Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Sean Tyler10.68 PR (1.2)ILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Vance VanHarvey10.76 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.12Joshua Smith10.94 (1.6)ILMarian CatholicMay 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.11Justin Houston10.96 PRILChicago (Brooks)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.12Da' Kari Smith10.99 PRILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
6.11Jaylen Bell11.00 PRILButler College PrepMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.11Davon Bolden11.05 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.11Quan Williams11.09ILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9.11Austin Beckon11.10 PRILHillcrestMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.12Brent Fitzgerald11.13ILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
View full rankings...
200 Meters
1.12Vance VanHarvey21.59 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.11Justin Houston21.78 PRILChicago (Brooks)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.12Joshua Smith21.86 PRILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
4.11Leondre Pollard22.07ILThornridgeMay 10SWSC Red Boys Varsity
5.12Germaine Long22.47 PR (.0)ILChicago (Morgan Park)May 05Chicago Public League City Championships*
6.11Sean Tyler22.57 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.12Daryl Mcintosh22.83 PRILMarian CatholicMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.12Albert Arnold22.87 PRILThornridgeApr 26Pete Struck Eagle Classic
9.11Quan Williams23.07ILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.12Da' Kari Smith23.21ILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Vance VanHarvey48.75ILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
2.11Davon Bolden48.90 PRILThornridgeMay 04Thornton Boys TT Classic
3.11Corey Thomas51.63ILThornridgeMay 10SWSC Red Boys Varsity
4.11Benjamin Todd51.70 PRILChicago (Morgan Park)May 01*2018 Girls Trials
5.12Jalen Frazier52.23ILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
6.10Jevohn Maxey53.86 PRILHillcrestMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.11Mehki Miller54.21ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.10James Edgecombe54.33 PRILHillcrestApr 26Pete Struck Eagle Classic
9.9Demetrius Bolden54.41 PRILThornridgeMay 10SWSC Red Boys FS
10.9Janoris Walker54.50 PRILButler College PrepApr 23South Shore Invite #4
View full rankings...
800 Meters
1.11Corey Thomas2:01.59ILThornridgeApr 26Pete Struck Eagle Classic
2.11Erwin Lee2:02.40 PRILChicago (Brooks)May 05Chicago Public League City Championships*
3.12Falcon Mack2:03.17ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
4.10James Edgecombe2:03.90 PRILHillcrestMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.12Derek Van Prooyen2:04.09ILLansing (Illiana Christian)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
6.11Justin Hollendonner2:05.32 PRILMarian CatholicMay 04Bill Jackson Invitational
7.12Justin Cobbins2:08.62 PRILThornridgeApr 26Pete Struck Eagle Classic
8.12John Kennedy2:08.94ILTinley ParkApr 26Pete Struck Eagle Classic
9.11Alex Wondaal2:09.00ILLansing (Illiana Christian)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.12Juwan Mitchell2:14.19 PRILChicago (Morgan Park)Apr 27Triad Knights Boys Invitational
View full rankings...
1500 Meters
1.12Austin Ohm4:12.03ILLansing (Illiana Christian)Jun 01Magis Miles
2.9Hayden Podlin4:40.05 PRILLansing (Illiana Christian)Jun 01Magis Miles
View full rankings...
1600 Meters
1.12Derek Van Prooyen4:23.65 PRILLansing (Illiana Christian)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Austin Ohm4:28.02ILLansing (Illiana Christian)Jun 01Magis Miles
3.11Aramis Hatcher4:45.98 PRILThornridgeMay 04Thornton Boys TT Classic
4.12Jason Ludtke4:49.24 PRILTinley ParkApr 26Pete Struck Eagle Classic
5.10Nick Martin4:55.33 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.9Hayden Podlin4:57.43 PRILLansing (Illiana Christian)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.10Keagan Morgan4:59.66 PRILMarian CatholicMay 04Bill Jackson Invitational
8.12Falcon Mack5:08.75ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
9.10Ishaan Patel5:12.60 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
10.12Justin Cobbins5:14.63ILThornridgeApr 26Pete Struck Eagle Classic
View full rankings...
1 Mile
1.12Austin Ohm4:29.61ILLansing (Illiana Christian)Jun 01Magis Miles
2.9Hayden Podlin5:01.00 PRILLansing (Illiana Christian)Jun 01Magis Miles
View full rankings...
3200 Meters
1.12Austin Ohm9:25.86 PRILLansing (Illiana Christian)Apr 21Distance Night in Palatine
2.12Falcon Mack10:49.71 PRILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
3.9Justin VanProoyen10:52.80 PRILLansing (Illiana Christian)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.12Nathan Steppes11:11.81 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.11Josh Hartman11:16.10 PRILTinley ParkApr 13Oak Lawn Spartan Invitational
6.11Ronaldihno Wallace11:26.11 PRILThornridgeApr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
7.10Ishaan Patel11:27.00ILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.11Colin Bias11:30.10 PRILPeotoneApr 27Herscher Invitational
9.11Ben Ipema11:33.88 PRILLansing (Illiana Christian)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
10.12Sam Malloy11:40.13ILMantenoMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Solomon Wilson-Smith13.90 PRILTinley ParkApr 13Oak Lawn Spartan Invitational
2.12Adell Hilson14.68 PRILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.12Cameron Hope15.09 PRILChicago (Morgan Park)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.11Cornell Motley15.97 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.10Amari Moore16.82 PRILPark Forest (Rich East)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.11Elijah Hines17.08 PRILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
7.10Devyon Hayles17.11 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
8.9Kyran Thurmond17.33 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
9.12Darren Evans17.56 PRILOlympia Fields (Rich Central)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
10.9Bri'Yon Watts17.74 PRILRichton Park (Southland College Prep)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Cameron Hope39.63 PRILChicago (Morgan Park)Apr 27Triad Knights Boys Invitational
2.12Solomon Wilson-Smith39.64ILTinley ParkApr 26Pete Struck Eagle Classic
3.11Cornell Motley41.94ILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.12Roy Edwards43.92 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.9Kyran Thurmond44.06 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.12Darren Evans45.14 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
7.12Devon Bradley45.35 PRILChicago (Perspectives Charter/Calumet)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.9Bri'Yon Watts45.42ILRichton Park (Southland College Prep)Apr 27Lincoln Way West Invitational
9.11Elijah Hines45.54 PRILMarian CatholicMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.10Deveon Mercer45.65 PRILHillcrestMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9Robert Myles45.65 PRILHillcrestMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
View full rankings...
4x100 Relay
1.Vance VanHarvey
Zach Roebuck
Otis Fields
Sean Tyler
42.08ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.Brent Fitzgerald
Daryl Mcintosh
Jalen Frazier
Joshua Smith
42.27ILMarian CatholicMay 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Donavan Earls
Fawaz Iyiola
Lavelle Clark
Germaine Long
42.71ILChicago (Morgan Park)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.Leondre Pollard
Corey Thomas
Albert Arnold
Davon Bolden
42.82ILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.Da' Kari Smith
Nick Lindley
Austin Beckon
Corey Crooms
43.43ILHillcrestMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
6.Adell Hilson
Danny White
Ronin Gilbert
Solomon Wilson-Smith
44.05ILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
7.Jamareya Henderson
Dontrail Givens
Duwann Swann
Marquell Peggs
44.82ILChicago (C. Vocational)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.Joe Jones III
Marc Jackson
Rodney McCaskill
Malyk Moore
45.43ILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9.Relay Team46.07ILButler College PrepMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.Relay Team46.56ILPark Forest (Rich East)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
View full rankings...
4x200 Relay
1.Daryl Mcintosh
Brent Fitzgerald
Jalen Frazier
Joshua Smith
1:27.57ILMarian CatholicMay 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Obadiah Hart
Zach Roebuck
Josiah Gholar
Sean Tyler
1:28.23ILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Relay Team1:30.86ILChicago (Brooks)May 05Chicago Public League City Championships*
4.Relay Team1:30.91ILChicago (Morgan Park)May 05Chicago Public League City Championships*
5.Relay Team1:31.65ILThornridgeMay 10SWSC Red Boys Varsity
6.Andre Smith
Jevohn Maxey
Nick Lindley
Da' Kari Smith
1:32.47ILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
7.Adell Hilson
Danny White
Dante Miller
Ronin Gilbert
1:34.62ILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
8.Jamareya Henderson
Allen Burkes
Avante Lane
Duwann Swann
1:34.98ILChicago (C. Vocational)May 07South Shore Invite #1
9.Adam Adil
Leveric Allen
Jaylan Clark
Kenneth Mack
1:36.65ILChicago (Carver Military Academy)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10.Relay Team1:37.29ILButler College PrepMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
4x400 Relay
1.Donavan Earls
Cameron Hope
Benjamin Todd
Christian Bradford
3:25.44ILChicago (Morgan Park)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Corey Thomas
Tajuan Johnson
Cornell Motley
Devon Bolden
3:28.02ILThornridgeApr 26Pete Struck Eagle Classic
3.Ronin Gilbert
Jad Karajeh
Solomon Wilson-Smith
Adell Hilson
3:31.35ILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.James Edgecombe
Gabriel Are
Dantrez Smith
Jevohn Maxey
3:39.49ILHillcrestApr 26Pete Struck Eagle Classic
5.Michael Rodgers
Mehki Miller
Ivan Williams
Vance VanHarvey
3:41.34ILOlympia Fields (Rich Central)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
6.Jamareya Henderson
Avante Lane
Allen Burkes
Duwann Swann
3:46.96ILChicago (C. Vocational)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.DeAngelo Evans
Dasmin Jackson
Lemuel Hogue
Jaylen Bell
3:47.41ILButler College PrepMay 05Chicago Public League City Championships*
8.Olufemi Terebo
Joshua Dale
Erick Neal
Jalen Cunningham
3:48.02ILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
9.Julien Craan
De"Angelo Johnson
Trayvon Phillips
Erwin Lee
3:50.47ILChicago (Brooks)Apr 28Gene Ward invitational
10.Bri'Yon Watts
Malik Fountain
Kenneth McClain
Caleb Addison
3:56.04ILRichton Park (Southland College Prep)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
4x800 Relay
1.John Kennedy
Josh Hartman
Jason Ludtke
Nick Martin
8:37.68ILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
2.Jawan Mitchell
Michael Scott
Cameron Hope
Christian Bradford
8:47.55ILChicago (Morgan Park)May 01*2018 Girls Trials
3.Erick Neal
Jalen Cunningham
Keagan Morgan
Oskar Diaz
8:47.71ILMarian CatholicMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.Derek Van Prooyen
Austin Ohm
Dominic Turkstra
Alex Wondaal
8:47.94ILLansing (Illiana Christian)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
5.Justin Cobbins
Ronaldihno Wallace
Clarence Walker
Deshawn Bolden
9:22.72ILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.Nathan Steppes
Jalen Pickett
Anthony Thomas
Falcon Mack
9:23.19ILPark Forest (Rich East)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
7.Dylan Bettenhausen
Gabe Barta
Colin Bias
Jimmy Clarke
9:23.37ILPeotoneMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.Malik Fountain
Kenneth McClain
Quaron Hunter
Caleb Addison
9:32.66ILRichton Park (Southland College Prep)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9.Relay Team10:00.55ILMantenoMay 07Black Diamond Classic
10.Mehki Miller
Damon Griffin
Michael Bell
Michael Rodgers
10:53.94ILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Daryl McIntosh Jr
Joshua Smith
Jalen Frazier
Erick Neal
3:49.96ILMarian CatholicApr 20The Don Relays
2.Robert Murdock
Devon Bradley
Zylon Grant
Jalen McClay
5:02.05ILChicago (Perspectives Charter/Calumet)Apr 28Rockford East Relay
View full rankings...
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]
1.Justin Hollendonner
Jalen Cunningham
Oskar Diaz
Nathan Kalvig
12:51.42ILMarian CatholicApr 20The Don Relays
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Tyler Sudduth52' 3.25 PRILRichton Park (Rich South)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Leo Brown48' 1 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Tyler Walton42' 1 PRILChicago (Morgan Park)Apr 27Triad Knights Boys Invitational
4.12Conrad Kerr40' 0 PRILHillcrestApr 26Pete Struck Eagle Classic
5.12Christopher Pizano39' 8 PRILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.9Jakai Washington39' 6 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.11Joshua Whaley38' 5 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.12Dunn Howard38' 3.5 PRILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
9.12Vaugn Valone38' 3 PRILPeotoneApr 27Herscher Invitational
10.10Jacob Arseneau38' 0 PRILMantenoMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Tyler Sudduth153' 1 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.12Michael Boyd135' 7 PRILMantenoApr 13Seneca Invitational
3.12Vaugn Valone130' 4 PRILPeotoneApr 27Herscher Invitational
4.9Jakai Washington124' 7 PRILRichton Park (Rich South)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.12Todd O'Dell118' 5ILMantenoMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.9Dean Kubelka118' 2 PRILPeotoneApr 27Herscher Invitational
7.12Dunn Howard114' 6 PRILTinley ParkMay 03Harry McDaniel Track Classic
8.10Daniel Deramus113' 4 PRILLansing (Illiana Christian)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
9.11Keylian Green113' 0 PRILOlympia Fields (Rich Central)Apr 13Oak Lawn Spartan Invitational
10.12Reginald Willis110' 11 PRILChicago (Brooks)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
View full rankings...
High Jump
1.12Zhamond Lawson6' 5 PRILChicago (Morgan Park)May 05Chicago Public League City Championships*
2.11Benjamin Todd6' 1 PRILChicago (Morgan Park)Apr 21*3rd Annual Eastlake Invitational
3.11Kyel Grover6' 0 PRILChicago (Morgan Park)Apr 27Triad Knights Boys Invitational
12Fawaz Iyiola6' 0 PRILChicago (Morgan Park)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.12Damarius Byrd5' 11 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.11Gabriel Are5' 8 PRILHillcrestApr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
12Solomon Wilson-Smith5' 8 PRILTinley ParkMay 03Harry McDaniel Track Classic
9Travon Phillips5' 8 PRILThornridgeApr 21Lockport Fresh/Soph A-B-C Invitational
9.11Darryl Thomas5' 6.5 PRILThornridgeApr 11H-F Boy's Quad
10.10Maurice Coleman5' 6 PRILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
12Vantress Herron5' 6 PRILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
10Obadiah Hart5' 6 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 04Thornton Boys TT Classic
11Tyler Irvin5' 6 PRILMantenoMay 01Watseka Triangular
View full rankings...
Pole Vault
1.12Donovan Fairchild9' 6 PRILTinley ParkApr 13Oak Lawn Spartan Invitational
2.9Zakai Johnson8' 0 PRILThornridgeMay 10SWSC Red Boys FS
9Aaron Hondras8' 0 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
10Davian Dudek8' 0 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
5.10Davis Jones7' 0 PRILThornridgeMay 10SWSC Red Boys FS
View full rankings...
Long Jump
1.12Carl Williams22' 0.25 PR (2.3)ILRichton Park (Southland College Prep)May 26IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.11Leondre Pollard21' 8.25ILThornridgeMay 10SWSC Red Boys Varsity
3.11Justin Houston21' 7.5ILChicago (Brooks)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
4.12Germaine Long20' 7 PRILChicago (Morgan Park)May 05Chicago Public League City Championships*
12Antonio Hondras20' 7 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.12Vantress Herron20' 6.25ILHillcrestMay 04Bill Jackson Invitational
7.12Josiah Gholar19' 6 PRILOlympia Fields (Rich Central)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
8.11Kyel Grover19' 4 PRILChicago (Morgan Park)May 05Chicago Public League City Championships*
9.10Marc Jackson18' 7 PRILRichton Park (Rich South)May 09Southland Athletic Conference Boys Meet
10.11Juabarey Anderson18' 6.75 PRILHillcrestApr 26Pete Struck Eagle Classic
View full rankings...
Triple Jump
1.12Damarius Byrd44' 5.5 PRILThornridgeMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.12Jalen Frazier43' 2.5 PRILMarian CatholicMay 09ESCC Championships
3.10Malik Coleman43' 0 PRILHillcrestMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
4.12Jad Karajeh42' 10.5 PRILTinley ParkMay 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
5.12Carl Williams41' 9.5ILRichton Park (Southland College Prep)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
6.11Donavan Earls41' 3.5ILChicago (Morgan Park)May 17IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
7.12Vantress Herron41' 2ILHillcrestApr 13H-F Boys' Track & Field Invitational
8.9Travon Phillips40' 4 PRILThornridgeApr 24H-F, LWC, TR, and TW Quad
9.9Kyran Thurmond39' 11.25 PRILTinley ParkMay 10SSC Blue Division Boys Conference Meet
10.12Zhamond Lawson39' 5.5 PRILChicago (Morgan Park)Apr 27Triad Knights Boys Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.