Team Results Management

Mens

50 Meter Dash
1.6Cole Reynolds6.62 PRWANelsenMay 25NELSEN V. DIMMITT
2.8Javon Ashby6.88 PRWAHood CanalMay 22TCCA League Championships
3.8Elias Alonzo6.90 PRWAMason County ChristianMay 22TCCA League Championships
4.8Levi Giberson6.96 PRWAPioneer (Shelton)May 22TCCA League Championships
5.6Nicholas Roberts7.03 PRWACascade (Auburn)Jun 01Mt. Baker vs. Cascade
6.7Konnor Odekirk7.08 PRWAPioneer (Shelton)May 22TCCA League Championships
7.6Donald Vanison7.15 PRWADimmittJun 02DIMMITT V. NELSEN V. MCKNIGHT
6Thomas Drenkel7.15 PRWANorth TappsMay 19Cascade vs. N. Tapps
9.6Wyatt Stephan7.18 PRWAWhatcomOct 25Bellingham All-City Championships
10.8De'Angelo Cortez7.20 PRWACornerstone ChristianMay 22TCCA League Championships
View full rankings...
100 Meters
1.8LeBron Smith11.34c PRWAFirst CreekApr 28FIRST CREEK/STEWART/MEEKER
8J.R. Bunn11.34c PRWAStewartApr 28FIRST CREEK/STEWART/MEEKER
3.8Joshua Perry11.44c PRWAMount VernonMay 24NWMSL North League Finals
8Adeeb Badii11.44c PRWAMeekerMay 05MEEKER/GIAUDRONE
8Zaniel Merino11.44c PRWAGiaudroneMay 05MEEKER/GIAUDRONE
6.8Trent Lewis11.54c PRWAMountain View (Bremerton)Apr 25Hawkins @ MVMS
8Dusten Butikofer11.54c PRWAWestwoodMay 03Westwood vs Cheney
8.8Jeremiah Penn11.55 PRWARainier (Auburn)May 24Rainier vs. Cascade
9.7Adolfo Orozco11.64c PRWABridgeportMay 04Lake Roosevelt
10.8Mathew Miller11.74c PRWAJason Lee (Tacoma)May 19GIAUDRONE/JASON LEE
View full rankings...
200 Meters
1.8Aidan Levine23.84c PRWATrumanApr 28TRUMAN/JASON LEE
7Jorge Marmolejo23.84c PRWAGrandviewMay 10Grandview, West Valley,Sierra Vista@Naches
3.8Makaio Juarez23.86 PRWAHockinsonMay 03LCMSAA @ View Ridge vs La Center & Hockinson
4.8Julian Ortiz23.94c PRWAWest Valley-YakimaMay 10Grandview, West Valley,Sierra Vista@Naches
5.8LeBron Smith24.04c PRWAFirst CreekApr 21Gray/Baker@First Creek
6.8JJ Jelsing24.14c PRWAPioneer (Wenatchee)May 04Icicle River - Foothills, Pioneer
7.8Jaiden Tapec24.17 PRWAKallesJun 01Conference Meet
8.8Jeremiah Penn24.19 PRWARainier (Auburn)Jun 02Rainier vs. Olympic
9.8Kole Kooser24.34 PRWABallouJun 01Conference Meet
10.8Jared Roznos24.40 PRWAKing'sMay 18Cascade League @ Langley Middle School official
View full rankings...
400 Meters
1.6Ethan Reedy49.22 PRWAFairhavenSep 20Jamboree Seeding Meet
6Ethan Olivas49.22 PRWAShuksanSep 20Jamboree Seeding Meet
3.8Aidan Levine53.90 PRWATrumanMay 24Tacoma Middle School Championship
4.8Cameron Gabe54.60 PRWAKopachuckMay 24Peninsula MS Championships
5.8Carlhenri Chapman54.72 PRWALangleyMay 30Cascade League Prelims
6.8Jacob Lockman54.99 PRWAHenkleMay 03LCMSAA @ Henkle
7.8Ja'tavious Magee55.16 PRWALakotaJun 08Federal Way MS District Meet
8.8Landon Sturdevant55.18 PRWAVistaMay 16Whatcom County Middle School Championships
9.8Skyler Steffen55.36 PRWAForksMay 24Olympic League Championship
10.8Giancarlo Wallace55.49 PRWAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
View full rankings...
800 Meters
1.8Jacob Lockman2:03.81 PRWAHenkleMay 25Oregon Middle School Meet of Champions
2.13-14Landon Sturdevant2:06.90 PRWAWhatcom TesseractJun 04Portland Track Festival Youth Meet
3.8Aiden Schlecht2:09.16 PRWANorthwoodJun 07Kent-Tahoma Conference Championships
4.8Miles Bartlett2:12.04 PRWAWhatcomOct 17FMS & WMS @ SMS
5.8Adrian Pop2:12.86 PRWANorthwoodJun 07Kent-Tahoma Conference Championships
6.8Morgan Mueller2:13.07 PRWAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
7.8Brayden Packard2:13.84 PRWAWest Valley-YakimaMay 15@ Morgan (Ellensburg), WV, Harrison, Naches
8.8Lucky Mohammed2:14.46 PRWASacajaweaJun 08Federal Way MS District Meet
9.8David Averill2:14.56 PRWAKallesJun 01Conference Meet
10.8Chase Benson2:14.60 PRWATahoma - Blue (TMS)Jun 07Kent-Tahoma Conference Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.8Landon Sturdevant4:46.58 PRWAVistaApr 20Blaine Hosts Many Schools
2.8Samuel Geiger4:47.47 PRWALibertyMay 25GREATER ST. HELEN'S DISTRICT MEET
3.8Hayden Fisher4:48.74 PRWAMountain View (Bonney Lake)Oct 19Conference Championships
4.8Brayden Packard4:49.0h PRWAWest Valley-YakimaMay 10Grandview, West Valley,Sierra Vista@Naches
5.8Easton Pomrankey4:52.09 PRWAKettle FallsMay 11Newport,Kettle Falls, Saint Georges
6.8Nathan Rose4:52.96 PRWALibertyMay 25GREATER ST. HELEN'S DISTRICT MEET
7.8Logan Werner4:52.98 PRWAIllaheeMay 24Illahee @ Lakota
8.8Jacob Lockman4:55.12 PRWAHenkleMay 03LCMSAA @ Henkle
9.8David Averill4:55.25 PRWAKallesJun 01Conference Meet
10.8Mason Watamura4:55.57 PRWACurtisMay 23WSMSL Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.8Christian Arriaga11:01.77 PRWABickletonMay 18Districts 5/6 Qualifier
2.7Luke Alfonso11:16.0h PRWAMasonMay 12MASON/JASON LEE
3.7Jacob Alfonso11:19.54 PRWAMasonMay 24Tacoma Middle School Championship
4.6Evan McGinnis11:57.57 PRWAGrayMay 24Tacoma Middle School Championship
5.8Chris O'Flaherty12:00.85 PRWAMasonMay 24Tacoma Middle School Championship
6.6Dashiell Jones12:00.86 PRWAMasonMay 24Tacoma Middle School Championship
7.7Caden Roberts12:08.78 PRWAMeekerMay 24Tacoma Middle School Championship
8.8Caleb Jones12:28.51WAMasonMay 24Tacoma Middle School Championship
9.7Dominic Lisiecki12:32.76 PRWAGiaudroneMay 24Tacoma Middle School Championship
10.8Abram Loya-Terrance12:36.0h PRWAJason Lee (Tacoma)May 12MASON/JASON LEE
View full rankings...
110m Hurdles - 30"
1.8Alejandro Perea15.34c PRWABridgeportMay 04Lake Roosevelt
2.8Titus Petersen16.64c PRWAMansonApr 24Manson MS Meet
3.8David Zhang16.65 PRWAKing'sJun 01Cascade League Finals
4.8Dale Segal17.24c PRWAEntiatApr 24Manson MS Meet
5.8Carson Chrisman17.33 PRWALakewoodMay 30Cascade League Prelims
6.8Kaden Hardwick17.40 PRWASultanMay 30Cascade League Prelims
7.8Bryce Bingham17.41 PRWAStanwoodMay 25North County North Division Finals
8.8Wilson Glaze17.56 PRWAPostMay 25North County North Division Finals
9.8Samuel Shelton17.59 PRWAPe EllMay 03Central 2B League Championships
10.8Seth Sternhill-Tift17.64c PRWACascade (Sedro-Woolley)Apr 26B-E With Cascade and Smalls
View full rankings...
110m Hurdles - 33"
1.8Michael Owen15.84c PRWANewportApr 27Deer Park, PRIDE Prep, Riverside, Newport, Northwest Christian
2.8Lazlo Cocheba17.04c PRWACascade (Sedro-Woolley)May 17MV, Anacortes, Cascade @ MV PRELIMS
3.8Zach Hensley17.34c PRWARiversideApr 27Deer Park, PRIDE Prep, Riverside, Newport, Northwest Christian
4.8Dane Patten17.35WACentennialMay 25North County South Division Finals
5.7Sean Cochran17.96 PRWALake StevensMay 25North County South Division Finals
8Aidan Flinn17.96WACavelero Mid-HighMay 25North County South Division Finals
7.7Thomas Armstrong18.05 PRWAValley ViewMay 25North County South Division Finals
8.8Camdyn Hanks18.34WACavelero Mid-HighMay 25North County South Division Finals
9.8Jacob Williams18.41WACavelero Mid-HighMay 25North County South Division Finals
10.8Seth Sternhill-Tift18.44cWACascade (Sedro-Woolley)May 17MV, Anacortes, Cascade @ MV PRELIMS
View full rankings...
200m Hurdles - 30"
1.8Carson Howard27.05 PRWATahoma - Blue (TMS)Jun 07Kent-Tahoma Conference Championships
2.8Michael Haley27.88 PRWAJohn SedgwickMay 23WSMSL Championships
3.8Jason Almonte28.02 PRWACentral KitsapMay 23WSMSL Championships
4.8Berkley Alfrey28.07 PRWARainier (Auburn)Jun 02Rainier vs. Olympic
5.8Dezjay Perkins28.29WAMeekerJun 07Kent-Tahoma Conference Championships
6.8Lole Tapasa28.36 PRWACedar Heights (Covington)Jun 07Kent-Tahoma Conference Championships
7.8Logan Kludsiskofsky28.44 PRWAOlympic (Auburn)May 12Mt. Baker-Olympic-Cascade
8.8Drew Klein28.52 PRWASacajaweaJun 06Federal Way MS District Meet
9.8Isaiah Erickson28.66 PRWAIllaheeJun 08Federal Way MS District Meet
8Hamdi Abdule28.66WAMill CreekJun 07Kent-Tahoma Conference Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Junior Shirai
Chris Taylor
Giancarlo Wallace
Cole Becker
46.47WAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
2.Jay Roughton
Sven Bundy
Owen Flinn
Trey Lane
46.71WACavelero Mid-HighMay 25North County South Division Finals
3.Kelo Logova
Alexander Mirador
Matthew Willis
Joshua Willis
47.37WARidgetopMay 23WSMSL Championships
4.Thomas Shaw
Josiah Turmon
Richard Vo
Amir Webb
47.72WAAlderwoodMay 24SNO KING MS Championships
5.Relay Team47.76WAIllaheeJun 08Federal Way MS District Meet
6.Maxwell Payoyo
Peyton Buchanan
Benjamin Wellington
Dylan Yango
47.99WANorthwoodJun 07Kent-Tahoma Conference Championships
7.Ben Howell
Gustavo Galvin
Daniel Muongchanh
Nicholas Harris
48.07WAVoyagerMay 24SNO KING MS Championships
8.Gabe Nelson
Shahid McDaniel
Amdane Aboudou
Grady Lee
48.18WAKelloggMay 24SNO KING MS Championships
9.Ayoni Monette
Alex Hoang
Rohan Jain
Vinh Luong
48.46WAShahalaMay 25GREATER ST. HELEN'S DISTRICT MEET
10.Lachlan McGregor
David Zhang
Ray Li
Jared Roznos
48.53WAKing'sJun 01Cascade League Finals
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:40.85WAIllaheeJun 06Federal Way MS District Meet
2.Jeremy Schadler
Jaylen Fite
Tejuan Conde
Justin Griffen
1:41.55WAShahalaMay 25GREATER ST. HELEN'S DISTRICT MEET
3.Chris Taylor
Kanoa Borromeo
Wilson Young
Cole Becker
1:41.80WAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
4.Tyrell Balfour
Jaycob Storey
Garett Kline
Joshua Tapangco
1:42.06WAMountain View (Bremerton)May 23WSMSL Championships
5.Gabe Nelson
Amdane Aboudou
Shahid McDaniel
Vincent Hudgins
1:42.12WAKelloggMay 18SNO KING North Prelim
6.JC Clay
Ronald Davis
Jesse Piedra
Evan Klein
1:42.66WASacajaweaJun 06Federal Way MS District Meet
7.Xavier Mason
Ben Nguyen
Evan Ray
Adrian Gilbert
1:42.80WACurtisMay 16WSMSL - South Subs
8.Tyler Satterwhite
David Holden
Patrick Lund
Samuel Umetin
1:42.86WASaghalieJun 06Federal Way MS District Meet
9.Ray Li
Lachlan McGregor
David Zhang
Jared Roznos
1:42.96WAKing'sMay 25Cascade League @ Lakewood
10.Ben Howell
Sebastian Wanjiru
Nicholas Harris
Daniel Muongchanh
1:43.02WAVoyagerMay 24SNO KING MS Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.Chris Taylor
Alex Eng
Morgan Mueller
Giancarlo Wallace
3:52.94WAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
2.Relay Team3:54.96WAIllaheeJun 08Federal Way MS District Meet
3.Relay Team3:55.13WALakotaJun 08Federal Way MS District Meet
4.Relay Team3:58.69WASacajaweaJun 08Federal Way MS District Meet
5.Carter Korab
David Hyun
Jordan Hansen
Viet Ly
4:00.40WAGatewayMay 24SNO KING MS Championships
6.Dusten Butikofer
Damian Jimenez-Kruech
Skyler Hanson
Cole Omlin
4:01.7hWAWestwoodMay 17Westwood vs. Cheney, Freeman
7.Relay Team4:01.73WASaghalieJun 08Federal Way MS District Meet
8.Jaden Roskelley
Logan Davies
Juan Castillo
Makay Blackburn
4:02.73WAHallerMay 25North County North Division Finals
9.Carp Mukai
Henry Lin
Cole Blacksmith
Jackson Cole
4:04.38WAOlympic View (Mukilteo)May 18South Prelim meet
10.Deville Dickerson
Marcus Fischer
Wyatt Vertefeuille
Samuel Christensen
4:04.66WACentral KitsapMay 23WSMSL Championships
View full rankings...
Shot Put - 8lb
1.8Kaden Krouse43' 5 PRWAJenkinsMay 02Medical Lake, Chewelah @ Riverside
8Mason Palagyi43' 5 PRWAHarbor RidgeMay 18Goodman Middle School
3.8Joseph Mizutani43' 4 PRWAIllaheeMay 24Illahee @ Lakota
4.8Josaiah Tualaulelei42' 11 PRWAIllaheeJun 08Federal Way MS District Meet
5.8Kyle McGregor42' 1 PRWAOakland BayMay 17TCCA North Subs
6.8Skyler Steffen41' 9.25 PRWAForksMay 24Olympic League Championship
7.8Caleb Horton41' 9 PRWAEast ValleyMay 04Centennial, EV, Freeman
8.8Aiden Shuck41' 3 PRWASequoyahMay 18Lakota @ Totem
9.8Julio Alatorre41' 1 PRWATonasketApr 20Tonasket
10.8Jayden Jones40' 10.5 PRWAIllaheeMay 24Illahee @ Lakota
7Mason John40' 10.5 PRWAEvergreen (Everett)May 24SNO KING MS Championships
View full rankings...
Discus - 1kg
1.7Jeremiah Nubbe127' 9 PRWARainierMay 03Central 2B League Championships
2.8Cody Bennett126' 11 PRWANorthMay 24SNO KING MS Championships
3.8Jason Fridge124' 2 PRWAMeadowdaleMay 24SNO KING MS Championships
8Devin Easley124' 2WAJohn SedgwickApr 25John Sedgwick @ Fairview
5.8Evan Simmons123' 0 PRWAMansfieldApr 24Manson MS Meet
6.8Colton Ellis121' 9 PRWALakeside (Nine Mile)Apr 25Lakeside, K. Falls, Northport @ Riverside
7.8Skyler Sturgeon121' 8 PRWAAnacortesMay 04LaConner AMS, Smalls, Cascade
8.8Sam Wapato121' 7 PRWALake RooseveltApr 27Oroville JH Meet
9.8Caleb Horton121' 2 PRWAEast ValleyMay 27GSCL All League
10.8Robert Chico120' 7 PRWACedar Heights (Port Orchard)May 23WSMSL Championships
8Brandon Cilk120' 7WAMontesanoMay 08Miller, Montesano @ Bush
View full rankings...
Javelin - 300g TJ
1.7Cody Wheeler190' 2 PRWAHockinsonMay 03LCMSAA @ View Ridge vs La Center & Hockinson
2.8Jason Bowman170' 7 PRWAWoodlandMay 01Woodland-Henkle @ Wind River
3.8Ian Short150' 7 PRWAWoodlandApr 24LCMSAA @ WDLD
4.8Malaki Kautzman150' 2 PRWAEast Valley CentralMay 03Ellensburg, Granger, Prosser, Wapato @East Valley
5.8Nick Franks148' 5 PRWAJenkinsMay 04Lakeside, Chewelah, Newport
6.8Hunter Smith144' 9 PRWAWoodlandMay 03LCMSAA @WDLD
7.8Colby Tareski143' 1 PRWALakeside (Nine Mile)Apr 25Lakeside, K. Falls, Northport @ Riverside
8.8Giovani Nila142' 9 PRWABrewsterMay 04Oroville Jr Hi Meet
9.8Jauvon Juneau140' 5 PRWATaholahApr 12Naselle MS
10.8Jaeger Stenlund137' 1 PRWAHockinsonApr 19LaCenter & Woodland @ Hockinson
View full rankings...
Javelin - 600g TJ
1.8Eric Espino145' 9 PRWAPaterosMay 04Lake Roosevelt
2.8Kolbe Tverberg143' 8 PRWAOkanoganMay 16League Championships
3.7Seth Hoff137' 1 PRWAChehalisMay 23Tri-County league 7th Grade Districts
4.8Carter Alberts136' 10 PRWATonasketApr 20Tonasket
5.8Giovani Nila135' 7 PRWABrewsterMay 16League Championships
6.8Ta-kashi Neilson131' 8 PRWABush (Tumwater)May 17Griffin, TMS @ Bush
7.8Colby Tareski126' 10 PRWALakeside (Nine Mile)May 11Lakeside, Deer Park, NWC, Colville
8.7Silas Nogle125' 2 PRWABush (Tumwater)May 17Griffin, TMS @ Bush
9.8Tucker Grow124' 8 PRWAGriffinMay 17Griffin, TMS @ Bush
10.8Edward Frank124' 6 PRWANespelemMay 04Lake Roosevelt
8Destri Bernstein124' 6 PRWAUniversity PrepMay 05CTMSL CHAMPIONSHIPS
View full rankings...
High Jump
1.8Cole Omlin6' 4 PRWAWestwoodMay 03Westwood vs Cheney
2.8Jaden Whitfield5' 10 PRWABush (Tumwater)May 22Tri-County District 8th Grade
8Jaiden Tapec5' 10WAKallesJun 01Conference Meet
4.8Keenan Saunders5' 8WAGlacier ViewJun 01Conference Meet
8Jackson Smith5' 8 PRWAKey PeninsulaMay 24Peninsula MS Championships
7Nick Kauffman5' 8 PRWAReeves MiddleMay 18Washington, Reeves - MJ
7.8Andrew Nava5' 7 PRWACentennialMay 10Cheney/Centennial
8Alex Federov5' 7WAMonroeMay 25North County South Division Finals
9.8Anthony Kelly5' 6 PRWAIllaheeJun 08Federal Way MS District Meet
8Blaine Monson5' 6 PRWAHarbor RidgeMay 18Goodman Middle School
8Sam Wapato5' 6 PRWALake RooseveltMay 11Bridgeport Middle School Meet
8Cody Bennett5' 6 PRWANorthMay 24SNO KING MS Championships
8Tuff Biddix5' 6 PRWAWoodlandMay 08LCMSAA @ Henkle
8Scout Whittern5' 6 PRWANooksack ValleyApr 20Blaine Hosts Many Schools
8Ian Ferguson5' 6 PRWAUniversity PrepMay 05CTMSL CHAMPIONSHIPS
View full rankings...
Pole Vault
1.8Judeah Sanders10' 0 PRWAWoodlandMay 01Woodland-Henkle @ Wind River
2.8JT Dodge9' 9 PRWAFoothillsMay 19Wenatchee District Championship
3.8Jj Fuerst9' 6 PRWAWoodlandMay 01Woodland-Henkle @ Wind River
7Colton Slaybaugh9' 6 PRWAPomeroyMay 22Whitman County MS Colfax
8JJ Jelsing9' 6 PRWAPioneer (Wenatchee)May 19Wenatchee District Championship
6.8Jalen Willis8' 6 PRWAIcicle RiverMay 04Icicle River - Foothills, Pioneer
8Christian Arriaga8' 6 PRWABickletonMay 18Districts 5/6 Qualifier
8Hunter Smith8' 6 PRWAWoodlandMay 01Woodland-Henkle @ Wind River
9.8Matt Gerega8' 3 PRWAKalamaMay 03Central 2B League Championships
8Kendall Barnett8' 3 PRWAKalamaMay 03Central 2B League Championships
8Cameron Cornell8' 3 PRWAOcostaMay 08Pacific Sub League
View full rankings...
Long Jump
1.8Edgar Cazaarez19' 9.5 PRWASagerMay 11Blue Mtn. League Championships
2.8Elijah Dockery19' 5 PRWACurtisMay 23WSMSL Championships
3.8Zach Le19' 1 PRWAHeritage ChristianMay 02MS Nisqually
4.8Chris Taylor18' 10.5 PRWAEinsteinMay 24SNO KING MS Championships
8Cole Omlin18' 10.5 PRWAWestwoodMay 27GSCL All League
6.8Anthony Kelly18' 9.5 PRWAIllaheeMay 24Illahee @ Lakota
7.8Adrian Hernandez18' 9 PRWAGrayApr 21Gray/Baker@First Creek
7Fenix Medina18' 9 PRWAGrandviewApr 26Ellensburg, Grandview, Granger, Toppenish @Zillah
9.8Logan Laxon18' 8.5 PRWASequimMay 24Olympic League Championship
10.8Caleb Kwalalon18' 8.25 PRWACurtisApr 27Cedar Heights @ Curtis JH
View full rankings...
Triple Jump
1.8Cole Omlin40' 4 PRWAWestwoodMay 03Westwood vs Cheney
2.8Hunter Blank37' 8.5WALakeside (Nine Mile)May 04Lakeside, Chewelah, Newport
3.8Keenan Saunders37' 5 PRWAGlacier ViewJun 01Conference Meet
4.8Owen Rector36' 9 PRWAHylaApr 2843rd Annual Catlin Gabel Invitational
5.8Reece Wohrle36' 7 PRWAStahlJun 01Conference Meet
6.8Kaden Krouse35' 8 PRWAJenkinsMay 04Lakeside, Chewelah, Newport
7.8Terrell Lawson35' 7 PRWAAsotinMay 02Lincoln of Clarkston Meet
8.8Angel Rivera35' 1 PRWAStahlJun 01Conference Meet
9.8Ty Harder34' 9.5WALaCrosse-WashtucnaMay 22Whitman County MS Colfax
10.8Luke Ruby34' 4 PRWAFreemanMay 27GSCL All League
8Brayden Barnea34' 4 PRWAAsotinMay 11Valley Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.