Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Jonah Mathews10.65 PRWAFifeApr 16River Ridge @ Fife
2.11Josh Dickey10.82 PRWALakewoodApr 18Eason Invitational
3.12Dejuan Frye10.90WARiver RidgeApr 16River Ridge @ Fife
12Eli Whitmire10.90 PRWAWoodlandApr 17John Ingram Twilight Invitational
5.11Mark Melendres10.92 PRWABlack HillsMay 222A District 4 Championship
6.12Ika Morton10.93 PRWARiver RidgeApr 16River Ridge @ Fife
7.11Zechariah Herford10.94cWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
8.12Isaiah Banfro10.95 PR (1.2)WALindberghMay 232A WCD III Championships Day 2
9.12Chezaree Jackson11.00 PRWASelahMay 22District 5-6-7 Championships
10.12Isaiah White11.01 PRWABellinghamMay 02Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
200 Meters
1.12Jonah Mathews21.54 PRWAFifeApr 16River Ridge @ Fife
2.12Dejuan Frye21.75 PR (1.5)WARiver RidgeMay 232A WCD III Championships Day 2
3.12Isaiah Banfro21.80 PR (1.5)WALindberghMay 232A WCD III Championships Day 2
4.12Isaac Westlund22.09 PRWAArchbishop MurphyApr 18Eason Invitational
5.12Chezaree Jackson22.19 PRWASelahApr 18Pasco Invitational
6.17-18Jaleel Elmore22.29WABremerton JaguarsJun 13Xtreme Speed Twilight Meet
7.11Josh Dickey22.53 PRWALakewoodApr 18Eason Invitational
8.12Malcolm Ransom22.55 PRWABremertonMar 28Kent-Meridian Invite
9.12Aaron Pullin22.57 PR (.5)WACentraliaMay 0851st Shaner Invitational
10.12Corey Allen22.58 PR (1.5)WANorth MasonMay 232A WCD III Championships Day 2
View full rankings...
400 Meters
1.12Isaac Westlund47.84WAArchbishop MurphyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Dejuan Frye48.42WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Dominique Woodley49.26 PRWAClover ParkMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.11Jaleel Elmore49.41WAOlympicMay 232A WCD III Championships Day 2
5.12Garrett Rouser49.70WAKingstonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Trent Postma50.13 PRWALyndenApr 24NWC Championships
7.12Jack Larson50.25 PRWAKingstonMay 232A WCD III Championships Day 2
8.11Jason Underhill50.30WABlack HillsMay 222A District 4 Championship
9.12Thomas Harshaw50.43 PRWAHockinsonMar 28Tiger Invite
10.11Alejandro Snead50.65WAWashingtonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
800 Meters
1.10Brigham Cardon1:54.96WASelahMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Dustin Nading1:55.37 PRWAR A LongMay 15GSHL 2A Sub-District
3.12Steaven Zachman1:56.16 PRWACheneyMay 22District 5-6-7 Championships
4.12Conor Lanning1:56.31 PRWASammamishApr 25Bellevue Invitational
5.11Sean Crowell1:56.90 PRWANorth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Matthew Young1:57.10 PRWAWoodlandMay 222A District 4 Championship
7.11Thor Wagoner1:57.11 PRWASedro-WoolleyMay 15NWC 2A Sub-District Meet - Day 2
8.12Stephan Hull1:57.22 PRWAFranklin PierceMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Nathan Patterson1:57.31 PRWAWoodlandMay 222A District 4 Championship
10.11Riley Allsop1:57.89WASehomeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
1500 Meters
1.12Wyatt Mullen4:10.04 PRWABurlington-EdisonApr 18Oregon Relays Day 2
2.11Brendon Despain4:19.44 PRWASequimMar 21Port Angeles Invitational
3.12Spencer Elmore4:20.90WAQuincyApr 11Cashmere Invitational
4.12Karsten Rentner4:24.06 PRWAR A LongApr 2551st Annual Centennial Invitational
5.11J.P. Guyer4:24.56WAW F WestApr 03Cotton Invitational
6.12Austin Nettleton4:24.68 PRWANorth KitsapMar 21Port Angeles Invitational
7.12Joshua Burton4:27.92 PRWABremertonMar 21Port Angeles Invitational
8.11Sean Crowell4:28.27 PRWANorth KitsapJun 06State Multi Events Championships - Day 2
9.11Alexander Winn4:28.47 PRWAKingstonMar 21Port Angeles Invitational
10.17-18Jacob Burton4:33.91WAKitsap Fliers Track and FieldJul 12USATF Region 13 Junior Olympic Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.12Scott Kopczynski4:12.36 PRWAEast Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Chad Stevens4:15.27 PRWAEast Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Dustin Nading4:15.92 PRWAR A LongMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.11Dylan Holland4:17.50 PRWAAnacortesMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Steaven Zachman4:21.35 PRWACheneyMay 15District 7 Championships
6.11Andrew Cooper4:21.84WALiberty (Issaquah)Apr 18Eason Invitational
7.11Colton Johnsen4:22.15WASehomeMay 202A Northwest District 1 - Day 1
8.12Skylar Ovnicek4:22.48 PRWAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
9.12Trevor Sytsma4:22.6h PRWALiberty (Issaquah)Mar 28Liberty Invite
10.12Aaron Brumbaugh4:23.22WAMark MorrisMay 08Spudder Track & Field Classic
View full rankings...
3000 Meters
1.12Wyatt Mullen8:49.67 PRWABurlington-EdisonApr 18Oregon Relays Day 2
2.9Blake Donnelly9:24.75 PRWABurlington-EdisonApr 18Oregon Relays Day 2
3.12Victor Salgado9:31.79 PRWAQuincyApr 11Cashmere Invitational
4.11J.P. Guyer9:38.6hWAW F WestApr 03Cotton Invitational
5.12Tony Swenson9:47.1h PRWAW F WestApr 03Cotton Invitational
6.10Kyle Peterson9:47.33WAHockinsonMay 01Stayton Twilight
7.17-18Jacob Burton10:02.22WAKitsap Fliers Track and FieldJul 12USATF Region 13 Junior Olympic Championships
8.9Josiah Anderson10:17.10WAWoodlandApr 11The Willamette Falls Invitational
9.9Andrew Simon10:18.31WAKingstonMar 21Port Angeles Invitational
10.10Peyton Kohnke10:29.37WANorth KitsapMar 21Port Angeles Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Scott Kopczynski9:03.29 PRWAEast Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
2.12Chad Stevens9:11.33 PRWAEast Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Nick Martin9:19.78 PRWASammamishMay 02Shoreline Invitational (Boys)
4.11Dylan Holland9:21.29WAAnacortesMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Trevor Sytsma9:22.97 PRWALiberty (Issaquah)May 02Shoreline Invitational (Boys)
6.12Wyatt Mullen9:27.53 PRWABurlington-EdisonMay 01109th Skagit County Meet Finals
7.10Silas Griffith9:28.62WARidgefieldMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.12Douglas Davis9:29.84WALakewoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Peter Butler9:32.57 PRWAPort AngelesMay 232A WCD III Championships Day 2
10.11Matthew Chacon9:37.51 PRWAEvergreen (Seattle)May 232A WCD III Championships Day 2
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Benjamin Doucette14.36WABellinghamApr 18Pasco Invitational
2.12Mac Baxter14.38 PRWAWest Valley (Spokane)May 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Aaron Pullin14.61 PRWACentraliaMay 222A District 4 Championship
4.10Josh Braverman14.72 (.7)WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Garrett Rouser14.96 PRWAKingstonApr 18Pasco Invitational
6.11Jeremy Bade14.99 PRWAEast Valley (Yakima)May 02Keith Jewett Invitational
7.12Cody Triana15.06WARochesterMar 21Rainier Icebreaker Invitational
8.11Oscar Herrera15.15 (.7)WASequimMay 09Olympic League Championships
9.12Tyrell Chisholm15.20 PR (.7)WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.12Cj Polo15.21 PRWAFifeApr 23Fife @ Washington
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Mac Baxter37.63 PRWAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
2.12Garrett Rouser38.34WAKingstonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Steven Razo38.67 PRWAGrandviewMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
4.11Oscar Herrera39.08WASequimMay 09Olympic League Championships
5.10Josh Braverman39.27WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Bryce Sterk40.19WALyndenMay 13NWC 2A Sub-District Meet - Day 1
7.11Kelson Brewer40.22WALakewoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.11Nate Solly40.52WALiberty (Issaquah)May 232A WCD III Championships Day 2
9.12Jordan Thompson40.61 PRWALyndenMay 222A Northwest District 1 - Day 2
10.11Seth Walker40.74WAEllensburgMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Michael Key
Ika Morton
Chris Leiba
Dejuan Frye
41.65WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.-Martin Herford
Taylor Morton
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.28WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
3.-Cruz Griffin
Tyler Courtney
Brett Bustad
Josh Dickey
42.68WALakewoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.-Payton Porter
Cole Allain
Tanner Aliff
Benjamin Doucette
42.76WABellinghamMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.-Anfernee Gurley
Isaac Westlund
Jarred Smith
Taylor Gipson
42.94WAArchbishop MurphyMay 222A Northwest District 1 - Day 2
6.-Jay Burger
Lucas Skinner
Mason Elms
Spencer Hoover
43.46WASedro-WoolleyMay 202A Northwest District 1 - Day 1
7.-Maurice Hunter
Josiah Stroy
Taiwan Washington
Tony Vo
43.76WARentonApr 16Kchs V. Rhs, Kchs V. Lhs
8.-Travis Marquez
Ean Price
Trent Postma
Bryce Sterk
43.79WALyndenMay 202A Northwest District 1 - Day 1
9.-Ethan Szathmary
Jaleel Elmore
DeMarco Wilson
Keshun McGee
43.82WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.-Hilton Starling
Brad Ehrmann
Owen Smith
William Patterson
43.85WAFranklin PierceMay 232A WCD III Championships Day 2
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Ethan Cook
Tevin Duke
Taylor Morton
Mac Baxter
3:21.55WAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
2.-Miguel Moroles
Jason Springer
Alex Barry
Oscar Herrera
3:22.53WASequimMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.-Jordan Thompson
Bryce Sterk
Ean Price
Trent Postma
3:23.17WALyndenMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.-Jay Burger
Mason Elms
Lucas Skinner
Thor Wagoner
3:23.93WASedro-WoolleyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.-Blake De Leon
Jose Luna
Garret Jacob
Charles Reevis
3:25.70WAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
6.-Brian Eaves
Tyrell Edge
William Patterson
Stephan Hull
3:26.66WAFranklin PierceMay 232A WCD III Championships Day 2
7.-Jack Larson
Max English
Henry Larson
Garrett Rouser
3:26.87WAKingstonMay 232A WCD III Championships Day 2
8.-Josh Braverman
Ika Morton
Ricardo Bowen
Chris Leiba
3:27.17WARiver RidgeMay 16SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Meet day 2
9.-Dutton Crowley
Jarod DeGuzman
Sean Crowell
Austin Nettleton
3:27.28WANorth KitsapMay 232A WCD III Championships Day 2
10.-Langston Engle
Kirby Overman
Quinn Iddins
Riley Allsop
3:27.33WASehomeMay 222A Northwest District 1 - Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Drew Norvell59' 10 PRWASehomeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12John Landers54' 8.25 PRWAPullmanApr 10Arcadia Invitational (Day 1)
3.12Ezra Compo54' 2.75 PRWAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
4.12Tyler Haggen53' 4.5 PRWASehomeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Casey Osadchey52' 6.5WASteilacoomMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Alex Dyfort51' 7.25 PRWAWest Valley (Spokane)May 22District 5-6-7 Championships
7.12Austin Rosas51' 5.5 PRWASehomeMay 222A Northwest District 1 - Day 2
8.12Marlon Hardeman51' 2.5 PRWAClover ParkMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Jon Fakkema50' 10.75 PRWABlaineMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.11Aubrey Kraft50' 10WAWashougalMay 222A District 4 Championship
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Jakob Chamberlin172' 5WABellinghamMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.11Joshua Bischoff158' 2WAWashougalMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12D'Shaun Sims156' 7 PRWALindberghMay 08Renton All City
4.12Alex Dyfort156' 5 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 30GNL Cheney vs West Valley Spo
5.12Drew Norvell155' 9 PRWASehomeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Tyler Haggen154' 4 PRWASehomeMar 28Don Holder Relays
7.12Marlon Hardeman153' 0 PRWAClover ParkMar 26Washington @ Clover Park
8.12Austin Rosas149' 2 PRWASehomeMay 13NWC 2A Sub-District Meet - Day 1
9.12Tyresse Lucero148' 11WAFifeMay 16SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Meet day 2
10.11Tyler Skogen148' 4 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Alex Barry186' 4 PRWASequimMay 09Olympic League Championships
2.12Quentin Sills181' 5 PRWAHockinsonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Riley Maier177' 2 PRWASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
4.12Jacob Shults171' 5 PRWAClarkstonMay 022015 Strandberg
5.11August Shulda169' 5 PRWAMark MorrisMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.11Jakob Chamberlin168' 10 PRWABellinghamMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.10Tanner Bolt168' 7 PRWAProsserMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
8.12Dillan Bonamigo-Wear166' 2.5 PRWAWoodlandMay 05Gshl: Wsgl @ Wdld
9.10Braydon Maier165' 10WASelahMay 15District 5/6 2A CWAC Championships
10.11Cameron Berndson165' 4 PRWABlack HillsMay 222A District 4 Championship
View full rankings...
High Jump
1.11Jackson Oliver6' 5.5 PRWASequimMar 21Port Angeles Invitational
2.11Max English6' 5WAKingstonMay 232A WCD III Championships Day 2
3.11Jeremy Bade6' 4.5WAEast Valley (Yakima)May 02Keith Jewett Invitational
4.12Chezaree Jackson6' 4 PRWASelahMar 14Eisenhower Jamboree
11Labrandon Price6' 4 PRWARiver RidgeApr 16River Ridge @ Fife
12Tyrell Chisholm6' 4WARiver RidgeApr 16River Ridge @ Fife
12Gerald Riley6' 4 PRWABlack HillsMay 0255th Shelton invitational
12Andrew Baugh6' 4 PRWALiberty (Issaquah)Mar 26Liberty @ Sammamish
12Austin Sandberg6' 4 PRWAEphrataApr 25Prosser Rotary Invite
12Christopher Rowe6' 4 PRWABremertonMay 0255th Shelton invitational
12Eli Hartshorn6' 4 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Cheney@East Valley
View full rankings...
Pole Vault
1.11Joey Weiler15' 9WAR A LongMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Josh Miller15' 0 PRWAWest Valley (Spokane)Apr 18Pasco Invitational
3.12Aaron Pullin14' 9 PRWACentraliaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.12Robby Williamson14' 6 PRWALindberghMay 16SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Meet day 2
5.11Austin Cartwright14' 0WASedro-WoolleyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Richard Clark13' 9WAR A LongApr 10Arcadia Invitational (Day 1)
12Joshua Cibene13' 9 PRWASequimApr 30Bremerton, Sequim @ NKHS
8.11Antonio Lim13' 6WALindberghMay 02Keith Jewett Invitational
12Alex Gehringer13' 6 PRWABlaineMay 202A Northwest District 1 - Day 1
12Gage Lott13' 6 PRWABlaineMay 202A Northwest District 1 - Day 1
10Derek Anderson13' 6WALindberghMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
12Brendon Algeier13' 6WAWest Valley (Spokane)May 15District 7 Championships
10Braydon Maier13' 6WASelahMay 07CWAC League - Ellensburg, Ephrata, Selah
11Gabe Adamson13' 6WABlack HillsMay 222A District 4 Championship
View full rankings...
Long Jump
1.12Keshun McGee23' 4.5 PR (.1)WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Ika Morton23' 0 PR (1.2)WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Bradley Larson22' 3.75 PRWAClarkstonApr 23West Valley So vs Clarkston
4.12Brett Bustad22' 3 PRWALakewoodApr 18Eason Invitational
5.12Eli Whitmire22' 0.5WAWoodlandMay 222A District 4 Championship
6.11Jeremy Bade21' 9.5 PRWAEast Valley (Yakima)Jun 06State Multi Events Championships - Day 2
7.12Jake Dwyer21' 8.5 PRWAClarkstonMay 15District 7 Championships
8.12Blake De Leon21' 7WAWapatoMay 22District 5-6-7 Championships
9.11Josh Dickey21' 6.75 PRWALakewoodMay 202A Northwest District 1 - Day 1
10.10Race Treat21' 6.5 PRWAShorecrestMay 202A Northwest District 1 - Day 1
View full rankings...
Triple Jump
1.12Keshun McGee47' 5.75 PR (2.1)WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Zachary Whittaker47' 5 PR (1.3)WANorth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Jake Dwyer46' 7.75 PR (.8)WAClarkstonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.12Owen Smith44' 10 PRWAFranklin PierceMay 16SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Meet day 2
5.12Bradley Larson44' 7.5WAClarkstonMay 22District 5-6-7 Championships
6.12JeMarius Benson44' 3 PRWANorth KitsapMay 0255th Shelton invitational
7.12DeMarco Wilson44' 0.5 PR (1.3)WAOlympicMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.11Joshua Vail43' 9 PRWASqualicumMay 222A Northwest District 1 - Day 2
9.10Logan Hatfield43' 8 PRWAProsserMay 22District 5-6-7 Championships
10.10Alex Coleman43' 5.5 PRWARiver RidgeMay 0851st Shaner Invitational
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.12Brayden Eiland173' 3WACentraliaMay 03Centralia Hammer Meet
2.12Andrew Allen153' 7 PRWAEast Valley (Spokane)May 31Washington State HS Hammer Championship
3.12Alec Burbee153' 4 PRWALakewoodMay 31Washington State HS Hammer Championship
4.11Tyler Skogen132' 6 PRWAEast Valley (Spokane)May 24District/Regional Hammer Championships
5.12Kalan Knott105' 7 PRWALakewoodApr 18Eason Invitational
6.9Noah Huhs104' 3 PRWAEast Valley (Spokane)May 31Washington State HS Hammer Championship
7.12Damon King103' 10 PRWAEast Valley (Spokane)May 022015 Strandberg
8.9Joshua Eiland98' 7WACentraliaMay 10Centralia Hammer Meet
9.11Dietrick Kooyman95' 0 PRWALakewoodMay 03Centralia Hammer Meet
10.9Camden Burbee88' 2 PRWALakewoodMay 31Washington State HS Hammer Championship
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.