Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Rodrick Fisher10.46 PRWAEast Valley (Spokane)May 12GNL District 7 Meet
2.10Dorien Simon*10.60 PRWALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
3.12Joseph Gauthier10.61 PRWAHanfordApr 15Pasco Invitational
4.11Izaiah Fields10.72 PR (4.2)WACurtisApr 0190th Clyde Littlefield Texas Relays - HS (Th-Sa)
5.11Charles Johnson*10.73 PRWACheneyMay 192A District 5/6/7 Regional Qualifier
6.12Noland Wick*10.75 PRWANorth CentralMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
9Kelee Ringo*10.75 PRWABellarmine PrepMay 20WCD3/SWD4
8.12Zarrion Hill*10.76 PRWALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
9.12Kevin Liu*10.78 PRWABothellMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
10.11Germain Barnes*10.79 PRWAChiawanaMay 212017 MCC/GSL Regional
View full rankings...
200 Meters
1.12Rodrick Fisher21.26 PRWAEast Valley (Spokane)Apr 292017 Strandberg Invitational
2.11Izaiah Fields*21.57 PRWACurtisMay 20WCD3/SWD4
3.11Charles Johnson21.68 PRWACheneyMay 12GNL District 7 Meet
4.12Evan Mafilas*21.69WAO'DeaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.11Tony Pizzillo*21.73 PRWAShadle ParkMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Joseph Gauthier21.82 PRWAHanfordApr 15Pasco Invitational
7.9Kelee Ringo21.89 PRWABellarmine PrepMay 13SPSL 4A Championships, Day 2
8.12Bryant Welch*21.93 PRWAMt RainierMay 20WCD3/SWD4
9.12Kevin Liu21.97 PRWABothellMar 23Bothell @ Mount Si
10.12Izaijha Byrd22.02 PRWASouth KitsapMar 23PHS, SKHS @ Sumner
12Barrington Walker*22.02 PRWARainier BeachMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
View full rankings...
400 Meters
1.12Jake Ulrich47.87 PRWAEastmontMay 18Big 9 4A District 6 Championships Day 1 @ Eastmont
2.12Evan Mafilas*48.35 PRWAO'DeaMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
3.12Barrington Walker*48.64 PRWARainier BeachMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
4.11Daniel Arias48.65 PRWAHenry JacksonMay 12Wesco 4A Championship Finals
5.11Tony Pizzillo*48.80 PRWAShadle ParkMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Malik Malutama48.83 PRWATodd BeamerMay 10NPSL Meet Day 1
7.9Ethan Willems49.24 PRWAGlacier PeakApr 29Shoreline Invitational (boys)
8.12Kemuel Santana*49.30WADecaturMay 20WCD3/SWD4
9.11Cass Elliott*49.37 PRWAWest SeattleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
10.11Mark Daniels*49.47 PRWANathan HaleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
View full rankings...
800 Meters
1.12Brigham Cardon*1:50.74 PRWASelahMay 192A District 5/6/7 Regional Qualifier
2.12Noah Wallace*1:52.61 PRWALake StevensMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
3.12Chris Bianchini*1:52.90 PRWAGlacier PeakMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
4.10Daniel Maton*1:53.21 PRWACamasMay 20WCD3/SWD4
5.12Brock O'Neal*1:53.66 PRWAKentridgeMay 20WCD3/SWD4
6.12Cameron Wyman*1:53.78WABellarmine PrepMay 20WCD3/SWD4
7.12Cade Greseth*1:53.94 PRWACamasMay 20WCD3/SWD4
8.11Kenneth Rooks*1:54.06 PRWACollege PlaceMay 19SCAC Districts
9.12Connor Morris*1:54.12 PRWASouth KitsapMay 20WCD3/SWD4
10.12Devan Kirk1:54.18WAShorewoodApr 29Shoreline Invitational (boys)
View full rankings...
1500 Meters
1.10Daniel Maton3:54.20 PRWACamasApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
2.12Yacine Guermali3:57.89 PRWACamasApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
3.12Hayden Dressel3:58.37 PRWAMt SpokaneApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
4.10Joe Waskom4:00.46 PRWAMt SiApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
5.12William Laird4:01.29 PRWAGarfieldApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
6.11Nate Pendleton4:01.42 PRWAEastlakeApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
7.10Riley Moore4:02.50 PRWARichlandApr 15Oregon Relays
8.11Dawson Besst4:03.06 PRWATahomaApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
9.11Luke George4:03.89 PRWAIssaquahApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
10.11Spencer Fischer4:04.44 PRWABellarmine PrepApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
1600 Meters
1.10Phillip Croft4:06.58 PRWAValley ChristianApr 29Undeberg Invite
2.10Daniel Maton*4:11.24 PRWACamasMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11James Mwaura4:11.31 PRWALincolnApr 22Bellevue Invitational
4.12Matthew Watkins*4:11.88 PRWAHenry JacksonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Anthony Garcia4:12.08 PRWAHenry JacksonMay 17NW District 1 - 4A Champs - Day 1
6.11Nate Pendleton4:13.94 PRWAEastlakeApr 22Bellevue Invitational
7.11Spencer Fischer*4:14.26 PRWABellarmine PrepMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Cameron Wyman4:15.41WABellarmine PrepMay 05Gig Harbor v. Bellarmine
9.12Hayden Dressel*4:15.94WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Matthew Park*4:15.99 PRWAEdmonds-WoodwayMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
3000 Meters
1.10Bradley Peloquin8:44.43 PRWAGig HarborApr 15Oregon Relays
2.12Silas Griffith8:45.57 PRWARidgefieldApr 2253rd Annual Centennial Invitational
3.12Luke Schilter8:45.76 PRWANW Christian (Lacey)Apr 01Stanford Invitational
4.12Cody Bollum8:47.41 PRWADeer ParkApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
5.11Gabe Romney8:53.65 PRWACentral ValleyApr 15Oregon Relays
6.12Jack Shields8:54.04 PRWAGig HarborApr 15Oregon Relays
7.12Leo Donlea8:54.43 PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
8.10Joseph Skoog8:56.04 PRWAHenry JacksonApr 15Oregon Relays
9.12Carson Cohn8:56.75 PRORLincolnMay 126A-1 PIL District Championship - Day 2
10.11Mateo Rivera8:57.30 PRWAHenry JacksonApr 15Oregon Relays
View full rankings...
3200 Meters
1.12Matthew Watkins8:48.84 PRWAHenry JacksonApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
2.11James Mwaura8:54.53 PRWALincolnApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
3.10Riley McDowell*9:12.68 PRWAGlacier PeakMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
4.12Amir Ado*9:14.37 PRWAJoel FerrisMay 212017 MCC/GSL Regional
5.10Joe Waskom9:15.63WAMt SiApr 29Shoreline Invitational (boys)
6.12Lance Slichko9:16.54 PRWAEmerald RidgeApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
7.10Joseph Skoog*9:16.58 PRWAHenry JacksonMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
8.12Cullen McEachern*9:17.21 PRWAKamiakMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
9.11Nate Pendleton9:17.65 PRWAEastlakeMay 124A Kingco Championships - Day 2
10.10Bradley Peloquin9:18.00 PRWAGig HarborApr 29Shoreline Invitational (boys)
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Josh Braverman*13.99 PRWARiver RidgeMay 202A WCD III Championships
2.12Cody Miller*14.39WABonney LakeMay 20WCD/SWD - 3A Championships
3.11Germain Barnes14.43 PRWAChiawanaMay 04MCC Hanford @ Chiawana
4.11Joseph Heitman*14.44 PRWAMeadMay 212017 MCC/GSL Regional
5.12Caleb Simpson*14.66 PRWAWest Valley (Spokane)May 192A District 5/6/7 Regional Qualifier
6.12Silas Vega-Harris*14.71 PR (2.2)WAHenry JacksonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11David Njeri*14.72 PR (3.4)WAWoodrow WilsonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.10Jurrian Hering*14.73 PR (3.4)WAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
12Darion Ralston*14.73 PRWAMt SpokaneMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
12Jacob Davis*14.73 PR (2.6)WAWoodlandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Josh Braverman37.62 PRWARiver RidgeMar 30Highline, River Ridge, Steilacoom
2.11Cass Elliott*38.19 PRWAWest SeattleMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
3.10Marcus Williams*38.28 PRWALincolnMay 20WCD/SWD - 3A Championships
4.12Caleb Simpson38.41 PRWAWest Valley (Spokane)May 12GNL District 7 Meet
5.11David Njeri*38.43 PRWAWoodrow WilsonMay 20WCD/SWD - 3A Championships
6.12Aiden Basco*38.77WAMt RainierMay 20WCD3/SWD4
7.11Germain Barnes*38.84 PRWAChiawanaMay 212017 MCC/GSL Regional
8.12Zarrion Hill*38.89 PRWALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
9.12Aaron Gies38.91 PRWAOdessa-HarringtonMay 09NE / SE 1B District Championships
10.11Joseph Heitman39.09WAMeadMay 04GSL Meet #4- Mt. Spo/NC/Mead
View full rankings...
4x100 Relay
1.Marvell Cooks
Gabriel Schilz
Theodore Hunter III
Germain Barnes
42.24WAChiawanaMay 04MCC Hanford @ Chiawana
2.Zarrion Hill
Aamaree Harrington
Terrill Andrews
Dorien Simon*
42.29WALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
3.Ryan King
Jurrian Hering
Marc Fletcher
Harrison Horwath*
42.33WAGig HarborMay 20WCD/SWD - 3A Championships
4.Marlon Jones
Seth Joiner
Taj Moffett
Izaiah Fields*
42.37WACurtisMay 20WCD3/SWD4
5.Brenden Green
Joseph Heitman
Aaron Flaa
Thomas Dammarell*
42.58WAMeadMay 212017 MCC/GSL Regional
6.Taylor Murchison
Tyrese Rios-Trapp
Imari Hurte
Brandon Thomas
42.69WARogers (Puyallup)May 03ER, Rogers @ Puyallup
7.Mateo Valadez
Beau Franklin
Alex Izquierdo
Joseph Gauthier*
42.79WAHanfordMay 212017 MCC/GSL Regional
8.Tony Pizzillo
Preston Parks
Kyle Cozza
Vinny Epefanio
42.80WAShadle ParkMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
9.Michael Russell
Tre Weed
Connor Wedington
Derek Lee*
42.81WASumnerMay 20WCD3/SWD4
10.Eric Jones
Treyvon Davis
KJ Ridders
Anthony Frazier*
42.84WAFederal WayMay 20WCD3/SWD4
View full rankings...
4x400 Relay
1.Cullen McEachern
Patrick Olson
Taylor Barnes
Adam Alayli*
3:22.77WAKamiakMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Omari Brown
Daniel Gaik
Camden Phelps
Harsimran Singh*
3:22.89WAKentwoodMay 20WCD3/SWD4
3.-Cole Brundige
Carlo Ruggiero
Evan Kimmerlein
Wyatt Longley*
3:22.97WABainbridgeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.Carson Brown
Kevin Houndonougbo
Peyton Putney
Charles Johnson*
3:23.33WACheneyMay 192A District 5/6/7 Regional Qualifier
5.Conner Black
Evan Kittel
Shamrock Campbell
Mike Ervin*
3:23.35WAJoel FerrisMay 212017 MCC/GSL Regional
6.Brian Pearson
J.J. Young
Tevin Johnson
Bryant Welch*
3:23.38WAMt RainierMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.Benjamin Stanfield
Braden Powell
Tyler Kurtz
Cody Kjarmo*
3:23.71WARichlandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.AJ Templeton
Ronny Loomis
Johan Correa
Austin Albertin*
3:23.94WAKennewickMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
9.Tyler Mays
Jake Jordan
Garrett Morton
Caleb Simpson*
3:23.96WAWest Valley (Spokane)May 192A District 5/6/7 Regional Qualifier
10.Evan Mafilas
Sean Lewis
Montineze Johnson
Chance Johnson
3:24.06WAO'DeaMay 12Metro Championships -Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Connor Jensen*61' 10.5 PRWASkyviewMay 20WCD3/SWD4
2.12Dillon Lionello61' 2.5 PRWAMt SpokaneApr 15Pasco Invitational
3.12Nolan Van Amen*61' 2.25 PRWASouth KitsapMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.9Trey Knight*60' 9 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
5.12Ethan Tonder*59' 0.25 PRWAMountain View (WA)May 20WCD/SWD - 3A Championships
6.12Ben Malquist*57' 6.75 PRWASehomeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Bryce Bryant*57' 5.25 PRWALewis and ClarkMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Caleb Davis56' 11.5 PRWABonney LakeApr 29Shoreline Invitational (boys)
9.12Colton Johnson56' 4 PRWAKelsoApr 14Canby Invitational
10.11MJ Ale*55' 9.25 PRWAFifeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Nolan Van Amen179' 11WASouth KitsapApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
2.12Dillon Lionello176' 10 PRWAMt SpokaneApr 2254th Annual Mooberry Relays
3.12Wyatt Musser176' 0WAKamiakinMar 30MCC Kamiakin, Walla Walla
4.12Harris Cutuk174' 6.5 PRWALynnwoodApr 08Davis Invitational
5.12Seth Bridge173' 5 PRWANorth BeachMar 16Pacific League @ Chief Leschi
6.9Trey Knight172' 5 PRWARidgefieldApr 26GSHL RAL @ Ridgefield
7.12Colton Kautz170' 10 PRWANooksack ValleyMay 131A District 1 Finals
8.12Connor Jensen170' 7 PRWASkyviewApr 11Skyview at Camas
9.12Ben Malquist169' 9 PRWASehomeMay 172A Dist 1&2 Bi-District Meet Day 1 - OFFICIAL
10.12Jared Boswell169' 4 PRWADeer ParkApr 26Lakeside @ Deer Park
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Curtis Stradley211' 1 PRWABattle GroundApr 14WOLFPACK Invitational
2.12Draven Nevarez195' 6 PRWAMoses LakeApr 08Davis Invitational
3.11Josh Farr*194' 0 PRWAMeadMay 212017 MCC/GSL Regional
4.12Erik Fitzgerald*192' 2 PRWACentral ValleyMay 212017 MCC/GSL Regional
5.11Zach Annanie190' 4 PRWALakeside (Nine Mile)May 03NEA League - Freeman/Newport/Lakeside
6.12Gavin Lee190' 0 PRWAHeritageApr 15The Willamette Falls Invitational
7.11Sawyer Christopher189' 11 PRORLincolnApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
8.10Brandon Bach188' 11 PRWAMountlake TerraceMay 12Sno-King 2A Sub District
9.11Gabriel Green186' 4WAArlingtonApr 15Pasco Invitational
10.12Sterling Gordon-Fournier185' 4 PRWAChelanApr 222017 NIKE Eason Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Jakobe' Ford*7' 3 PRWAShadle ParkMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
2.11Tyler Cronk*7' 2 PRWAKentridgeMay 20WCD3/SWD4
3.12Mitchell Jacobson6' 10WAWalla WallaApr 15Pasco Invitational
4.12Devin Merksick6' 7 PRWAHoquiamApr 22Chehalis Activators Invitational
5.11Gunner Chronis6' 6 PRWAGrandviewApr 20CWAC League - Eph/EV@GV
12Joe Nelson6' 6 PRWAIssaquahMay 104A Kingco Championships - Day 1
11Elijah Jackson*6' 6 PRWAChief SealthMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
11Hampus (Carl) Carlens*6' 6 PRWAMercer IslandMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
11Ethan Gould*6' 6 PRWASkyviewMay 20WCD3/SWD4
10.12Garrett Davies*6' 5 PRWAMountain View (WA)May 20WCD/SWD - 3A Championships
12Jett Sobotta6' 5 PRWAClarkstonMay 12GNL District 7 Meet
12Ryan Slack6' 5 PRWAZillahApr 28Naches/LaSalle
10Lincoln Krog6' 5 PRWAStevensonApr 15Al McKee Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Evan Shimasaki*15' 6WASeattle ChristianMay 201A WCD III Championships
12Trevor Bushman15' 6 PRWAUnionMay 11GSHL 3A/4A District Meet
3.12Braydon Maier15' 3 PRWASelahMay 12CWAC District 5/6 Meet
4.12Cade Neumann15' 1 PRWAMt SpokaneMay 04GSL Meet #4- Mt. Spo/NC/Mead
11Thomas Janicki15' 1 PRWASedro-WoolleyMay 172A Dist 1&2 Bi-District Meet Day 1 - OFFICIAL
6.12Joe Gale15' 0 PRWASouthridgeApr 27MCC Pasco @ Southridge
12Clay Somes15' 0 PRWAJoel FerrisApr 27GSL Meet #3- Ferris/U-High/NC
12Cody Simon15' 0 PRWASheltonMay 11SSC Championships - Day 1
12Bryce Tyger15' 0 PRWAUnionMay 11GSHL 3A/4A District Meet
10.12Tristian Norton*14' 9 PRWAMonroeMay 19NW District 1 - 4A Champs - Day 2
View full rankings...
Long Jump
1.12Jakobe' Ford*23' 8.5 PR (2.1)WAShadle ParkMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Joseph Heitman*23' 6 PRWAMeadMay 212017 MCC/GSL Regional
3.12Brandon Swarthout23' 4 PRWALyndenMay 10NWC 2A Sub-District Meet Day 1 - OFFICIAL
4.11Jacob White*23' 3WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Seren Dances23' 1 PRWAPort TownsendApr 2957th Shelton Invitational
6.12Kyler Nygren23' 0.75 PRWABlack HillsMay 0553rd Shaner Invitational
7.12Cody Allen22' 10.75 PRWAWest Valley (Yakima)Mar 25Ram Relays 2017
11Elijah Jackson*22' 10.75 PR (2.8)WAChief SealthMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.11Taj Moffett22' 8.75 PRWACurtisApr 15Pasco Invitational
10.11Tim Fisher22' 8 PRWACapitalMay 0553rd Shaner Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.11David Njeri*48' 2 PRWAWoodrow WilsonMay 20WCD/SWD - 3A Championships
2.12Omarei Gregory47' 10 PRWARogers (Puyallup)May 13SPSL 4A Championships, Day 2
3.12Jakobe' Ford47' 9.5 PRWAShadle ParkMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
4.12Jaylen Taylor47' 6.75 PRWATimberlineMay 0553rd Shaner Invitational
5.12Dominic Lee47' 5.25 PRWAChiawanaMay 12MCC 4A District Track
6.12Kainen Warren46' 9 PRWANorth KitsapApr 27PAHS, CHS, NKHS @ Bremerton
7.12Brandon Swarthout*46' 5 PRWALyndenMay 192A Dist 1&2 Bi-District Meet Day 2 - OFFICIAL
8.11Bobby Say46' 1.25 PRWATahomaMay 10NPSL Meet Day 1
9.11Donovan Henderson*45' 10.75 PRWABonney LakeMay 20WCD/SWD - 3A Championships
10.12Jeremiah Stone45' 6.75WABishop BlanchetMar 30Bainbridge / Lakeside / Blanchet
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.9Trey Knight192' 6.75 PRWARidgefieldApr 15Oregon Relays
2.11Ian Frost185' 4 PRWAMary M. KnightApr 222017 NIKE Eason Invitational
3.12Poun Phongprasansak166' 4WAKamiakApr 222017 NIKE Eason Invitational
4.12Angus Beaton162' 1.25 PRWACapitalApr 15Oregon Relays
5.12Casey Winans149' 9 PRWACentral ValleyApr 2254th Annual Mooberry Relays
6.12Mason Ellis138' 9WACamasApr 21The McMinnville Invitational
7.11Benton James134' 4 PRWACentral ValleyApr 292017 Strandberg Invitational
8.11Grant Jones132' 0 PRWACamasApr 21The McMinnville Invitational
9.11Elbert Johnson IV131' 5 PRWAGlacier PeakApr 222017 NIKE Eason Invitational
10.11Malachi Areta130' 3 PRWAJoel FerrisApr 2254th Annual Mooberry Relays
View full rankings...
Heptathlon Score
1.12Kainen Warren4386 PRWANorth KitsapApr 01Viking Heptathlon
2.12Joel Trousdale3661 PRWANorth KitsapApr 01Viking Heptathlon
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.