Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.15-16Chris Brown10.91 PRILCentral Illinois Track TeamJul 09USATF Region 7 Junior Olympic Championships
2.8Max Rivera11.61 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
3.8Trent Moma11.64c PRILMeridianApr 20WLMS
8Braden Wickline11.64c PRILSangamon ValleyApr 20WLMS
5.7Robert Buford11.68 PRILJ.W. EaterMay 13IESA Sectional 37
6.8Sam Jackson11.78 PRILGrangerMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
7.8Micah Senior11.79 PRILEurekaApr 15Tom Smith Invitational
8.8Gavin Coplea11.80 PRILPaxton-Buckley-LodaMay 13IESA Sectional 37
8Trey Urwiler11.80 PRILRotoloMay 05Fox River Prairie Conference
10.8Robert Calhoun11.87 PRILBarrington-Station CampusApr 29Suburban Middle School Conference
View full rankings...
200 Meters
1.15-16Chris Brown22.64 PRILCentral Illinois Track TeamJul 09USATF Region 7 Junior Olympic Championships
2.7Robert Buford23.45 PRILJ.W. EaterApr 10JW Eater JHS April 10
3.8Jeremiah Hamilton23.84 PRILUrbanaMay 13IESA Sectional 37
4.8Braden Wickline23.84c PRILSangamon ValleyApr 20WLMS
5.8Baryon Whitley23.94c PRILLincoln (East St. Louis)May 062017 Franklin Falcon Invite
6.8Max Rivera24.08 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
7.8Matthew Czerwinski24.09 PRILWaucondaApr 29Suburban Middle School Conference
8.8Robert Calhoun24.22 PRILBarrington-Station CampusApr 29Suburban Middle School Conference
9.8Cameron Waugh24.24c PRILGillespieApr 18Gpie/Cville/GF/NM
10.8Bryan Smith24.25 PRILBarrington-Prairie CampusApr 29Suburban Middle School Conference
View full rankings...
400 Meters
1.8Isaiah Smith54.16 PRILFischer (Aurora)May 16City of Lights MS
2.13-14Nehemiah Ray54.38ILPacesetters IIJul 152017 Track and Field Season Finale
3.8Aden Sears54.39 PRILEurekaMay 01Woodford County
4.8Jason Belloli54.94 PRILGeneva NorthMay 05Fox River Prairie Conference
5.8Briar Friday55.64c PRILWest PrairieMay 02Nauvoo-Colusa JH (5-2)
6.8Ivan Martinez55.65 PRILStratfordMay 23IPAC Track & Field Championships
7.7Savion Little55.69ILJewelMay 16City of Lights MS
8.8Micah Senior55.72 PRILEurekaApr 15Tom Smith Invitational
9.8Dillion Rule55.86 PRILMillstadtMay 04SIJHSAA Class L Region 3 Track Meet
10.8Brandon Rossmiller56.04c PRILCentral (Camp Point)Apr 10Central HS
View full rankings...
800 Meters
1.8Jason Belloli2:12.04 PRILGeneva NorthMay 05Fox River Prairie Conference
2.8Kai Montelongo2:13.37 PRILWestvilleMay 13IESA Sectional 37
3.8Luke Flesner2:13.4h PRILOur Savior's Lutheran (Springfield)May 13Lutheran State Qualifier
4.8Christopher Cherry2:13.8h PRILTaylorvilleApr 12Taylorville/ OLOL Decatur
5.8Zach Thompson2:13.90 PRILJewelMay 16City of Lights MS
6.8Luke Sokolowski2:14.35 PRILMonticelloMay 13IESA Sectional 37
7.8Tim Archibald2:14.48 PRILGeneva SouthMay 05Fox River Prairie Conference
8.8Jesse Knuckles2:14.62 PRILWoodlandApr 15Ross Gantt Invitational
9.8Oskar Jedynak2:14.99 PRILHawthorn SouthApr 29Suburban Middle School Conference
10.7Josh Hoffmann2:16.2h PRILTrinity Lutheran (Bloomington)May 13Lutheran State Qualifier
View full rankings...
1600 Meters
1.8Christopher Cherry4:46.8h PRILTaylorvilleMay 062017 Franklin Falcon Invite
2.8Jonathon Archer4:53.07 PRILSt. Benedict ElementaryJun 02Magis Miles
3.7Joseph Tennyson4:54.02 PRILKennedyMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
4.8Ben Calusinski4:54.81 PRILGeneva SouthMay 05Fox River Prairie Conference
5.8Oskar Jedynak4:56.15 PRILHawthorn SouthApr 29Suburban Middle School Conference
6.8Hunter Roedell4:56.98 PRILGermantown HillsMay 01Woodford County
7.8Matt Hargrave4:57.20 PRILBarrington-Prairie CampusApr 29Suburban Middle School Conference
8.8Cole Suplee4:58.27 PRILStillMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
9.8Vasant Fong4:58.33 PRILGordon GregoryMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
10.7Ryder James4:59.10 PRILPaxton-Buckley-LodaMay 13IESA Sectional 37
View full rankings...
110m Hurdles - 30"
1.7Robert Buford15.44c PRILJ.W. EaterMay 062017 Franklin Falcon Invite
2.8Joseph Derhake15.64c PRILAuburn at DivernonMay 062017 Franklin Falcon Invite
3.8Brandon Rossmiller15.94c PRILCentral (Camp Point)May 06Carthage Sectional
4.8Brady Rupert16.04c PRILQuincyApr 22Springfield Washington Warrior Invite
5.8Christopher Maridis16.34 PRILThompsonMay 05Fox River Prairie Conference
6.8Zach Harrison16.44 PRILGeneva SouthMay 05Fox River Prairie Conference
7.8Matthew Geltmacher16.84c PRILWest PrairieMay 06Carthage Sectional
8Demario Edwards Jr.16.84c PRILMason-ClarkMay 062017 Franklin Falcon Invite
9.8Brandon Hipsher16.94c PRILNorth MacMay 062017 Franklin Falcon Invite
10.8Dwayne Winking17.04cILWest PrairieMay 06Carthage Sectional
View full rankings...
4x100 Relay
1.Chris Brown
Hayden Graham
Kolton Knuffman
Holden Miller
46.66ILMonticelloMay 13IESA Sectional 37
2.Jeremiah Hamilton
Daniel Mboyo
Caelan Webb
Sean Longdon
47.39ILUrbanaMay 13IESA Sectional 37
3.Xavier Mix
Ronald Mckinnley
Lintez Simmons
Demonie White
47.44cILMason-ClarkMay 062017 Franklin Falcon Invite
4.Nathan Goodman
Bryan Smith
Ryan Smith
Matt Hargrave
47.80ILBarrington-Prairie CampusApr 29Suburban Middle School Conference
5.Sean Clinton
Justin Starks
Max Rivera
Srikant Lokesh
48.04ILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
6.8Denhim Betney
Julliane Pamfilo
Brandon Smiley
Tyler Szabo
48.27ILJay StreamMay 23IPAC Track & Field Championships
7.Javonte Rucker
Andrew Jordan
Gavin Thompson
Samson Zander
48.50ILMonroe (Wheaton)May 23IPAC Track & Field Championships
8.Kavontay Samelton
Kegan Bratton
Tim Johnson
Patrian Carter
48.59ILAltonApr 08Indian Invite
9.Jake Carter
CJ Frensko
Anthony Ribes
Cameron Waugh
48.89ILGillespieApr 08Indian Invite
10.Demtric Ryan
Jamal Moton
Tesfa McKinley
Kyrous Batee
48.94cILLincoln (East St. Louis)May 062017 Franklin Falcon Invite
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:36.99ILJefferson (Champaign)Apr 10JW Eater JHS April 10
2.Aden Sears
Colby Blunier
Nathaniel Leman
Micah Senior
1:39.24ILEurekaMay 01Woodford County
3.Montrez Holloway
Baryon Whitley
Travaighn Gathing
Keontez Lewis
1:40.0hILLincoln (East St. Louis)May 062017 Franklin Falcon Invite
4.Relay Team1:41.7hILGlenwoodApr 25Taylorville/Chatham Glenwood/Vision Way
5.Ethan Bridges
Christopher Maridis
Robert Schertz
Josh Bridges
1:41.90ILThompsonMay 05Fox River Prairie Conference
6.Adri Malushi
Ryan Kelly
Riley Johnson
Tajh Morgan
1:42.69ILStillMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
7.Clayton Dierking
Noah Garner
Paul Garrett
Dylan Murray
1:42.71ILSouthwesternApr 24Macoupin County Track Meet
8.Blake Charles
A'Tejon Lee
Michael Ortega
Ben Parker
1:43.0hILWashington (Springfield)Apr 22Springfield Washington Warrior Invite
9.Relay Team1:43.10ILJ.W. EaterApr 10JW Eater JHS April 10
10.Siddant Panse
Alex Cleveland
Sam Jackson
jj Barker
1:43.36ILGrangerMay 16City of Lights MS
View full rankings...
4x400 Relay
1.Montrez Holloway
Baryon Whitley
Demario Smith
Keontez Lewis
3:51.4hILLincoln (East St. Louis)May 062017 Franklin Falcon Invite
2.Jayden McCulskie
Veasna Schwingle
Cade Miller
Michael Marrs
3:53.50ILSandwichApr 25Sycamore MS TRI
3.Savion Little
Seth Kunio
Zach Thompson
Elijah Hardersen
3:54.74ILJewelMay 16City of Lights MS
4.Awstace Grauer
Aidan Laughery
Isaiah Chatman
Nathan Kallal
3:55.10ILG.C.M.S.May 13IESA Sectional 37
5.Bryan Smith
Matt Hargrave
Ryan Smith
Joey Gurskis
3:55.88ILBarrington-Prairie CampusApr 15Ross Gantt Invitational
6.Briar Friday
Matthew Geltmacher
Dwayne Winking
Braxton Dunn
3:56.3hILWest PrairieMay 02Nauvoo-Colusa JH (5-2)
7.Ethan Pekkarinen
Cole Suplee
Bilal Abrar
David Zdravev
3:56.53ILStillMay 16City of Lights MS
8.Ronald Mckinnley
Xavier Mix
Lintez Simmons
Demonie White
3:57.8hILMason-ClarkMay 062017 Franklin Falcon Invite
9.Colby Blunier
Nathaniel Leman
Aden Sears
Micah Senior
3:59.13ILEurekaMay 01Woodford County
10.Tim Johnson
Gage Bell
Aaron White
Kegan Bratton
3:59.18ILAltonApr 08Indian Invite
View full rankings...
Shot Put - 4kg
1.8Hunter Matuch46' 6.5 PRILHawthorn NorthApr 29Suburban Middle School Conference
2.8Conner Durham46' 3 PRILThomas Jefferson (Decatur)Apr 04Taylorville/Stephen Decatur/Decatur Jefferson
3.8Regan Weaver45' 10 PRILWest PrairieApr 11Bobcat Relays
4.8Devin Hale44' 3 PRILWashington (Springfield)May 062017 Franklin Falcon Invite
5.8Bryce Bishop42' 9 PRILGermantown HillsMay 01Woodford County
6.8Jaron Pinkerton42' 5 PRILLeRoyApr 08Corpus Christi Invite
7.8Jonathon Gibleon41' 11 PRILQuincyApr 20Unity Invite
8Jose Vasquez41' 11 PRILLowpoint-WashburnMay 01Woodford County
9.8Jose Mejia41' 8 PRILWredlingMay 05Fox River Prairie Conference
10.8Ethan Trimm40' 8 PRILSouthwesternApr 24Macoupin County Track Meet
View full rankings...
Discus - 1kg
1.8Regan Weaver142' 9 PRILWest PrairieMay 06Carthage Sectional
2.8Jacob Hewitt141' 10 PRILSouthwesternApr 24Macoupin County Track Meet
3.8Conner Durham138' 7 PRILThomas Jefferson (Decatur)Apr 22Epiphany Invite
4.13-14Marcus Mittelstadt137' 6.5 PRILLake Villa BoasJul 30USATF National Junior Olympic Championships
5.8Jake Carter133' 1 PRILGillespieApr 18Gpie/Cville/GF/NM
6.8David Kolev126' 11 PRILKaneland HarterMay 05Fox River Prairie Conference
7.8Lincoln Gooding124' 9 PRILCarthageMay 06Carthage Sectional
8.8Joab Tobin124' 8 PRILAltonApr 08Indian Invite
9.8Alec Rode120' 0 PRILThompsonMay 05Fox River Prairie Conference
10.8Drew Gvillo118' 9 PRILBunker HillMar 28Bunker Hill/Staunton/Mt. Olive at Carlinville
View full rankings...
High Jump
1.8Aden Sears6' 0 PRILEurekaApr 15Tom Smith Invitational
2.8Gavin Coplea5' 10 PRILPaxton-Buckley-LodaMay 13IESA Sectional 37
3.13-14Evan Lowder5' 9ILCentral Illinois Track TeamJul 09USATF Region 7 Junior Olympic Championships
4.8Henry Kling5' 8 PRILOur Savior's Lutheran (Springfield)May 13Lutheran State Qualifier
8Drew Rhodes5' 8 PRILHamiltonApr 04Nauvoo-Colusa JH (4-4)
8Jayden McCulskie5' 8 PRILSandwichApr 25Sycamore MS TRI
8Curtis Shoaf5' 8 PRILMahomet-SeymourMay 13IESA Sectional 37
8Dre' Scott5' 8 PRILPinckneyvilleApr 21JSWEC Track and Field Meet
8Tajh Morgan5' 8 PRILStillMay 16City of Lights MS
10.8Stephen Gleason5' 7 PRILWilliamsvilleApr 15JH Sangamon County Meet
View full rankings...
Long Jump
1.7Robert Buford19' 7 PRILJ.W. EaterApr 10JW Eater JHS April 10
2.8Joseph Derhake19' 3 PRILAuburn at DivernonMay 01MSM Jr High Conference
3.8Nathaniel Leman19' 2 PRILEurekaApr 15Tom Smith Invitational
4.8Karson Bonaparte19' 0 PRILLincoln (Lincoln)Apr 17WLMS
8Ryan Kelly19' 0 PRILStillMay 16City of Lights MS
6.8Latre Billups18' 10.5 PRILParkside (Normal)Apr 15Tom Smith Invitational
7.8Sean Clinton18' 10 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
8.8Keyshon Hampton18' 8 PRILNorth RidgeMay 13IESA Sectional 37
9.8Cameron Waugh18' 5.5 PRILGillespieApr 25Gillespie/Litchfield/Greenville
10.8Micah Senior18' 5 PRILEurekaApr 22Tazwood Conference
View full rankings...
Triple Jump
1.8Sean Clinton39' 4.75 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
2.8Max Rivera38' 0 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
3.8Benjamin Smith37' 11.5 PRILKennedyMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
4.8Ryan Kelly36' 5.5 PRILStillMay 16City of Lights MS
5.8Justin Starks35' 10 PRILScullenMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
6.8Will DeJaynes35' 9.25 PRILOur Savior's Lutheran (Springfield)May 13Lutheran State Qualifier
7.8Zach Harrison35' 7 PRILGeneva SouthMay 05Fox River Prairie Conference
8.8Adri Malushi35' 4.5 PRILStillMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
9.8EJ Oketona35' 0 PRILGordon GregoryMay 13Naper Prairie MS Conference Championship
10.8Kyle Spence34' 7 PRILThompsonMay 05Fox River Prairie Conference
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.