Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Zechariah Herford10.62PRWAWest Valley (Spokane)May 13District 7 2A Track and Field Championsh
2.12Jaleel Elmore10.93PRWAOlympicMay 142A OL Sub District
3.10Charles Johnson10.97WACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
4.12Alex Blackwell10.98PRWAClover ParkMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
5.11Rodrick Fisher10.99WAEast Valley (Spokane)Apr 16Pasco Invitational
6.11Isaiah Ferrer11.05PRWAFosterMar 31Evergreen-Tyee, Foster, Hazen
7.12Tevin Duke11.06PRWAWest Valley (Spokane)Apr 28West Valley vs. Cheney
12Cruz Griffin11.06PRWALakewoodMay 202A District 1 Finals
9.12Kedrick Johnson11.09PRWAHockinsonMay 06Spudder Track & Field Classic
10.12Ryan Thol11.10PRWAEvergreen (Seattle)Mar 31Evergreen-Tyee, Foster, Hazen
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Jaleel Elmore21.93PRWAOlympicMay 212A WCD III Championships Day 2
2.10Charles Johnson22.05WACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
3.10Peyton Putney22.14PRWACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
4.11Josh Braverman22.21PRWARiver RidgeApr 21River Ridge @ Orting
5.12Tevin Duke22.24PRWAWest Valley (Spokane)Apr 28West Valley vs. Cheney
12Benjamin Doucette22.24PRWABellinghamApr 28Nooksack, Bellingham, LCHS
11Rodrick Fisher22.24WAEast Valley (Spokane)Apr 21East Valley @ Cheney
8.12Zechariah Herford22.26PRWAWest Valley (Spokane)Apr 28West Valley vs. Cheney
9.12Alex Blackwell22.49PRWAClover ParkMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
10.12Terry Reiners22.54PRWANorth MasonMay 07Olympic League All-Division Championship
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Jaleel Elmore48.79PRWAOlympicApr 3056th Shelton Invitational Track & Field Meet
2.12Jason Underhill49.80PRWABlack HillsMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Terry Reiners50.03PRWANorth MasonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Josehia Hotz50.10PRWAEatonvilleMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
5.10Anthony Evans50.12WAEphrataApr 28CWAC League - Sel/Qui@Eph
6.12Alejandro Snead50.17PRWAWashingtonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Dante Gadbois50.27PRWAGranite FallsMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Jakob Paul Rylie51.12PRWABremertonMay 212A WCD III Championships Day 2
11Brandon Lehto51.12PRWARidgefieldMay 202A District 4 Championship
10.11Alfonso Dermendziev51.14PRWABlaineMay 202A District 1 Finals
12Tariq Ellis51.14WAWashingtonMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Brigham Cardon1:55.22WASelahApr 30Shoreline Invitational (Boys)
2.10Joshua Rauvola1:56.32PRWAArchbishop MurphyMay 202A District 1 Finals
3.12Riley Allsop1:56.90PRWASehomeMay 202A District 1 Finals
4.12Dante Gadbois1:57.19PRWAGranite FallsMay 05Cascade Conference Championships
5.12Thor Wagoner1:57.43WASedro-WoolleyMay 202A District 1 Finals
6.10Tai Anthony McMillan1:57.55WARentonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Dylan Holland1:58.44PRWAAnacortesApr 22NWC Championships
8.12Sean Crowell1:58.51WANorth KitsapMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Marques Chacon1:58.54PRWAEvergreen (Seattle)Apr 30Shoreline Invitational (Boys)
10.11Brandon Lehto1:59.34WARidgefieldMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.15-16Andrew Simon4:09.69PRWAKitsap Fliers Track and FieldJul 31USATF National Junior Olympic Championships
2.11Kyle Peterson4:20.14PRWAHockinsonApr 29Stayton Twilight
3.12J.P. Guyer4:21.10PRWAW F WestApr 01Cotton Invitational
4.12Steven Wallis4:21.90PRWAMark MorrisApr 16Wilsonville Invitational
5.17-18Jacob Burton4:28.97WAKitsap Fliers Track and FieldJul 11USATF Region 13 Junior Olympic Championships
6.17-18David Blalock4:30.01PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Championships
7.10Xander Robertson4:35.06PRWAKingstonMar 19Port Angeles Invitational
8.9Sonny Holub4:36.01PRWAW F WestApr 01Cotton Invitational
9.9Marc Swenson4:37.90PRWAWoodlandApr 09The Willamette Falls Invitational
10.10Josiah Anderson4:39.14WAWoodlandApr 09The Willamette Falls Invitational
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.10Isaiah Rigo4:12.98PRWACheneyMay 20District 5/6/7 2A State Qualifying Meet
2.12Colton Johnsen4:15.95PRWASehomeMay 182A District 1 Prelims
3.11Brigham Cardon4:17.32WASelahMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.10Joshua Rauvola4:17.71PRWAArchbishop MurphyMay 182A District 1 Prelims
5.12Andrew Cooper4:17.79PRWALiberty (Issaquah)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Dylan Holland4:18.05WAAnacortesMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Jacob Nicholson4:21.78WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Marques Chacon4:23.07PRWAEvergreen (Seattle)May 202A WCD III Championships Day 1
9.12Riley Allsop4:23.31PRWASehomeMay 132A NWC Sub-District
10.11Ian Fay4:24.34WACedarcrestMay 182A District 1 Prelims
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.15-16Andrew Simon9:01.78PRWAKitsap Fliers Track and FieldJul 31USATF National Junior Olympic Championships
2.11Kyle Peterson9:22.22WAHockinsonApr 29Stayton Twilight
3.11Austin Beasley9:26.44PRWAMark MorrisApr 16Wilsonville Invitational
4.12J.P. Guyer9:29.73PRWAW F WestApr 01Cotton Invitational
5.17-18Jacob Burton9:52.14WAKitsap Fliers Track and FieldJul 11USATF Region 13 Junior Olympic Championships
6.10Josiah Anderson10:05.97PRWAWoodlandApr 09The Willamette Falls Invitational
7.11Peyton Kohnke10:08.70PRWANorth KitsapMar 19Port Angeles Invitational
8.9Kameron Werner10:52.80PRWAMark MorrisMar 26Tiger Invite
9.10Quinn Hinman10:53.80PRWABlack HillsMar 26Tiger Invite
10.9Gonzalo Birrueta10:54.79PRWAQuincyApr 16Cashmere Invitational
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Andrew Cooper9:17.56PRWALiberty (Issaquah)Apr 30Shoreline Invitational (Boys)
2.12Dylan Holland9:18.83PRWAAnacortesApr 29110th Skagit County Meet Day 2
3.12Colton Johnsen9:21.99PRWASehomeApr 30Shoreline Invitational (Boys)
4.11Ethan Green9:27.86PRWAEphrataMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.11Jacob Nicholson9:28.59WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.11Nate Jensvold9:29.88PRWAEllensburgMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.10Cade Brown9:30.08WABellinghamApr 16Pasco Invitational
8.10Grant Van Valkenburg9:30.49WACedarcrestMay 202A District 1 Finals
9.11Silas Griffith9:31.14WARidgefieldMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Marques Chacon9:31.82PRWAEvergreen (Seattle)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Josh Braverman14.06WARiver RidgeMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
2.12Benjamin Doucette14.27 (-1.8)PRWABellinghamMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Oscar Herrera14.68PRWASequimMay 212A WCD III Championships Day 2
4.12Ryan Thol14.92PRWAEvergreen (Seattle)Apr 21Evergreen-Tyee, Highline, Lindbergh
5.12Nate Solly15.02PRWALiberty (Issaquah)May 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
6.11Jacob Davis15.04WAWoodlandMay 202A District 4 Championship
7.12Dominque Williams15.11PRWARentonMar 24Seamount Dual Foster/Renton
8.11Anthony Leiato15.13WASteilacoomMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
9.11Braydon Maier15.25WASelahMay 20District 5/6/7 2A State Qualifying Meet
10.11Cole Allain15.26WABellinghamMay 132A NWC Sub-District
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Josh Braverman37.98WARiver RidgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Oscar Herrera38.35PRWASequimMay 212A WCD III Championships Day 2
3.12Billy Hornbeck39.25PRWASedro-WoolleyMay 202A District 1 Finals
4.12Kelson Brewer39.71PRWALakewoodMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Nate Solly39.76PRWALiberty (Issaquah)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.11Jacob Davis39.86WAWoodlandMay 202A District 4 Championship
7.10Tyrell Edge40.10WAFranklin PierceMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
8.12Seth Walker40.19PRWAEllensburgMay 13District 5/6 Track & Field Championships
9.12Benjamin Doucette40.24PRWABellinghamApr 22NWC Championships
10.12Cole Walker40.39PRWAHockinsonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Jake Jordan
Caleb Simpson
Tevin Duke
Zechariah Herford
42.05WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Anthony Baird
Grant Scarlett
Brandon Swarthout
Christian Payne
42.88WALyndenMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Relay Team42.98WACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
4.Kyler Nygren
Edward Afeiche
Jason Underhill
Mark Melendres
43.16WABlack HillsMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.Cole Allain
Benjamin Doucette
Kyle Hofstetter
Payton Porter
43.28WABellinghamMay 132A NWC Sub-District
6.Charlie Brown
Jaleel Elmore
Nicholas Ford
Darelle White
43.32WAOlympicMar 19Port Angeles Invitational
7.Tariq Ellis
Isley Stoneham
Ja'omani Scott
Nehemiah Whiteside
43.36WAWashingtonMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
8.D'Angelo Biggs
Michael Nelson
Malik Harris
Alex Blackwell
43.51WAClover ParkMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Ray Springer
Josehia Hotz
Zarak Scruggs
Logan Moose
43.52WAEatonvilleMay 281A, 2B, 1B State Championship Meet
10.Joey Hixon
Gunnar Schultz
Dave Boak
Ryan Golden
43.57WACedarcrestMay 202A District 1 Finals
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Darelle White
Matt Becker
Demetrius McLean
Jaleel Elmore
3:23.69WAOlympicMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Relay Team3:24.22WAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Jacob Heeringa
Grant Scarlett
Tate Hutchins
Brandon Swarthout
3:26.05WALyndenMay 202A District 1 Finals
4.Quataveous Mason
Hagen Nelson
Michael Novitskiy
Anthony Evans
3:26.45WAEphrataMay 20District 5/6/7 2A State Qualifying Meet
5.Dave Boak
Gunnar Schultz
Ryan Golden
Joey Hixon
3:26.66WACedarcrestMay 202A District 1 Finals
6.Josh Brandon
Edward Afeiche
Jason Underhill
Jewell Day
3:26.70WABlack HillsMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.Richard Bios
Antonya Watson
Jeremiah Petty
Jakob Paul Rylie
3:26.80WABremertonMay 202A WCD III Championships Day 1
8.Sophirom Sou
Brad Anderson
Tyrell Edge
William Patterson
3:26.93WAFranklin PierceMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Anthony Frey
Dalton Mouw
Isaiah Russ
Alfonso Dermendziev
3:27.09WABlaineMay 132A NWC Sub-District
10.Relay Team3:28.48WACheneyMay 13District 7 2A Track and Field Championsh
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Ben Malquist51' 11WASehomeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Aubrey Kraft51' 8.25WAWashougalMay 06Spudder Track & Field Classic
3.11Austen Daisa50' 10PRWABlack HillsMay 202A District 4 Championship
4.12Jakob Chamberlin50' 9.25PRWABellinghamMar 25Bedlington Twilight
5.12Andrew Napier50' 7.5PRWASqualicumMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Joshua Bischoff50' 5.75PRWAWashougalMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.10MJ Ale50' 3WAFifeApr 21Fife @ Washington
8.12Jacob Kennedy49' 9PRWAPort AngelesMay 212A WCD III Championships Day 2
9.11Quintin Stansbury49' 7.75PRWAWest Valley (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Eisley Earnest49' 5PRWAR A LongMay 202A District 4 Championship
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Jakob Chamberlin193' 4PRWABellinghamMay 132A NWC Sub-District
2.12Joshua Bischoff161' 5PRWAWashougalMay 132A GSHL Sub District
3.12John Wade156' 4PRWABurlington-EdisonMay 132A NWC Sub-District
4.12Alberto Tafoya154' 8PRWAQuincyApr 3056th Shelton Invitational Track & Field Meet
5.12Anthony Wiley153' 10PRWAProsserMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.10Martin Napeahi149' 6WAArchbishop MurphyMay 202A District 1 Finals
7.12Eisley Earnest148' 7PRWAR A LongMay 06Spudder Track & Field Classic
8.11Ben Malquist147' 0WASehomeMar 23NWC: Mt. B, NV, & Blaine @ Sehome
9.12Tyler Skogen146' 8WAEast Valley (Spokane)Apr 2353rd Annual Mooberry Relays
10.12Isaiah Banks146' 7PRWAShorecrestMay 202A District 1 Finals
12Diondre Abbott146' 7PRWAFranklin PierceMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.9Zachary Hayes186' 9.5PRWAR A LongMay 03RA Long, Mark Morris, HBay
2.10Nicholas Oesterling184' 6WABellinghamApr 20NWC - JV Championship
3.12Devon Shedd-Kirkland173' 3PRWATumwaterMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Journey Fortner172' 1PRWARochesterMar 30Eatonville Evergreen Meet
5.11Dylan Farnham171' 5PRWAWest Valley (Spokane)May 13District 7 2A Track and Field Championsh
6.12Zane Jacobson170' 8PRWAFosterMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Ryan Antonson170' 1WAEatonvilleApr 22Kalama Twilight
8.11Anthony Leiato167' 6PRWASteilacoomMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
9.12Jakob Chamberlin166' 8WABellinghamMay 132A NWC Sub-District
10.12Hayden Sather166' 3PRWAKingstonApr 28Oly League PA,OLY, COUP @ KHS
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Emmanuel Thornton6' 10PRWAFranklin PierceMay 202A WCD III Championships Day 1
2.12Max English6' 8PRWAKingstonMar 19Port Angeles Invitational
3.11Jordan Skipper-Brown6' 6PRWARiver RidgeApr 21River Ridge @ Orting
12Jeremy Bade6' 6PRWAEast Valley (Yakima)Mar 19Papa Wells Invitational
5.11Ethan Sterkel6' 5PRWAR A LongMar 26Tiger Invite
11Josh Kennedy6' 5PRWARochesterMar 26Lewis County Invitational
12Nick Faber6' 5PRWALyndenMay 132A NWC Sub-District
10Aaron Weidenaar6' 5PRWALyndenMay 132A NWC Sub-District
9.12Jackson Oliver6' 4WASequimApr 16Tacoma Invite
10.11Japrea Pedesclaux6' 3PRWABremertonApr 28Seq, NM, Chim, @ BHS
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Joey Weiler16' 1PRWAR A LongMay 03RA Long, Mark Morris, HBay
2.12Antonio Lim14' 7PRWALindberghMay 06RENTON ALL CITY, HAZEN V. RHS V. LHS
3.12Austin Cartwright14' 3PRWASedro-WoolleyMay 05NWC Sedro Woolley, Mt. Baker @ LC
11Braydon Maier14' 3WASelahApr 16Pasco Invitational
5.12Conner Roberts14' 0PRWAW F WestMay 132A EVCO Sub District Meet
11Derek Anderson14' 0WALindberghMay 12SPSL/Seamount 2A Sub District Meet day 1
12Gabe Adamson14' 0PRWABlack HillsApr 3056th Shelton Invitational Track & Field Meet
8.12Beau Stidham13' 9PRWAW F WestMar 26Lewis County Invitational
9.11Brian Whitney13' 7WASehomeMay 05NWC: Anac., SQ, & NV @ Sehome
10.10Jesse Smith13' 6WABremertonMay 142A OL Sub District
12Nate Hall13' 6PRWAEllensburgMay 13District 5/6 Track & Field Championships
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Kedrick Johnson23' 3PRWAHockinsonApr 29Stayton Twilight
2.11Ethan Sterkel22' 10PRWAR A LongMay 132A GSHL Sub District
3.12Grant Scarlett22' 7 (2.9)PRWALyndenMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Josh Braverman22' 5 (1.5)PRWARiver RidgeApr 16Oregon Relays
5.11Brandon Swarthout22' 4.5WALyndenMay 05NWC - Lyn, BEHS, Fern
6.12Emmanuel Thornton22' 0 (4.0)PRWAFranklin PierceMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Kyler Nygren21' 10.25WABlack HillsMar 26Tiger Invite
8.11Alex Coleman21' 6.75 (1.0)WARiver RidgeApr 16Oregon Relays
9.11Race Treat21' 6.5WAShorecrestMay 05Mukilteo vs Shoreline
10.12Tevin Duke21' 4.75WAWest Valley (Spokane)Mar 31West Valley vs East Valley
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Emmanuel Thornton46' 8WAFranklin PierceMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
2.11Brandon Swarthout45' 2.25WALyndenMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Kainen Warren44' 10.5WANorth KitsapMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Kedrick Johnson44' 0.75PRWAHockinsonMay 132A GSHL Sub District
5.12Grant Scarlett44' 0.25PRWALyndenMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Jewell Day43' 6.5PRWABlack HillsMay 132A EVCO Sub District Meet
7.11Josh Kennedy43' 2PRWARochesterApr 14Rochester Evergreen League
8.10Gunner Chronis43' 0.25WAGrandviewApr 28CWAC League-EV/GV/OTH@PRO
9.11Michael Kernan42' 7WAProsserApr 21CWAC League - Ell/Pro@Sel
10.11Race Treat42' 6PRWAShorecrestMay 133A Wesco South Championships
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 10
1.10Joshua Eiland122' 0WACentraliaJul 02Centralia Hammer Meet
2.10Scott Bonagofski115' 10WACentraliaJul 02Centralia Hammer Meet
3.12Carson Bogart108' 7PRWA TumwaterJun 04Centralia Hammer Meet
4.11Hayden Wickham106' 6PRWAPort AngelesApr 23Bremerton Invitational
12Marcelo Sanchez106' 6PRWANorth KitsapApr 02Lil' Norway Invitational
6.10Connor Westby100' 9PRWANorth KitsapApr 02Lil' Norway Invitational
7.12Paul Van Rosen90' 1PRWAPort AngelesApr 23Bremerton Invitational
8.11Dominic Perez81' 9PRWANorth KitsapApr 02Lil' Norway Invitational
9.12Paul Busch51' 4PRWABremertonApr 23Bremerton Invitational
10.9Marcus Wilkerson41' 0PRWABremertonApr 23Bremerton Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.