Team Results Management

Mens

100 Meters
1.-Johnny Rosario*10.97 PRMEThornton AcademyMay 27Southwesterns
2.12Evan Porter*11.10 PR (.2)MERobert W TraipMay 27WMC Championship
3.-Jarett Flaker*11.14 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
4.12Plamedi Tona11.18 PRMEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
5.12Ben Smith11.20 PRMEWinslowMay 18Community Cup
6.12Seth White*11.23 PRMEBrunswickMay 27KVAC Championship
7.12Draco Peaslee11.28 PRMEBoothbay RegionMay 19Captial City Classic
8.11Jake Warn11.30 PRMEWinslowMay 18Community Cup
12Ben Batoosingh*11.30 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
10.11Dawson Stevens11.31 PRMEOxford HillsMay 18Agricultural Track and Field Classic
View full rankings...
200 Meters
1.-Johnny Rosario*22.35 PRMEThornton AcademyMay 27Southwesterns
2.-Jarett Flaker*22.49 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
3.12Michaiah Robinson22.70MEWashington AcademyMay 18PVA @ University of Maine
4.12Ben Smith22.73 PRMEWinslowMay 18Community Cup
5.12Matt Polewaczyk23.09MEFalmouthMay 19WMC @ Yarmouth
6.12Tanner Burton23.17 PRMEMessalonskeeMay 18Community Cup
7.11Jake Warn23.22 PRMEWinslowMay 18Community Cup
8.11Tahj Garvey23.24 PRMEYarmouthMay 19WMC @ Yarmouth
9.11Matthew Concannon23.25 PRMECape ElizabethMay 19WMC @ Yarmouth
11Alex Wilkins*23.25 PRMEWindhamMay 27Southwesterns
View full rankings...
400 Meters
1.-Jarett Flaker*50.65 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
2.12Michaiah Robinson50.83MEWashington AcademyMay 18PVA @ University of Maine
3.12Ethan Solis*51.03 PRMELewistonMay 27KVAC Championship
4.12Zachariah Hoyle*51.04 PRMEMessalonskeeMay 27KVAC Championship
5.12Ben Smith*51.11 PRMEWinslowMay 27KVAC Championship
6.12Alec Pinette*51.25 PRMEWellsMay 27WMC Championship
7.12Ben Steeves51.58 PRMEBonny EagleMay 17SMAA Boys @ Thornton Academy
8.11James Olivier*51.75 PRMEConyMay 27KVAC Championship
9.11Griffin Maristany*51.86 PRMEMount Desert IslandMay 27PVC Large School Championship
10.10Douglas Cooke*52.06 PRMEFalmouthMay 27WMC Championship
View full rankings...
800 Meters
1.12Ben Steeves*1:55.21 PRMEBonny EagleMay 27Southwesterns
2.11Alexander Korczynski2:00.05 PRCTWindhamApr 22Panther Invitational Track & Field Meet
3.11Luke Laverdiere*2:00.38 PRMEYarmouthMay 27WMC Championship
4.12Owen Concaugh2:00.72MEMessalonskeeMay 18Community Cup
5.10Wyatt Lord*2:00.83 PRMEHampden AcademyMay 27PVC Large School Championship
6.12Joshua Lombardo*2:00.96 PRMEWestbrookMay 27Southwesterns
7.12Zachariah Hoyle*2:01.18MEMessalonskeeMay 27KVAC Championship
8.12Caleb Pendleton2:01.23 PRMEBonny EagleMay 17SMAA Boys @ Thornton Academy
9.11Dalan Hubbard*2:01.52 PRMERobert W TraipMay 27WMC Championship
10.10Alec Troxell*2:01.88 PRMEDeeringMay 27Southwesterns
View full rankings...
1600 Meters
1.11Luke Laverdiere*4:19.66 PRMEYarmouthMay 27WMC Championship
2.11Alexander Korczynski4:25.96CTWindhamMay 20ECC Outdoor Track and Field Championship
3.12Paul Casavant*4:27.11MEHampden AcademyMay 27PVC Large School Championship
4.10Gabe Coffey*4:29.48 PRMEBangorMay 27PVC Large School Championship
5.12Joshua Lombardo*4:29.91 PRMEWestbrookMay 27Southwesterns
6.11Mitch Libby*4:30.24 PRMEWellsMay 27WMC Championship
7.12Caleb Pendleton*4:30.82 PRMEBonny EagleMay 27Southwesterns
8.12Shamus Malia*4:31.18 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
9.11Dalan Hubbard*4:31.37 PRMERobert W TraipMay 27WMC Championship
10.11Alexander Swett*4:31.48 PRMEMassabesicMay 27Southwesterns
View full rankings...
1600m Racewalk
1.12Steven Smith6:42.09 PRMESouth PortlandMay 19Cumberland County Championship
2.12Erik Taylor-Lash7:13.85MEGeorge StevensMay 19PVC @ Ellsworth
3.10Matt Syphers7:28.26 PRMEEdward LittleMay 20River City Rivals Meet
4.12Mike Schlotterbeck7:52.44MELisbonMay 19Captial City Classic
5.11Carlos Monsen*7:55.45 PRMEGorhamMay 27Southwesterns
6.12Ethan Martin*8:02.34 PRMEMarshwoodMay 27Southwesterns
7.10Nicholas Roy8:04.73MELewistonMay 20River City Rivals Meet
8.12Jamie Sears8:04.99MEWinslowMay 22KVAC @ Mt Blue
9.12Xavier Lundrigan*8:09.72 PRMEMassabesicMay 27Southwesterns
10.12Bryce Coffin8:11.93MECaribouApr 20PVC Week 1
View full rankings...
3200 Meters
1.11Luke Laverdiere9:11.29 PRMEYarmouthMay 13Loucks Games
2.12Paul Casavant9:36.04 PRMEHampden AcademyMay 20PVC @ Old Town
3.11Yahya Nure*9:40.86 PRMEDeeringMay 27Southwesterns
4.11Alexander Korczynski9:41.97CTWindhamApr 28Stafford Rotary Invitational
5.12Ben Breton9:47.68MEWindhamMay 19Cumberland County Championship
6.12Jeremiah Sands*9:50.29MEFalmouthMay 27WMC Championship
7.12Cameron Meier*9:53.18MEMt AraratMay 27KVAC Championship
8.12Joshua Lombardo9:55.53 PRMEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
9.-Connor Coffin*9:58.22 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
10.12Steve Larkin*9:59.18 PRMECheverusMay 27Southwesterns
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Tanner Burton*14.77 PRMEMessalonskeeMay 27KVAC Championship
2.12Shammah Gahomera14.83 PRMEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
3.-Jarett Flaker14.91 PRMEScarboroughMay 19Cumberland County Championship
4.12Evan Porter*14.94 PR (1.6)MERobert W TraipMay 27WMC Championship
5.11Dominic Creenan*15.36 PRMEWestbrookMay 27Southwesterns
6.12Dylan Labun15.39 PRMEMessalonskeeMay 18Community Cup
7.11Jake Martin15.68 PRMEYorkMay 18WMC @ Kennebunk
8.12Sam Simonds15.76 PRMERobert W TraipMay 18WMC @ Kennebunk
9.12Cayd Wortman15.83 PRMEBrewerMay 20River City Rivals Meet
10.10Jonah Daigle15.85 PRMEFort FairfieldMay 19Aroostook County Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Evan Porter*40.15MERobert W TraipMay 27WMC Championship
2.12Michael O'Clair*40.46 PRMEBonny EagleMay 27Southwesterns
3.-Jarett Flaker41.04 PRMEScarboroughMay 19Cumberland County Championship
4.12Shammah Gahomera41.13MEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
5.11Zach Westman*41.34 PRMEYorkMay 27WMC Championship
6.12Stephen Nelson41.65 PRMEOronoApr 28PVC: BAN, BUC, CAL, CEN, HER, ORO @ Bangor
7.11James Olivier41.87 PRMEConyMay 16MVC @ Lisbon
8.11Chris Irakoze41.91 PRMEDeeringApr 28SMAA Boys: BE, Massabesic, Westbrook @ Deering
9.12Ben Batoosingh*41.96 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
10.11Connor Jackson*42.00 PRMEEdward LittleMay 27KVAC Championship
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team*44.02MEScarboroughMay 27Southwesterns
2.Relay Team*44.41MEBrunswickMay 27KVAC Championship
3.Relay Team*44.80METhornton AcademyMay 27Southwesterns
4.Relay Team*44.81MELewistonMay 27KVAC Championship
5.Sam Honey
Stephen Nelson
Trent Lick
Keenan Collett
44.92MEOronoMay 18PVA @ University of Maine
6.Relay Team45.03MEDeeringMay 17SMAA @ Portland
7.Relay Team45.24MEFalmouthMay 19WMC @ Yarmouth
8.Relay Team45.30MEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
9.Relay Team45.31MEYarmouthMay 19WMC @ Yarmouth
10.Relay Team*45.36MEMessalonskeeMay 27KVAC Championship
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:31.22MEScarboroughMay 13Westbrook Relays
2.Relay Team3:33.13MEBonny EagleMay 13Westbrook Relays
3.Relay Team*3:34.98MERobert W TraipMay 27WMC Championship
4.Relay Team*3:36.39MEWellsMay 27WMC Championship
5.Relay Team*3:36.52MEMt AraratMay 27KVAC Championship
6.Relay Team*3:36.67MEConyMay 27KVAC Championship
7.Tony Manev
Sam Honey
Jacob Fandel
Stephen Nelson
3:37.62MEOronoMay 18PVA @ University of Maine
8.Liam Higgins
Noah Hutchinson
Josh Bloom
Griffin Maristany*
3:37.66MEMount Desert IslandMay 27PVC Large School Championship
9.Relay Team*3:37.83MELewistonMay 27KVAC Championship
10.Garrett Channell
Oneko Lowe
Colby Cates-Wright
Michaiah Robinson
3:38.15MEWashington AcademyMay 18PVA @ University of Maine
View full rankings...
4x800 Relay
1.Relay Team*8:21.66MEDeeringMay 27Southwesterns
2.Relay Team*8:23.26MEBonny EagleMay 27Southwesterns
3.Relay Team*8:27.36MEScarboroughMay 27Southwesterns
4.Relay Team*8:32.30MEGreelyMay 27WMC Championship
5.Relay Team*8:34.34MEWellsMay 27WMC Championship
6.Relay Team*8:34.58MEMt AraratMay 27KVAC Championship
7.Josh Bloom
Thorin Smith
Oliver Johnston
Liam Higgins*
8:37.22MEMount Desert IslandMay 27PVC Large School Championship
8.Relay Team*8:41.54MEOxford HillsMay 27KVAC Championship
9.Relay Team*8:41.59MEYorkMay 27WMC Championship
10.Relay Team*8:42.13MEMassabesicMay 27Southwesterns
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Matt Brady*60' 4.25 PRMEBiddefordMay 27Southwesterns
2.12Austin Lufkin*59' 3.5 PRMEBrewerMay 27PVC Large School Championship
3.10Jacob McCluskey*53' 5.25 PRMEBrewerMay 27PVC Large School Championship
4.12Jake Koffman53' 2.5 PRMEOronoMay 18PVA @ University of Maine
5.10Jason Montano*53' 2 PRMEThornton AcademyMay 27Southwesterns
6.12Sebastian Osborne*50' 7 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
7.12Matt Storer*49' 8 PRMEFoxcroft AcademyMay 27PVC Large School Championship
8.11Croix Albee*48' 6.25MEMount Desert IslandMay 27PVC Large School Championship
9.12Cameron Bickford47' 11 PRMEMessalonskeeApr 29Husky Throw Down
10.12Xavier Mills47' 6.5 PRMESouth PortlandMay 17SMAA @ Portland
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jake Koffman191' 3 PRMEOronoApr 29The 123rd Penn Relays
2.12Austin Lufkin184' 0 PRMEBrewerMay 20River City Rivals Meet
3.12Matt Brady*172' 9 PRMEBiddefordMay 27Southwesterns
4.10Jacob McCluskey*167' 11 PRMEBrewerMay 27PVC Large School Championship
5.-Clinton Nicolai*150' 10 PRMEPortlandMay 27Southwesterns
6.10Samuel Hoff144' 2 PRMEMount Desert IslandMay 19PVC @ Ellsworth
7.12Zach Smith*144' 1 PRMEWatervilleMay 27KVAC Championship
8.12Sebastian Osborne*143' 11 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
9.12Cameron Bickford*141' 11 PRMEMessalonskeeMay 27KVAC Championship
10.12Xavier Mills140' 4 PRMESouth PortlandMay 17SMAA @ Portland
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Dawson Stevens*163' 9 PRMEOxford HillsMay 27KVAC Championship
2.-Eli Alexandre161' 10 PRMESanfordMay 17SMAA Boys @ Noble
3.12Justin Park156' 2 PRMEYorkMay 18WMC @ Kennebunk
4.10Jacob McCluskey154' 11 PRMEBrewerMay 20River City Rivals Meet
5.12Zach Smith*154' 4MEWatervilleMay 27KVAC Championship
6.-Josh Paisley*152' 7 PRMEDeeringMay 27Southwesterns
7.10Jack Jowett*151' 6 PRMEErskine AcademyMay 27KVAC Championship
8.11Rayno Boivin*150' 11 PRMEMt ViewMay 27KVAC Championship
9.12Nathan Gagnon*149' 10 PRMEWinslowMay 27KVAC Championship
11Connor Kaplinger149' 10 PRMELewistonApr 19Vacation Invitational
View full rankings...
High Jump
1.10Cayden Spencer-Thompson6' 5 PRMEMattanawcook AcademyApr 20PVC Week 1
2.11Jake Martin*6' 4 PRMEYorkMay 27WMC Championship
3.10Matthew Conley*6' 2 PRMECape ElizabethMay 27WMC Championship
12Noah Hutchinson6' 2 PRMEMount Desert IslandMay 19PVC @ Ellsworth
5.12Jonathan Whitcomb6' 0MEHall-DaleMay 19Captial City Classic
10Jonah Daigle6' 0 PRMEFort FairfieldMay 19Aroostook County Championships
11Max Mattson6' 0 PRMEGeorge StevensMay 19PVC @ Ellsworth
10Elijah Dutil*6' 0 PRMEConyMay 23KVAC @ Cony
12Sam Rusak*6' 0MEScarboroughMay 27Southwesterns
10.-Anthony Clavette*5' 10 PRMEScarboroughMay 27Southwesterns
11Emmanuel Lam*5' 10 PRMEDeeringMay 27Southwesterns
-Samuel Cenescar*5' 10 PRMEBrunswickMay 27KVAC Championship
10Gavin McDonald5' 10 PRMEJohn Bapst MemorialMay 18PVA @ University of Maine
12Zion Gurney5' 10MEEdward LittleMay 20River City Rivals Meet
10Sam Hebert*5' 10 PRMECamden Hills RegionalMay 27KVAC Championship
10Nicolas Brown5' 10 PRMEGreelyApr 28WMC: Greely, Falmouth, Sacopee Valley @ Gray-New Gloucester
10Douglas Cooke5' 10 PRMEFalmouthApr 28WMC: Greely, Falmouth, Sacopee Valley @ Gray-New Gloucester
12Keegan Reidy*5' 10MEWellsMay 27WMC Championship
11Jay Hasch5' 10MEBoothbay RegionMay 19Captial City Classic
10Zachary Beaton5' 10 PRMEHermonMay 20PVC @ Old Town
12Drew Rich5' 10 PRMEMount Desert IslandMay 19PVC @ Ellsworth
-Loki Anda5' 10 PRMEDeeringMay 17SMAA @ Portland
12Taylor Grassi5' 10MECheverusMay 17SMAA @ Portland
10Benjamin Dorval5' 10 PRMEWinslowMay 18Community Cup
11Malcolm Jones5' 10 PRMESearsport District SeniorMay 20PVC @ Old Town
12Zidane McMurrin*5' 10 PRMEMedomak ValleyMay 23KVAC @ Cony
View full rankings...
Pole Vault
1.12Sam Rusak*15' 6MEScarboroughMay 27Southwesterns
2.10Travis Snyder14' 8.5 PRMEThornton AcademyMay 17SMAA Boys @ Thornton Academy
3.12Johann Bradley*14' 7.25 PRMEHampden AcademyMay 27PVC Large School Championship
4.11William Green*13' 6 PRMEMaranacook CommunityMay 27KVAC Championship
12Ben Rudnick*13' 6 PRMEFalmouthMay 27WMC Championship
12Alex Dionne13' 6 PRMEScarboroughMay 19Cumberland County Championship
7.12Sam Bonnevie*13' 0 PRMEGreelyMay 27WMC Championship
12Dominick Lizotte*13' 0 PRMEBangorMay 27PVC Large School Championship
11Alex Thompson*13' 0 PRMEEdward LittleMay 27KVAC Championship
12Gunner McAllister*13' 0 PRMELawrenceMay 27KVAC Championship
View full rankings...
Long Jump
1.9Jack Hanson21' 11 PRMEBelfast AreaMay 19Downeaster Classic
11Dominic Creenan21' 11 PRMEWestbrookMay 19Cumberland County Championship
3.10Cayden Spencer-Thompson21' 8.75 PRMEMattanawcook AcademyMay 20PVC @ Old Town
4.10Silas Gordon20' 10 PRMEOxford HillsMay 18Agricultural Track and Field Classic
5.10Jonah Daigle20' 9.5 PRMEFort FairfieldMay 19Aroostook County Championships
6.11Zach Westman*20' 9 PRMEYorkMay 27WMC Championship
7.12Seth White20' 6.5MEBrunswickMay 18Coastal Route 1 Invitational
8.12Spencer Miranda20' 4 PRMEWinslowMay 18Community Cup
9.12Ezra Chapola*20' 3.75MEDeeringMay 27Southwesterns
10.12Cayd Wortman*20' 3.25 PRMEBrewerMay 27PVC Large School Championship
View full rankings...
Triple Jump
1.10Cayden Spencer-Thompson46' 7.25 PRMEMattanawcook AcademyMay 20PVC @ Old Town
2.11Alex Wilkins*44' 0 PRMEWindhamMay 27Southwesterns
3.12Ezra Chapola43' 2.5 PRMEDeeringApr 28SMAA Boys: BE, Massabesic, Westbrook @ Deering
4.12Giovanni McKenzie42' 5.25 PRMEMount Desert IslandMay 19PVC @ Ellsworth
5.12Zidane McMurrin42' 3.75 PRMEMedomak ValleyMay 18Coastal Route 1 Invitational
6.11Zach Westman42' 2 PRMEYorkMay 18WMC @ Kennebunk
7.11Caleb Bowen42' 1 PRMELeavitt AreaMay 18Agricultural Track and Field Classic
11Benjamin Musese42' 1 PRMELewistonMay 20River City Rivals Meet
9.11Jake Warn*42' 0.5MEWinslowMay 27KVAC Championship
10.-Johnny Rosario*42' 0 PRMEThornton AcademyMay 27Southwesterns
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.