Team Results Management

Mens

100 Meters
1.11Drevion Gissendanner-Decena11.25 PRMICarrolltonApr 17Bobcat/Doyle Invitational
2.11Jalen Myles11.30 PRMICarrolltonApr 17Bobcat/Doyle Invitational
3.9Derrick Mushatt11.31 PRMIBridgeportMay 12Hemlock Track Classic
4.11Brandon Keys11.35 PRMIChesaningApr 28Chesaning Track & Field Invitational
5.11Jeff Thaller11.40 PRMIShepherdMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
6.10Alec Yagiela11.43MIFrankenmuthMay 03TVC East Frankenmuth/Caro/Bridgeport
7.11Kyler Salo11.45 PRMIHemlockMay 12Hemlock Track Classic
8.12Miles McFarland11.46MIEssexville GarberMay 19MHSAA LP Regional 20-2 @ Remus-Chippewa Hills
9.11Caden Foster11.51 PRMIBreckenridgeMay 24MSAC #3 at Montabella
10.11Sam Forsyth11.52 PRMIChesaningApr 26TVC @ Standish/Chesaning/Nouvel/Ogemaw
View full rankings...
200 Meters
1.11Sam Forsyth22.55 PRMIChesaningMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
2.11Kyler Salo22.99 PRMIHemlockMay 24TVC West Meet @ Ithaca
3.12Zach McFarlan23.05MIChesaningMay 24TVC Central Championship
4.12Avis Burrell23.17 PRMIBridgeportMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
5.11Brett Peterson23.21 PRMIEssexville GarberMay 05Bay City Western Invitational
6.11Caden Foster23.22MIBreckenridgeMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
7.9Derrick Mushatt23.26 PRMIBridgeportMay 24TVC East Championship
8.11Drevion Gissendanner-Decena23.28MICarrolltonMay 12Hemlock Track Classic
9.11Ben Menapace23.35 PRMISaginaw Valley LutheranApr 26TVC-West VLHS/O-E/PINCONNING
10.11Johnathon Voelker23.36 PRMIBirch RunMay 24TVC East Championship
View full rankings...
400 Meters
1.12Zach McFarlan49.69 PRMIChesaningJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.9Ethan Champney50.73 PRMISaginaw Swan ValleyMay 12Hemlock Track Classic
3.11Ben Menapace51.04 PRMISaginaw Valley LutheranMay 12Hemlock Track Classic
4.12Austin Kerridge51.92MIBirch RunMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
5.11Sam Forsyth51.96 PRMIChesaningMay 10Freeland/Alma/Chesaning TVC-Central Dbl Dual
6.12Micheal Crary52.40MIFrankenmuthMay 27MITCA D3 Team State Championship
7.10Kyle Jaskulka52.58MIEssexville GarberApr 28The Hurd Invitational - Vassar
8.11Carson Vincent52.90 PRMIOvid-ElsieMay 12Bath Jon Nugent Invite
9.10Josiah Murphy53.00 PRMIFreelandMay 12Hemlock Track Classic
10.9Jordan Lowe53.37 PRMISt. LouisMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
View full rankings...
800 Meters
1.11Josiah Morse1:53.74 PRMIEssexville GarberJun 03MHSAA LP D2 State Final
2.12Jordan Martinus1:57.12 PRMIBirch RunJun 03MHSAA LP D2 State Final
3.10Yami Albrecht1:57.92 PRMICaroMay 30 Thumb Area Meet of Champs
4.12Gibson Staley2:01.24 PRMIFreelandMay 24TVC Central Championship
5.12Matt Boswell2:01.62 PRMIFreelandMay 24TVC Central Championship
6.12Paxton Ruddy2:02.28MIChesaningMay 24TVC Central Championship
7.12Jack Lee2:02.87 PRMIFrankenmuthMay 27MITCA D3 Team State Championship
8.12Jacob Sansburn2:03.08 PRMIEssexville GarberApr 28The Hurd Invitational - Vassar
9.10Caleb Cotton2:03.14 PRMICaroMay 19MHSAA LP Regional 28-3 @ Marlette
10.11Andrew Wendler2:03.18 PRMISaginaw Swan ValleyMay 24TVC Central Championship
View full rankings...
1600 Meters
1.12Evan Goodell4:18.18 PRMISt. LouisMay 13Alma College Scottie Classic
2.10Yami Albrecht4:18.49 PRMICaroJun 03MHSAA LP D3 State Final
3.11Josiah Morse4:27.53 PRMIEssexville GarberApr 28The Hurd Invitational - Vassar
4.12Owen Howard4:33.47 PRMIShepherdMay 27MITCA D3 Team State Championship
5.12Spencer Waldmann4:34.41 PRMIMidland Bullock CreekMay 10TVC Central Bullock Creek/Shepherd
6.12Jacob Sansburn4:34.68MIEssexville GarberMay 05Bay City Western Invitational
7.12Bryce Hegenauer4:35.42 PRMIShepherdMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
8.12Jordan Martinus4:37.06 PRMIBirch RunMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
9.10Bryden Miller4:39.86 PRMICaroMay 03TVC East Frankenmuth/Caro/Bridgeport
10.12Zak Drews4:40.70 PRMICaroMay 03TVC East Frankenmuth/Caro/Bridgeport
View full rankings...
3200 Meters
1.12Evan Goodell9:05.06 PRMISt. LouisMay 052017 Shepherd BLUEJAY Invite
2.10Yami Albrecht9:30.53 PRMICaroJun 10Midwest Distance Classic
3.12Owen Howard9:38.64 PRMIShepherdJun 03MHSAA LP D3 State Final
4.12Zak Drews9:39.18 PRMICaroJun 03MHSAA LP D3 State Final
5.12Bryce Hegenauer9:55.95 PRMIShepherdMay 052017 Shepherd BLUEJAY Invite
6.11Brennan Mudd9:59.89MIMidland Bullock CreekMay 12Hemlock Track Classic
7.12Spencer Waldmann10:00.16MIMidland Bullock CreekMay 19MHSAA LP Regional 20-2 @ Remus-Chippewa Hills
8.10Ransom Allen10:02.99 PRMIIthacaMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
9.12Jordan Martinus10:07.65MIBirch RunMay 24TVC East Championship
10.10Bryden Miller10:09.11 PRMICaroMay 05Bay City Western Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Grant Bronner15.07 PR (-1.5)MIFrankenmuthJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.12Zachary Townsend15.21 (2.3)MIFreelandJun 03MHSAA LP D2 State Final
3.12DeAndre Brown15.40 PRMIChesaningMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
4.12Max Wood15.78 PRMISaginaw Valley LutheranMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
5.10Nathan Furst15.80 PRMICaroMay 30 Thumb Area Meet of Champs
6.12Mitch Kobel16.13 PRMIMidland Bullock CreekMay 19MHSAA LP Regional 20-2 @ Remus-Chippewa Hills
7.10Collin Reinert16.26 PRMIFrankenmuthMay 27MITCA D3 Team State Championship
8.11Jacob Allen16.44 PRMIIthacaMay 24TVC West Meet @ Ithaca
9.11Dawson Coats16.50 PRMIOvid-ElsieMay 19MHSAA LP Regional 25-3 @ Bath
10.12JR Buendia16.69 PRMISaginaw Swan ValleyMay 10TVC Swan Valley/Carrollton@Standish
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Grant Bronner40.13 PRMIFrankenmuthMay 05Bay City Western Invitational
2.12DeAndre Brown41.85 PRMIChesaningApr 28Chesaning Track & Field Invitational
3.10Nathan Furst41.94 PRMICaroMay 30 Thumb Area Meet of Champs
4.9Ethan Champney42.17 PRMISaginaw Swan ValleyMay 03Swan Valley HS at Alma HS
5.11Jacob Allen42.26 PRMIIthacaMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
6.12Mitch Kobel42.47MIMidland Bullock CreekMay 05Nite Trax
7.12JR Buendia42.53 PRMISaginaw Swan ValleyMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
8.12Zachary Townsend42.68 PRMIFreelandMay 24TVC Central Championship
9.12Max Wood42.83 PRMISaginaw Valley LutheranApr 28Falcon Invitational
10.12Shane Horton42.96 PRMIMillingtonMay 12Akron-Fairgrove HS Invite
View full rankings...
4x100 Relay
1.Anthony Aguado
Hayden Giesken
Brady Fraiser
Brandon Keys
43.76MIChesaningMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
2.Jalen Myles
Jaliel Warren
Drevion Gissendener-Decena
A.J. Thomas
45.20MICarrolltonMay 10TVC Swan Valley/Carrollton@Standish
3.Hunter Schluckebier
Jared Davis
Jacob Brownell
Alec Yagiela
45.21MIFrankenmuthJun 03MHSAA LP D3 State Final
4.Derrick Mushatt
Avis Burrell
Brandon Genwright II
Terrance Matthews
45.23MIBridgeportMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
5.Kyle Parvin
Josh Boyne
Salvador Suau-Frontera
Logan Rutledge
45.33MINorth BranchMay 30 Thumb Area Meet of Champs
6.Shayne Loynes
Zach Rambo
Alex Wakefield
Alex Garber
45.55MIOvid-ElsieMay 24TVC West Meet @ Ithaca
Trevor Tyree
Johnathon Voelker
Derek Michels
Trent Naragon
45.55MIBirch RunMay 19MHSAA LP Regional 19-2 @ Clio
8.Peyton Kobel
Nicholas Lashuay
Gaeb Griese
Nathan Tomalia
45.78MIMidland Bullock CreekMay 24TVC Central Championship
9.Seth Davis
Isaiah Ridge
Brayden Shaw
Kyle Weaver
45.89MIIthacaMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
10.Hunter Collins
Colten Carter
Kyle Pioszak
Caden Foster
45.90MIBreckenridgeMay 20MHSAA LP Regional 38-4 @ Breckenridge
View full rankings...
4x200 Relay
1.Zach McFarlan
Brady Fraiser
Brandon Keys
Sam Forsyth
1:29.55MIChesaningJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.Jared Davis
Grant Bronner
Micheal Crary
Alec Yagiela
1:32.68MIFrankenmuthMay 27MITCA D3 Team State Championship
3.Avis Burrell
Derrick Mushatt
Brandon Genwright II
Terrance Matthews
1:32.91MIBridgeportMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
4.Leo Dorr III
Johnathon Voelker
Trent Naragon
Austin Kerridge
1:33.46MIBirch RunMay 19MHSAA LP Regional 19-2 @ Clio
5.Drevion Gissendener-Decena
Jalen Myles
Jaliel Warren
A.J. Thomas
1:34.79MICarrolltonMay 03Carrollton/Chesaning/Shepherd
6.Shayne Loynes
Alex Wakefield
Carson Vincent
Alex Garber
1:35.33MIOvid-ElsieMay 24TVC West Meet @ Ithaca
7.Josiah Murphy
Michael Dennis
Zachary Townsend
Joshua Murphy
1:35.57MIFreelandApr 28Clare Invitational
8.Hunter Collins
Caleb Hurt
Kyle Pioszak
Colten Carter
1:35.65MIBreckenridgeJun 03MHSAA LP D4 State Final
9.Max Wood
Markos Azucar
Riley Ringley
Ben Menapace
1:35.78MISaginaw Valley LutheranMay 24TVC West Meet @ Ithaca
10.Kyle Parvin
Josh Boyne
Hayden Mabery
Logan Rutledge
1:36.22MINorth BranchMay 30 Thumb Area Meet of Champs
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Paxton Ruddy
Hayden Giesken
Sam Forsyth
Zach McFarlan
3:24.59MIChesaningJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.Miles McFarland
Jacob Sansburn
Brett Peterson
Josiah Morse
3:27.93MIEssexville GarberMay 05Bay City Western Invitational
3.Josiah Murphy
Gibson Staley
Michael Dennis
Zachary Townsend
3:30.00MIFreelandMay 10Freeland/Alma/Chesaning TVC-Central Dbl Dual
4.Max Wood
Markos Azucar
Riley Ringley
Ben Menapace
3:31.59MISaginaw Valley LutheranJun 03MHSAA LP D3 State Final
5.Jordan Martinus
Austin Kerridge
Leo Dorr III
Johnathon Voelker
3:31.76MIBirch RunMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
6.Nolan Hornbacher
Caleb Cotton
Nathan Furst
Yami Albrecht
3:35.24MICaroMay 30 Thumb Area Meet of Champs
7.Calub Pattison
Jacob Darling
Adam Peckens
Carson Vincent
3:36.15MIOvid-ElsieMay 24TVC West Meet @ Ithaca
8.Relay Team3:36.44MISaginaw Swan ValleyMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
9.Tyler Travis
Bryce Hegenauer
CJ Spencer
Andrew Joslin
3:36.72MIShepherdMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
10.Jared Davis
Jack Lee
Seth Messing
Micheal Crary
3:37.14MIFrankenmuthMay 30 Thumb Area Meet of Champs
View full rankings...
4x800 Relay
1.Bryce Hegenauer
Dane Nestle
Tyler Travis
CJ Spencer
8:12.22MIShepherdJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.Caleb Cotton
Zak Drews
Bryden Miller
Yami Albrecht
8:14.98MICaroJun 03MHSAA LP D3 State Final
3.Matt Boswell
Darren Bila
Jacob Hare
Gibson Staley
8:26.50MIFreelandMay 24TVC Central Championship
4.-Nick Anderson
Nathan Piwowarski
Conrad Strecker
Andrew Wendler
8:26.92MISaginaw Swan ValleyMay 12Hemlock Track Classic
5.Isaak Biddle
Alex Benko
Matt Heinzman
Jack Lee
8:30.71MIFrankenmuthJun 03MHSAA LP D3 State Final
6.Anthony Rodriguez
Cortez Rivera
Ricky Ramirez
D'Anthony Goodwin
8:32.27MICarrolltonMay 12Hemlock Track Classic
7.Asher VanDell
Josiah Morse
Brett Peterson
Jacob Sansburn
8:34.25MIEssexville GarberApr 28The Hurd Invitational - Vassar
8.Zack Bartnik
Jason Derry
Ransom Allen
Ethan Schauer
8:37.57MIIthacaMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
9.Cologio Alighire
Michael Wert
Austyn Rhines
Evan Goodell
8:39.89MISt. LouisMay 19MHSAA LP Regional 27-3 @ Shepherd
10.Weston Kvalevog
Adam Peckens
Jeremiah Davis
Calub Pattison
8:40.02MIOvid-ElsieMay 12Bath Jon Nugent Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Dan Stone60' 9.75 PRMIFrankenmuthJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.10Alex VanDeWeghe56' 10 PRMIIthacaJun 18New Balance Nationals Outdoor
3.10Alex VanDeWeghe54' 2.5 PRMIIthacaMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
4.10Baylee Chaffin52' 6.5 PRMIIthacaJun 03MHSAA LP D3 State Final
5.11Emiliano Flores49' 1.25 PRMIHemlockJun 03MHSAA LP D3 State Final
6.11Greg Simmons48' 3 PRMIAlmaMay 052017 Shepherd BLUEJAY Invite
7.11Ryan Beatley47' 3 PRMINorth BranchMay 19MHSAA LP Regional 19-2 @ Clio
8.12Nathan Lambeth47' 0 PRMIFrankenmuthMay 19MHSAA LP Regional 28-3 @ Marlette
9.12Ryan Cornejo46' 2 PRMIAlmaMay 24TVC Central Championship
10.11Tobias Niedzwiecki46' 0 PRMIFreelandMay 19MHSAA LP Regional 20-2 @ Remus-Chippewa Hills
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Dan Stone183' 10 PRMIFrankenmuthMay 12Hatchet Invitational
2.12Ryan Cornejo171' 3.5 PRMIAlmaMay 30Greater Lansing Honor Roll Meet of Champions
3.10Alex VanDeWeghe154' 10 PRMIIthacaMay 10TVC West- Hemlock, Valley Lutheran @ Ithaca
4.10Alex VanDeWeghe152' 11 PRMIIthacaMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
5.10Brennan Waslusky144' 2 PRMIBreckenridgeMay 10MSAC #2 at Vestaburg
6.10Baylee Chaffin142' 7 PRMIIthacaMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
7.12Jarrod Brown140' 6 PRMIEssexville GarberMay 24TVC East Championship
8.11Corbin Stefanski134' 4 PRMISaginaw Valley LutheranMay 24TVC West Meet @ Ithaca
9.11Greg Simmons134' 1 PRMIAlmaMay 19MHSAA LP Regional 20-2 @ Remus-Chippewa Hills
10.12Max Robles132' 9 PRMISaginaw Swan ValleyMay 10TVC Swan Valley/Carrollton@Standish
View full rankings...
High Jump
1.12Paxton Ruddy6' 5 PRMIChesaningJun 03MHSAA LP D3 State Final
2.12Grant Bronner6' 4MIFrankenmuthApr 28Clare Invitational
3.12Levi Gross6' 3 PRMIMerrillApr 12North Branch/Bullock Creek/Merrill
11Riley Ringley6' 3 PRMISaginaw Valley LutheranApr 28Falcon Invitational
5.12Brandon Harris6' 2 PRMIChesaningMay 10Freeland/Alma/Chesaning TVC-Central Dbl Dual
10Weston Kvalevog6' 2 PRMIOvid-ElsieMay 12Bath Jon Nugent Invite
7.10Demarquist Williams6' 1 PRMICarrolltonMay 12Hemlock Track Classic
10Ethan Engelhardt6' 1 PRMISaginaw Valley LutheranMay 12Hemlock Track Classic
9.11Billy Clifford6' 0 PRMIShepherdMay 03Carrollton/Chesaning/Shepherd
9Alex Robins6' 0 PRMIFreelandMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
9Trevin Phillips6' 0 PRMICaroMay 10TVC East - Caro vs Lakeville
View full rankings...
Pole Vault
1.12Ezra Faust13' 9 PRMIAlmaMay 10Freeland/Alma/Chesaning TVC-Central Dbl Dual
2.12Kyle Rupprecht13' 0 PRMISaginaw Swan ValleyMay 24TVC Central Championship
3.12Kyle Naragon12' 10 PRMIBirch RunJun 03MHSAA LP D2 State Final
4.11John Kaczor12' 6 PRMIFreelandMay 12Hemlock Track Classic
11Adam DepelsMaeker12' 6MIFreelandMay 12Hemlock Track Classic
6.10Trent Naragon12' 4 PRMIBirch RunMay 19MHSAA LP Regional 19-2 @ Clio
7.12Hayden Giesken12' 0 PRMIChesaningMay 10Freeland/Alma/Chesaning TVC-Central Dbl Dual
12Matthew Verellen12' 0MINorth BranchMay 05Reese Invite
11Jayden Schafsnitz12' 0 PRMISaginaw Swan ValleyMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
12Koby Lee12' 0MIIthacaApr 26TVC West- St. Louis @ Ithaca
View full rankings...
Long Jump
1.12Casey Williams22' 5MISaginaw Michigan Lutheran SeminaryApr 26MLS/St. Charles
2.11Sam Forsyth22' 1 PRMIChesaningMay 03Carrollton/Chesaning/Shepherd
3.11Brandon Keys22' 0.5 PRMIChesaningMay 30Korf-Schultz Saginaw County Invitational
4.12Nolan Hornbacher21' 8.75 PRMICaroMay 30 Thumb Area Meet of Champs
5.12Miles McFarland20' 9.5 PRMIEssexville GarberMay 24TVC East Championship
6.11Jacob Allen19' 9MIIthacaMay 30Mid-Michigan Meet of Champions (Formerly Morning Sun Meet)
7.10Anthony Aguado19' 8 PRMIChesaningApr 19Bullock Creek/ Chesaning/ Swan Valley
10Carson Solomon19' 8 PRMISaginaw Michigan Lutheran SeminaryMay 05Nite Trax
9.12Jeremiah Salisbury19' 6MIShepherdApr 15St. Louis Relays
10.12Aaron Smokovitz19' 5.5 PRMIMidland Bullock CreekApr 19Bullock Creek/ Chesaning/ Swan Valley
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.