Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Emmanuel Wells10.57WARainier BeachMay 20Sea-King District II Championships
2.12Khalil Winfrey10.70PRWARogers (Spokane)May 21GSL/MCC REGIONALS
3.12Keane Collins10.78WASeattle PrepMay 20Sea-King District II Championships
4.12Logan Armstrong10.83WAO'DeaMay 20Sea-King District II Championships
5.12Tyren Sams10.88PRWABellevueMay 20Sea-King District II Championships
6.12William Sanders10.92WANathan HaleMay 20Sea-King District II Championships
7.11Connor Wedington10.94PRWASumnerMay 12SPSL/Seamount 3A Sub District Meet day 1
8.12Makiah Gilmer10.96PRWAJuanitaApr 28Bellevue vs Juanita
9.11Ian Collins10.97PRWAPeninsulaMay 12SPSL/Seamount 3A Sub District Meet day 1
10.12Anthony Dill10.98PRWAArlingtonMay 113A WESCO North Prelims
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Emmanuel Wells21.58PRWARainier BeachMay 13Metro Championship Day Two
2.11Evan Mafilas21.67WAO'DeaMay 13Metro Championship Day Two
3.12Keane Collins21.95PRWASeattle PrepMay 13Metro Championship Day Two
4.12William Sanders22.15PRWANathan HaleMay 13Metro Championship Day Two
5.12Khalil Winfrey22.16WARogers (Spokane)May 13GSL Districts #2
6.12Logan Armstrong22.18PRWAO'DeaMay 13Metro Championship Day Two
7.12Scout Callens22.23PRWALake WashingtonMay 20Sea-King District II Championships
11Joshua Delgado22.23PRWAIngrahamMay 13Metro Championship Day Two
9.12Skylar Widman22.24PRWAShorewoodMay 203A WESCO District Finals
11Ian Collins22.24PRWAPeninsulaMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Evan Mafilas48.45WAO'DeaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Walker Flynn48.80PRWALincoln (Tacoma)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Ilijah Hudson49.24PRWAMt TahomaApr 20Capital - MT- Shelton
4.12Owen Buck49.46PRWABallardMar 31Ch.Sealth/West Seattle/Ballard
5.12Cameron Carroll49.74PRWACentral KitsapMay 06South Kitsap @ Central Kitsap
6.11Wyatt Longley49.77PRWABainbridgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Emmanuel Wells49.78WARainier BeachApr 21R.Beach-S.Prep-Roosevelt
8.11Devan Kirk49.83PRWAShorewoodMay 05Mukilteo vs Shoreline
9.12JJ Curry49.84PRWARogers (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.10Jack Richmond50.07WABellevueApr 01Eastmont Cats Invite
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.17-18Devan Kirk1:51.60PRWASeaTown Express TrackJul 31USATF National Junior Olympic Championships
2.12Cameron Carroll1:54.00WACentral KitsapApr 02Lil' Norway Invitational
3.12Owen Buck1:54.02WABallardMay 13Metro Championship Day Two
4.11Braxton Gutierrez1:54.32PRWAKamiakinMay 21GSL/MCC REGIONALS
5.11Chris Bianchini1:54.42WAGlacier PeakApr 23Mount Si Invitational
6.12Isaac Barville1:54.66PRWAUniversityMay 122016 GSL District Meet
7.12Enrique Gomez1:55.39PRWAFranklin (WA)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.11William Laird1:55.42PRWAGarfieldMay 20Sea-King District II Championships
9.12Bennett Hillier1:55.57WABonney LakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.11William Glick1:55.95PRWABonney LakeMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.12Justin Janke3:45.96PRWA North CentralJun 12Portland Track Festival
2.12Nathan Beamer3:54.44PRWAArlingtonApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
3.12Owen Buck3:54.89PRWABallardApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
4.12Cameron Carroll3:59.16PRWACentral KitsapApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
5.11Beau Crabill4:07.49PRWACapitalApr 16Oregon Relays
6.12Tom Mikkelson4:07.79PRWAJuanitaApr 16Oregon Relays
7.12Noah Kells4:08.56PRWAJuanitaApr 16Oregon Relays
8.11Chris Bianchini4:09.02PRWAGlacier PeakApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
9.11Adrian Goodwin4:10.50PRWAJuanitaApr 16Oregon Relays
10.11Hank Knight4:12.13PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Justin Janke4:07.69PRWANorth CentralMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Isaac Barville4:12.28PRWAUniversityMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Nathan Beamer4:12.78PRWAArlingtonApr 16NIKE Eason Invitational
4.12Cameron Carroll4:13.59PRWACentral KitsapApr 16NIKE Eason Invitational
5.11Hayden Dressel4:14.41PRWAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Peter Hogan4:15.31PRWABishop BlanchetApr 16Pasco Invitational
7.10James Mwaura4:15.43WALincoln (Tacoma)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Owen Buck4:16.74PRWABallardApr 16NIKE Eason Invitational
9.12Roberto Lopez4:17.06PRWARogers (Spokane)May 21GSL/MCC REGIONALS
10.12Henry Hayes4:17.24PRWAGarfieldMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.12Tom Mikkelson8:56.63PRWAJuanitaApr 16Oregon Relays
2.12Gabriel Meek8:57.82PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
3.10Mohamed Ahmed9:02.62PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
4.11Beau Crabill9:03.73PRWACapitalApr 16Oregon Relays
5.9Riley McDowell9:04.15WAGlacier PeakApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
6.11Ben Miller9:05.82PRWANorth CentralApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
7.12Garren Arnold9:07.54PRWAGlacier PeakApr 29Nike / Jesuit Twilight Relays
8.12Phillip Fishburn9:24.30WAKamiakinApr 2331st Annual Kiwanis Invitational
9.12Travis Crumpler9:29.70PRWAKamiakinApr 2331st Annual Kiwanis Invitational
10.9Ryan Child9:30.44WAKamiakinApr 2331st Annual Kiwanis Invitational
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Justin Janke8:55.96PRWANorth CentralMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10James Mwaura9:03.50WALincoln (Tacoma)Apr 30Shoreline Invitational (Boys)
3.12Nathan Beamer9:11.84PRWAArlingtonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Phillip Fishburn9:14.95PRWAKamiakinMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Henry Hayes9:14.99PRWAGarfieldMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Luke Beauchamp9:19.58PRWAInterlakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Peter Hogan9:20.36PRWABishop BlanchetApr 09Arcadia Invitational
8.11Matthew Park9:23.69WAEdmonds-WoodwayMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.11James Konugres9:25.15PRWABallardMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Hunter Simpson9:29.01WAUniversityMay 122016 GSL District Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Chris Diaz14.20 (3.5)WAShorewoodApr 16Oregon Relays
2.12Chaaka Trahan14.29PRWAWest SeattleMay 20Sea-King District II Championships
3.11Cody Miller14.39WABonney LakeMay 12SPSL/Seamount 3A Sub District Meet day 1
4.12Nathan Casebier14.70PRWAJuanitaMay 20Sea-King District II Championships
5.12Tremaine McAdams14.80PRWANathan HaleMay 20Sea-King District II Championships
6.11Jeremiah Stone14.90PRWABishop BlanchetMay 20Sea-King District II Championships
7.12Harry White15.09PRWAMeadowdaleMay 203A WESCO District Finals
8.12Race Porter15.10PRWAO'DeaMay 20Sea-King District II Championships
9.12Cordell Cummings15.13WAArlingtonMay 113A WESCO North Prelims
10.11Mark Mikulak15.19WAInterlakeMay 20Sea-King District II Championships
10Aaron Richardson15.19WAEdmonds-WoodwayApr 23Viking Classic
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Tremaine McAdams38.38PRWANathan HaleMay 20Sea-King District II Championships
2.12Josh Riley38.52PRWASumnerMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
3.10Cass Elliott38.80WAWest SeattleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Cordell Cummings39.39PRWAArlingtonMay 203A WESCO District Finals
5.12Chaaka Trahan39.45PRWAWest SeattleMay 20Sea-King District II Championships
6.12Keyon Springle39.49PRWALakesMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
7.12Michael Schmidt39.65PRWAPrairieMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
8.12Harry White39.76PRWAMeadowdaleMay 133A Wesco South Championships
9.12Chris Diaz39.83WAShorewoodMay 183A WESCO District Prelims
10.11Zarrion Hill39.85WALakesMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Tony Archie
Darien Williams
Walker Flynn
Terrell Bromer
42.42WALincoln (Tacoma)May 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
2.Vaughn Daggs
Cannon Sires
Campbell Friend
Talan Alfrey
42.67WAAuburn MountainviewMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Nathan Casebier
Makiah Gilmer
Randy Jones
Salvon Ahmed
42.82WAJuanitaApr 23Bellevue Track & Field Invitational
4.-Tim Fisher
Zach Smith
Jason Turner
Willie Broxton
42.83WACapitalMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
Ryan Clifford
DJ Mann
Chet Atuanya
Scout Callens
42.83WALake WashingtonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.Logan Armstrong
Landon Armstrong
Ben Johnson
Evan Mafilas
42.87WAO'DeaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.Relay Team43.01WARogers (Spokane)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.Relay Team43.15WANathan HaleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Isaiah Gilchrist
Christoph Hirota
Jack Richmond
Tyren Sams
43.21WABellevueMay 20Sea-King District II Championships
10.Camden Correos
Joseph Williamson
Skylar Widman
Chris Diaz
43.25WAShorewoodMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Daniel Calderon-Hernandez
Alvin Johnson
Terrell Bromer
Walker Flynn
3:20.19WALincoln (Tacoma)May 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.William Glick
Eric Voellger
Mykel Fisher
Bennett Hillier
3:20.52WABonney LakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Relay Team3:23.08WANathan HaleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.Relay Team3:23.40WACentral KitsapMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.Relay Team3:24.18WAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.Khalil Winfrey
JJ Curry
Patrick Pullins
Eli Richardson
3:24.27WARogers (Spokane)May 13GSL Districts #2
7.James Payne
Ben Scott
Evan Kimmerlein
Wyatt Longley
3:24.46WABainbridgeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.Josh Riley
Mason White
Kolby Nikolaisen
Michael Russell
3:24.78WASumnerMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Chris Diaz
Skylar Widman
Aaron Rainboth
Devan Kirk
3:25.81WAShorewoodMay 133A Wesco South Championships
10.Brighton Maughan
Randy Jones
Michael Gengo
Noah Kells
3:26.95WAJuanitaMay 13Kingco 3A Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Nicholas Blair57' 3.5PRWAEverettMay 06Everett SD Championships
2.11Caleb Davis54' 8.75WABonney LakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Dillon Lionello53' 3.5WAMt SpokaneMay 05Week #5 LC vs. Mt. Spokane
4.12Mike Husky53' 0.75PRWASheltonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Eli Richardson52' 11.75PRWARogers (Spokane)Apr 14Week #2 U-High vs. Mead/ Rogers vs. Ferr
6.12Colton Paller52' 9.5PRWASheltonMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Wyatt Musser52' 0.25PRWAKamiakinMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Demetreus Taua51' 3.75PRWAAuburnMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
9.12Gage Gallagher51' 0PRWAShadle ParkMar 30Week #1 Shadle vs. Rogers/NC vs. U-High
10.12Isaiah Carter49' 9.5PRWAO'DeaApr 30Shoreline Invitational (Boys)
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Wyatt Musser185' 10PRWAKamiakinMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Colton Paller169' 4PRWASheltonMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
3.12Joseph Noland168' 7PRWAOak HarborMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Nicholas Blair167' 2PRWAEverettApr 28Lynnwood & Everett @ Mariner
5.11Harris Cutuk165' 2WALynnwoodApr 30Shoreline Invitational (Boys)
6.11Dillon Lionello165' 1WAMt SpokaneMay 122016 GSL District Meet
7.12Devon Diamaio-Hart160' 9PRWAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.11Caleb Davis160' 2PRWABonney LakeMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.11Colton Johnson158' 6WAKelsoMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
10.11Brandin Porter157' 8WALincoln (Tacoma)May 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Jacob Barnes199' 7WAMt SpokaneMar 19Who Runs The City (North vs South)
2.11Ben Broselle191' 0PRWAFerndaleMay 133A WESCO North Finals
3.10Gabriel Green188' 3WAArlingtonMar 31Arlington vs. Shorewood
4.11Brandon Gockel169' 1PRWALake WashingtonApr 16Pasco Invitational
5.11Mason Salley169' 0WACentral KitsapMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
6.12Kyle Ashby168' 10PRWABonney LakeMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
7.12Will Swanson168' 8PRWABellevueMay 13Kingco 3A Championships
8.10Connery McLaughlin165' 10WAEnumclawMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
9.12Chance Stolz164' 6PRWAPeninsulaMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
10.12Dakota Butts163' 7PRWAPeninsulaApr 16Tacoma Invite
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Noah Martin7' 3PRWAUniversityApr 2353rd Annual Mooberry Relays
2.11Jakobe' Ford7' 1WAShadle ParkApr 28Week #4 U-High/Shadle/Mt. Spo
12Tyson Penn7' 1PRWABellevueMay 13Kingco 3A Championships
4.12Ronnie Gary6' 10PRWAShorewoodApr 30Shoreline Invitational (Boys)
5.12Grant Whitcutt6' 8.5PRWAEdmonds-WoodwayMar 31Glacier Peak, Edmonds Woodway @ Stanwood
6.12James Edwards Jr.6' 8PRWAFranklin (WA)Apr 02Arnie Young Invitational
7.12Josh Riley6' 6WASumnerApr 21Sumner @ Auburn Riverside
12Christian Muglia6' 6PRWANorth CentralMay 13GSL Districts #2
9.11Brandon Barnett6' 4PRWAEnumclawMay 05Enumclaw @ Sumner
12Race Porter6' 4WAO'DeaApr 14Bainbridge / Seattle Prep / O'Dea / Holy Names
11Benjamin Mose6' 4PRWAAuburn MountainviewApr 21Auburn Mountainview @ Bonney Lake
12Bernard Jenkins6' 4PRWAFranklin (WA)Apr 07Ch.Sealth/Franklin/Seattle Prep
10Rashawn Lemery-Spencer6' 4PRWANorth CentralMay 13GSL Districts #2
12Rashon Miller6' 4PRWAAuburn RiversideMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub District Day 2
11Peter Jones6' 4PRWAO'DeaMay 05R.Beach-O'Dea'HNA-Lakeside-Cleveland
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Zach Shugart16' 8PRWABishop BlanchetMay 05N.Hale Ballard Blanchet
2.12Taylor Barnes16' 3PRWABishop BlanchetMay 11Metro Championship Day One
3.12Trent Beavers15' 0PRWAKelsoMay 06Spudder Track & Field Classic
4.12Grant Whitcutt14' 9PRWAEdmonds-WoodwayMay 06ESD Championship
5.11Alexander Hamilton14' 6PRWABellevueApr 23Bellevue Track & Field Invitational
11Cade Neumann14' 6WAMt SpokaneMay 122016 GSL District Meet
12Austin Schweyen14' 6PRWABonney LakeMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
8.12Kolby Nikolaisen14' 1.25PRWASumnerJun 05Washington State Decathlon
9.12Jeremy Watts14' 0PRWAEnumclawMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
12Raymond Volk14' 0PRWARogers (Spokane)Mar 30Week #1 Shadle vs. Rogers/NC vs. U-High
12Noah Martin14' 0WAUniversityMar 30Week #1 Shadle vs. Rogers/NC vs. U-High
11Docker Davis14' 0WAMt SpokaneMay 122016 GSL District Meet
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Tyson Penn24' 1.25 (3.5)PRWABellevueMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Jacob White23' 7.25PRWAMt SpokaneMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Chaaka Trahan23' 2.25 (3.2)PRWAWest SeattleMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Taylor Barnes23' 1.25 (2.2)PRWABishop BlanchetMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Randy Jones22' 5.5 (4.2)PRWAJuanitaMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
6.10Kendell Oakes22' 2.75PRWAKennedy CatholicMay 12SPSL/Seamount 3A Sub District Meet day 1
7.12Keane Collins22' 1.5 (4.8)PRWASeattle PrepMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Ronnie Gary22' 1PRWAShorewoodMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Christoph Hirota21' 11.75PRWABellevueMay 11Kingco 3A Championships
10.12David Tran21' 11.5PRWAPrairieMay 203A WCD3/SWD4 District Meet, Day 1
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.17-18Jakobe' Ford48' 6 (-1.7)WASPOKANE SPEED ACADEMYJul 11USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.12Tyson Penn48' 3.75 (-3.3)WABellevueMay 282A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Jeremiah Stone46' 4PRWABishop BlanchetApr 02Arnie Young Invitational
4.10Talan Alfrey45' 10.25PRWAAuburn MountainviewMay 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
5.10Elijah Ross-Rutter45' 4WAEverettMay 133A WESCO North Finals
6.12Ronnie Gary45' 0PRWAShorewoodMay 203A WESCO District Finals
7.12Alvin Johnson44' 2.5PRWALincoln (Tacoma)May 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
8.12Tony Archie43' 11.75PRWALincoln (Tacoma)May 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
9.12Terrell Bromer43' 10.75PRWALincoln (Tacoma)May 213A WCD3/SWD4 District Meet, Day 2
10.12Darien Williams43' 10PRWALincoln (Tacoma)Apr 16Tacoma Invite
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 2
1.11Angus Beaton142' 9WACapitalJul 02Centralia Hammer Meet
2.10Gabriel Green95' 4PRWAArlingtonApr 16NIKE Eason Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.