Mens

100 MetersCompare top 10
1.10Winston George10.47 (1.3)PRNYCentral Park TrackMay 06Tom Farrell Classic
2.-Walter Boyd10.59PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
3.11Dallin Draper10.61 (2.0)UTDeltaMay 10Region 13 Championships
4.11Davon Carroll10.69 (2.2)UnattachedJul 09USATF Region 3 Junior Olympic Championships
5.11Seth Holloway10.81 (.1)PRUnattachedJun 25USATF Georgia Association Junior Olympic Championships
6.15-16Travis Mcknight10.82PRARTeam EliteJun 10AAU District Qualifier - Arkansas
7.15-16Grayson Collins10.83 (1.4)PRLAShreveport Speed Track ClubApr 08McNeese Spring Time Classic
8.19+Dondra Swint10.84PRFLFast Lane TCJul 15Ernie Sims Invitational
11Matthew Moorer10.84PRMIYpsilanti LincolnMay 12SEC White: Divisional Finals
10.17-18Travon Chance10.88TXColumbia TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.10Winston George20.78 (1.9)PRNYCentral Park TrackMay 06Tom Farrell Classic
2.12Terrance Mullings21.30 (-1.0)PRUnattachedJun 03Great Southwest Classic
3.11Davon Carroll21.31 (1.8)UnattachedJul 30USATF National Junior Olympic Championships
4.11Dallin Draper21.32 (2.1)UTDeltaMay 06BYU Invitational
5.12Terrance Livingston21.42 (1.9)PRNYCentral Park TrackMay 06Tom Farrell Classic
12Ryan Saint-Germain21.42 (1.9)PRFLNext Level TrackMay 27Flo Golden South Classic
7.15-16Travis Mcknight21.51PRARTeam EliteJun 25AAU Regional 16 Qualifier
8.11Matthew Moorer21.52MIYpsilanti LincolnMay 12SEC White: Divisional Finals
9.-Armonte Paulk21.64 (.4)PRPANo More Xcuses MinistriesJul 23United Age Group Track Coaches Association 2017 Youth Invitational
10.9Rodney Johnson21.74 (1.9)LAKarr, EdnaMay 06LHSAA Class 4A State Championship
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Terrance Mullings46.81PRUnattachedJun 03Great Southwest Classic
2.10Matthew Boling47.38TXHouston Strake JesuitApr 29UIL 6A Region III (F-Sa)
3.11Matthew Moorer47.42PRMIYpsilanti LincolnJun 03MHSAA LP D1 State Final
4.12Terrance Livingston48.01PRNYCentral Park TrackMay 06Tom Farrell Classic
5.15-16Justin Robinson48.03MOGateway City Lightning Track ClubJul 30USATF National Junior Olympic Championships
6.11Seth Holloway48.09PRUnattachedJul 09USATF Region 4 Junior Olympic Championships
7.12Douglas Bryan48.18PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
8.-Armonte Paulk48.19PRPANo More Xcuses MinistriesJul 23United Age Group Track Coaches Association 2017 Youth Invitational
9.12Ryon Senegal48.76PRTXMax Velocity Track ClubJun 03Track Houston Championship Meet
10.12Trequan Barnes48.77PRNCLights OutJul 23Russell E. Blunt East Coast Invitational
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.-Billy Looney1:52.56NYCentral Park TrackMay 15Swarthmore Last Chance Meet
2.-Sean Atkinson1:53.23NYCentral Park TrackMay 15Swarthmore Last Chance Meet
3.-Nolan Kier1:54.02PRNYCentral Park TrackJul 01New Jersey International Track and Field Meet
4.12Canoy Tyree1:54.11PRNCMallard CreekApr 08Bojangles Track & Field Classic
5.-Brian Hill1:54.36PRNYCentral Park TrackMay 15Swarthmore Last Chance Meet
6.17-18Vlad Lyesin1:55.00PRBCPrairie Inn HarriersJul 07Canadian Outdoor Track and Field Championships (Day 4)
7.17-18Jake Merrell1:55.09PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
8.17-18Montgomery Tavares1:55.40PRGACobb TrackMay 27Flo Golden South Classic
9.11Jalen Smith1:55.52PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
10.12Jeffrey Price1:55.61TXHouston Strake JesuitApr 20UIL 6A Area 19/20 (Th-F)
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Anthony DeKraker4:14.41MISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
2.12Jeffrey Price4:22.01TXHouston Strake JesuitFeb 25Strake Jesuit Crusader Relays
3.10Jevin Nishioka4:27.43PRMISalineMay 12SEC Red: Divisional Finals
4.12Aidan Carichner4:27.97PRMISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
5.11Joshua Cook4:28.46PRMISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
6.11David Olds4:32.25NCSouthwest GuilfordMay 03Piedmont Triad 4A Conference Championship
7.9Kobe Brown4:33.70NCSouthwest GuilfordMay 03Piedmont Triad 4A Conference Championship
8.12Derek Liemohn4:36.11PRMISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
9.11Ean Jaffe4:36.42NJHolmdelMay 31Holmdel Twilight Season Ender
10.10William Downey4:36.81PRMISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Anthony DeKraker9:24.95MISalineMay 05Golden Triangle Invitational
2.9Sean O'Brien9:49.99NYGuilderlandMay 12Shen Invitational
3.10Jevin Nishioka9:51.14MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
4.11Ean Jaffe9:53.24PRNJHolmdelMay 10Monmouth County Championships
5.12Evan Koerschner9:53.55PRMISalineApr 28The Charlie Janke T&F Invitational
6.11Aidan Delfuoco9:58.36PRMISalineApr 28The Charlie Janke T&F Invitational
7.10Simon Pfeiffer10:07.35MISalineApr 18SEC RED AAP @ Saline
8.11Joshua Cook10:08.12MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
9.9William Minnette10:18.75MISalineMay 01SEC Red: Saline & Bedford @ Huron
10.12Connor Meehan10:19.47MISalineMay 05Golden Triangle Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.15-16Jatavion Boone14.28PRGAIntensity AthleticsJul 02AAU Region 08 Qualifier
2.11D'Andre Hayes14.42 (-.2)UnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
3.10Keshaun Harris14.46MILansing WaverlyMay 30Greater Lansing Honor Roll Meet of Champions
4.11Jameson Swanson14.70PRMISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
5.11Marcello Pinnero14.73PRNJHolmdelMay 10Monmouth County Championships
6.17-18Davion Palmer14.82PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
7.10Bryce Anthony14.84cNCRagsdaleMar 22Ragsdale Wednesday Mini Meets
8.12Michael Mcmahan14.87PRTNPrecision Track ClubJul 01AAU Region 6 Qualifier
9.12Greg Skage14.89 (-.4)PRFLWinter ParkMar 18Royal Invitational
10.17-18Nathaneal Wilson15.00PRMIGreat LakesJul 02AAU Region 12 National Qualifier
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.10Mason Barr38.32ILColfax (Ridgeview)May 27IHSA 1A Boys State Championships
2.12Greg Skage39.19PRFLWinter ParkApr 04Metro East Championships
3.10Keshaun Harris39.56MILansing WaverlyMay 30Greater Lansing Honor Roll Meet of Champions
4.9Aaron Holmes39.66MOHazelwood WestMay 20MSHSAA Class 5 Sectional 2
5.11Jameson Swanson39.98PRMISalineApr 22April Showers Relays
6.12Ryan Farr40.11PRMISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
7.10Bryce Anthony40.39NCRagsdaleApr 01Patriot Dawg Invitational
8.12Josiah Rentschler41.02PRMISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
9.11Austin Thompson41.04PRFLTimber CreekApr 12FHSAA 4A District 4 Championships
10.10Wyland Alleva41.46FLGeorge JenkinsApr 13FHSAA 4A District 5 Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Jacquez Roseboro II
Savien Hayes
Joseph Littlejohn
Justen Burnette
41.62NCLights OutJun 18New Balance Nationals Outdoor
2.Edward Summer IV
Ryon Senegal
Tamonte Brown
Toland Banks
42.06TXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
3.Relay Team42.54PACoatesville StridersJun 10AAU District Qualifier - Mid-Atlantic
4.Relay Team42.61TXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
5.Evan Thomas
Hoy Thurman IV
Jatavion Boone
Keontrae Clayton
42.62GAIntensity AthleticsJul 02AAU Region 08 Qualifier
6.Cameron Grissom
Destine Scott
Kavacion Webster
Travis Mcknight
42.70ARTeam EliteJun 25AAU Regional 16 Qualifier
7.Christopher Cledera
Sean-Michael Parkinson
Aaron Agosto
Malachi Lorick
42.75CTD.A.Y.O. Lightning TrackJun 18New Balance Nationals Outdoor
8.Jalin Miller-Kinard
Jamarcus Matress
Joshua Fields
Kendrick Lindsay
42.77NCGreenville JetsJun 18Jim Law Invitational
9.Relay Team42.88TXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
10.James Brown
Llyod Wheeler
Pache Caldwell
Shemar Vance
42.90GAAll HeartJun 11AAU Georgia District Qualifier
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Caleb Frank
Edward Summer IV
Ryon Senegal
Tamonte Brown
3:14.83TXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
2.Davion Palmer
Jalen Smith
Joshua Nelson
Julian Willams
3:18.67MIBlazers TCAug 05AAU National Junior Olympic Games
3.Sean-Michael Parkinson
Daniel Campbell
Tumani Edwards
Terrell Cunningham
3:20.33CTD.A.Y.O. Lightning TrackJun 18New Balance Nationals Outdoor
4.Relay Team3:21.65TXsaginaw eliteJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
5.Spencer Leslie
Sean Duffy
Jacob Brunty
Christopher Chuparkoff
3:22.86MISpirit of PreJun 18New Balance Nationals Outdoor
6.Braxton Ford
Joseph Littlejohn
Juan Rodriguez
Justen Burnette
3:23.37NCLights OutAug 05AAU National Junior Olympic Games
7.Darian Sams
Evan Rogers
James Glomb
Justin Zuhn
3:23.88TXAustin Sprint ClubAug 05AAU National Junior Olympic Games
8.Sean Ringgold
Richard Lytle
Joe Love
Josue Marcelin
3:24.07PACambria YouthJul 23United Age Group Track Coaches Association 2017 Youth Invitational
9.17-18Devin Jamison
Alexander Cobin
Daniel Hopkins
Kyle Kubernat
3:24.45MOGateway City Lightning Track ClubJul 30USATF National Junior Olympic Championships
10.Relay Team3:25.80TXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Patrick Larrison64' 1OKMooreMar 10Duncan Invitational
2.9Trey Knight60' 9WARidgefieldMay 192A District IV Championships
3.-Chancelor Crawford58' 2.5PRNCHigher Power AthleticsJun 11AAU NC District Qualiflier
4.10Ryan Pickett51' 0.5PRTXThunderboltzJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
5.15-16Mason Ellis50' 7.5NCLights OutJul 23Russell E. Blunt East Coast Invitational
6.12Nathan Powers49' 5PRMISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
7.-Jeremiah Roberts49' 3PRGAAll HeartJun 11AAU Georgia District Qualifier
8.9Quintin Lyons48' 11PRUnattachedJun 11USATF Southern California Association Junior Olympic Championships
9.12Chris Wise48' 8PROKWestmooreApr 27Central Oklahoma Athletic Conference (COAC)
10.12Bennett Drake47' 11.5PRMISalineMay 01SEC Red: Saline & Bedford @ Huron
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Patrick Larrison190' 4OKMooreMar 25Jesuit-Sheaner 53rd Annual Relays (F-Sa)
2.-Chancelor Crawford175' 0.75PRNCHigher Power AthleticsJun 03Powerade State Games of North Carolina
3.9Trey Knight172' 5WARidgefieldApr 26GSHL RAL @ Ridgefield
4.11Nicolas McMillin162' 6PRUnattachedJul 09USATF Region 9 Junior Olympic Championships
5.11Chandler Ault153' 9PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
6.12Nathan Powers151' 3PRMISalineMay 23Churchill Field Event Invite
7.15-16Mason Ellis146' 5.75UnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
8.13-14Gavano Bolden145' 8.75PRVARoanoke Valley TigersJun 18Jim Law Invitational
9.11Stone Page144' 8.5PRTNPrecision Track ClubJun 25AAU District Qualifier - Southeastern (Knoxville)
10.-Bethal Miles141' 1PRFL727 Track ClubJun 25AAU Region 09 Qualifier
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Chandler Ault215' 7PRUnattachedJul 30USATF National Junior Olympic Championships
2.JrSteele Wasik200' 0TXTexasApr 28Longhorn Invitational
3.-Devon Tate180' 2.5PRPACoatesville StridersJul 23United Age Group Track Coaches Association 2017 Youth Invitational
4.10Landon Armstrong166' 7WASammamishMay 12Sno-King 2A Sub District
5.12Chase Tarr147' 5.75UnattachedJul 09USATF Region 14 Junior Olympic Championships
6.11-12Zachary Godbold146' 10.5PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
7.10Ryan Pickett142' 0PRTXThunderboltzJul 01AAU Region 19 Qualifier
8.-Harry Brunson138' 1.75PRTNMiddle TN AthleticsJun 25AAU District Qualifier - Southeastern (Knoxville)
9.15-16Grant Terril136' 7.75KSManhattan TrackJul 09USATF MVA Region 16 Junior Olympic Championships
10.9Odis Florence Jr.132' 0.75PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.JrSteele Wasik6' 8.75PRTXTexasMay 14Big 12 Outdoor Track & Field Championships
2.10Matthew Boling6' 7PRTXHouston Strake JesuitFeb 25Strake Jesuit Crusader Relays
3.-Pache Caldwell6' 6.75PRGAAll HeartJul 02AAU Region 08 Qualifier
4.-James Burton6' 6PRPACoatesville StridersJun 25AAU Region 2 Qualifier
5.-Jonathan Gullatt6' 6PRARTeam EliteJun 10AAU District Qualifier - Arkansas
6.12Preston Filla6' 5PRMISalineMay 23Churchill Field Event Invite
7.11Derek Vander Woude6' 4PRNJHolmdelApr 22Georgian Court HS Challenge
8.15-16Oscar Little Chief6' 4PROKCentral Oklahoma FlyersJul 09USATF Region 9 Junior Olympic Championships
9.17-18Kelvin White6' 3PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
10.15-16Ethan Jameson6' 2.75KSGirard Warriors Youth Track ClubJul 09USATF MVA Region 16 Junior Olympic Championships
17-18Elliot Lorenz6' 2.75PRMOGateway City Lightning Track ClubJul 30USATF National Junior Olympic Championships
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Greg Skage16' 9.25PRFLWinter ParkFeb 25Lake Brantley Invitational
2.12Hunter Mallard15' 7PRUnattachedJun 25USATF Georgia Association Junior Olympic Championships
3.11Eric Harris15' 3.5MISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
4.12Kyle Nouhan15' 3PRMISalineMar 30Saline Spring Preview
5.JrSteele Wasik15' 1.5PRTXTexasMay 14Big 12 Outdoor Track & Field Championships
6.17-18Stone Baker15' 1PRFLThin Air VaultJul 09USATF Region 4 Junior Olympic Championships
7.17-18Davis Ott14' 11.25PRFLThin Air VaultJun 18USATF Florida Association Junior Olympic Championships
11Austin Thompson14' 11.25FLTimber CreekMay 06FHSAA 4A State Championships
9.11Trevor Stephenson14' 7.25MIEast KentwoodMay 12OK Red Conference Championship
10.15-16Wyland Alleva14' 5.5PRFLThin Air VaultJun 25AAU Region 09 Qualifier
-Jake Mirandette14' 5.5PRMIKentwood Track ClubJul 02AAU Region 12 National Qualifier
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.11Matthew Salaiz24' 0.75PRTXPflugervilleMar 02Hutto Hippo Relays
2.17-18Alex Loving24' 0.5PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
3.10Matthew Boling23' 11 (1.8)TXHouston Strake JesuitJun 18New Balance Nationals Outdoor
4.JrSteele Wasik23' 10.25PRTXTexasMay 14Big 12 Outdoor Track & Field Championships
5.11CJ Stevenson23' 3.5 (1.9)CAGreat OakMar 18California Relays
6.-James Brown23' 0.5PRGAAll HeartJul 02AAU Region 08 Qualifier
7.17-18Dowdy Elazarig22' 11TXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
8.11Juan Trinidad22' 7.25PRFLThin Air VaultMay 27Flo Golden South Classic
9.12Noah Herring22' 6.5PRTXCollege StationMar 30A&M Consolidated Tiger Relays
11Emmanuel Toney22' 6.5PRTXCelerity PerformanceJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11CJ Stevenson50' 4.5CAGreat OakApr 27Vista Murrieta Vs Great Oak
2.12Preston Woodard50' 3.25TXDave Bethany TrackMar 18Texas Southern Relays
3.12Noah Herring47' 3.25PRTXCollege StationApr 20UIL 5A Area 17/18
4.15-16Nicholas Drayden46' 1.5 (.0)TXDeSotoMar 18TSU Relays (F-Sa)
5.17-18Dowdy Elazarig46' 0TXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
6.FrJustin Flannery45' 8.5PRLASt Bernard RoadrunnersMay 27Road Runners Summer Classic - 20th Anniversary
7.-Jonathan Gullatt44' 11.75PRARTeam EliteJun 25AAU Regional 16 Qualifier
8.11Juan Trinidad44' 2PRFLThin Air VaultMay 27Flo Golden South Classic
9.-Mcclain Portis43' 11.5PRTNPrecision Track ClubJul 01AAU Region 6 Qualifier
10.17-18Jalen Chance43' 8.75 (1.5)FLEpitomeJul 09USATF Region 4 Junior Olympic Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.