Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Evan Mafilas10.71 PR (2.2)WAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Cody Wilson10.95 PR (2.2)WALake WashingtonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Isaiah Ifanse11.04 PRWABellevueMay 04Lake Washington Liberty Sammamish @ Bellevue
4.12Barrington Walker11.10 PRWARainier BeachApr 29Bill Harris Invitational
11David Pritchard11.10 PRWAEastside CatholicMar 30N.Hale Franklin Eastside W. Seattle
6.12Joshua Delgado11.15WAIngrahamMay 04Ingraham, Seattle Prep, West Seattle
7.10Andrew Fowler11.17 PR (.8)WABellevueMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
8.11Mark Daniels11.20 PRWANathan HaleApr 20N.Hale Cleveland Lakeside
9.11Langston Barlow11.22 PRWANathan HaleMay 04N.Hale, Ballard, Blanchet
10.12Mohamud Mohamud11.25WARooseveltMar 16Nathan Hale Jamboree
View full rankings...
200 Meters
1.12Evan Mafilas21.46 PR (2.4)WAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Barrington Walker21.88 PR (3.5)WARainier BeachMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Jack Richmond22.35 PR (1.1)WABellevueMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.11David Pritchard22.50 PRWAEastside CatholicApr 27Bainbridge / Eastside / Cleveland
5.12Joshua Delgado22.69WAIngrahamMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Cole Brundige22.78 PRWABainbridgeMar 30Bainbridge / Lakeside / Blanchet
7.10Ryan Greenwalt22.86 PRWAJuanitaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.10Jamaica Aytch22.95 PRWAGarfieldMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
9.12Oliver Ruo23.06 PRWARedmondMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
10.11Isaiah Ifanse23.15 PRWABellevueMay 103A Kingco Championships - Day 1
View full rankings...
400 Meters
1.12Evan Mafilas47.92 PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Barrington Walker48.31 PRWARainier BeachMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Cass Elliott49.37WAWest SeattleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
4.11Mark Daniels49.47 PRWANathan HaleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.12Cole Brundige49.48 PRWABainbridgeMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Wyatt Longley49.79WABainbridgeMay 12Metro Championships -Day 2
7.11Jack Richmond50.29WABellevueApr 29Shoreline Invitational (boys)
8.12Oliver Ruo50.41 PRWARedmondMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
9.12Antonio Martorano51.31 PRWABallardMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
10.10Jibril Abdulalim51.34 PRWACleveland (WA)Apr 29Bill Harris Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12William Laird1:55.50WAGarfieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Dante Paszkeicz1:55.98 PRWAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.11Sean Lewis1:57.54 PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
4.12Michael Gengo1:57.63 PRWAJuanitaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.12Thomas Hinds1:58.59 PRWARooseveltMay 12Metro Championships -Day 2
6.11James Brennan1:58.69 PRWASeattle PrepMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
7.10Carlo Ruggiero1:58.71 PRWABainbridgeMay 10Metro Championships-Day 1
8.11Mark Daniels1:58.81 PRWANathan HaleApr 29Shoreline Invitational (boys)
9.11Isaac Mohn1:58.97 PRWAO'DeaMay 12Metro Championships -Day 2
10.11Carter Blunden1:59.24 PRWAInterlakeMay 123A Kingco Championships - Day 2
View full rankings...
1500 Meters
1.12William Laird4:01.29 PRWAGarfieldApr 28Nike/Jesuit Twilight Relays
2.12Mohamed Isse4:18.96 PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
3.11Cass Elliott4:42.84 PRUnattachedJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.12William Laird4:19.57WAGarfieldMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Adrian Goodwin4:22.31 PRWAJuanitaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
3.12Thomas Hinds4:22.46 PRWARooseveltMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
4.10George Cretu4:22.55 PRWARedmondMay 103A Kingco Championships - Day 1
5.11Isaac Mohn4:22.56 PRWAO'DeaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12James Konugres4:22.94WABallardApr 222017 NIKE Eason Invitational
7.12Jack Bylund4:24.10 PRWARooseveltMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.11Dante Paszkeicz4:25.19 PRWAInterlakeApr 22Bellevue Invitational
9.12Leo Donlea4:27.59 PRWAIngrahamMay 10Metro Championships-Day 1
10.11Kyle Nickum4:28.06 PRWARedmondApr 28Brooks/Liberty Distance Twilight
View full rankings...
3000 Meters
1.12Leo Donlea8:54.43 PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
2.9Bowen Snell10:07.69 PRWAIngrahamApr 15Oregon Relays
View full rankings...
3200 Meters
1.12James Konugres9:26.92WABallardMay 12Metro Championships -Day 2
2.12Leo Donlea9:28.66 PRWAIngrahamMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.10George Cretu9:32.05 PRWARedmondMay 123A Kingco Championships - Day 2
4.12Adrian Goodwin9:32.15 PRWAJuanitaMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
5.12Max Randal9:38.02 PRWARedmondMay 123A Kingco Championships - Day 2
6.10Sebastian Belkin9:38.04 PRWABainbridgeApr 29Shoreline Invitational (boys)
7.12Nate Benson9:38.85 PRWAMercer IslandMay 123A Kingco Championships - Day 2
8.11Isaac Mohn9:41.37 PRWAO'DeaApr 29Shoreline Invitational (boys)
9.12Henry Milodragovich9:42.68 PRWAGarfieldMay 12Metro Championships -Day 2
10.12Jack Killalea9:44.74 PRWASeattle PrepMay 12Metro Championships -Day 2
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Mark Mikulak15.09 PRWAInterlakeMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
2.11Cass Elliott15.19 PRWAWest SeattleMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
3.12Quinton Lewis15.23 PRWAO'DeaMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
4.12Jeremiah Stone15.36 (1.2)WABishop BlanchetApr 08Arcadia Invitational (Fri/Sat)
5.11Savion Jenkins15.54 PRWASeattle PrepMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.10Christopher Frost15.75 PRWABishop BlanchetMay 04N.Hale, Ballard, Blanchet
7.12Rory Hayashi15.83 PRWARooseveltMay 10Metro Championships-Day 1
8.11Santiago Varela15.87 PRWAJuanitaMay 103A Kingco Championships - Day 1
12Abdulahi Ali15.87 PRWAWest SeattleMay 12Metro Championships -Day 2
12Mirai Okamura-culpepper15.87 PRWARooseveltMay 04CSHS, Roosevelt, Eastside
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Cass Elliott37.11 PRWAWest SeattleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Mark Mikulak39.71 PRWAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Mirai Okamura-culpepper39.90 PRWARooseveltMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
4.12Quinton Lewis40.68 PRWAO'DeaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.11Luke Zepeda41.26 PRWANathan HaleApr 27N.Hale, O'Dea/HNA ,Ballard
6.12Kegan Wilks41.31 PRWAJuanitaMay 123A Kingco Championships - Day 2
7.11Ryan Graue41.87 PRWAEastside CatholicMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.12Zeyan Butt41.95WARedmondApr 22Viking Classic
9.11Royce Kelly42.06 PRWARainier BeachApr 06R. Beach Ballard Cleveland O'Dea/HNA at SEAC
10.11Hampus (Carl) Carlens42.13 PRWAMercer IslandMay 103A Kingco Championships - Day 1
View full rankings...
4x100 Relay
1.Jeff Young
Jet Yinn
Samuel Showalter
Cody Wilson
43.75WALake WashingtonMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
2.Isaiah Ifanse
Andrew Fowler
Stiles Satterlee
Joseph Echigoshima
43.89WABellevueMay 04Lake Washington Liberty Sammamish @ Bellevue
3.Lionel Tukei
Barrington Walker
Montae Alderman
Dajaun Gamble
44.12WARainier BeachMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
4.Aaron Small
Mirai Okamura-culpepper
Charlie Funk
Mohamud Mohamud
44.22WARooseveltMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.Idris Abdul-Alim
Ryan Asuncion
Keshawn Cowles
Andre Brewer
44.33WAFranklinMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.Mark Daniels
Luke Zepeda
Langston Barlow
Paul Tamura
44.48WANathan HaleMay 04N.Hale, Ballard, Blanchet
7.Christopher Yee
Andy Bliss
Jeffrey Leung
Colin Farrel
44.53WAMercer IslandMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.Conor Moore
Dylan Murphy
Christopher Frost
Carter Custer
44.56WABishop BlanchetMay 12Metro Championships -Day 2
9.Mark Mikulak
Tegran Kasparov
Jacob Tea
Matthew Solomon
44.58WAInterlakeMay 123A Kingco Championships - Day 2
10.Sam Rice
Ryan Greenwalt
Gavin Casebier
Dean Sise
44.83WAJuanitaApr 13Lake Washington/Redmond @ Juanita
Joshua Andrade
Michael Ulrich
Rodrick Nicholas
Joshua Delgado
44.83WAIngrahamMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
View full rankings...
4x400 Relay
1.Cole Brundige
Carlo Ruggiero
Carter Hall
Wyatt Longley
3:20.47WABainbridgeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.Malcolm Gulyard
Luke Zepeda
Liam Settle
Mark Daniels
3:23.31WANathan HaleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.Evan Mafilas
Sean Lewis
Montineze Johnson
Chance Johnson
3:24.06WAO'DeaMay 12Metro Championships -Day 2
4.Carson Lui
Kyle Nickum
Ben Visse
Oliver Ruo
3:25.89WARedmondMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.Jack Bylund
Thomas Hinds
Mohamud Mohamud
Ross Branch
3:29.39WARooseveltMay 12Metro Championships -Day 2
6.Matthew Solomon
Carter Blunden
Ashray Silwal
Dante Paszkeicz
3:29.46WAInterlakeMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
7.Scott Glickman
Ryan Greenwalt
Jacky Chen
Michael Gengo
3:30.19WAJuanitaMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
8.Mark Phillips
Jibril Abdulalim
Alex Taylor
Tyson Billingsley
3:30.36WACleveland (WA)May 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
9.Benjamin Galindo Navarro
Eli Dever
Quinn Floyd
Corin Matt
3:31.99WASeattle PrepMay 12Metro Championships -Day 2
10.Nick Jebousek
Matt Martin
Dylan Murphy
Carter Custer
3:33.02WABishop BlanchetMay 12Metro Championships -Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Scott Rickels52' 2 PRWABishop BlanchetApr 27Ingraham, Blanchet, Seattle Prep, Franklin
2.11Myles Klingler48' 0 PRWAO'DeaMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Teddy Cosgrove47' 9.5 PRWANathan HaleApr 06N.Hale Roosevelt Blanchet
4.11Reed Conder47' 7.25 PRWANathan HaleMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.11Joao Nascimento47' 4.5 PRWAJuanitaApr 27Juanita @ Bellevue
6.12Andy Bliss47' 2.5 PRWAMercer IslandMay 103A Kingco Championships - Day 1
7.11Griffin Korican46' 7 PRWAO'DeaMay 10Metro Championships-Day 1
8.12Caden Snodgrass44' 8WAWest SeattleApr 20R. Beach Franklin W. Seattle at SEAC
9.12Dean Sise44' 7.75 PRWAJuanitaMay 103A Kingco Championships - Day 1
10.11Joseph Kirk-Woodbury44' 1WAWest SeattleMay 10Metro Championships-Day 1
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Scott Rickels144' 10 PRWABishop BlanchetApr 27Ingraham, Blanchet, Seattle Prep, Franklin
2.12Caden Snodgrass142' 9 PRWAWest SeattleMay 04Ingraham, Seattle Prep, West Seattle
3.12Teddy Cosgrove140' 6WANathan HaleApr 27N.Hale, O'Dea/HNA ,Ballard
4.12Ben Maier139' 6 PRWARedmondMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
5.12Christopher Lefau138' 8 PRWAEastside CatholicMar 30N.Hale Franklin Eastside W. Seattle
6.11Joseph Kirk-Woodbury135' 10 PRWAWest SeattleMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
7.12Jonas Nelson133' 5 PRWANathan HaleMay 04N.Hale, Ballard, Blanchet
8.11Gavin Dixon132' 1.5 PRWARooseveltApr 27R. Beach Garfield Roosevelt at Rainier Beach
9.11Jacob Smith130' 2 PRWALake WashingtonMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
10.12Talon Davis129' 6WAEastside CatholicMar 25Kent-Meridian Invite
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Brandon Gockel166' 4WALake WashingtonMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.10Brady Gockel164' 1 PRWALake WashingtonApr 29Shoreline Invitational (boys)
3.12Quinn Martinez162' 8 PRWABellevueMay 04Lake Washington Liberty Sammamish @ Bellevue
4.11Jack Ellis161' 7 PRWARedmondMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.12Bryce Hill-Settelmeyer155' 5 PRWABainbridgeMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.11Cass Elliott151' 0WAWest SeattleApr 222017 NIKE Eason Invitational
7.10Joe Tabisola150' 4 PRWABainbridgeMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
8.12Bennett Dondoyano145' 0WALakeside (Seattle)Apr 29Shoreline Invitational (boys)
9.11Gavin Casebier142' 10 PRWAJuanitaApr 13Lake Washington/Redmond @ Juanita
10.12Nick Miller142' 6WARedmondMay 123A Kingco Championships - Day 2
View full rankings...
High Jump
1.11Hampus (Carl) Carlens6' 8 PRWAMercer IslandMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.12Tarique Zimmerman6' 6 PRWAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
11Elijah Jackson6' 6 PRWAChief SealthMay 203A and 4A District II Track Meet -Day 2
4.12Peter Jones6' 4WAO'DeaMar 23Ingraham, O'Dea/Holy Names, Lakeside
5.12Naji Ibrahim6' 2 PRWAFranklinApr 20R. Beach Franklin W. Seattle at SEAC
11Jack Thomson6' 2 PRWARedmondMar 30Redmond @ Juanita
7.12Josh Hobson6' 0 PRWABellevueMay 123A Kingco Championships - Day 2
11Jeff Young6' 0 PRWALake WashingtonMar 30Sammamish @ Lake Washington
9.11Santiago Varela5' 10WAJuanitaApr 222017 NIKE Eason Invitational
11Sean Miller5' 10 PRWALake WashingtonMay 123A Kingco Championships - Day 2
11Omahre Gratton5' 10 PRWALakeside (Seattle)Apr 06N.Hale Roosevelt Blanchet
12Thomas Stowers5' 10WAO'DeaMar 30C.Sealth Garfield O'Dea/HNA
View full rankings...
Pole Vault
1.12Alexander Hamilton14' 6WABellevueMar 30Bellevue vs. Liberty
2.12Theron Baker13' 9 PRWABallardApr 222017 NIKE Eason Invitational
3.12Barnabas Sirak13' 6 PRWABishop BlanchetMay 10Metro Championships-Day 1
11Christian Williams13' 6 PRWANathan HaleMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
5.12Oliver DePina13' 0 PRWAO'DeaMay 10Metro Championships-Day 1
6.12Will Shaw12' 6 PRWANathan HaleMay 10Metro Championships-Day 1
7.11Cass Elliott12' 5.5 PRUnattachedJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
8.11Milo Malkoski12' 0WAO'DeaMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
11Bo Baird12' 0WABainbridgeApr 12Bainbridge / Seattle Prep / O'Dea / Holy Names
10.11Chad Cohen11' 6WABallardMar 30Ingraham, Ballard, Cleveland
10Sam Griffin11' 6 PRWABellevueMar 30Bellevue vs. Liberty
10Micah Patrick11' 6 PRWALake WashingtonMay 04Lake Washington Liberty Sammamish @ Bellevue
10Dominic Flack11' 6 PRWAO'DeaApr 27N.Hale, O'Dea/HNA ,Ballard
View full rankings...
Long Jump
1.11Elijah Jackson22' 10.75 PR (2.8)WAChief SealthMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
2.11Cass Elliott21' 7.75 PRUnattachedJul 09USATF Region 13 Junior Olympic Championships
3.12Dean Sise21' 6.25 PRWAJuanitaApr 27Juanita @ Bellevue
4.10Ryan Greenwalt21' 4.5 PRWAJuanitaMay 103A Kingco Championships - Day 1
5.12Ben Nachmanson21' 4 PRWARedmondMay 103A Kingco Championships - Day 1
6.11Quinn Floyd21' 0.5 PRWASeattle PrepMay 12Metro Championships -Day 2
7.10Christopher Frost20' 11.25 PRWABishop BlanchetMay 12Metro Championships -Day 2
8.12Alvon Brown20' 10.75WARooseveltApr 27R. Beach Garfield Roosevelt at Rainier Beach
9.12Montineze Johnson20' 10 PRWAO'DeaApr 15Ocean View Small Schools Invitational
10.12Josh Hobson20' 9 PRWABellevueMar 23Bellevue @ Mercer Island
View full rankings...
Triple Jump
1.12Jeremiah Stone48' 1.5 PR (2.4)UnattachedJun 03Great Southwest Classic
2.12Tarique Zimmerman45' 3.5 PR (-1.9)WAInterlakeMay 27WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet
3.12Montineze Johnson44' 8.25 PRWAO'DeaMay 10Metro Championships-Day 1
4.11Elijah Jackson44' 5.25 PRWAChief SealthMay 10Metro Championships-Day 1
5.11Hampus (Carl) Carlens43' 9.5 PRWAMercer IslandMay 193A and 4A District II Track Meet Day1
6.12Alvon Brown43' 3.5 PRWARooseveltApr 29Shoreline Invitational (boys)
7.11Quinn Floyd42' 0 PRWASeattle PrepMar 30R. Beach S. Prep Roosevelt at SEAC
8.12Ashray Silwal41' 3.25 PRWAInterlakeMay 123A Kingco Championships - Day 2
9.12Josh Hobson41' 2.25 PRWABellevueMar 23Bellevue @ Mercer Island
10.11Christian Williams40' 8.25 PRWANathan HaleApr 27N.Hale, O'Dea/HNA ,Ballard
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Joseph Kirk-Woodbury119' 5 PRWAWest SeattleJun 10Centralia Hammer Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.