View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.9Jaheim Jones10.66 (3.9)NY Our Lady Of LourdesJun 19New Balance Nationals Outdoor
2.9Orlando Garfield10.87 PR (1.1)NYSouth ShoreMay 29PSAL City Championships
3.9Ricardo Brown11.20 PRNYManhassetJun 03Section VIII State Qualifier Meet
9Khavon Bryan11.20 PRNYNorth BabylonMay 26Section XI Division Championships
5.9Jeremiah Willis11.22NYCicero-North SyracuseMay 19CNYCL National Championships
6.9Giordano Williams11.24NYUniondaleJun 03Section VIII State Qualifier Meet
7.9Michael Miller11.30 PRNYChristopher Columbus (CIMS/Astor/GE/Pelham)May 01PSAL Bob Zifchak
8.9Dante Reid11.35 PRNYGenevaMay 27Section V Class D Championships
9.9Nasir Jones11.36NYHenningerMay 25Section III Class AA Championships
10.9Torian Kingston11.38 PRNYBaysideMay 14Paul Limmer Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.15-16Jaheim Jones21.72 (5.1)NYNewburgh Elite TCJul 10USATF Region 1 Junior Olympic Championships
2.9Khavon Bryan22.42 PRNYNorth BabylonJun 03Section 11 State Qualifier
3.9Orlando Garfield22.50 PRNYSouth ShoreMay 21Brooklyn PSAL Borough Championship
9Michael Miller22.50 PR (-.6)NYChristopher Columbus (CIMS/Astor/GE/Pelham)May 14Loucks Games
5.9Jeremiah Willis22.81NYCicero-North SyracuseMay 25Section III Class AA Championships
6.9Ricardo Brown22.85 PRNYManhassetJun 03Section VIII State Qualifier Meet
7.9Torian Kingston22.98NYBaysideMay 14Paul Limmer Invitational
8.9Dante Reid23.17 PRNYGenevaMay 27Section V Class D Championships
9.9Kaleb Fretto23.20NYMohonasenMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
10.9Andre Morgan23.21NYNazareth RegionalMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
View full rankings...
400 Meters
1.9Evan LaFleche51.95NYShenendehowa CentralMay 21Eddy Games
2.9Carlos Brito52.13 PRNYColonie CentralMay 24Section 2 Group 1
3.9Luke Malley52.39NYHendrick HudsonMay 14Loucks Games
4.9Michael Potamianos52.44NYJamesville De WittMay 16 OHSL Freedom Championships
5.9Malik Melhado52.61NYPaul Robeson for Bus & TechMay 21Brooklyn PSAL Borough Championship
6.9Anthony Avelino52.67NYIrvingtonJun 03Section One State Qualfier
7.9Jonathan Gordon52.89NYSpringfield GardensMay 14Bruce Selman Meet
8.9Ben Hulbert53.03NYRush Henrietta SeniorMay 14Royal Comet Invitational
9.9Erik Brown53.07NYKellenberg MemorialMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
10.9Kevon O'Brien Smith53.10NYFreeportMay 07St. Anthony's Invite
View full rankings...
800 Meters
1.9Noah Tindale1:54.67NYGuilderlandMay 24Section 2 Group 1
2.9Samuel Affolder I1:57.94NYCarthage CentralJun 03Section 3 State Qualifier
3.9Francisco Beltran1:59.82NYSchalmontJun 03Section II State Qualifier
4.9Gabe Gawronski2:01.35NYNorwichMay 26Section IV Class B @ Waverly
5.9Dominic Longhitano2:01.94NYMonroe-WoodburyMay 26Section IX Class A & D Championship
6.9Ryan Postlethwait2:03.40NYSaratoga SpringsJun 03Section II State Qualifier
7.9Nick Hunziker2:04.16NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
8.9Evan Brennan2:04.21NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
9.9Antonio Beltran2:05.01NYSchalmontMay 25Section 2 Group 2 Championships
10.9Patrick McCann2:05.05 PRNYPearl RiverApr 16Red Raiders Relay
View full rankings...
1500 Meters
1.9Francisco Beltran4:15.65 PRNYSchalmontApr 16Warrior Track Classic
2.9Josh Farmer4:16.26NYNew HartfordApr 16Warrior Track Classic
3.9Evan Brennan4:19.30 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeApr 16Warrior Track Classic
4.9Ryan Mitchell4:25.32UnattachedJul 10USATF Region 2 Junior Olympic Championships
5.9Marty Dolan4:26.29 PRNYNiskayunaApr 16Warrior Track Classic
6.9Daniel Hynes4:36.50NYMonroe-WoodburyMay 07 Crusader Relays
7.9Jaisean Crumble4:40.04NYGreen TechJun 03Section II State Qualifier
8.9John Drumgoole4:42.28 PRNYMonroe-WoodburyMay 07 Crusader Relays
9.9J.P. Incledon4:42.98NYMonroe-WoodburyJun 03Section 9 State Qualifier
10.9Luke Milligan4:44.57NYPavilionApr 16Trojan Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.9Noah Tindale4:14.98 PRNYGuilderlandMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
2.9Samuel Affolder I4:22.88 PRNYCarthage CentralMay 06CBA Co-Ed Invitational
3.9Matthew Payamps4:29.81NYSt Anthony'sMay 07St. Anthony's Invite
4.9Francisco Beltran4:30.16NYSchalmontJun 03Section II State Qualifier
5.9Patrick McCann4:30.90NYPearl RiverMay 13Friendship Games
6.9Brian Mahoney4:31.48NYPearl RiverMay 09Section 1 League 2C Championships
7.9Ray Sambrotto4:31.50NYWest Seneca EastMay 21Carl J. Roesch Memorial Boys Track Classic
8.9Josh Farmer4:32.26NYNew HartfordJun 03Section 3 State Qualifier
9.9Sam Sharlow4:32.45 PRNYOriskanyJun 03Section 3 State Qualifier
10.9Evan LaFleche4:32.63 PRNYShenendehowa CentralMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
View full rankings...
3000 Meters
1.9Tyler Berg9:22.76NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 16Warrior Track Classic
2.9Josh Farmer9:32.03NYNew HartfordApr 16Warrior Track Classic
3.9Aidan Gillooley9:33.12NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 16Warrior Track Classic
4.9Tim Rickert9:48.10 PRNYColonie CentralApr 16Warrior Track Classic
5.9Ethan Stark10:04.87 PRNYQueensburyApr 16Warrior Track Classic
6.9Bruno Tassari10:30.94NYScarsdaleApr 02Pirate Relays
7.9Logan Linares10:32.85 PRNYNew PaltzApr 16Warrior Track Classic
8.9Kevin Sheremeta10:44.52 PRNYMohonasenApr 16Warrior Track Classic
9.9Zachary Hoexter10:50.47NYScarsdaleApr 02Pirate Relays
10.9Nate Nagle10:52.47NYSouth Glens Falls CentralApr 16Warrior Track Classic
View full rankings...
3200 Meters
1.9Shea Weilbaker9:38.68 PRNYRensselaerMay 21Eddy Games
2.9Nick Hunziker9:50.54 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeApr 30Anthony Luciano Memorial Invitational
3.9Alex Hislop9:52.63NYShenendehowa CentralApr 15New York Relays
4.9Evan Brennan9:53.27NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 14Queensbury Invitational
5.9Nicholas Andrews9:56.25NYBrockport CentralMay 14Royal Comet Invitational
6.9Tyler Berg9:58.25NYBurnt Hills-Ballston LakeApr 30Anthony Luciano Memorial Invitational
7.9Kevin Cawley9:58.36NYSmithtown EastJun 03Section 11 State Qualifier
8.9Ryan Guerci9:59.96NYNanuetApr 15New York Relays
9.9Patrick McCann10:00.61NYPearl RiverMay 09Section 1 League 2C Championships
10.9Brandon Martin10:01.61 PRNYCicero-North SyracuseMay 19CNYCL National Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.9Ricardo Singh15.93NYNewburgh FreeMay 26Section IX Class A & D Championship
2.9Jaheim Dotson16.27NYLongwoodJun 03Section 11 State Qualifier
3.9Gavin Jones16.52NYWC MephamMay 14Paul Limmer Invitational
4.9Josiah Kemp16.57NYColonie CentralJun 03Section II State Qualifier
5.9Chris Philips16.65 PRNYMiddletown (NY)May 26Section IX Class A & D Championship
6.9Kaleb Luton16.67NYSweet HomeMay 14Royal Comet Invitational
7.9Marcos Santiago16.68NYAmsterdamMay 06Johnstown Invitational
9Bishopp Boutin16.68NYBrooklyn TechnicalMay 21Brooklyn PSAL Borough Championship
9.9Jake Torrell16.69NYCharles G FinneyMay 27Section V Class D Championships
9Dornell Mullings16.69 PRNYYonkers Public SchoolsMay 03 Section 1 League 2A
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.9Thomas Coates48.05 PRNYRochester School for the DeafApr 239th Berg/Seeger Classic
2.9Jordan Laikram49.18 PRNYLexington School for the DeafMay 14ESDAA Championships
3.9Tito Crichton-Stuart50.01 PRNYMillbrook SchoolMay 21New England Div. III Championships
4.9Evan Kiener52.15 PRNYAllegany-LimestoneApr 16Kane Invitational
View full rankings...
400m Hurdles - 36"
1.9Ricardo Singh56.88NYNewburgh FreeJun 03Section 9 State Qualifier
2.9Ryler Gould58.59NYNewburgh FreeMay 14Loucks Games
3.9Josh Crowder59.32 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeMay 25Section 2 Group 2 Championships
4.9Luke Maye1:00.37NYSaranac CentralMay 14Queensbury Invitational
5.9Tom Bradley1:00.70NYSaratoga SpringsMay 14Loucks Games
6.9Tremell Gill1:00.89 PRNYMedgar Evers College PrepMay 21Brooklyn PSAL Borough Championship
7.9Peter Hansen1:01.03NYBallston SpaMay 21Eddy Games
8.9Cameron Duffield1:01.29NYSaranac CentralMay 21Section 7 Sectional Champs
9.9Shai Young1:01.36 PRNYColonie CentralMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
10.9John Kirwan1:01.94NYCollegiateMay 22Ivy League Championship
View full rankings...
4x100 Relay
1.9Amandeep Singh
Uriel Cruz
Brandon Marks
Liam Walsh
51.84NYMckee Voc & TechMay 15Staten Island PSAL Borough Championship
2.9Devan Ketcham
Aaron Dedich
Andrew Hyde
Jacob Grago
54.20NYG Ray Bodley (Fulton)May 16 OHSL Freedom Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.9Ryan Braithwait
Manuel Johnson
Elijah Jordan
Andre Morgan
3:46.18NYNazareth RegionalMay 14Loucks Games
2.9Gabe Reynolds
Nickolas Kilmacek
Jasper Jones-Messina
Maleak Hanford
4:40.83NYLittle FallsApr 22Morrisville-Eaton Small School Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.9Matthew Baker49' 3 PRNYHuntingtonApr 02Longwood Track Classic
2.9James Cocca46' 7NYAverill Park CentralMay 25Section 2 Group 2 Championships
3.9Jordan Forrest45' 2NYNew RochelleMay 14Loucks Games
4.9Bryon Phillip41' 6 PRNYKellenberg MemorialMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
5.9Jacob Sigerson41' 4NYCenter MorichesMay 26Section XI Division Championships
6.9Patrick Fitzsimmon41' 1 PRNYChaminadeMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
7.9Alex Garcia40' 10NYBaldwinsville CentralMay 21Cicero-North Syracuse Invitational
9Steven Vasile40' 10NYCommackMay 26Section XI Division Championships
9.9Vincent Daviero40' 9NYBurnt Hills-Ballston LakeMay 25Section 2 Group 2 Championships
10.9John Scotto40' 6 PRNYMonsignor FarrellMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.9Jordan Forrest152' 3 PRNYNew RochelleJun 03Section One State Qualfier
2.9James Cocca145' 8NYAverill Park CentralMay 21Eddy Games
3.9Alton Kimbrough127' 0NYAmityville MemorialMay 21Huntington Invitational
4.9Colin Skowronski123' 11NYAlden CentralApr 16Trojan Invitational
5.9Patrick Walsh119' 0NYAllegany-LimestoneMay 19Super 8 Meet of Champions
6.9Steven Vasile115' 7NYCommackApr 16Suffolk Coaches Meet
7.9Nicholas Labranche115' 5NYArchbishop MolloyApr 09Mayor's Cup
8.9Nicholas LaBrance115' 1 PRNYArchbishop MolloyApr 23Big Blue Track & Fiield Classic
9.9Alex Garcia111' 5NYBaldwinsville CentralMay 19CNYCL National Championships
10.9Logan Obrien110' 10 PRNYRavena-Coeymans-SelkirkMay 18 COLONIAL COUNCIL CHAMPIONSHIPS
View full rankings...
Javelin - 800g
1.9Chris Mentzer140' 11NYJohn Jay (East Fishkill)May 14Loucks Games
2.15-16Donald Jones130' 1.5 PRUnattachedJul 10USATF Region 1 Junior Olympic Championships
3.9Ryan Downey124' 8NYJohn Jay (East Fishkill)Apr 19 S1 League 1A Champs
4.9Joseph Salamone121' 11NYFordham PrepMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
5.9Jack McDonough118' 2 PRNYKingstonApr 30Kingston Tiger Relays
6.9James Anderson117' 7NYPleasantville (NY)May 09Section 1 League 2C Championships
7.9Matt Heilig117' 4NYPine BushJun 03Section 9 State Qualifier
8.9James Cocca116' 3NYAverill Park CentralApr 09Green Dragon Relays
9.9Jesus Martinez112' 1 PRNYCardinal HayesMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
10.9Casey Weiler107' 7NYMckee Voc & TechMay 15Staten Island PSAL Borough Championship
View full rankings...
High Jump
1.9Ryan Rosa6' 2 PRNYMiddletown (NY)Jun 03Section 9 State Qualifier
2.9Fenix Burger6' 0 PRNYRomulus CentralMay 27Section V Class D Championships
3.9Jaheim Dotson5' 10 PRNYLongwoodJun 03Section 11 State Qualifier
4.9Alex Julien5' 10 PRNYSchenectadyMay 21Eddy Games
9Jon Grasso5' 10NYPine BushJun 03Section 9 State Qualifier
6.9Lavonno Mitchell5' 9NYAlbertus MagnusJun 03Section One State Qualfier
9Jonathan Ray5' 9NYShenendehowa CentralMay 18Sec. 2 Suburban Council Championship
8.9Zach Michelitch5' 8NYMinisink ValleyMay 26Section IX Class A & D Championship
9John Poplawski5' 8NYWalt WhitmanApr 30Bob Pratt Memorial Track & Field Invitational
9Jalen Mention5' 8 PRNYArchbishop StepinacMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
9Deante Bruce5' 8 PRNYEllenville CentralJun 03Section 9 State Qualifier
9Jackson Bright5' 8NYWg Oconnell-CopiagueMay 16Chris Urban & Brittney Walsh Memorial
9Connor Brady5' 8 PRNYKings ParkApr 30Bob Pratt Memorial Track & Field Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.9Donald Jones14' 0 PRNYAlbany Academy for Boys & GirlsMay 21Eddy Games
9Dustin Meyer14' 0NYGates ChiliJun 11NYSPHSAA State Championships
3.9Louis Logsdail12' 3NYIona PreparatoryMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
4.9Aron McCusker11' 0 PRNYFordham PrepMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
9Jack Bennett11' 0NYFordham PrepMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
9Nate Osborne11' 0NYCicero-North SyracuseMay 19CNYCL National Championships
9Bryan Moody11' 0NYMassapequaJun 03Section VIII State Qualifier Meet
8.9Zach Hotailing10' 6NYAverill Park CentralMay 25Section 2 Group 2 Championships
9Jack Chesman10' 6NYPearl RiverMay 09Section 1 League 2C Championships
9Ryan Harman10' 6NYFairportApr 30His & Hers Invitational
9Sam Abbadessa10' 6NYNew HartfordMay 21Junkyard Relays
View full rankings...
Long Jump
1.9Jeremiah Willis22' 4.5NYCicero-North SyracuseJun 03Section 3 State Qualifier
2.9Colin Mance21' 10 PRNYChristian Brothers-AlbanyApr 22Cannoneer Invitational
3.9Deyvor Wright21' 8.75NYHalf Hollow Hills WestMay 26Section XI Division Championships
4.9Jaheim Dotson19' 7NYLongwoodJun 03Section 11 State Qualifier
5.9Perriyone Brown19' 7 PRNYUniversity Preparatory CharterApr 30His & Hers Invitational
6.9Jahlahnee Watkins19' 6.5 PRNYCardinal HayesMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
7.9Lincoln Owen19' 5.5NYEast NY Transit TechJun 03Section 3 State Qualifier
8.9Adetoni Aboyade-Cole19' 5NYFordham PrepMay 14CHSAA Freshman & Sophomore Intersectional Champs
9Sei Sei19' 5NYNew HartfordMay 21Junkyard Relays
10.9Kakeru Ito19' 4 (.9)NYHarrisonMay 14Loucks Games
View full rankings...
Triple Jump
1.9Kaleb Luton43' 3.75 (-.7)NY Sweet HomeJun 19New Balance Nationals Outdoor
2.9Nyle Gordon40' 10.75 PRNYFarmingdaleMay 07St. Anthony's Invite
3.9Luke Maye40' 9.25NYSaranac CentralJun 03 Section 7 State Qualifier
4.9Marcus McFadden40' 3NYGates ChiliMay 07Batavia Invitational
5.9Kian Martelli40' 2.5NYRiverheadMay 26Section XI Division Championships
6.9Paul Dewan40' 0.25NYLiverpoolMay 19CNYCL National Championships
7.9Deante Bruce39' 8 PRNYEllenville CentralJun 03Section 9 State Qualifier
8.9Udhayvir Singh39' 5 PRNYFrancis LewisMay 17Queens PSAL Borough Championship
9.9Jack Engelhardt39' 4.75 PRNYChaminadeMar 29Post Easter Classic
10.9Edgar Tineo39' 1NYWg Oconnell-CopiagueMay 26Section XI Division Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.