Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Kyler Nygren11.03 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
2.12Conner Bell11.05 PR (2.3)WARidgefieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Ethan Sterkel11.18WAR A LongApr 14Twilight Track Meet
4.10Ryan Davy11.22 PRWAWashougalApr 14Twilight Track Meet
5.10Bryan Tavera11.25 PRWARidgefieldApr 14Twilight Track Meet
6.11Rashaun Tate11.28 PRWATumwaterMay 192A District IV Championships
7.11Bryan Sidor11.39 PRWAAberdeenApr 15Grays Harbor County Championships
8.10Jarrett Seelbinder11.44WAColumbia RiverApr 20Columbia River vs. Ridgefield
9.12Andrew McGaffey11.45WAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
10.12Chase Hill11.48 PRWATumwaterMay 192A District IV Championships
12Christian Williams11.48 PRWABlack HillsApr 22Chehalis Activators Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.11Bryan Sidor22.19 PR (3.3)WAAberdeenMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Andrew McGaffey22.91 PR (2.1)WAColumbia RiverMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Micah Kinnunen23.00 PR (1.5)WAHockinsonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Christian Williams23.10 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
5.12Conner Bell23.22 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
6.10Bryan Tavera23.26 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
7.12Justin Snodgrass23.48WAWashougalApr 28Panther Twilight
8.12Chase Hill23.53 PRWATumwaterMay 192A District IV Championships
9.11Jasper Ellingson23.55 PRWAW F WestApr 28Panther Twilight
10.11Rashaun Tate23.59 PRWATumwaterApr 22Chehalis Activators Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.11Bryan Sidor49.73 PRWAAberdeenMay 192A District IV Championships
2.12Brandon Lehto51.26WARidgefieldMay 192A District IV Championships
3.11Ka'imi Henry51.27 PRWAW F WestMay 192A District IV Championships
4.10Brad Blackburn52.09 PRWATumwaterMay 192A District IV Championships
5.12Austin McLoughlin52.52 PRWAWashougalMay 122A GSHL Sub-District
6.10Tyler Flanagan52.75 PRWAWoodlandApr 21Kalama Twilight Invite
7.10Larry Knox53.41 PRWAR A LongMar 23GSHL 2A RAL @ WDLD
8.12James Wisby-Yarbourgh53.50 PRWACentraliaMay 12Evergreen 2A League Championships
9.12Evan Groat53.53 PRWATumwaterApr 19Tumwater@Aberdeen
10.10Nolan Reynolds53.66 PRWABlack HillsMay 0553rd Shaner Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Evan Groat1:54.37 PRWATumwaterMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Troy Prince-Butterfield1:58.97 PRWAWashougalApr 2253rd Annual Centennial Invitational
3.12Brandon Lehto1:59.14 PRWARidgefieldApr 15Pasco Invitational
4.12Silas Griffith1:59.69 PRWARidgefieldMay 02GSHL League Meet
5.10Pearse Popchock2:00.19 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
6.12Javier Tavera2:00.24 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
7.11Miles Bethel2:01.19 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
8.11Vance Voetberg2:03.59 PRWACentraliaApr 22Chehalis Activators Invitational
9.12Aiden Pullen2:03.60 PRWAWashougalApr 21Kalama Twilight Invite
10.11Ryan Knight2:04.56 PRWATumwaterMay 12Evergreen 2A League Championships
View full rankings...
1500 Meters
1.12Silas Griffith4:05.59 PRWARidgefieldApr 2253rd Annual Centennial Invitational
2.12Kyle Peterson4:20.68WAHockinsonApr 28Stayton Twilight
3.12Keegan Hanes4:24.90WAColumbia RiverApr 28Elden Kellar Invitational
4.9Aidan Rowley4:32.81 PRWAColumbia RiverApr 28Elden Kellar Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.12Silas Griffith4:18.50 PRWARidgefieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Evan Groat4:20.40 PRWATumwaterMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Aiden Pullen4:26.18 PRWAWashougalMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Kyle Peterson4:31.49 PRWAHockinsonMay 05Spudder Track & Field Classic
5.10August Albers4:33.35 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
6.11Vance Voetberg4:33.92 PRWACentraliaMay 192A District IV Championships
7.12Keegan Hanes4:35.48WAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
8.11Joseph Morrissey4:36.24 PRWATumwaterMay 0553rd Shaner Invitational
9.10Gabriel Dinnel4:37.21WAWashougalApr 28Panther Twilight
10.10Troy Prince-Butterfield4:40.05WAWashougalMay 05Spudder Track & Field Classic
View full rankings...
3000 Meters
1.12Silas Griffith8:45.57 PRWARidgefieldApr 2253rd Annual Centennial Invitational
2.10Gabriel Dinnel8:59.38 PRWAWashougalApr 2253rd Annual Centennial Invitational
3.12Kyle Peterson9:03.72 PRWAHockinsonApr 15Oregon Relays
4.11Richard Dyer10:23.69 PRWAHockinsonApr 28Stayton Twilight
5.12Chris Arnold10:23.96 PRWAColumbia RiverApr 28Elden Kellar Invitational
6.12Keegan Hanes10:44.62WAColumbia RiverApr 28Elden Kellar Invitational
7.9Sawyer Smith11:36.78 PRWAHockinsonApr 28Stayton Twilight
8.9Andrew Wilson11:39.66 PRWAMark MorrisMar 25Tiger Invite
9.12Zachary Kahler11:40.51 PRWAMark MorrisMar 25Tiger Invite
10.9Tyler Kooiman12:26.62 PRWAMark MorrisMar 25Tiger Invite
View full rankings...
3200 Meters
1.12Silas Griffith9:23.00 PRWARidgefieldApr 15Pasco Invitational
2.10Gabriel Dinnel9:43.37 PRWAWashougalMay 192A District IV Championships
3.12Kyle Peterson9:45.37 PRWAHockinsonMar 25Tiger Invite
4.11Joseph Morrissey9:49.11 PRWATumwaterMay 192A District IV Championships
5.10Nicholas Sarysz9:56.26 PRWAR A LongMay 05Spudder Track & Field Classic
6.11Kelin Pasko9:59.86 PRWARochesterMay 05Spudder Track & Field Classic
7.12Aiden Pullen10:02.26WAWashougalApr 14Twilight Track Meet
8.11Ciarnin McNeil10:03.99 PRWARidgefieldMay 05Spudder Track & Field Classic
9.10August Albers10:08.46 PRWARidgefieldMay 05Spudder Track & Field Classic
10.10Coe Johnson10:34.52 PRWATumwaterApr 14WOLFPACK Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Jacob Davis14.70 PR (2.5)WAWoodlandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.9Sir Carter15.42 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
3.10Tyler Flanagan15.51 PRWAWoodlandMay 192A District IV Championships
4.12Layne Pertzborn15.72 PRWACentraliaMay 192A District IV Championships
5.11Kade Weitzel16.06 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
6.12Chase Hill16.23 PRWATumwaterApr 14WOLFPACK Invitational
7.10Kenny Kanthak16.34 PRWAWashougalApr 14Twilight Track Meet
8.10Seth Klander16.42 PRWAR A LongApr 14Twilight Track Meet
9.10Ryan Davy16.44 PRWAWashougalApr 14Twilight Track Meet
10.10Aidan Mallory16.50 PRWAHockinsonApr 14Twilight Track Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Jacob Davis39.57 PRWAWoodlandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Chase Hill41.34 PRWATumwaterApr 14WOLFPACK Invitational
3.10Kenny Kanthak41.43 PRWAWashougalMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.9Sir Carter41.87 PRWABlack HillsMay 192A District IV Championships
5.10Aidan Mallory42.04 PRWAHockinsonMay 05Spudder Track & Field Classic
6.11Jack Mallonee43.54 PRWAW F WestMay 12Evergreen 2A League Championships
7.10Tyler Peterson43.95 PRWAHockinsonMay 122A GSHL Sub-District
8.10Cody Schreier44.15 PRWAMark MorrisMay 122A GSHL Sub-District
9.11Cory Davis44.39 PRWAW F WestApr 28Panther Twilight
10.12Benton Butcher45.48 PRWAAberdeenMay 12Evergreen 2A League Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Kyler Nygren
Christian Williams
Kade Weitzel
Nolan Reynolds
43.30WABlack HillsMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Kole McQuivey
Bryan Tavera
Zachariah Vasilas
Conner Bell
43.53WARidgefieldMay 192A District IV Championships
3.Lane Douglass
Mason Morones
Ka'imi Henry
Jasper Ellingson
44.23WAW F WestMay 192A District IV Championships
4.Dylan Mooers
Brad Blackburn
Rashaun Tate
Chase Hill
44.29WATumwaterMay 192A District IV Championships
5.Relay Team44.60WAWashougalApr 28Panther Twilight
6.Andrew McGaffey
Dalton Garrett
Kanen Eaton
Jarrett Seelbinder
45.15WAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
7.Anthony Clifford
Tyler Flanagan
Brock Murray
Jacob Davis
45.48WAWoodlandMay 05Spudder Track & Field Classic
8.Jose Salas
Benton Butcher
Gordon Shaw
Bryan Sidor
45.56WAAberdeenMay 192A District IV Championships
9.Davis Baker
Joe Cody
Bailey Jones
Aidan Mallory
45.67WAHockinsonMay 122A GSHL Sub-District
10.Anthony Broxton
Devon Mathieu
Nolan Plank
Ethan Sterkel
46.07WAR A LongMar 25Tiger Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.Rashaun Tate
Grant Pierce
Brad Blackburn
Evan Groat
3:28.47WATumwaterMay 192A District IV Championships
2.Christian Williams
Pearse Popchock
Sir Carter
Nolan Reynolds
3:29.09WABlack HillsMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Joshua Preston
Sebastian Martinez
Tyler Flanagan
Jacob Davis
3:31.89WAWoodlandMay 192A District IV Championships
4.Relay Team3:32.04WARidgefieldApr 28Panther Twilight
5.Jasper Ellingson
Mason Morones
Dallas Taylor
Ka'imi Henry
3:32.81WAW F WestMay 192A District IV Championships
6.Kenny Kanthak
Tanner Lees
Austin McLoughlin
Troy Prince-Butterfield
3:38.54WAWashougalMay 122A GSHL Sub-District
7.Relay Team3:39.95WACentraliaApr 28Panther Twilight
8.Davis Baker
Joe Cody
Aidan Mallory
Tyler Peterson
3:41.50WAHockinsonMay 05Spudder Track & Field Classic
9.Collin Whittaker
Truman Costello
Kameron Werner
Cody Schreier
3:43.69WAMark MorrisMay 122A GSHL Sub-District
10.Eric Galeana
Jose Salas
Gordon Shaw
Bryan Sidor
3:46.90WAAberdeenApr 19Tumwater@Aberdeen
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.9Trey Knight60' 9 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
2.12Mason Schell52' 1.5 PRWAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
3.12Austen Daisa50' 6.25WABlack HillsApr 14WOLFPACK Invitational
4.12Braden Castleberry-Taylor48' 2.5 PRWAAberdeenMay 192A District IV Championships
5.11Damon Holland47' 3.5 PRWAWoodlandMay 192A District IV Championships
6.9Tyler Gilliland46' 9 PRWATumwaterApr 2957th Shelton Invitational
7.11Joseph Wylam45' 4.5 PRWAW F WestMay 0553rd Shaner Invitational
8.10Zachary Sloan44' 2 PRWAW F WestApr 26Centralia vs WF West
9.11Wyatt Layman43' 8 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
10.12Nick Edwards42' 9.5 PRWACentraliaApr 26Centralia vs WF West
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.9Trey Knight172' 5 PRWARidgefieldApr 26GSHL RAL @ Ridgefield
2.11Christopher Ofstun158' 10 PRWAR A LongApr 26GSHL RAL @ Ridgefield
3.9Tyler Gilliland148' 5 PRWATumwaterMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Mason Schell132' 1 PRWAColumbia RiverMay 122A GSHL Sub-District
5.10Jordan Claridge130' 1 PRWABlack HillsApr 26Black Hills vs Tumwater
6.12Tristin Shelton128' 0WACentraliaMay 0553rd Shaner Invitational
7.12Mario Munguia125' 3 PRWACentraliaMay 12Evergreen 2A League Championships
8.11Nathen Beaver124' 11 PRWAWashougalMay 05Spudder Track & Field Classic
9.11Collin Whittaker123' 9.5 PRWAMark MorrisApr 19Woodland @ Mark Morris
10.12Dalton Njos123' 5 PRWAW F WestApr 28Panther Twilight
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Bailey Jones181' 4 PRWAHockinsonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Jordan Claridge168' 6 PRWABlack HillsApr 22Chehalis Activators Invitational
3.11Grant Pierce164' 10 PRWATumwaterApr 11WFW vs. Rochester & Tumwater
4.11Nathan Tofell163' 0 PRWAWashougalApr 21Kalama Twilight Invite
5.9Tyler Gilliland157' 8 PRWATumwaterMay 12Evergreen 2A League Championships
6.12Ryan P Peters155' 10 PRWABlack HillsApr 12Centralia, Black Hills @ Aberdeen
7.12Nathan Yahn153' 10 PRWACentraliaApr 12Centralia, Black Hills @ Aberdeen
8.11Ka'imi Henry153' 0 PRWAW F WestMar 25Lewis County Invitational
9.11Ryan M Peters151' 5 PRWABlack HillsMay 0553rd Shaner Invitational
10.11Nickolas Crawford151' 0 PRWAW F WestApr 14WOLFPACK Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Ethan Sterkel6' 4WAR A LongApr 182A GSHL R.A. Long/Hockinson @ Washougal
2.10Alexzander Bishop6' 2 PRWAWoodlandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Zachariah Vasilas6' 0WARidgefieldMay 192A District IV Championships
10Colby White6' 0 PRWAW F WestMay 192A District IV Championships
10Gerardo Sanchez Carpio6' 0 PRWARochesterMay 192A District IV Championships
9Trent Kibler6' 0 PRWATumwaterApr 14WOLFPACK Invitational
7.12Conner Bell5' 10 PRWARidgefieldMay 02GSHL League Meet
10Cameron Lawson5' 10 PRWAW F WestMar 25Lewis County Invitational
9.11Cory Davis5' 8WAW F WestApr 28Panther Twilight
10Reid Carlson5' 8 PRWAColumbia RiverMar 25Tiger Invite
9Judson Mansfield5' 8 PRWAWashougalMay 192A District IV Championships
View full rankings...
Pole Vault
1.11Tanner Lees13' 6 PRWAWashougalMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Evan Davidson12' 6 PRWAR A LongMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
12Brian Naillion12' 6 PRWAMark MorrisMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Dane Kitchens12' 3 PRWAMark MorrisApr 19Woodland @ Mark Morris
5.10Lafe Johnson12' 0 PRWAW F WestApr 26Centralia vs WF West
12Sean Marble12' 0 PRWAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
7.12Jayson Haury11' 6 PRWATumwaterApr 22Chehalis Activators Invitational
8.9Jaden Moore11' 0 PRWAWashougalMay 192A District IV Championships
9Scott Lees11' 0 PRWAWashougalApr 21Kalama Twilight Invite
10.11Brad Munson10' 6 PRWAColumbia RiverMay 122A GSHL Sub-District
View full rankings...
Long Jump
1.12Kyler Nygren23' 0.75 PRWABlack HillsMay 0553rd Shaner Invitational
2.12Ethan Sterkel21' 10WAR A LongMay 192A District IV Championships
3.12Jace Telloian21' 2.25 PRWATumwaterMay 0553rd Shaner Invitational
4.12Andrew McGaffey20' 3 PRWAColumbia RiverMay 192A District IV Championships
5.10Troy Yarter20' 2.5 PRWAW F WestApr 22Chehalis Activators Invitational
6.11Matthew Armstrong20' 0 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
7.12Conner Bell19' 9.75 PRWARidgefieldApr 28Panther Twilight
10Colby White19' 9.75 PRWAW F WestApr 14WOLFPACK Invitational
9.12Austin McLoughlin19' 9 PRWAWashougalMay 192A District IV Championships
10.11Jeshua Manwell19' 8WAAberdeenMay 192A District IV Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.10Bryan Tavera44' 2.5 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
2.12Conner Bell43' 7 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
3.9Nick Jenkins43' 0.5 PRWARidgefieldMay 192A District IV Championships
4.12Layne Pertzborn41' 11.75 PRWACentraliaMay 0553rd Shaner Invitational
5.9Isaac Hall41' 11.5 PRWAWoodlandMay 192A District IV Championships
6.10Troy Yarter41' 4 PRWAW F WestMay 192A District IV Championships
7.11Jeshua Manwell41' 3 PRWAAberdeenMay 0553rd Shaner Invitational
8.10Colby White40' 11.25 PRWAW F WestMay 0553rd Shaner Invitational
9.11Levi Sathre40' 8.25 PRWACentraliaMay 0553rd Shaner Invitational
10.12Jace Telloian40' 5 PRWATumwaterApr 26Black Hills vs Tumwater
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.9Trey Knight150' 7 PRWARidgefieldMar 11Centralia Hammer Meet
2.11Joshua Eiland144' 10 PRWACentraliaMay 21Centralia Hammer Meet
3.11Scott Bonagofski141' 6 PRWACentraliaJun 20Centralia Hammer Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.