Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Brandon Cruz10.89 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
2.10Nyrel Sullivan11.25 PRILDixonApr 26Mendota vs Dixon HS
3.12Jason Berango11.38ILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
4.12Vance McShane11.46ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Tyler Ryan11.47 PRILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.10Elijah Elias11.48ILBelvidereMay 13NIC-10 Boys Conference Meet
7.12Ian Fell11.49ILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.12Kyle LeBlanc11.50ILDixonApr 26Mendota vs Dixon HS
9.11Marcelo Diaz11.52ILGalenaMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.11Nathan Ross11.53ILStillman ValleyMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
12Tyler Paulson11.53 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
12Tim Goehrke11.53 PRILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
View full rankings...
200 Meters
1.12Brandon Cruz22.21 PRILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
2.12Kyle LeBlanc22.55 PR (-1.0)ILDixonApr 15Galesburg ABC
3.10Nyrel Sullivan22.67 PRILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.12Jason Berango22.92ILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
5.12Connor Lewin23.12 PRILStillman ValleyMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.10Arthur Cox23.29 PR (-1.4)ILDixonApr 15Galesburg ABC
7.12Colfay Pointer23.35 PR (-1.3)ILRochelleApr 23Peterson Prep Invitational
8.12Ian Fell23.38 PRILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
12Brad Sorensen23.38ILBurlington (Central)May 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.10Elijah Elias23.40 PRILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
400 Meters
1.12Colfay Pointer49.33 PRILRochelleMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.12Terrance Bruce50.02 PRILSterlingMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.12Donivyn Harms51.52ILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.10Josh Dallas51.57 PRILDixonApr 15Galesburg ABC
5.11Kody Wetzell51.76ILErie-ProphetstownMay 03Brockman Invitational
6.9Adam Kries52.29ILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
7.12Eric Aurand52.58 PRILSycamoreMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.12Connor Lewin52.72 PRILStillman ValleyApr 18Le-Win/Buzz Gates Jamboree
9.11Evan Jacobs52.87ILSycamoreMay 06Northern Illinois Invitational
10.12Vance McShane52.89 PRILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
800 Meters
1.12Nick Harvey1:55.52 PRILBurlington (Central)May 28IHSA Boys 2A State Championships
2.11Brayden Hamblen1:58.85ILRock FallsMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.12Austin Kintz2:00.48 PRILKanelandApr 23Peterson Prep Invitational
4.12Colfay Pointer2:00.87 PRILRochelleApr 29Art Carlson Hawk Classic
5.12Jalen Hart2:01.43 PRILSterlingMay 06Northern Illinois Invitational
6.11Kerrick Cameron2:02.55ILErie-ProphetstownMay 03Brockman Invitational
7.12Andy Voltz2:02.86 PRILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.12Sean Spaetzel2:02.91 PRILKanelandApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
9.12Will Kuipers2:03.13 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
10.12Cody Lund2:03.22 PRILSterlingApr 22Metamora ABC meet
View full rankings...
1600 Meters
1.10Jacob Gebhardt4:22.35ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
2.12Seth Williams4:22.49ILRock FallsMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
3.10Matthew Richtman4:25.17ILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.10Stephen Poorten4:29.19 PRILSycamoreApr 23Peterson Prep Invitational
5.12Austin Kintz4:30.80ILKanelandApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
6.10Phillip Mueller4:34.93 PRILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
7.12Julian Hernandez4:35.92 PRILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.11Sean Masterson4:36.07ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
9.11Kerrick Cameron4:39.90 PRILErie-ProphetstownApr 22Erie Invitational
10.11Blain Masterson4:41.01ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
3200 Meters
1.10Matthew Richtman9:38.52ILKanelandMay 13NIB XII Boys Conference Meet
2.10Jacob Gebhardt9:47.22ILSterlingMay 06Northern Illinois Invitational
3.10Stephen Poorten9:47.57ILSycamoreMay 06Northern Illinois Invitational
4.11Jonathan Landis9:53.45 PRILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Will Kuipers10:07.81 PRILKanelandApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
6.12Julian Hernandez10:19.80 PRILRochelleApr 29Art Carlson Hawk Classic
7.9Mikio Martinez10:23.05ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.10Jonah Fulton10:26.08ILDixonApr 26Mendota vs Dixon HS
9.9Collin Grady10:29.76 PRILDixonApr 23Peterson Prep Invitational
10.9Sam Mickelson10:31.27ILGalenaMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.10Deion McShane14.45 (3.2)ILFreeportMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.12Dylan Binion14.57 PR (3.2)ILErie-ProphetstownMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.12Caleb Flack15.07ILGalenaMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.10Jared Harrison15.62ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Tanner Robertsen15.66 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
6.12Bobby Tribble15.71ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
12Tanner Robertson15.71ILKanelandApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
8.11Maurice Holloway15.75ILFreeportMay 06Northern Illinois Invitational
9.12Yash Musabji15.79 PRILBelvidereMay 06Northern Illinois Invitational
10.12Brenton Cleveland16.04 PRILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Deion McShane37.04ILFreeportMay 06Northern Illinois Invitational
2.12Tanner Robertsen39.41 PRILKanelandMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.12Brenton Cleveland40.28 PRILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.10Jared Harrison40.49ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Tanner Robertson40.55ILKanelandApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
6.12Dylan Binion41.01ILErie-ProphetstownMay 03Brockman Invitational
7.12Yash Musabji41.03 PRILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.10Sam Hancock41.79ILSycamoreMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
9.10Robert Walker42.12ILFreeportMay 06Northern Illinois Invitational
10.11Levi Johnson42.18ILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
2k Steeplechase
1.10Matthew Richtman6:47.01 PRIL KanelandJun 11Midwest Distance Classic
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team43.01ILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
2.Josh Dallas
Nyrel Sullivan
Arthur Cox
Kyle LeBlanc
43.08ILDixonMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.Trevious Johnson
Deion McShane
Maurice Holloway
Vance McShane
43.37ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.Tim Goehrke
Dionte Smith
Jason Berango
Brad Sorensen
43.64ILBurlington (Central)May 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.Justin Richmond
Xavier Rincon
Tyler Ryan
Jake Wyatt
43.86ILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.Ian Fell
Brenton Cleveland
Jake Hanson
Marcello Ruiz
44.18ILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
7.Terrance Bruce
Andrew Spaulding
Connor Bland
Bobby Tribble
44.35ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.Chris Pawola
Nick Niemann
Jackson Ryan
Matthew Coovert
44.78ILSycamoreMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
9.Damian Whitehead
Elijah Elias
Jackson Palzer
Eric Munoz
45.26ILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.Relay Team45.77ILErie-ProphetstownApr 22Erie Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:29.90ILKanelandMay 13NIB XII Boys Conference Meet
2.Kade Callison
Arthur Cox
Josh Dallas
Jared Harrison
1:30.13ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
3.Justin Richmond
Xavier Rincon
Tyler Ryan
Jake Wyatt
1:30.85ILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.Jack Bauer
Seth Cameron
Dylan Binion
Kody Wetzell
1:31.93ILErie-ProphetstownMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.Relay Team1:32.22ILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
6.Connor Bland
Orlando Ramos
Andrew Spaulding
Bobby Tribble
1:33.06ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
7.Relay Team1:34.40ILSycamoreMay 13NIB XII Boys Conference Meet
8.Ian Fell
Chance Franckowiak
Jason Bray
Marcello Ruiz
1:35.33ILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
9.Trevious Johnson
Maurice Holloway
Tamerion Verner
Sinceure Patton
1:37.05ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.Marquel Bailey
Jack Garlick
Caleb Henderson
Luca Dal Santo
1:38.73ILRockford (Boylan Catholic)May 06Northern Illinois Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.Donivyn Harms
Mathew Drendel
Xavier Rincon
Colfay Pointer
3:21.82ILRochelleMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.Drew Kries
Nick Harvey
Michael Kalusa
Adam Kries
3:24.27ILBurlington (Central)May 28IHSA Boys 2A State Championships
3.Kade Callison
Josh Dallas
Jared Harrison
Nate Gascoigne
3:26.19ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.Terrance Bruce
Orlando Ramos
Jalen Hart
Bobby Tribble
3:26.35ILSterlingMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.Matt Redman
Sean Spaetzel
Matt Noel
Tanner Robertsen
3:27.13ILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.Jack Bauer
Kody Wetzell
Kerrick Cameron
Conner Reiley
3:27.72ILErie-ProphetstownMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
7.Eric Aurand
Evan Jacobs
Matthew Coovert
Artimus Cunningham
3:31.34ILSycamoreMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.Robert Walker
Marques Strong
Jaden Johnson
Orlando Marin
3:40.78ILFreeportMay 06Northern Illinois Invitational
9.Damian Whitehead
Yash Musabji
Jacob Taylor
Jesse Mendoza
3:40.84ILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.Relay Team3:42.93ILGenoa-KingstonApr 15Seneca Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Matt Richtman
Sean Spaetzel
Will Kuipers
Austin Kintz
8:03.54ILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
2.Donivyn Harms
Mathew Drendel
Julian Hernandez
Colfay Pointer
8:04.31ILRochelleMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.Kerrick Cameron
Conner Reiley
Jack Bauer
Kody Wetzell
8:10.48ILErie-ProphetstownMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.Sean Masterson
Blain Masterson
Jonah Fulton
Lukas Widekind
8:16.26ILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.Relay Team8:19.37ILSterlingMay 13NIB XII Boys Conference Meet
6.Nick Harvey
Adam Kries
Edgar Martinez
Josh Teets
8:21.32ILBurlington (Central)Apr 16Mike Vandeveer Invitational
7.Relay Team8:22.21ILSycamoreApr 23Peterson Prep Invitational
8.Relay Team8:33.01ILGenoa-KingstonApr 15Seneca Invitational
9.Relay Team8:42.48ILRockford (Boylan Catholic)May 13NIC-10 Boys Conference Meet
10.Relay Team8:58.53ILBelvidereMay 13NIC-10 Boys Conference Meet
View full rankings...
SMR 100-100-200-400m
1.Relay Team1:43.50ILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
2.Relay Team1:47.07ILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Jered Allison54' 8ILFreeportMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.12Jack Heflin54' 3.75 PRILErie-ProphetstownMay 28IHSA Boys 2A State Championships
3.10Clayton Hannula51' 7ILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.12Jared Walsh47' 8.25 PRILBurlington (Central)May 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Jacob Gomes46' 0.75 PRILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.12Tristan Kinder43' 9 PRILKanelandApr 16Minooka Boys Invitational
7.11Brandon Sinagra43' 4 PRILGalenaApr 15Riverdale Co-Ed Meet
8.10Sebastain Herren43' 1.25ILSterlingMay 06Northern Illinois Invitational
9.11Matt Peterson43' 1 PRILBurlington (Central)Apr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
10.11Jake Peloquin42' 8.5 PRILSycamoreApr 16Ottawa ABC Boys Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Tristan Kinder159' 4 PRILKanelandApr 23Peterson Prep Invitational
2.11Jered Allison154' 9ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
3.12Ryan Grant152' 7 PRILSycamoreMay 13NIB XII Boys Conference Meet
4.10Clayton Hannula152' 0ILKanelandApr 16Minooka Boys Invitational
5.12Jacob Gomes146' 2 PRILKanelandApr 16Minooka Boys Invitational
6.11Matt Peterson132' 9 PRILBurlington (Central)Apr 16Mike Vandeveer Invitational
7.11Jake Peloquin131' 11ILSycamoreMay 13NIB XII Boys Conference Meet
8.12Jared Walsh129' 8 PRILBurlington (Central)Apr 16Mike Vandeveer Invitational
9.12Josh Gallinar129' 5 PRILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.10Jake Peterson128' 7ILBelvidereApr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Isaiah Roby6' 5ILDixonMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.12Kyle LeBlanc6' 4 PRILDixonApr 15Galesburg ABC
3.11Reid Blackburn6' 3ILSterlingMay 13NIB XII Boys Conference Meet
4.11Andrew Myers6' 1ILRochelleMay 06Northern Illinois Invitational
12Connor Peterson6' 1 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
6.11Zach Kirchhoff6' 0ILSterlingApr 22Metamora ABC meet
7.12Matthew Coovert5' 11 PRILSycamoreApr 16Ottawa ABC Boys Invitational
11Griffin Schroeder5' 11ILSycamoreApr 16Ottawa ABC Boys Invitational
10Drew Gould5' 11ILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
10Shivam Patel5' 11 PRILSterlingMay 13NIB XII Boys Conference Meet
10Michael Kalusa5' 11ILBurlington (Central)Apr 29Crystal Lake Central Boys Invitational
12Brenton Cleveland5' 11 PRILGenoa-KingstonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
View full rankings...
Pole Vault
1.12Mike Rinella15' 0 PRILKanelandMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
2.11Jared Trupp14' 7 PRILBurlington (Central)May 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
3.12Tyler Naftzger14' 4 PRILErie-ProphetstownMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.11Danny Walker13' 7ILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
5.12Keegan Whitmer13' 6 PRILBurlington (Central)May 28IHSA Boys 2A State Championships
6.9Kyle Kruthoff13' 3ILErie-ProphetstownMay 28IHSA Boys 2A State Championships
7.11Daniel Martin13' 1ILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.12Mitchell Groen12' 7ILKanelandApr 16Minooka Boys Invitational
9.10Collin Heidenreich12' 1ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
10.12Kyler Ackland11' 7 PRILRochelleMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
12Breu Knox11' 7 PRILRock FallsMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
11Michael Drendell11' 7ILRochelleMay 06Northern Illinois Invitational
12Bryce Hansen11' 7 PRILSycamoreMay 13NIB XII Boys Conference Meet
View full rankings...
Long Jump
1.12Dylan Binion21' 10.5 PR (2.7)ILErie-ProphetstownMay 28IHSA Boys 2A State Championships
2.10Nyrel Sullivan21' 9.5 PRILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
3.12Caleb Flack21' 8ILGalenaMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
4.12John Delach21' 7 PRILKanelandMay 06Kane County Boys Championships
5.10Deion McShane21' 5.25ILFreeportMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
6.12Tim Goehrke20' 6 PRILBurlington (Central)May 06Kane County Boys Championships
7.10Michael Kalusa20' 3ILBurlington (Central)May 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.11Cody Delarme20' 1.75ILKanelandMay 13NIB XII Boys Conference Meet
9.10Michael Austin20' 1 PRILRock FallsApr 26Geneseo Boys F/S Invitational
10.10Phil Kolk19' 5.5 PRILBelvidereMay 13NIC-10 Boys Conference Meet
View full rankings...
Triple Jump
1.11Dionte Smith45' 3 PRILBurlington (Central)May 28IHSA Boys 2A State Championships
2.12Caleb Flack44' 6 PRILGalenaMay 28IHSA Boys 2A State Championships
11Maurice Holloway44' 6 PRILFreeportMay 06Northern Illinois Invitational
4.10Kalen Murray42' 2.5ILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
5.12Donivyn Harms42' 0 PRILRochelleApr 29Art Carlson Hawk Classic
6.11Kandras Martin41' 11.5 PRILDixonMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
7.10Phil Kolk41' 11.25ILBelvidereMay 20IHSA 2A Boys Galena Sectional
8.11Zach Kirchhoff41' 11ILSterlingApr 22Metamora ABC meet
9.12Mitchell Groen41' 7 PRILKanelandMay 13NIB XII Boys Conference Meet
10.10Daniel Francis40' 8 PRILBelvidereMay 06Northern Illinois Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.