Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Landon Jochim10.80 PRNDCenturyMay 09East West Classic
11Karter Gorney10.80 PRNDMinotMay 09East West Classic
11Lewis Dobitz11.04c PRNDKilldeerMay 10Black Hills Track Classic
4.10Bradley Davidson11.04 PRNDDevils LakeMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Nick Scarberry11.12 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.11James Johannessen11.18NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.10Hunter Johnson11.20NDBismarckMay 09East West Classic
8.11Colton Stoltz11.21 PRNDMandanMay 09East West Classic
9.12Josh Pizzo11.22 PRNDMinotMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.11Ty Brooks11.26NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
200 Meters
1.12Landon Jochim21.58 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.12Nick Scarberry21.99 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.11Karter Gorney22.10NDMinotMay 17West Region
4.10Isaac Erickson22.47NDWahpetonMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Marcus Welk22.48 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.11Andrew Steinwand22.51 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Jace Dukart22.64NDDickinsonMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.10Hunter Johnson22.80NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.11James Johannessen22.83NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.10Bradley Davidson22.85NDDevils LakeMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
400 Meters
1.12Landon Jochim47.78 PRNDCenturyMay 02Howard Wood Dakota Relays
2.11Jacob Richter49.47NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.11Byrne Curl49.88 PRNDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.10Isaac Erickson49.95NDWahpetonMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Kimani Benjamin50.07 PRNDMinotMay 17West Region
12Marcus Welk50.07 PRNDDaviesMay 09East West Classic
7.12Jace Dukart50.37NDDickinsonMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Isaac Walth50.57NDBismarckMay 17West Region
9.12Nick Scarberry50.60 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.11Andrew Steinwand51.17NDCenturyMay 09East West Classic
View full rankings...
800 Meters
1.12Dylan Werner1:56.29 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.12Preston Lerew1:56.69 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.11Jacob Richter1:57.51NDCenturyMay 09East West Classic
4.12Sebastian Startz1:57.77 PRNDShanleyMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Sam Markle1:57.97 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Logan Fischer1:58.79 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Camron Roehl1:59.18 PRNDGrand Forks CentralMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Thomas Startz1:59.37 PRNDShanleyMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.11Evan Kottsick1:59.77NDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.10Sam Wilke2:00.24NDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
1600 Meters
1.12Matt Gotta4:15.72 PRNDBismarckMay 17West Region
2.12Camron Roehl4:17.38 PRNDGrand Forks CentralMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.11Jackson Binstock4:19.84 PRNDDickinsonMay 17West Region
4.12Sam Markle4:21.03 PRNDBismarckMay 17West Region
5.12Dylan Werner4:21.04 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Preston Lerew4:21.30 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Sebastian Startz4:21.32 PRNDShanleyMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.9Ryan Wheeling4:23.62NDNew TownMay 23NDHSAA Class B State Championship
9.12Branden Scheel4:24.79 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.11Sam Clausnitzer4:26.72NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
3200 Meters
1.12Matt Gotta9:15.42 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.11Sam Clausnitzer9:26.84NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.12Camron Roehl9:30.98 PRNDGrand Forks CentralMay 09East West Classic
4.11Jackson Binstock9:34.28 PRNDDickinsonMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Branden Scheel9:36.46 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Preston Lerew9:43.61 PRNDBismarckMay 02Howard Wood Dakota Relays
7.11Ryan Fetch9:49.08 PRNDCenturyMay 09East West Classic
8.11Stuart Wolf9:54.28 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.10Leif Larsen9:57.37NDGrand Forks CentralMay 09East West Classic
10.12Tom Clausnitzer9:59.38 PRNDBismarckMay 09East West Classic
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.-Nathan Magstadt14.77 PR (2.7)NDDickinson StateMay 02Howard Wood Dakota Relays
2.12Ryan Enerson14.81 PRNDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.12Daniel Asa14.92 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.12Brady Huffman14.93 PRNDFargo NorthMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.10Zach Sweep15.14NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Thomas Sease15.30 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.11Joel Crane15.50NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Taylor Orr15.51NDJamestownMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.12Ben Love15.56NDMinotMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.12Chance Unterseher15.69 PR (4.1)NDCenturyMay 02Howard Wood Dakota Relays
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Daniel Asa38.75 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.12Thomas Sease38.93 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.12Brady Huffman39.06 PRNDFargo NorthMay 24NDHSAA Class A State Championship
12Ryan Enerson39.06 PRNDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.11Andrew Steinwand39.28NDCenturyMay 17West Region
6.11Carter Blackwell39.51NDDickinsonMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Grant Ehli39.86 PRNDCenturyMay 17West Region
8.11Joel Crane40.14NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.12Sam Mastel40.15 PRNDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.12Casey Schaff40.55 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
4x100 Relay
1.Karter Gorney
Josh Pizzo
Myles Preskey
Tre Kinchen
43.11NDMinotMay 17West Region
2.-Sam Mastel
Nathan Vetter
Marcus Churchill
Noah Krebs
43.38NDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.Jordan Hjelseth
Marcus Welk
Alek Groth
Brady Drake
43.62NDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.Ty Brooks
James Johannessen
Mike Kromah
Augustus Siaway
43.71NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.Relay Team44.03NDCenturyMay 17West Region
6.Lyndon Mertz
Isaac Walth
Austin Streyle
Parker Thompson
44.04NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.Michael Footitt
Brady Huffman
William Underdahl
Kade Hoeg
44.05NDFargo NorthMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.Sean Olson
Austin Erickson
Robert Dufy
Bradley Davidson
44.09NDDevils LakeMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.Sawyer Schmidt
Gabe Meschke
Jacob Harm
Colten Stoltz
44.32NDMandanMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.Taylor Orr
Layne Carlson
Dylan Koenig
Brady Carlson
44.40NDJamestownMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
4x200 Relay
1.Taylor Schafer
Isaac Walth
Austin Streyle
Hunter Johnson
1:28.93NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.-Dominic Neameyer
Landon Jochim
Andrew Steinwand
Jacob Richter
1:28.97NDCenturyJun 15New Balance Outdoor Nationals
3.Sam Mastel
Nathan Vetter
Byrne Curl
Noah Krebs
1:29.15NDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.Josh Pizzo
Myles Preskey
Kimani Benjamin
Karter Gorney
1:29.65NDMinotMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.-Jordan Hjelseth
Marcus Welk
Alek Groth
Nick Scarberry
1:29.70NDDaviesMay 02Wayzata Relays
6.Ty Brooks
James Johannessen
Mike Kromah
Augustus Siaway
1:31.38NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.Taylor Orr
Layne Carlson
Dylan Koenig
Brady Carlson
1:31.46NDJamestownMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.Jacob Ries
Trace Dallman
Charlie Wynn
Isaac Erickson
1:31.55NDWahpetonMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.-Relay Team1:31.66NDKilldeerMay 10Black Hills Track Classic
10.Kade Hoeg
Jeff Saintel
Matt Santos
Brady Huffman
1:31.88NDFargo NorthMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Andrew Steinwand
Landon Jochim
Dominic Neameyer
Jacob Richter
3:16.18NDCenturyJun 15New Balance Outdoor Nationals
2.Sam Mastel
Hunter Puetz
Nathan Vetter
Byrne Curl
3:23.90NDSt. Mary'sMay 17West Region
3.Thomas Sease
Dylan Werner
Isaac Walth
Preston Lerew
3:24.64NDBismarckMay 17West Region
4.Teegan Olson
Jacob Schmidt
Billy Sartwell
Kimani Benjamin
3:27.60NDMinotMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.Sean Olson
Austin Erickson
Cole Thompson
Bradley Davidson
3:30.48NDDevils LakeMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.Jacob Ries
Trace Dallman
Charlie Wynn
Isaac Erickson
3:31.02NDWahpetonMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.Titus Gruanue
Alphonso Gowah
Garrett Kadrie
Isaiha Fletcher
3:31.13NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.Ben Hanson
Aaron Ford
Layne Carlson
Colt Rasmussen
3:32.27NDJamestownMay 17West Region
9.Gabe Meschke
Sawyer Schmidt
Dmitri Tausend
Jacob Harm
3:33.91NDMandanMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.-Chris Hamilton
Zach Miller
Nolan Hovland
Tanner Bernhardt
3:34.93NDRugbyMay 17North Central Region Track Meet
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Preston Lerew
Sam Markle
Matt Gotta
Dylan Werner
7:51.77NDBismarckJun 15New Balance Outdoor Nationals
2.Sam Wilke
Gus Smrekar
John Windsor
Byrne Curl
8:08.33NDSt. Mary'sMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.Jacob Richter
Brad Kelly
Kyland Ziegler
Brandon Kraenzel
8:09.24NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.Teegan Olson
Jacob Schmidt
Andrew Beach
Billy Sartwell
8:10.35NDMinotMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.Thomas Startz
Tom Erie
Mason Lantz
Sebastian Startz
8:17.08NDShanleyMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.Branden Scheel
Jacob Henne
Evan Kottsick
Bobby Poynter
8:18.38NDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.Muhend Abaker
Garrett Kadrie
Menkeh Mendin
Isaiha Fletcher
8:21.93NDFargo SouthMay 09East West Classic
8.Aaron Ford
Andrew Hornung
Kyle Schumacher
Colt Rasmussen
8:23.50NDJamestownMay 17West Region
9.Brandon Klave
Matt Leake
Zach Relling
Chase Christen
8:30.25NDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.Ross Pergande
Griffin Sauvageau
Kody Coles
Parker Rosenau
8:30.55NDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Jon Tharaldsen63' 4NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.11Jon Tharaldson60' 8.5NDBismarckMay 02Howard Wood Dakota Relays
3.10Alexy Talley53' 7NDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.12Stanley Jones51' 0 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.11Luke Keller50' 6NDBismarckMay 17West Region
6.12Brendan Walker50' 4 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Mike Dukart50' 3 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Joe Mehrer50' 2 PRNDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.12Jaden Friedt49' 7.75 PRNDBismarckMay 02Howard Wood Dakota Relays
10.10Logan Anderson49' 2NDJamestownMay 17West Region
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Stanley Jones178' 9 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.11Jon Tharaldsen161' 7NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.12Jaden Friedt158' 5NDBismarckMay 02Howard Wood Dakota Relays
4.12Derrick Markel155' 7 PRNDMandanMay 17West Region
5.12Chris Ennen153' 4NDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Brendan Walker153' 2 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Joe Mehrer149' 10 PRNDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.10Dalton Feeney148' 6 PRNDCenturyMay 17West Region
9.11Alec Sampson147' 9NDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.11Jacob Marschner147' 4 PRNDMandanMay 17West Region
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Kellen Feeney179' 4 PRNDDaviesMay 09East West Classic
2.10Derek Murph178' 9NDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
3.12Stanley Jones175' 6 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.12Scott Cameron174' 2 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.11Cole Ternes166' 7 PRNDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Tyler Ruldoph163' 3NDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
7.12Jake Robson162' 4 PRNDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Dustin Hermanson161' 9 PRNDMandanMay 17West Region
9.12Nick Perrin160' 4 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.10Dalton Feeney159' 11 PRNDCenturyMay 09East West Classic
View full rankings...
High Jump
1.11Nolan Hovland6' 4NDRugbyMay 17North Central Region Track Meet
10Wyatt Kainz6' 4 PRNDDickinsonMay 24NDHSAA Class A State Championship
12Aaron Doan6' 4 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
11Al Bates6' 4 PRNDDaviesMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.12Levi Jordheim6' 2NDDickinsonMay 17West Region
11Jake Mussman6' 2 PRNDGrand Forks CentralMay 24NDHSAA Class A State Championship
12Ryan Enerson6' 2 PRNDRed RiverMay 09East West Classic
12Taylor Schafer6' 2 PRNDBismarckMay 09East West Classic
9.11Quentin Sears6' 0 PRNDBenson CountyMay 08Rugby Inv
11Brandon Johnson6' 0NDWest FargoMay 09East West Classic
12Adam Jacobson6' 0 PRNDSouth Border (Wishek/Ashley)May 17South Central Regional Meet
9Payton Granger6' 0NDHarveyMay 17North Central Region Track Meet
12Chris Peterson6' 0NDVelvaMay 17North Central Region Track Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.11Lyndon Mertz15' 1 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.12Marcus Welk14' 0 PRNDDaviesMay 02Wayzata Relays
3.12Henry Weikum13' 9 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
4.12Harrison Aide13' 6NDBottineauMay 01Peace Garden Meet (JH/ V)
5.12Cole Kringstad13' 3NDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
6.12Justin Gardner13' 0 PRNDCenturyMay 02Howard Wood Dakota Relays
7.10Eric Schaper12' 6NDDickinsonApr 22Dickinson Coca Cola Meet
11Jason Klug12' 6NDFargo SouthMay 24NDHSAA Class A State Championship
11Mikey Knapp12' 6NDBismarckMay 09East West Classic
11Jace Kruger12' 6NDDickinson TrinityApr 11Carlson Booster Invitational
12Ben Love12' 6NDMinotMay 09East West Classic
12Corey Rohloff12' 6 PRNDRed RiverMay 09East West Classic
View full rankings...
Long Jump
1.11Brad Heidlebaugh22' 6.75 PRNDRugbyMay 17North Central Region Track Meet
2.12Anray Fiers22' 0.25 PRNDMinotApr 22Dickinson Coca Cola Meet
3.11Ty Brooks21' 11.75NDFargo SouthMay 09East West Classic
4.12Dominic Neameyer21' 10.5 PRNDCenturyMay 09East West Classic
5.11Tanner Bernhardt21' 9.5 PRNDRugbyMay 08Rugby Inv
6.12Daniel Asa21' 7.75 PRNDWest FargoMay 09East West Classic
7.12Jay Liggins21' 7.5NDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
8.12Isaac Walth21' 5 PRNDBismarckMay 17West Region
9.11Austin Reynolds21' 4 PRNDRed RiverMay 24NDHSAA Class A State Championship
10.10Wyatt Kainz21' 2.5 PRNDDickinsonApr 22Dickinson Coca Cola Meet
View full rankings...
Triple Jump
1.12Jay Liggins46' 5.5 PRNDBismarckMay 24NDHSAA Class A State Championship
2.11Zach Miller44' 8 PRNDRugbyMay 17North Central Region Track Meet
3.12Anray Fiers44' 6.5 PRNDMinotMay 09East West Classic
4.12Danny Bruckbauer44' 4 PRNDShanleyMay 24NDHSAA Class A State Championship
5.11Brad Heidlebaugh43' 10 PRNDRugbyMay 08Rugby Inv
6.11Tanner Bernhardt43' 7 PRNDRugbyMay 08Rugby Inv
7.11Quentin Sears43' 3.5 PRNDBenson CountyMay 17North Central Region Track Meet
8.12Aaron Doan43' 0.25 PRNDCenturyMay 24NDHSAA Class A State Championship
9.12Levi Jordheim42' 11 PRNDDickinsonApr 11Queen City Classic
12Daniel Asa42' 11 PRNDWest FargoMay 24NDHSAA Class A State Championship
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.