Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Christopher Busby10.72 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
2.10Ashton Hausmann10.80 PRNENorrisMay 10B-3 District Track Meet
12Dillon Damme10.80 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
4.10Andrew Mahoney10.88 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
5.12Larry Graham10.92 PRNEBoys TownMay 18NSAA Class B State Championships
6.12Dashawn Bates10.95 PRNEBoys TownMay 03Archbishop Bergan HS Invite
7.11Cade Lewis10.96 PRNESidneyApr 28Western Conference Championship
8.11Jeremiah Delzer11.00 PRNEScottsbluffApr 28Western Conference Championship
9.12Spencer Hays11.07 PRNEDouglas County WestMay 18NSAA Class B State Championships
11Trenton Harbur11.07 PRNEGothenburgApr 12Gothenburg "Dutch Zorn" Invitational
View full rankings...
200 Meters
1.11Christopher Busby21.99 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
2.10Andrew Mahoney22.17 PRNEBeatriceMay 03RCC Championships
3.12Larry Graham22.27 PRNEBoys TownMay 18NSAA Class B State Championships
4.10Ashton Hausmann22.35 PRNENorrisMay 10B-3 District Track Meet
5.11Cade Lewis22.39 PRNESidneyMay 10District B6-Ogallala HS
6.11Jeremiah Delzer22.41 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
12Dashawn Bates22.41 PRNEBoys TownMay 03Archbishop Bergan HS Invite
8.11Bailey Darnell22.46 PRNEAuburnMay 10B2 District Track Meet
9.12Hunter Drake22.47 PRNEScottsbluffApr 06Broken Bow HS Invite
10.12Grant Polenz22.66 PRNEPlatteviewMay 10B2 District Track Meet
12Klay Uher22.66 PRNECreteMay 10B-3 District Track Meet
View full rankings...
400 Meters
1.10Andrew Mahoney49.86 PRNEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
2.11Trent Lockard50.01 PRNELincoln ChristianMay 10B-3 District Track Meet
3.10Zach Turner50.39 PRNECreteMay 18NSAA Class B State Championships
4.11Ben Haggar50.60 PRNEFort CalhounMay 18NSAA Class B State Championships
5.11Jacob Haggar50.66 PRNEFort CalhounMay 04Arlington Invitational
6.11Trent Weatherwax50.72 PRNEWaverlyMay 18NSAA Class B State Championships
7.11Will Rice50.73 PRNEOmaha Gross CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
8.11Camren Mitchell50.80 PRNEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
9.10Dalton Freeman51.29 PRNEPierceMay 18NSAA Class B State Championships
10.12Justin Karstetter51.45 PRNEElkhornApr 06Nebraska City Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Justin Karstetter1:56.73NEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
2.12Lukaas Simonson1:56.98 PRNEHastingsApr 27Holdrege Track Invite
3.12Seth Simonson1:57.45 PRNEHastingsMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Trevor Matousek1:58.05 PRNEHoldregeApr 27Holdrege Track Invite
5.12Xavier Arellano1:59.26 PRNEGeringApr 24Best in the West Classic
6.11Will Rice1:59.56NEOmaha Gross CatholicMay 10B2 District Track Meet
7.10Kody Smallfoot2:00.34 PRNEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
8.11Braden Kobza2:00.57 PRNEFalls CityMay 10B2 District Track Meet
9.10Blake Manternach2:01.09 PRNEOmaha Skutt CatholicApr 20NE Track & Field Festival
10.12Nathaniel Jennings2:01.81NEO'NeillApr 19Dave Gee Northwest Invite
View full rankings...
1600 Meters
1.12Luke Stuckey4:21.67 PRNEYorkMay 18NSAA Class B State Championships
2.12Jack Larsen4:24.44 PRNEOmaha Gross CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
3.10Zach VanBrocklin4:26.03 PRNENorrisMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Cole Wagner4:27.76 PRNEPlattsmouthApr 06Nebraska City Invitational
5.12Xavier Arellano4:28.61NEGeringMay 18NSAA Class B State Championships
6.11Aidan Wheelock4:29.56 PRNEMindenMay 18NSAA Class B State Championships
7.10Kody Smallfoot4:30.31 PRNEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
8.12Seth Simonson4:30.49 PRNEHastingsMay 18NSAA Class B State Championships
9.10Sam Lueders4:32.20 PRNEBlairMay 18NSAA Class B State Championships
10.12Jesse Jaramillo4:36.50 PRNEScottsbluffMay 18NSAA Class B State Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.12Luke Stuckey9:28.51 PRNEYorkApr 20NE Track & Field Festival
2.12Jack Larsen9:37.29 PRNEOmaha Gross CatholicApr 20NE Track & Field Festival
3.10Sam Lueders9:53.80 PRNEBlairMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Xavier Arellano9:58.28NEGeringApr 20NE Track & Field Festival
5.11Aidan Wheelock9:58.33NEMindenMay 01Best of The Midwest Invitational Meet
6.10Zach VanBrocklin10:05.86 PRNENorrisApr 06Waverly Invitational
7.12Jesse Jaramillo10:07.87 PRNEScottsbluffApr 24Best in the West Classic
8.12Cole Wagner10:08.16NEPlattsmouthMay 18NSAA Class B State Championships
9.11Logan Moravec10:08.32NEGeringApr 24Best in the West Classic
10.12Gavin Klein10:09.24NEHoldregeMay 18NSAA Class B State Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Tijaih Davis14.32 PRNEBoys TownMay 03Archbishop Bergan HS Invite
2.11Marshall Chasek14.80 PRNEMindenApr 28Southwest Conference Championships 2018 in Ainsworth
12Braxton Nunnenkamp14.80 PR (3.5)NEYorkApr 27Holdrege Track Invite
4.11Bailey Darnell14.87 PRNEAuburnMay 10B2 District Track Meet
5.12Zach Schlager14.99NEMcCookMay 18NSAA Class B State Championships
6.11Ajack Waikur15.17 PR (3.5)NELexingtonApr 27Holdrege Track Invite
12Zach Muff15.17 PRNECreteApr 12Syracuse Invitational
8.10Zach Turner15.25 PRNECreteMay 10B-3 District Track Meet
9.10Luke Rohrer15.28 PRNEScottsbluffApr 28Western Conference Championship
10.12Kody Bengston15.30 PRNEAuroraMay 05Central Conference - GINW
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Tijaih Davis39.37 PRNEBoys TownApr 12Kruger-May Invite
2.11Marshall Chasek39.63 PRNEMindenMay 10Districts @ Aurora
3.12Wyatt Liewer40.23 PRNEO'NeillMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Rudy Vrtiska40.41NEFalls CityMay 18NSAA Class B State Championships
5.10Taylen Pospisil40.49 PRNEBishop NeumannMay 18NSAA Class B State Championships
6.11Jacob Christen40.55NEOmaha Skutt CatholicMay 10B2 District Track Meet
7.12Kody Bengston40.68 PRNEAuroraApr 23Central Nebraska Track Championships
8.12Jonathan Smith40.82NESidneyMay 10District B6-Ogallala HS
9.12Austin Hinz40.89 PRNEBeatriceMay 18NSAA Class B State Championships
12Kody Bengtson40.89 PRNEAuroraMay 18NSAA Class B State Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.Derek Robb
Coby Haas
Christian Balandran
Cade Lewis
43.02NESidneyMay 10District B6-Ogallala HS
2.Andrew Mahoney
Dillon Buss
Zach Thies
Dillon Damme
43.03NEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
3.Zach Muff
Leroy Chao
Zach Turner
Blake Sears
43.25NECreteMay 10B-3 District Track Meet
4.Larry Graham
Tijaih Davis
Daquandre Perry
Dashawn Bates
43.77NEBoys TownApr 12Kruger-May Invite
5.Kevin Price
Jeremiah Delzer
Sabastian Harsh
Chris Busby
43.97NEScottsbluffApr 24Best in the West Classic
6.Mason Nieman
Camren Mitchell
Carter Prang
Trent Weatherwax
43.98NEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
7.Corban Jernigan
Alec Bunger
Drew Harvie
Ethan Wilcox
44.01NEMcCookMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
8.Relay Team44.11NEBenningtonMay 18NSAA Class B State Championships
9.Wyatt Hotz
Tyce Hruza
Bennett Folkers
Trenton Harbur
44.14NEGothenburgApr 12Gothenburg "Dutch Zorn" Invitational
10.Dalton Freeman
Carson Oestreich
Dylan Delka
Collin Tinker
44.21NEPierceMay 10B-4 District Track Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Larry Graham
Dequan Dean
Dashawn Bates
Tijaih Davis
3:24.07NEBoys TownApr 06Millard South Invite
2.Camren Mitchell
Treyton Stovall
Trent Weatherwax
Carter Prang
3:26.09NEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
3.Carter Reckling
Blake Sears
Klay Uher
Zach Turner
3:26.40NECreteMay 10B-3 District Track Meet
4.Relay Team3:28.25NESidneyMay 18NSAA Class B State Championships
5.Trenten Kantor
Evan Slominski
Jarod Reed
Adam Brehm
3:29.05NEBlairMay 10B-4 District Track Meet
6.Davon Brees
Gabe Knisley
Goi Duol
Mason Mahalek
3:29.12NESewardMay 10B-3 District Track Meet
7.-Lukaas Simonson
Nick Lewis
Matthew Welton
Seth Simonson
3:30.05NEHastingsMay 10Districts @ Aurora
8.Collin Tinker
Braydan Waldner
David Dale
Dalton Freeman
3:30.06NEPierceMay 10B-4 District Track Meet
9.Kysen Harris
McClain Adamson
Owen Shelmadine
Mason Hiemstra
3:30.59NEAllianceMay 10District B6-Ogallala HS
10.Chandler Bendorf
Zack Marshall
Ben Haggar
Jacob Haggar
3:31.37NEFort CalhounMay 04Arlington Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Relay Team8:01.56NEHastingsMay 18NSAA Class B State Championships
2.Relay Team8:02.71NEElkhornMay 18NSAA Class B State Championships
3.Relay Team8:09.17NEOmaha Gross CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
4.Relay Team8:11.83NEHoldregeMay 18NSAA Class B State Championships
5.Relay Team8:13.29NELincoln ChristianMay 18NSAA Class B State Championships
6.Relay Team8:13.75NEYorkMay 18NSAA Class B State Championships
7.Relay Team8:20.45NEGeringMay 18NSAA Class B State Championships
8.Relay Team8:20.52NEOmaha Skutt CatholicMay 18NSAA Class B State Championships
9.Treyton Stovall
Trent Weatherwax
Garrett Wells
Conrad Schroeder
8:20.92NEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
10.Rams Andindi
Daniel Ortiz
Zach Fye
Blake Sears
8:22.15NECreteMay 10B-3 District Track Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Evan Welsh60' 2.5 PRNEBishop NeumannApr 06Nebraska City Invitational
2.12Cameron Jurgens59' 4NEBeatriceMay 10B-3 District Track Meet
3.12Wade Blue58' 8 PRNEGeringApr 12Burns Invitational
4.11Jordan Hort55' 8.5 PRNEScottsbluffMay 10District B6-Ogallala HS
5.12AJ Hagemann54' 7 PRNEElkhornApr 27Mike Lehl Invitational
6.12Masry Mapieu53' 11 PRNEYorkApr 13Central City Invite
7.11DJ Gross53' 10NEMcCookMar 29Leroy Hoehner- McCook Invite
8.12Michael Mitchell52' 9.5 PRNEBoys TownMay 18NSAA Class B State Championships
9.12Jessie Sullivan52' 8.5 PRNEBoone CentralApr 23Central Nebraska Track Championships
10.12Mike Mitchell51' 8.5 PRNEBoys TownMay 03Archbishop Bergan HS Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Cameron Jurgens169' 3NEBeatriceMay 18NSAA Class B State Championships
2.12Jessie Sullivan168' 7.5 PRNEBoone CentralApr 28Mid-States Conference Meet
3.11Turner Scow165' 10.5NEScottsbluffApr 28Western Conference Championship
4.11Caden Johnson164' 7 PRNEBishop NeumannApr 17Bennington Invitational
11DJ Gross164' 7 PRNEMcCookMay 10District B6-Ogallala HS
6.11Colin Giron157' 0 PRNEMcCookMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
7.11Jake Nelson156' 10 PRNEPlatteviewApr 28NCC Conference Meet
8.11Jon Merten156' 7 PRNEBoone CentralApr 13Central City Invite
12Caden Schuster156' 7 PRNEAuroraMay 10Districts @ Aurora
10.12Patrick Hudson155' 1 PRNEGothenburgApr 12Gothenburg "Dutch Zorn" Invitational
12Klay Uher155' 1 PRNECreteMay 05Central Conference - GINW
View full rankings...
High Jump
1.12Mayson Conner7' 2.25 PRNEYorkApr 27Holdrege Track Invite
2.12Charles Weed6' 9 PRNEHoldregeMar 29Leroy Hoehner- McCook Invite
3.12Brady Heiman6' 8 PRNEPlatteviewMay 18NSAA Class B State Championships
4.11Conner McCracken6' 7 PRNEScottsbluffApr 24Best in the West Classic
5.12Mitchell Porter6' 6 PRNESidneyApr 24Best in the West Classic
6.12Jacob Hruska6' 5 PRNEWaverlyMay 10B-3 District Track Meet
7.12Aaron English6' 4 PRNEElkhornApr 12Kruger-May Invite
11Ajack Waikur6' 4 PRNELexingtonMar 29Leroy Hoehner- McCook Invite
9.12Emmet Kirkendall6' 3 PRNEFalls CityMay 03Sabetha Invitational
11Cameron Raffaeli6' 3 PRNEOgallalaMay 04Cozad Invite
12Jack Evetovich6' 3 PRNEWayneApr 19Fred Arnold Invitational
9Alex Brandt6' 3NENorthwestMay 10Districts @ Aurora
10Clifford Roepke6' 3 PRNEMount Michael BenedictineApr 10Plattsmouth Invitational
12Cayman DeBoer6' 3 PRNEFairburyMay 10B-3 District Track Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.11Tyce Hruza16' 0.5 PRNEGothenburgMay 18NSAA Class B State Championships
2.11Chase Berry15' 9 PRNESewardApr 10Columbus Scotus Invite
3.12Zach Muff15' 4 PRNECreteMay 18NSAA Class B State Championships
4.12Drake Burton15' 0 PRNEMilfordApr 20NE Track & Field Festival
5.11Jack Hodge14' 8 PRNEDouglas County WestMay 18NSAA Class B State Championships
6.10Landon Towne14' 5.5 PRNEMcCookApr 28Southwest Conference Championships 2018 in Ainsworth
7.12Chase Andresen14' 2 PRNEColumbus ScotusMay 10B-4 District Track Meet
12Joel Myers14' 2 PRNEBroken BowMay 10Districts @ Aurora
12Dalton Ryan14' 2NEBlairMay 10B-4 District Track Meet
10.11Issac Lemburg14' 1 PRNENorthwestApr 10NW/Hastings/Holdrege Tri
View full rankings...
Long Jump
1.12Spencer Hays22' 10 PRNEDouglas County WestApr 12DC West Invite
12Mason Lee22' 10 PRNEWayneApr 26NEN- Norfolk Classic
3.11Morgan Fawver22' 2.75 PRNEMcCookMay 18NSAA Class B State Championships
4.11Bailey Darnell22' 1 PRNEAuburnApr 24Falls City Invitational
5.12Joss Linse22' 0.5 PRNEPlatteviewMay 10B2 District Track Meet
6.10Morgan Conner21' 11.75 PRNEYorkApr 06Waverly Invitational
7.10Cody Rogers21' 11.5 PRNEWayneApr 26NEN- Norfolk Classic
8.11Jared London21' 11 PRNEOmaha Gross CatholicMay 10B2 District Track Meet
9.11Ajack Waikur21' 9.75NELexingtonMay 10Districts @ Aurora
10.10Tristan Jacobson21' 9.5 PRNEBlairApr 10Plattsmouth Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.12Joss Linse47' 1 PRNEPlatteviewMay 04Arlington Invitational
2.11Ajack Waikur46' 7.5 PRNELexingtonMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
3.12Spencer Hays45' 10 PRNEDouglas County WestMay 04Arlington Invitational
4.12Riley Schliep44' 4 PRNENorthwestMay 05Central Conference - GINW
5.11Seth Dugger44' 0.5 PRNEMcCookMar 29Leroy Hoehner- McCook Invite
6.11Morgan Fawver43' 10 PRNEMcCookMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
12Nick Foote43' 10 PRNEScottsbluffMay 03GNAC: Greater Nebraska Athletic Conference
8.10Gabe Knisley43' 9.25 PRNESewardMay 18NSAA Class B State Championships
9.10Tim Nyinguan43' 6.5 PRNELexingtonMay 10B-5 District Track Meet
10.10Dylan Bauman43' 5 PRNEHoldregeMay 10Districts @ Aurora
12Mitchell Porter43' 5NESidneyMay 10District B6-Ogallala HS
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.