Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Manuel Bradford10.79 PR (3.6)NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.12Brandon Lewis10.86 PR (3.0)NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
3.12Cole Anderson10.87 PR (3.0)NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.12Alex Brosseau10.90 PR (3.6)NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
5.12Shandon Toenies11.06 PR (3.0)NDHillsboro/Central ValleyMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.11Adrian Davis-Aguilar11.15 PR (2.2)NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
7.10Christopher Koester11.17 PRNDMandanApr 07Dickinson Coca Cola
8.12Tyler Boone11.18 (3.0)NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
9.12Alex York*11.20NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
10Kaden Kuntz11.20NDDickinson TrinityApr 07Dickinson Coca Cola
View full rankings...
200 Meters
1.12Alex Brosseau22.08 PR (-.6)NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.12Manuel Bradford22.49 PRNDMinotApr 07Dickinson Coca Cola
3.12Matt Santos22.67NDFargo NorthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
4.12Alex York*22.68NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.11Adrian Davis-Aguilar22.72NDMinotApr 07Dickinson Coca Cola
6.10Christopher Koester22.81 PRNDMandanApr 07Dickinson Coca Cola
7.12Jeremiah Morrissette22.85 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
8.11Dawson Breyer*22.91 PRNDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
9.11Jacob Levin*22.97NDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.12Brandon Lewis23.00 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
View full rankings...
400 Meters
1.12Shandon Toenies49.89 PRNDHillsboro/Central ValleyMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.11Logan Goheen50.01NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
3.11Beau Brannan50.10 PRNDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.12Jesse Shorma*50.15 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.12Menkeh Mendin*50.75NDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.11Noah Sickler50.90NDDickinson TrinityApr 07Dickinson Coca Cola
7.11Hunter Wilmes50.95 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
8.12Titus Gruanue51.06 PRNDFargo SouthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
9.12Thomas Tieszen51.20NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
10.11Garrett Krom*51.59 PRNDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
800 Meters
1.11Beau Brannan1:57.27NDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
2.12Hunter Lucas*1:57.29 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Matt Russell*1:58.04 PRNDShanleyMay 19EDC Region Track and Field Championships
4.12David Dowdell*2:00.07NDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.12Titus Gruanue2:01.33NDFargo SouthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
6.12Menkeh Mendin*2:01.93 PRNDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.10Preston Wachter2:02.11 PRNDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
8.12Chase Hale2:02.54 PRNDNew TownApr 07Dickinson Coca Cola
9.12Keaton Mack2:02.56 PRNDWillistonApr 07Dickinson Coca Cola
10.9Robert White2:02.81 PRNDNew TownApr 07Dickinson Coca Cola
View full rankings...
1600 Meters
1.12Leif Everson4:15.87 PRNDWillistonMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.12Hunter Lucas*4:17.49NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Ryan Wheeling4:19.15NDNew TownMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.10Alexander Luz*4:23.85 PRNDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.11Jalen Chase4:25.23 PRNDNew TownMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.11Evan Sayler4:29.77NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
7.12Keaton Mack4:31.16 PRNDWillistonApr 07Dickinson Coca Cola
8.12Joseph Wolfe4:32.00 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
9.12Chase Hale4:32.31NDNew TownApr 07Dickinson Coca Cola
10.12David Dowdell*4:34.79 PRNDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.12Leif Everson9:12.90 PRNDWillistonMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.11Evan Sayler9:18.20 PRNDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
3.12Ryan Wheeling9:20.50 PRNDNew TownMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.11Jalen Chase9:23.50 PRNDNew TownMay 06Howard Wood Dakota Relays
5.12Joseph Wolfe9:34.00 PRNDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.12Hunter Lucas*9:39.62NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.12Matt Bakken9:45.50NDBismarckMay 06Howard Wood Dakota Relays
8.11Ryan Kohler9:45.70 PRNDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
9.12Keaton Mack9:46.40 PRNDWillistonMay 06Howard Wood Dakota Relays
10.12Drew Mears*9:52.33 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Dominic Martinez14.68 PR (.0)NDWillistonMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.12Tyler Enerson14.94 PR (3.0)NDRed RiverMay 06Howard Wood Dakota Relays
3.12Roarick Schollmeyer15.12 PR (1.8)NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.12Peter Wysocki15.13 PR (2.5)NDRed RiverMay 06Howard Wood Dakota Relays
5.12Jeremiah Morrissette15.22 (2.3)NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.12Preston Johnson15.40 PR (.4)NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
7.12Jason Fetch15.43 PR (1.8)NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
8.11Erik Anderson15.50 PRNDFargo NorthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
11Josh Knutson15.50NDDes Lacs-BurlingtonMay 02Rugby Inv.
10.11Conner Dennis15.72NDWatford CityApr 07Dickinson Coca Cola
12Kyle Holoien*15.72 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Manuel Bradford39.45 PRNDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.12Kyle Holoien*39.77 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Matt Santos39.93 PRNDFargo NorthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
4.12Jack Pifer*39.96 PRNDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.12Jason Fetch40.13 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
6.12Jeremiah Morrissette40.40NDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
7.12Tyler Enerson*40.46 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
8.12Peter Wysocki41.39 PRNDRed RiverMay 06Howard Wood Dakota Relays
11Erik Anderson*41.39 PRNDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.12Cody Binstock*41.45 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Brandon Lewis
Alex Brosseau
Patrick Doan
Tyler Boone
42.89NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
2.Alvin Johnson
Jamon Howard
Dawson Breyer
Jon Farr*
43.07NDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.Relay Team43.12NDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
4.Austin Smith
Adrian Davis-Aguilar
Johann Madrid
Devin Kramer
43.26NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
5.Caleb Kuznia
Jesse Shorma
Keaton Mahnke
Jaden May*
43.51NDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.Joel McIntosh
Jacob Levin
Ben Fritz-Saville
John Morton*
43.68NDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.Relay Team43.84NDFargo NorthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
8.Relay Team44.08NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
9.Zachary Paustian
Jacob Karla
Sean McMonagle
Alex York*
44.56NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.Peter Wysocki
Tyler Burian
Riley Benson
Devon Pope*
44.72NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
4x200 Relay
1.Jesse Shorma
Devin Schatz
Kyle Holoien
Caleb Kuznia*
1:29.88NDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
2.Alvin Johnson
Jamon Howard
Dawson Breyer
Jon Farr*
1:30.03NDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.Jeremiah Morrissette
Cole Anderson
Roarick Schollmeyer
Dalton Kemmesat
1:30.25NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.Johann Madrid
Austin Smith
Devin Kramer
Adrian Davis-Aguilar
1:30.67NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
5.Tyler Burian
Devon Pope
Carlos Martin
George Nyanforh*
1:31.75NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.Joel McIntosh
Ben Fritz-Saville
Alex Sell
John Morton*
1:32.10NDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.Jason Fetch
Jonas Wintergerst
Hunter Humann
Tyler Boone
1:32.38NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
8.Relay Team1:32.44NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
9.Cole Friederichs
Haley Bucholz
Hunter Mathias
Matt Russell*
1:32.79NDShanleyMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.Tyson Akers
Mark Medalen
Thomas Burke
Josh Knutson
1:32.94NDDes Lacs-BurlingtonMay 02Rugby Inv.
View full rankings...
4x400 Relay
1.Caleb Kuznia
Devin Schatz
Kyle Holoien
Jesse Shorma*
3:26.55NDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
2.Alex Anderson
Beau Brannan
Austin Wolf
Thomas Tieszen
3:27.07NDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
3.Relay Team3:27.30NDMinotApr 07Dickinson Coca Cola
4.Jack Pifer
Kaleb Johnson
Menkeh Mendin
Titus Gruanue*
3:27.53NDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.Grant Skager
Cade Baesler
Isaac Luithle
Shandon Toenies
3:29.43NDHillsboro/Central ValleyMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.Garrett Krom
Mason Bjorlie
Togbeh Peter
David Dowdell*
3:30.01NDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.John Morton
Weston Schatz
Antwhan Clemens
Noah Schaeffer*
3:31.07NDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
8.Pierson Painter
Tyler Burian
Cody Robertson
George Nyanforh*
3:31.09NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
9.Relay Team3:31.97NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
10.Oliver Nelson
Mitch Honeyman
Thomas Brink
Grant Bushaw
3:32.15NDCenturyMay 06Howard Wood Dakota Relays
View full rankings...
4x800 Relay
1.Munir Isuhak
Titus Gruanue
Menkeh Mendin
Muhend Abaker*
8:04.15NDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
2.Noah Schaeffer
Drew Mears
Jake Svenby
Braxton Bruer*
8:11.93NDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.Austin Folk
Logan Goheen
Brady Halvorson
Gabe Hegstad
8:14.21NDMinotMay 06Howard Wood Dakota Relays
4.Liam Clower
Max Evenson
Bridger Scraper
Jack Berg*
8:18.25NDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.Relay Team8:18.57NDNew TownApr 07Dickinson Coca Cola
6.Jack Boub
Jacob Zetocha
Andrew Christopher
Alex Skaare*
8:23.82NDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
7.Jordan Mahrer
Isaac Samuels
Corbin Cornelius
Jared Bartels*
8:31.12NDWahpetonMay 19EDC Region Track and Field Championships
8.Richie Osborn
Adam Arnold
Zach Nelson
Ryan Meyer*
8:32.15NDGrand Forks CentralMay 19EDC Region Track and Field Championships
9.Thomas O'Halloran
Marcelles Sartwell
Zach Simon
Will Valentine*
8:32.27NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.Relay Team8:38.11NDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Levi Rockey53' 4 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
2.12Zach Willis*51' 3 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Je-Mario Jones51' 1 PRNDMinotApr 07Dickinson Coca Cola
4.12Preston Mayer50' 11NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
5.-Andre Baguma*50' 7.5 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.12Cole Clemetson49' 9 PRNDPark River/FL/AEMay 11Rugby Inv.
7.11Jared Rath49' 7 PRNDBismarckMay 06Howard Wood Dakota Relays
8.12Corey Helm49' 5NDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
9.12Tanner Holzer49' 3.75 PRNDLegacyMay 06Howard Wood Dakota Relays
10.-Thomas Lundmark*49' 1.5 PRNDGrand Forks CentralMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Levi Rockey160' 5 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
2.12Zach Willis*154' 3 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Mason McCord*150' 8 PRNDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
4.-Andre Baguma*147' 11 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
5.11Jared Rath145' 2 PRNDBismarckMay 06Howard Wood Dakota Relays
6.10Austin Tonneson*144' 11 PRNDBottineauMay 19North Central Region Meet
7.11Shane Anderson*143' 3 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
8.12Jerron McDonald*141' 8 PRNDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
9.10Nathan Kraft139' 6 PRNDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
10.-Alex Luistro*139' 2 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Seth Hanson*173' 4 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
2.12Ty Ogren*168' 7 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Carter Bonnema168' 0 PRNDWest Fargo SheyenneApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
4.12Derek Wax166' 1NDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
5.11Liam Ogren*164' 5 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.10Matt Kraft156' 1 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
7.12Nic Carter155' 3NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
8.11Walker Thon*154' 8 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
9.10Jaeden Moton*154' 7 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.-Aiden Thon154' 5 PRNDWest Fargo SheyenneApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Austin Smith6' 4 PRNDTrenton-Trinity ChristianApr 20Fairview Invitational
11Austin Wolf6' 4NDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
12Alex Otto6' 4 PRNDNelson CountyMay 11Rugby Inv.
4.11Austin Doornbos6' 2NDBenson CountyApr 29Rugby Inv.
10Aric Knopik6' 2 PRNDDickinson TrinityApr 18Bowman Meet
10Josh Darwin*6' 2NDWahpetonMay 19EDC Region Track and Field Championships
11Josh Sipes6' 2NDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
12Lucas Mayer6' 2NDCenturyApr 07Dickinson Coca Cola
12Payton Granger6' 2NDHarveyApr 11Gerrells Inv.
11Dane Allen6' 2 PRNDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
View full rankings...
Pole Vault
1.12Mike Herauf15' 2NDDickinsonApr 07Dickinson Coca Cola
2.12Devin Schatz*14' 6 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Connor Fuglseth*14' 0NDFargo NorthMay 19EDC Region Track and Field Championships
4.12Thomas Kellington13' 3 PRNDBismarckMay 06Howard Wood Dakota Relays
12Hunter Hegel*13' 3 PRNDWest Fargo SheyenneMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.11Collin Stremick13' 0 PRNDFargo NorthApr 08Phil Seljevold MAA Invitational
12Grant Schmeichel13' 0 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
11Braedon Gumke13' 0 PRNDWatford CityApr 07Dickinson Coca Cola
9.11Dawsen Tyryfter*12' 9 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
12Sean McMonagle*12' 9 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Brandon Lewis23' 2 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
2.12Alex York*22' 1 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
3.12Tyler Enerson*21' 9.75 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
4.12Brady Wegh21' 8 PRNDMott Regent PublicApr 18Bowman Meet
5.11Jacob Levin*21' 7.75 PRNDWest FargoMay 19EDC Region Track and Field Championships
6.11Derek Leingang21' 7 PRNDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
7.11Joel Miller21' 6.5 PRNDPembinaMay 11Rugby Inv.
8.12Hunter Humann21' 5 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
8Timothy Berge*21' 5 PRNDDaviesMay 19EDC Region Track and Field Championships
10.12Devon Pope*21' 4.5 PRNDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.12Devon Pope*45' 3NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
2.12Brandon Lewis44' 11.5 PRNDLegacyApr 07Dickinson Coca Cola
3.10Carlos Martin*43' 11.75NDRed RiverMay 19EDC Region Track and Field Championships
4.12Beau Skurdal42' 9 PRNDTrenton-Trinity ChristianApr 20Fairview Invitational
5.10Kaden Kuntz42' 6.5 PRNDDickinson TrinityApr 07Dickinson Coca Cola
6.11Dane Allen42' 5.5 PRNDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
7.12Bradyn Just42' 3.5NDBismarckApr 07Dickinson Coca Cola
8.11Chase Peebles42' 3 PRNDLangdon/MunichApr 11Gerrells Inv.
9.12Brady Wegh42' 0NDMott Regent PublicApr 11Bowman County Invite
10.11Jamon Howard*41' 7.25 PRNDFargo SouthMay 19EDC Region Track and Field Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.