Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Jacob Furlott11.01 (1.9)PRIDHomedaleMay 20IHSAA 3A State Championships
2.11Jacob Christensen11.15PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
3.12Kodee Vining11.18IDAmerican FallsMay 123A District V Championships
12Jaron Rose11.18 (.3)IDSugar-SalemApr 21BYU HS Multi / Steeple
5.11Jacen Smith11.27IDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
6.11Dylan Pope11.28PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
7.10Blake Phillips11.29IDKimberlyApr 06Angie Wyatt - Entries Locked!
8.11Mason Price11.32 (-.1)IDShelleyApr 01UVU Invitational
9.11Russell Adkins11.34 (1.9)IDAmerican FallsMay 20IHSAA 3A State Championships
10.11Deklyn Ruffing11.35 (2.5)PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Jacob Furlott22.52 (1.3)PRIDHomedaleMay 20IHSAA 3A State Championships
12Kodee Vining22.52 (3.8)IDAmerican FallsApr 29Tiger/Grizz Invitational
3.11Jacen Smith22.55 (1.3)IDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Luke Holt22.64PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
5.9Caleb Smith22.73IDHomedaleMay 113A SRV District Championships
6.12Jaron Rose22.95PRIDSugar-SalemApr 27Cougar Classic
7.12Dimitri Kraus23.04IDTetonMay 123A District VI Championships
8.11Russell Adkins23.13 (1.7)IDAmerican FallsMay 20IHSAA 3A State Championships
9.11Mason Price23.27 (3.3)IDShelleyApr 01UVU Invitational
10.12Camdin Brady23.29 (1.7)PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.10Rhett Kunz51.65IDWeiserMay 04New Plymouth Invitational
2.12Cameron Garner51.78PRIDSugar-SalemApr 29Tiger/Grizz Invitational
3.12Dimitri Kraus51.79IDTetonMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Kayd Kunz52.12PRIDWeiserMay 04New Plymouth Invitational
5.12Trason Jackson52.46PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
6.12Brenden Warburton52.52PRIDTetonMay 20IHSAA 3A State Championships
7.12Tommy Anselmo52.54PRIDPriest River LamannaApr 15Booster Invite
8.10Cayden Loveland52.62PRIDGoodingMay 20IHSAA 3A State Championships
9.10Troy Wissenbach52.68IDMarsh ValleyMay 20IHSAA 3A State Championships
10.11Isaiah Higbee52.85PRIDTimberlakeMay 123A District 1 Championships
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Cameron Garner1:59.77PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
2.11Taylor Hill2:00.13IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
3.12Landon Chang2:01.68PRIDCoeur d'Alene CharterMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Brayden Menti2:02.02PRIDTimberlakeMay 123A District 1 Championships
5.11Shelby Harding2:03.03PRIDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
6.9Ivan Gonzalez2:04.64IDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
7.11Andy Tolman2:05.99IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
8.9Gant Stewart2:06.81PRIDShelleyMay 20IHSAA 3A State Championships
9.11Edison Carlisle2:07.31IDShelleyMay 20IHSAA 3A State Championships
10.12Landon Davis2:07.41PRIDTimberlakeApr 28Timberlake Invitational
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Hunter Galbraith4:28.90PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
2.10Kooper Williams4:29.79IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
3.11Taylor Hill4:33.33IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Landon Chang4:35.06IDCoeur d'Alene CharterMay 20IHSAA 3A State Championships
5.12Landon Davis4:35.22PRIDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
6.11Brennan Anderson4:38.49IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
7.12Jake Shoup4:39.60PRIDCoeur d'Alene CharterMay 20IHSAA 3A State Championships
8.10Josh Campbell4:47.43IDShelleyApr 06Shelley Invitational
9.11Shelby Harding4:47.51PRIDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
10.12Benjamin Moser4:49.75PRIDSugar-SalemApr 06Shelley Invitational
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Landon Chang9:43.69PRIDCoeur d'Alene CharterMay 20IHSAA 3A State Championships
2.10Kooper Williams9:43.80IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
3.12Hunter Galbraith9:45.78PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Landon Davis9:47.90PRIDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
5.11Brennan Anderson9:48.29IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
6.12Benjamin Moser10:20.65PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
7.10Alex Peterson10:21.42IDParmaMay 20IHSAA 3A State Championships
8.10Braidon Stokes10:22.06PRIDSnake RiverMay 20IHSAA 3A State Championships
9.11Andy Tolman10:22.11IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
10.10Cameron Parkes10:27.72IDPriest River LamannaMay 123A District 1 Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Zach Wright15.00 (2.4)PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
2.12Jaron Rose15.54 (-.1)PRIDSugar-SalemMay 06BYU Invitational
3.12Tayson Jensen15.67 (1.1)PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
4.9Peyton Bair15.70 (-.5)IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
5.9Jesse Fogle15.91 (2.4)IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
6.10Brysen Barr15.95PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
7.12Taylor Surratt16.09 (2.4)PRIDPayetteMay 20IHSAA 3A State Championships
8.10Davis Fischer16.17 (2.5)PRIDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
10Ty Wright16.17 (2.4)IDShelleyMay 20IHSAA 3A State Championships
10.11Chris Bolin16.63 (1.1)PRIDPayetteMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.9Peyton Bair40.03IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
2.11Mikel Davies40.19PRIDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
3.12Zach Wright40.20PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Trason Jackson40.56PRIDSugar-SalemMay 06BYU Invitational
5.12Tayson Jensen40.72PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
6.11Jordan Hardy41.41IDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
7.10Brysen Barr41.73PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
8.12Taylor Surratt42.33PRIDPayetteMay 113A SRV District Championships
9.11Chris Bolin42.38PRIDPayetteMay 113A SRV District Championships
10.10Davis Fischer42.67PRIDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Relay Team43.70IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
2.Relay Team44.10IDHomedaleMay 20IHSAA 3A State Championships
3.Relay Team44.13IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
4.Dallin Matheson
Bryon Leckington
Garrett Murdock
Mason Price
44.44IDShelleyApr 06Shelley Invitational
5.Relay Team45.13IDGoodingMay 20IHSAA 3A State Championships
6.Relay Team45.17IDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
7.Relay Team45.43IDAmerican FallsMay 20IHSAA 3A State Championships
8.Relay Team45.81IDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
9.Steven Zundel
Jordan Badachi
Daniel Coverley
Javier Arvayo
45.89IDSouth FremontApr 12Sugar-Salem Invite
10.Relay Team46.20IDPriest River LamannaMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Max Mertz
Michael Babcock
Caleb Smith
Jacob Furlott
1:31.14IDHomedaleMay 113A SRV District Championships
2.Mikel Davies
Rhett Kunz
Jacen Smith
Kayd Kunz
1:31.53IDWeiserMay 113A SRV District Championships
3.Relay Team1:32.05IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
4.Relay Team1:32.27IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
5.Russell Adkins
Ethan Beutler
Payton Kress
Kodee Vining
1:34.64IDAmerican FallsApr 29Tiger/Grizz Invitational
6.Relay Team1:34.83IDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
7.Kale Blalack
Wolfgang Beier
Quintin Kimberling
Ryan Morgan
1:35.12IDKelloggMay 123A District 1 Championships
8.Brendon Galloway
Noah Hattrup
Canaan Bourcy
Andrew Ward
1:35.39IDFruitlandMay 113A SRV District Championships
9.Relay Team1:35.46IDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
10.Robbie Anselmo
Drayven Ayers
Spencer Sedgwick
Derrick Cook
1:35.67IDPriest River LamannaMay 123A District 1 Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Relay Team3:32.97IDSugar-SalemMay 06BYU Invitational
2.Brayden Menti
Chase Gardom
Isaiah Higbee
Jordan Hardy
3:33.08IDTimberlakeMay 123A District 1 Championships
3.Alberto Sanchez
Kayd Kunz
Mikel Davies
Rhett Kunz
3:34.80IDWeiserMay 113A SRV District Championships
4.Dimitri Kraus
Alex Linsenmann
Jeremiah Otto
Brenden Warburton
3:35.71IDTetonMay 03Huskies Invite
5.Peyton Bair
Tayson Jensen
Jordan Stringham
Zach Wright
3:36.81IDKimberlyMay 03Bob Shay Memorial
6.Brendon Galloway
Jared Keeton
Andrew Ward
Ivan Gonzalez
3:39.74IDFruitlandMay 113A SRV District Championships
7.Wolfgang Beier
Kale Blalack
Ryan Morgan
Jacob Crawford
3:40.00IDKelloggMay 123A District 1 Championships
8.Eric Morris
Elliot Christensen
Peter Whitworth
Troy Wissenbach
3:41.08IDMarsh ValleyMay 123A District V Championships
9.Jordan Stell
Martin Flores
Cole Hemry
Chris Houghton
3:42.08IDParmaMay 113A SRV District Championships
10.Victor Mares
Theron Christensen
Adam Lauda
Jade Juker
3:42.34IDBuhlMay 03Bob Shay Memorial
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 5
1.Cameron Garner
Taylor Hill
Jaren Merrill
Trason Jackson
8:30.15IDSugar-SalemApr 29Tiger/Grizz Invitational
2.Caleb Gleason
Slava Negrieiev
Jordan Phillips
Cameron Parks
9:00.47IDPriest River LamannaMay 04District 1 Meet of Champions
3.Gant Stewart
Edison Carlisle
Brigham Murdoch
Joshua Campbell
9:05.42IDShelleyApr 22Rigby Invitational
4.Travis Plunkett
Kayne Brooks
Christian Riley
Noah Youngman
9:10.61IDTimberlakeApr 07Kootenai County Challenge
5.Ben Janus
Adrian Ballard
Jackson Chadwick
Treven Warburton
9:14.08IDTetonMay 06Lynn Williams Invitational
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 10
1.Relay Team3:39.45IDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
2.Relay Team3:43.45IDCoeur d'Alene CharterMay 20IHSAA 3A State Championships
3.David Barnes
Jamal Oakes
Sam Dzuris
Brayden Menti
3:43.52IDTimberlakeMay 123A District 1 Championships
4.Relay Team3:45.23IDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
5.Relay Team3:46.81IDTetonMay 20IHSAA 3A State Championships
6.-Braden Cummins
Cade Doggett
Jordan Stringham
Andy Tolman
3:47.08IDKimberlyMay 112A/3A District IV Championships
7.Spencer Sedgwick
Drayven Ayers
Tommy Anselmo
Brandon McCracken
3:47.20IDPriest River LamannaMay 123A District 1 Championships
8.Alfredo Asin
Garett Montgomery
Jade Juker
Zyon Cleverley
3:50.67IDBuhlMay 112A/3A District IV Championships
9.Peter Whitworth
Troy Wissenbach
Eric Morris
Tayte Lackey
3:52.17IDMarsh ValleyMay 123A District V Championships
10.Nate Miller
Porter Baldwin
Josh Anderson
Coby Young
3:54.86IDSnake RiverMay 123A District V Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Marcus Maxwell48' 1.75PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
2.11Collin Glass47' 8.5IDKimberlyMay 112A/3A District IV Championships
3.12Nick Christensen47' 1PRIDKimberlyMay 112A/3A District IV Championships
4.11Trevor Harvey46' 3PRIDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
12Chris Fullmer46' 3PRIDTetonMay 03Huskies Invite
6.11Colton Burr46' 0IDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
7.12Caleb Ziegler45' 4.25PRIDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
8.12Zack Egge44' 10PRIDBonners FerryMay 123A District 1 Championships
9.11Jacob Hammerberg44' 9.25IDKelloggMay 20IHSAA 3A State Championships
10.11Colton Lewis44' 2.75PRIDPayetteMay 04New Plymouth Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Collin Glass142' 8IDKimberlyMay 112A/3A District IV Championships
2.12Ted Reed142' 1PRIDKelloggMay 04District 1 Meet of Champions
3.12Tully Martin138' 6PRIDPayetteMay 20IHSAA 3A State Championships
4.11Russell Chandler137' 10IDWeiserApr 07Probst Walker
5.12Bridger Bammert136' 9PRIDAmerican FallsApr 14Buhl Rotary Invitational
6.11Trevor Harvey132' 8PRIDFruitlandMay 20IHSAA 3A State Championships
7.11Colton Burr130' 3IDWeiserMay 04New Plymouth Invitational
8.11Jacob Hammerberg129' 7IDKelloggApr 12IML Double Duel
9.11Mike Needham129' 5IDGoodingMay 112A/3A District IV Championships
10.12Alex Holland128' 11IDKelloggMay 04District 1 Meet of Champions
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.10Ty Wright6' 7IDShelleyMay 06BYU Invitational
2.12Jaron Rose6' 4IDSugar-SalemApr 21BYU HS Multi / Steeple
12Trason Jackson6' 4PRIDSugar-SalemMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Porter Baldwin6' 2IDSnake RiverMay 20IHSAA 3A State Championships
17-18Tyler Moerer6' 2PRIDTNT Track ClubJul 20Team Idaho Classic
11Shelby Harding6' 2IDFilerApr 06Angie Wyatt - Entries Locked!
7.11Nate Miller6' 0PRIDSnake RiverMay 05Grace Invite
11Triston Carman6' 0PRIDKelloggMay 04District 1 Meet of Champions
11Deklyn Ruffing6' 0PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
10.10Jaden Chappell5' 10PRIDKimberlyMay 112A/3A District IV Championships
11Jack Thompson5' 10PRIDShelleyApr 06Shelley Invitational
12Jared Keeton5' 10PRIDFruitlandApr 27SRV Conference
10Cade Morris5' 10IDGoodingApr 14Buhl Rotary Invitational
10Chase Gardom5' 10IDTimberlakeMar 18Sweeney Invitational
11Colton Lewis5' 10IDPayetteMar 23Meet @ NP
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Isaac Lavala15' 2PRIDBonners FerryMay 04District 1 Meet of Champions
2.12Corbin Maltba14' 6PRIDPriest River LamannaMay 123A District 1 Championships
3.12Jeb Johnson13' 6PRIDWeiserMay 04New Plymouth Invitational
12Josh Anderson13' 6PRIDSnake RiverMay 123A District V Championships
5.11Nikolous Bertling13' 0IDBonners FerryMay 20IHSAA 3A State Championships
12Camdin Brady13' 0IDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
11Ace Christensen13' 0IDSugar-SalemApr 12Sugar-Salem Invite
11Dallin Kinghorn13' 0PRIDSugar-SalemMay 123A District VI Championships
9.12Chance Koyle12' 6PRIDFilerMay 05Zion's Invitational
12Seth Price12' 6PRIDSugar-SalemApr 12Sugar-Salem Invite
10Tom Henderhan12' 6IDFilerMay 112A/3A District IV Championships
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Jaron Rose21' 10PRIDSugar-SalemApr 12Sugar-Salem Invite
2.11Jacen Smith21' 3.5IDWeiserApr 04Homedale
3.12Javier Arvayo21' 1PRIDSouth FremontMay 123A District VI Championships
4.10Ty Wright20' 9IDShelleyApr 06Shelley Invitational
5.15-16Peyton Bair20' 7.25 (1.5)IDTNT Track ClubJul 30USATF National Junior Olympic Championships
6.10Adam Lauda20' 5.5IDBuhlMay 112A/3A District IV Championships
7.10Troy Wissenbach20' 4.5IDMarsh ValleyMay 05Grace Invite
8.10Skyler Mackenzie20' 4IDFruitlandApr 13Middleton Invite
12Alberto Sanchez20' 4PRIDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
10.12Luke Holt20' 3.25 (.0)PRIDSugar-SalemMay 06BYU Invitational
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.10Cade Morris43' 4.5IDGoodingMay 03Bob Shay Memorial
2.12Camdin Brady42' 9PRIDKimberlyMay 20IHSAA 3A State Championships
3.12Alberto Sanchez42' 8.5PRIDWeiserMay 20IHSAA 3A State Championships
4.12Jaron Rose42' 3IDSugar-SalemApr 29Tiger/Grizz Invitational
5.10Davis Fischer41' 8.25PRIDFilerMay 20IHSAA 3A State Championships
6.10Adam Lauda41' 5.5IDBuhlMay 112A/3A District IV Championships
7.9Hadley Miller41' 5.25IDSugar-SalemApr 12Sugar-Salem Invite
8.12Hansen Curtis40' 10.5PRIDSouth FremontMay 20IHSAA 3A State Championships
10Chase Gardom40' 10.5IDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
10.12Jestin Hofer40' 9.5PRIDTimberlakeMay 20IHSAA 3A State Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.