Team Results Management

Mens

100 Meters
1.10Andrew Gale11.02 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
2.10Ethan Martysz11.04 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
3.12Trevor Roberts11.25MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.10Montell Glover11.34 PRMIStephensonMay 05Lions Club Invitational
5.10Mitchell Legrave11.40 PRMINorwayMay 05Lions Club Invitational
10Raphael Millado11.40 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
7.11Ethan Mileski11.41 PRMIMenomineeMay 09Marinette Invite
8.12Ryan Jones11.43 PRMISault Ste. MarieJun 03MHSAA UP D1 State Final
9.11Andre James11.48 PRMINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
10.10Shawn Sandahl11.52 PRMIMenomineeMay 09Marinette Invite
View full rankings...
200 Meters
1.11Clayton Sayen22.63 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.12Trevor Roberts23.21 PRMIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.10Ethan Martysz23.23 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
4.10Montell Glover23.28 PRMIStephensonMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
5.11Brayden Tomes23.34 PRMIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
6.12Ryan Jones23.43MISault Ste. MarieJun 03MHSAA UP D1 State Final
7.11Andre James23.74 PRMINewberryMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
8.-Lucas Sundling23.76 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
9.10Brandon Christensen23.81 PRMINewberryMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
10.12Isaac Olson23.82 PRMIIshpemingMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
View full rankings...
400 Meters
1.11Clayton Sayen50.24 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.10Montell Glover50.76 PRMIStephensonJun 03MHSAA UP D2 State Final
3.12Ryan Sanderson51.61 PRMISault Ste. MarieJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.11Michael Kulas51.87 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.12Collin Shinners51.91 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
6.-Lucas Sundling52.41 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
7.-Kenneth Bowers52.76 PRMIRudyardJun 03MHSAA UP D2 State Final
8.10Julien Malherbe52.93 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
9.12Quentin Stachowiak52.97 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.11Grant Hokenson53.07 PRMIChassellJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
800 Meters
1.12Grady Kerst2:00.65MIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
2.12Ryan Sanderson2:00.77 PRMISault Ste. MarieMay 03Alpena vs Petoskey
3.11Colton Yesney2:01.85MINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.10Patrick Donnelly2:05.35 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.11Garrett Rudden2:05.51 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
6.10Adam Bruce2:06.40 PRMIGladstoneMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
7.12Caleb Byma2:06.76 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
8.12Nicholas Wilson2:06.77MIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
9.11Michael Kulas2:07.12 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.11Isaiah Aili2:07.35 PRMIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
1600 Meters
1.11Colton Yesney4:24.81 PRMINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.12Grady Kerst4:29.11 PRMIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
3.11Garrett Rudden4:30.27 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
4.12Ryan Sanderson4:34.70 PRMISault Ste. MarieJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.10Adam Bruce4:34.72 PRMIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
6.10Nick Niemi4:36.99 PRMIIronwoodJun 03MHSAA UP D2 State Final
7.11Seth Helman4:37.00 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.11Isaiah Aili4:39.30 PRMIBessemerMay 11Marcy Bracket Invitational
9.12Thomas Ziegler4:39.88 PRMINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.-Thomas Bohn4:40.82 PRMILes CheneauxJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
3200 Meters
1.11Garrett Rudden10:02.19 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
2.12Grady Kerst10:12.17 PRMIIshpemingMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
3.10Nick Niemi10:15.82 PRMIIronwoodMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
4.10Garrett Zueger10:18.71 PRMIMarquetteMay 09Marinette Invite
5.10Adam Bruce10:18.77 PRMIGladstoneMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
6.12Aaron Kinsella10:22.22MISault Ste. MarieMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
7.11Colton Yesney10:22.63MINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.11Luke Rambo10:25.19MIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
9.11Seth Helman10:28.62MIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.-Austin Plotkin10:30.94 PRMIBrimleyJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Aaron Bolo15.79 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.10Charlie Gerhard15.86 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.12Collin Shinners15.89 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.12Alex Johnson15.99 PRMINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
5.11Inocencio Stankevich16.01 PRMINorwayJun 03MHSAA UP D2 State Final
6.11Drew Thomas16.04 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
7.12Garrett O'Neil16.32 PRMINorth Dickinson CountyMay 19MHSAA UP Regional 48-3 @ Felch-North Dickinson
8.-John Lamothe16.59 PRMIPickfordJun 03MHSAA UP D3 State Final
9.11Brad VanRemortel16.64MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.12Mason Berglund16.65 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Charlie Gerhard41.34 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.11Brad VanRemortel41.59 PRMIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.12Garrett O'Neil41.97 PRMINorth Dickinson CountyJun 03MHSAA UP D3 State Final
4.12Bradley Seaborg42.31 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.11Brayden Tomes42.32 PRMIBessemerMay 16Three Lakes Small School Classic
6.11Inocencio Stankevich42.46 PRMINorwayJun 03MHSAA UP D2 State Final
7.11Dante Cyrus42.52 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.12Mason Berglund42.75MIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
9.11Drew Thomas43.05 PRMIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
10.10Dawson Bongi43.09 PRMIWest Iron CountyJun 03MHSAA UP D2 State Final
View full rankings...
4x100 Relay
1.John Paramski
Jeff Rahilly
Andre James
Brandon Christensen
45.03MINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
2.Tommy List
Trevor Povolo
Brad VanRemortel
Trevor Roberts
45.25MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.Alex DuVall
Dustin Burkman
Wyatt Goodwin
Andrew Gale
45.30MIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.Aaron Bolo
Jaden Vicenzi
Adrian Barraza
Jacob Tucker
45.47MIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.Logan Carroll
Scout Wunder
Hayden Haslow
Tyler Cook
45.61MIEscanabaJun 03MHSAA UP D1 State Final
6.Matthew Trawick
Cooper Harris
Aaron Corkin
Isaac Olson
45.70MIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
7.Jake Lang
Brody Budweg
Michael Stuber
Alex Dewald
45.98MIHancockJun 03MHSAA UP D2 State Final
8.Taylor Dellangelo
Nathan Beckman
Ashton Bergman
Ethan Burke
46.39MIIshpeming WestwoodJun 03MHSAA UP D1 State Final
9.Kellen Klein
Aaron Hainault
Carter Crouch
Brendan Middleton
46.76MILake Linden-HubbellJun 03MHSAA UP D3 State Final
10.Spencer Husbye
Louis Berube
Luke Van Brocklin
Darin Johnson
46.86MIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
View full rankings...
4x200 Relay
1.Jake Dumais
Jaden Vicenzi
Adrian Barraza
Jacob Tucker
1:34.48MIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.Alex DuVall
Wyatt Goodwin
Raphael Millado
Andrew Gale
1:35.20MIMarquetteMay 09Marinette Invite
3.Lucas Sundling
Cameron Willemsen
Luke Gustafson
Austin Wicklund
1:35.41MIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
4.Isaac Olson
Hunter Smith
Cooper Harris
Matthew Trawick
1:35.69MIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
5.Trae Larson
Nick Maki
Trey Johnson
Montell Glover
1:36.51MIStephensonJun 03MHSAA UP D2 State Final
6.Steven Gooseberry
Robby Williams
Jacob Sikora
Drew DuShane
1:36.84MINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
7.Tommy List
Trevor Povolo
Michael Creighton
Jonathan Schmutzler
1:36.90MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.Colton Salani
Brody Budweg
Michael Stuber
Alex Dewald
1:36.91MIHancockJun 03MHSAA UP D2 State Final
9.Dylan Gagne
Robert Kleiman
Jason Whitens
Tyler Bentley
1:36.92MIPowers North CentralJun 03MHSAA UP D3 State Final
10.Jaylen James
Richard Nalette
Adam Hildebrant
Alex Johnson
1:36.93MINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
View full rankings...
4x400 Relay
1.Julien Malherbe
Matthew Millado
Alex DuVall
Collin Shinners
3:31.33MIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.Dante Cyrus
Nicholas Wilson
Clayton Sayen
Quentin Stachowiak
3:33.63MIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.Conner Bryant
Luke Gustafson
Cameron Willemsen
Austin Wicklund
3:34.52MIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
4.Jake Dumais
Jaden Vicenzi
Charlie Gerhard
Michael Kulas
3:34.77MIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.Tim Rowe
Cade Mazzon
Tad Rowe
Brayden Tomes
3:39.40MIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
6.Robby Williams
Jason Waterman
Ethan Wallner
Mitchell LaBelle
3:39.63MINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
7.Andrew Farlow
Ryan Jones
Leevi Olson
Ryan Sanderson
3:40.05MISault Ste. MarieJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.Jake Wachholz
Trent Marenger
Jarret St John
James Young
3:41.85MIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
9.Micheal Satchell
Wyatt Boik
Garrett Reed
Derrick Edington
3:43.37MIPickfordJun 03MHSAA UP D3 State Final
10.Elliot Gudgeon
Ian Hughes
Karl Bissell
Nick Niemi
3:43.47MIIronwoodJun 03MHSAA UP D2 State Final
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Seth Helman
Patrick Donnelly
Nicholas Wilson
Clayton Sayen
8:15.70MIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
2.-Mitchell LaBelle
Elliot Prusi
Ethan Wallner
Colton Yesney
8:17.72MINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.-Tim Rowe
Cade Mazzon
Isaiah Aili
Brayden Tomes
8:29.88MIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
4.Kyle Pruett
Joffery Braun
Daren Guichin
Grady Kerst
8:37.40MIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
5.Jake Dumais
Caleb Plumley
Lucas Cavalieri
Michael Kulas
8:41.86MIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
6.Ethan Edwards
Chase Canfield
George Severns
Kindred Griffis
8:47.24MINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
7.Marcus Kazianka
Mike Halley
Daniel Lindgren
Blane Newman
8:48.22MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.TREVOR KOHLMANN
Zachary Claxton
Avry Freel
Thomas Bohn
8:51.30MILes CheneauxJun 03MHSAA UP D3 State Final
9.Conner Bryant
Luke Gustafson
Brent Lundquist
Cameron Willemsen
8:55.61MIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
10.Jake Wachholz
Jake Strasler
Trent Marenger
Connor Powell
8:55.79MIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.10Bryant Schram49' 7.5MIWest Iron CountyMay 05Lions Club Invitational
2.12John Paramski48' 7 PRMINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
3.11Jacob Witt45' 5.5 PRMIEwen Trout CreekJun 03MHSAA UP D3 State Final
4.11Scout Bigger44' 9 PRMIEngadineMay 18MHSAA UP Regional 46-3 @ Rapid River
5.12Ben Bogaczyk44' 2.5 PRMIBessemerMay 18MHSAA UP Regional 47-3 @ Wakefield-Marenisco
6.11Logan Hardwick44' 2 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
7.12Michael Pizziola43' 9 PRMINegauneeJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.9Joe Kelly43' 1 PRMISt. IgnaceJun 03MHSAA UP D2 State Final
9.12Zach Morrison42' 10.25 PRMIIronwoodMay 08Welker Invitational
10.12Jesse Helminen42' 4.75MICalumetMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12John Paramski139' 10 PRMINewberryMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
2.11Logan Hardwick138' 10 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
3.12Jesse Helminen132' 0 PRMICalumetJun 03MHSAA UP D1 State Final
4.11Cooper Twardzik130' 8 PRMICalumetJun 03MHSAA UP D1 State Final
5.11Jacob Witt129' 3 PRMIEwen Trout CreekJun 03MHSAA UP D3 State Final
6.10Gunner Larson129' 1 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
7.-Derek Burger124' 9 PRMILes CheneauxMay 19MHSAA UP Regional 45-3 @ Pickford
8.-Zack Ferguson124' 6 PRMIBrimleyMay 19MHSAA UP Regional 45-3 @ Pickford
9.11Scout Bigger122' 6 PRMIEngadineJun 03MHSAA UP D3 State Final
10.11Jared Demeuse117' 5 PRMIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
View full rankings...
High Jump
1.10Raphael Millado6' 4 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
2.-Jason Osborn6' 2 PRMIRudyardMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
12Jedidiah Weber6' 2 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
-Nicholas Edington6' 2 PRMIPickfordJun 03MHSAA UP D3 State Final
5.11Terry Brower6' 1 PRMIRock Mid-PeninsulaJun 03MHSAA UP D3 State Final
6.10Charlie Gerhard6' 0 PRMIIron MountainJun 03MHSAA UP D1 State Final
12Taylor Althouse6' 0MIMarquetteJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.12Keegan Bolen5' 11 PRMIBessemerMay 16Three Lakes Small School Classic
9.-Kaleb Johanson5' 10 PRMIBrimleyMay 19MHSAA UP Regional 45-3 @ Pickford
-Derrick Edington5' 10 PRMIPickfordMay 19MHSAA UP Regional 45-3 @ Pickford
11Hart Holmgren5' 10 PRMIIshpemingJun 03MHSAA UP D2 State Final
11Garrett McMillan5' 10 PRMIEscanabaMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
12Jason Whitens5' 10 PRMIPowers North CentralMay 19MHSAA UP Regional 48-3 @ Felch-North Dickinson
10Josh Slaght5' 10 PRMINewberryJun 03MHSAA UP D2 State Final
12Aaron Bolo5' 10MIIron MountainMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
View full rankings...
Pole Vault
1.10Matthew Revord13' 6 PRMIMunisingJun 03MHSAA UP D2 State Final
2.11Kameron Simpkin12' 9 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
3.12Mitchell Peterson12' 0 PRMISt. IgnaceJun 03MHSAA UP D2 State Final
12Kyle McKenzie12' 0MIGladstoneMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
11Luke Gustafson12' 0 PRMIRapid RiverJun 03MHSAA UP D3 State Final
6.11Nikolas Huotari11' 6 PRMIHoughtonJun 03MHSAA UP D1 State Final
12Hunter Royer11' 6 PRMIEscanabaMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
12Zachary Claxton11' 6MILes CheneauxJun 03MHSAA UP D3 State Final
11Tyler Ryynanen11' 6MIHoughtonMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
10.12Tony Alexander11' 0 PRMIGladstoneJun 03MHSAA UP D1 State Final
11Rico Braucher11' 0MIIronwoodMay 08Welker Invitational
9Jake Lang11' 0 PRMIHancockMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
9Elliott Lemire11' 0 PRMIIshpeming WestwoodMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
10Ethan Edwards11' 0MINewberryMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
9Zach Baross11' 0 PRMIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
10Uriah Aili11' 0 PRMIBessemerJun 03MHSAA UP D3 State Final
View full rankings...
Long Jump
1.12Wyatt Goodwin20' 7 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
2.12Aaron Bolo20' 1.5 PRMIIron MountainMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
3.12Kameron Benjamin19' 11 PRMIKingsfordMay 18MHSAA UP Regional 42-1 @ Ishpeming Westwood
4.10Shawn Sandahl19' 8.5 PRMIMenomineeMay 09Marinette Invite
5.-Kenneth Bowers19' 7 PRMIRudyardMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
10Dawson Bongi19' 7 PRMIWest Iron CountyMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
7.12Trevor Roberts19' 6.5MIKingsfordJun 03MHSAA UP D1 State Final
8.10Raphael Millado19' 4 PRMIMarquetteMay 18MHSAA UP Regional 41-1 @ Escanaba
9.11Jeff Rahilly19' 2 PRMINewberryMay 18MHSAA UP Regional 44-2 @ St Ignace - LaSalle
10.11Donald Denofre19' 1.5 PRMIIshpemingMay 19MHSAA UP Regional 43-2 @ Ishpeming
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.