Mens

100 MetersCompare top 10
1.9Josiah Macinnis11.04TXAmarillo TascosaMar 22Amarillo ISD Relays
2.13-14Asante Fazarro11.19 (3.1)TXTeam QUESTJul 122014 USA T&F Region 12 T&F Meet
3.9Trenton Harbur11.24cPRNEStapleton (Don't Use)Apr 24Jr. Hi. Sandhills Conference Track Meet
4.8Casey Burnham11.25PRNEWestridgeMay 17Nebraska Championship Meet
5.9Branden Smith11.28 (2.1)CAParacleteMay 24CIF-SS Division 4 Finals
6.8Jaylen Johnson11.30PRMICarrolltonMay 151st Saginaw County Middle School Track &
7.8Colt Beck11.33PRVABlacksburgMay 01Cosmopolitan Invitational
8.8Maliki Cox11.34cPRWAAylenMay 20Aylen @ Stahl
9.-Anthony Lytton11.36PRMDHoly FamilyMay 03CYO League Meet #5
10.8Wyatt Ramsey11.40PRWYShoshoniMay 13Best of The Best 2014
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.8Job Blacksmith22.03PRTNEast Nashville MagnetMay 09Eastern Division Tournament
2.8Carter Merrell22.84cPRMIEast (Grand Blanc)May 19GB East vs. GB West
3.13-14Asante Fazarro22.99TXTeam QUESTJul 31TAAF Games of Texas
4.-Avante Robinson23.05PRVAAlbert HillMay 01Cosmopolitan Invitational
5.9Josiah Macinnis23.14TXAmarillo TascosaApr 04Dumas 43rd North Plains Relays
6.8Sincere Perkins23.16PRMIPontiacMay 29Oakland County 7th and 8th Grade Track M
7.-Bryce Watson23.24PRMDSt. AmbroseMay 17CYO League Championship
8.9Branden Smith23.30 (-2.3)CAParacleteMay 17CIF-SS Division 4 Prelims
8Casey Burnham23.30PRNEWestridgeMay 17Nebraska Championship Meet
10.13-14Glenn Bender23.33TXTeam QUESTJul 31TAAF Games of Texas
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.13-14Glenn Bender50.97TXTeam QUESTJun 21USA T&F Southwestern Association Meet
2.9Jordon Orozco52.41PRUTSouth DavisMay 15Davis District Junior High Championships
3.8Julian Flores52.44cPRTXFordApr 03JH Championships Wylie/LJ/RW/Allen/RC
4.9Nathan Boehme52.64PRUTOrionMay 13Weber District Junior High Championships
5.8David McCullough52.65PRINZionsvilleMay 09Northwest Suburban Conference (NSC) Meet
6.8Casey Burnham52.74cPRNEWestridgeMay 06Great Plains Conference Championship
7.13-14Gregory Sholars II52.79TXHallmark TrackJul 122014 USA T&F Region 12 T&F Meet
8.9Alex Martinez52.89PRCAClovisApr 09Clovis-Clovis West
9.8Austin Mullens53.02PRKSSeymour RogersApr 25Holcomb MS Invitational
10.8Spencer Jenkins53.05PRNEOgallalaMay 17Nebraska Championship Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.9Nathan Boehme2:01.24PRUTOrionMay 13Weber District Junior High Championships
2.11Winter Romeyn2:01.88PRMIEllsworthMay 27Record-Eagle Honor Roll
3.JrEvan Adams2:02.01PRARSouthern ArkansasApr 12New Summerfield College Invitational
4.8Derek Thomas2:02.74PRIDSnake RiverMay 24YMCA Middle School Regional Championship
5.7Lucas Bourgoyne2:03.28PRTXHouston IndependentJun 12Rice All-Comer's Meet
6.9Talon Hull2:03.96PRUTNorth OgdenMay 13Weber District Junior High Championships
7.8John Hagerman2:04.0hPRCAMcSwainMay 02Sheldon Distance Carnival
8.-Charles Bennett2:05.20PRTNBrentwood AcademyApr 30HVAC MS Track and Field Championships
9.12Jack Johnson2:05.4hPRCALa Costa CanyonMay 08La Costa Canyon @ Fallbrook
10.9Nathan Chapman2:05.93WAEast Valley (Spokane)May 222A District 7 Championships
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.7Lucas Bourgoyne4:23.71PRTXHouston IndependentJun 05Rice All-Comer's Meet
2.13-14Raymon Ornelas4:24.34PRCACorona PanthersApr 19SD SoCal RoadRunners Invitational
3.8Joshua Schumacher4:25.65ORSt. Thomas MoreMay 18CYO Meet of Champions
4.8Jerik Embleton4:26.43PRORCreswellMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
5.8Arafat Said4:27.8hPRORReynoldsMay 06RSD: H.B.Lee, Reynolds @ Walt Morey
6.8Hassan Ibrahim4:28.3hPRORRon RussellMay 15Damascus/Orient @ Ron Russell
7.8Derek Tripp4:28.71PRORScenicMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
8.8Merhawi Manstrom4:30.0hPRORWillamette Christian (Eugene)May 14WVYL District Meet
9.8Jett Ballantyne4:30.06PRORCascade (Bend)May 23Oregon Middle School Meet of Champions
10.7Tristin Lemmons4:30.08ORMarshfieldMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Jack Johnson4:27.76PRCALa Costa CanyonMay 02Escondido Invitational
2.11Winter Romeyn4:30.05MIEllsworthMay 31MHSAA LP Division 4 Finals
3.10Landon Skelly4:38.02ILChatham (Glenwood)May 09Morton Relays
4.9Frasier Williamson4:38.03PRUTCentennialMay 09Davis District South End Championships
5.11Will Young4:39.11TXRegents AcademyMar 22Allen Academy Ram Relays
6.9Talon Hull4:40.17PRUTNorth OgdenMay 13Weber District Junior High Championships
7.8Joaquin Martinez de Pinillos4:41.20PRCACarmel ValleyMay 10Cinco de Mayo Middle School T&F Meet
8.8John Hagerman4:41.6hPRCAMcSwainMay 02Sheldon Distance Carnival
9.8Tommy Banker4:41.89PRTNFarragutMay 14East Tennessee Middle School Elite Championships
10.9Jordan Morris4:42.31CAClovisMar 22Distance Meet of Champions
View full rankings...
2400 MetersCompare top 10
1.7Tyler Pitts6:29.3hPRTXGreenhillApr 10Metroplex MS Series #4A
2.7Lucas Bourgoyne7:20.3hPRTXHouston IndependentMar 30Spring Branch Spring Open
3.8Miles Petersen
Bailey Jared
Lentz Gilby
Schwab Ryan
7:22.45PRMICorunnaMay 01Ithaca MS Relays
4.8Cole Smallwood
Tommy Arends
Logan Smith
Tim Wilson
7:34.08PRMIWest Int. Mt. PleasantMay 01Ithaca MS Relays
5.-Justin Fachting
Matteo Deangelis
Monroe Molesky
Jay Sandel
7:35.66PRMIAlmaMay 01Ithaca MS Relays
6.8Kallen Webster7:47.81PRKSKansas City East Christian AcademyMay 10NCHC National Meet
7.-Ryan Brands7:49.61PRTXSloan CreekApr 03JH Championships Wylie/LJ/RW/Allen/RC
8.-Logan Stoakes
Hunter Stacey
Nick Brown
Jacob Melvin
7:51.19PRMIIoniaMay 01Ithaca MS Relays
9.-Adam DelosSantos
Christian Painter
Jake Stevenson
Brady Fraiser
7:52.85PRMIChesaningMay 01Ithaca MS Relays
10.-Hugh Maclaren
Ben Moeggenberg
Dane Nestle
Jayce Gauthier
7:55.13PRMIShepherdMay 01Ithaca MS Relays
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Jack Johnson9:33.99PRCALa Costa CanyonMay 24CIF San Diego Section Prelims
2.7Lucas Bourgoyne9:53.1hPRTXHouston IndependentMar 30Spring Branch Spring Open
3.11Will Young9:54.65TXRegents AcademyMar 22Allen Academy Ram Relays
4.10Landon Skelly10:01.98ILChatham (Glenwood)May 16Central State 8 Conference Meet
5.9Jordan Morris10:08.16CAClovisMar 22Distance Meet of Champions
6.11Christian Garcia10:15.09PRTXPlainviewMar 22McMurry U War Hawk Classic
7.8Cole Johnson10:17.92PRMINorth RockfordMay 19MKO Boys Conference Meet
8.8Fraser Wilson10:22.8hPRMIKent CityApr 23Kent City vs Freedom Christian
9.8John Nicholson10:24.11PRMIGrand Haven LakeshoreMay 19MKO Boys Conference Meet
10.8Michael Tremonti10:33.00PRMISt. RegisMay 09SE Michigan Jr High Showcase
View full rankings...
100m Hurdles - 30"Compare top 10
1.8Cole Alteneder14.04cPRORNewbergApr 16Forest Grove @ Newberg
2.8Stardio Wilson14.26PRWAKopachuckMay 29PSD MS District Meet
3.8Matthew Dungey14.34cPRWAFrontierMay 13Frontier @ Skyridge
4.8Cooper Sims14.45PRWAHarbor RidgeMay 29PSD MS District Meet
5.8Jeremy Harju14.54cPRWACascade (Vancouver)May 06Cascade @ PACIFIC
6.7Jacob Holtzclaw14.56WAHarbor RidgeMay 29PSD MS District Meet
7.8Courtney Campbell14.68PRWYPinedaleMay 13Best of The Best 2014
9Dawson Nackos14.68PRUTMapletonMay 16Districts Day 2
9.7Collin Bracken14.69ORLake OswegoMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
10.8Jack Soda14.79PRWIGreen LakeMay 01Markesan Middle Invite
View full rankings...
200m Hurdles - 30"Compare top 10
1.8Ethan Zerger26.46PRMIWhite Pine (Saginaw)May 151st Saginaw County Middle School Track &
2.8Austin Clemetson26.67PRWYSage ValleyMay 13East Classic - Best of the Best
3.8Phalen Sanford26.74cPRNEDundy County StrattonApr 10Dundy County Stratton
4.8Tyler Simon26.74PRMIRichland Gull LakeMay 21SMAC League MS Meet
5.8JD Schroeder27.02PRMIRichland Gull LakeMay 07Marshall MS v Gull Lake MS v NortWestern
6.8Courtney Campbell27.08PRWYPinedaleMay 10Rock Springs I-80 Middle SchoolMeet
8Koby Okezie27.08PRWAIllaheeJun 04Illahee@Sequoyah
8.13-14Collin Bracken27.10PRORStep ur Game Up - CLOSEDJul 06USATF Region 13 JO Meet
9.8Robert Say27.22PRWASummit TrailJun 04Kent-Tahoma Conf Meet Day 2
10.8Cameron McDonald27.24cPRMILakeview (Battle Creek)May 19Northwest
View full rankings...
300m Hurdles - 30"Compare top 10
1.8Daniel Garcia43.24cPRTXSt Mark's of TexasApr 15Metroplex MS League Championships #1
2.-Malik Salluah43.80PRVAStonewall Jackson (Roanoke)May 01Cosmopolitan Invitational
3.-DeJon Mayo44.12PRVACave SpringMay 01Cosmopolitan Invitational
4.8Remington Crossnoe44.40PRTXSan Jacinto Christian AcademyMar 22Amarillo ISD Relays
5.7Collin Jumes44.46TXFEAST Home SchoolMar 27SACS Meet #4
6.7Jeremy Barrett44.54cPRTXTimberviewMar 20Chisholm Trail
7.-Sallah Malik44.58PRVAStonewall Jackson (Roanoke)Mar 26Squires Invitational
8.8Luis Cadena44.64cPRTXSunrayMar 27JH Lynx Relays
9.8Sy Holt45.03PRTXGrahamApr 05District 5-3A J.H. Meet
10.8Antonio Lapeyrolerie45.04cPRTXGreenhillApr 15Metroplex MS League Championships #1
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.-Relay Team46.28UTSouth DavisMay 15Davis District Junior High Championships
2.8Obed Karege
Jaelin Ford
Drew Hodge
Mason Mays
46.30TXCrockett (Amarillo)Apr 17Amarillo Middle School City Meet
3.Relay Team46.44TNBrentwood AcademyApr 30HVAC MS Track and Field Championships
4.Relay Team46.49TNColonialMay 07Tennessee Middle School State Meet
5.Relay Team46.50TNHavenviewMay 07Tennessee Middle School State Meet
6.-Relay Team46.64UTCentennialMay 15Davis District Junior High Championships
7.Relay Team46.65TNVineMay 08Knox County Middle School Championships
8.Relay Team46.69VABlacksburgMay 01Cosmopolitan Invitational
8Danari Curry
Josh Fleeks
Marchari Johnson
Kali Beal
46.69TXMcNielApr 08WF ISD City Track Meet 2014
10.7Relay Team46.72TXFordApr 03JH Championships Wylie/LJ/RW/Allen/RC
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.6Collin Cullip
Nathan Voliva
Stalo Iseda
Cristian Davison
1:23.0hWASumnerSep 236th Grade MMS @ SMS
2.Relay Team1:36.56TNHavenviewMay 07Tennessee Middle School State Meet
3.Relay Team1:36.65TNRidgewayMay 07Tennessee Middle School State Meet
4.-Relay Team1:36.72TXCrockett (Amarillo)Apr 17Amarillo Middle School City Meet
5.-Deonte Anderson
Anthoney Bartley
Bryaun Manuel
Russell Hollis
1:37.39IL Mason-ClarkApr 26Carlinville Showcase Classic
6.7Relay Team1:38.5hTXFordMar 06Wylie East Junior High Meet
7.7Relay Team1:38.7hTXErecksonApr 03JH Championships Wylie/LJ/RW/Allen/RC
8.-Relay Team1:38.75OKElginApr 22Western Conference
9.-David Deloatch
Robert Edwards
Tyler Melvin
Anthony Lytton
1:39.1hMDHoly FamilyApr 12CYO Meet #3
10.Relay Team1:39.21TNBrentwood AcademyApr 30HVAC MS Track and Field Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.-Relay Team3:37.5hVASt Stephens and St AgnesMay 15Sfs Ms Meet 3
2.-Relay Team3:38.8hDCSidwell FriendsMay 15Sfs Ms Meet 3
3.-Anthony Lytton
Robert Edwards
David Deloatch
Tyler Melvin
3:41.1hMDHoly FamilyApr 12CYO Meet #3
4.Relay Team3:44.32TNColonialMay 07Tennessee Middle School State Meet
5.8Anthony Swanson
Isaiah Henderson-Brazie
Aaron Chandler
Ian Rinefort
3:45.34ORAshlandMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
6.-Relay Team3:45.49UTNorth DavisMay 15Davis District Junior High Championships
7.Relay Team3:46.28TNLanierMay 07Tennessee Middle School State Meet
8.8Isaac Sanchez
Armando Martinez
Nick Mahan
Jahaziel Garcia
3:46.81KSHugotonApr 25Holcomb MS Invitational
9.8Frankie Young
Payton Greeson
Julius Clark
Aidan Baker
3:46.86INZionsville WestMay 09Northwest Suburban Conference (NSC) Meet
10.-Carson Canfield
David McCullough
Joe Romanky
Michael Lackey
3:46.94INZionsvilleMay 09Northwest Suburban Conference (NSC) Meet
View full rankings...
Shot Put - 8lbCompare top 10
1.8Talin Mortenson52' 3.75PRUTMt. NeboMay 16Districts Day 2
2.8Spencer Tatafu51' 0PRORParkroseMay 22Mt. Hood League Championship
3.7Nate Franz49' 10.5IDRigbyMay 08Upper Snake River Valley Conference
4.8Andrew Welsh48' 7PRWAIllaheeJun 12Federal Way District Finals
5.9Hunter Morganson48' 5PRUTSalemMay 16Districts Day 2
6.8Tyler Sconce47' 7PRORFremontMay 08Fremont@JoLane
7.-Scott Pemberton47' 1PRMIFowlerMay 29Playmakers MS Honor Roll
8.8Timothy Barnett47' 0PRORAstoriaMay 01Clatskanie MS Meet
9.8Mikey Misa46' 4PRWASacajaweaJun 12Federal Way District Finals
10.8Colton Reitsma46' 2.5PRMIJenisonMay 08Jenison MS vs. Grandville MS
View full rankings...
Discus - 1kgCompare top 10
1.9Kayden White180' 5PRUTSyracuseMay 15Davis District Junior High Championships
2.8Jared Tracey174' 6PRWASkyridgeMay 29Greater St. Helen's League District Meet
3.8Joshua Sobota164' 1PRTNWest ValleyMay 14East Tennessee Middle School Elite Championships
4.8Cameron Jurgens162' 2NEBeatriceApr 17Marysville Invite
5.8Jacob Papez160' 6PRMOWentzville SouthApr 26Blackhawk Relays
6.8Joey Vigue156' 1PRORCoquilleMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
7.8Jacob Wedig155' 2PRWIBelmontMay 22River Ridge 8th Grade Meet
8.8Spencer Tatafu152' 7PRORParkroseMay 22Mt. Hood League Championship
9.8John Estrada148' 8PRTXFEAST Home SchoolApr 12FEAST Patriot Middle School Meet
10.8Walker Shaw147' 8PRNENorth CentralMay 06Stuart Invite
View full rankings...
Javelin - 300g TJCompare top 10
1.8Evan Abraham180' 1PRORCentral LinnApr 09WVYL Meet: St.P/OH, CL, Mon. @ JC
2.8Nate Maller178' 5PRORScappooseMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
3.7Riley Cowen177' 0PRWASequimMay 28North Olympic Championships
4.8Zach Annanie174' 7PRWALakeside (Nine Mile)May 08IEML Riverside/Kettle Falls @ LMS
5.8Thomas Zomerdyk170' 9PRORShady CoveMay 14SOMSAC Small School Championships
6.8Shon McEneny170' 8PRWANaselleMay 07Ocosta,Valley,NR,Wishkah@Naselle
7.8Josiah Nickel169' 3PRWACornerstoneMay 06MCL East Sub-Districts
8.8Dawson Hall168' 0PRWAWinlockMay 07Rainier (league champ.)
9.8Tyler Rohrman166' 7PRORTrackTown Youth LeagueJun 29Run Track Town Youth League - Hermiston
10.8Raul Mora162' 5PRWASouth BendMay 12Sub-League- South Bend
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.1Matt McDonald6' 6PRILDupoJun 01Dupo Records
2.11Randy Harris6' 4PRVALynnhavenMay 10Lee-Davis Invitational
3.8Kody Pruett6' 1PRORMadisonMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
10Ricky Brown6' 1ILChatham (Glenwood)May 23IHSA 2A Boys Springfield Sectional
5.8AJ McGinnis6' 0PRWVGearyApr 01April Fools Meet
8Nicholas Janke6' 0PRMORollaApr 16Cuba M.S. Relays
8Musa Jallow6' 0PRINTri-NorthMay 12Jackson Creek/Martinsville W./Tri-North
-Issac Bown6' 0PRINEast NobleMay 07Westview vs. East Noble
8Jordan Walker6' 0PRVASt Stephens and St AgnesMay 19I.A.C. Championships
10.8Antonio Lapeyrolerie5' 11PRTXGreenhillApr 24Metroplex MS Championships Week 2
8William Kolcan5' 11PRMIHillmanMay 12Whittemore-Prescott invitational
8Teron Bradford5' 11PROROgdenMay 22WRL District Championships
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.8Phalen Sanford13' 3PRNEDundy County StrattonMay 16RPAC West JH
2.10Matt Calvin13' 0UTDavis (UT)May 03BYU Invitational
10Kellen Kravik13' 0WIBangorJun 06WIAA Division 3 State Championships Day 1
4.12Will Haddick12' 6PRUTSyracuseMay 02Twilight classic
15-16Caleb Estes12' 6PRTXClub VaultitudeJun 21USA T&F Southwestern Association Meet
8Bryce Raders12' 6PRTXFredericksburgApr 04District 27-3A Middle School Meet
7.8Drake Burton12' 1PRNEMilfordMay 17Nebraska Championship Meet
8.8Jacob Englar11' 7PRIDNampa ChristianApr 30WIC Championship
9.7Noah Lang11' 6PRTXWylie WestMar 06Graham J.H. Relays
7Noah Kaschmitter11' 6IDGrangevilleMay 03Kamiah MS Invitational
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.8LaRobert Woods20' 9PRTNOliverMay 14MNPS Middle School City Championships
2.10Matt Calvin20' 8.75 (.7)UTDavis (UT)May 17UHSAA 5A State Championship
3.8Casey Burnham20' 6PRNEWestridgeMay 17Nebraska Championship Meet
4.8Israel Garza20' 5PRORAdam StephensMay 23Oregon Middle School Meet of Champions
5.8Marcus Berger20' 4PRVALinkhorneMay 08Lynchburg City Middle School Championships
6.8Nicky Clifton20' 3.25PRTNEnsworthApr 30HVAC MS Track and Field Championships
7.8Drake Burton20' 3PRNEMilfordApr 24Seward County Invite
8.8Ben Dunkleberger20' 1PRWILake MillsMay 23RRAC Track and Field Championships
9.8Keagean Jones20' 0PRTNClevelandMay 14East Tennessee Middle School Elite Championships
10.8Braeden Wilson19' 11PRIDSacajaweaApr 15Sac-Mos-Log
8Clayton Weaver19' 11PRNEMinden CL JonesMay 17Nebraska Championship Meet
8Deon Durr19' 11PRWAGlacier ViewMay 28Puyallup Jr. High Conference Meet
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.1Matt McDonald43' 1.25PRILDupoJun 01Dupo Records
2.12Cameron Weaver42' 1PRORSummitApr 02Summit @ Ridgeview
3.8Braeden Wilson41' 4PRIDSacajaweaApr 15Sac-Mos-Log
4.15-16Evan Tansimore41' 3PRCAMission Valley Track & FieldJun 20USATF Pacific Assoc. Junior Olympics (Top 8)
5.8Tony Bridges40' 11.5 (.0)FLPine CrestMar 22FSU Relays
6.7Christopher McKinzy40' 11MORaymore-Peculiar EastMay 01Kearney JH Invitational
7.-Jayvon Jones40' 5.75PRVALucy AddisonMay 01Cosmopolitan Invitational
8.9Nathan Giles40' 1.75TXRoyse CityApr 04Rockwall Rockin' "R" Relays
9.8Ben Dunkleberger40' 1PRWILake MillsMay 13Lake Mills MS Invite Meet
10.8Nolan Baker40' 0PRNEArcadia-Loup CityMay 17Nebraska Championship Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.