Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Izaiah Brown10.98 PRNYAmsterdamMay 16Eddy Meet
2.12Shawn Bleichert11.07 PRNYShenendehowa CentralMay 19Boys Suburban Council Championships
3.12Travon Alert11.12 PR (1.5)NYHudsonJun 13NYSPHSAA State Championship
4.11Lamine Gueye11.18NYAlbany Academy for Boys & GirlsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.12Johnny Strickland11.19 PRNYColumbiaMay 19Boys Suburban Council Championships
6.12Billy Melchionni11.20 PRNYAlbany Academy for Boys & GirlsMay 12Colonial Council Championships
12James Willard11.20NYAlbanyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.12Matt Lanoue11.21 PRNYAverill Park CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.12Nick Anderson11.25 PRNYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
12Wisdom Kotoku11.25NYCobleskill RichmondvilleMay 08Johnstown Invy
View full rankings...
200 Meters
1.12Izaiah Brown21.10 PR (3.2)NYAmsterdamJun 13NYSPHSAA State Championship
2.12Travon Alert22.11 PR (-.1)NYHudsonJun 13NYSPHSAA State Championship
3.12Billy Melchionni22.42 (-.1)NYAlbany Academy for Boys & GirlsJun 13NYSPHSAA State Championship
4.12Matt Lanoue22.60 PRNYAverill Park CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.12Nick Anderson22.61 PRNYSaratoga SpringsMay 16Eddy Meet
6.12Shawn Bleichert22.63 PRNYShenendehowa CentralMay 19Boys Suburban Council Championships
7.12Liam Lynch22.68 PRNYRensselaerMay 21 Patroon Conference Championships
8.12Corey Briggs22.83 PRNYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
9.12James Willard22.85 PRNYAlbanyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
10.11Nino Gagliardi22.92 PRNYWatervlietMay 12Colonial Council Championships
View full rankings...
400 Meters
1.12Izaiah Brown46.40 PRNYAmsterdamJun 13NYSPHSAA State Championship
2.11Robert Haughton48.91NYSaratoga SpringsApr 18New York Relays
3.12Liam Lynch49.06 PRNYRensselaerJun 13NYSPHSAA State Championship
4.10Syeed Holtzclaw49.48NYAlbanyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.10David Benson49.99NYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.12Andrew McHugh50.14 PRNYRavena-Coeymans-SelkirkJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.12Billy Melchionni50.16 PRNYAlbany Academy for Boys & GirlsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.12Jamie Chaitman50.67 PRNYChathamMay 21 Patroon Conference Championships
9.12Dillon Nimako50.82 PRNYLa Salle InstituteMay 16Eddy Meet
10.11Malick Diomande51.13NYBethlehem CentralMay 16Eddy Meet
View full rankings...
800 Meters
1.12Collin Rowe1:52.97 PRNYShenendehowa CentralMay 16Eddy Meet
2.12Jeremy Spiezio1:54.66 PRNYGreenwich CentralMay 29NYSPHSAA Section II Group 4 Championship
3.12Ian Allen1:55.14 PRNYChathamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.12Thomas Hale1:56.05 PRNYShakerMay 16Eddy Meet
5.8Noah Tindale1:56.28NYGuilderlandMay 16Eddy Meet
6.11Kevin LaFleche1:56.30NYChristian Brothers-AlbanyMay 16Eddy Meet
7.12Andrew Burns1:56.40 PRNYGuilderlandMay 16Eddy Meet
8.11Jake Johnson1:56.47NYColonie CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.12Devin Akerley1:56.50 PRNYCorinth CentralMay 29NYSPHSAA Section II Group 4 Championship
10.12Connor Buhrmeister1:58.17 PRNYShenendehowa CentralMay 16Eddy Meet
View full rankings...
1500 Meters
1.11Charles Ragone4:09.16 PRNYNiskayunaApr 18Warrior Track Classic
2.11Kevin Gideon4:13.04NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
3.9Michael Messere4:17.07 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
4.10Ethan Carey4:20.37 PRNYQueensburyApr 18Warrior Track Classic
5.12Chris Bouchard4:21.79 PRNYShakerMay 19Boys Suburban Council Championships
6.11Liam Scott4:22.00 PRNYSchenectadyApr 18Warrior Track Classic
7.10Jacob Greski4:23.53 PRNYScotia-Glenville CentralApr 18Warrior Track Classic
8.10Michael Bashant4:25.04NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
9.12Ethan Jaynes4:28.67 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
10.9Kevin Bouyea4:32.26NYQueensburyApr 18Warrior Track Classic
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jeremy Spiezio4:09.39 PRNYGreenwich CentralJun 13NYSPHSAA State Championship
2.11Jake Johnson4:11.47 PRNYColonie CentralJun 13NYSPHSAA State Championship
3.12Pat Murphy4:19.02 PRNYDuanesburg CentralJun 13NYSPHSAA State Championship
4.11Charles Ragone4:19.71 PRNYNiskayunaJun 13NYSPHSAA State Championship
5.8Noah Tindale4:22.80NYGuilderlandMay 19Boys Suburban Council Championships
6.12Thomas Hale4:22.82 PRNYShakerMay 19Boys Suburban Council Championships
7.12Matthew McDermott4:23.59 PRNYNiskayunaMay 23 Cicero-North Syracuse Invitational
8.12Jon Feil4:23.95 PRNYGuilderlandMay 19Boys Suburban Council Championships
9.11Justin Klotz4:24.81 PRNYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
10.12Devin Akerley4:26.13 PRNYCorinth CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
3000 Meters
1.11Charles Ragone9:05.20 PRNYNiskayunaApr 18Warrior Track Classic
2.12Jack Marchetti9:53.85 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
3.10Luke Gobel10:00.14NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
4.9Maazin Ahmed10:07.15 PRNYSchenectadyApr 18Warrior Track Classic
5.12Mike Oleynek10:12.51 PRNYQueensburyApr 18Warrior Track Classic
6.9Joseph Quinn10:15.15NYNiskayunaApr 18Warrior Track Classic
7.9Cody Metcalfe10:21.54NYQueensburyApr 18Warrior Track Classic
8.12Thomas Rizzo10:23.24 PRNYQueensburyApr 18Warrior Track Classic
9.10Bobby Killeen10:24.90 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeApr 18Warrior Track Classic
10.12Devin Van Vlack10:30.12 PRNYDuanesburg CentralApr 18Warrior Track Classic
View full rankings...
3200 Meters
1.12Jeremy Spiezio8:46.10 PRNYGreenwich CentralMay 09Loucks Invitational
2.11Aidan Tooker8:51.52NYSaratoga SpringsMay 09Loucks Invitational
3.10Noah Carey9:19.84NYGuilderlandJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.12Pat Murphy9:26.58 PRNYDuanesburg CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.12Matthew McDermott9:33.11 PRNYNiskayunaJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.11Sean McAneny9:35.11NYGreenville CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.11Paul Nichols9:37.15 PRNYShakerJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.12Simon Powhida9:41.73 PRNYBethlehem CentralMay 16Eddy Meet
9.11Kevin Gideon9:45.24NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 16Eddy Meet
10.12Nicholas Matson9:46.68 PRNYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Shawn Bleichert14.36 PRNYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.12Nate Gerhardt14.63 PRNYCobleskill RichmondvilleMay 16Eddy Meet
3.12David Graveley14.85 PRNYAmsterdamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.12Jake Coveney14.92NYBroadalbin-PerthMay 08Johnstown Invy
5.10Nicholas Michalowski15.09NYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.11Robert Haughton15.28NYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
7.12Louis Vazquez15.35 PRNYShakerMay 19Boys Suburban Council Championships
8.11Justin Burke15.44NYLa Salle InstituteJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.12Isaiah Minick15.58 PRNYStillwater CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
10.12Zach Haskin15.84 PRNYCobleskill RichmondvilleMay 08Johnstown Invy
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Max Lautenberg44.19 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
2.10dan Foley44.87 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
3.10Brock Meaker50.39 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
4.11Josh Fogel53.11 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
5.9Will Duffy53.51 PRNYGranville CentralMay 09Fair Haven Invitational
View full rankings...
400m Hurdles - 36"
1.12Corey Briggs53.24 PRNYSaratoga SpringsMay 16Eddy Meet
2.12Dan Goss55.83 PRNYLa Salle InstituteJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.12Connor Kimmey55.94 PRNYBethlehem CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.10Jeremiah House56.03NYColonie CentralMay 16Eddy Meet
5.12David Graveley56.65NYAmsterdamMay 16Eddy Meet
6.12Aidan Doti56.91 PRNYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
7.12Todd Briggs57.08 PRNYMayfield CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.12Ian Allen57.21 PRNYChathamMay 21 Patroon Conference Championships
9.12Jake Coveney57.95NYBroadalbin-PerthMay 21 Foothills Championships
10.10Kevin Mitchell58.21NYAlbanyMay 16Eddy Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Ramar Rhymaun
Shamar Daniels
Nazmul Bhuiyan
Travon Alert
43.08NYHudsonJun 13NYSPHSAA State Championship
2.-Serge Clareveau
Joe Osaheni
Michael Popp
Shawn Bleichert
43.33NYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.-Colby Youngblood
Hassan Miller
Jacob Griffin
Eddie Sichilongo
43.37NYSchenectadyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.-Denzel Keys
Syeed Holtzclaw
James Willard
Tyseem Morris
43.53NYAlbanyMay 16Eddy Meet
5.-Joe Barber
Will Griffen
Ian Luhmann
Ben Phillips
43.81NYSchuylerville CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.-Nate Gerhardt
Myles Selig
Wisdom Kotoku
Jacob Holmes
43.82NYCobleskill RichmondvilleJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.-Thomas Conboy
Robert Haughton
Riley Rossi
Nick Anderson
43.87NYSaratoga SpringsMay 16Eddy Meet
8.-Eric Silverman
Austin Crisafulli
Devin Olander
James Newsom
44.33NYColonie CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.-Ryan Farley
David Graveley
Omahri Sturdivant
Kevon Boucaud
44.35NYAmsterdamMay 21 Foothills Championships
10.-Patrick Ghyll
Sean Murphy
Andres Torres
Sean Taylor
44.40NYGuilderlandMay 16Eddy Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Omahri Sturdivant
David Graveley
Edgar Maldonado
Izaiah Brown
3:18.85NYAmsterdamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.-Nick Anderson
Aidan Doti
Corey Briggs
Robert Haughton
3:19.75NYSaratoga SpringsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.-David Benson
Tyler Schmidt
Mitchell Halpern
Collin Rowe
3:23.11NYShenendehowa CentralMay 16Eddy Meet
4.-Andreas Lietzau
Nate Brands
Connor Kimmey
Malick Diomande
3:23.15NYBethlehem CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.-Relay Team3:23.87NYGuilderlandMay 16Eddy Meet
6.-Ian Allen
Colin Bingham
Jamie Chaitman
TJ Waddell
3:26.04NYChathamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.-Jeremiah House
Devin Olander
James Newsom
Jake Johnson
3:29.30NYColonie CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.-Jeremy Nixon
James Willard
Syeed Holtzclaw
Tyseem Morris
3:29.54NYAlbanyMay 16Eddy Meet
9.-Joel Graska
Devin Akerley
Jeffery Petteys
Garrett Corlew
3:29.76NYCorinth CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
10.-Sean Ash
Jared McIntosh
Aaron Sampson
Andrew Murphy
3:30.04NYGlens FallsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Tyler Schmidt
Mitchell Halpern
Jack Vite
Collin Rowe
7:40.55NYShenendehowa CentralJun 13NYSPHSAA State Championship
2.-Noah Carey
Noah Tindale
Jon Feil
Andrew Burns
7:45.24NYGuilderlandJun 13NYSPHSAA State Championship
3.-Robert Young
Justin Klotz
Will Navin
Aidan Tooker
7:56.35NYSaratoga SpringsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.-Connor Nolte
Rashid Abuelmaali
Thomas Hale
Chris Bouchard
8:07.39NYShakerJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.Matthew McDermott
Kevin Chrisey
Metin Ozisik
Charles Ragone
8:11.03NYNiskayunaMay 19Boys Suburban Council Championships
6.-Grant Norton
Daken Broadhead
James Rooney
Matt Manda
8:12.30NYScotia-Glenville CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
7.-Malcolm Grandon
Shawn Rousseau
Jared Short
Gavin Vlainich
8:12.80NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 16Eddy Meet
8.-Hani Ahmed
Dawson Homer
Chris Davitt
J J Besse
8:12.96NYBethlehem CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.-Jon Coogan
Cory Marriott
Adam Tenney
Jake Johnson
8:16.06NYColonie CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
10.-Zachary Funk
Jack Hayes
Jacob Perez
Taylor McCredie
8:16.74NYGloversvilleJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Nick Green52' 10.25 PRNYSaratoga SpringsMay 19Boys Suburban Council Championships
2.8Mason Tallman51' 8.75 PRNYMohonasenMay 19Boys Suburban Council Championships
3.12Hassan Miller51' 0.25 PRNYSchenectadyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.10Jeff Derwin50' 2.25NYBroadalbin-PerthJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.12Nolan McComb46' 5.25NYTaconic Hills CentralMay 21 Patroon Conference Championships
6.12David Daly46' 3.5 PRNYIchabod Crane CentralMay 12Colonial Council Championships
7.12Doug Sutter45' 11.5 PRNYBroadalbin-PerthMay 08Johnstown Invy
8.11Kyle Boddery45' 7.75NYGreenwich CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
9.12Cody Curtis45' 5.25 PRNYTaconic Hills CentralMay 21 Patroon Conference Championships
10.10Brad Mussen44' 10.25NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 19Boys Suburban Council Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.8Mason Tallman157' 6 PRNYMohonasenMay 19Boys Suburban Council Championships
2.12Nolan McComb157' 1 PRNYTaconic Hills CentralJun 13NYSPHSAA State Championship
3.12Nick Green143' 8 PRNYSaratoga SpringsMay 16Eddy Meet
4.11Kade Lampman139' 10NYShenendehowa CentralMay 16Eddy Meet
5.11Zachary Peterson139' 5NYCoxsackie AthensMay 21 Patroon Conference Championships
6.11Marquis Chisom136' 4NYGuilderlandMay 16Eddy Meet
7.11Jacob Davis133' 11NYBethlehem CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.12Jasper Graves133' 10 PRNYBallston SpaMay 19Boys Suburban Council Championships
9.10Jeff Derwin133' 5NYBroadalbin-PerthMay 21 Foothills Championships
10.12Patrick Barber129' 9 PRNYLake GeorgeJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Matt Lotano94' 5 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
2.11Joe Stewart85' 5 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
3.12Ethan Jaynes81' 10 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
4.12Adam Hastings76' 2 PRNYGranville CentralMay 09Fair Haven Invitational
5.11Bailey Jaynes48' 2 PRNYStillwater CentralMay 09Fair Haven Invitational
View full rankings...
High Jump
1.11Jack Fitzgerald6' 7NYBallston SpaJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.12Izaiah Brown6' 4 PRNYAmsterdamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.11Zaviir Berry6' 3NYGuilderlandJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.12Robert Shippee6' 2 PRNYCorinth CentralMay 29NYSPHSAA Section II Group 4 Championship
5.12Harrison Bickmore6' 1 PRNYGuilderlandMay 19Boys Suburban Council Championships
6.12Zach Haskin6' 0.75 PRNYCobleskill RichmondvilleJun 13NYSPHSAA State Championship
7.12Jacob Holmes6' 0 PRNYCobleskill RichmondvilleMay 12Colonial Council Championships
8.12Logan Graham5' 11.5 PRNYQueensburyJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
12Alex Escada5' 11.5 PRNYColumbiaJun 13NYSPHSAA State Championship
10.10Jamison Jarosz5' 10.75NYHoosic Valley CentralMay 29NYSPHSAA Section II Group 4 Championship
View full rankings...
Pole Vault
1.11Thomas Conboy14' 6 PRNYSaratoga SpringsJun 13NYSPHSAA State Championship
2.12Zach Morris13' 9 PRNYSouth Glens Falls CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
3.8Donald Jones12' 9NYAlbany Academy for Boys & GirlsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.10Alex Flowers12' 6NYBerlin Junior-SeniorMay 16Eddy Meet
12Nick Fettuccia12' 6 PRNYMaple HillMay 21 Patroon Conference Championships
12Ian Allen12' 6NYChathamMay 21 Patroon Conference Championships
12Mike Budka12' 6 PRNYGloversvilleMay 16Eddy Meet
12Jordan Braiman12' 6 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeMay 16Eddy Meet
9.12John Venditti12' 3 PRNYAlbany Academy for Boys & GirlsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
12Riley Steindl12' 3 PRNYGreenwich CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
View full rankings...
Long Jump
1.11Omahri Sturdivant21' 11 PRNYAmsterdamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.11Austin Leonard21' 9 PRNYIchabod Crane CentralMay 12Colonial Council Championships
3.12Nick Anderson21' 5.75 PRNYSaratoga SpringsJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.11Clarence Skipper21' 3.75NYGuilderlandJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
5.12Harrison Bickmore21' 2.5 PRNYGuilderlandJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
6.12Isaiah Minick21' 2 PRNYStillwater CentralMay 16Eddy Meet
7.10Kevon Boucaud21' 1.5NYAmsterdamJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
8.10Shane Hotaling20' 11NYTaconic Hills CentralMay 21 Patroon Conference Championships
9.12Jacob Griffin20' 10.75 PRNYSchenectadyMay 16Eddy Meet
10.12Todd Briggs20' 8.5 PRNYMayfield CentralMay 29NYSPHSAA Section II Group 4 Championship
View full rankings...
Triple Jump
1.11Ronnel Forde47' 11.5 PRNYShakerJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.11Omahri Sturdivant45' 5NYAmsterdamApr 11Kiwanis Bi-County Invitational
3.12Joe Osaheni45' 4.25 PRNYShenendehowa CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
4.11Renee Hoffman43' 6 PRNYMaple HillMay 21 Patroon Conference Championships
11Zaviir Berry43' 6 PRNYGuilderlandMay 19Boys Suburban Council Championships
6.11Eddie Sichilongo43' 4.5 PRNYSchenectadyApr 18Warrior Track Classic
7.12Zachary Funk42' 10 PRNYGloversvilleMay 21 Foothills Championships
8.11Ronel Forde42' 6NYShakerMay 19Boys Suburban Council Championships
9.11Austin Leonard42' 2.5 PRNYIchabod Crane CentralJun 05NYSPHSAA Section II State Qualifier
10.12Todd Briggs42' 0 PRNYMayfield CentralMay 19WAC Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.