Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Phillip Moore10.45 PRWAEastmontApr 18Pasco Invitational
2.12Jonah Mathews10.65 PRWAFifeApr 16River Ridge @ Fife
3.12Christian Young10.69 PRWAPascoMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
4.12Dre'Sonte Dorton10.72 PRWAChiawanaMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
5.12Kevin Dudley10.74 PRWAGraham-KapowsinMay 02Tomahawk Classic
11Khalil Winfrey10.74WARogers (Spokane)May 022015 Strandberg
7.12Keynan Foster10.75 PRWAHenry JacksonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
8.12Jalen Hicks10.76 PRWAJoel FerrisMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
9.12Myles Gaskin10.82 PRWAO'DeaMay 02Shoreline Invitational (Boys)
9Izaiah Fields10.82WACurtisApr 18Pasco Invitational
11Josh Dickey10.82 PRWALakewoodApr 18Eason Invitational
12Kyler Ooley10.82 PRWARogers (Puyallup)Apr 11Davis Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.12Phillip Moore21.42 PRWAEastmontApr 11River City Relays
2.12Jonah Mathews21.54 PRWAFifeApr 16River Ridge @ Fife
3.12Isaac Swillie21.64c PRWALakesMar 26Auburn Riverside @ Lakes
4.12Dre'Sonte Dorton21.73 PRWAChiawanaApr 11River City Relays
5.12Dejuan Frye21.75 PR (1.5)WARiver RidgeMay 232A WCD III Championships Day 2
6.12Isaiah Banfro21.80 PR (1.5)WALindberghMay 232A WCD III Championships Day 2
7.17-18Rashad Swank-Jones21.83 PR (1.1)WASeaTown Express TrackJul 29USATF National Junior Olympic Championships - Wednesday
8.11Khalil Winfrey21.85 PRWARogers (Spokane)May 022015 Strandberg
9.12Christian Young22.00 PRWAPascoMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
10.17-18Lane Mallula22.02 PRWASeaTown Express TrackJul 12USATF Region 13 Junior Olympic Championships
View full rankings...
400 Meters
1.12Isaac Westlund47.84WAArchbishop MurphyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.11Michael Rhoads48.23WAInglemoorMay 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Ryan Croson48.28 PRWABothellMay 02Shoreline Invitational (Boys)
4.12Dejuan Frye48.42WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Christian Young48.51 PRWAPascoMay 15MCC District Championships
6.12Phillip Moore49.04 PRWAEastmontApr 22Davis, Sunnyside @ Eastmont
7.12Ethan Gardner49.15 PRWAWalla WallaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.10Evan Mafilas49.16WAO'DeaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Reid Lovercamp49.20 PRWAWenatcheeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.12Dominique Woodley49.26 PRWAClover ParkMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
12Nate Barton49.26 PRWAKent MeridianMay 234A WCD III Championship (Day 2)
View full rankings...
800 Meters
1.11Nathan Pixler1:51.87 PRWAEastlakeJun 13Portland Track Festival
2.12Cole Christman1:52.13 PRWAWenatcheeMay 14CBBN Inter City Championships
3.12Chandler Teigen1:52.39 PRWAAsotinApr 30Meet of Champions
4.11Jack Yearian1:52.52 PRWABellarmine PrepMay 08Gig Harbor @ Bellarmine
5.12Dejon Devroe1:52.61 PRWAOak HarborMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Said Guermali1:53.1h PRWACamasMay 06C River @ Camas
7.10Devan Kirk1:53.14WAShorewoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.11Bennett Hillier1:53.23 PRWABonney LakeMay 23WCD/SWD 3A Championships day 2
12Nathan Gallatin1:53.23 PRWAMercer IslandMay 22Sea-King Championships - Day 2
10.10Noah Wallace1:53.37WALake StevensMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
1500 Meters
1.12John Dressel3:47.69 PRWAMt SpokaneJun 14Portland Track Festival
2.12Briton Demars3:57.21 PRWACentral ValleyApr 18Oregon Relays Day 2
3.11Nathan Pixler3:59.96 PRWAEastlakeApr 18Oregon Relays Day 2
4.12Kaden Harbertson4:01.49 PRWASkyviewApr 2551st Annual Centennial Invitational
5.12Patrick McDermott4:01.71 PRWAIngrahamApr 18Oregon Relays Day 2
6.11Mason Scheidel4:04.46 PRWASkyviewApr 2551st Annual Centennial Invitational
7.12Andrew Ayers4:05.8h PRWAKing'sMar 04King's Time Trials
8.11Adamson Bryant4:06.24 PRWAEastlakeApr 18Oregon Relays Day 2
9.10Alex Iben4:07.23WAWalla WallaApr 2551st Annual Centennial Invitational
10.12Said Guermali4:07.37 PRWACamasApr 18Oregon Relays Day 2
View full rankings...
1600 Meters
1.12Cole Christman4:09.94 PRWAWenatcheeMar 27Eastmont Wildcat Classic
2.11Jack Yearian4:10.78WABellarmine PrepMay 16Narrows League Championships Day 2
3.12John Dressel4:11.44WAMt SpokaneMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
4.12Scott Kopczynski4:12.36 PRWAEast Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Mason Villarma4:12.44 PRWASouth KitsapMay 16Narrows League Championships Day 2
6.12Stuart Smith4:12.76 PRWANathan HaleApr 18Pasco Invitational
7.12Andrew Vandine4:13.68 PRWANorth CentralMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
8.12Tanner Anderson4:14.23WANorth CentralMar 27Eastmont Wildcat Classic
9.11Justin Janke4:14.52WANorth CentralMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
10.12Briton Demars4:15.01 PRWACentral ValleyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
3000 Meters
1.12Tristan Peloquin8:34.02WAGig HarborApr 18Oregon Relays Day 2
2.10Yacine Guermali8:40.52WACamasMay 01Nike / Jesuit Twilight Relays
3.12Kaden Harbertson8:42.45 PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
4.12Andrew Snyder8:46.39 PRWAKamiakinApr 2530th Annual Kiwanis Invitational
5.12Wyatt Mullen8:49.67 PRWABurlington-EdisonApr 18Oregon Relays Day 2
6.12Andrew Ayers8:51.7h PRWAKing'sJun 03CNW All Comers #2
7.12Andy Reischling8:52.03 PRWASeattle PrepApr 18Oregon Relays Day 2
8.11Ryan Gregory8:52.73WAGig HarborApr 18Oregon Relays Day 2
9.11Phillip Fishburn8:56.68 PRWAKamiakinApr 2530th Annual Kiwanis Invitational
10.12Austin Blankenship8:57.08 PRWAColumbia RiverApr 24Elden Kellar Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Stuart Smith8:56.14 PRWANathan HaleApr 11Arcadia Invitational (Day 2)
2.12Tanner Anderson8:58.12WANorth CentralMay 02Shoreline Invitational (Boys)
3.11Jack Yearian8:58.61 PRWABellarmine PrepApr 11Arcadia Invitational (Day 2)
4.12John Dressel9:00.32WAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Aaron Roe9:02.59 PRWAHenry JacksonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
6.12Scott Kopczynski9:03.29 PRWAEast Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
7.12Miler Haller9:03.45 PRWAEdmonds-WoodwayApr 11Arcadia Invitational (Day 2)
8.12Tristan Peloquin9:04.40 PRWAGig HarborMay 02Shoreline Invitational (Boys)
9.12John Rodeheffer9:06.85 PRWAOak HarborMay 223A Northwest Dist. 1 Champs Day 2
10.12Patrick McDermott9:07.50WAIngrahamMay 02Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Christapherson Grant14.06 PRWAMeadowdaleMar 26Mariner @ Meadowdale
2.11Nick Johnson14.11WAGonzaga PrepApr 18Pasco Invitational
3.11Chris Diaz14.20 PRWAShorewoodMay 02Shoreline Invitational (Boys)
4.11Christian Brandt-Sims14.24 PRWAWenatcheeApr 18Pasco Invitational
5.11Tanner Conner14.27 (1.6)WAKentridgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Trevon Powe14.31 PRWAWoodrow WilsonMay 23WCD/SWD 3A Championships day 2
7.11Ben Craig14.35WACentral ValleyMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
8.11Benjamin Doucette14.36WABellinghamApr 18Pasco Invitational
9.10Aiden Basco14.37 PRWAMt RainierMay 02Shoreline Invitational (Boys)
10.12Mac Baxter14.38 PRWAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Aiden Basco37.40 PRWAMt RainierMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
2.12Mac Baxter37.63 PRWAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
3.12Garrett Rouser38.34WAKingstonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
4.12Christapherson Grant38.40 PRWAMeadowdaleMay 223A Northwest Dist. 1 Champs Day 2
5.11Tanner Conner38.57WAKentridgeMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
6.11Bryan Anderson38.59WAMeadMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
7.12Steven Razo38.67 PRWAGrandviewMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
8.11Josh Riley38.74WASumnerMay 23WCD/SWD 3A Championships day 2
9.9Joseph Heitman38.77 PRWAPuyallupMay 234A WCD III Championship (Day 2)
10.12Jack Lamey38.84c PRWAUnionMar 24Camas at Union
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Michael Key
Ika Morton
Chris Leiba
Dejuan Frye
41.65WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.-Aaron Wright
Luke White
Kevin Dudley
Chukwudi Onwumere
41.74WAGraham-KapowsinMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.-Connor Benson
Brandon Stribling
Kaleb Swain
Bailey Paladin
41.84WAKentwoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.-Kaleb Ash
Eric Orange
Ryan Best
Christian Young
42.13WAPascoMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
5.-Matt Moran
Ryan Knight
Kevin Liu
Ryan Croson
42.17WABothellMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.-Marquis Sampson
Tupre Wickliff
Justice Murphy
Kobey Eaton
42.24cWAEvergreen (Vancouver)Apr 21Heritage/Evergreen @ Camas
7.-Martin Herford
Taylor Morton
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.28WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
8.-Justin Evans
Bryar Jensen
Tyler Kinney
Ethan Gardner
42.30WAWalla WallaMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
9.-Brandon Otis
Damon Terry II
Jhaneil Reyes
Hunter Eckstrom
42.33WAMonroeApr 30Lake Stevens @ Monroe
10.-Bryan Anderson
Thomas Dammarell
Ej Bade
Samson Brown
42.37WAMeadMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Christian Brandt-Sims
Cole Christman
Austen Lane
Reid Lovercamp
3:20.59WAWenatcheeMay 23CBBN District Championships, Day-2
2.-Judd Bobin
Andrew Seckinger
Ryan Larson
Michael Rhoads
3:21.08WAInglemoorMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
3.-Nick McGill
Phillip Moore
Eric Ballard
Jake Ulrich
3:21.14WAEastmontMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.-Ethan Cook
Tevin Duke
Taylor Morton
Mac Baxter
3:21.55WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
5.-Albert MacArthur
Troy Delgado
Mason Villarma
Izaijha Byrd
3:21.94WASouth KitsapMay 234A WCD III Championship (Day 2)
6.-Graeme Schroeder
Jacob Contreras
Austin Brown
Jordan White
3:22.11WATahomaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.-Relay Team3:22.39WAEastlakeMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
8.-Greg Whitaker
Adrian Smith
Tim Angelos
Jordan Scarborough
3:22.50WAMarinerMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
9.-Miguel Moroles
Jason Springer
Alex Barry
Oscar Herrera
3:22.53WASequimMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.-Adam Ryan
Ryan Gunther
Said Guermali
Dustin Zimmerly
3:22.56WACamasMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Drew Norvell59' 10 PRWASehomeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Justin Kaelin59' 5.5 PRWAEatonvilleMar 25Evergreen 1A/2A
3.10Nolan VanAmen57' 9.25 PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.11Jose Padilla57' 5.5WAChelanApr 21Liberty Bell, Entiat, Omak, Manson & Chelan
5.12Aaron Obert56' 5.25 PRWADeer ParkMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
6.11Bailey King55' 11.25WAUnionApr 11The Willamette Falls Invitational
7.12Caleb Bridge55' 10.75 PRWANorth BeachMay 01Nike / Jesuit Twilight Relays
8.10Foster Sarell55' 7.5 PRWAGraham-KapowsinMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
9.12Dylan Ledbetter55' 3 PRWAO'DeaMay 20Sea-King Championships - Day 1
10.12John Landers54' 8.25 PRWAPullmanApr 10Arcadia Invitational (Day 1)
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Caleb Bridge185' 7 PRWANorth BeachMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.11Bailey King178' 3WAUnionApr 2551st Annual Centennial Invitational
3.12Trevor Payne172' 11 PRWAMt SpokaneMar 28Don Holder Relays
4.11Jakob Chamberlin172' 5WABellinghamMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Josh Brown171' 8 PRWAColfaxMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
6.11Jose Padilla171' 7WAChelanMay 221A District 6 Championship
7.10Nolan VanAmen171' 3WASouth KitsapMar 27SK, Oly @ Gig Harbor
8.12Aaron Obert165' 10WADeer ParkApr 22Colville at Deer Park
9.12Justin Kaelin165' 4 PRWAEatonvilleApr 02Tenino, Hoq, Monti,@ Eaton
10.10Wyatt Musser165' 1WAKamiakinMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Hudson Keffer210' 0 PRWACentral KitsapApr 02CK, BH at Capital
2.11Jacob Barnes199' 9 PRWAMt SpokaneMay 15GSL Districts- Day 2
3.11Dalton Sugg199' 3 PRWAWenatcheeApr 23CBBN #1: Wen,ML,Ike @ WV
4.12Josh Richter194' 9WAMeadApr 16GSL #2 LC/Mead @ Mt. Spokane
5.12Lexington Reese193' 11 PRWAMountain View (WA)May 19GSHL 4A District Meet
6.12Cole Sunkel193' 1 PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.12Taylor O'Toole192' 2 PRWARichlandMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
8.12Griffey Lytle188' 10 PRWAEverettMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.10Ben Broselle187' 9WAFerndaleMay 15WESCO 3A North Champs Day 2
10.12Austin Beyer187' 8 PRWASouthridgeApr 23MCC #1 Pasco, Richland, Kennewick @ SHS
11Andrew Granchukoff187' 8WAWalla WallaMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
View full rankings...
High Jump
1.11Tyson Penn7' 0WABellevueMay 22Sea-King Championships - Day 2
2.11Noah Martin6' 11WAUniversityMay 07GSL #5 NC/Mt. Spo/U-High @ Rogers
3.17-18Jakobe' Ford6' 10.75 PRWASpokane Mercury AthleticJun 13USATF Inland Northwest Association Championships
4.12Peyton Fredrickson6' 10 PRWASkyviewApr 02Skyview @ Evergreen
5.11D'Jimon Jones6' 9 PRWAFederal WayMar 19Kentridge vs. Federal Way
12Keelan Halligan6' 9 PRWABothellMay 20Wesco/Kingco Bi-District Championships D
7.11Josh Riley6' 8.25 PRWASumnerMay 15SPSL/Seamount 3A Sub District Meet day 1
8.12Killion McGinnis6' 8 PRWAWenatcheeMar 21Ray Cockrum Relays
10Mitchell Jacobson6' 8WAWalla WallaApr 11Davis Invitational
10.12Micah Tranch6' 7 PRWARiverside ChristianMar 28Don Holder Relays
12Max Sykes6' 7 PRWACentral ValleyMay 07Gsl #5 Lc @ Cv
11Grant Whitcutt6' 7WAEdmonds-WoodwayApr 18Eason Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.11Zach Shugart16' 5WABishop BlanchetMay 07N.Hale Blanchet Cleveland
2.12Larry Still15' 10WARichlandApr 25Prosser Rotary Invite
3.11Taylor Barnes15' 9WABishop BlanchetApr 18Pasco Invitational
11Joey Weiler15' 9WAR A LongMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.11Noah Martin15' 0 PRWAUniversityApr 16GSL #2 CV/GP @ U-High
12Josh Miller15' 0 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 18Pasco Invitational
12Chase Reid15' 0 PRWALake StevensApr 25Viking Classic
11Roman Ruiz15' 0WAChiawanaApr 18Pasco Invitational
10Evan Shimasaki15' 0WASeattle ChristianMay 06ECL/Nisqually Meet
10.12Jahleel Smith14' 9 PRWAKent MeridianMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
12Aaron Pullin14' 9 PRWACentraliaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
Long Jump
1.12Brandon Stribling23' 9.5 PRWAKentwoodMay 234A WCD III Championship (Day 2)
2.12Chico McClatcher23' 7.5 PRWAFederal WayMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
3.12Keshun McGee23' 4.5 PR (.1)WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.12Ryan Chase23' 1.5 PRWACapitalMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
11Caleb Brown23' 1.5 PRWATahomaMay 234A WCD III Championship (Day 2)
6.12Ika Morton23' 0 PR (1.2)WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.12Rayce Newman22' 8.75 PR (.0)WARaymondMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
8.12Jacob Ringold22' 8.5 PRWAColumbia RiverApr 24Elden Kellar Invitational
9.12Isaac Swillie22' 8 PRWALakesApr 09Lakes vs Peninsula
12Jake Adler22' 8WASeattle PrepMay 15Metro Championships Day 2
View full rankings...
Triple Jump
1.11Tyson Penn49' 4 PRWABellevueMay 20Sea-King Championships - Day 1
2.12Jonathan Magee47' 10 PR (.6)WABear CreekMay 291A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
3.11Mason Sallee47' 7 (.5)WAFederal WayMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.12Keshun McGee47' 5.75 PR (2.1)WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Zachary Whittaker47' 5 PR (1.3)WANorth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Elijah Williams46' 10.5 PR (1.3)WARainier BeachMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.12Austin Parker46' 10 PR (-.5)WATimberlineMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.12Jake Dwyer46' 7.75 PR (.8)WAClarkstonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Jordan Scarborough46' 2 PR (1.5)WAMarinerMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.12Ryan Chase46' 0.25 (2.5)WACapitalMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Tim Beard184' 11WAKamiakApr 12Hammer Meet
2.12Lukas Leitis176' 11 PRWAEastlakeMay 31Washington State HS Hammer Championship
3.11Kirk Unland174' 7WAJoel FerrisMay 24District/Regional Hammer Championships
4.12Brayden Eiland173' 3WACentraliaMay 03Centralia Hammer Meet
5.12Andrew Allen153' 7 PRWAEast Valley (Spokane)May 31Washington State HS Hammer Championship
6.11Bailey King153' 5WAUnionApr 11The Willamette Falls Invitational
7.12Alec Burbee153' 4 PRWALakewoodMay 31Washington State HS Hammer Championship
8.9Ian Frost151' 5WAMary M. KnightMay 17Centralia Hammer Meet
9.11Marty Munyon151' 2 PRWACentral ValleyMay 24District/Regional Hammer Championships
10.11Alec Grewe141' 3WAUniversityMay 31Washington State HS Hammer Championship
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.