Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Phillip Moore10.45PRWAEastmontApr 18Pasco Invitational
2.12Christian Young10.69PRWAPascoMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
3.12Dre'Sonte Dorton10.72PRWAChiawanaMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
4.12Kevin Dudley10.74PRWAGraham-KapowsinMay 02Tomahawk Classic
5.12Keynan Foster10.75PRWAHenry JacksonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
6.12Jalen Hicks10.76PRWAJoel FerrisMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
7.9Izaiah Fields10.82WACurtisApr 18Pasco Invitational
12Kyler Ooley10.82PRWARogers (Puyallup)Apr 11Davis Invitational
9.12Ethan Gardner10.86PRWAWalla WallaApr 11Davis Invitational
10.12Bailey Paladin10.91 (4.0)PRWAKentwoodApr 18Oregon Relays Day 2
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Phillip Moore21.42PRWAEastmontApr 11River City Relays
2.12Dre'Sonte Dorton21.73PRWAChiawanaApr 11River City Relays
3.12Christian Young22.00PRWAPascoMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
4.17-18Lane Mallula22.02PRWASeaTown Express TrackJul 12USATF Region 13 Junior Olympic Championships
5.12Ethan Gardner22.06PRWAWalla WallaApr 11Davis Invitational
6.12Kobey Eaton22.08PRWAEvergreen (Vancouver)May 01Dean Nice
7.12Ryan Croson22.10PRWABothellMay 154A Kingco Championships - Day 2
8.12Kevin Dudley22.16PRWAGraham-KapowsinMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
9.9Izaiah Fields22.22WACurtisMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
10.10Jacob Belceto22.27WAMt SiMay 07Issaquah/Inglemoor @ Mount Si
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Michael Rhoads48.23WAInglemoorMay 02Shoreline Invitational (Boys)
2.12Ryan Croson48.28PRWABothellMay 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Christian Young48.51PRWAPascoMay 15MCC District Championships
4.12Phillip Moore49.04PRWAEastmontApr 22Davis, Sunnyside @ Eastmont
5.12Ethan Gardner49.15PRWAWalla WallaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Reid Lovercamp49.20PRWAWenatcheeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
7.12Nate Barton49.26PRWAKent MeridianMay 234A WCD III Championship (Day 2)
8.10Jake Ulrich49.27WAEastmontMay 23CBBN District Championships, Day-2
9.12Cortez Ruiz49.35PRWAChiawanaMay 15MCC District Championships
10.12Nicholas Stauffer49.44PRWAStadiumMay 234A WCD III Championship (Day 2)
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Nathan Pixler1:51.87PRWAEastlakeJun 13Portland Track Festival
2.12Cole Christman1:52.13PRWAWenatcheeMay 14CBBN Inter City Championships
3.11Jack Yearian1:52.52PRWABellarmine PrepMay 08Gig Harbor @ Bellarmine
4.12Said Guermali1:53.1hPRWACamasMay 06C River @ Camas
5.10Noah Wallace1:53.37WALake StevensMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Mason Villarma1:53.44PRWASouth KitsapMay 234A WCD III Championship (Day 2)
7.10Cameron Wyman1:53.57WABellarmine PrepMay 08Gig Harbor @ Bellarmine
8.12Sam Bloom1:53.91PRWAJoel FerrisMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.12Keaton Spiller1:54.39WAHeritageApr 18Wilsonville Invitational
10.11Graeme Schroeder1:54.41PRWATahomaMay 234A WCD III Championship (Day 2)
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.12Briton Demars3:57.21PRWACentral ValleyApr 18Oregon Relays Day 2
2.11Nathan Pixler3:59.96PRWAEastlakeApr 18Oregon Relays Day 2
3.12Kaden Harbertson4:01.49PRWASkyviewApr 2551st Annual Centennial Invitational
4.11Mason Scheidel4:04.46PRWASkyviewApr 2551st Annual Centennial Invitational
5.11Adamson Bryant4:06.24PRWAEastlakeApr 18Oregon Relays Day 2
6.10Alex Iben4:07.23WAWalla WallaApr 2551st Annual Centennial Invitational
7.12Said Guermali4:07.37PRWACamasApr 18Oregon Relays Day 2
8.10Lance Slichko4:07.96PRWAEmerald RidgeApr 18Oregon Relays Day 2
9.12Jordan Moore4:08.24WAUnionMay 01Nike / Jesuit Twilight Relays
10.10Yacine Guermali4:10.18WACamasApr 24McMinnville Invitational
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Cole Christman4:09.94PRWAWenatcheeMar 27Eastmont Wildcat Classic
2.11Jack Yearian4:10.78WABellarmine PrepMay 16Narrows League Championships Day 2
3.12Mason Villarma4:12.44PRWASouth KitsapMay 16Narrows League Championships Day 2
4.12Briton Demars4:15.01PRWACentral ValleyMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.11Isaac Barville4:15.05WAUniversityMay 15GSL Districts- Day 2
6.11Nathan Pixler4:15.72PRWAEastlakeMay 134A Kingco Championships - Day 1
7.12Charlie Barringer4:15.87WABothellMay 134A Kingco Championships - Day 1
8.12Brad Hodkinson4:16.12PRWASnohomishApr 18Eason Invitational
9.12Aaron Roe4:16.85PRWAHenry JacksonMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.11Nick Laccinole4:16.97WAInglemoorMay 02Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.12Tristan Peloquin8:34.02WAGig HarborApr 18Oregon Relays Day 2
2.10Yacine Guermali8:40.52WACamasMay 01Nike / Jesuit Twilight Relays
3.12Kaden Harbertson8:42.45PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
4.11Ryan Gregory8:52.73WAGig HarborApr 18Oregon Relays Day 2
5.12Will Sherman9:06.14WABellarmine PrepApr 18Oregon Relays Day 2
6.12Josiah Burson9:09.09PRWAMountain View (WA)Apr 2551st Annual Centennial Invitational
7.11Mason Scheidel9:13.62PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
8.12Tyler Humphries9:19.41WARogers (Puyallup)Apr 18Oregon Relays Day 2
9.11Tristan Robins9:22.24PRWAUnionMay 01Nike / Jesuit Twilight Relays
10.12Ethan Bauer9:23.17PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Jack Yearian8:58.61PRWABellarmine PrepApr 11Arcadia Invitational (Day 2)
2.12Aaron Roe9:02.59PRWAHenry JacksonMay 02Shoreline Invitational (Boys)
3.12Tristan Peloquin9:04.40PRWAGig HarborMay 02Shoreline Invitational (Boys)
4.12Brad Hodkinson9:08.93PRWASnohomishMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
5.11Nick Laccinole9:12.23WAInglemoorMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
6.12Charlie Barringer9:12.54WABothellMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
7.12Kaden Harbertson9:12.87PRWASkyviewMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.12Devin Wulff9:13.20PRWARedmondMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
9.11Adamson Bryant9:15.02PRWAEastlakeMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
10.12Corbin Carlton9:15.05PRWAMeadMay 02Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Nick Johnson14.11WAGonzaga PrepApr 18Pasco Invitational
2.11Christian Brandt-Sims14.24PRWAWenatcheeApr 18Pasco Invitational
3.11Tanner Conner14.27 (1.6)WAKentridgeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.11Ben Craig14.35WACentral ValleyMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
5.10Aiden Basco14.37PRWAMt RainierMay 02Shoreline Invitational (Boys)
6.12Ryan Gunther14.44cPRWACamasMar 24Camas at Union
7.12James Rodeman14.45 (1.6)PRWAYelmMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
11Caleb Brown14.45PRWATahomaMay 02Shoreline Invitational (Boys)
9.11Bryan Anderson14.59WAMeadApr 18Pasco Invitational
10.12Matthew Wells14.65PRWAEmerald RidgeMay 234A WCD III Championship (Day 2)
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.10Aiden Basco37.40PRWAMt RainierMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
2.11Tanner Conner38.57WAKentridgeMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
3.11Bryan Anderson38.59WAMeadMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
4.9Joseph Heitman38.77PRWAPuyallupMay 234A WCD III Championship (Day 2)
5.12Jack Lamey38.84cPRWAUnionMar 24Camas at Union
6.12Joe Ziller38.90PRWAKentwoodMay 234A WCD III Championship (Day 2)
7.11Christian Brandt-Sims39.05WAWenatcheeMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.12Dayzell Wilson39.20PRWABothellMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.11Nick Bullo39.21WARogers (Puyallup)May 07Emerald Ridge, Puyallup @ Rogers
10.12Ryan Gunther39.25WACamasMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.-Aaron Wright
Luke White
Kevin Dudley
Chukwudi Onwumere
41.74WAGraham-KapowsinMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.-Connor Benson
Brandon Stribling
Kaleb Swain
Bailey Paladin
41.84WAKentwoodMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.-Kaleb Ash
Eric Orange
Ryan Best
Christian Young
42.13WAPascoMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
4.-Matt Moran
Ryan Knight
Kevin Liu
Ryan Croson
42.17WABothellMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.-Marquis Sampson
Tupre Wickliff
Justice Murphy
Kobey Eaton
42.24cWAEvergreen (Vancouver)Apr 21Heritage/Evergreen @ Camas
6.-Justin Evans
Bryar Jensen
Tyler Kinney
Ethan Gardner
42.30WAWalla WallaMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
7.-Brandon Otis
Damon Terry II
Jhaneil Reyes
Hunter Eckstrom
42.33WAMonroeApr 30Lake Stevens @ Monroe
8.-Bryan Anderson
Thomas Dammarell
Ej Bade
Samson Brown
42.37WAMeadMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
9.-TaJuane Roberson
Sam Bloom
Noah Kim
Jalen Hicks
42.50WAJoel FerrisMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
10.-Chico McClatcher
Damani Thomas
Marcus Tate
Alex Taylor
42.51WAFederal WayMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.-Christian Brandt-Sims
Cole Christman
Austen Lane
Reid Lovercamp
3:20.59WAWenatcheeMay 23CBBN District Championships, Day-2
2.-Judd Bobin
Andrew Seckinger
Ryan Larson
Michael Rhoads
3:21.08WAInglemoorMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
3.-Nick McGill
Phillip Moore
Eric Ballard
Jake Ulrich
3:21.14WAEastmontMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.-Albert MacArthur
Troy Delgado
Mason Villarma
Izaijha Byrd
3:21.94WASouth KitsapMay 234A WCD III Championship (Day 2)
5.-Graeme Schroeder
Jacob Contreras
Austin Brown
Jordan White
3:22.11WATahomaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.-Relay Team3:22.39WAEastlakeMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
7.-Greg Whitaker
Adrian Smith
Tim Angelos
Jordan Scarborough
3:22.50WAMarinerMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
8.-Adam Ryan
Ryan Gunther
Said Guermali
Dustin Zimmerly
3:22.56WACamasMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
9.-Marcus Tate
Jason Palmer
Alex Taylor
Khristian Pickens
3:22.92WAFederal WayMay 234A WCD III Championship (Day 2)
10.-Winston Seaman
James McClintock
Evan Taylor
Isaiah Fujii Bresnihan
3:22.97WAOlympiaMay 16Narrows League Championships Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.10Nolan VanAmen57' 9.25PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.11Bailey King55' 11.25WAUnionApr 11The Willamette Falls Invitational
3.10Foster Sarell55' 7.5PRWAGraham-KapowsinMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
4.12Zach Jensen54' 7.25PRWAJoel FerrisMay 15GSL Districts- Day 2
5.11Connor Jost54' 7WAGig HarborMay 16Narrows League Championships Day 2
6.12Kollin Crown53' 11.75PRWAYelmMay 0851st Shaner Invitational
7.11Deszmon Humphries53' 10.75WATahomaMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.12Tevin Gray53' 8.5PRWALake StevensMay 08Stanwood Invite
9.10Ethan Tonder53' 7WAMountain View (WA)Apr 2551st Annual Centennial Invitational
10.10Connor Jensen53' 2WASkyviewMay 19GSHL 4A District Meet
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Bailey King178' 3WAUnionApr 2551st Annual Centennial Invitational
2.10Nolan VanAmen171' 3WASouth KitsapMar 27SK, Oly @ Gig Harbor
3.12Michael Milcarek163' 9PRWAInglemoorMay 22Wesco/Kingco Bi-District Championships D
4.12Zach Jensen160' 11PRWAJoel FerrisMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Dante Tyler160' 5PRWARichlandMay 22GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 1
6.11Tim Beard159' 8PRWAKamiakMay 15WESCO 4A Championships Day 2
7.12Charlie Dahlstrom159' 5PRWAGig HarborMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.11Kirk Unland157' 6WAJoel FerrisApr 11Davis Invitational
9.12Kollin Crown157' 4PRWAYelmMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.12Kingston Suka157' 1PRWATahomaApr 22Kentlake vs Tahoma
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Dalton Sugg199' 3PRWAWenatcheeApr 23CBBN #1: Wen,ML,Ike @ WV
2.12Josh Richter194' 9WAMeadApr 16GSL #2 LC/Mead @ Mt. Spokane
3.12Lexington Reese193' 11PRWAMountain View (WA)May 19GSHL 4A District Meet
4.12Cole Sunkel193' 1PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
5.12Taylor O'Toole192' 2PRWARichlandMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
6.11Andrew Granchukoff187' 8WAWalla WallaMay 23GSL/MCC 3A/4A Regionals- Day 2
7.12Andrew Martinez184' 8PRWAEisenhowerMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
8.11Parker Bradstreet177' 10PRWAUniversityApr 16GSL #2 CV/GP @ U-High
9.12Alex Cielo177' 5PRWATahomaApr 02Kentridge vs. Tahoma
10.12Josh Robison176' 10PRWAHenry JacksonJun 06State Multi Events Championships - Day 2
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.11Noah Martin6' 11WAUniversityMay 07GSL #5 NC/Mt. Spo/U-High @ Rogers
2.17-18Jakobe' Ford6' 10.75PRWASpokane Mercury AthleticJun 13USATF Inland Northwest Association Championships
3.12Peyton Fredrickson6' 10PRWASkyviewApr 02Skyview @ Evergreen
4.12Keelan Halligan6' 9PRWABothellMay 20Wesco/Kingco Bi-District Championships D
11D'Jimon Jones6' 9PRWAFederal WayMar 19Kentridge vs. Federal Way
6.10Mitchell Jacobson6' 8WAWalla WallaApr 11Davis Invitational
12Killion McGinnis6' 8PRWAWenatcheeMar 21Ray Cockrum Relays
8.12Max Sykes6' 7PRWACentral ValleyMay 07Gsl #5 Lc @ Cv
9.12Tupre Wickliff6' 6PRWAEvergreen (Vancouver)May 19GSHL 4A District Meet
12Austin Parker6' 6PRWATimberlineMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
11Nick Johnson6' 6WAGonzaga PrepApr 23GSL #3 Mt. Spo vs. Prep, Mead vs. U-High @ G. Prep
10Khristian Pickens6' 6WAFederal WayApr 04Bill Harris Invitational
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Larry Still15' 10WARichlandApr 25Prosser Rotary Invite
2.11Roman Ruiz15' 0WAChiawanaApr 18Pasco Invitational
12Chase Reid15' 0PRWALake StevensApr 25Viking Classic
11Noah Martin15' 0PRWAUniversityApr 16GSL #2 CV/GP @ U-High
5.12Jahleel Smith14' 9PRWAKent MeridianMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Matthew Dickinson14' 6PRWARedmondApr 02Redmond @ Inglemoor
12Trevor Brown14' 6PRWACentral ValleyApr 30Gsl#4 Sp/mtsp/cv
12Matthew Coelho14' 6WAJoel FerrisApr 02GSL JV #2 UHI/Ferris/MTSP @ Shadle
11Baly Botten14' 6WAMt SiApr 18Pasco Invitational
10.11Aaron Yewman14' 0WASkyviewMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
11Kaleb Taylor14' 0WAGonzaga PrepMay 14GSL Districts- Day 1
12James Rodeman14' 0PRWAYelmMay 0851st Shaner Invitational
12Jake Philpott14' 0WAKentridgeMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
10Clay Somes14' 0WAJoel FerrisMay 07GSL #5 Ferris/Shadle/GP/Mead
11Walker Seely14' 0WARichlandMay 15MCC District Championships
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Brandon Stribling23' 9.5PRWAKentwoodMay 234A WCD III Championship (Day 2)
2.12Chico McClatcher23' 7.5PRWAFederal WayMay 15SPSL 4A Championship (Day 2)
3.11Caleb Brown23' 1.5PRWATahomaMay 234A WCD III Championship (Day 2)
4.12James Rodeman22' 7.5PRWAYelmApr 04Arnie Young Invitational
5.11Nick Johnson22' 5.75PRWAGonzaga PrepJun 06State Multi Events Championships - Day 2
6.12Jalen Hicks22' 5.5WAJoel FerrisApr 02GSL JV #2 UHI/Ferris/MTSP @ Shadle
7.11Albert MacArthur22' 4.5WASouth KitsapMay 234A WCD III Championship (Day 2)
8.11Tanner Conner22' 3.25WAKentridgeMay 234A WCD III Championship (Day 2)
9.12Isaiah Diggs22' 2PRWADecaturApr 16Todd Beamer @ Decatur
12Peyton Fredrickson22' 2PRWASkyviewApr 2551st Annual Centennial Invitational
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Mason Sallee47' 7 (.5)WAFederal WayMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
2.12Austin Parker46' 10 (-.5)PRWATimberlineMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
3.12Jordan Scarborough46' 2 (1.5)PRWAMarinerMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
4.17-18Albert MacArthur46' 0.25WAThriller Track & FieldJul 12USATF Region 13 Junior Olympic Championships
5.12Jalen Hicks45' 4 (1.0)PRWAJoel FerrisMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
6.12Alec Dronen44' 6 (1.9)PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
7.10Khristian Pickens44' 5.5PRWAFederal WayMay 07Federal Way @ Todd Beamer
8.12Parker Bowden44' 4.75 (1.7)PRWACentral ValleyApr 18Oregon Relays Day 2
9.12Ben Walchenbach44' 2.25 (-1.1)PRWAInglemoorMay 282A, 3A, 4A Day 1-3 State Meet
10.12Marcus Lord44' 2 (2.7)PRWASkyviewApr 18Oregon Relays Day 2
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 10
1.11Tim Beard184' 11WAKamiakApr 12Hammer Meet
2.12Lukas Leitis176' 11PRWAEastlakeMay 31Washington State HS Hammer Championship
3.11Kirk Unland174' 7WAJoel FerrisMay 24District/Regional Hammer Championships
4.11Bailey King153' 5WAUnionApr 11The Willamette Falls Invitational
5.11Marty Munyon151' 2PRWACentral ValleyMay 24District/Regional Hammer Championships
6.11Alec Grewe141' 3WAUniversityMay 31Washington State HS Hammer Championship
7.10Mason Ellis141' 1PRWACamasMay 17Centralia Hammer Meet
8.12Trenton Steach137' 2PRWAChiawanaMay 022015 Strandberg
9.11Matt Naccarato133' 3PRWACentral ValleyMay 13Blue Bear Throw 1.4 (flag day)
10.12Zach Jensen131' 5PRWAJoel FerrisApr 2552nd Annual Mooberry Relays
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.