Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Jesse Cole11.34c PRWAGarfield-PalouseApr 10Whitman County Meet
2.12Logan Luiten11.44c PRWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
3.12Bernard Payne11.71 (-.2)WACurlewMay 261B State Championships
4.11Roy Tubio11.84cWASt. John-Endicott-LacrosseApr 24Whitman County Meet
5.11Jacob Schmidt11.86 PRWAOdessaMay 171B Regionals
6.12Parkhurst M'Khel11.94c PRWAColumbia (Hunters)May 08Tri-League
7.10Travis King12.04cWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
8.10Elias Lopez12.14c PRWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
9.11Austin Mannick12.24cWACurlewApr 19League meet @ Colville
10.10Karst Downey12.44c PRWAOdessaMar 17Bridgeport
View full rankings...
200 Meters
1.11Roy Tubio23.24c (2.0)WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
2.12Logan Luiten23.64c PRWAOdessaApr 28Quincy Invite
3.12Jesse Cole23.74cWAGarfield-PalouseApr 24Whitman County Meet
4.12Jason Jasman23.75 PRWAOdessaMay 171B Regionals
5.10Elias Lopez24.34c PRWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
12Bernard Payne24.34cWACurlewApr 24League meet @ Deer Park
7.12Parkhurst M'Khel24.44c PRWAColumbia (Hunters)Apr 28Riverside Invitational
8.10Travis King25.34cWAOdessaMar 29Bridgeport
9.10Karst Downey25.44c PRWAOdessaMar 29Bridgeport
10.-Jake Warren25.76 PRWAIncheliumMar 24Frost Bite Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Jason Jasman51.70 PRWAOdessaMay 171B Regionals
2.12Parkhurst M'Khel55.04cWAColumbia (Hunters)May 171B Regionals
3.10Karst Downey55.15 PRWAOdessaMay 261B State Championships
4.11Matt Cronrath56.84cWAOdessaMar 20Lake Roosevelt
10Elias Lopez56.84c PRWAGarfield-PalouseApr 21Kootenai Invitational
6.11Shawn Steele58.14 PRWANorthportMar 24Frost Bite Invite
7.12Bernard Payne58.44cWACurlewApr 10Springdale
8.-Jake Warren58.57 PRWAIncheliumMar 24Frost Bite Invite
9.10Melvin Saxton59.44cWAColumbia (Hunters)Apr 28Riverside Invitational
10.10Travis King59.79WAOdessaMar 24Frost Bite Invite
View full rankings...
800 Meters
1.11Matt Cronrath1:57.4hWAOdessaMay 261B State Championships
2.11David Fisher2:07.8h PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
3.11Josh Allen2:08.76WAOdessaMay 171B Regionals
4.12Andy Ochoa2:13.47 PRWAIncheliumMay 171B Regionals
5.10Scott Strang2:18.0hWAOdessaApr 10District 7 League Meet
6.10Zach Dvorak2:19.2h PRWAGarfield-PalouseMay 01Whitman County Meet
7.11Shawn Steele2:20.8h PRWANorthportMay 12Panorama League Championships
8.11Cody Leander2:22.28WAAlmira/Coulee HartlineMar 31Ray Cross Invitational - Qualifiers Only
9.11Andrew Sayers2:27.3h PRWAGarfield-PalouseApr 24Whitman County Meet
10.9Dylan Schmick2:34.1h PRWASt. John-Endicott-LacrosseMar 20District 9
View full rankings...
1600 Meters
1.11Matt Cronrath4:35.00WAOdessaMay 261B State Championships
2.11Josh Allen4:46.77 PRWAOdessaMay 261B State Championships
3.10Scott Strang4:52.5hWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
4.11David Fisher4:53.84WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
5.9Josh Randall5:03.8h PRWACurlewMay 12Panorama League Championships
6.11Andrew Sayers5:21.6h PRWAGarfield-PalouseMay 01Whitman County Meet
7.11Cody Leander5:21.93 PRWAAlmira/Coulee HartlineMar 31Ray Cross Invitational - Qualifiers Only
8.12Yancy Goodwin5:24.52 PRWAAlmira/Coulee HartlineMay 171B Regionals
9.9Cody Siegel5:27.0hWASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
10.9Ethan Ashcraft5:30.4h PRWAGarfield-PalouseMar 27District 9B Meet
View full rankings...
3200 Meters
1.10Scott Strang10:35.5hWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.9Josh Randall10:40.06 PRWACurlewMay 261B State Championships
3.11Josh Allen10:52.57WAOdessaMay 261B State Championships
4.12Manuel Fisher11:22.30 PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 171B Regionals
5.10Ben Salzman11:28.2hWASt. John-Endicott-LacrosseMar 27District 9B Meet
6.11Cody Leander11:45.00 PRWAAlmira/Coulee HartlineMay 04Connell Invite
7.9Torin Poore12:08.0h PRWACurlewApr 19League meet @ Colville
8.9Cody Siegel12:11.0hWASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
9.11Andrew Sayers12:26.5h PRWAGarfield-PalouseMay 01Whitman County Meet
10.9Ethan Ashcraft12:41.04 PRWAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Aaron Wilson16.94cWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.11Neil Miller17.38 (-.1)WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
3.11Matthew Zeiler17.66 PRWAOdessaMay 171B Regionals
4.11Eric Smith19.44c PRWAGarfield-PalouseApr 17Whitman County Meet
5.10Toby Dahl20.34c PRWACurlewMay 08Tri-League
6.10David Sackmann20.83WASt. John-Endicott-LacrosseMay 171B Regionals
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Eric Smith42.44 PRWAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
2.10Travis King44.04cWAOdessaMay 261B State Championships
3.11Matthew Zeiler44.68 PRWAOdessaMay 171B Regionals
4.11Neil Miller45.04cWASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
5.10David Sackmann51.44c PRWASt. John-Endicott-LacrosseApr 24Whitman County Meet
6.12Andy Ochoa51.54 PRWAIncheliumMar 24Frost Bite Invite
7.10Toby Dahl52.64c PRWACurlewApr 10Springdale
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Jason Jasman
Logan Luiten
Jacob Schmidt
Travis King
44.54cWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.-Elias Lopez
Eric Smith
Derec Styer
Jesse Cole
45.84cWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
3.-Roy Tubio
David Fisher
Warren Miller
Brandon Schauble
47.60WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
4.-Brad Engstrom
Jesse Volluz
Toby Dahl
Austin Mannick
48.37WACurlewMay 261B State Championships
5.-Marshall Peone
Michael Smith
Tyrone Swan
Andy Ochoa
49.27WAIncheliumMay 171B Regionals
6.-Cody Leander
Jeff Hennigh
Yancy Goodwin
Kent Sieg
51.54WAAlmira/Coulee HartlineMay 01Bi-County Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Travis King
Matt Cronrath
Jacob Schmidt
Jason Jasman
3:30.7hWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.-Roy Tubio
David Fisher
Brandon Schauble
Neil Miller
3:39.10WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
3.-Jesse Cole
Zach Dvorak
Elias Lopez
Eric Smith
3:40.70WAGarfield-PalouseMay 261B State Championships
4.-Michael Smith
Tyrone Swan
Marshall Peone
Andy Ochoa
4:13.7hWAIncheliumMay 12Panorama League Championships
5.-Jeremy Longfellow
Josh Randall
Jesse Volluz
Brad Engstrom
4:26.0hWACurlewMar 24Oroville Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Tyrone Novikoff45' 11 PRWACurlewMay 08Tri-League
2.11Austin Mannick44' 5.5WACurlewMay 12Panorama League Championships
3.10Andy Read40' 7.5WAOdessaMay 171B Regionals
4.11Bryce Haase39' 7WAOdessaMay 01Bi-County Championships
5.12Jacob Tresham37' 7.5 PRWACurlewMay 12Panorama League Championships
6.12Parkhurst M'Khel36' 9 PRWAColumbia (Hunters)May 08Tri-League
7.11Derec Styer34' 8.5 PRWAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
8.11Mark Sebesta33' 6 PRWAOdessaMay 01Bi-County Championships
9.10Travis King32' 11 PRWAOdessaApr 24League meet @ Deer Park
10.10Porter Zachary32' 9 PRWAColumbia (Hunters)Apr 24League meet @ Deer Park
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Tyrone Novikoff127' 4 PRWACurlewMay 01Tri-League Meet
2.11Bryce Haase108' 6WAOdessaApr 10District 7 League Meet
3.11Jeff Hennigh108' 2WAAlmira/Coulee HartlineApr 21Undeberg Invite
4.11Brice Zerck104' 7 PRWACurlewApr 19League meet @ Colville
5.10Andy Read103' 8WAOdessaMay 261B State Championships
6.12Parkhurst M'Khel102' 1 PRWAColumbia (Hunters)May 01Tri-League Meet
7.8Jeremiah Novikoff95' 11 PRWACurlewMay 12Panorama League Championships
8.10Porter Zachary95' 1 PRWAColumbia (Hunters)May 12Panorama League Championships
9.9John Dingman93' 3 PRWAAlmira/Coulee HartlineApr 28Riverside Invitational
10.10Dylan Bettcher90' 3WASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
View full rankings...
Javelin - 800g
1.9Aaron Bruya141' 11WAOdessaApr 28Quincy Invite
2.10Tyrone Swan140' 8WAIncheliumMay 171B Regionals
3.12Jesse Cole132' 8 PRWAGarfield-PalouseApr 17Whitman County Meet
4.11Derec Styer131' 4 PRWAGarfield-PalouseMay 08District 9 1B Sub District Championships
5.12Jacob Tresham130' 1 PRWACurlewMay 12Panorama League Championships
6.10Ben Salzman123' 7WASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
7.11Bryce Haase117' 8WAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
8.11Jeff Hennigh115' 7.5 PRWAAlmira/Coulee HartlineMay 08Bi-County Qualifier
9.10Tien Zemelka114' 7WANorthportMay 171B Regionals
10.12Yancy Goodwin111' 4 PRWAAlmira/Coulee HartlineMar 31Ray Cross Invitational - Qualifiers Only
View full rankings...
High Jump
1.9Warren Miller6' 0WASt. John-Endicott-LacrosseMay 261B State Championships
2.12Aaron Wilson5' 10WAOdessaMar 17Bridgeport
3.9Aaron Bruya5' 8WAOdessaApr 24League meet @ Deer Park
4.11Brandon Schauble5' 6 PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
11Austin Mannick5' 6 PRWACurlewMay 08Tri-League
6.9Dylan Schmick5' 4 PRWASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
11Eric Smith5' 4 PRWAGarfield-PalouseApr 14Moscow Invitational
8.11Kent Sieg5' 2WAAlmira/Coulee HartlineMar 31Ray Cross Invitational - Qualifiers Only
9.9Ethan Ashcraft5' 0 PRWAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
10.10Travis King4' 10WAOdessaMar 20Lake Roosevelt
View full rankings...
Pole Vault
1.12Aaron Wilson11' 0 PRWAOdessaMay 261B State Championships
2.11Matthew Zeiler10' 0 PRWAOdessaMay 08Bi-County Qualifier
3.12Chase Chamberlain8' 0 PRWAOdessaApr 10District 7 League Meet
4.10Karst Downey7' 6 PRWAOdessaMay 08Bi-County Qualifier
View full rankings...
Long Jump
1.11Jacob Schmidt20' 2 PRWAOdessaApr 13Moses Lake JV Meet
2.9Aaron Bruya19' 2 (1.2)WAOdessaMay 261B State Championships
3.11Eric Smith18' 9.75 PRWAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
4.12Aaron Wilson18' 6 PRWAOdessaMar 17Bridgeport
5.11Neil Miller18' 2WASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
6.11Shawn Steele18' 1.25WANorthportMay 12Panorama League Championships
7.11Brad Engstrom17' 9.5WACurlewMay 171B Regionals
8.12Parkhurst M'Khel17' 8.5WAColumbia (Hunters)Apr 28Riverside Invitational
9.11Kent Sieg17' 7.75 PRWAAlmira/Coulee HartlineMay 171B Regionals
10.12Logan Luiten17' 5 PRWAOdessaMay 01Bi-County Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.12Aaron Wilson40' 0.5 PRWAOdessaApr 28Quincy Invite
2.9Aaron Bruya40' 0WAOdessaApr 28Quincy Invite
3.12Parkhurst M'Khel39' 8.5 PRWAColumbia (Hunters)May 24State B
4.11Shawn Steele38' 11 PRWANorthportMay 171B Regionals
5.9Warren Miller37' 8.5WASt. John-Endicott-LacrosseMay 171B Regionals
6.10Ben Salzman37' 0WASt. John-Endicott-LacrosseMay 01Whitman County Meet
7.11Jacob Schmidt36' 9 PRWAOdessaMay 01Bi-County Championships
8.11Kent Sieg36' 6.25 PRWAAlmira/Coulee HartlineMay 171B Regionals
9.11Brandon Schauble35' 3.25 PRWASt. John-Endicott-LacrosseApr 21Undeberg Invite
10.11Marshall Peone35' 0 PRWAIncheliumApr 19League meet @ Colville
10Zach Dvorak35' 0WAGarfield-PalouseMay 171B Regionals
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.