Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Alex Nelson10.50 PR (6.1)NEElkhorn SouthMay 09District A-1
2.12Zion Perry10.61 PR (1.9)NELincolnMay 09District A-1
3.11Dylan Kautz10.65NENorfolk CatholicApr 12O'Neill Invite
4.11Christopher Busby10.72 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
5.10Ashton Hausmann10.80 PRNENorrisMay 10B-3 District Track Meet
12Dillon Damme10.80 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
10Miko Maessner10.80 PRNEKearneyMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
8.12Noah Velinsky10.85NECreighton PreparatoryApr 06Kearney High Invite
9.12JayVonn Vinson10.88 PRNEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
10Andrew Mahoney10.88 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
View full rankings...
200 Meters
1.12Alex Nelson21.30 PR (3.3)NEElkhorn SouthMay 09District A-1
2.11Dylan Kautz21.65NENorfolk CatholicApr 12O'Neill Invite
3.10Miko Maessner21.73 PRNEKearneyMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
4.12Zion Perry21.78 PR (3.3)NELincolnMay 09District A-1
5.11Christopher Busby21.99 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
6.12Noah Velinsky22.01 PRNECreighton PreparatoryMay 09District A-4
7.12Casey Renken22.07 PRNEKearneyMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
8.10Andrew Mahoney22.17 PRNEBeatriceMay 03RCC Championships
9.12JayVonn Vinson22.22 PRNEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
11Lucas Arps22.22 PRNEFremontApr 06Millard South Invite
View full rankings...
400 Meters
1.11Brent Wetovick49.34 PRNEFullertonApr 20NE Track & Field Festival
2.11Lucas Arps49.52NEFremontMay 19NSAA Class A State Championships
3.12Alex Nelson49.57 PRNEElkhorn SouthApr 20NE Track & Field Festival
4.11LeeAaron Berks49.61 PRNELincolnMay 09District A-1
5.10Andrew Mahoney49.86 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
6.11Trent Lockard50.01 PRNELincoln ChristianMay 10B-3 District Track Meet
7.12Michael Koch50.12NEColumbusMay 19NSAA Class A State Championships
8.10Michael Payne50.18 PRNEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
9.12Phalen Sanford50.22 PRNEDundy County StrattonMay 19NSAA Class C State Championships
10.11D'Shaun Samuels50.27 PRNEOmaha NorthMay 09District A-1
11Joe Howser50.27 PRNENorth Bend CentralMay 19NSAA Class C State Championships
View full rankings...
800 Meters
1.11Brent Wetovick1:55.40 PRNEFullertonApr 20NE Track & Field Festival
2.12Franklin Shue1:55.55NEMillard WestMay 31Festival of Miles
3.11LeeAaron Berks1:55.80 PRNELincolnMay 09District A-1
11Wes Ferguson1:55.80 PRNEFremontMay 19NSAA Class A State Championships
5.10Jack Nolley1:56.07 PRNELincoln SouthwestMay 09A3 District Track Meet
6.12Justin Karstetter1:56.73NEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
7.12Lukaas Simonson1:56.98 PRNEHastingsApr 27Holdrege Track Invite
8.12Daniel Mattern1:57.03 PRNECreighton PreparatoryApr 26George Anderson Invite
9.11Jose Gonzalez1:57.05 PRNEFremontApr 26George Anderson Invite
10.12Isaac Lawrence1:57.13NEOmaha BurkeMay 09A3 District Track Meet
View full rankings...
1600 Meters
1.12Ryan Eastman4:17.71 PRNECreighton PreparatoryMay 19NSAA Class A State Championships
2.10Jack Nolley4:21.32 PRNELincoln SouthwestMay 19NSAA Class A State Championships
3.12Luke Stuckey4:21.67 PRNEYorkMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Luke Nolley4:22.87NELincoln SouthwestMay 19NSAA Class A State Championships
5.11Wes Ferguson4:23.73 PRNEFremontApr 26George Anderson Invite
6.11Jose Gonzalez4:23.89 PRNEFremontMay 19NSAA Class A State Championships
7.12Jack Larsen4:24.44 PRNEOmaha Gross CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
8.10Zach VanBrocklin4:26.03 PRNENorrisMay 18NSAA Class B State Championships
9.11Ben Arens4:26.54 PRNEAinsworthMay 19NSAA Class C State Championships
10.12Jacob Ralston4:27.08NEPapillion-La Vista SouthMay 19NSAA Class A State Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.12Luke Stuckey9:28.51 PRNEYorkApr 20NE Track & Field Festival
2.12Ryan Eastman9:28.95 PRNECreighton PreparatoryMay 19NSAA Class A State Championships
3.12Jacob Ralston9:30.19NEPapillion-La Vista SouthApr 20NE Track & Field Festival
4.11Jose Gonzalez9:30.30 PRNEFremontMay 02Heartland Conference Invite
5.12Luke Nolley9:33.30 PRNELincoln SouthwestMay 02Heartland Conference Invite
6.12Jack Larsen9:37.29 PRNEOmaha Gross CatholicApr 20NE Track & Field Festival
7.12Cj Martinez9:41.05 PRNEFremontMay 02Heartland Conference Invite
8.10Aaron Rheiner9:41.09 PRNEOmaha BurkeMay 03Omaha Metro Conference Championships
9.12Justin Vrooman9:41.43NESt CeciliaApr 20NE Track & Field Festival
10.10Trevor Acton9:41.95 PRNELincoln SouthwestMay 02Heartland Conference Invite
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Darius Luff13.84 PRNELincolnMay 19NSAA Class A State Championships
2.12Tijaih Davis14.32 PRNEBoys TownMay 03Archbishop Bergan HS Invite
3.12James Radziunas14.51 PRNEBellevue WestMay 19NSAA Class A State Championships
4.11KeVonta Thompson14.70 PRNEOmaha NorthMay 19NSAA Class A State Championships
5.12Phalen Sanford14.72 PRNEDundy County StrattonApr 17Chase County Invite
6.11Lyndon Harrison14.76 PRNEOmaha BurkeMay 09A3 District Track Meet
7.12Elliott Alexander14.78 PRNELincoln EastMay 09District A-4
8.12Braxton Nunnenkamp14.80 PR (3.5)NEYorkApr 27Holdrege Track Invite
11Marshall Chasek14.80 PRNEMindenApr 28Southwest Conference Championships 2018 in Ainsworth
10.11Bailey Darnell14.87 PRNEAuburnMay 10B2 District Track Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Darius Luff38.50 PRNELincolnMay 09District A-1
2.12Phalen Sanford38.61 PRNEDundy County StrattonMay 19NSAA Class C State Championships
3.12James Radziunas39.30 PRNEBellevue WestMay 09District A-4
4.11Colton Meyer39.34 PRNELincoln LutheranMay 19NSAA Class C State Championships
5.10Jack Drahota39.36 PRNERavennaMay 19NSAA Class C State Championships
6.12Tijaih Davis39.37 PRNEBoys TownApr 12Kruger-May Invite
7.12Malachi Carroll39.39 PRNEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
8.11Marshall Chasek39.63 PRNEMindenMay 10Districts @ Aurora
9.12Paul Plowcha39.65 PRNEPapillion-La Vista SouthMay 09District A-4
10.11Brayden Miller39.73 PRNEKearneyApr 12Jo Dusatko Invite
11Cameron Kleinschmidt39.73 PRNESuttonMay 19NSAA Class C State Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Darius Luff
Dauntavis Lawerence
Zion Perry
CJ Jones
41.95NELincolnMay 09District A-1
2.Aveon Barnes
D'Juan Jones
Bryant Wesson
Samir Crawford
42.39NEOmaha NorthMay 09District A-1
3.Cale Masters
Miko Maessner
Isiah Stalbird
Casey Renken
42.53NEKearneyMay 09A3 District Track Meet
4.Jake Knott
Mason Kenkel
Mason Suey
Alex Nelson
42.66NEElkhorn SouthMay 09District A-1
Tyreece Wynne
JayVonn Vinson
Trevon Peak
Cameron Coleman
42.66NEOmaha BurkeMay 09A3 District Track Meet
6.Jadus Ellis
Jacob Losole
Caleb Munger
Brian Rafiner
42.90NEMillard NorthMay 03Omaha Metro Conference Championships
7.Derek Robb
Coby Haas
Christian Balandran
Cade Lewis
43.02NESidneyMay 10District B6-Ogallala HS
8.Andrew Mahoney
Dillon Buss
Zach Thies
Dillon Damme
43.03NEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
9.James Radziunas
Zavier Betts
Jerome Houston
Jevyon Ducker
43.21NEBellevue WestMay 09District A-4
10.Rylan Aguallo
Drake Gilliland
Jacob Flowers
Kadin Perez
43.24NEMitchellApr 24Best in the West Classic
Connor Boden
Hunter Olson
Brett Lenners
Caden McCormack
43.24NELincoln SouthwestMay 09A3 District Track Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.James Smith
Cale Masters
Brayden Miller
Miko Maessner
3:23.24NEKearneyMay 09A3 District Track Meet
2.Relay Team3:23.83NEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
3.Larry Graham
Dequan Dean
Dashawn Bates
Tijaih Davis
3:24.07NEBoys TownApr 06Millard South Invite
4.Franklin Shue
Ben Christenson
Dalys Beanum
Kaedyn Odermann
3:24.15NEMillard WestMay 09A3 District Track Meet
5.Caelin Reeh
Wes Ferguson
Jose Gonzalez
Lucas Arps
3:24.34NEFremontApr 26George Anderson Invite
6.Ibrahim Kamouls
Dylan Hartford
Sterling Gappa
Samaan Adenti
3:24.58NEGrand IslandMay 09District A-4
7.Camren Mitchell
Treyton Stovall
Trent Weatherwax
Carter Prang
3:26.09NEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
8.Ryan Eastman
Luke Dickas
Jack Krejci
Daniel Mattern
3:26.25NECreighton PreparatoryApr 26George Anderson Invite
9.Relay Team3:26.35NELincolnMay 19NSAA Class A State Championships
10.Carter Reckling
Blake Sears
Klay Uher
Zach Turner
3:26.40NECreteMay 10B-3 District Track Meet
View full rankings...
4x800 Relay
1.Relay Team7:52.72NECreighton PreparatoryMay 19NSAA Class A State Championships
2.Relay Team7:53.14NEFremontMay 19NSAA Class A State Championships
3.Relay Team7:56.62NEMillard WestMay 19NSAA Class A State Championships
4.Relay Team8:01.56NEHastingsMay 18NSAA Class B State Championships
5.Relay Team8:02.71NEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
6.Relay Team8:05.27NEOmaha BurkeMay 19NSAA Class A State Championships
7.Relay Team8:07.76NELincoln Pius XMay 19NSAA Class A State Championships
8.Relay Team8:09.17NEOmaha Gross CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
9.Relay Team8:09.51NELincoln SouthwestMay 19NSAA Class A State Championships
10.Relay Team8:11.44NELincoln North StarMay 19NSAA Class A State Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.17-18Kevin Shubert61' 5 PRNEWest O ThrowsJun 17USATF Nebraska Association Junior Olympic Championships
2.12Evan Welsh60' 2.5 PRNEBishop NeumannApr 06Nebraska City Invitational
3.12Cameron Jurgens59' 4NEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
4.12Wade Blue58' 8 PRNEGeringApr 12Burns Invitational
5.12Dylan Kucera58' 5.5 PRNEArchbishop BerganMay 10C-3 District
6.11Ethan Piper57' 8.75 PRNENorfolk CatholicMay 19NSAA Class C State Championships
7.10Elliott Purdy56' 2.5 PRNENorth PlatteMay 09District A-4
8.11Jordan Hort55' 8.5 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
9.10Bergan Hofer54' 11 PRNEFremontMay 09NSAA District A-2 Meet
10.12AJ Hagemann54' 7 PRNEElkhornApr 27Mike Lehl Invitational
12Chris Cassidy54' 7 PRNELincoln Pius XMay 09NSAA District A-2 Meet
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.10Tyler Brown174' 10 PRNELincoln EastApr 26LPS City Championships
2.12Dylan Kucera174' 7 PRNEArchbishop BerganApr 10Yutan Invite
3.11Drew Mertz173' 5 PRNEMillard NorthApr 13Fremont Invite
4.12Anthony Banderas172' 7 PRNELincoln SouthwestMay 02Heartland Conference Invite
5.12Andrew Davis169' 9 PRNEPawnee CityApr 17Irish Invite
6.12Cameron Jurgens169' 3NEBeatriceMay 18NSAA Class B State Championships
11Mehki Butler169' 3 PRNEOmaha NorthApr 26George Anderson Invite
8.12Jessie Sullivan168' 7.5 PRNEBoone CentralApr 28Mid-States Conference Meet
9.11Joey Larson167' 0 PRNENorth PlatteMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
10.10Elliott Purdy166' 10 PRNENorth PlatteApr 27Holdrege Track Invite
View full rankings...
High Jump
1.12Mayson Conner7' 2.25 PRNEYorkApr 27Holdrege Track Invite
2.12Joshua Bauer6' 9 PRNERavennaMay 19NSAA Class C State Championships
12Charles Weed6' 9 PRNEHoldregeMar 29Leroy Hoehner- McCook Invite
4.11Marteko Tealer6' 8 PRNEOmaha BensonMay 19NSAA Class A State Championships
12Kose Kose6' 8 PRNELincoln Pius XMay 09NSAA District A-2 Meet
12Aaron Alcorn6' 8NECrawfordApr 19Chadron Twilight
12Brady Heiman6' 8 PRNEPlatteviewMay 18NSAA Class B State Championships
8.11Conner McCracken6' 7 PRNEScottsbluffApr 24Best in the West Classic
9.12Mitchell Porter6' 6 PRNESidneyApr 24Best in the West Classic
12Derek Greenlee6' 6 PRNESouthwest PublicMay 03Alma Twilight
10Trevor Pfeifer6' 6 PRNESt FrancisApr 26NEN- Norfolk Classic
12Noah Burghardt6' 6 PRNEGretnaMar 23Ashland Greenwood Rotary Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.11Tyce Hruza16' 0.5 PRNEGothenburgMay 18NSAA Class B State Championships
2.12Jake Sellon16' 0 PRNEFremontApr 13Fremont Invite
3.11Chase Berry15' 9 PRNESewardApr 10Columbus Scotus Invite
4.11Skyler Peterson15' 6 PRNELincoln SoutheastMay 02Heartland Conference Invite
5.12Zach Muff15' 4 PRNECreteMay 18NSAA Class B State Championships
12Garrett Elfeldt15' 4 PRNESutherland PublicMay 19NSAA Class C State Championships
7.12Justin Spencer15' 3 PRNEMitchellApr 24Best in the West Classic
10Carson Cahoy15' 3 PRNEGrand IslandMay 09District A-4
9.12Kyler Banks15' 1 PRNEHersheyApr 27SPVA Track Meet
10.12Drake Burton15' 0 PRNEMilfordApr 20NE Track & Field Festival
12Thomas Mick15' 0 PRNEShickleyApr 20NE Track & Field Festival
View full rankings...
Long Jump
1.12Samaan Adenti23' 1 PRNEGrand IslandMay 09District A-4
2.12Blake Van Ert22' 10.25 PRNELincoln SouthwestApr 26LPS City Championships
3.10Trevor Lampkin22' 10 PRNEOmaha BurkeApr 20Norfolk Track and Field Invite
12Mason Lee22' 10 PRNEWayneApr 26NEN- Norfolk Classic
12Spencer Hays22' 10 PRNEDouglas County WestApr 12DC West Invite
6.12Cole Schmidt22' 9 PRNEHartington-NewcastleApr 26NEN- Norfolk Classic
7.11Jacob Losole22' 6.75 PRNEMillard NorthMay 19NSAA Class A State Championships
8.10Zavier Betts22' 6.25 PRNEBellevue WestMay 09District A-4
9.11Dauntavis Lawerence22' 5 PRNELincolnApr 12Titan Classic
10.11Morgan Fawver22' 2.75 PRNEMcCookMay 18NSAA Class B State Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.12Joss Linse47' 1 PRNEPlatteviewMay 04Arlington Invitational
2.11Ajack Waikur46' 7.5 PRNELexingtonMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
3.11Jesse Lewis46' 4.75 PRNELincoln SouthwestMay 09A3 District Track Meet
4.12Dakota Abbott46' 3.25 PRNEAmherstMay 19NSAA Class C State Championships
5.11Dauntavis Lawerence46' 2 PRNELincolnMay 19NSAA Class A State Championships
6.12Spencer Hays45' 10 PRNEDouglas County WestMay 04Arlington Invitational
7.10Marshall Austin45' 7 PRNELincoln North StarApr 26LPS City Championships
11Creighton Kring45' 7 PRNEAxtellApr 12Ravenna Invite
9.12Cole Schmidt45' 4 PRNEHartington-NewcastleApr 26NEN- Norfolk Classic
10.12Samuel Joseph45' 3.5 PRNELincolnMay 09District A-1
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.