Team Results Management

Mens

100 Meters
1.-Walter Boyd10.59 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
2.11Travon Chance10.88TXColumbia TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
3.-Edward Summer IV10.89 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
4.-Alfred Pemberton10.90 PR (-2.2)UnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
5.11Evan Nafe11.00 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
6.9Isaiah Teer11.15 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.-Jordan Collins11.18 PRTXFusion TrackJun 17AAU District Qualifier - Gulf
8.15-16Tyrese Overshawn11.25 PRTXNorthside Striders AldineJun 17AAU District Qualifier - Gulf
9.15-16Jaleel Scott11.27 PRTXManor HawksJul 01AAU Region 19 Qualifier
10.15-16Marquis Brown11.41 PRTXRound Rock StarsJul 01AAU Region 19 Qualifier
15-16Garvin Tolbert11.41 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
-Caleb Frank11.41 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
View full rankings...
200 Meters
1.-Alfred Pemberton21.78 PR (-1.3)UnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
2.-Walter Boyd22.04 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
3.11Cameron Conyers22.09 PRTXFort Worth TrojansJul 01AAU Region 19 Qualifier
4.9Isaiah Teer22.32 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
5.-Edward Summer IV22.38 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
6.11Dowdy Elazarig22.49 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.-Jordan Collins22.55 PRTXFusion TrackJun 17AAU District Qualifier - Gulf
8.15-16Jaleel Scott22.56 PRTXManor HawksJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
9.12Ryon Senegal22.63 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
10.11Evan Nafe22.73 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
400 Meters
1.-Douglas Bryan48.18 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
2.12Ryon Senegal48.76 PRTXMax Velocity Track ClubJun 03Track Houston Championship Meet
3.11Cameron Conyers49.20 PRTXFort Worth TrojansJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
4.12Terrill Banks50.06 PRTXMax Velocity Track ClubJun 03Track Houston Championship Meet
5.11Lee Tyer50.71 PRTXGodleyApr 11UIL 4A District 08 (M-Tu)
6.17-18Micah Johnson50.86 PRTXsaginaw eliteJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.12Patrick Moorer50.99 PRTXLeander Spartans TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
8.11Demetrius Montville51.14 PRTXColumbia TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
9.17-18Johnny Casillas51.29 PRTXsaginaw eliteJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
10.11Evan Rogers51.34 PRTXAustin Sprint ClubJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
800 Meters
1.12Jake Merrell1:55.09 PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
2.12Jeffrey Price1:55.61TXHouston Strake JesuitApr 20UIL 6A Area 19/20 (Th-F)
3.2Joshua Benford1:57.08 PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
4.10Dominic Elsaw1:59.86 PRTXAthletico RacersJun 29AAU Region 18 Qualifier
5.11KyShaun Bradford2:02.60 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
6.15-16Mackenzie Lazarus2:03.22 PRTXsaginaw eliteJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.9Jeremiah Tomlin2:04.09 PRTXFive Hills TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
8.-Ian Priour2:04.26 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
9.-Toland Banks2:04.32 PRTXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
10.1Yafiet Yemane2:04.34 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jeffrey Price4:22.01TXHouston Strake JesuitFeb 25Strake Jesuit Crusader Relays
2.9Yafiet Yemane5:03.67 PRTXRichardsonMar 09Richardson Invitational
3.2Cade Rye5:34.13 PRTXNext Level StridersJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
4.2Keisey Ramirez5:47.01 PRTXGonzales Summer Track ClubJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
5.5Dillion Russel6:16.69 PRTXNext Level StridersJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.15-16Raylen Sharpe15.40 PR (1.6)TXTeam QUESTJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
2.11Daniel Armstrong15.45 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
3.-Donnell January15.47 PRTXFort Worth TrojansJul 01AAU Region 19 Qualifier
4.15-16Nathan Franco15.84 PR (.3)TXsaginaw eliteJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
5.10J'Marcus Epps15.95 PRTXFort Worth FlyersJun 29AAU Region 18 Qualifier
6.9Kaden Smith16.38 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.9Alec Rock16.61 PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
8.15-16Deante Betts16.63 PRTXPearland Track XpressJun 17AAU District Qualifier - Gulf
9.17-18Jevon James16.92 PRTXNTX BoltsJun 29AAU Region 18 Qualifier
10.15-16Jaeden Miller17.18 PR (-1.3)TXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.2Antonio Hernandez45.74 PRTXGonzales Summer Track ClubJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
2.7Carter Cheek51.84 PRTXTexas WindApr 292017 Texas Home School Track and Field Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Edward Summer IV
Ryon Senegal
Tamonte Brown
Toland Banks
42.06TXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
2.Relay Team42.61TXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
3.Relay Team42.88TXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
4.Relay Team43.23TXColumbia TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
5.Christian Jones
Mario Demerson
Phasonta Allen
Tyrese Overshawn
44.83TXNorthside Striders AldineJun 17AAU District Qualifier - Gulf
6.Relay Team44.89TXMercury Track And FieldJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.Relay Team46.33TXLeander Spartans TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
8.Donovann Bradley
Izac Trigueros
Jarell Simpson
Roshard Ball
47.83TXFusion TrackJun 17AAU District Qualifier - Gulf
9.Anthony Fleming
Jelani Watkins
Jhoedy Punch
Jopshua Furr
49.92TXFlying DragonsJun 17AAU District Qualifier - Gulf
10.Relay Team54.85TXManor HawksJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
4x400 Relay
1.Caleb Frank
Edward Summer IV
Ryon Senegal
Tamonte Brown
3:14.83TXMax Velocity Track ClubJun 17AAU District Qualifier - Gulf
2.Relay Team3:21.65TXsaginaw eliteJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
3.Darian Sams
Evan Rogers
James Glomb
Justin Zuhn
3:23.88TXAustin Sprint ClubAug 05AAU National Junior Olympic Games
4.Relay Team3:25.80TXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
5.Andrew Williams
II Anthony Aldridge
Anthony Okigbo
Chadrick Garrett
3:33.42TXDallas Elite TrackJun 10AAU Southwestern District T&F Championships
6.Jayce Godley
Jaylen Jones
Mark Gray
Placide Djungu-sungu
3:33.77TXCrimson Flash - Fort WorthAug 05AAU National Junior Olympic Games
7.Donte Hamilton
Jaelyn Robinson
Jalen Mann
Lathan Adams
3:36.00TXMercury Track And FieldAug 05AAU National Junior Olympic Games
8.Christian Jones
Donaven Hackett
Mario Demerson
Phasonta Allen
3:38.16TXNorthside Striders AldineJun 17AAU District Qualifier - Gulf
9.Relay Team3:38.98TXLeander Spartans TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
10.Relay Team3:40.02TXCollege Station SprintersJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.-Ryan Pickett51' 0.5 PRTXThunderboltzJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
2.11Joshua Mayo-reese42' 3 PRTXTexas Heat TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
3.15-16Alonzo Francis38' 7.5 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
4.17-18Carlon Rivera37' 8.25 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
5.17-18Jacobi Pitre37' 2 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
6.15-16Fredrick Hicks36' 7.25 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
7.-Andrew Smallwood34' 9.25 PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
8.9Javan Bouton34' 3 PRTXPrime Time Elite Track ClubJun 29AAU Region 18 Qualifier
9.-Joshua Walton33' 1 PRTXFort Worth FlyersJun 29AAU Region 18 Qualifier
10.-Derek Ford32' 9.75 PRTXHill Country Zoom Youth TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.17-18Jacobi Pitre132' 1.75 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
2.-Ryan Pickett120' 2 PRTXThunderboltzJul 01AAU Region 19 Qualifier
3.11Joshua Mayo-reese118' 6.5 PRTXTexas Heat TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
4.-Corde Cummings117' 0 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
5.17-18Carlon Rivera115' 5.5 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
6.15-16Fredrick Hicks109' 6.5 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJun 24USATF Southwestern Association Junior Olympic Championships
7.15-16Alonzo Francis102' 2.75 PRTXPrimeTimeRunners Youth Track & Field ClubJul 08USATF Region 12 Junior Olympic Championships
8.-Andrew Smallwood100' 7 PRTXLeander Spartans TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
9.-Axavier Jones89' 7 PRTXXtreme Force TrackJul 01AAU Region 19 Qualifier
10.-Joshua Walton88' 3 PRTXFort Worth FlyersJun 29AAU Region 18 Qualifier
View full rankings...
High Jump
1.12Kelvin White6' 3 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
2.17-18Matthew Casias5' 9 PRTXRiotJul 09USATF Region 10 Junior Olympic Championships
3.15-16Deante Betts5' 8 PRTXPearland Track XpressJun 17AAU District Qualifier - Gulf
4.13-14Collin Jumes5' 6 PRTXHill Country Zoom Youth TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
-Jace Lilljedahl5' 6 PRTXLeander Spartans TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
-Lemuel Shaw5' 6 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.2Antonio Hernandez5' 4 PRTXGonzales Summer Track ClubJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
8.-Trajan Armstrong5' 3 PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
9.13-14Kameron Farmer5' 2 PRTXLeander Spartans TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
-Caleb Jackson5' 2 PRTXHill Country Zoom Youth TrackJun 17AAU District Qualifier - South Texas (Northern)
2Keisey Ramirez5' 2 PRTXGonzales Summer Track ClubJun 29TAAF Hutto Circuit Meet
4Cameron Antoine5' 2 PRTXPearland Track XpressJun 17AAU District Qualifier - Gulf
View full rankings...
Pole Vault
1.9Justin James13' 0 PRCASimi ValleyMar 17Friday Night Relays
2.-Trajan Armstrong8' 11.75 PRUnattachedAug 05AAU National Junior Olympic Games
View full rankings...
Long Jump
1.11Matthew Salaiz24' 0.75 PRTXPflugervilleMar 02Hutto Hippo Relays
2.11Alex Loving24' 0.5 PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
3.11Dowdy Elazarig22' 11 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
4.12Noah Herring22' 6.5 PRTXCollege StationMar 30A&M Consolidated Tiger Relays
11Emmanuel Toney22' 6.5 PRTXCelerity PerformanceJul 01AAU Region 19 Qualifier
6.9Nicholas Drayden22' 6.25 PRTXMercury Track And FieldJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.11Soro Abrama22' 5.5 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
8.15-16Garvin Tolbert22' 5 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
9.9Kaden Smith22' 0 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
10.-Placide Djungu-sungu21' 0.5 PRTXCrimson Flash - Fort WorthJun 29AAU Region 18 Qualifier
View full rankings...
Triple Jump
1.12Preston Woodard50' 3.25TXDave Bethany TrackMar 18Texas Southern Relays
2.12Noah Herring47' 3.25 PRTXCollege StationApr 20UIL 5A Area 17/18
3.11Dowdy Elazarig46' 0 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
4.9Nicholas Drayden44' 5.25 PRTXMercury Track And FieldJun 29AAU Region 18 Qualifier
5.11Matthew Salaiz43' 5TXPflugervilleApr 12UIL 6A District 13 (Tu-W)
6.11Chadrick Garrett42' 5.5 PRTXDallas Elite TrackJun 29AAU Region 18 Qualifier
7.12John McCormick42' 2.5 PRTXIntensity TCJul 01AAU Region 19 Qualifier
8.-Donnell January41' 7 PRTXFort Worth TrojansJul 01AAU Region 19 Qualifier
9.9Justin James40' 9 PRCASimi ValleyApr 12Moorpark at Simi Valley
10.9Alec Rock40' 4.5 PRTXAmarillo SpartansJun 29AAU Region 18 Qualifier
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.