Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Cody Liske10.78 PR (2.4)NEBenningtonMay 11District B-1
2.12Conor Penington10.79 PRNEElkhornApr 08KOC Gretna Invite
3.12Dylan Reynolds10.89 PRNEBroken BowMay 11District B-5
4.12Jon Flight10.90 PRNEWahooApr 07Waverly Invitational
5.12Ethan Lang10.94 PRNEAdams CentralApr 07Adams Central Invite
6.11Dillon Damme10.96 PRNEBeatriceMay 11District B-3
7.12Cody Mroczek10.99 PR (-.1)NEColumbus ScotusMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
8.12Chase Smith11.07 PRNEMindenApr 21The Nebraska T&F Festival
9.12Sam Smith11.08 (1.0)NEMcCookMar 25Sidney Invite
10.12Jerrill Smith11.09 PR (2.4)NEBoys TownMay 11District B-1
9Ashton Hausmann11.09 PRNENorrisMay 11District B-3
View full rankings...
200 Meters
1.12Sam Smith21.91 PR (1.4)NEMcCookMay 11District B-6
2.12Dylan Reynolds22.00 PRNEBroken BowMay 11District B-5
3.12Conor Penington22.15NEElkhornApr 21The Nebraska T&F Festival
4.12Cody Liske22.21 PR (2.1)NEBenningtonMay 11District B-1
5.12Ethan Lang22.27 PRNEAdams CentralApr 24Central Nebraska Track Championships
6.12Cody Mroczek22.41 (-.2)NEColumbus ScotusMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
7.12Jerrill Smith22.43 PRNEBoys TownApr 21The Nebraska T&F Festival
8.12Alex Linneman22.44NESidneyMay 05Bayard BCD
9.12Chase Smith22.46 PRNEMindenApr 21The Nebraska T&F Festival
10.11Ethan Wilcox22.51 PRNEMcCookApr 21Don Bader-Lexington Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Cody Mroczek49.47NEColumbus ScotusMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.12Sam Smith49.75NEMcCookMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.12Jon Flight50.15NEWahooMay 11District B-1
4.12Parker Williams50.19NENorrisMay 02EMC Conference Meet
5.12Jarod Ernesti50.28 PRNEWest Point-BeemerMay 11District B-4
6.12Kyle Leners50.34 PRNEBeatriceMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
7.12Ethan Lang50.46 PRNEAdams CentralApr 20Northwest Invite Dave Gee Invite
8.12Chase Smith50.47 PRNEMindenMay 03SWC Meet
9.12Dylan Ellis50.52 PRNEGretnaMay 02EMC Conference Meet
10.12Jadyn Rodenbaugh50.60 PRNENorthwestApr 13Central City Invite
View full rankings...
800 Meters
1.11Justin Karstetter1:56.37 PRNEElkhornMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.12Maxwell Lindgren1:56.82 PRNEOgallalaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.12Jaco Henning1:57.57 PRNEOgallalaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
4.12Dylan Ellis1:57.60 PRNEGretnaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
5.11Lukaas Simonson1:58.17 PRNEHastingsMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
6.11Trevor Matousek1:58.63 PRNEHoldregeMay 11District B-5
7.11Jack Lindgren1:58.70 PRNEOgallalaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
8.11Seth Simonson1:58.79 PRNEHastingsMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
9.9Cameryn Berry1:59.91 PRNEMcCookMay 04GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
10.12Beau Larsen1:59.93NEOmaha Gross CatholicMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
View full rankings...
1600 Meters
1.12Alec Wick4:34.07NEBlairMay 11District B-4
2.11Luke Stuckey4:34.65NEYorkApr 13Central City Invite
3.12Evan Wick4:36.20NEBlairMay 11District B-4
4.11Jack Larsen4:36.44NEOmaha Gross CatholicMay 11District B-2
5.12Nick Carson4:36.90NEMount Michael BenedictineMay 11District B-1
6.12Nathan Ostdiek4:37.10NEColumbus ScotusMay 11District B-4
7.11Xavier Arellano4:37.21NEGeringMay 11District B-6
8.12Josh Hergenreder4:37.47NEScottsbluffMay 04GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
9.10Ben Larsen4:37.66 PRNEOmaha Gross CatholicApr 11Plattsmouth Invitational
10.12Jordan Lorenz4:38.44NEGretnaMay 11District B-2
View full rankings...
3200 Meters
1.11Luke Stuckey9:39.66 PRNEYorkMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.12Alec Wick9:40.04 PRNEBlairMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.11Jack Larsen9:41.53 PRNEOmaha Gross CatholicApr 21The Nebraska T&F Festival
4.12Evan Wick9:42.83 PRNEBlairApr 21The Nebraska T&F Festival
5.12Jordan Lorenz9:46.27 PRNEGretnaMay 02EMC Conference Meet
6.11Xavier Arellano9:53.09 PRNEGeringMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
7.10Aidan Wheelock9:56.90 PRNEMindenMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
8.12Josh Hergenreder9:57.46NEScottsbluffMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
9.11Kevin Rice10:00.02 PRNEOmaha Skutt CatholicApr 11Plattsmouth Invitational
10.12Joshua Starr10:02.29 PRNENorrisMay 02EMC Conference Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Jon Flight13.96 PR (5.1)NEWahooMay 11District B-1
2.11Tijaih Davis14.41 PR (5.1)NEBoys TownMay 11District B-1
3.12Noah Vedral14.72 PR (5.1)NEBishop NeumannMay 11District B-1
4.12Tanner Lierman14.81 PRNENorthwestMay 06Central Conference
5.11Zach Schlager14.84NEMcCookMay 04GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
6.11TJ Davis15.01NEBoys TownApr 04Nebraska City Invitational
7.10Marshall Chasek15.06 PRNEMindenMay 11District B-5
8.12Logan Hammond15.07 (1.0)NEOgallalaMar 25Sidney Invite
9.11Braxton Nunnenkamp15.14 PRNEYorkMay 11District B-3
12Marcus Fernandez15.14 PRNEChadronMay 01Western Conference Championship
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Jon Flight37.95 PRNEWahooApr 21The Nebraska T&F Festival
2.12Noah Vedral39.23NEBishop NeumannMay 11District B-1
3.12Logan Hammond39.52NEOgallalaMar 30Ed Moore Invite
4.12Gage Lamprecht39.64 PRNEWahooMay 11District B-1
5.12Tanner Lierman39.81 PRNENorthwestMay 11District B-5
11Tijaih Davis39.81 PRNEBoys TownMay 11District B-1
7.10Jacob Christen39.91 PRNEOmaha Skutt CatholicMay 11District B-2
8.12Joshua McElwain40.09 PRNEPlatteviewMay 11District B-2
9.12Douglas Lamprecht40.11NEWahooMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
10.12Kyle Leners40.18 PRNEBeatriceMay 11District B-3
View full rankings...
4x100 Relay
1.Derek Robb
Coby Haas
Christian Balandran
Alex Linneman
42.95NESidneyMay 11District B-6
2.Corban Jernigan
Sam Smith
Zach Schlager
Ethan Wilcox
43.19NEMcCookMay 11District B-6
3.Wes Methany
Cody Liske
Mason Van Brunt
Karson Gansebom
43.23NEBenningtonMay 11District B-1
4.Marcus Thimm
Ashton Hausmann
Parker Williams
Brody Zabel
43.39NENorrisApr 22Yowell Invitational
5.Zach Muff
Leroy Chao
Rhett Harms
Blake Sears
43.70NECreteMay 06Central Conference
6.Colton Wergin
Conor Penington
Ben Groves
Trey Sachs
43.78NEElkhornMay 11District B-1
7.Andrew Mahoney
Kyle Leners
Zach Thies
Dillon Damme
43.99NEBeatriceMay 11District B-3
8.Dashawn Bates
Tijaih Davis
Daveon Jones
Jerrill Smith
44.03NEBoys TownMay 11District B-1
Dalton Freeman
Collin Tinker
Carson Oestreich
Walker Raabe
44.03NEPierceApr 27NEN Norfolk Classis
10.Jack Smith
Jakob Estrada
Logan Hammond
Jordan Orr
44.04NEOgallalaMay 11District B-6
View full rankings...
4x400 Relay
1.Jack Smith
Logan Hammond
Jakob Estrada
Maxwell Lindgren
3:22.99NEOgallalaMay 11District B-6
2.Mitch Porter
Derek Robb
Christian Balandran
Alex Linneman
3:23.08NESidneyMay 11District B-6
3.Dylan Radzymski
Tanner Wengler
Jake Rocheleau
Kalen Krantz
3:24.01NEGeringMay 05Wiseman Invite
4.Pete Burke
Sean Dailey
Luke Haberman
Noah Vedral
3:25.29NEBishop NeumannMay 11District B-1
5.Kevin Butler
Dashawn Bates
Larry Graham
Tijaih Davis
3:26.34NEBoys TownMay 11District B-1
6.Zane Raines
Grayson Garey
Hunter Smith
Dylan Reynolds
3:27.91NEBroken BowMay 11District B-5
7.Dalton Wicht
Tanner Lierman
Nelson King
Jadyn Rodenbaugh
3:28.38NENorthwestMay 11District B-5
8.Marcus Thimm
Keaton Plautz
Ethan Schmidt
Parker Williams
3:28.58NENorrisMay 11District B-3
9.Carter Prang
Trent Weatherwax
Jakob Kemper
Camren Mitchell
3:28.71NEWaverlyMay 11District B-3
10.Zane Bender
Lukaas Simonson
Kalim Dumas
Seth Simonson
3:29.40NEHastingsMay 11District B-5
View full rankings...
4x800 Relay
1.Jack Lindgren
Jeron Tuttle
Jaco Henning
Max Lindgren
7:58.23NEOgallalaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.Ben Larsen
Jack Larsen
Will Rice
Beau Larsen
8:03.67NEOmaha Gross CatholicMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.Jordan Lorenz
Michael Kathol
Carson Combs
Dylan Ellis
8:04.72NEGretnaMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
4.Lukaas Simonson
Zane Bender
Nick Lewis
Seth Simonson
8:10.31NEHastingsMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
5.Seth Chancellor
Isaac Hegwood
Nolan Priebe
Josh Huff
8:12.02NEMcCookMay 04GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
6.Taylen Pospisil
Luke Haberman
Ryan Dailey
Sean Dailey
8:13.91NEBishop NeumannMay 11District B-1
7.Kevin Butler
Jason Landin
Elias Langdon
Josh Reed
8:14.15NEBoys TownMay 11District B-1
8.Corey Witt
Jorge Atayde
Brayden Adams
Justin Karstetter
8:15.82NEElkhornMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
9.Zac Hurlbert
Trevor Matousek
Zach Reed
Tyler Peterson
8:18.12NEHoldregeMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
10.Tyler Knudsen
Zach VanBrocklin
Austin Barber
Dylan Lindstrom
8:19.64NENorrisMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Cameron Jurgens62' 10NEBeatriceMay 11District B-3
2.12Dalton Peters59' 11 PRNEAuroraApr 20Northwest Invite Dave Gee Invite
3.11Wade Blue57' 3 PRNEGeringMay 11District B-6
4.12Brett Kitrell55' 11.5NEAshland-GreenwoodMay 04Raymond Central
5.11Evan Welsh55' 0.5 PRNEBishop NeumannMay 11District B-1
6.10DJ Gross54' 6 PRNEMcCookMay 11District B-6
7.11AJ Hagemann52' 11.5 PRNEElkhornApr 13Kruger May Invitational
8.12Tysen McDowell52' 8 PRNEMindenMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
9.12Samuel Lindgren51' 6NEWahooMay 05Arlington Invite
10.12Isaac De Los Santos51' 2.75 PRNEScottsbluffMay 11District B-6
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Cameron Jurgens191' 10NEBeatriceMay 11District B-3
2.12Brett Kitrell179' 1 PRNEAshland-GreenwoodMay 11District B-3
3.12Justin Villars175' 5 PRNEMindenApr 13Marsh Beck Invite
4.12Dalton Peters166' 9 PRNEAuroraApr 05Aurora Invitational
5.10Turner Scow165' 11 PRNEScottsbluffApr 07Broken Bow Invite
6.12Zane Bender161' 2 PRNEHastingsMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
7.10DJ Gross160' 4 PRNEMcCookApr 21The Nebraska T&F Festival
8.11Jessie Sullivan160' 3 PRNEBoone CentralMay 11District B-4
9.12Austin Allen155' 5 PRNEAuroraApr 05Aurora Invitational
10.12Jason Hahlbeck154' 9 PRNEO'NeillMay 11District B-4
View full rankings...
High Jump
1.11Mayson Conner7' 1 PRNEYorkApr 13Central City Invite
2.12Jakob Estrada6' 10.5 PRNEOgallalaApr 13Dutch Zorn Invite
3.12Grayson McBride6' 7 PRNEWayneMay 11District B-4
11Brady Heiman6' 7 PRNEPlatteviewApr 11Logan View Invite
5.12Travis Reed6' 6 PRNENorrisApr 13Syracuse Invitational
11Charles Weed6' 6 PRNEHoldregeApr 21Don Bader-Lexington Invitational
12Trevor Ridenour6' 6 PRNEAllianceApr 13Alliance Invite
8.11Mitchell Porter6' 5 PRNESidneyMay 11District B-6
9.10Riley Schilz6' 4 PRNEGeringMay 11District B-6
10Conner McCracken6' 4 PRNEScottsbluffMay 04GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
11Noah Burghardt6' 4 PRNEGretnaApr 21The Nebraska T&F Festival
View full rankings...
Pole Vault
1.10Chase Berry15' 0 PRNESewardApr 11Columbus Scotus Invite
2.10Tyce Hruza14' 10.75 PRNEGothenburgApr 13Dutch Zorn Invite
3.11Zach Muff14' 6 PRNECreteMay 11District B-3
11Drake Burton14' 6NEMilfordApr 18Centennial Invite
5.12Logan Craig14' 5.25 PRUnattachedJul 09USATF Region 8 Junior Olympic Championships
6.11Dalton Ryan14' 4 PRNEBlairApr 21The Nebraska T&F Festival
7.10Jack Hodge14' 2 PRNEDouglas County WestMay 11District B-1
8.12Clayton Glendy13' 10 PRNEBroken BowMay 11District B-5
11Chase Andresen13' 10 PRNEColumbus ScotusMay 11District B-4
12Nathanael Roberts13' 10 PRNEGretnaMay 11District B-2
12Dalton Berry13' 10 PRNESewardMay 11District B-3
View full rankings...
Long Jump
1.12Dylan Reynolds23' 8.5 PRNEBroken BowMay 11District B-5
2.12Cody Mroczek23' 1.75 PRNEColumbus ScotusMar 22Nebraska Wesleyan Class B
3.12Alex Linneman23' 0.25 PRNESidneyMay 01Western Conference Championship
4.12Zayne Heckenlively22' 2.5 PRNEFalls CityMay 11District B-2
5.12Brendinh Sayaloune22' 1 PRNEChadronApr 13Alliance Invite
6.12Jack Hornung21' 11.75 PRNERaymond CentralApr 18Centennial Invite
7.11Drake Burton21' 11.5 PRNEMilfordApr 04Malcolm Invite
8.12Darion De La Garza21' 7 PRNECreteMay 11District B-3
9.12Rhett Harms21' 5.5 PRNECreteMar 23Crete vs. Norris Dual
10.11Joss Linse21' 5 PRNEPlatteviewMay 11District B-2
View full rankings...
Triple Jump
1.12Marcus Fernandez44' 8 PRNEChadronMay 01Western Conference Championship
2.11Joss Linse44' 7NEPlatteviewApr 20Platteview Invitational
3.11Spencer Hays44' 1.5 PRNEDouglas County WestMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
4.11Mitchell Porter43' 11.5 PRNESidneyMay 11District B-6
5.10Morgan Fawver43' 3.5 PRNEMcCookMay 20NSAA Class B State Championship (F-Sa)
6.12Reid Jurgensmeier43' 2NEBishop NeumannMay 11District B-1
7.12Cordell Cade42' 11.5 PRNEBoys TownMay 11District B-1
8.12Ryan Harrel42' 10.5 PRNEOmaha Skutt CatholicMay 11District B-2
9.12Kymani Bell42' 9 PRNEBoys TownMay 11District B-1
10.11Zane Murphy42' 8.25 PRNEPlatteviewApr 25Cougar Invite
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.