Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Jethro Thorne11.42MTFlorence-CarltonMar 29Jim Johnson - Alberton
2.11Cal Gibson11.46 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
3.10Tanner Jolly11.47MTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
4.11Dyllon McDermid11.56 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
5.10Hunter Mahan11.69 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
11Zachary Havener11.69 PRMTPowell CountyMar 29Jim Johnson - Alberton
7.9Noah Kinslow11.70 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
8.11Brennen Kulaski11.76 PRMTAnacondaMay 18Western B and C Divisional
9.11Hunter Leighty11.79 PRMTTroyMay 18Western B and C Divisional
10.11Jeremy Herd11.96 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
200 Meters
1.12Jethro Thorne22.77 PRMTFlorence-CarltonMay 18Western B and C Divisional
2.10Hunter Mahan23.42 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 05KLH Inv.
3.10Tanner Jolly23.53 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
4.11Dyllon McDermid23.57 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
5.11Cooper Waters23.68 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
6.12Garrett Graves23.73 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
7.11Hunter Leighty23.82 PRMTTroyApr 21SSHS Inv.
8.11Cal Gibson23.83 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 05KLH Inv.
9.10Michael Galle23.95 PRMTAnacondaApr 28John Tomich Invitational
10.11James Kerr24.05 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
400 Meters
1.12Jethro Thorne49.91 PRMTFlorence-CarltonMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.11Hunter Leighty51.89 PRMTTroyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12Nate Tibeault52.81 PRMTThompson FallsApr 24Eureka ABC Top 8
4.11Cooper Waters53.51 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
5.11James Kerr53.58 PRMTBigforkMay 05Archie Roe Invite
6.12Garrett Graves53.66MTLincoln CountyMay 01Lincoln County Meet
7.12Gabe Byrne53.82 PRMTAnacondaMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
8.12Trevor Lueck55.52 PRMTFlorence-CarltonMay 18Western B and C Divisional
9.9Wyatt Theard55.55 PRMTAnacondaMay 12Bigfork Invitational
10.11Jeremy Herd55.57 PRMTBigforkMay 12Bigfork Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.10Cory Chaney2:02.41 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.10Alex Lowe2:02.43 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12Alex Erosa2:06.17 PRMTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.12Jethro Thorne2:06.74 PRMTFlorence-CarltonApr 28Bob Reed/RCIA Meet
5.11Marik Chrisman2:08.58 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
6.11Gabriel Strader2:09.24 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.11Hunter Carvey2:10.12 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
8.9Wyatt Theard2:12.37 PRMTAnacondaMay 18Western B and C Divisional
9.11Garrett Bates2:12.85 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
10.11Evan Benton2:14.95 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
1600 Meters
1.11Marik Chrisman4:45.96 PRMTPowell CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.10Alex Lowe4:46.44 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12Alex Erosa4:48.98 PRMTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.12Parker McConnell4:52.07 PRMTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
5.11Gabriel Strader4:52.17 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
6.11Hunter Steele4:52.58 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
7.10Anton Young4:56.65 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
8.9Isaiah Nasateweya4:59.24 PRMTSt IgnatiusApr 24Eureka ABC Top 8
9.12Colby Lantz5:00.23MTThompson FallsApr 24Eureka ABC Top 8
10.11Garrett Bates5:00.87 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
3200 Meters
1.10Alex Lowe10:39.45 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.10Anton Young10:41.67MTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12Parker McConnell10:45.36MTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.12Colby Lantz10:50.11MTThompson FallsApr 14MCPS Invite
5.11Marik Chrisman10:51.74MTPowell CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
6.11Hunter Steele10:52.27MTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.11Gabriel Strader11:05.53MTLoyola-Sacred HeartApr 10Florence/Darby Invitational
8.9Isaiah Nasateweya11:18.48 PRMTSt IgnatiusApr 24Eureka ABC Top 8
9.11Garrett Bates11:35.55MTLincoln CountyApr 26Glacier Cinco
10.11Evan Benton11:55.76MTBigforkApr 21SSHS Inv.
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.10Chet McCully15.51 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.12Danny Hoisington16.43MTThompson FallsApr 10Florence/Darby Invitational
3.11Brennen Kulaski16.86MTAnacondaMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.9Wyatt Duke17.44 PRMTBigforkMay 12Bigfork Invitational
5.11Sawyer Haas17.47 PRMTFlorence-CarltonMay 12Bigfork Invitational
6.9Robert Bonney18.07 PRMTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.12Cody Garrison18.90MTThompson FallsMar 29Jim Johnson - Alberton
8.11Darius Redstar19.99MTSt IgnatiusMay 12Bigfork Invitational
9.10Bodhi Trobaugh20.05 PRMTBigforkApr 26Glacier Cinco
10.9Dustin Mitchell20.08 PRMTSt IgnatiusMay 12Bigfork Invitational
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10Chet McCully40.85 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.11Brennen Kulaski42.71MTAnacondaMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.11Dyllon McDermid44.42 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
4.11Sawyer Haas44.53 PRMTFlorence-CarltonMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
5.12Cody Garrison45.33 PRMTThompson FallsMay 18Western B and C Divisional
6.12Stetson Miller46.43MTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
7.9Braden Sawyer47.08 PRMTAnacondaMay 18Western B and C Divisional
8.11Austin Elverud47.21 PRMTSt IgnatiusMay 18Western B and C Divisional
9.9Robert Bonney47.74 PRMTThompson FallsMay 05Archie Roe Invite
10.10Bodhi Trobaugh47.94 PRMTBigforkMay 05Archie Roe Invite
View full rankings...
4x100 Relay
1.David Koppang
Hunter Mahan
Ryan Tirrell
Cal Gibson
44.45MTLoyola-Sacred HeartMay 12Bigfork Invitational
2.Zachary Havener
Tanner Jolly
Brodey Freeman
Dyllon McDermid
45.03MTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
3.Noah Kinslow
James Kerr
Jacob Herd
Logan Taylor
45.11MTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.Gabe Byrne
Michael Galle
Luke Jensen
Brennen Kulaski
45.16MTAnacondaMay 18Western B and C Divisional
5.Chet McCully
Mason Davis
Garrett Graves
Jakeb Kindel
45.43MTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
6.Darius Redstar
Austin Elverud
Trance Bird
Flint McPherson
46.89MTSt IgnatiusMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.Harrison Hugus
Robert Bonney
Nick Viera
Nate Tibeault
48.26MTThompson FallsMay 18Western B and C Divisional
8.Ethan Daggs
Cadence Waller
Jacob Stiegler
Dylan Gladman
51.30MTFlorence-CarltonMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
4x400 Relay
1.James Kerr
Chase Chappuis
Michael Bedford
Logan Taylor
3:35.47MTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.Jeff Twite
Diego Cowmey
Gordon McMillion
Cooper Waters
3:35.90MTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.Jethro Thorne
Jaren Lue
Dylan Gladman
Trevor Lueck
3:37.06MTFlorence-CarltonMay 18Western B and C Divisional
4.Chet McCully
Garrett Graves
Mason Davis
Jakeb Kindel
3:37.41MTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
5.Nate Tibeault
Cody Garrison
Alex Erosa
Danny Hoisington
3:41.46MTThompson FallsMay 18Western B and C Divisional
6.Gabe Byrne
Wyatt Theard
Braden Sawyer
Michael Galle
3:41.69MTAnacondaMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.Kaleb Starr
Tanner Jolly
Aiden Thompson
Brodey Freeman
3:51.55MTPowell CountyMay 05KLH Inv.
8.Trance Bird
Denzel Lefthand
Joe Stults
Isaiah Nasateweya
3:58.33MTSt IgnatiusMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Austin Forson52' 3.5 PRMTPowell CountyMay 05KLH Inv.
2.12Stetson Miller48' 4 PRMTLincoln CountyApr 21CFHS Iceberg Invitational
3.12Joey McElroy48' 2.5 PRMTLoyola-Sacred HeartApr 24Top 10
4.12Michael Durglo47' 10 PRMTSt IgnatiusMay 12Bigfork Invitational
5.12Colter Szymoniak46' 11 PRMTLincoln CountyMay 01Lincoln County Meet
6.12Karson Wheat44' 8 PRMTPowell CountyApr 14Butte Invite
7.10Bryce Danielson43' 10.5 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 12Bigfork Invitational
8.12Braeden Beck42' 3.5 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 12Bigfork Invitational
9.9Cody Burk41' 4 PRMTThompson FallsApr 19Thompson Falls Invitational
10.11Brody Lamar41' 0.25 PRMTBigforkMay 05Archie Roe Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Austin Forson190' 4.5 PRMTPowell CountyApr 28John Tomich Invitational
2.12Stetson Miller137' 1 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12Joey McElroy136' 6 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
4.12Michael Durglo133' 3 PRMTSt IgnatiusApr 21SSHS Inv.
5.9Cody Burk130' 8 PRMTThompson FallsMay 12Bigfork Invitational
6.10Bryce Danielson129' 9 PRMTLoyola-Sacred HeartApr 14MCPS Invite
7.12Chase Chappuis127' 11 PRMTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
8.12Colter Szymoniak121' 2 PRMTLincoln CountyMay 12Bigfork Invitational
9.9Rian Hoiland115' 10.5 PRMTAnacondaMay 12Bigfork Invitational
10.11Dalton Pauley114' 8 PRMTPowell CountyMay 10Butte/Bozeman/Deer Lodge Triangular
11Brody Lamar114' 8MTBigforkApr 10Kalispell Mini-Invite
View full rankings...
Javelin - 800g
1.10Bryce Danielson163' 0 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
2.10Jakeb Kindel159' 4 PRMTLincoln CountyMar 29Libby Logger Time Trials
3.12Gabe Byrne158' 3.5 PRMTAnacondaApr 21SSHS Inv.
4.11Logan Gilliard156' 7 PRMTBigforkMay 05Archie Roe Invite
5.11Mason Davis155' 10 PRMTLincoln CountyMar 29Libby Logger Time Trials
6.12Cody Garrison155' 8 PRMTThompson FallsMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.12Chase Chappuis154' 1 PRMTBigforkMay 12Bigfork Invitational
8.12Michael Durglo153' 10 PRMTSt IgnatiusApr 19Thompson Falls Invitational
9.12Braeden Beck152' 11 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
10.10Basil Coutinho144' 2 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
High Jump
1.9Wyatt Duke6' 4 PRMTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.11Dyllon McDermid6' 1 PRMTPowell CountyApr 17Deer Lodge/Arlee/Seeley
3.12Logan Taylor6' 0MTBigforkApr 14Libby Invite
12Garrett Graves6' 0 PRMTLincoln CountyApr 21CFHS Iceberg Invitational
5.12Austin Cooper5' 10MTThompson FallsApr 10Florence/Darby Invitational
6.12Danny Hoisington5' 8MTThompson FallsMar 29Jim Johnson - Alberton
11Brady Thorness5' 8 PRMTBigforkMay 12Bigfork Invitational
8.10Ben Anderson5' 7 PRMTPowell CountyApr 27Charlo/Deer Lodge/Drummond/Frenchtown
9.10Colt Thorness5' 6 PRMTBigforkApr 14Libby Invite
11Luke Jensen5' 6 PRMTAnacondaMay 12Bigfork Invitational
9Ryder Hofland5' 6 PRMTAnacondaMay 05Dillon Invite
9Harrison Hugus5' 6 PRMTThompson FallsMay 05Archie Roe Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.10Chet McCully13' 6 PRMTLincoln CountyMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.12Cody Garrison12' 6 PRMTThompson FallsMay 18Western B and C Divisional
3.10AJ Pacella11' 0 PRMTLincoln CountyMay 12Bigfork Invitational
11Luke Taylor11' 0MTBigforkApr 26Glacier Cinco
11Jacob Herd11' 0 PRMTBigforkMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
6.11Zachary Havener10' 6 PRMTPowell CountyMay 18Western B and C Divisional
7.10Nick Smetana10' 4 PRMTBigforkMay 05Archie Roe Invite
8.9Brennen Blume10' 0 PRMTAnacondaMay 18Western B and C Divisional
9.11Jeremy Herd9' 6 PRMTBigforkMay 18Western B and C Divisional
11Marik Chrisman9' 6 PRMTPowell CountyApr 21SSHS Inv.
9Eli Neill9' 6 PRMTLincoln CountyMay 12Bigfork Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.11Ryan Tirrell21' 2 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
2.12David Koppang21' 1 PRMTLoyola-Sacred HeartApr 21SSHS Inv.
3.12Jethro Thorne21' 0 PRMTFlorence-CarltonMay 18Western B and C Divisional
4.12Garrett Graves20' 11 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
5.9Gordon McMillion20' 8.5 PRMTLoyola-Sacred HeartApr 21SSHS Inv.
6.12Scotty Twite20' 8.25 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
7.12Bridger Bell19' 10.5 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
8.12Nate Tibeault19' 10 PRMTThompson FallsApr 21SSHS Inv.
9.11Flint McPherson19' 8.5 PRMTSt IgnatiusMay 18Western B and C Divisional
10.11Nick Viera19' 7.5 PRMTThompson FallsApr 24Eureka ABC Top 8
View full rankings...
Triple Jump
1.12Bridger Bell42' 8.25 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 05KLH Inv.
2.11Ryan Tirrell42' 0 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 26MHSA Class A and B Track & Field Meet
3.12David Koppang41' 11MTLoyola-Sacred HeartApr 21SSHS Inv.
4.12Danny Hoisington41' 4.5MTThompson FallsMar 29Jim Johnson - Alberton
5.11Cooper Waters40' 5.25 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 05KLH Inv.
6.9Dylan Burks38' 10.25 PRMTLoyola-Sacred HeartMay 18Western B and C Divisional
7.11Darius Redstar38' 7.5 PRMTSt IgnatiusMar 29Jim Johnson - Alberton
8.11Flint McPherson38' 7.25 PRMTSt IgnatiusMar 29Jim Johnson - Alberton
9.11Luke Schmit38' 4.5MTBigforkMay 18Western B and C Divisional
10.10AJ Pacella37' 5 PRMTLincoln CountyMay 18Western B and C Divisional
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.