
10.10Chris Moreton22.98WAKamiakMay 164A District I/II Championships
View full rankings...
400 Meters
1.12Blake McPherson50.10 PRWAArlingtonJun 02State Multi Events Championships - Day One
2.12Cody House50.44c PRWAMarysville-PilchuckApr 28Tomahawk T&F Classic
3.12Allan Schmekel50.49WALake StevensMay 164A District I/II Championships
4.11John Decker50.67 PRWAArlingtonMay 11WESCO 4A Championships
5.12Keivarae Russell50.86 PRWAMarinerApr 26Jackson @ Mariner
6.10Chris Moreton51.09WAKamiakApr 28Shoreline Invitational
7.10Jared Alskog51.21WAArlingtonJun 02State Multi Events Championships - Day One
8.12Blake Nelson51.42 PRWAHenry JacksonMar 22Oak Harbor & Shorewood @ Jackson
9.11Jacob Baughman51.99WALake StevensMay 04Stanwood Twilight Invite
10.11Alexander Bentz51.94cWAStanwoodApr 28Tomahawk T&F Classic
View full rankings...
800 Meters
1.12Blake Nelson1:53.04 PRWAHenry JacksonMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.12Devin Bell1:57.07 PRWACascade (Everett)May 264A WIAA State Championships- All Days
3.12Andrew Bosket1:58.31 PRWAArlingtonMay 184A District I/II Championships
4.11Mason Nicol1:58.68 PRWALake StevensMay 11WESCO 4A Championships
5.10Kyler Sager2:01.39WASnohomishMay 11WESCO 4A Championships
6.11Scott Schmitt2:01.62WALake StevensApr 19Lake Stevens @ Arlington
7.11Chase Weholt2:02.17 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
8.12Cameron Siler2:02.49 PRWALake StevensApr 21Viking Classic Invitational
9.11Colin Wiedmer2:02.58WACascade (Everett)May 164A District I/II Championships
10.11Conner Hayes2:02.73WAHenry JacksonApr 19Stanwood & Jackson @ Snohomish
View full rankings...
1600 Meters
1.12Blake Nelson4:17.43WAHenry JacksonMay 164A District I/II Championships
2.11Mason Nicol4:20.79 PRWALake StevensMay 164A District I/II Championships
3.11Conner Hayes4:23.46WAHenry JacksonApr 28Shoreline Invitational
4.9Aaron Roe4:25.9hWAHenry JacksonMay 04Everett SD Championships (Cascade, Everett, Jackson)
5.11Scott Schmitt4:26.62WALake StevensApr 21Viking Classic Invitational
6.12David Blackmer4:27.4h PRWAHenry JacksonMay 04Everett SD Championships (Cascade, Everett, Jackson)
7.12Wade Weinert4:28.96 PRWAStanwoodMay 164A District I/II Championships
8.12Andrew Bosket4:29.02 PRWAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
9.10Jadon Olson4:29.76WAHenry JacksonApr 28Shoreline Invitational
10.12Jake Atkinson4:30.4h PRWAHenry JacksonApr 12Kamiak @ Jackson
View full rankings...
3200 Meters
1.9Aaron Roe9:22.55WAHenry JacksonApr 21Bellevue Invitational
2.12Blake Nelson9:38.77WAHenry JacksonApr 07Birger Solberg Invitational
3.11Brandon Brown9:38.86WAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
4.12Wade Weinert9:39.00 PRWAStanwoodMay 184A District I/II Championships
5.10Jadon Olson9:42.16WAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
6.12Jake Atkinson9:43.57 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
7.11Jack Griffing9:43.66 PRWAEdmonds-WoodwayMay 11WESCO 4A Championships
8.12Nick Calacat9:47.62WAHenry JacksonApr 28Shoreline Invitational
9.11Conner Hayes9:47.64WAHenry JacksonApr 21Bellevue Invitational
10.11Ryan Bradford9:49.04WAKamiakApr 28Shoreline Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Blake McPherson14.88 PR (2.8)WAArlingtonMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.10Jared Alskog15.03WAArlingtonMay 04Stanwood Twilight Invite
3.12Jordan Moore15.08 PRWAMonroeMay 164A District I/II Championships
4.10Kaleb Dobson15.46WACascade (Everett)May 184A District I/II Championships
5.11Brendan Casel15.71WAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
6.11Malcolm Manson15.83WAMarinerMay 164A District I/II Championships
7.12Derek Sweeney15.85WAArlingtonMay 164A District I/II Championships
8.11Robert Lund15.94c PRWALake StevensMar 29Marysville-Pilchuck, Mariner @ Lake Stevens
9.11Moses Mugenyi16.09 PRWAMarinerApr 26Jackson @ Mariner
10.11Kyle Zimmerman16.30 PRWAEdmonds-WoodwayMay 04Edmonds District Championship
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Blake McPherson38.42 PRWAArlingtonMay 11WESCO 4A Championships
2.10Jared Alskog38.50WAArlingtonMay 264A WIAA State Championships- All Days
3.11Brendan Casel40.50WAHenry JacksonMay 164A District I/II Championships
4.11Robert Lund41.25 PRWALake StevensMay 184A District I/II Championships
5.10Max Gray41.36WAArlingtonMay 11WESCO 4A Championships
6.10Gabriel Moore42.08WAMonroeMay 11WESCO 4A Championships
7.10Kaleb Dobson42.24WACascade (Everett)May 164A District I/II Championships
8.11Kodiak Landis42.67 PRWASnohomishMay 11WESCO 4A Championships
9.11Kyle Zimmerman42.95 PRWAEdmonds-WoodwayApr 28Shoreline Invitational
10.11Malcolm Manson43.18 PRWAMarinerMar 31Kent-Meridian Invite
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Chris Knowles
Keivarae Russell
Dominique Law
Josh Williamson
42.52WAMarinerMay 11WESCO 4A Championships
2.-Jacob Roling
Desmond Young
Robin Mutali
Kort Kamacho
42.72WAEdmonds-WoodwayMay 11WESCO 4A Championships
3.-Austin Joyner
Cody House
Clifford Paulk
Deion Stell
43.14WAMarysville-PilchuckMay 264A WIAA State Championships- All Days
4.-Relay Team43.77WAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
5.-Skylor Elgarico
John Decker
Jayden Jira
Lucas Revelle
44.09WAArlingtonApr 21Viking Classic Invitational
6.-Relay Team44.42WASnohomishMay 11WESCO 4A Championships
7.-Allan Schmekel
Paul LaBreche
Austin Otis
Jacob Baughman
44.43WALake StevensApr 14Pasco Invitational
8.-Miguel Floresca-Cravens
Jordan Moore
Caleb Vasquez
Max Blais
45.11WAMonroeApr 19Monroe @ Marysville-Pilchuck
9.-Chris Moreton
Quentin Davis
Moses Reuben
Thomas Batie
45.67WAKamiakApr 26Monroe, Kamiak, Snohomish
10.-Trevor Shaw
Laurence Wanambisi
Curtis Maile
Alexander Bentz
46.02WAStanwoodMay 11WESCO 4A Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Andrew Bosket
Blake McPherson
John Decker
Jared Alskog
3:23.44WAArlingtonMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.-Relay Team3:24.27WAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
3.-Relay Team3:25.55WALake StevensMay 11WESCO 4A Championships
4.-Relay Team3:30.52WASnohomishMay 11WESCO 4A Championships
5.-Jose Irizarry
Jacob Kraus
Josh Williamson
Greg Whitaker
3:32.16WAMarinerMay 09WESCO 4A Prelims
6.-Relay Team3:33.50WACascade (Everett)May 11WESCO 4A Championships
7.-Cody Hoskins
Micah Losee
Wade Weinert
Alexander Bentz
3:36.69WAStanwoodMay 11WESCO 4A Championships
8.-Austin Joyner
Cody House
Clifford Paulk
Deion Stell
3:39.2hWAMarysville-PilchuckMar 29Marysville-Pilchuck, Mariner @ Lake Stevens
9.-Relay Team3:42.10WAKamiakMar 24Terrace Relays
10.-Relay Team3:42.27WAMonroeMay 11WESCO 4A Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Carey Campbell56' 6.25WALake StevensMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.11Dan Boyden55' 2WAArlingtonMay 04Stanwood Twilight Invite
3.11Beau Huffer49' 4WASnohomishApr 28Tomahawk T&F Classic
4.12Ryan Randall49' 0.5 PRWAStanwoodMay 164A District I/II Championships
5.12Martin Martinez48' 4.25 PRWAMarinerMay 164A District I/II Championships
6.12Darian Caldwell48' 3.5 PRWASnohomishMay 164A District I/II Championships
7.11Wyatt Meyring47' 0.5WAEdmonds-WoodwayMar 22Edmonds-Woodway @ Glacier Peak
8.12Colton Niblack46' 1.5WAHenry JacksonApr 07Birger Solberg Invitational
9.11Steven Gallardo45' 9.5WACascade (Everett)May 09WESCO 4A Prelims
10.11Derek Kincade44' 11.5 PRWAEdmonds-WoodwayMay 04Edmonds District Championship
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Dan Boyden181' 8 PRWAArlingtonMay 11WESCO 4A Championships
2.12Travis Pickett157' 0WASnohomishApr 26Monroe, Kamiak, Snohomish
3.12Colton Niblack150' 1WAHenry JacksonApr 12Kamiak @ Jackson
4.11Wyatt Meyring148' 2WAEdmonds-WoodwayMay 264A WIAA State Championships- All Days
5.11Beau Huffer142' 8 PRWASnohomishApr 28Tomahawk T&F Classic
6.12Theo Hatziliaids139' 2 PRWAKamiakMay 11WESCO 4A Championships
7.11Carey Campbell139' 0WALake StevensApr 12Lake Stevens @ Snohomish
8.12Darian Caldwell138' 4 PRWASnohomishMay 184A District I/II Championships
9.11Nick Demars136' 9WACascade (Everett)Apr 26Edmonds-Woodway @ Cascade
10.11Hector Ruiz133' 7WAMarinerApr 19Mariner @ Cascade
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Blake McPherson204' 10 PRWAArlingtonMay 184A District I/II Championships
2.12Jordan Trujillo180' 5 PRWAMonroeMay 184A District I/II Championships
3.12Alec Jensen172' 6 PRWASnohomishApr 28Shoreline Invitational
4.11Jacob Lewis169' 1 PRWACascade (Everett)May 04Everett SD Championships (Cascade, Everett, Jackson)
5.11AJ Passalacqua166' 9WAArlingtonApr 21Viking Classic Invitational
6.11Kyle Strachan162' 0 PRWAStanwoodMar 15Island Jamboree
7.11Malcolm Manson157' 0WAMarinerMay 11WESCO 4A Championships
8.11Steven Gallardo154' 7WACascade (Everett)May 11WESCO 4A Championships
9.9Tevin Gray151' 11WALake StevensApr 26Stanwood @ Lake Stevens
10.10Hugh Duffy151' 3WAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Kevin Yates6' 4WASnohomishApr 12Lake Stevens @ Snohomish
2.12Logan Green6' 3 PRWAHenry JacksonMar 22Oak Harbor & Shorewood @ Jackson
3.10Jared Alskog6' 0WAArlingtonJun 02State Multi Events Championships - Day One
4.12John Gribbin6' 0WAStanwoodMar 15Island Jamboree
12Brandon Minogue6' 0 PRWASnohomishMar 22Snohomish, Everett @ Marysville-Pil
12Gabe Reichenberger6' 0WASnohomishApr 19Stanwood & Jackson @ Snohomish
11Bayek Tutlam6' 0WAMarinerApr 26Jackson @ Mariner
8.12Manpreet Singh5' 10 PRWACascade (Everett)Mar 22Cascade vs. Shorecrest
11Mitchell Price5' 10WAMonroeMar 29Stanwood
11Blake Minor5' 10WALake StevensMar 22Monroe, Marysville-Getchell @ Lk Stevens
12Kyle Henderson5' 10 PRWAArlingtonApr 09WESCO North All-comers #3
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jon Ell14' 0 PRWAMarysville-PilchuckMay 164A District I/II Championships
2.11Everett Kleven13' 3WAHenry JacksonMay 164A District I/II Championships
3.11Malcolm Manson13' 0WAMarinerMay 164A District I/II Championships
4.12Jacob Thomas12' 6 PRWAMarysville-PilchuckApr 21Mount Si Invitational
5.10Henry Garman12' 0WAStanwoodMay 04Stanwood Twilight Invite
6.12Blake McPherson11' 7.75 PRWAArlingtonJun 02State Multi Events Championships - Day One
7.12Micah Rogers11' 6 PRWAMarysville-PilchuckMay 164A District I/II Championships
10Gabriel Moore11' 6WAMonroeApr 28Keith Jewett Invitational
11Kodiak Landis11' 6WASnohomishApr 28Tomahawk T&F Classic
9Mckinley Braa11' 6WAMonroeMay 01Wesco Freshman Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Kevin Yates23' 2 PRWASnohomishMay 09WESCO 4A Prelims
2.12Tay'lor Eubanks21' 5 PRWACascade (Everett)Apr 07Birger Solberg Invitational
3.12Lucas Revelle21' 4.5 PRWAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
4.10Kaleb Dobson21' 2WACascade (Everett)May 09WESCO 4A Prelims
5.11Skylor Elgarico21' 1.5 PRWAArlingtonApr 07Birger Solberg Invitational
6.12Brandon Minogue20' 5.75 PRWASnohomishApr 14Larry Eason Invitational
7.11Brendan Casel20' 3WAHenry JacksonMay 09WESCO 4A Prelims
8.10Jared Alskog20' 1.5WAArlingtonMay 09WESCO 4A Prelims
9.12Trent Dorsey20' 0 PRWAEdmonds-WoodwayMay 09WESCO 4A Prelims
10.11Kodiak Landis19' 10.5WASnohomishMay 09WESCO 4A Prelims
View full rankings...
Triple Jump
1.12Tay'lor Eubanks47' 2.5 PRWACascade (Everett)Apr 26Edmonds-Woodway @ Cascade
2.12Lucas Revelle43' 9 PRWAArlingtonMay 11WESCO 4A Championships
3.11Brendan Casel43' 6 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
4.12Manpreet Singh42' 11 PRWACascade (Everett)Mar 17Chuck Randall Relays
5.12Brandon Minogue42' 6.5 PRWASnohomishMay 11WESCO 4A Championships
6.12Stuart Hezlep42' 3.5WALake StevensMay 184A District I/II Championships
7.12Trent Dorsey42' 0.5 PRWAEdmonds-WoodwayMay 04Edmonds District Championship
8.12Logan Green42' 0 PRWAHenry JacksonMay 11WESCO 4A Championships
9.12Jordan Moore41' 11 PRWAMonroeMay 11WESCO 4A Championships
10.11Moussa Sanoh41' 10WALake StevensMay 11WESCO 4A Championships
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.12Travis Pickett184' 8 PRWASnohomishApr 14Larry Eason Invitational
2.12Darian Caldwell136' 0.25 PRWASnohomishMar 17Idaho Vs Washington Challenge
3.11Beau Huffer119' 8WASnohomishApr 14Larry Eason Invitational
4.11Dan Boyden104' 9WAArlingtonApr 14Larry Eason Invitational
5.12Travis Williams99' 4 PRWASnohomishApr 07Snohomish Hammer Challenge
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.