View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.10Isaiah Brandt-Sims10.60 (4.4)WAWenatcheeMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.10Stuart Gillin11.10PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.11Edward Ransom11.16 (1.0)PRWAMoses LakeMay 11CBBN 4A District Championships
4.10Spencer Smith11.24cPRWAWenatcheeMar 17Richland Jamboree
5.12Austin Wagner11.26PRWAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
6.11Jonah Hoe11.35PRWAWalla WallaApr 19CBBN: Ike W.W., Rich. @ M.L.
7.9Phillip Moore11.37 (1.0)PRWAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
8.9Parker Johnson11.39PRWAMoses LakeApr 19CBBN: Ike W.W., Rich. @ M.L.
9.11Stuart Miner11.44PRWARichlandMar 31Fast Times at Southridge
10.11Robert Miller11.51WAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
View full rankings...
200 Meters
1.10Isaiah Brandt-Sims21.24PRWAWenatcheeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
2.11Edward Ransom21.87PRWAMoses LakeMay 03CBBN: Chiawana, M.L. @ Ike
3.10Stuart Gillin22.31PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.11Jonah Hoe22.54cPRWAWalla WallaMar 17Richland Jamboree
5.12Blake Gerling22.73 (1.0)PRWAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
6.12Austin Wagner22.90 (1.0)WAA.C. DavisMay 11CBBN 4A District Championships
7.9Phillip Moore23.08PRWAWenatcheeApr 21Viking Classic Invitational
8.12Cooper Kupp23.30PRWAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
9.12Spencer Wilson23.34cPRWAWenatcheeMar 17Richland Jamboree
10.11Stuart Miner23.44PRWARichlandMar 24Ray Cross Invite
View full rankings...
400 Meters
1.10Isaiah Brandt-Sims48.74WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
2.12Nick Boersma49.65PRWAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
3.10Drew Schreiber50.87WAEisenhowerMar 31Don Holder Relays
4.11Jonah Hoe51.35PRWAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
5.12Spencer Wilson51.51PRWAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
6.12Matthew Gilbert51.74PRWAChiawanaMay 11CBBN 4A District Championships
7.9Reid Lovercamp52.01WAWenatcheeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
8.12Kyle Jameson52.50PRWAWalla WallaApr 26CBBN-Chiawana, Richland @ WW
9.12Connor Qualheim52.57PRWARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
10.9Phillip Moore52.74PRWAWenatcheeMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
View full rankings...
800 Meters
1.12Nick Boersma1:49.87PRWAWenatcheeMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.10Drew Schreiber1:52.90WAEisenhowerMay 264A WIAA State Championships- All Days
3.12Joseph Knox1:54.99PRWAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.12Jacob Smith1:57.23PRWAWenatcheeMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
5.12Jaziel Rodriguez1:57.93PRWAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
6.11Rogelio Bahena1:58.61PRWAA.C. DavisMay 11CBBN 4A District Championships
7.12Santos Vargas1:58.70PRWAEisenhowerMay 03CBBN: Chiawana, M.L. @ Ike
8.11Jack Dunley1:58.87WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
9.11Lowell Kirkwood1:59.11PRWAMoses LakeMay 11CBBN 4A District Championships
10.12Greggory Heller1:59.21PRWAWalla WallaMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jacob Smith4:10.40PRWAWenatcheeMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.12Santos Vargas4:12.20PRWAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
3.12Jaziel Rodriguez4:15.31PRWAEisenhowerMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.10Ben Wolpert4:18.45WAWalla WallaMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
5.12John-Paul Wolpert4:18.82PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
6.12Nick Boersma4:20.20PRWAWenatcheeMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
7.12Joseph Knox4:24.92PRWAA.C. DavisApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
8.12Greggory Heller4:26.24PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
9.10Jesus Medina4:31.01PRWAEisenhowerApr 28Shoreline Invitational
10.11Ryan Francis4:31.69WARichlandApr 19CBBN: Ike W.W., Rich. @ M.L.
View full rankings...
3200 Meters
1.12Santos Vargas9:01.82PRWAEisenhowerMay 19CBBN/GSL Regional Championships
2.12Jacob Smith9:01.96PRWAWenatcheeMay 264A WIAA State Championships- All Days
3.12John-Paul Wolpert9:30.22WAWalla WallaMar 30Eastmont Invitational
4.12Jaziel Rodriguez9:40.71WAEisenhowerApr 06Tiger Invite
5.11Sean Newcomb9:43.00WAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
6.9Cole Christman9:45.25WAWenatcheeApr 21Viking Classic Invitational
7.11Tyler York9:48.53PRWAEisenhowerApr 28Shoreline Invitational
8.12Nick Boersma9:54.26PRWAWenatcheeApr 18CBBN-Davis, Wenatchee @ Chiawana
9.12Alex Palacios9:54.27PRWAA.C. DavisMay 11CBBN 4A District Championships
10.11Ryan Francis10:01.22WARichlandApr 14Pasco Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Blake Gerling14.69 (1.6)PRWAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
2.12Kyle Jameson14.95 (3.3)PRWAWalla WallaMay 264A WIAA State Championships- All Days
3.11Dennzell Mickelson15.42WARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.10Ivan Popovich15.58PRWARichlandApr 12Richland / Hanford Dual (Non-Scoring)
5.11Alex Hopkins15.81PRWAWenatcheeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
6.12Curtis Broberg15.94 (1.6)WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
9Anthony Heard15.94WAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
8.10Anthony Galat16.06 (1.6)WARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
9.12Kyler Roberts16.26WAA.C. DavisApr 21Prosser Rotary Invitational
10.12Kyle Keeler16.37 (1.6)WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Blake Gerling37.99PRWAWalla WallaMay 264A WIAA State Championships- All Days
2.12Kyle Jameson39.64PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.12Austin Lynn39.88PRWAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.10Anthony Galat40.69WARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
5.10Ivan Popovich40.72PRWARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
6.11Dennzell Mickelson42.14WARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
7.11Alex Hopkins42.79PRWAWenatcheeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
8.12Ryan Socha43.30PRWAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
9.12Michael Mathews43.58WAWalla WallaMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
10.10Manuel Mata43.84PRWAEisenhowerMay 03CBBN: Chiawana, M.L. @ Ike
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Phillip Moore
Blake Aguilar
Spencer Smith
Isaiah Brandt-Sims
42.95WAWenatcheeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
2.-Sylas Carter
Austin Lynn
Cooper Kupp
Austin Wagner
43.78WAA.C. DavisMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.-Jonah Hoe
Stuart Gillin
Robert Miller
Blake Gerling
43.79WAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.-Malcolm Ransom
Brooks Milbrandt
Sam Welch
Edward Ransom
43.92WAMoses LakeMay 11CBBN 4A District Championships
5.-Connor Qualheim
Mason Jackson
Payton Radliff
Ivan Popovich
44.33WARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
6.-Kevin Artiga
Terro Bell
Tyler Morris
Matthew Gilbert
45.02WAChiawanaApr 14Pasco Invitational
7.-Adam Kang
Drew Schreiber
Jacob Hino
Manuel Mata
45.21WAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Reid Lovercamp
Jack Dunley
Isaiah Brandt-Sims
Nick Boersma
3:23.05WAWenatcheeMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
2.-Kyle Jameson
Greggory Heller
Jonah Hoe
Blake Gerling
3:25.40WAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.-Jaziel Rodriguez
Santos Vargas
Adam Kang
Drew Schreiber
3:29.10WAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
4.-Joseph Knox
Austin Lynn
Rogelio Bahena
Jan Eymer
3:29.92WAA.C. DavisMay 11CBBN 4A District Championships
5.-Tyler Morris
Cortez Ruiz
Austin Sparks
Matthew Gilbert
3:30.78WAChiawanaMay 11CBBN 4A District Championships
6.-Geoffrey DeShazo
Aiden Emerick
Ivan Popovich
Connor Qualheim
3:35.86WARichlandApr 21Oregon Relays Day 2
7.-Edward Ransom
Malcolm Ransom
Lowell Kirkwood
Jamie Carpenter
3:38.87WAMoses LakeMay 03CBBN: Chiawana, M.L. @ Ike
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Dennis Christensen61' 1PRWARichlandApr 07Davis Invitational
2.12Scott Mayfield49' 11PRWARichlandApr 19CBBN: Ike W.W., Rich. @ M.L.
3.11Logan Reardon48' 0.5WAWalla WallaApr 21Cda Invite
4.11Tyler Jackson46' 0WARichlandApr 19CBBN: Ike W.W., Rich. @ M.L.
5.11Mikal Livingston44' 10PRWAEisenhowerMar 17Papa Wells Invitational
6.11Daniel Villanueva43' 10PRWAA.C. DavisApr 28Shoreline Invitational
7.11Cody O'Connell43' 4.5WAWenatcheeMar 24Ray Cockrum Relays
8.11Quinn Piver42' 9WAWalla WallaApr 21Cda Invite
9.12Colton Frazier42' 1PRWAWenatcheeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
10.11Kaehlin LaVille41' 10PRWARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Dennis Christensen176' 2PRWARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
2.12Scott Mayfield155' 0PRWARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.11Tyler Jackson149' 6WARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.11Logan Reardon148' 0WAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
5.12Joey Payne142' 2PRWARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
6.11Mikal Livingston140' 5PRWAEisenhowerMay 19CBBN/GSL Regional Championships
7.11Jeremy Larson139' 7WAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
8.11Pablo Chavolla131' 9WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
9.11Quinn Piver127' 11PRWAWalla WallaMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
10.11Kaehlin LaVille126' 6PRWARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Joey Payne191' 7PRWARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
2.12Jason Easter173' 10PRWAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
3.11Logan Reardon164' 2WAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.12Austin Lynn162' 4PRWAA.C. DavisMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
5.11Zach Gilvey160' 6PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
6.10Blake Aguilar159' 4WAWenatcheeApr 18CBBN-Davis, Wenatchee @ Chiawana
7.12Caleb Huisingh154' 6PRWAChiawanaApr 14Pasco Invitational
8.12Miguel Delamora151' 7PRWAChiawanaApr 2127th Kiwanis Invitational
9.10Renwil Bacat148' 6WAMoses LakeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
10.9Andrew Martinez148' 3WAEisenhowerApr 28Keith Jewett Invitational
View full rankings...
High Jump
1.9Killion McGinnis6' 4WAWenatcheeApr 18CBBN-Davis, Wenatchee @ Chiawana
2.11Austin Sparks6' 3PRWAChiawanaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
3.9Cortez Ruiz6' 2WAChiawanaMar 15Davis J.V. Invite
4.11Cameron Ballard6' 0PRWAMoses LakeMay 19CBBN/GSL Regional Championships
5.11Brian Seekamp5' 10WAWalla WallaMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
12Austin Lynn5' 10WAA.C. DavisMar 24Ray Cross Invite
10Spencer Smith5' 10WAWenatcheeMay 02CBBN-Richland, WW, Davis @ Wenatchee
8.12Patrick Robinson5' 8WARichlandMar 17Richland Jamboree
11Mitchell Alverez5' 8PRWARichlandMar 31Fast Times at Southridge
10Payton Radliff5' 8PRWARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
10Ben Crowell5' 8WAMoses LakeMar 27Eastmont JV Invitational
10Zach Telfer5' 8WAWalla WallaApr 17PHS JV Invite
12Cliff Phillip5' 8PRWAMoses LakeMar 24Ray Cross Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jacob Hino14' 0PRWAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
11Cameron Law14' 0PRWAMoses LakeMay 11CBBN 4A District Championships
3.11Peter Sirmon13' 6WAWalla WallaMay 11CBBN 4A District Championships
11Conner Faulkner13' 6WAWenatcheeApr 21Viking Classic Invitational
5.11Evan Britt13' 0WAWenatcheeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
6.11Garret Kenny12' 3WAWalla WallaApr 26CBBN-Chiawana, Richland @ WW
7.11Nathan McBride12' 0WAChiawanaApr 18CBBN-Davis, Wenatchee @ Chiawana
8.12Ben Minick11' 6PRWAEisenhowerApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
10Conner Smith11' 6WARichlandMay 11CBBN 4A District Championships
11Zack Paro11' 6WAWenatcheeMay 11CBBN 4A District Championships
View full rankings...
Long Jump
1.11Jonah Hoe22' 1.5PRWAWalla WallaMay 19CBBN/GSL Regional Championships
2.12Jared Crowell21' 6.5PRWAMoses LakeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
3.10Payton Radliff21' 4WARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
4.11Peter Sirmon20' 5WAWalla WallaApr 21Cda Invite
5.11Austin Sparks20' 4WAChiawanaApr 2127th Kiwanis Invitational
6.12Patrick Robinson20' 3PRWARichlandMay 19CBBN/GSL Regional Championships
7.11Justyn Simmons20' 2.5WAMoses LakeMar 24Ray Cross Invite
8.12Sylas Carter20' 2PRWAA.C. DavisApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
9.10Spencer Smith19' 11.5WAWenatcheeMar 30Eastmont Invitational
10.10Blake Aguilar19' 9.5WAWenatcheeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
View full rankings...
Triple Jump
1.12Jake Scroggie42' 0PRWAWenatcheeMar 17Richland Jamboree
2.12Jared Crowell41' 3PRWAMoses LakeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
3.11Travis Frymier40' 7WAEisenhowerMay 11CBBN 4A District Championships
4.10Darnell Handcox40' 6WAWalla WallaMar 30Eastmont Invitational
5.12Sylas Carter40' 4.75PRWAA.C. DavisApr 14Pasco Invitational
6.11Tyler Morris40' 0.75PRWAChiawanaMay 11CBBN 4A District Championships
7.12Preston Bradley38' 6PRWAMoses LakeMay 01Cadet J.V. Invite
8.10Bryton Slocombe38' 1.5WARichlandApr 12Richland / Hanford Dual (Non-Scoring)
9.11Keith Kneblik38' 1WARichlandMay 04Richland Twilight J.V. Championships
10.11James Bullis37' 8.5PRWAWenatcheeApr 26CBBN: Ike, Wen., M.L. @ Davis
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.