Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Keegan Duncan10.95 (.0)IDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Jacob Englar11.14 PR (-.9)IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.11Matthew Klassen11.27 (2.0)IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.10Obadiyah Gee11.37IDCole Valley ChristianApr 28Saint Alphonsus Invitational
5.12Braison Norman11.39IDGrangevilleMay 01JV Meet of Champions
6.12Ethan Aldous11.44IDSalmonMay 102A District VI Championships
7.12Wyatt Jenkins11.52 PRIDFirthMay 102A District VI Championships
8.11Thomas Nielsen11.61 PRIDSoda SpringsMay 092A District 5 Championships
11Luke Peterson11.61 (.0)IDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.10Brady Frame11.62IDCole Valley ChristianApr 28Saint Alphonsus Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.11Keegan Duncan21.90 PR (2.7)IDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Jacob Englar22.56IDNampa ChristianMay 03NP Invite
11Hulizes Ortiz22.56 PR (2.7)IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.11Matthew Klassen22.87 (2.0)IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.12Braison Norman22.89 PR (2.7)IDGrangevilleMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.12Wyatt Jenkins23.07 PR (2.7)IDFirthMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.10Obadiyah Gee23.08IDCole Valley ChristianApr 28Saint Alphonsus Invitational
8.12Ethan Aldous23.37 PRIDSalmonMay 03Firth Invite
9.10Scott Martinez23.48 PR (2.0)IDMelbaMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.11Zeb Johnson23.50 PR (2.0)IDFirthMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10Brady Frame23.50IDCole Valley ChristianApr 28Saint Alphonsus Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.11Keegan Duncan48.70 PRIDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Henry Workman49.85IDSoda SpringsMay 092A District 5 Championships
3.11Hulizes Ortiz50.47 PRIDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.11Jadyn Berry50.87 PRIDNampa ChristianApr 06Nampa City Championships
5.12Ethan Aldous51.51 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.11Jeffrey Stewart52.35IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.11Peyton Litton52.76 PRIDNorth FremontMay 102A District VI Championships
8.12Dallon Elliott52.85 PRIDAberdeenMay 092A District 5 Championships
9.11Joseph Carrasco52.89 PRIDAberdeenMay 092A District 5 Championships
10.11Isaiah Cass53.15 PRIDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
View full rankings...
800 Meters
1.12Jackson Pratt1:59.38 PRIDBear LakeMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Nathanael Fehringer2:00.66 PRIDCole Valley ChristianMay 122A District 3 Championships
3.10Andy Gebhardt2:01.36 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.11Jeffrey Stewart2:01.53IDNampa ChristianApr 06Nampa City Championships
5.10Ethan Sage2:02.10 PRIDCole Valley ChristianMay 122A District 3 Championships
6.10Jacob Moffat2:03.62 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.12Cade Smith2:03.70 PRIDSoda SpringsMay 092A District 5 Championships
8.12Hunter Forsberg2:04.87 PRIDBear LakeMay 092A District 5 Championships
9.11Brennen Donahue2:05.65 PRIDCole Valley ChristianMay 122A District 3 Championships
10.12Justin Keogh2:05.87IDSt MariesApr 27Timberlake Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.12Jackson Pratt4:20.06 PRIDBear LakeMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.10Andy Gebhardt4:33.58 PRIDSalmonMay 05BYU Invitational
3.10Jacob Moffat4:38.04 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.9Johnny Simmons4:38.19 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.11Brennen Donahue4:38.37 PRIDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.10Ethan Sage4:40.72 PRIDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.11McClay Sommers4:45.68 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.10Austin Hoopes4:49.05 PRIDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
9.12Woody Smith4:50.17 PRIDWendellMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.9Fabian Castro4:51.81 PRIDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.12Jackson Pratt9:21.38 PRIDBear LakeMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.10Andy Gebhardt9:52.36 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.11Brennen Donahue9:57.31 PRIDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.9Johnny Simmons9:59.14 PRIDSalmonApr 19Salmon Invitational
5.10Jacob Moffat10:02.71 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.10Ethan Sage10:15.07 PRIDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.10Anthony Garza10:15.98 PRIDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.12Cade Smith10:21.71IDSoda SpringsMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
9.9Fabian Castro10:29.85 PRIDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.12Woody Smith10:37.10 PRIDWendellMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Garrett Hawkes14.76 PRIDNorth FremontMay 102A District VI Championships
2.12Braxton Ramirez15.26 PR (2.1)IDWest JeffersonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.11Cyrus Rindlisbaucher15.41 PRIDWest SideMay 092A District 5 Championships
4.12Hunter Tarkalson15.78 PRIDSalmonMay 102A District VI Championships
5.10Brax Kauffman15.95 PR (2.1)IDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.12Victor Klassen15.96 (-1.1)IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.12Jacob Turner16.23 PRIDBear LakeMay 092A District 5 Championships
8.10Ryan Turner16.26 PRIDBear LakeMay 092A District 5 Championships
9.11Jeremiah Powers16.58 PR (.4)IDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.12Jake Hall16.63IDAberdeenMay 092A District 5 Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Victor Klassen40.07 PRIDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Hunter Tarkalson40.44 PRIDSalmonMay 102A District VI Championships
3.11Garrett Hawkes40.45 PRIDNorth FremontMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.12Jacob Englar40.79 PRIDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.12Braxton Ramirez41.01 PRIDWest JeffersonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.11Cyrus Rindlisbaucher41.17 PRIDWest SideMay 092A District 5 Championships
7.10Brax Kauffman41.55 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.11Dillion Robinson41.57 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
9.11Jeremiah Powers42.38IDOrofinoMay 03Idaho District II Meet of Champions
10.12Jacob Turner42.93 PRIDBear LakeMay 092A District 5 Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Obadiyah Gee
Ben Arthur
Roman Conder
Brady Frame
43.34IDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.Hulizes Ortiz
Matthew Klassen
Dallon Elliott
Bryson Foster
43.87IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.Luke Peterson
Marc Taitano
Dartagnan Romero
Dustin Howell
44.39IDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.Isaiah Cass
Josiah Irwin
Drew Howerzyl
Ryan Schober
44.84IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.Clayton Gain
Zeb Johnson
Connor Berrett
Wyatt Jenkins
44.87IDFirthMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.Bryan Flores
Luis Rodriguz
Harold Perez
Jordan Orozco
45.64IDWendellMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.-Robel Clifton
Hunter Tarkalson
Brax Kauffman
Ethan Aldous
46.07IDSalmonApr 05Salmon River Drainage Meet
8.Relay Team46.08IDWest SideMay 092A District 5 Championships
9.Zayne Dayley
Sam Monson
Tristan Jones
Scott Martinez
46.09IDMelbaMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.Kaden Deluna
Noah Ormsby
Nicholas Hardy
Jordan Goodwin
47.28IDMcCall-DonnellyMay 122A District 3 Championships
Booker Bush
Clayton Brown
Jaize Norman
Braison Norman
47.28IDGrangevilleApr 13Lapwai Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.Roman Conder
Ben Arthur
Brady Frame
Obadiyah Gee
1:30.11IDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.Dallon Elliott
Bryson Foster
Victor Klassen
Matthew Klassen
1:31.98IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.Marc Taitano
Luke Peterson
Brayden Turcott
Jeremiah Powers
1:33.13IDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.Isaiah Cass
Josiah Irwin
Dusty Rhodes
Jadyn Berry
1:33.65IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.Robel Clifton
Brax Kauffman
Hunter Tarkalson
Ethan Aldous
1:34.91IDSalmonApr 24Fred Simpson 1A/2A Invitational
6.Brock Gittins
Brigham Cook
Preston Clawson
Enoch Ward
1:36.60IDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.Luis Ruiz
Lincoln Taylor
Zane Mecham
Braxton Ramirez
1:37.01IDWest JeffersonApr 12West Jefferson Invitational
8.Wyatt Jenkins
Connor Berrett
Teague Meredith
Clayton Gain
1:37.30IDFirthApr 07Shelley Invitational
9.Zayne Dayley
Sam Monson
Tristan Jones
Scott Martinez
1:37.32IDMelbaMay 03NP Invite
10.Mathew Hammond
Tiagan Criswell
John Holmquist
Dalton Moss
1:37.58IDBear LakeMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.Ben Arthur
Nathanael Fehringer
Obadiyah Gee
Brady Frame
3:27.75IDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.-Dallon Elliott
Victor Klassen
Bryson Foster
Hulizes Ortiz
3:28.21IDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.Robel Clifton
Garrett Jones
Brax Kauffman
Ethan Aldous
3:32.30IDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.Ryan Schober
Jeffrey Stewart
Sam Renschler
Jadyn Berry
3:33.09IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.Josh Reeder
Cyrus Rindlisbaucher
Dillion Robinson
Zac Hobson
3:34.99IDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.Relay Team3:35.68IDSoda SpringsMay 092A District 5 Championships
7.Austin Smith
Aiden Smith
Connor Berrett
Zeb Johnson
3:41.14IDFirthMay 102A District VI Championships
8.Bart Gibby
Wyatt Garner
Duncan Blackmon
Austin Hoopes
3:42.76IDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
9.Justin Dittman
George Dundas
Wesley Rice
Kolby Moore
3:43.32IDSt MariesMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.Gabe Bush
Henry Keller
John Holmquist
Jaren Stevens
3:48.02IDBear LakeApr 24Fred Simpson 1A/2A Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Johnny Simmons
McClay Sommers
Treygan Bragg
Andy Gebhardt
8:51.04IDSalmonApr 28Tiger/Grizz Invitational
2.Jeffrey Stewart
Michael Miller
Landon Lacy
Jadyn Berry
8:59.99IDNampa ChristianApr 06Nampa City Championships
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Ben Arthur
Brady Frame
Obadiyah Gee
Nathanael Fehringer
3:36.78IDCole Valley ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.Relay Team3:38.35IDBear LakeMay 092A District 5 Championships
3.Hunter Tarkalson
Brax Kauffman
Ethan Aldous
Andy Gebhardt
3:38.98IDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.Relay Team3:42.11IDWest SideMay 092A District 5 Championships
5.Ryan Schober
Josiah Irwin
Jadyn Berry
Jeffrey Stewart
3:44.09IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.Bart Gibby
Caden Crider
Keegan Duncan
Wyatt Garner
3:44.77IDDecloMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.Dallon Elliott
Matthew Klassen
Hulizes Ortiz
Anthony Garza
3:45.85IDAberdeenApr 24Fred Simpson 1A/2A Invitational
8.Relay Team3:51.35IDMaladMay 092A District 5 Championships
9.Zach Williams
Gabe Sommers
Brennan Green
Garrett Bell
3:51.98IDRirieMay 102A District VI Championships
10.Jaize Norman
Aiden Anderson
Jacob Vanderwall
Ethan Pollan
3:52.27IDGrangevilleMay 03Idaho District II Meet of Champions
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Matt West49' 5.25 PRIDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Dylan Hendry47' 6.5 PRIDNew PlymouthApr 18Homedale Meet
3.12Braxton Bujak46' 8.5 PRIDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.11Nick Woods46' 3 PRIDNew PlymouthMay 122A District 3 Championships
5.12Hunter Bybee45' 1.25 PRIDSoda SpringsMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.11Trey Yearsley44' 9 PRIDRirieMay 102A District VI Championships
7.11Russel Clements44' 2.75 PRIDBear LakeMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.10Josh Jolley43' 0.5 PRIDFirthMay 102A District VI Championships
11Kelton White43' 0.5 PRIDWest JeffersonMay 102A District VI Championships
10.10Wyatt Houston42' 9 PRIDSalmonMay 102A District VI Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Dallan Beus155' 11 PRIDNew PlymouthMay 122A District 3 Championships
2.12Braxton Bujak145' 10 PRIDNampa ChristianMay 122A District 3 Championships
3.12Dylan Hendry143' 3 PRIDNew PlymouthApr 18Homedale Meet
4.12Sy Osterhout139' 3 PRIDDecloApr 19Brad Matthews Invitational
5.12Dexton Wallace136' 8 PRIDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.12Kaden Deluna135' 2IDMcCall-DonnellyMay 122A District 3 Championships
7.12Larry Alvarez131' 8 PRIDMelbaMay 122A District 3 Championships
8.12Hunter Bybee131' 3 PRIDSoda SpringsApr 25Dave Draney Invite
9.11Trey Yearsley128' 2 PRIDRirieApr 26Cougar Classic
10.12Adam Scott127' 4.5 PRIDWest JeffersonMar 29West Jefferson Invite
View full rankings...
High Jump
1.11Garrett Hawkes6' 8 PRIDNorth FremontApr 28Tiger/Grizz Invitational
2.12Zac Hobson6' 7 PRIDWest SideApr 28Davis Invitational
3.11Drew Howerzyl6' 4 PRIDNampa ChristianApr 18Homedale Meet
4.12Jake Hall6' 2IDAberdeenMay 092A District 5 Championships
5.12Dillon Lemmon6' 1 PRIDWest SideApr 14The Grizzly Invitational
6.12Walter Shwarting6' 0 PRIDBear LakeApr 20Elsie Bastian Invitational(West Side)
12Thomas Gebhards6' 0IDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.10Merrick Hall5' 11 PRIDMarsingApr 21Bishop Kelly Knight Invite
9.12Braison Norman5' 10 PRIDGrangevilleApr 24Lapwai HS Meet
10.11Traver Larson5' 8IDDecloApr 05Angie Wyatt Invitational
9Elijah Koyle5' 8 PRIDDecloApr 05Angie Wyatt Invitational
10Tyler Shuldberg5' 8 PRIDNorth FremontApr 20Snake River Invite
10Teague Meredith5' 8 PRIDFirthMay 102A District VI Championships
10Wayne Beckstead5' 8IDWest SideApr 13Malad Invitational
11Dillion Robinson5' 8IDWest SideMay 092A District 5 Championships
11Bart Gibby5' 8 PRIDDecloMay 102A/3A District 4 Championships
9Will Beardin5' 8 PRIDOrofinoMay 122A/1A District I&II Championships
11Isaiah Cass5' 8 PRIDNampa ChristianApr 12Middleton Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jacob Englar15' 0IDNampa ChristianMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.12Hunter Tarkalson14' 6IDSalmonApr 19Salmon Invitational
3.12Jacob Turner14' 0 PRIDBear LakeMay 092A District 5 Championships
4.11Ben Fowler13' 0 PRIDOrofinoApr 13Lapwai Invitational
10Eric Perry13' 0 PRIDOrofinoApr 13Lapwai Invitational
12Chevey Wolfley13' 0 PRIDWest SideMay 03Firth Invite
7.12Nathan Tanner12' 6 PRIDRirieMay 102A District VI Championships
9Dan Fowler12' 6 PRIDOrofinoMay 122A/1A District I&II Championships
9.11Caleb Moore12' 0IDDecloMar 22Zions/Seifert Gooding Invitational
12Robel Clifton12' 0IDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10Payton Foster12' 0 PRIDAberdeenMay 092A District 5 Championships
12Preston Clawson12' 0 PRIDWest SideMay 092A District 5 Championships
10Enoch Ward12' 0 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Henry Workman21' 9.25 PRIDSoda SpringsMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
2.11Drew Howerzyl21' 5 PRIDNampa ChristianApr 25WIC
12Zac Hobson21' 5 PRIDWest SideMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
4.12Dustin Howell21' 2IDOrofinoMay 03Idaho District II Meet of Champions
5.12Connor Berrett20' 11 PRIDFirthApr 11Bingham County Invite
6.12Thomas Gebhards20' 9.5 PRIDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.12Jake Hall20' 6.5 PRIDAberdeenMay 092A District 5 Championships
8.11Trey Yearsley20' 6.25 PRIDRirieApr 05Grace Invitational
9.11Marc Taitano20' 2.5 PRIDOrofinoMay 122A/1A District I&II Championships
10.9Wesley Rice20' 0.25 PRIDSt MariesMar 24Lewiston Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.11Drew Howerzyl44' 6.75 PRIDNampa ChristianMay 03NP Invite
2.12Henry Workman44' 1.75 PRIDSoda SpringsMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
3.11Garrett Hawkes43' 2 PRIDNorth FremontApr 07Shelley Invitational
4.12Dustin Howell43' 0 PRIDOrofinoMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
5.12Braxton Ramirez41' 5.5 PRIDWest JeffersonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
6.10Jordan Goodwin41' 4.75 PRIDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
7.12Thomas Gebhards41' 3.25 PRIDMcCall-DonnellyMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
8.12Jake Hall40' 8.75 PRIDAberdeenMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
9.10Dylan Vanderschaaf40' 5.75 PRIDSalmonMay 19IHSAA 1A/2A/3A Track & Field Championships
10.12Zac Hobson40' 5IDWest SideApr 20Elsie Bastian Invitational(West Side)
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.