Mens

100 MetersCompare top 10
1.10Dorien Simon10.60WALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
2.12Noland Wick10.61 (2.2)PRWANorth CentralMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.10Gage Bloomfeldt10.66PRWAKelsoApr 21Cotton Invitational
4.12Evan Mafilas10.71 (2.2)PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Zarrion Hill10.76PRWALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
6.10Jurrian Hering10.81WAGig HarborMay 20WCD/SWD - 3A Championships
7.12Elijah Jones10.82PRWASilasMay 20WCD/SWD - 3A Championships
12Cole Harrison10.82PRWAYelmMay 20WCD/SWD - 3A Championships
9.11Tony Pizzillo10.85 (2.2)WAShadle ParkMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Vinny Epefanio10.91PRWAShadle ParkMay 04GSL Meet #4- LC/Shadle/Ferris
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Evan Mafilas21.46 (2.4)PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Tony Pizzillo21.70 (2.4)WAShadle ParkMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.10Dorien Simon21.76 (3.5)WALakesMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Barrington Walker21.88 (3.5)PRWARainier BeachMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Noland Wick21.92 (3.5)PRWANorth CentralMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Cole Harrison22.00 (2.4)PRWAYelmMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Terrill Andrews22.05 (.8)PRWALakesMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Zack Davis22.09 (1.1)PRWAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Vinny Epefanio22.11PRWAShadle ParkApr 13GSL Meet #1 CV/Shadle/NC/Prep
10.12Elijah Jones22.20PRWASilasMay 13PCL League Championships Day 2
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Evan Mafilas47.92PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Barrington Walker48.31PRWARainier BeachMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Tony Pizzillo48.77WAShadle ParkMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Cass Elliott49.37WAWest SeattleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.11Mark Daniels49.47PRWANathan HaleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Cole Brundige49.48PRWABainbridgeMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
7.12Zack Davis49.51PRWAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.15-16Marcus Williams Jr49.56PRWATeam Blackout Elite TrackJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
9.12Terrill Andrews49.60PRWALakesMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
10.12Orin Johnson49.76PRWAEvergreen (Vancouver)May 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Devan Kirk1:52.65WAShorewoodJun 17Brooks PR Invitational
2.10Johan Correa1:54.73WAKennewickMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12William Laird1:55.50WAGarfieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Dante Paszkeicz1:55.98WAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12William Glick1:56.30WABonney LakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Antonio Garcilazo1:56.56PRWASouthridgeMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
7.11Tanner Stipic1:56.72PRWACapitalMay 20WCD/SWD - 3A Championships
8.11Sean Lewis1:57.54WAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.12Michael Gengo1:57.63PRWAJuanitaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
10.12Macauley Franks1:57.72PRWAShorecrestMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.12Hayden Dressel3:58.37PRWAMt SpokaneApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
2.12William Laird4:01.29PRWAGarfieldApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
3.10Bradley Peloquin4:09.57WAGig HarborApr 15Oregon Relays
4.12Carson Cohn4:11.62PRORLincolnApr 2253rd Annual Centennial Invitational
5.11Sam Johnson4:15.76PRWAMountain View (WA)Apr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
6.11Preston Glade4:16.16PRWAKamiakinApr 2232nd Annual Kiwanis Invitational
7.12Jack Shields4:17.25WAGig HarborApr 15Oregon Relays
8.11Nolan Carroll4:17.60PRWAGig HarborApr 15Oregon Relays
9.12Mohamed Isse4:18.96PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
10.10Erik Luu4:19.39PRWAShorecrestApr 15Oregon Relays
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11James Mwaura4:11.31WALincoln (Tacoma)Apr 22Bellevue Invitational
2.12Hayden Dressel4:15.94WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Matthew Park4:15.99PRWAEdmonds-WoodwayMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Aaron Leavens4:19.23PRWASnohomishMay 173A NW District 1 Championships - Day 1
5.10Bradley Peloquin4:19.32WAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12William Laird4:19.57WAGarfieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Jonah Franco4:20.96WAKamiakinMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.12Jack Shields4:21.45PRWAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.10Lucas Lacambra4:21.93WAEdmonds-WoodwayMay 173A NW District 1 Championships - Day 1
10.12Adrian Goodwin4:22.31PRWAJuanitaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.10Bradley Peloquin8:44.43WAGig HarborApr 15Oregon Relays
2.12Jack Shields8:54.04PRWAGig HarborApr 15Oregon Relays
3.12Leo Donlea8:54.43PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
4.12Carson Cohn8:56.75PRORLincolnMay 126A-1 PIL District Championship - Day 2
5.12Aaron Leavens8:57.47PRWASnohomishApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
6.11Jonah Franco9:02.82PRWAKamiakinApr 2232nd Annual Kiwanis Invitational
7.10Ryan Child9:03.63PRWAKamiakinApr 2232nd Annual Kiwanis Invitational
8.10Porter Grigg9:07.40WAKamiakinApr 2232nd Annual Kiwanis Invitational
9.10Jalen Javurek9:19.47PRORLincolnApr 15Oregon Relays
10.17-18Andrew Simon9:20.06WAKitsap Fliers Track and FieldJul 30USATF National Junior Olympic Championships
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11James Mwaura8:54.53WALincoln (Tacoma)Apr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
2.10Bradley Peloquin9:18.00WAGig HarborApr 29Shoreline Invitational (boys)
3.12Matthew Park9:18.16PRWAEdmonds-WoodwayMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
4.12Hayden Dressel9:26.06PRWAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.11Jonah Franco9:26.52PRWAKamiakinApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
6.12James Konugres9:26.92WABallardMay 12Metro Championships -Day 2
7.12Leo Donlea9:28.66PRWAIngrahamMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.10Ryan Child9:29.67WAKamiakinApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
9.12Kevin Mullin9:30.80PRWAArlingtonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
10.10George Cretu9:32.05PRWARedmondMay 123A Kingco Championships - Day 2
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Cody Miller14.37 (2.3)PRWABonney LakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Jurrian Hering14.65 (2.3)WAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11David Njeri14.72 (3.4)WASilasMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Darion Ralston14.73PRWAMt SpokaneMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
5.10Marcus Williams Jr14.76 (3.2)WALincoln (Tacoma)May 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Ethan Ellsworth14.80PRWASouthridgeMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
7.11Aaron Richardson14.92WAEdmonds-WoodwayMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
8.11Campbell Hudson14.94PRWAArlingtonMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
9.12Isaiah Carsten-Hill14.95PRWARogers (Spokane)Apr 27GSL Meet #3- Rogers/Shadle/Mt. Spo
10.12Tony Rhodes15.00PRWAMt SpokaneApr 27GSL Meet #3- Rogers/Shadle/Mt. Spo
12Elijah Edwards15.00 (3.4)PRWALynnwoodMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Cass Elliott37.11PRWAWest SeattleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Marcus Williams Jr38.23WALincoln (Tacoma)May 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11David Njeri38.43PRWASilasMay 20WCD/SWD - 3A Championships
4.12Zarrion Hill38.89PRWALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
5.11Jeremy Harju39.38PRWAEvergreen (Vancouver)May 20WCD/SWD - 3A Championships
6.12Cody Miller39.54PRWABonney LakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Mark Mikulak39.71PRWAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Mirai Okamura-culpepper39.90PRWARoosevelt (WA)May 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
9.11Aaron Richardson40.09WAEdmonds-WoodwayMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
10.10Parker Morgan40.31WAKamiakinMay 04KeHS, KaHS @ SHS
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Zarrion Hill
Aamaree Harrington
Terrill Andrews
Dorien Simon
42.29WALakesMay 20WCD/SWD - 3A Championships
2.Ryan King
Jurrian Hering
Marc Fletcher
Harrison Horwath
42.33WAGig HarborMay 20WCD/SWD - 3A Championships
3.Kieran McHenry
Quataveous Mason
Michael Stacy
Noland Wick
42.64WANorth CentralMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.Tony Pizzillo
Preston Parks
Kyle Cozza
Vinny Epefanio
42.80WAShadle ParkMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
5.Dominic Telemaque
DeAndre Sincere
Zion Archer
Hunter Stringer-Prince
42.87WACentral KitsapMay 20WCD/SWD - 3A Championships
6.Cole Harrison
Mason Harrison
Ethan Carpenter-Sustek
James Palmer
43.24WAYelmMay 20WCD/SWD - 3A Championships
7.Docker Davis
Spencer Barrera
Jacob White
Jared Mehring
43.29WAMt SpokaneMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
8.Relay Team43.45WAOak HarborMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
Relay Team43.45WAShorecrestMay 193A NW District 1 Championships - Day 2
10.Ronny Loomis
AJ Templeton
Austin Albertin
Keyshawn Owens
43.58WAKennewickMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Cole Brundige
Carlo Ruggiero
Carter Hall
Wyatt Longley
3:20.47WABainbridgeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Jacob White
Jacob Adams
Hayden Dressel
Spencer Barrera
3:23.25WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Malcolm Gulyard
Luke Zepeda
Liam Settle
Mark Daniels
3:23.31WANathan HaleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.AJ Templeton
Ronny Loomis
Johan Correa
Austin Albertin
3:23.94WAKennewickMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
5.Ethan Au
Zach Willis
Jason Turner
Tanner Stipic
3:24.00WACapitalMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.Evan Mafilas
Sean Lewis
Montineze Johnson
Chance Johnson
3:24.06WAO'DeaMay 12Metro Championships -Day 2
7.Justin Verniest
Tucker Gibbons
Ian Steuk
Zack Davis
3:24.84WAGig HarborMay 20WCD/SWD - 3A Championships
8.Miguel Cruz
Samuel Meisner
Jeremy Harju
Orin Johnson
3:25.40WAEvergreen (Vancouver)May 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.Colten Chelin
Benson Smith
Cameron Gutierrez
Jonah Franco
3:25.75WAKamiakinMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
10.Carson Lui
Kyle Nickum
Ben Visse
Oliver Ruo
3:25.89WARedmondMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Dillon Lionello61' 2.5PRWAMt SpokaneApr 15Pasco Invitational
2.12Ethan Tonder59' 0.25PRWAMountain View (WA)May 20WCD/SWD - 3A Championships
3.12Caleb Davis56' 11.5PRWABonney LakeApr 29Shoreline Invitational (boys)
4.12Colton Johnson56' 4PRWAKelsoApr 14Canby Invitational
5.12Brandin Porter55' 3PRWALincoln (Tacoma)Apr 27Bethel vs. Lincoln
6.12Ben Yokoyama54' 8.75PRWAStadiumMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Rock Gray52' 5WASpanaway LakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.11Scott Rickels52' 2PRWABishop BlanchetApr 27Ingraham, Blanchet, Seattle Prep, Franklin
9.12Wyatt Musser50' 8.25WAKamiakinApr 15Pasco Invitational
10.11Casey Stangel50' 4WANorth CentralMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Dillon Lionello176' 10PRWAMt SpokaneApr 2254th Annual Mooberry Relays
2.12Wyatt Musser176' 0WAKamiakinMar 30MCC Kamiakin, Walla Walla
3.12Harris Cutuk174' 6.5PRWALynnwoodApr 08Davis Invitational
4.12Colton Johnson167' 1PRWAKelsoMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Brandin Porter164' 11PRWALincoln (Tacoma)May 20WCD/SWD - 3A Championships
6.12Caleb Davis159' 8WABonney LakeApr 15Pasco Invitational
7.11Carl Brooks III158' 6.5WASilasApr 22Bellevue Invitational
8.11Caleb Johnson156' 1WAShadle ParkMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
9.12Chad Carlson152' 11PRWAGig HarborMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
10.11Joshua Dohring152' 4PRWASheltonMay 0553rd Shaner Invitational
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Sawyer Christopher216' 2PRUnattachedJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
2.11Gabriel Green186' 4WAArlingtonApr 15Pasco Invitational
3.12Ben Broselle183' 10WAFerndaleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Rock Gray179' 11PRWASpanaway LakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.11Cody Hall176' 3PRWASheltonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.11Bo Jensen172' 3WAMt SpokaneMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
7.12Mason Salley172' 2PRWACentral KitsapMay 20WCD/SWD - 3A Championships
8.12Ryder Johnson170' 8PRWAPeninsulaMay 20WCD/SWD - 3A Championships
9.12Ronny Loomis168' 4PRWAKennewickMay 133A/4A GSL/MCC Bi-District Championships
10.12Brandon Gockel166' 4WALake WashingtonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.17-18Jakobe' Ford7' 3.75PRWASPOKANE SPEED ACADEMYJun 18USATF Inland Northwest Association Junior Olympic Championships
2.11Hampus (Carl) Carlens6' 8PRWAMercer IslandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Elijah Jackson6' 6PRWAChief SealthMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
12Tarique Zimmerman6' 6WAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
12Garrett Davies6' 6PRWAMountain View (WA)May 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
6.12Phalon Maddox6' 4PRWAMt SpokaneMay 04GSL Meet #4- Mt. Spo/NC/Mead
11Rashawn Lemery-Spencer6' 4WANorth CentralMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
12Peter Jones6' 4WAO'DeaMar 23Ingraham, O'Dea/Holy Names, Lakeside
12Taylor Devries6' 4WASnohomishMar 25Ray Cockrum Relays
11Donovan Fenwick6' 4WANorth ThurstonMar 15South Sound Jamboree
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Cade Neumann15' 1PRWAMt SpokaneMay 04GSL Meet #4- Mt. Spo/NC/Mead
2.12Joe Gale15' 0PRWASouthridgeApr 27MCC Pasco @ Southridge
12Cody Simon15' 0PRWASheltonMay 11SSC Championships - Day 1
4.11Lukas Weinbach14' 11.25PRUnattachedJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
5.12Alexander Hamilton14' 6WABellevueMar 30Bellevue vs. Liberty
12Docker Davis14' 6PRWAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Jeffrey Hanlon14' 3PRWASqualicumMay 12Wesco 3A South - Day 2
8.12Cyrus Marshall14' 0PRWAMeadowdaleApr 222017 NIKE Eason Invitational
12Jared Mehring14' 0PRWAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
12Zack Thomas14' 0WASnohomishApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.17-18Jakobe' Ford24' 6 (.4)PRWASPOKANE SPEED ACADEMYJul 30USATF National Junior Olympic Championships
2.11Jacob White23' 3WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Elijah Jackson22' 10.75 (2.8)WAChief SealthMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11Timothy Fisher22' 8PRWACapitalMay 0553rd Shaner Invitational
5.12Elijah Jones22' 5.25WASilasMay 13PCL League Championships Day 2
6.10Maleke Pate22' 4 (1.7)PRWAMt TahomaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.12Keyshawn Owens22' 3.5PRWAKennewickMay 04KeHS, KaHS @ SHS
8.11Sadath Aboudou21' 11.75WAShorecrestMay 04Mukilteo vs. Shoreline @ Shoreline Stadium
9.12Emmanuel Kuku21' 10PRWAKennewickApr 13Non-Pasco Invite: KeHS & SHS
10.11Zion Archer21' 9.5 (1.4)WACentral KitsapMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.17-18Jakobe' Ford51' 7.75 (2.7)PRWASPOKANE SPEED ACADEMYJul 30USATF National Junior Olympic Championships
2.11David Njeri48' 2PRWASilasMay 20WCD/SWD - 3A Championships
3.12Jeremiah Stone48' 1.5 (2.4)PRUnattachedJun 03Great Southwest Classic
4.17-18Jaylen Taylor47' 7.75 (4.5)PRWAFlying AJsJul 30USATF National Junior Olympic Championships
5.17-18Donovan Henderson46' 7.5 (1.0)PRWAFlying AJsJun 25USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Championships
6.11Jacob White45' 7 (-2.0)WAMt SpokaneMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
7.11Zion Archer45' 6.5 (-.7)WACentral KitsapMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.12Tarique Zimmerman45' 3.5 (-1.9)WAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
9.11Alex Dangtuw45' 1PRWALakesApr 27Bonney Lake @ Lakes
10.10Spencer Barrera44' 11.25WAMt SpokaneApr 15Pasco Invitational
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 3
1.12Angus Beaton162' 1.25PRWACapitalApr 15Oregon Relays
2.11Joseph Kirk-Woodbury119' 5WAWest SeattleJun 10Centralia Hammer Meet
3.11Paden Riske104' 5PRWACapitalMar 11Centralia Hammer Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.