Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Jesse Cole11.34c PRWAGarfield-PalouseApr 10Whitman County Meet
2.12Keith Kochendorfer11.40 PRWACedar Park Chr. (MLT)May 19Bi-District Championships
3.12Logan Luiten11.44c PRWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
4.11Jay Mendoza11.51WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
5.12Steve Johnson11.64c PRWANeah BayMay 02North Olympic League Championships
6.12Bernard Payne11.71 (-.2)WACurlewMay 261B State Championships
7.11Roy Tubio11.84cWASt. John-Endicott-LacrosseApr 24Whitman County Meet
8.11Jacob Schmidt11.86 PRWAOdessaMay 171B Regionals
9.12Parkhurst M'Khel11.94c PRWAColumbia (Hunters)May 08Tri-League
11Luke Larson11.94c PRWATrout LakeApr 27Goldendale Lions
10Andrew Johnson11.94c PRWACedar Park Chr. (MLT)May 03Mt. Vernon Christian
11Danny Feiock11.94cWAGrace AcademyApr 07NorthSound League meet
View full rankings...
200 Meters
1.11Danny Feiock23.14c PR (2.0)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
2.12Keith Kochendorfer23.16 PRWACedar Park Chr. (MLT)May 19Bi-District Championships
3.11Roy Tubio23.24c (2.0)WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
4.11Jay Mendoza23.54WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
5.12Logan Luiten23.64c PRWAOdessaApr 28Quincy Invite
6.12Jesse Cole23.74cWAGarfield-PalouseApr 24Whitman County Meet
7.12Jason Jasman23.75 PRWAOdessaMay 171B Regionals
8.10Tanner Johnson23.84 PRWAGrace AcademyMay 19Bi-District Championships
9.12Scott Scroggie24.04c PR (2.0)WAPaterosMay 261B State Championships
10.10Elias Lopez24.34c PRWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
12Bernard Payne24.34cWACurlewApr 24League meet @ Deer Park
View full rankings...
400 Meters
1.12Jason Jasman51.70 PRWAOdessaMay 171B Regionals
2.11Jay Mendoza52.31WAClallam BayMay 261B State Championships
3.12Scott Scroggie53.04 PRWAPaterosMay 261B State Championships
4.10Mikael Dick53.34WATrout LakeMay 261B State Championships
5.12Michael Sweeney54.01 PRWAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.10Sebastian Lasbo54.34cWALopezApr 28NorthSound Invitational
7.12Parkhurst M'Khel55.04cWAColumbia (Hunters)May 171B Regionals
8.10Tanner Johnson55.14c PRWAGrace AcademyApr 28NorthSound Invitational
9.10Karst Downey55.15 PRWAOdessaMay 261B State Championships
10.12Owen Huffington55.24c PRWACedar Park Chr. (MLT)Apr 20Lopez Island
View full rankings...
800 Meters
1.11Matt Cronrath1:57.4hWAOdessaMay 261B State Championships
2.11Herschel Sanchey1:58.0h PRWAKlickitatMay 261B State Championships
3.10Sebastian Lasbo2:06.7hWALopezMay 261B State Championships
4.12Tim Dearden2:07.7h PRWATrout LakeMay 04Panther Twlight
5.11David Fisher2:07.8h PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
6.11Josh Allen2:08.76WAOdessaMay 171B Regionals
7.12Timo Westerman2:09.5h PRWACrescentMay 261B State Championships
8.12Sean Brehmeyer2:09.8h PRWAMary M. KnightApr 12North Beach Pacific 2B/B League Meet
9.11Ethan Johnson2:10.0h PRWAMary M. KnightMay 261B State Championships
10.11Dominick Debari2:11.9h PRWANeah BayMay 02North Olympic League Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.11Herschel Sanchey4:32.8hWAKlickitatMay 11Greater Columbia League Meet
2.11Matt Cronrath4:35.00WAOdessaMay 261B State Championships
3.11Josh Allen4:46.77 PRWAOdessaMay 261B State Championships
4.12Sean Brehmeyer4:47.96WAMary M. KnightMay 261B State Championships
5.10Scott Strang4:52.5hWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
6.11David Fisher4:53.84WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
7.11Billy PostvanderBurg4:55.3h PRWALopezMay 19Bi-District Championships
8.9Daniel Wonderly4:55.84 PRWAClallam BayMay 19Bi-District Championships
9.12Stuart Montgomery4:56.89 PRWAGrace AcademyMay 19Bi-District Championships
10.10Junior Hernandez5:01.0hWABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
View full rankings...
3200 Meters
1.11Herschel Sanchey9:56.7hWAKlickitatApr 26Mabton Invite
2.10Scott Strang10:35.5hWAOdessaApr 28Quincy Invite
3.9Josh Randall10:40.06 PRWACurlewMay 261B State Championships
4.11Billy PostvanderBurg10:50.73 PRWALopezMay 261B State Championships
5.10Terrell Carter10:50.83 PRWALopezMay 261B State Championships
6.11Josh Allen10:52.57WAOdessaMay 261B State Championships
7.10Junior Hernandez10:58.0hWABickletonMay 04Prom Night Invite
8.12Manuel Fisher11:22.30 PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 171B Regionals
9.10Ben Salzman11:28.2hWASt. John-Endicott-LacrosseMar 27District 9B Meet
10.12Stuart Montgomery11:43.0hWAGrace AcademyMar 16League Meet all NWL schools
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Scott Scroggie16.16 PR (-.1)WAPaterosMay 261B State Championships
2.12Dan Anderson16.79 PRWACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
3.12Aaron Wilson16.94cWAOdessaApr 28Quincy Invite
4.11Neil Miller17.38 (-.1)WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
5.11Jay Lee17.39 (-.1)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
6.11Matthew Zeiler17.66 PRWAOdessaMay 171B Regionals
7.9Tyler Cope17.68 (-.1)WATrout LakeMay 261B State Championships
8.10Jordan Haber18.44cWALopezMay 19Bi-District Championships
9.11Sam Barr18.64cWALopezMay 19Bi-District Championships
10.12Michael Sweeney18.68 PR (-.1)WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Scott Scroggie42.24cWAPaterosApr 28Quincy Invite
2.11Eric Smith42.44 PRWAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
3.9Ben Clark43.94cWAWishkah ValleyMay 261B State Championships
4.10Travis King44.04cWAOdessaMay 261B State Championships
5.12Dan Anderson44.24c PRWACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
6.11Jay Lee44.64cWAGrace AcademyMay 261B State Championships
7.11Matthew Zeiler44.68 PRWAOdessaMay 171B Regionals
8.11Michael Corpuz44.84c PRWANeah BayApr 18North Olympic Leauge 1B Meet
9.11Neil Miller45.04cWASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
12Steve Johnson45.04c PRWANeah BayApr 18North Olympic Leauge 1B Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Jason Jasman
Logan Luiten
Jacob Schmidt
Travis King
44.54cWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.-Brian Young
Andy Conklin
Tanner Johnson
Danny Feiock
45.37WAGrace AcademyMay 261B State Championships
3.-Elias Lopez
Eric Smith
Derec Styer
Jesse Cole
45.84cWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
4.-Andrew Johnson
Jintae Kim
Geoff Patton
Keith Kochendorfer
46.08WACedar Park Chr. (MLT)May 261B State Championships
5.-Michael Sweeney
Robert VanBlaricom
Daniel Wareham
Ben Clark
47.12WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.-Roy Tubio
David Fisher
Warren Miller
Brandon Schauble
47.60WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
7.-Weston Heaward
Tommy Farris
Sebastian Cardona
Timo Westerman
47.64cWACrescentMay 02North Olympic League Championships
8.-Relay Team48.04cWATrout LakeMay 11Greater Columbia League Meet
9.-Relay Team48.10WAClallam BayMay 19Bi-District Championships
10.-Brad Engstrom
Jesse Volluz
Toby Dahl
Austin Mannick
48.37WACurlewMay 261B State Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Travis King
Matt Cronrath
Jacob Schmidt
Jason Jasman
3:30.7hWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.-Brian Young
Tanner Johnson
Stuart Montgomery
Danny Feiock
3:37.88WAGrace AcademyMay 261B State Championships
3.-Mikael Dick
Tim Dearden
Luke Larson
Spike Paxson
3:38.85WATrout LakeMay 261B State Championships
4.-Roy Tubio
David Fisher
Brandon Schauble
Neil Miller
3:39.10WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
5.-Michael Sweeney
Sal Bristow
Ben Clark
Derek Jurasin
3:39.38WAWishkah ValleyMay 261B State Championships
6.-Jesse Cole
Zach Dvorak
Elias Lopez
Eric Smith
3:40.70WAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
7.-Andrew Johnson
Owen Huffington
Dan Anderson
Geoff Patton
3:45.5hWACedar Park Chr. (MLT)Mar 16League Meet all NWL schools
8.-Sean Brehmeyer
Chad Greene
Ethan Johnson
Jeremy Prouty
3:50.7hWAMary M. KnightMar 29Ocosta
9.-Tommy Farris
Sebastian Cardona
Dan Helgeson
Timo Westerman
3:53.3hWACrescentApr 28NorthSound Invitational
10.-Geoff Ring
Jory Rock
Jacob Anderson
Sean Sanders
4:01.93WAEntiatMay 261B State Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Eric Hess46' 7 PRWABickletonMay 01Eisenhower JV Invite
2.12Tyrone Novikoff45' 11 PRWACurlewMay 08Tri-League
3.11Austin Mannick44' 5.5WACurlewMay 12Panorama League Championships
4.12Will Hillaire43' 5.25 PRWALummiMay 261B State Championships
5.11Scott Laes41' 1WAClallam BayMay 10NOL/District III 1B Championships
6.10Andy Read40' 7.5WAOdessaMay 171B Regionals
7.11Devin Dean40' 3WATrout LakeMay 04Panther Twlight
8.11Anthony Settler39' 7.5 PRWATrout LakeMay 04Panther Twlight
9.11Bryce Haase39' 7WAOdessaMay 01Bi-County Championships
10.9Edgar Molina39' 1WABickletonMay 01Eisenhower JV Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Eric Hess132' 6WABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
2.11Devin Dean130' 11WATrout LakeMay 04Panther Twlight
3.11Scott Laes129' 2 PRWAClallam BayMay 261B State Championships
4.12Tyrone Novikoff127' 4 PRWACurlewMay 01Tri-League Meet
5.11Tylynn Scoggins126' 4WATrout LakeMay 11Greater Columbia League Meet
6.12Sean Brehmeyer121' 7 PRWAMary M. KnightMay 261B State Championships
7.11Anthony Settler121' 4 PRWATrout LakeApr 21Sherman Invitational
8.9Edgar Molina119' 7WABickletonApr 21Sherman Invitational
9.10Cameron Benner113' 11 PRWAWishkah ValleyMay 04Cathlamet Invite
10.12Valentino Tijerina113' 1 PRWALopezApr 28NorthSound Invitational
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Scott Laes156' 10WAClallam BayApr 14Crescent Invitational
2.12Spike Paxson154' 4WATrout LakeMar 22Davis JV Invite
3.11Tommy Farris149' 4WACrescentMay 19Bi-District Championships
4.12Owen Huffington145' 5 PRWACedar Park Chr. (MLT)Apr 20Lopez Island
5.9Aaron Bruya141' 11WAOdessaApr 28Quincy Invite
9Taran Bowlby141' 11 PRWAClallam BayMay 02North Olympic League Championships
7.10Tyrone Swan140' 8WAIncheliumMay 171B Regionals
8.10Billy Secor138' 0WANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
9.12Derek Jurasin136' 3 PRWAWishkah ValleyMar 29Ocosta
10.12Jesse Cole132' 8 PRWAGarfield-PalouseApr 17Whitman County Meet
View full rankings...
High Jump
1.11Jordan Smith6' 2WALopezMay 261B State Championships
2.9Warren Miller6' 0WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
3.10Brian Young5' 10WAGrace AcademyMay 12District Championship
12Aaron Wilson5' 10WAOdessaMar 17Bridgeport
5.9Aaron Bruya5' 8WAOdessaApr 24League meet @ Deer Park
6.12Sal Bristow5' 6 PRWAWishkah ValleyMay 261B State Championships
9Spencer Rowlands5' 6 PRWAMary M. KnightMar 15Ocosta
11Dominick Debari5' 6 PRWANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
11Andrew Wonderly5' 6 PRWAClallam BayMay 02North Olympic League Championships
10Jeromie Mason5' 6 PRWAKlickitatApr 07Cherry Blossom Invitational
11Jonathan Davis5' 6WACedar Park Christian-EverettMar 16League Meet all NWL schools
11Brandon Schauble5' 6 PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
11Austin Mannick5' 6 PRWACurlewMay 08Tri-League
View full rankings...
Pole Vault
1.11Luke Larson12' 0WATrout LakeMay 04Panther Twlight
2.10Patrick Maeder11' 3WABickletonMay 18Greater Columbia "B" District Track & Field
3.12Aaron Wilson11' 0 PRWAOdessaMay 261B State Championships
4.11Matthew Zeiler10' 0 PRWAOdessaMay 08Bi-County Qualifier
5.9Tygh Schuster9' 6WATrout LakeApr 07Cherry Blossom Invitational
6.12Chase Chamberlain8' 0 PRWAOdessaApr 10District 7 League Meet
9Brian Langfield8' 0WATrout LakeApr 21Sherman Invitational
9Morgan Smith8' 0WATrout LakeApr 07Cherry Blossom Invitational
9.10Karst Downey7' 6 PRWAOdessaMay 08Bi-County Qualifier
10.10Junior Hernandez7' 0WABickletonApr 17K-Valley Rally
View full rankings...
Long Jump
1.12Keith Kochendorfer20' 3 PRWACedar Park Chr. (MLT)Apr 21Kings Invite
2.11Jacob Schmidt20' 2 PRWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
3.12Derek Jurasin20' 1 PRWAWishkah ValleyApr 12North Beach Pacific 2B/B League Meet
4.9Aaron Bruya19' 2 (1.2)WAOdessaMay 261B State Championships
5.11Eric Smith18' 9.75 PRWAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
6.9Nick Ward18' 9.5WANeah BayMay 10NOL/District III 1B Championships
7.10Jeromie Mason18' 6.75WAKlickitatMar 17Mullen-Leavitt Invitational
8.12Aaron Wilson18' 6 PRWAOdessaMar 17Bridgeport
9.11Andrew Wonderly18' 5WAClallam BayMay 10NOL/District III 1B Championships
10.9Tyler Cope18' 2.5 (.4)WATrout LakeMay 261B State Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.12Derek Jurasin42' 10 PRWAWishkah ValleyMay 261B State Championships
2.12Keith Kochendorfer41' 11 PRWACedar Park Chr. (MLT)Apr 28NorthSound Invitational
3.12Tim Dearden40' 11.25 PR (-2.2)WATrout LakeMay 261B State Championships
4.12Aaron Wilson40' 0.5 PRWAOdessaApr 28Quincy Invite
5.9Aaron Bruya40' 0WAOdessaApr 28Quincy Invite
6.12Parkhurst M'Khel39' 8.5 PRWAColumbia (Hunters)May 24State B
7.10Jeromie Mason39' 4WAKlickitatMay 04Prom Night Invite
8.12Andy Conklin39' 1.25 PR (-1.5)WAGrace AcademyMay 261B State Championships
9.11Shawn Steele38' 11 PRWANorthportMay 171B Regionals
10.11Ben Strom38' 3WALopezMay 19Bi-District Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.