Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Emmanuel Wells10.57WARainier BeachMay 20Sea-King District II Championships
2.12Zechariah Herford10.62PRWAWest Valley (Spokane)May 13District 7 2A Track and Field Championsh
3.12Jilven Refil10.69PRWAUnionMay 13GSHL 4A District Meet (Day 2)
4.11Joseph Gauthier10.70WAHanfordMay 21GSL/MCC REGIONALS
12Khalil Winfrey10.70PRWARogers (Spokane)May 21GSL/MCC REGIONALS
6.11Caleb Perry10.76PRWAKing'sMay 141A District 1 Finals
7.12Keane Collins10.78WASeattle PrepMay 20Sea-King District II Championships
8.12Alex Taylor10.79PRWAFederal WayApr 27Mount Rainier @ Federal Way
9.10Keyhon Ross10.82WAMedical LakeMay 20District 7 1A Meet
12Chukwudi Onwumere10.82PRWAGraham-KapowsinMay 11SPSL League Championship
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Emmanuel Wells21.58PRWARainier BeachMay 13Metro Championship Day Two
2.11Evan Mafilas21.67WAO'DeaMay 13Metro Championship Day Two
3.11Caleb Perry21.84PRWAKing'sMay 141A District 1 Finals
4.12Jilven Refil21.88PRWAUnionMay 13GSHL 4A District Meet (Day 2)
5.10Keyhon Ross21.92PRWAMedical LakeMay 20District 7 1A Meet
6.12Jaleel Elmore21.93PRWAOlympicMay 212A WCD III Championships Day 2
7.12Keane Collins21.95PRWASeattle PrepMay 13Metro Championship Day Two
8.11Jake Ulrich22.04 (.8)WAEastmontMay 21CBBN District Meet Day #2 @ Eisenhower
9.10Charles Johnson22.05WACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
10.10Izaiah Fields22.07WACurtisApr 16Pasco Invitational
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Jake Ulrich47.95WAEastmontMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Michael Rhoads48.21PRWAInglemoorMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Evan Mafilas48.45WAO'DeaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Jaleel Elmore48.79PRWAOlympicApr 3056th Shelton Invitational Track & Field Meet
5.12Walker Flynn48.80PRWALincoln (Tacoma)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Austin Brown48.97PRWATahomaMay 11SPSL League Championship
7.11Jack Ammon49.17PRWANW Christian (Colbert)May 281A, 2B, 1B State Championship Meet
8.12Adam Ryan49.18WACamasMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
12Nick Bullo49.18PRWARogers (Puyallup)May 11SPSL League Championship
10.12Jason Palmer49.19WAFederal WayMay 11SPSL League Championship
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.17-18Devan Kirk1:51.60PRWASeaTown Express TrackJul 31USATF National Junior Olympic Championships
2.11Cameron Wyman1:52.64PRWABellarmine PrepApr 09Arcadia Invitational
3.12Jack Yearian1:52.97WABellarmine PrepApr 23Mount Si Invitational
4.12Adam Ryan1:53.19PRWACamasMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Mason Scheidel1:53.31PRWASkyviewMay 13GSHL 4A District Meet (Day 2)
6.12Nathan Pixler1:53.41WAEastlakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Ethan Karlinsey1:53.66PRWAInglemoorMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Cameron Carroll1:54.00WACentral KitsapApr 02Lil' Norway Invitational
9.12Owen Buck1:54.02WABallardMay 13Metro Championship Day Two
10.12Nick Laccinole1:54.17PRWAInglemoorApr 30Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.12Justin Janke3:45.96PRWA North CentralJun 12Portland Track Festival
2.12Jack Yearian3:48.87PRWABellarmine PrepApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
3.12Nathan Beamer3:54.44PRWAArlingtonApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
4.12Owen Buck3:54.89PRWABallardApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
5.11Alex Iben3:58.70PRWAWalla WallaApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
6.12Cameron Carroll3:59.16PRWACentral KitsapApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
7.9Daniel Maton3:59.20WACamasApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
8.12Jonah Sandoval4:01.87PRWARichlandApr 16Oregon Relays
9.12Mason Scheidel4:05.47WASkyviewApr 2352nd Centennial Invitational
10.11Beau Crabill4:07.49PRWACapitalApr 16Oregon Relays
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Jack Yearian4:07.68PRWABellarmine PrepMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Justin Janke4:07.69PRWANorth CentralMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Nick Laccinole4:10.24PRWAInglemoorApr 16Pasco Invitational
4.12Isaac Barville4:12.28PRWAUniversityMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Abraham Massalay4:12.36PRWAMoses LakeMay 21CBBN District Meet Day #2 @ Eisenhower
6.12Nathan Beamer4:12.78PRWAArlingtonApr 16NIKE Eason Invitational
7.10Isaiah Rigo4:12.98PRWACheneyMay 20District 5/6/7 2A State Qualifying Meet
8.11Cameron Wyman4:13.48PRWABellarmine PrepMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Cameron Carroll4:13.59PRWACentral KitsapApr 16NIKE Eason Invitational
10.11Hayden Dressel4:14.41PRWAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.11Yacine Guermali8:32.15PRWACamasApr 16Oregon Relays
2.12Ryan Gregory8:39.08PRWAGig HarborApr 16Oregon Relays
3.11Luke Ostrander8:54.47PRWABellarmine PrepApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
4.12Tom Mikkelson8:56.63PRWAJuanitaApr 16Oregon Relays
5.12Anthony Raftis8:57.46PRWAKent MeridianApr 16Oregon Relays
6.11Jack Shields8:57.81WAGig HarborApr 16Oregon Relays
7.12Gabriel Meek8:57.82PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
8.15-16Andrew Simon9:01.78PRWAKitsap Fliers Track and FieldJul 31USATF National Junior Olympic Championships
9.10Mohamed Ahmed9:02.62PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
10.9Ben Sherman9:02.63WABellarmine PrepApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Justin Janke8:55.96PRWANorth CentralMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10James Mwaura9:03.50WALincoln (Tacoma)Apr 30Shoreline Invitational (Boys)
3.11Tibebu Proctor9:05.21WANorthwestApr 30Shoreline Invitational (Boys)
4.12Jack Yearian9:05.63WABellarmine PrepMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Nick Laccinole9:06.04PRWAInglemoorApr 09Arcadia Invitational
6.12Gavin Parpart9:09.16PRWAInglemoorApr 09Arcadia Invitational
7.11Matthew Watkins9:11.77WAHenry JacksonMay 20Wesco/Kingco Bi-District Championship Fi
8.12Nathan Beamer9:11.84PRWAArlingtonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Nathan Pixler9:13.38PRWAEastlakeMar 17Eastlake/Mt. Si @ Inglemoor
10.12Kennan Schrag9:13.98PRWAIssaquahMay 13Kingco 4A Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Nick Johnson13.85PRWAGonzaga PrepMay 13GSL Districts #2
2.11Josh Braverman14.06WARiver RidgeMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
3.12Tanner Conner14.09 (-1.7)PRWAKentridgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Bryan Anderson14.18PRWAMeadMay 13GSL Districts #2
5.12Chris Diaz14.20 (3.5)WAShorewoodApr 16Oregon Relays
6.12Benjamin Doucette14.27 (-1.8)PRWABellinghamMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Chaaka Trahan14.29PRWAWest SeattleMay 20Sea-King District II Championships
12Christian Brandt-Sims14.29 (-2.0)WAWenatcheeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Ben Craig14.30PRWACentral ValleyMay 13GSL Districts #2
10.12Roman Ruiz14.38 (1.7)PRWAChiawanaMay 13MCC District 5
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Tanner Conner37.44PRWAKentridgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Josh Braverman37.98WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Oscar Herrera38.35PRWASequimMay 212A WCD III Championships Day 2
4.12Tremaine McAdams38.38PRWANathan HaleMay 20Sea-King District II Championships
5.12Nick Johnson38.48PRWAGonzaga PrepApr 2353rd Annual Mooberry Relays
12Malik Messiah38.48PRWATodd BeamerMay 19WCD 3/4 4A Championship (Day 1)
7.12Bryan Anderson38.49PRWAMeadMay 122016 GSL District Meet
8.12Josh Riley38.52PRWASumnerMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
9.12Christian Brandt-Sims38.53PRWAWenatcheeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.10Joseph Heitman38.66WAMeadMay 21GSL/MCC REGIONALS
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Relay Team41.96WAGraham-KapowsinMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Jake Jordan
Caleb Simpson
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.05WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Relay Team42.22WAFederal WayMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.Bryan Anderson
Joseph Heitman
Bailey Hiebert
Samson Brown
42.39WAMeadMay 122016 GSL District Meet
5.Tony Archie
Darien Williams
Walker Flynn
Terrell Bromer
42.42WALincoln (Tacoma)May 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
Relay Team42.42WACurtisMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.Vaughn Daggs
Cannon Sires
Campbell Friend
Talan Alfrey
42.67WAAuburn MountainviewMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.Stephen Lawless
Nick McGill
Brandon Porter
Jaxson Porterfield
42.74WAEastmontMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Nathan Casebier
Makiah Gilmer
Randy Jones
Salvon Ahmed
42.82WAJuanitaApr 23Bellevue Track & Field Invitational
Nehemiah Fields
Keyhon Ross
Jared Wright
Dawson Lack
42.82WAMedical LakeMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Daniel Calderon-Hernandez
Alvin Johnson
Terrell Bromer
Walker Flynn
3:20.19WALincoln (Tacoma)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.William Glick
Eric Voellger
Mykel Fisher
Bennett Hillier
3:20.52WABonney LakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Relay Team3:20.68WAInglemoorMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.Relay Team3:21.23WASkylineMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.Cade Greseth
Luke Albert
Dustin Zimmerly
Adam Ryan
3:21.56WACamasMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.Relay Team3:21.70WAGig HarborMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.Nate Pendleton
Stile Wreggelsworth
Eric Harvey
Nathan Pixler
3:22.45WAEastlakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.Relay Team3:22.62WASkyviewMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Andrew Sears
Tristan Houser
Graeme Schroeder
Austin Brown
3:22.93WATahomaMay 19WCD 3/4 4A Championship (Day 1)
10.Relay Team3:23.08WANathan HaleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Jose Padilla61' 10PRWAChelanMay 13CTL League
2.11Nolan Van Amen59' 10.5WASouth KitsapMay 19WCD 3/4 4A Championship (Day 1)
3.12Deszmon Humphries59' 9PRWATahomaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Connor Jost59' 0.75PRWAGig HarborMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Kirk Unland58' 2.25PRWAJoel FerrisMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Nicholas Blair57' 3.5PRWAEverettMay 06Everett SD Championships
7.12Bailey King57' 0PRWAUnionMar 31Heritage @ Union
8.11Ethan Tonder55' 11WAMountain View (WA)May 13GSHL 4A District Meet (Day 2)
9.12Chase Van Wyck55' 7.25PRWANapavineMar 19Rainier Icebreaker Invitational
10.11Connor Jensen55' 1WASkyviewMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Jose Padilla195' 0PRWAChelanMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
2.12Jakob Chamberlin193' 4PRWABellinghamMay 132A NWC Sub-District
3.11Wyatt Musser185' 10PRWAKamiakinMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Nolan Van Amen184' 8PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Bailey King181' 0PRWAUnionApr 09Arcadia Invitational
6.12Colton Paller169' 4PRWASheltonMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
7.12Joseph Noland168' 7PRWAOak HarborMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Kirk Unland167' 7PRWAJoel FerrisMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Nicholas Blair167' 2PRWAEverettApr 28Lynnwood & Everett @ Mariner
10.11Seth Bridge167' 0WANorth BeachMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Jacob Barnes199' 7WAMt SpokaneMar 19Who Runs The City (North vs South)
2.12Dalton Sugg198' 7WAWenatcheeApr 16Pasco Invitational
3.12Andrew Granchukoff194' 5PRWAWalla WallaMay 21GSL/MCC REGIONALS
12Jacob Wachtendonk194' 5PRWAMt SiMay 20Wesco/Kingco Bi-District Championship Fi
5.11Ben Broselle191' 0PRWAFerndaleMay 133A WESCO North Finals
6.10Gabriel Green188' 3WAArlingtonMar 31Arlington vs. Shorewood
7.12David Woodward188' 1PRWAOlympiaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.9Zachary Hayes186' 9.5PRWAR A LongMay 03RA Long, Mark Morris, HBay
9.10Josh Farr185' 11WAMeadMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Cole Andrus185' 7PRWACle Elum/RoslynMay 12SCAC West Sub-District
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Noah Martin7' 3PRWAUniversityApr 2353rd Annual Mooberry Relays
2.11Jakobe' Ford7' 1WAShadle ParkApr 28Week #4 U-High/Shadle/Mt. Spo
12Tyson Penn7' 1PRWABellevueMay 13Kingco 3A Championships
4.12Ronnie Gary6' 10PRWAShorewoodApr 30Shoreline Invitational (Boys)
11Mitchell Jacobson6' 10PRWAWalla WallaApr 01Eastmont Cats Invite
12Emmanuel Thornton6' 10PRWAFranklin PierceMay 202A WCD III Championships Day 1
7.12Grant Whitcutt6' 8.5PRWAEdmonds-WoodwayMar 31Glacier Peak, Edmonds Woodway @ Stanwood
8.12Julien Gibassier6' 8PRWAWenatcheeMar 26Ray Cockrum Relays
12Max English6' 8PRWAKingstonMar 19Port Angeles Invitational
12James Edwards Jr.6' 8PRWAFranklin (WA)Apr 02Arnie Young Invitational
12D'Jimon Jones6' 8WAFederal WayMar 26Kent-Meridian Invite
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Zach Shugart16' 8PRWABishop BlanchetMay 05N.Hale Ballard Blanchet
2.12Taylor Barnes16' 3PRWABishop BlanchetMay 11Metro Championship Day One
3.12Joey Weiler16' 1PRWAR A LongMay 03RA Long, Mark Morris, HBay
4.12Roman Ruiz15' 9PRWAChiawanaApr 16Pasco Invitational
5.11Evan Shimasaki15' 6WASeattle ChristianApr 23King's Invitational
6.12Kaleb Taylor15' 1PRWAGonzaga PrepMay 122016 GSL District Meet
7.12Trent Beavers15' 0PRWAKelsoMay 06Spudder Track & Field Classic
8.11Clay Somes14' 9WAJoel FerrisApr 16Pasco Invitational
12Grant Whitcutt14' 9PRWAEdmonds-WoodwayMay 06ESD Championship
12Baly Botten14' 9PRWAMt SiApr 23Mount Si Invitational
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Tyson Penn24' 1.25 (3.5)PRWABellevueMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Mason Sallee23' 8.75 (3.8)PRWAFederal WayMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Josh Schulz23' 8 (3.0)PRWAPe EllMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
4.10Jacob White23' 7.25PRWAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Kedrick Johnson23' 3PRWAHockinsonApr 29Stayton Twilight
6.12Chaaka Trahan23' 2.25 (3.2)PRWAWest SeattleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Taylor Barnes23' 1.25 (2.2)PRWABishop BlanchetMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Albert MacArthur22' 11.75 (2.7)PRWASouth KitsapMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.11Ethan Sterkel22' 10PRWAR A LongMay 132A GSHL Sub District
10.12Tanner Conner22' 8.5PRWAKentridgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.17-18Jakobe' Ford48' 6 (-1.7)WASPOKANE SPEED ACADEMYJul 11USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.12Tyson Penn48' 3.75 (-3.3)WABellevueMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Mason Sallee48' 0.5PRWAFederal WayMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.17-18Albert MacArthur47' 6.75 (4.4)PRWAThriller Track & FieldJun 26USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Championships
5.12Emmanuel Thornton46' 8WAFranklin PierceMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
6.11Jeremiah Stone46' 4PRWABishop BlanchetApr 02Arnie Young Invitational
7.12Reggie Hayden46' 1.75 (-1.0)PRWACurtisApr 09Arcadia Invitational
8.10Robert Say45' 10.5WATahomaMay 11SPSL League Championship
9.10Talan Alfrey45' 10.25PRWAAuburn MountainviewMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
10.12Joe Lang45' 10PRWARoyalMay 20SCAC Districts
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 10
1.12Kirk Unland210' 7PRWA Joel FerrisJun 04Iron Wood Classic
2.12Tim Beard199' 2PRWAKamiakApr 16NIKE Eason Invitational
3.12Bailey King181' 3PRWA UnionJun 04Iron Wood Classic
4.10Ian Frost179' 7PRWAMary M. KnightApr 16NIKE Eason Invitational
5.11Poun Phongprasansak175' 9PRWAKamiakApr 16NIKE Eason Invitational
6.11Angus Beaton142' 9WACapitalJul 02Centralia Hammer Meet
7.12Tanner Kunard130' 10PRWAKamiakApr 16NIKE Eason Invitational
8.10Joshua Eiland122' 0WACentraliaJul 02Centralia Hammer Meet
9.12Deszmon Humphries121' 8PRWATahomaJul 23Centralia Hammer Meet
10.10Scott Bonagofski115' 10WACentraliaJul 02Centralia Hammer Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.