Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

55 Meter Dash
1.12Lamine Gueye6.63NYAlbany Academy for Boys & GirlsDec 26North Shore Invitational
2.11Kevon Boucaud6.65NYAmsterdamJan 29 Utica Challenge Invitational
3.12Joe Barber6.73 PRNYSchuylerville CentralFeb 20Section 2 Championships-D3
4.12Sean Taylor6.78 PRNYGuilderlandDec 12Bomber Invitational
5.11Ian Luhmann6.84NYSchuylerville CentralFeb 20Section 2 Championships-D3
6.11Zyere Molinaro6.85NYCobleskill RichmondvilleFeb 20Section 2 Championships-D3
7.12Justin Ruan6.88 PRNYScotia-Glenville CentralFeb 20Section 2 Championships-D3
12Ronel Forde6.88NYShakerJan 09Southern Tier HS Invitational
12Michael Leveroni6.88 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeFeb 20Section 2 Championships-D2
10.12Robert Haughton6.89 PRNYSaratoga SpringsFeb 20Section 2 Championhship-D1
12Mateo Parzych6.89NYNiskayunaFeb 20Section 2 Championships-D2
View full rankings...
300 Meters
1.-Dale Kelly35.51 PRNYBishop MaginnJan 16Molly Stanner Games
2.12Robert Haughton36.25NYSaratoga SpringsMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
3.12Nate Brands36.33 PRNYBethlehem CentralJan 09Southern Tier HS Invitational
4.12Omahri Sturdivant36.68 PRNYAmsterdamJan 09Freedom Games
5.12Malick Diomande36.69 PRNYBethlehem CentralJan 09Southern Tier HS Invitational
6.12James Newsom36.80 PRNYColonie CentralJan 16Molly Stanner Games
7.12Lamine Gueye36.83 PRNYAlbany Academy for Boys & GirlsJan 24The New Balance Games
8.11Nicholas Cavotta37.00NYSaratoga SpringsJan 24The New Balance Games
9.11Kevon Boucaud37.02NYAmsterdamJan 29 Utica Challenge Invitational
10.12Mateo Parzych37.08 PRNYNiskayunaJan 16Molly Stanner Games
View full rankings...
600 Meters
1.12Tyler Schmidt1:22.91 PRNYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
2.12Joey Sommerville1:24.73 PRNYColumbiaMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
3.12Joey Somerville1:24.86 PRNYColumbiaJan 29 Utica Challenge Invitational
4.-alex Frabizio1:25.37 PRNYBishop MaginnJan 16Molly Stanner Games
5.11Jeremiah House1:25.43 PRNYColonie CentralDec 27Boston Holiday Challenge
6.12Hani Ahmed1:26.85 PRNYBethlehem CentralJan 09Southern Tier HS Invitational
7.12Matt Jacques1:27.23 PRNYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
8.10Maazin Ahmed1:27.42 PRNYSchenectadyJan 29 Utica Challenge Invitational
9.12Gavin Vlainich1:28.26 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
10.11Easton Reagan1:28.82NYSchalmontJan 16Trent Jackson / Ced Walker Invitational
View full rankings...
1000 Meters
1.12Aidan Tooker2:27.80 PRNY Saratoga SpringsFeb 06Armory Track Invitational
2.12Jake Johnson2:29.19NYColonie CentralFeb 26Dream Big Pentathlon Invitational
3.12Mitchell Halpern2:31.12 PRNY Shenendehowa CentralFeb 06Armory Track Invitational
4.12Kevin LaFleche2:34.83 PRNYChristian Brothers-AlbanyMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
5.12Matt Jacques2:39.21 PRNYShenendehowa CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
6.12Kevin Gideon2:40.92 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeFeb 20Section 2 Championships-D2
7.12Nick Roig2:43.14 PRNYShenendehowa CentralDec 27Boston Holiday Challenge
8.12Lucas Culley2:43.32 PRNYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
9.11Will Navin2:43.45 PRNYSaratoga SpringsFeb 20Section 2 Championhship-D1
10.10Jack Huber2:43.53NYBethlehem CentralJan 09Southern Tier HS Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.12Dawson Homer4:26.30 PRNYBethlehem CentralMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
2.12Mitchell Halpern4:31.24NYShenendehowa CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
3.11Alex Matson4:33.89NYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
4.11Will Navin4:34.16 PRNYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
5.12Jeremy Carter4:34.69 PRNYAverill Park CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
6.12Kevin Gideon4:36.31 PRNYBurnt Hills-Ballston LakeFeb 20Section 2 Championships-D2
7.10Chris Hughes4:36.95NYGlens FallsFeb 20Section 2 Championships-D3
8.12Paul Nichols4:37.88NYShakerDec 12Bomber Invitational
9.12Michael Carnavos4:39.24 PRNYChristian Brothers-AlbanyFeb 20Section 2 Championhship-D1
10.9Evan LaFleche4:39.53 PRNYShenendehowa CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Aidan Tooker8:54.22 PRNYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
2.12Mitchell Halpern9:44.37NYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
3.12Charles Ragone9:49.03 PRNYNiskayunaJan 29 Utica Challenge Invitational
4.12Paul Nichols9:53.38NYShakerMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
5.12Ethan North9:53.56NYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
6.11Colin Beasor9:58.17 PRNYGreenwich CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
7.11Declan Hines9:58.23NYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
8.12Henry Christopher10:01.51NYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
9.11Will Messier10:03.25 PRNYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
10.12Dawson Homer10:04.37 PRNYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:32.71NYColonie CentralFeb 26Dream Big Pentathlon Invitational
2.Relay Team1:33.74NYSchuylerville CentralJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
3.Izaias Smith
Nick Cavatta
Tom Bradley
Thomas Conboy
1:34.16NYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
4.Nicholas Jacques
Matt McLaughlin
Nick Michaelowski
Joseph Novenche
1:34.36NYShenendehowa CentralJan 09Freedom Games
5.Relay Team1:34.88NYNiskayunaJan 16Molly Stanner Games
6.Relay Team1:35.21NYLa Salle InstituteJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
7.Relay Team1:37.40NYBurnt Hills-Ballston LakeJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
8.Akap Takor
Quincy Ninstant
Jeremy Weismann
Owen Sleasman
1:38.28NYShakerDec 12Bomber Invitational
9.Relay Team1:38.45NYMohonasenJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
10.Relay Team1:38.63NYGuilderlandDec 30Rhode Island Classic
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:28.08NYColonie CentralFeb 26Dream Big Pentathlon Invitational
2.Kevon Boucaud
Gabe Fernandez
Omahri Sturdivant
Edgar Maldonado
3:31.78NYAmsterdamDec 12Bomber Invitational
3.Giovanni Rosetti
Hani Ahmed
Nate Brands
Malick Diomande
3:33.07NYBethlehem CentralJan 09Southern Tier HS Invitational
4.Relay Team3:37.28NYLa Salle InstituteJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
5.Jack Palumbo
Jared Milford
John Powhida
Joey Somerville
3:41.32NYColumbiaJan 29 Utica Challenge Invitational
6.Andrew Kelsey
Anthony Rivage
Kevin Hazelton
Cole Nestler
3:41.41NYShakerJan 09Southern Tier HS Invitational
7.William Grandy
Nicholas Cavotta
Thomas Conboy
Tyler Monroe
3:41.78NYSaratoga SpringsFeb 20Section 2 Championhship-D1
8.Matt Jacques
Mitchell Halpern
Alex Matson
Tyler Schmidt
3:42.89NYShenendehowa CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
9.Shawn Rousseau
Kevin Gideon
Michael Bashant
Gavin Vlainich
3:44.52NYBurnt Hills-Ballston LakeJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
10.Derek Wilson
Dyllon Burke
Charlie Richard
Ethan Gray
3:45.95NYSchuylerville CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Relay Team8:01.43NYShenendehowa CentralJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
2.Michael Bashant
Kevin Gideon
Shawn Rousseau
Gavin Vlainich
8:17.58NYBurnt Hills-Ballston LakeFeb 12North Shore HS Pre-National Invitational
3.Alex Python
Chris Davitt
Jack Huber
Lucas Culley
8:30.18NYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
4.Declan Hines
Will Navin
Aidan Tooker
Will Messier
8:32.87NYSaratoga SpringsDec 19Armory AT&T Hall of Fame Invitational
5.Andrew Shaw
Jacob Oertel
Jake Johnson
David Gray
8:34.29NYColonie CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
6.Matthew Jean-Pierre
Brendan Fitzpatrick
Michael Mysliwiec
Nicholas Raghubar
8:34.55NYShakerJan 09Southern Tier HS Invitational
7.Relay Team8:38.27NYColumbiaJan 1634th Yale Interscholastic Track Classic
8.Maazin Ahmed
Keegan Cochrane
Michael Ganesh
Liam Scott
8:41.30NYSchenectadyJan 29 Utica Challenge Invitational
9.Peter Frament
Matthew Longtin
Gavin Mantica
Justin Charbonneau
8:52.68NYCohoesFeb 12North Shore HS Pre-National Invitational
10.Marty Dolan
Joe Hale
Colin Ross
Darius Irani
8:53.19NYNiskayunaFeb 20Section 2 Championships-D2
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Nicholas Michalowski
Nicholas Jacques
Tyler Schmidt
Mitchell Halpern
3:31.80NYShenendehowa CentralMar 13New Balance Nationals Indoor
2.James Newsom
Jeff Cole
Devin Olander
Jake Johnson
3:36.90NYColonie CentralJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
3.Michael Reyes
Joseph Romano
Mateo Parzych
Charles Ragone
3:42.73NYNiskayunaJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
4.Nick DeNicola
Will VanBeusekom
Brad Cornell
Kevin LaFleche
3:49.10NYChristian Brothers-AlbanyJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
5.Tyler LoPresti
John Powhida
Jack Palumbo
Joey Somerville
3:52.96NYColumbiaJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
6.Corey Holloman
Thomas Kolath
Amir Young
Leon Wilson
4:03.62NYLa Salle InstituteJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
7.Robert Cetrino
Christian Nash
Hunter DuPont
Benjamin Quinnoes
4:05.82NYAverill Park CentralJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
8.Jackson Lindberg
Nick Breton
Josh Crowder
Nick Tama
4:09.44NYBurnt Hills-Ballston LakeJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
9.Relay Team4:12.37NYGuilderlandDec 30Rhode Island Classic
10.Relay Team4:17.26NYBallston SpaDec 30Ocean Breeze Holiday Festival
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Michael Jeffers53' 1.75 PRNYShenendehowa CentralJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
2.12Kyle Boddery49' 4.25 PRNYGreenwich CentralMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
3.12Kyle Bruns49' 2.25 PRNYShenendehowa CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
4.11Elijah Washington48' 6NYBallston SpaJan 03Section 2 League Meet 4A
5.11Jeff Derwin47' 4NYBroadalbin-PerthJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
6.12Kyle Bruhns47' 0 PRNYShenendehowa CentralJan 16East Coast Invitational
7.12Dave Cocca46' 9.25 PRNYAverill Park CentralFeb 20Section 2 Championships-D2
8.12Daniel Cherko45' 6.25 PRNYShenendehowa CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
9.12Jamel Johnson45' 4 PRNYGreen TechFeb 20Section 2 Championships-D2
10.12Jake Davis44' 9 PRNYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
View full rankings...
High Jump
1.12Zavier Berry6' 6 PRNYGuilderlandJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
2.12Zaviir Berry6' 4NYGuilderlandFeb 20Section 2 Championhship-D1
3.12Malick Diamonde6' 2 PRNYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
11Liam Mooney6' 2 PRNYRavena-Coeymans-SelkirkFeb 20Section 2 Championships-D3
5.12Jah'Mere Coles6' 0 PRNYGreen TechDec 13Section 2 League Meet 1F
12Jah-mer Coles6' 0 PRNYGreen TechJan 29 Utica Challenge Invitational
12Malick Diomande6' 0NYBethlehem CentralDec 05Section 2 League Meet 1A
8.12Zach Moses5' 10NYGreen TechDec 13Section 2 League Meet 1F
9Jake Smith5' 10 PRNYBethlehem CentralDec 05Section 2 League Meet 1A
12Ben Phillips5' 10NYSchuylerville CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
11Jamison Jarosz5' 10NYHoosic Valley CentralFeb 06Wasaren League Championships
11Bobby Brenenstuhl5' 10NYHoosic Valley CentralFeb 06Wasaren League Championships
11Nicholas Cavotta5' 10 PRNYSaratoga SpringsDec 12Section 2 League Meet 1D
12Gehrig Garner5' 10 PRNYAmsterdamFeb 20Section 2 Championships-D2
10Akap Takor5' 10 PRNYShakerFeb 20Section 2 Championhship-D1
10Patrick Smith5' 10 PRNYBethlehem CentralFeb 20Section 2 Championhship-D1
View full rankings...
Pole Vault
1.12Thomas Conboy14' 6 PRNYSaratoga SpringsMar 05NYSPHSAA Indoor State Championships
2.12Jarret Pidgeon13' 0 PRNYSouth Glens Falls CentralJan 29 Utica Challenge Invitational
3.11Nate Murphy12' 6 PRNYSaratoga SpringsFeb 20Section 2 Championhship-D1
4.12Ben Vardai-Davidson12' 0 PRNYFonda-FultonvilleJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
12Cole Nestler12' 0 PRNYShakerFeb 20Section 2 Championhship-D1
11Jake Tyler12' 0NYStillwater CentralFeb 20Section 2 Championship-D4
7.9Donald Jones11' 11.75UnattachedFeb 21USATF Northeast Zone Championships
8.10Casey Gribben11' 6NYShenendehowa CentralDec 12Section 2 League Meet 1C
12Eric Dolen11' 6 PRNYCobleskill RichmondvilleFeb 20Section 2 Championships-D3
12Greg Mazzie11' 6 PRNYColonie CentralDec 12Jim Mitchell Invitational
11Alex Flowers11' 6 PRNYBerlin Junior-SeniorDec 31Circus Holiday PV Classic
View full rankings...
Long Jump
1.12Omahri Sturdivant22' 10 PRNYAmsterdamDec 12Bomber Invitational
2.11Kevon Boucaud22' 4.5NYAmsterdamDec 12Bomber Invitational
3.12Quincy Ninstant22' 1 PRNYShakerDec 12Bomber Invitational
4.12Clarence Skipper21' 0.75 PRNYGuilderlandJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
5.11Nick Cavatta21' 0 PRNYSaratoga SpringsJan 09Freedom Games
6.12Austin Leonard20' 11.5 PRNYIchabod Crane CentralFeb 20Section 2 Championships-D3
7.12Jah'Mere Coles20' 11.25 PRNYGreen TechJan 23Section 2 Independent Championship
8.12Sean Murphy20' 10.5 PRNYGuilderlandDec 12Bomber Invitational
9.11Nicholas Cavotta20' 6.5NYSaratoga SpringsFeb 20Section 2 Championhship-D1
10.12Troy Dickson20' 3.75 PRNYSchenectadyFeb 20Section 2 Championhship-D1
12Joseph Romano20' 3.75 PRNYNiskayunaFeb 20Section 2 Championships-D2
View full rankings...
Triple Jump
1.12Ronel Forde51' 6 PRNYShakerMar 01Eastern States Indoor Championships
2.12Omahri Sturdivant48' 0.5 PRNYAmsterdamMar 13New Balance Nationals Indoor
3.12Zaviir Berry43' 8NYGuilderlandDec 30Rhode Island Classic
4.12Clarence Skipper43' 7.5 PRNYGuilderlandFeb 20Section 2 Championhship-D1
5.12Jah'Mere Coles43' 4.5 PRNYGreen TechJan 23Section 2 Independent Championship
6.12Jah-mer Coles42' 6 PRNYGreen TechJan 29 Utica Challenge Invitational
7.12Zavier Berry42' 4.25 PRNYGuilderlandJan 0947th Annual Dartmouth Relays Day 2
8.12Austin Leonard41' 9.75NYIchabod Crane CentralDec 12Section 2 League Meet 1D
9.11Jama Ogagan41' 7.25NYScotia-Glenville CentralDec 05Section 2 League Meet 1A
10.11Blyden Nartey41' 6NYShakerDec 12Bomber Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.