Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.10Zechariah Herford10.92WAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
2.10Tevin Duke11.14cWAWest Valley (Spokane)Apr 24Pullman,West Valley@Clarkston
3.11Cody Sherwood11.32WAEast Valley (Spokane)May 032014 Strandberg
4.12Scott Tobin11.37 PRWAQuincyMay 16District Six 1A Championship (Qualifier)
5.11Taylor Morton11.50 PRWAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
6.11Martin Herford11.54WAWest Valley (Spokane)May 08EV, WV
7.12Soon-Ho Hwang11.62 PRWAPullmanMay 032014 Strandberg
8.11Bradley Larson11.64cWAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
9.12Jose Guardado-Chavez11.70WAQuincyMay 02Connell Invitational
10.10Hunter Ferguson11.75 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
View full rankings...
200 Meters
1.11Cody Sherwood22.89 PR (3.7)WAEast Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.10Tevin Duke22.94cWAWest Valley (Spokane)Apr 24Pullman,West Valley@Clarkston
3.10Zechariah Herford23.19WAWest Valley (Spokane)May 08EV, WV
4.10Luis Camacho23.36 PRWAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.12Kosey Smith23.41 (3.9)WAPullmanMay 314A, 3A & 2A State Championships
6.12Soon-Ho Hwang23.52 PRWAPullmanMay 032014 Strandberg
7.11Taylor Morton23.54cWAWest Valley (Spokane)Apr 24Pullman,West Valley@Clarkston
8.11Kody Vigesaa23.86WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
9.11Martin Herford23.87WAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
10.12Scott Tobin23.94 PRWAQuincyMay 16District Six 1A Championship (Qualifier)
View full rankings...
400 Meters
1.11Mac Baxter51.65 PRWAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
2.12Casey Pedersen51.74cWAEast Valley (Spokane)Apr 17Clarkston, Colville @ East Valley
3.11Taylor Morton52.13WAWest Valley (Spokane)May 08EV, WV
4.11Jeremiah Cox52.31WAPullmanMay 222A District 7 Championships
5.11Kody Vigesaa53.18WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
6.12Kosey Smith53.43WAPullmanMar 22Lewiston Invitational
7.11Steaven Zachman53.50 PRWACheneyMay 08Clarkston vs. Cheney
10Colton Brown53.64c PRWAEast Valley (Spokane)Apr 19Code Red Invitational
9.11Scott Bumpus53.65WAPullmanMay 222A District 7 Championships
10.10Nadden Shaw53.96 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 17West Valley at Deer Park
View full rankings...
800 Meters
1.12Casey Pedersen1:54.94 PRWAEast Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.11Steaven Zachman1:56.75WACheneyMay 314A, 3A & 2A State Championships
3.11Scott Kopczynski1:58.44WAEast Valley (Spokane)May 01East Valley@Pullman
4.11Skylar Ovnicek2:00.50WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
5.11Chad Stevens2:01.84 PRWAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
6.11James Holstad2:02.98 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
7.12John Fix2:05.30 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 17West Valley at Deer Park
8.10Peter Schumaker2:05.70 PRWAPullmanMay 08Deer Park, Pullman, Colville
9.9Nathan Chapman2:05.93WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
10.11Spencer Elmore2:09.13WAQuincyMay 02Connell Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.11Scott Kopczynski4:15.81WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
2.11Chad Stevens4:17.52WAEast Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
3.11Steaven Zachman4:30.63WACheneyApr 19Pasco Invitational
4.11Skylar Ovnicek4:31.50WAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
5.11Spencer Elmore4:37.31WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
6.12Kyle Lerch4:37.81WACheneyApr 04Deer Park Invitational
7.12John Fix4:38.3h PRWAWest Valley (Spokane)Apr 24Pullman,West Valley@Clarkston
8.10Karl Fischer4:49.66 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
9.9Nathan Chapman4:52.00WAEast Valley (Spokane)Apr 24Cheney and EV at Deer Park
11Nathan Freeman4:52.00WAWest Valley (Spokane)Apr 17West Valley at Deer Park
View full rankings...
3200 Meters
1.11Scott Kopczynski9:14.67WAEast Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.11Chad Stevens9:18.24WAEast Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
3.11Skylar Ovnicek9:48.47WAWest Valley (Spokane)May 0354th Shelton Invitational
4.12Kyle Lerch9:55.77 PRWACheneyApr 19Pasco Invitational
5.11Victor Salgado10:09.43WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
6.11Jimmy Garcia10:35.78 PRWAQuincyMay 02Connell Invitational
7.10Karl Fischer10:38.03 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
8.9Jacob Nicholson10:38.49WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
9.10Josiah Poler10:46.78 PRWAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
10.12Jordan Starr10:49.35 PRWAClarkstonMay 222A District 7 Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Marcus Jackson15.19 PR (3.8)WAWest Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.11Mac Baxter15.87WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
3.11Brandon Ray16.64cWAWest Valley (Spokane)Apr 19Code Red Invitational
4.9Travis Harris17.20WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.12Carter Bushman17.42WAQuincyApr 25Rieke Invite
6.11Jackson Spencer17.54WACheneyMay 02Riverside Twilight Invitational
7.9Declan Weingart17.60WAPullmanMay 222A District 7 Championships
8.10Austynn Maddox18.00 PRWACheneyMay 08Clarkston vs. Cheney
9.10Isaac Lamb18.01WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
10.11Ethan Cook18.12 PRWAWest Valley (Spokane)Mar 22West Valley Invitational
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Mac Baxter39.55WAWest Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.12Marcus Jackson40.54 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
3.12Antonio Melendez41.95 PRWAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
4.9Travis Harris43.09WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.12Carter Bushman43.75WAQuincyMay 09Caribou Trail League Championships
6.11Sam Schreiber44.30WACheneyMay 08Clarkston vs. Cheney
7.11Brandon Ray44.85WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
8.10Isaac Lamb45.34WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
9.11Bradley Larson45.34c PRWAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
10.11Jackson Spencer45.92WACheneyMay 02Riverside Twilight Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Martin Herford
Taylor Morton
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.77WAWest Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
2.-Kameron Summers
Nikolas Young
Cody Sherwood
William Stoutzenberger
44.38WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
3.-Carlos Sanchez
Carter Bushman
Luis Camacho
Scott Tobin
44.63WAQuincyMay 311A, 1B & 2B State Championship
4.-Soon-Ho Hwang
Jeremiah Cox
Sidney Ankrah
Kosey Smith
44.97WAPullmanMay 222A District 7 Championships
5.-Relay Team46.70WAClarkstonMay 222A District 7 Championships
6.-Sam Schreiber
Caleb Deshazo
Chase Reed
Christian Dunbar
47.04WACheneyMay 222A District 7 Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Scott Kopczynski
William Stoutzenberger
Casey Pedersen
Colton Brown
3:27.30WAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
2.-Tevin Duke
Marcus Jackson
Taylor Morton
Mac Baxter
3:27.74WAWest Valley (Spokane)May 314A, 3A & 2A State Championships
3.-Sidney Ankrah
Jeremiah Cox
James Holstad
Scott Bumpus
3:33.65WAPullmanMay 032014 Strandberg
4.-Carlos Sanchez
Spencer Elmore
Luis Camacho
Antonio Melendez
3:34.37WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
5.-Relay Team3:40.79WACheneyMay 222A District 7 Championships
6.-Bradley Larson
Colton Kile
Jett Sobotta
Jacob Strampe
3:51.31WAClarkstonMar 27Clarkston, Logos at Pullman
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11John Landers51' 10WAPullmanMay 222A District 7 Championships
2.10Alberto Tafoya48' 4 PRWAQuincyApr 25Rieke Invite
3.12Nolan Wenger47' 5 PRWAPullmanMay 01East Valley@Pullman
4.11Brett Wyborney46' 6WACheneyMay 222A District 7 Championships
5.11Alex Dyfort44' 7WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
6.11Andrew Allen43' 9.5WAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
11Jacob Shults43' 9.5WAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
8.11Jace Malek43' 6.5 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 05Central Valley Invitational Meet
9.11Damon King43' 0WAEast Valley (Spokane)Apr 17Clarkston, Colville @ East Valley
10.12Antonio Melendez42' 7.75 PRWAQuincyMay 02Connell Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Nolan Wenger145' 6 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
2.11Alex Dyfort141' 3WAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
3.10Alberto Tafoya137' 11WAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
4.12Dennis Logan137' 5 PRWAPullmanApr 19Code Red Invitational
5.11Jace Malek133' 9 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 17West Valley at Deer Park
6.11John Landers127' 11WAPullmanMay 08Deer Park, Pullman, Colville
7.10Tyler Skogen127' 2WAEast Valley (Spokane)Apr 24Cheney and EV at Deer Park
8.11Andrew Allen126' 4WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
9.11Steven Gomez123' 4 PRWAQuincyMay 09Caribou Trail League Championships
10.9Quintin Stansbury123' 2WAWest Valley (Spokane)May 14GNL Junior Varsity Invite
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Jacob Shults155' 0WAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
2.12Jose Guardado-Chavez152' 6 PRWAQuincyApr 19Quincy Invite
3.11Damon King148' 3WAEast Valley (Spokane)May 032014 Strandberg
4.11Michael Alnassim148' 1 PRWAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
5.11Steven Gomez135' 4 PRWAQuincyMay 02Connell Invitational
6.11(J.T.) Jacob Straka134' 11 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
7.9Dylan Farnham134' 4WAWest Valley (Spokane)May 14GNL Junior Varsity Invite
8.10Challis Gorbett134' 3 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
9.11Eduardo Balderas133' 5 PRWAQuincyMay 06Cadet JV Invite
10.9Christopher Janssen125' 6WAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
View full rankings...
High Jump
1.9Jett Sobotta6' 0.25WAClarkstonMay 08Clarkston vs. Cheney
2.11Sam Chiang6' 0WAPullmanMay 222A District 7 Championships
11Ethan Cook6' 0WAWest Valley (Spokane)Apr 19Code Red Invitational
4.12Scott Tobin5' 10WAQuincyMar 22Ray Cross Invitational
12Kaston Pederson5' 10 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 19Code Red Invitational
6.11Keenan Williams5' 8 PRWACheneyMay 01Colville, Cheney, West Valley
12Joe Kurle5' 8WAPullmanMay 032014 Strandberg
12William Stoutzenberger5' 8WAEast Valley (Spokane)Mar 22West Valley Invitational
10Dante Clayton5' 8 PRWAEast Valley (Spokane)May 14GNL Junior Varsity Invite
11Eli Hartshorn5' 8WAEast Valley (Spokane)Apr 19Code Red Invitational
9Nathan Chapman5' 8WAEast Valley (Spokane)Apr 24Cheney and EV at Deer Park
11Brandon Ray5' 8 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 05Central Valley Invitational Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.12Carter Bushman14' 6 PRWAQuincyMay 09Caribou Trail League Championships
11Brendon Algeier14' 6 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
3.11Josh Miller14' 0WAWest Valley (Spokane)May 08EV, WV
4.12William Stoutzenberger13' 0WAEast Valley (Spokane)May 01East Valley@Pullman
5.9Trevor Bushman12' 0 PRWAQuincyMay 231A BI-District 6/7 T&F Championships
6.11Griffin Rovegno11' 6WAPullmanMay 222A District 7 Championships
7.12Brady Stinebaugh11' 0 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 24Cheney and EV at Deer Park
12Cody Walling11' 0 PRWAWest Valley (Spokane)Mar 29Ezra Gordon Invitational
9.10Luis Camacho10' 6 PRWAQuincyApr 23Caribou Trail League Meet
9Houston Moczulski10' 6WACheneyMay 08Clarkston vs. Cheney
12Trey Petersen10' 6 PRWAQuincyApr 23Caribou Trail League Meet
9Carlos Morfin10' 6WAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
11Zach Feist10' 6WAWest Valley (Spokane)Apr 17West Valley at Deer Park
12Tom Littau10' 6WACheneyMar 27North Central @ Cheney
View full rankings...
Long Jump
1.10Tevin Duke21' 8.25 PRWAWest Valley (Spokane)May 08EV, WV
2.11Bradley Larson20' 11WAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
3.10Zechariah Herford20' 10.5WAWest Valley (Spokane)May 01Colville, Cheney, West Valley
4.10Sovann Robinson20' 2.25WAPullmanMay 222A District 7 Championships
5.12William Stoutzenberger20' 0.75 PRWAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
6.10Evan Nelson20' 0.5 PRWAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
7.10Alex Hall19' 8.5 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
8.12Joe Kurle19' 7.25 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
9.11Eli Hartshorn19' 4.5 PRWAEast Valley (Spokane)May 08EV, WV
10.12Sidney Ankrah19' 3.25 PRWAPullmanApr 19Code Red Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.11Bradley Larson45' 1.25 PRWAClarkstonMay 032014 Strandberg
2.9Jett Sobotta41' 3WAClarkstonMay 222A District 7 Championships
3.12William Stoutzenberger40' 1.25 PRWAEast Valley (Spokane)May 032014 Strandberg
4.10Sovann Robinson39' 9.5WAPullmanMay 032014 Strandberg
5.12Joe Kurle39' 6.75 PRWAPullmanMay 222A District 7 Championships
6.10Gaige Felix39' 5WACheneyMay 222A District 7 Championships
7.12Matt Dvorak39' 0 PRWAWest Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
8.12Sidney Ankrah38' 4.75 PRWAPullmanMay 01East Valley@Pullman
9.11Jacob Shults38' 1 PRWAClarkstonMay 01Deer Park at Clarkston
10.11Eli Hartshorn37' 5 PRWAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Andrew Allen137' 6WAEast Valley (Spokane)Jun 01Washington State HS Hammer Championships
2.10Tyler Skogen124' 7WAEast Valley (Spokane)Jun 01Washington State HS Hammer Championships
3.11Damon King101' 2WAEast Valley (Spokane)May 032014 Strandberg
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.