Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Troy Andersen10.88 PRMTBeaverhead CountyApr 11Butte Invite
2.12Michael McGinnis*11.07 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
3.10Keith Vanderlaan*11.12 PRMTCuster CountyMay 20Eastern A Divisional
4.12Hayden Van Winkle*11.18 PRMTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
5.12Haiden Collins*11.21MTFergusMay 20Eastern A Divisional
6.11Colin Marks11.22MTParkApr 13Billings Invite
7.12Jamey Richardson11.27 PRMTBeaverhead CountyMay 06Dillon Invite
8.11Alec Lovegren11.37MTSidneyMay 12Jock Stop Meet
12Braxton Reiten*11.37MTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
10.12Isaiah Renner*11.38 PRMTLaurelMay 20Eastern A Divisional
View full rankings...
200 Meters
1.12Troy Andersen22.11 PRMTBeaverhead CountyApr 22Gallatin Valley Invitational
2.10Keith Vanderlaan*22.53 PRMTCuster CountyMay 20Eastern A Divisional
3.12Michael McGinnis*22.57 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
4.11Colin Marks22.67MTParkApr 13Billings Invite
5.12Hayden Van Winkle*22.85 PRMTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
6.11Alec Lovegren22.86 PRMTSidneyMay 12Jock Stop Meet
7.12Matthew Rensvold22.92 PRMTPolsonMay 13ABC Invite
8.12Dawson McGlothlin*22.93 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
9.12Jamey Richardson23.13 PRMTBeaverhead CountyApr 11Butte Invite
10.12Tyler Cote23.23 PRMTWhitefishMay 13ABC Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Jacob Grinwis49.90 PRMTBelgradeMay 12Senior Meet
2.12Trace Jones50.21 PRMTSidneyMay 12Jock Stop Meet
3.11Jake Jessop*50.70 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
4.12Matthew Rensvold*50.80 PRMTPolsonMay 20Western A Divisional
5.10Dylan Cervelli*51.02 PRMTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
6.11Colin Marks*51.42 PRMTParkMay 20Eastern A Divisional
7.12Bruce Thomas*51.63MTCorvallisMay 20Western A Divisional
8.-Qualifying Standard51.70MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
9.12Tyler Cote*51.93 PRMTWhitefishMay 20Western A Divisional
10.12Hayden Van Winkle52.13 PRMTBelgradeApr 29John Tomich Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Jacob Grinwis*1:53.23 PRMTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
2.12Tristan Hilgart*1:56.19 PRMTDawson CountyMay 20Eastern A Divisional
3.12Drake Henson*1:57.03 PRMTFergusMay 20Eastern A Divisional
4.12Frank Dean1:59.96 PRMTFrenchtownMay 06Archie Roe
5.12Trace Jones1:59.99 PRMTSidneyApr 13Billings Invite
6.12Andrew Jessop*2:00.11 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
7.11David Prather*2:01.14 PRMTHardinMay 20Eastern A Divisional
8.11Brock Rugg2:01.19 PRMTFrenchtownApr 25Top 10
9.11Jake Jessop2:01.37 PRMTCorvallisApr 29Bob Reed/RCIA Meet
10.-Qualifying Standard2:02.00MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jacob Grinwis4:21.17 PRMTBelgradeMay 02Midland Roundtable Top Ten
2.10Levi Taylor4:30.10 PRMTLaurelMay 02Midland Roundtable Top Ten
3.12Drake Henson4:31.39 PRMTFergusMay 12Jock Stop Meet
4.12Tristan Hilgart4:31.55 PRMTDawson CountyMay 12Jock Stop Meet
5.12Sage Wanner4:33.14MTColumbia FallsApr 25Top 10
6.12Virgil McCormick4:33.61 PRMTHardinMay 12Jock Stop Meet
7.12Andrew Jessop4:34.73 PRMTCorvallisApr 29Bob Reed/RCIA Meet
8.12Frank Dean4:35.96MTFrenchtownApr 25Top 10
9.12Joel Haas4:36.55MTCorvallisApr 29Bob Reed/RCIA Meet
10.11Brock Rugg4:36.68MTFrenchtownApr 22Columbia Falls Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Sage Wanner*9:52.17MTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
2.10Levi Taylor9:54.05 PRMTLaurelMay 02Midland Roundtable Top Ten
3.12Andrew Jessop9:57.69 PRMTCorvallisMay 13ABC Invite
4.11Matt Wilson*9:58.60 PRMTHamiltonMay 20Western A Divisional
5.12Sawyer Degan9:58.70 PRMTBelgradeMay 02Midland Roundtable Top Ten
6.11Anders Watt*10:02.70 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
7.12Jaiden Rowe*10:02.85 PRMTFrenchtownMay 20Western A Divisional
8.11Grant Martin10:03.50 PRMTCorvallisApr 25Top 10
9.12Carson Jessop10:05.47 PRMTCorvallisApr 15MCPS Invite
10.-Qualifying Standard10:15.00MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Haiden Collins*15.13MTFergusMay 20Eastern A Divisional
2.11Anders Westman*15.20 PRMTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
3.12Jared Craig*15.51 PRMTLaurelMay 20Eastern A Divisional
4.10Chris Abell*15.54MTLaurelMay 20Eastern A Divisional
5.12Jansen Anderson*15.55 PRMTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
6.12Michael Hoerner*15.67 PRMTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
7.12Tyler Burk*15.76 PRMTCuster CountyMay 20Eastern A Divisional
8.10Connor Lanier15.93 PRMTPolsonMay 13ABC Invite
9.11Ridge Albright*16.17 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
10.11Colt Spencer*16.20 PRMTLaurelMay 20Eastern A Divisional
-Qualifying Standard16.20 PRMTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Haiden Collins39.56MTFergusMay 02Midland Roundtable Top Ten
2.11Anders Westman40.35MTBeaverhead CountyApr 22Gallatin Valley Invitational
3.12Tyler Burk40.60 PRMTCuster CountyMay 12Jock Stop Meet
4.12Danny DiGiallonardo*41.24 PRMTPolsonMay 20Western A Divisional
5.10Connor Lanier41.32 PRMTPolsonMay 13ABC Invite
6.11Garrison Hughes*41.69 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
7.-Qualifying Standard41.80MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
8.11Ridge Albright*42.19 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
9.12Caleb Petross42.31 PRMTCuster CountyMay 12Jock Stop Meet
10.11Malik Toure*42.43 PRMTHardinMay 20Eastern A Divisional
View full rankings...
4x100 Relay
1.Trace Jones
Michael McGinnis
Alec Lovegren
Dawson McGlothlin*
42.79MTSidneyMay 20Eastern A Divisional
2.Zane Johnson
Dylan Cervelli
Justus Peterson
Gabe Kirkley
43.61MTBeaverhead CountyMay 06Dillon Invite
3.Ethan Major
Hayden Van Winkle
Jemal Williams
Trey Mounts*
43.71MTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
4.-Danny DiGiallonardo
Mathew Rensvold
Kyle Druyvestein
Tanner Wilson*
43.72MTPolsonMay 20Western A Divisional
5.Tyler Burk
Steven Ray
Caleb Petross
Keith Vanderlaan
43.96MTCuster CountyMay 12Jock Stop Meet
6.Duncan Kraft
Phillip Knisely
Josh Kraft
Ben Voss*
44.13MTBillings Central CatholicMay 20Eastern A Divisional
7.Jared Craig
Ethan Renner
Erik Marquis
Isaiah Renner*
44.20MTLaurelMay 20Eastern A Divisional
8.Liang Liedle
Ridge Albright
Cole Wohltman
Bruce Thomas*
44.40MTCorvallisMay 20Western A Divisional
9.Braxton Reiten
Seth Gossett
Kaedan Clewien
Daniel Henjum*
44.48MTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
10.Relay Team44.80MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
4x400 Relay
1.Aaron Brandhorst
Hayden Van Winkle
Trey Mounts
Jacob Grinwis*
3:28.39MTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
2.Cole Wohltman
Bruce Thomas
Ridge Albright
Jake Jessop*
3:29.54MTCorvallisMay 20Western A Divisional
3.Jess Bellows
Caleb Petross
Kaden Stradley
Tyler Burk*
3:29.74MTCuster CountyMay 20Eastern A Divisional
4.Garrison Hughes
Wyatt Heringer
Jared Steinbesser
Trace Jones*
3:29.79MTSidneyMay 20Eastern A Divisional
5.Spencer Moore
Zach Kasselder
Lee Walburn
Tyler Cote*
3:30.38MTWhitefishMay 20Western A Divisional
6.Malik Toure
Virgil McCormick
Trajan Hill
Ezekiel Coyote Runs*
3:31.48MTHardinMay 20Eastern A Divisional
7.Justus Peterson
Braden Anderson
Anders Westman
Dylan Cervelli*
3:33.47MTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
8.Wyatt Blythe
Grady Gilpatrick
Drake Henson
Noah Majerus
3:33.97MTFergusApr 22Gallatin Valley Invitational
9.Relay Team3:34.00MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
10.Relay Team3:34.65MTLaurelMay 02Midland Roundtable Top Ten
View full rankings...
4x800 Relay
1.Tyrell Old Coyote
Trajan Hill
David Prather
Kevin Vallie
8:53.49MTHardinApr 22Dan Hansen Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.10Carter Hughes52' 7 PRMTSidneyApr 13Billings Invite
2.10Jesse Mecham*50' 8.5 PRMTFrenchtownMay 20Western A Divisional
3.11Jayden Holley50' 7.5 PRMTDawson CountyApr 22Sidney Invitational
4.11Logan Kolodejchuk50' 0.5 PRMTColumbia FallsMay 13ABC Invite
5.10Garrett Brown*49' 7 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
6.12Kyler Rogers47' 4 PRMTBelgradeMay 02Midland Roundtable Top Ten
7.10Dillon Botner46' 10 PRMTWhitefishMay 11Whitefish/Flathead Dual
8.12Troy Andersen*46' 8 PRMTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
9.10Jacob Campbell*46' 7 PRMTHamiltonMay 20Western A Divisional
10.-Qualifying Standard46' 6MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.10Carter Hughes167' 4 PRMTSidneyApr 29Glendive Elks Meet
2.12Jaylen Taggart160' 0 PRMTHamiltonMay 13ABC Invite
3.12Patrick Griffin157' 1 PRMTBeaverhead CountyMay 06Dillon Invite
4.12Dillon Spear153' 7 PRMTHamiltonApr 29Bob Reed/RCIA Meet
5.-Qualifying Standard142' 0MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
6.11Jayden Holley141' 9 PRMTDawson CountyMay 12Jock Stop Meet
7.10Ely Kraft*139' 9.75 PRMTLaurelMay 20Eastern A Divisional
8.10Jacob Campbell*137' 6 PRMTHamiltonMay 20Western A Divisional
9.12Craig Sowers*136' 5.75 PRMTLaurelMay 20Eastern A Divisional
10.10Jesse Mecham136' 5 PRMTFrenchtownApr 28Big Sky-6 teams
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Dakota Bridwell189' 5MTColumbia FallsApr 20Sapphire Twilight Meet
2.11Zach Jessop*188' 1 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
3.12Casey Cole186' 1MTLaurelApr 13Billings Invite
4.11Logan Kolodejchuk*181' 1 PRMTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
5.10Tyler Gray175' 2.5 PRMTBillings Central CatholicApr 06Senior Quad: Central, Colstrip, Huntley
6.12Patrick Griffin174' 4 PRMTBeaverhead CountyMay 06Dillon Invite
7.11Tanner Gove*170' 9 PRMTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
8.-Qualifying Standard166' 0MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
9.11Ben Voss163' 0 PRMTBillings Central CatholicApr 06Senior Quad: Central, Colstrip, Huntley
10.11Ben Windauer160' 4 PRMTColumbia FallsApr 22Columbia Falls Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Cordell McGinley6' 5 PRMTBeaverhead CountyApr 01Gene Hughes Invitational
2.12Michael McGinnis*6' 4 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
3.11Ridge Albright6' 3 PRMTCorvallisMay 13ABC Invite
11Alex Barker6' 3 PRMTWhitefishMay 06Archie Roe
5.9Jess Bellows6' 2 PRMTCuster CountyMay 12Jock Stop Meet
10Michael Haverfield6' 2 PRMTBeaverhead CountyMay 06Dillon Invite
11Dawson Fowler*6' 2 PRMTBelgradeMay 20Eastern A Divisional
12Cole Wohltman6' 2 PRMTCorvallisApr 01Gene Hughes Invitational
9.10Lee Walburn6' 0 PRMTWhitefishApr 04Flathead/Whitefish
-Qualifying Standard6' 0MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
10Jaden Graham6' 0 PRMTFergusApr 25Laurel Meet
12Jared Steinbesser6' 0MTSidneyApr 29Glendive Elks Meet
12Sawyer Silliker6' 0MTWhitefishApr 22Columbia Falls Invitational
12Jared Kingsbury6' 0 PRMTStevensvilleMay 13ABC Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.11Garrison Hughes16' 0 PRMTSidneyApr 07Dickinson Coca Cola
2.11Ben Windauer*14' 0 PRMTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
3.11Austin Green*13' 7 PRMTColumbia FallsMay 20Western A Divisional
4.-Qualifying Standard13' 0MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
10Wyatt Heringer13' 0 PRMTSidneyMay 12Jock Stop Meet
6.12Zach Kasselder12' 6 PRMTWhitefishMay 06Archie Roe
12Matt Penner12' 6 PRMTBelgradeMay 12Senior Meet
9Carson Weeden12' 6 PRMTFergusMay 12Jock Stop Meet
11Seth Gossett12' 6 PRMTColumbia FallsMay 13ABC Invite
12Will Wissenbach12' 6 PRMTCorvallisMay 13ABC Invite
12Parker Dean12' 6 PRMTSidneyApr 07Dickinson Coca Cola
12Jared Craig12' 6MTLaurelApr 08Colstrip Invite
12Carver Thompson12' 6MTLaurelApr 25Laurel Meet
12Sawyer Silliker12' 6 PRMTWhitefishApr 22Columbia Falls Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.12Hayden Van Winkle22' 4.75 PRMTBelgradeMay 02Midland Roundtable Top Ten
2.12Isaiah Renner22' 0.5 PRMTLaurelMay 02Midland Roundtable Top Ten
3.12Jacob Price*21' 9.25 PRMTFrenchtownMay 20Western A Divisional
4.12Gabe Hupp*21' 6.5 PRMTBeaverhead CountyMay 20Western A Divisional
12Michael McGinnis21' 6.5 PRMTSidneyApr 07Dickinson Coca Cola
6.12Logan Stephens21' 4.5 PRMTColumbia FallsApr 08Frenchtown Invitational
7.12Trace Jones21' 3 PRMTSidneyApr 07Dickinson Coca Cola
8.12Braxton Roth*21' 2.5 PRMTCorvallisMay 20Western A Divisional
9.12Caleb Petross21' 0.25MTCuster CountyMay 06John Polich Invitational
10.12Jared Craig20' 8MTLaurelApr 22Gallatin Valley Invitational
12Nate McGree20' 8 PRMTButte Central CatholicApr 21Swede Dahlberg Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.12Nate McGree43' 10.5MTButte Central CatholicMay 06Butte Invite
2.12Michael McGinnis*43' 9 PRMTSidneyMay 20Eastern A Divisional
3.12Jacob Price*43' 0 PRMTFrenchtownMay 20Western A Divisional
4.12Isaiah Renner42' 4.5 PRMTLaurelApr 29John Tomich Invitational
5.12Braxton Roth*42' 4.25MTCorvallisMay 20Western A Divisional
6.11Dawson Fowler42' 4 PRMTBelgradeApr 08Belgrade/Helena Triangular
7.10Zach Ingram41' 10 PRMTBeaverhead CountyApr 29John Tomich Invitational
8.12Ky Burch41' 8.75MTHamiltonApr 22Columbia Falls Invitational
9.-Qualifying Standard41' 8MTMHSA - Class AMar 01State Qualifying Standards
10Connor Lanier41' 8 PRMTPolsonApr 22Columbia Falls Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.