Team Results Management

Mens

100 Meters
1.11Jack Young11.02 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
2.11Nate Andrusick11.05MNRocoriMay 02Crimson Invitational
3.12Ethan Stark11.32MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
4.11Bello White11.35 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
5.11Kalvin Beal11.36MNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
6.11Otis Weah11.40MNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
7.11Calvin Faust11.47 PRMNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
8.11Tyler Jassman11.50 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
9.11Matt Gish11.62 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
11Ty Christianson11.62 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
View full rankings...
200 Meters
1.11Jack Young21.78 PR (4.3)MNRocoriJun 13MSHSL State Championships
2.11Nate Andrusick22.94MNRocoriMay 02Crimson Invitational
3.12Charlie Voller22.97 PRMNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
4.12Cody Roder23.00 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
5.11Jayden Lister23.11 (-.7)MNSt Cloud ApolloJun 13MSHSL State Championships
11Bello White23.11 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
7.12Brady Labine23.31 PRMNDetroit LakesApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
8.11Calvin Faust23.34MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
9.11Sidney Boros23.55MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
10.11Otis Weah23.57MNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Cody Roder48.88 PRMNBemidjiJun 13MSHSL State Championships
2.12Charlie Voller49.42MNMonticelloJun 13MSHSL State Championships
3.11Hunter Wollschlager51.13 PRMNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
4.11Cole Crompton51.41MNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
5.10Kevin Andres51.84MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
6.11Michael Quall52.44MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
7.12Ryan Liimatta53.01 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
8.11Tanner Hatfield53.72 PRMNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
9.12Carter Olson54.06 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
10.12Jacob Minnick54.27 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
View full rankings...
800 Meters
1.11Linaes Whiting1:57.05 PRMNBemidjiJun 13MSHSL State Championships
2.11Ryan Fernholz1:57.20 PRMNSartell-Saint StephenJun 13MSHSL State Championships
3.12Isaac Berg1:58.34 PRMNBemidjiMay 16Moorhead/Bemidji Dual
4.12Cody Roder1:59.04 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
5.11Hunter Zupko2:00.72 PRMNLittle Falls ComApr 28Hamline Elite Meet
6.12Eric Gibbons2:00.90MNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
7.10Alex Nemeth2:01.36 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
8.11Nick Juntunen2:01.65 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
9.10Abdihakim Abdi2:02.55MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
10.12Connor Haugrud2:05.98MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.12Isaac Berg4:33.19MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
2.10Alex Nemeth4:34.98 PRMNSartell-Saint StephenJun 13MSHSL State Championships
3.9Hudeife Mire4:35.26 PRMNWillmarApr 25Hopkins True Team Invitational
4.11Ryan Fernholz4:37.91 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
5.12Tyler Moore4:38.01MNLittle Falls ComJun 13MSHSL State Championships
6.11Noah Melton4:39.55 PRMNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
7.12Aaron Johnson4:42.13MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
8.12Eric Gibbons4:43.26 PRMNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
9.11Austin Gruenberg4:44.61 PRMNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
10.12Matt Cherne4:44.67 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
View full rankings...
3200 Meters
1.10Alex Nemeth9:40.49 PRMNSartell-Saint StephenJun 13MSHSL State Championships
2.12Tyler Moore9:47.96 PRMNLittle Falls ComJun 13MSHSL State Championships
3.12Isaac Berg9:49.35 PRMNBemidjiApr 28Hamline Elite Meet
4.9Hudeife Mire10:02.86MNWillmarApr 25Hopkins True Team Invitational
5.12Aaron Johnson10:15.63MNDetroit LakesApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
6.11Noah Melton10:17.43 PRMNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
7.9Mason Wendt10:23.50MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
8.11Brent Heinen10:28.23MNRocoriApr 13SAINTS INVITE
9.10Garrison Fredrikson10:29.03 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
10.11Austin Gruenberg10:29.10 PRMNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Jeff Spieker15.46 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
2.10Zach Henke16.02MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
3.10Mikhale Maier16.15 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
4.11Alec Nibaur16.16 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
5.9Isaiah Thompson16.28 PRMNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
6.10Muhyadin Mohamed16.47MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
7.12Robbie Watson16.66 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
8.10Zachery Libbesmeier16.67MNRocoriMay 02Crimson Invitational
9.11Daniel Tobon16.90MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
10.12Alex Evenson17.08MNFergus FallsApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Jeff Spieker40.90 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
2.11Preston Bowden40.99 PRMNAlexandria AreaJun 13MSHSL State Championships
3.11Musab Dahir41.63MNWillmarApr 25Hopkins True Team Invitational
4.10Zach Henke41.74 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
5.10Mikhale Maier41.92 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
6.12Robbie Watson42.49 PRMNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
7.12Nick Peterson43.30 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
8.12Colin Kolbjornson43.51 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
9.9Isaiah Thompson43.55 PRMNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
10.11Daniel Tobon43.76MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.Kalvin Beal
Jack Hoaby
Ryder Beckman
Nate Hoglund
42.99MNMonticelloJun 13MSHSL State Championships
2.Nate Andrusick
Gunnar Feldhege
Brenden Ott
Jack Young
43.32MNRocoriJun 13MSHSL State Championships
3.Relay Team44.94MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
4.Relay Team44.95MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
5.Relay Team45.34MNBemidjiApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
6.Devan Liebeg
Aden Davis
Mike Bostrom
Tanner Stenglein
45.42MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
7.Relay Team45.95MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
8.Relay Team46.45MNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
9.Austin Hemmelgarn
Matthew Davalos
Jordan Gruenes
Ethan Holm
47.04MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
10.Relay Team48.55MNSt Cloud TechMay 02Buffalo Bison Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.Jack Hoaby
Ryder Beckman
Charlie Voller
Nate Hoglund
1:28.46MNMonticelloJun 13MSHSL State Championships
2.Nate Andrusick
Dawson Torborg
Brenden Ott
Jack Young
1:29.09MNRocoriJun 13MSHSL State Championships
3.Relay Team1:33.76MNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
4.Relay Team1:34.09MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
5.Jordan Gruenes
Austin Hemmelgarn
Kevin Andres
Sidney Boros
1:34.43MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
6.Relay Team1:35.32MNBemidjiMay 22Bemidji Invite
7.Mike Bostrom
Ben Staehling
Zach Henke
Taylor Ludwig
1:36.57MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
8.Relay Team1:36.82MNSt Cloud TechMay 02Buffalo Bison Invitational
9.Relay Team1:38.27MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
10.Relay Team1:40.46MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.Alex Vollen
Michael Quall
Isaac Berg
Cody Roder
3:19.18MNBemidjiJun 13MSHSL State Championships
2.Hunter Wollschlager
Eric Gibbons
Cole Crompton
Noah Melton
3:26.43MNMoorhead SeniorJun 13MSHSL State Championships
3.Relay Team3:33.74MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
4.Ben Renner
Sam Nesheim
Hunter Turcotte
Jeff Spieker
3:34.62MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
5.Mason Makarrall
Matthew Davalos
Sidney Boros
Kevin Andres
3:37.26MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
6.Relay Team3:38.08MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
7.Relay Team3:40.58MNDetroit LakesApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
8.Relay Team3:41.61MNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
9.Brent Heinen
Alex Wenner
Jesse Huber
Keaton Ficker
3:43.47MNRocoriMay 02Crimson Invitational
10.Relay Team3:53.34MNSt Cloud TechMay 02Buffalo Bison Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Isaac Berg
Linaes Whiting
Alexander Vollen
Cody Roder
7:48.85MNBemidjiJun 18New Balance Nationals Outdoor
2.Tyler Moore
Tyler Schlattman
Hunter Zupko
Drew Peterson
8:04.03MNLittle Falls ComApr 28Hamline Elite Meet
3.Aden Aden
Ryan Liimatta
Jared Ruter
Mason Wendt
8:32.33MNWillmarJun 13MSHSL State Championships
4.Gavin Neugart
Jonah Olson
Brent Heinen
Evan Wigham
8:38.88MNRocoriMay 02Crimson Invitational
5.Marcus LaVallee
Logan Wright
Mitchel Hughes
Matt Baloun
8:41.40MNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
6.Jonathan Novak
Mason Makarrall
Justin Kringler
Sam Ricker
8:46.74MNBeckerApr 13SAINTS INVITE
7.Relay Team8:52.55MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
8.Maxim Osborne
Andrew Wasniewski
Zach Herrlich
Grant Kosobud
8:58.72MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
9.Relay Team9:04.56MNSt Cloud TechMay 02Buffalo Bison Invitational
10.Relay Team9:12.89MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Nick Maslowski53' 5.75MNLittle Falls ComJun 13MSHSL State Championships
2.12Daniel Ufearo49' 10.5MNSartell-Saint StephenApr 28Hamline Elite Meet
3.11Ben Nordmark49' 5 PRMNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
4.11James Kaczor49' 4.5MNSt Cloud TechJun 13MSHSL State Championships
5.11Jay Nielsen47' 1MNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
6.12Dawson Thom46' 7 PRMNBeckerApr 13SAINTS INVITE
7.12Ben Gault45' 8.75MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
8.12Louis Russell44' 9 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
9.10Brett Hague44' 6MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
10.10Kyle Downs44' 0 PRMNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Bryce Ludwig167' 3 PRMNAlexandria AreaJun 13MSHSL State Championships
2.11Jay Nielsen152' 10 PRMNDetroit LakesApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
3.12Louis Russell145' 6 PRMNWillmarApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
4.12Daniel Ufearo145' 3 PRMNSartell-Saint StephenApr 28Hamline Elite Meet
5.11Cameron Murphy142' 2.5 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
6.12Jon Kremer140' 1MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
7.12Hudson Distel139' 2 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
8.12Ben Gault135' 10.5 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
9.12Derek Thompson133' 10 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
10.12Dawson Thom128' 1 PRMNBeckerApr 13SAINTS INVITE
View full rankings...
High Jump
1.12Jacob Minnick6' 2 PRMNWillmarApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
12Linus Segbe6' 2 PRMNSt Cloud TechJun 13MSHSL State Championships
3.12Jordan Odegard6' 0 PRMNMoorhead SeniorApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
12Brenden Ott6' 0 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
5.10Sutter Colborn5' 8MNMoorhead SeniorApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
11Ibrahim Ismail5' 8 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
11Ryan Fernholz5' 8 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
11Hunter Wollschlager5' 8MNMoorhead SeniorApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
9.11Garrett Shuldes5' 7 PRMNWillmarApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
10.12Joe Schultz5' 6MNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
10Mikhale Maier5' 6 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
12Aden Davis5' 6MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
11Taylor Shelito5' 6MNBrainerdMay 05Wayzata Relays
10Max Mackedanz5' 6 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
11Jake Schimanski5' 6 PRMNBemidjiMay 16Moorhead/Bemidji Dual
11Zach Brandt5' 6 PRMNDetroit LakesApr 28Don Fineron Panther Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.11Jaden Newbanks13' 0 PRMNSauk Rapids-RiceJun 13MSHSL State Championships
2.10Ethan Hebert12' 0MNBrainerdJun 13MSHSL State Championships
12Brady Labine12' 0 PRMNDetroit LakesApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
11Ty Christianson12' 0 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
5.12Collin Smith11' 0MNThief River FallsMay 22Bemidji Invite
10Mateo Marin-Mera11' 0 PRMNWillmarMay 09Section 6AA True Team
10Jarrett Huus11' 0MNFergus FallsApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
12Noah Lanka11' 0MNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
12Mitchell Dockendorf11' 0MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
10.9Cole Johnson10' 6MNThief River FallsMay 22Bemidji Invite
12Justin Rose10' 6MNRocoriApr 13SAINTS INVITE
View full rankings...
Long Jump
1.12Max Martig21' 8.5 PRMNSt Cloud TechApr 28Hamline Elite Meet
2.11Dawson Torborg21' 4.5 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
3.12Ethan Stark20' 2.75 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
4.12Devan Liebeg19' 10.25 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
5.11Tyler Jassman19' 8.25 PRMNMonticelloMay 02Buffalo Bison Invitational
6.10Ryan Bieberdorf19' 7.5MNBemidjiMay 22Bemidji Invite
7.12Jordan Odegard19' 6 PRMNMoorhead SeniorMay 22Bemidji Invite
8.11Gunnar Feldhege19' 3.5 PRMNRocoriMay 02Crimson Invitational
9.11Garrett Freeman19' 1 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
11Jeff Spieker19' 1 PRMNBrainerdMay 05Wayzata Relays
View full rankings...
Triple Jump
1.10Ryan Bieberdorf43' 1.5 PRMNBemidjiMay 22Bemidji Invite
2.11James Kaczor41' 7MNSt Cloud TechJun 13MSHSL State Championships
3.12Charlie Voller40' 7.5 PRMNMonticelloMay 24Mississippi 8 Conference Championships
4.10Zachery Libbesmeier40' 5.5MNRocoriMay 02Crimson Invitational
5.12Mitchell Dockendorf40' 2.75MNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
6.11Gavun Brooks-Samek40' 1MNMoorhead SeniorMay 16Moorhead/Bemidji Dual
7.12Linus Segbe40' 0.5MNSt Cloud TechMay 02Buffalo Bison Invitational
8.11Noah Slagter39' 8MNWillmarMay 09Section 6AA True Team
9.-Ethan Holm38' 9.5 PRUnattachedJul 02AAU Region 14 National Qualifier
10.11Oumar Kaba38' 7.5 PRMNSartell-Saint StephenMay 02Buffalo Bison Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.