Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Matthew Moorer10.84 PRMIYpsilanti LincolnMay 12SEC White: Divisional Finals
2.15-16Noah Stallworth10.98 PRMIGR_Track Club/GR FIREJul 08Grand Rapids Youth Invitational
3.9Christopher Chuparkoff11.20 (2.4)MISalineMay 27MITCA D1 Team State Championship
4.-Zachary Distefano11.24 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
15-16Ralph Donaldson11.24 PRMIThink Detroit PalJul 08Grand Rapids Youth Invitational
6.11Eric Harris11.32 PRMISalineApr 28The Charlie Janke T&F Invitational
-Joshua Nelson11.32 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
8.17-18Brian Stump11.73 PRMIGreat LakesJul 08Grand Rapids Youth Invitational
9.15-16Andre' Saffore11.77 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
10.15-16Myles Edwards11.88 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
View full rankings...
200 Meters
1.11Matthew Moorer21.52MIYpsilanti LincolnMay 12SEC White: Divisional Finals
2.-Joshua Nelson22.43 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
3.13-14Noah Stallworth22.49 PR (1.1)UnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
4.15-16Ralph Donaldson22.69 PRMIThink Detroit PalJul 08Grand Rapids Youth Invitational
5.-Zachary Distefano22.98 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
6.15-16Andre' Saffore23.68 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
7.13-14Semaj Shelton23.74 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
8.17-18Brian Stump23.77 PRMIGreat LakesJul 08Grand Rapids Youth Invitational
9.13-14Michael Stritzinge23.83 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
10.9Christopher Chuparkoff24.20MISalineMay 01SEC Red: Saline & Bedford @ Huron
View full rankings...
400 Meters
1.11Matthew Moorer47.42 PRMIYpsilanti LincolnJun 03MHSAA LP D1 State Final
2.9Christopher Chuparkoff49.55MISalineJun 18New Balance Nationals Outdoor
3.9Jacob Brunty50.89 PRMISalineApr 18SEC RED AAP @ Saline
4.13-14Semaj Shelton51.63 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.13-14Michael Stritzinge53.08 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
6.10Jesse Edelstein53.20 PRMIAnn Arbor SkylineApr 18SEC Red: Skyline @ Huron
7.15-16Myles Edwards53.51 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
8.-Brandon Bell54.70 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
9.17-18Chandler Ault56.14c PRMIFleet Feet TrackMay 09MICAA 2017 HS #02
10.15-16James Warren56.85 PRMIBlazers TCJul 08Grand Rapids Youth Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.11Jalen Smith1:55.52 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
2.10Jesse Edelstein1:57.96MIAnn Arbor SkylineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
3.11Anthony DeKraker1:58.09MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
4.12Toby Mepham1:58.23 PRMISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
5.12Aidan Carichner1:58.80 PRMISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
6.11Joshua Cook1:59.21MISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
7.12Ryan Yaklin2:00.82 PRMISalineMay 12SEC Red: Divisional Finals
8.12Derek Liemohn2:01.51 PRMISalineMay 05Golden Triangle Invitational
9.15-16Nathan Truss2:04.24 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
10.11Aidan Delfuoco2:04.35 PRMISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
View full rankings...
1600 Meters
1.11Anthony DeKraker4:14.41MISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
2.10Jevin Nishioka4:27.43 PRMISalineMay 12SEC Red: Divisional Finals
3.12Aidan Carichner4:27.97 PRMISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
4.11Joshua Cook4:28.46 PRMISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
5.12Derek Liemohn4:36.11 PRMISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
6.11Aidan Delfuoco4:38.91 PRMISalineMay 27MITCA D1 Team State Championship
7.11Neil Garg4:40.08MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
8.12Toby Mepham4:42.54 PRMISalineApr 18SEC RED AAP @ Saline
9.10Simon Pfeiffer4:43.50MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
10.11Ethan Smith4:53.47 PRMISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
View full rankings...
3200 Meters
1.11Anthony DeKraker9:24.95MISalineMay 05Golden Triangle Invitational
2.10Jevin Nishioka9:51.14MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
3.11Aidan Delfuoco9:58.36 PRMISalineApr 28The Charlie Janke T&F Invitational
4.10Simon Pfeiffer10:07.35MISalineApr 18SEC RED AAP @ Saline
5.11Joshua Cook10:08.12MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
6.12Aidan Carichner10:22.23MISalineMay 01SEC Red: Saline & Bedford @ Huron
7.12Toby Mepham10:26.72 PRMISalineMay 01SEC Red: Saline & Bedford @ Huron
8.9Cole Trese10:51.93MISalineMay 17Eagle Boys Invite
9.11Ethan Smith10:54.46 PRMISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
10.11Neil Garg11:13.25MISalineApr 13SEC Red: Saline @ Skyline
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.17-18Davion Palmer14.82 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
2.17-18Nathaneal Wilson15.00 PRMIGreat LakesJul 02AAU Region 12 National Qualifier
3.-Jordan Benson15.48 PRMIGreat LakesJul 02AAU Region 12 National Qualifier
4.-Phillip Robie15.54 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.15-16James Kimble15.70 PRMIGreat LakesJul 02AAU Region 12 National Qualifier
6.12Ryan Farr16.41 PRMINext LevelJul 02AAU Region 12 National Qualifier
7.10Luke Atzinger16.60MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
8.10Zack Gabanyicz17.47MISalineMay 17Eagle Boys Invite
9.15-16Jared Wyzywany17.94 PRMIGreat LakesJul 08Grand Rapids Youth Invitational
10.1Charlie Kafoury18.06 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Luke Atzinger44.92MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
2.10Johnathan Faulkner45.26MIAnn Arbor SkylineMay 12SEC Red: Divisional Finals
3.9Trevor Kudlak46.14MISalineMay 25Downriver 9th Grade Invitational
4.10Zack Gabanyicz48.69MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
5.17-18Chandler Ault49.04c PRMIFleet Feet TrackMay 13MICAA 2017 #3 MS & HS
View full rankings...
4x100 Relay
1.Connor Hibbard
Robbie Felton
Sean Duffy
Christopher Chuparkoff
43.30MISpirit of PreJun 18New Balance Nationals Outdoor
2.Relay Team45.35MIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
3.Relay Team1:01.94cMIFleet Feet TrackMay 13MICAA 2017 #3 MS & HS
4.CALEB MADDEN
LUIS MITCHELL
MICHAEL RITCHIE
GABRIEL RITCHIE
1:03.74cMIHAACHApr 29Red & White Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.Davion Palmer
Jalen Smith
Joshua Nelson
Julian Willams
3:18.67MIBlazers TCAug 05AAU National Junior Olympic Games
2.Spencer Leslie
Sean Duffy
Jacob Brunty
Christopher Chuparkoff
3:22.86MISpirit of PreJun 18New Balance Nationals Outdoor
3.Christopher Rupard
Dakota LoPiccolo
Justin Saje
Nathan Parker
3:45.12MI16Ways Track ClubAug 05AAU National Junior Olympic Games
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.15-16Terrence Bell45' 3 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
2.9Brandon Ross44' 2.5MIMacomb DakotaMay 19MHSAA LP Regional 08-1 @ Macomb Dakota
3.-Bradley Hawkins44' 0.75 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
4.17-18Chandler Ault43' 5.25MIFleet Feet TrackJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.9Tye Moore38' 2MIMadison Heights Bishop FoleyMay 20MHSAA LP Regional 24-3 @ New Haven
6.11Grant Armstrong36' 8MISalineMar 30Saline Spring Preview
7.10Freddie Burr34' 9.5 PRMIDetroit RenaissanceMay 25DPSL City Championship
8.11Austin Hannah33' 5MISalineMar 30Saline Spring Preview
9.11Zarek Bratschi32' 8MISalineApr 28Trojan Relays
10.-MAX McPHERSON30' 5 PRMIHAACHApr 29Red & White Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.17-18Chandler Ault153' 7 PRMIFleet Feet TrackJul 02AAU Region 12 National Qualifier
2.-Bradley Hawkins120' 5.75 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
3.9Tye Moore119' 4MIMadison Heights Bishop FoleyMay 279th grade Oakland County
4.15-16Terrence Bell118' 4.75 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.1Freddie Burr114' 7.5 PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
6.11Austin Hannah113' 10MISalineMay 13Eagle Last Chance Qualifier
7.11Zarek Bratschi110' 9MISalineApr 28Trojan Relays
8.11Grant Armstrong104' 2MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
9.9Brandon Ross102' 11MIMacomb DakotaApr 22April Showers Relays
10.11Oscar Traxler81' 0.5 PRMIFleet Feet TrackMay 13MICAA 2017 #3 MS & HS
View full rankings...
High Jump
1.12Preston Filla6' 2 PRMISpirit of PreJun 18New Balance Nationals Outdoor
12Sam Ludka6' 2 PRMISnowdogsJun 18New Balance Nationals Outdoor
3.17-18Chandler Ault6' 0.75 PRMIFleet Feet TrackJul 02AAU Region 12 National Qualifier
4.-Jordan Benson5' 9.75 PRMIGreat LakesJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.9Justin Saje5' 9MIMacomb Lutheran NorthMay 12Mustang Invitational
6.15-16Ian Trall5' 8 PRMIBlazers TCJul 08Grand Rapids Youth Invitational
-Telsone Morriset5' 8 PRMIWest Michigan Track ClubJun 21EK Mini Meet #1
15-16Christopher Brown5' 8 PRMIMichigan Mustangs TCJul 08Grand Rapids Youth Invitational
9.12Kyle Nouhan5' 6 PRMISalineMar 25Huron Relays (>1300)
10Jesse Edelstein5' 6 PRMIAnn Arbor SkylineApr 25SEC Red: Bedford @ Skyline
View full rankings...
Pole Vault
1.11Eric Harris15' 3.5MISalineMay 19MHSAA LP Regional 03-1 @ Saline
2.12Kyle Nouhan15' 3 PRMISalineMar 30Saline Spring Preview
3.11Trevor Stephenson14' 7.25MIEast KentwoodMay 12OK Red Conference Championship
4.-Jake Mirandette14' 5.5 PRMIWest Michigan Track ClubJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.9Colton Emeott14' 1 PRMIWest Michigan Track ClubJun 21EK Mini Meet #1
6.10Luke Atzinger13' 6MISalineMay 30Larry Steeb Memorial Meet of Champions
7.9Remington Sawade12' 5.5 PRMILandon AthleticsApr 08Bulldog Invite at Ferris State
8.-Brendan Postema12' 0 PRMIWest Michigan Track ClubJun 21EK Mini Meet #1
9.-Justice Bright11' 11.75 PRMIWest Michigan Track ClubJul 02AAU Region 12 National Qualifier
10.10Max Schneider10' 6MISalineApr 18SEC RED AAP @ Saline
9Matthew Hardt10' 6MISalineMay 23Churchill Field Event Invite
View full rankings...
Long Jump
1.17-18Davion Palmer21' 8 PRMIBlazers TCJul 08Grand Rapids Youth Invitational
2.-Phillip Robie21' 6.25 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
3.9Colton Emeott21' 1MIEast KentwoodApr 20O.K. Red: Caledonia @ East Kentwood
4.17-18Chandler Ault20' 6.5 PRMIFleet Feet TrackJul 02AAU Region 12 National Qualifier
5.9Justin Saje19' 3.75MIMacomb Lutheran NorthMay 12Mustang Invitational
6.15-16Aquari Walker19' 3 PRMIBlazers TCJul 08Grand Rapids Youth Invitational
7.9Kyle Greenwood19' 1MISalineApr 25SEC Red: Monroe @ Saline
8.-Joshua Nelson18' 10.5 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
9.10Luke Atzinger18' 0MISalineMar 30Saline Spring Preview
10.-Johnny Caldwell17' 11 PRMIBlazers TCJul 02AAU Region 12 National Qualifier
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.