View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Max Axtell10.74cPRWAFreemanMay 17NEA District Meet
2.11Tellas Johnson10.84cPRWAMedical LakeMay 17NEA District Meet
3.12Ray Stark10.86 (.7)PRWAElmaMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.10Riley Olney11.00PRWAZillahApr 15SCAC League #1 @ Goldendale
12Devin Kelly11.00PRWAHoquiamMar 22Rainier "Icebreaker" Invitational
6.12Briley Cameron11.07PRWAGoldendaleMay 16SCAC West Sub Districts
7.12Alexander Moore11.15WACharles Wright AcademyMar 20Nisqually #1-AWS,SC,CC,CHS,CWA
8.10Josiah Westbrook11.17PRWABlaineMay 141A District 1 Championships - Day 1
9.12Jordan Yaws11.24cPRWARiversideMay 17NEA District Meet
10.11Eli Whitmire11.24 (.7)WAWoodlandMay 311A, 1B & 2B State Championship
View full rankings...
200 Meters
1.12Devin Kelly21.89 (3.0)PRWAHoquiamMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.11Tellas Johnson22.36 (1.4)PRWAMedical LakeMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.10Riley Olney22.37 (1.4)PRWAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.11Jackson Hand22.43 (3.0)PRWAKing'sMay 311A, 1B & 2B State Championship
5.12Briley Cameron22.49PRWAGoldendaleMay 16SCAC West Sub Districts
6.12Max Axtell22.56PRWAFreemanMay 032014 Strandberg
7.12Alexander Moore22.57 (3.0)WACharles Wright AcademyMay 311A, 1B & 2B State Championship
8.11Philipp Tistov22.60 (1.4)PRWALa CenterMay 311A, 1B & 2B State Championship
9.11Stedman Knox22.61 (1.4)WACedar Park Chr. (Bothell)May 311A, 1B & 2B State Championship
10.10Josiah Westbrook22.67PRWABlaineMay 141A District 1 Championships - Day 1
View full rankings...
400 Meters
1.12Max Axtell49.74PRWAFreemanMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.11Diego Hernandez49.97PRWAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.12Alexander Moore50.46WACharles Wright AcademyMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.12Jordan Yaws50.59PRWARiversideMay 311A, 1B & 2B State Championship
5.12Devyn Reed-Daniels50.81PRWAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.12Ryan Mills50.90PRWAKing'sMay 241A Tri-District Finals
7.11Philipp Tistov50.95PRWALa CenterMay 231A District 4 Championships
8.10Josiah Westbrook51.07PRWABlaineMay 241A Tri-District Finals
9.12Daniel Whitmore51.11PRWANaches ValleyMay 311A, 1B & 2B State Championship
10.11Chance Klebaum51.37PRWALaSalleMay 22SCAC District Meet
View full rankings...
800 Meters
1.12Kyle Degraaff1:57.3hPRWALa CenterMay 07Trico @ WDLD
2.11Andrew Ayers1:57.31WAKing'sMay 241A Tri-District Finals
3.11Domenic Rehm1:57.94WAMedical LakeMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.12Logan Owens1:58.06PRWARiversideMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.11Matthew Young1:59.72WAWoodlandMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.11Trent Mazelli2:00.12WAKlahowyaMay 243A WCD/GSL District Meet Day 2
7.11Eric Taylor2:00.71WARiversideMay 311A, 1B & 2B State Championship
8.11Jesse Phan2:00.84WAMount BakerMay 241A Tri-District Finals
9.11Nathan Patterson2:00.96WAWoodlandMay 231A District 4 Championships
10.10Alejandro Ochoa2:01.07PRWAZillahMay 22SCAC District Meet
View full rankings...
1600 Meters
1.12Kyle Degraaff4:22.8hPRWALa CenterMay 09Spudder Track & Field Classic
2.11Graham Peet4:23.86WANorthwestApr 26Bellevue Track & Field Open Meet
3.12Ryan Coffman4:25.25PRWALakeside (Nine Mile)May 231A BI-District 6/7 T&F Championships
4.11Domenic Rehm4:25.94WAMedical LakeMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.11Andrew Ayers4:27.41WAKing'sApr 26King's Invitational
6.12Kevin Carpenter4:28.16PRWAColvilleMay 01Colville, Cheney, West Valley
7.11Collin Magnusson4:29.13WAMeridian (WA)May 221A Tri-District Meet Prelims
8.11Trent Mazelli4:29.69WAKlahowyaMay 10Olympic League Championships
9.12JT Lauderdale4:30.53PRWALakeside (Nine Mile)May 231A BI-District 6/7 T&F Championships
10.12Drew Van Polen4:30.70PRWACashmereMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.11Graham Peet9:26.12PRWANorthwestMay 03Shoreline Invitational (Boys)
2.12Ryan Coffman9:32.68PRWALakeside (Nine Mile)May 311A, 1B & 2B State Championship
3.11Andrew Ayers9:40.84WAKing'sMay 03Shoreline Invitational (Boys)
4.12Kevin Carpenter9:44.70WAColvilleMay 02Riverside Twilight Invitational
5.12Kyle Degraaff9:48.32PRWALa CenterApr 18John Ingram Twilight Meet
6.10Jacob Dingfield9:50.60WAMedical LakeMay 02Riverside Twilight Invitational
7.11Micah Dingfield9:55.21WAMedical LakeApr 19Pasco Invitational
8.11Ryan Clarke9:55.44WAPort TownsendMay 16Nisqually League Championships
9.11Collin Magnusson9:57.32WAMeridian (WA)May 241A Tri-District Finals
10.10Ammon Hall9:58.90WADeer ParkMay 02Riverside Twilight Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Nathan Bell15.13PRWAColumbia (White Salmon)May 231A District 4 Championships
2.12David Whitmore15.19 (.6)PRWANaches ValleyMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.12Zachary Promitas15.31 (.6)PRWAEatonvilleMay 311A, 1B & 2B State Championship
10Brian Golding15.31WAGoldendaleMay 16SCAC West Sub Districts
5.11Tristan Downing15.41WARiversideMay 17NEA District Meet
6.12Tyler Lee15.47 (.6)PRWACascade (Leavenworth)May 311A, 1B & 2B State Championship
7.12Reed Hughes15.60PRWAMontesanoMay 231A District 4 Championships
8.11Steven McCombs15.62WAKing's Way ChristianMay 161A Trico Sub-Districts
9.10Joe Lang15.74 (.9)WARoyalMay 311A, 1B & 2B State Championship
10.12Jeffrey Patterson15.94PRWAEatonvilleMay 16Nisqually League Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Ray Stark37.90PRWAElmaMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.10Brian Golding39.33WAGoldendaleMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.11Tristan Downing39.61WARiversideMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.12Nathan Bell39.82PRWAColumbia (White Salmon)May 311A, 1B & 2B State Championship
5.12Jeffrey Patterson40.42PRWAEatonvilleMay 0354th Shelton Invitational
6.12Tyler Lee40.65PRWACascade (Leavenworth)May 231A BI-District 6/7 T&F Championships
7.12Mackenzie Miller40.68PRWAChewelahMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
8.12Cameron Peake41.25PRWAMedical LakeMay 311A, 1B & 2B State Championship
9.10Nic Knutson41.64PRWANaches ValleyMay 22SCAC District Meet
10.10Joe Lang41.86PRWARoyalMay 22SCAC District Meet
12Zachary Promitas41.86PRWAEatonvilleMay 241A Tri-District Finals
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Ben Darcy
Isaiah Walker
Max Axtell
Markus Goldbach
43.42WAFreemanMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.-Cameron Peake
Elijah Farmen
Jared Wright
Tellas Johnson
43.44WAMedical LakeMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.-Devyn Reed-Daniels
Diego Hernandez
Tyler Holloway
Riley Olney
43.50WAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.-Devin Kelly
Dante Lopez
Tyler White
Vince Tran
43.65WAHoquiamMay 231A District 4 Championships
5.-Caleb Perry
Daniel Fouty
Ryan Mills
Jackson Hand
43.66WAKing'sMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.-Vince Nigro
Eli Whitmire
Kolten Snyder
Brian Preston
43.85WAWoodlandMay 311A, 1B & 2B State Championship
7.-Reed Hughes
Tristin Darst
Anthony Louthan
Tanner Birdsall
43.92WAMontesanoMay 311A, 1B & 2B State Championship
8.-Jeffrey Patterson
Joe Evans
Ryan Franz
George Tomal
44.09WAEatonvilleMay 221A Tri-District Meet Prelims
9.-Daniel Madrigal
Cody Hand
Terran Brown
Alonso Mendoza
44.23WARiver ViewMay 311A, 1B & 2B State Championship
10.-Seth Boggs
Daniel Whitmore
Nic Knutson
David Whitmore
44.27WANaches ValleyMay 22SCAC District Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Devyn Reed-Daniels
Anfernee Cortez
Riley Olney
Diego Hernandez
3:23.21WAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.-Eddy Wilcox
Eric Taylor
Logan Owens
Jordan Yaws
3:25.15WARiversideMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.-Rashad Lorton
Ray Stark
Tyson Nauman
Chance Bremer
3:28.23WAElmaMay 231A District 4 Championships
4.-Matt Jackson
Andrew Brodsky
Andrew Ayers
Jackson Hand
3:28.57WAKing'sMay 311A, 1B & 2B State Championship
5.-Nathan Bell
Shawn Tardiff
Ulises Isordra
Isaac Bell
3:29.21WAColumbia (White Salmon)May 311A, 1B & 2B State Championship
6.-Conner Rubright
Brayden Aller
Ben Darcy
Max Axtell
3:29.44WAFreemanMay 311A, 1B & 2B State Championship
7.-Vince Nigro
Dillan Bonamigo-Wear
Nathan Patterson
Matthew Young
3:29.87WAWoodlandMay 231A District 4 Championships
8.-Stedman Knox
Jacob Gutheil
Russell Brown
Nate Lundberg
3:30.30WACedar Park Chr. (Bothell)May 241A Tri-District Finals
9.-Anthony Louthan
Tristan Darst
Conner Lovell
Kenny Roy
3:30.33WAMontesanoMay 231A District 4 Championships
10.-Travis Lindsey
Ishmael Villaluz
Izaiha Schwinden
Jesse Phan
3:31.04WAMount BakerMay 241A Tri-District Finals
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Justin Kaelin58' 4.5WAEatonvilleMay 16Nisqually League Championships
2.10Jose Padilla56' 3WAChelanMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
3.12Derek Crites53' 4.75PRWACascade (Leavenworth)May 311A, 1B & 2B State Championship
4.12Andrew Buynak53' 3.5PRWADeer ParkMay 222A District 7 Championships
5.11Aaron Obert53' 1WADeer ParkApr 04Deer Park Invitational
6.12Wunmi Oyetuga52' 8.5PRWACharles Wright AcademyMay 311A, 1B & 2B State Championship
7.12Zach Jacobson51' 5PRWAKing'sMay 03Tomahawk Track & Field Classic
8.12Micah Humann51' 4.5PRWALakeside (Nine Mile)May 231A BI-District 6/7 T&F Championships
9.12Kaleb Heezen50' 7PRWAMeridian (WA)May 161A Distric 1 Championships - Day 2
10.12Asa Schwartz50' 4PRWAChelanMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Aaron Obert169' 8PRWADeer ParkApr 24Cheney and EV at Deer Park
2.12Zach Jacobson168' 7PRWAKing'sApr 26King's Invitational
3.12Micah Humann162' 0PRWALakeside (Nine Mile)May 311A, 1B & 2B State Championship
4.11Justin Kaelin158' 7WAEatonvilleMay 221A Tri-District Meet Prelims
5.10Jose Padilla155' 2WAChelanMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.12Cody Spoelstra151' 4PRWALynden ChristianMay 161A Distric 1 Championships - Day 2
7.11Braiden Whitby151' 0WAConnellMay 16SCAC East Sub Districts
8.11Ruben Perez148' 8PRWAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
9.12Jason Torrence147' 8WACashmereApr 12Cashmere Invitational
10.12Jacob Boswell146' 4PRWADeer ParkMay 01Deer Park at Clarkston
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Kaleb Heezen187' 6PRWAMeridian (WA)Jun 07Border Duel
2.12Nick French178' 9WASouth WhidbeyMay 161A Distric 1 Championships - Day 2
3.12Matt Wellner175' 11WALaSalleMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.11Karl Sather171' 9WAKing'sMay 221A Tri-District Meet Prelims
5.12Kolten Snyder170' 6PRWAWoodlandApr 30Trico @ CSAL
6.11Kolton Cobb170' 4WAColumbia (Burbank)Apr 26Undeberg Invitational
7.12Alex Meza164' 5PRWALa CenterMay 09Spudder Track & Field Classic
8.12Connor McKern163' 10PRWAKettle FallsMay 311A, 1B & 2B State Championship
9.11Elijah Farmen162' 4WAMedical LakeApr 23NEA Meet vs. Medical Lake/Kettle Falls
10.12Hunter Bach161' 9PRWABrewsterMay 311A, 1B & 2B State Championship
View full rankings...
High Jump
1.11Brandon Mauget6' 4PRWADeer ParkApr 04Deer Park Invitational
12Billy Broussard6' 4WAFreemanApr 04Deer Park Invitational
3.11Mathew Sheldon6' 2.5WALa CenterMay 161A Trico Sub-Districts
4.10Daniel Norwitz6' 2WASeattle AcademyMay 241A Tri-District Finals
12Jack Buckner6' 2PRWANorthwestMay 311A, 1B & 2B State Championship
11Porter Romm6' 2WAColumbia (Burbank)Apr 11La Grande Invitaional
10Israel Suarez6' 2WAZillahApr 22SCAC League #2 @ Zillah
9Corey Kispert6' 2PRWAKing'sMay 241A Tri-District Finals
9.11Brett Jones6' 1WAKing'sMay 01King's Hosting; SW & Sultan
10.9Casey Hamilton6' 0WAKettle FallsMay 17NEA District Meet
10Logan Moose6' 0WAEatonvilleMay 16Nisqually League Championships
12Dakota Rogers6' 0PRWARiver ViewApr 15Scac League Meet @ Riverview
12Michael Valentine6' 0PRWARoyalApr 15Scac League Meet @ Riverview
12Tyler Johnson6' 0PRWAKettle FallsMar 29Ezra Gordon Invitational
11Kendall Getchell6' 0WACashmereMar 27Caribou Trail League Meet
12Tyson Nauman6' 0PRWAElmaMar 29Ray Ryan Memorial G.H. County Champ.
10Aaron Bosscher6' 0PRWANooksack ValleyMar 21Bedlington Twilight
10Mason Guerrette6' 0WAOkanoganMar 27Caribou Trail League Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.12Connor Aamot14' 0PRWAMeridian (WA)May 311A, 1B & 2B State Championship
11Brandon Campbell14' 0WAStevensonMay 161A Trico Sub-Districts
3.11Sam Tanner13' 6WAMeridian (WA)Mar 21Bedlington Twilight
12Asher Clark13' 6PRWALakeside (Nine Mile)May 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.11Bryan Cadena12' 9PRWAChelanMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.12Cameron Widhalm12' 6PRWALaSalleMay 22SCAC District Meet
11Nathan Thompson12' 6PRWACashmereMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
8.12Seth Garcia12' 0PRWAKiona-BentonMay 311A, 1B & 2B State Championship
11Gage Lott12' 0WABlaineMay 241A Tri-District Finals
12Devin Bachman12' 0PRWADeer ParkMay 08Deer Park, Pullman, Colville
10Vladimir Rizin12' 0WAKiona-BentonMar 27Best in the Basin
12Andy Madsen12' 0PRWASouth WhidbeyApr 17King's Hosting; Coupe, LW & SW
11Craig Boyle12' 0WASeton CatholicMay 161A Trico Sub-Districts
9Jacob Posey12' 0PRWAKalamaApr 30Trico League CSRK Pole Vault
10Daniel Norwitz12' 0PRWASeattle AcademyMay 241A Tri-District Finals
View full rankings...
Long Jump
1.11Eli Whitmire22' 4 (-.2)PRWAWoodlandMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.11Steven Crafts22' 0 (1.0)PRWABlaineMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.10Joe Lang21' 9.25WARoyalMay 16SCAC East Sub Districts
4.12Josh Adkins21' 1 (.0)PRWALaSalleMay 311A, 1B & 2B State Championship
12Joe Evans21' 1 (.0)PRWAEatonvilleMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.12Arturo Salazar21' 0.25PRWAWahlukeMay 09Ron Vanderholm Invitational
7.12Alex Ramirez20' 8.5PRWAKiona-BentonMay 16SCAC East Sub Districts
8.12Zac Akesson20' 7PRWACastle RockMay 161A Trico Sub-Districts
9.10Ian McManus20' 6PRWASeattle AcademyMay 16ECL Championships - Day 2
10.10Daniel Norwitz20' 5WASeattle AcademyMay 241A Tri-District Finals
View full rankings...
Triple Jump
1.12Tyson Nauman45' 3.75 (1.0)PRWAElmaMay 311A, 1B & 2B State Championship
2.10Joe Lang44' 9.5 (2.6)WARoyalMay 311A, 1B & 2B State Championship
3.12Skyler Coppenrath44' 6.5 (2.7)PRWAPort TownsendMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.11Eli Whitmire44' 4 (2.1)PRWAWoodlandMay 311A, 1B & 2B State Championship
5.12Garrett Starr43' 1 (3.1)PRWAVashon IslandMay 311A, 1B & 2B State Championship
6.12Chris Boring42' 8PRWAKettle FallsApr 04Deer Park Invitational
7.9Ryan Slack42' 3.5 (1.9)WAZillahMay 311A, 1B & 2B State Championship
8.11Rockey McDaniel42' 2.25 (.0)WANewportMay 311A, 1B & 2B State Championship
9.12Daniel Fouty42' 0.75 (3.1)PRWAKing'sMay 311A, 1B & 2B State Championship
10.12Max Axtell42' 0WAFreemanApr 04Deer Park Invitational
9Corey Kispert42' 0 (1.3)PRWAKing'sMay 311A, 1B & 2B State Championship
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.