Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Josh Moore10.84 PRNCWest CravenMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.11BJ Jordan11.01 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
3.12Dorien Brown11.03 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
4.12Devonte Gardner11.04NCNorth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
12Aaron Bland11.04NCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.11Samuel Bingham11.13NCPasquotank CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
7.11Aaron Harris11.14 PRNCNortheasternMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
8.12Jimere Summers11.16 PRNCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.12Josiah Cole11.19 PRNCDixonMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10Josh Hardin11.19 PRNCAshe CountyMay 12NCHSAA 2A West Regional
View full rankings...
200 Meters
1.12Josh Moore21.96 (-1.1)NCWest CravenMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.12Devonte Gardner22.36 PR (-1.1)NCNorth LenoirMay 19NCHSAA 2A State Championship
3.10Tyler Brown22.42 PRTXRosenberg TerryApr 28UIL 5A Region IV (F-Sa)
4.12Josiah Cole22.48 PRNCDixonMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
5.10Tywan Carroll22.79 PRNCWallace-Rose HillMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.10Darius Rodgers22.83 PRNCGoldsboroMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.12Aaron Bland22.92 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.11BJ Jordan22.94 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
9.12Dorien Brown22.98NCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10.10Josh Hardin23.06 PRNCAshe CountyApr 11Bunker Hill Twilight Meet
View full rankings...
400 Meters
1.10Josh Hardin47.99 PRNCAshe CountyMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.12Michael Quispe49.95 PRNCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
3.10Zach Hughes50.53 PRNCFirst FlightMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.12Josiah Cole50.55 PRNCDixonMay 12NCHSAA 2A East Regional
12Sincere King50.55 PRNCNorth PittMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.12Jesus Navarro50.72 PRNCEast DuplinMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.11Noah Bibus51.14 PRNCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
8.10Cortezz Jones51.20 PRNCSouthwest EdgecombeMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.-William Hutchens51.47 PRNCPasquotank CountyMar 31Panther Invitational
10.12Rockie Sievers51.67 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
800 Meters
1.12Michael Quispe1:54.89 PRNCCroatanMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.12Skylar Stultz1:57.11 PRNCFirst FlightMar 31CNU HS Captains Classic
3.12Kazelee Johnson1:58.16 PRNCNash CentralMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.10Zach Hughes2:02.85 PRNCFirst FlightMar 31CNU HS Captains Classic
5.12Devin Barnes2:03.11 PRNCCroatanMar 17T. Sanders Memorial Invitational
6.12John David McCray2:08.57 PRNCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
7.12Ryan Camden2:08.75 PRNCCurrituck CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.9Travis Garner-McGraw2:11.14 PRNCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
9.12Tiwan Woodard2:13.83 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.10Ethan Garris2:14.57 PRNCSouth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
1600 Meters
1.12Skylar Stultz4:20.52 PRNCFirst FlightMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.11Jamie Rodriguez4:26.90 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
3.11Tafton Baker4:29.72 PRNCAshe CountyMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.12Kazelee Johnson4:32.57 PRNCNash CentralMay 19NCHSAA 2A State Championship
5.10Joseph Davidson4:35.95 PRNCFirst FlightMay 19NCHSAA 2A State Championship
6.11Will Flinchum4:47.12 PRNCDixonMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.12Devin Barnes4:56.80NCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
8.11Bryan Zeagler4:59.60 PRNCSouth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.10Luis Hernandez Perez4:59.79NCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10.12Tiwan Woodard5:02.77 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
3200 Meters
1.10Zach Hughes9:51.83 PRNCFirst FlightMar 31CNU HS Captains Classic
2.11Jamie Rodriguez10:01.38 PRNCCroatanMar 17T. Sanders Memorial Invitational
3.10Luis Hernandez Perez10:39.65 PRNCHeide TraskMar 07NCRunners Eastern Tour #3
4.11Will Flinchum10:43.25 PRNCDixonMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
5.10Jacob Boucher10:58.19NCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
6.10Joseph Davidson11:11.22 PRNCFirst FlightMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
7.10Duane Smotherman11:14.72NCSouthwest-OnslowMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
8.12Devin Barnes11:36.15NCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
9.11Bryan Zeagler11:37.34 PRNCSouth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.11Bobby Mills11:39.86NCFarmville CentralMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Byron Hawkins14.81 PRNCNash CentralMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.11Daniel Jones14.84 PR (1.7)FLCalvary Christian (Ft. Lauderdale)Apr 25FHSAA 2A Region 4
3.11Brendon Hodge14.88 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
4.11Michael Walker15.25 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
5.12Nathaniel Harper-Harris15.30 PRNCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.12Aaron Bland15.48NCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.12Demarcus Collins15.59NCNorth PittMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.10Michael Reid15.60 PRNCWashingtonMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.10Kywaun Warner15.69 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10.11Ricky Owens16.06 PRNCCurrituck CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Brendon Hodge37.98 PRNCCroatanMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.11Daniel Jones39.56 PRFLCalvary Christian (Ft. Lauderdale)Apr 04Ft. Lauderdale City Championships
3.12Joseph Bulfer40.18 PRNCCroatanMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.12Nathaniel Harper-Harris40.20 PRNCKinstonMay 19NCHSAA 2A State Championship
5.11Michael Walker42.07 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
6.9Leonard Ghiglieri42.31 PRNCDixonMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
7.12Calvin Brown42.36 PRNCAyden-GriftonMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.10Holden Hodge42.39 PRNCNortheasternMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.12Demarcus Collins42.42 PRNCNorth PittMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.11Michael Savage42.65 PRNCHertford CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
4x100 Relay
1.Johnathon Harris
Travon Newsome
Zachary Adams
Aaron Bland
42.63NCBeddingfieldMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.Josh Moore
Kavon Carmon
Keshon Berger
Johnathan Ward
42.90NCWest CravenMay 12NCHSAA 2A East Regional
3.SaQuan Pompey
Jimere Summers
Tiyae Johnson
Shiqwaun Dixon
43.30NCKinstonMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.Relay Team43.48NCNortheasternMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
5.Jalen Mcnell
Zion Munnelyn
Curtis Thompson
Devonte Gardner
43.58NCNorth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.Darntrell Council
Jaylyn Goins
Jahkele Goins
Jelan Smith
43.79NCSouthwest EdgecombeMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.Cameron Hall
Jaylen Thomas
Derrick Wooley
Jesus Navarro
44.02NCEast DuplinMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.Malcolm Demeron
Jalen Davis
Kyeem Perry
Zion Riddick
44.14NCHertford CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.Tywan Carroll
Asante Bethea
Camero Dalrymple
Kamero Donaldson
44.22NCWallace-Rose HillMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.Relay Team44.56NCDixonMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
4x200 Relay
1.Tiyae Johnson
SaQuan Pompey
Shiqwaun Dixon
Jimere Summers
1:29.59NCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.Johnathon Harris
Travon Newsome
Jabl Hutcherson
Zachary Adams
1:30.96NCBeddingfieldMay 19NCHSAA 2A State Championship
3.Darius Rodgers
Jykeis McLean
Dorian Rodgers
Montayvius Joyner
1:31.15NCGoldsboroMay 12NCHSAA 2A East Regional
4.Treyvon Nellums
My'Kel Warren
Ka'ci Foreman
Jahno Bryant
1:31.66NCWashingtonMay 12NCHSAA 2A East Regional
5.Tayshon Pitman
Jelan Smith
Jaylyn Goins
Jahkele Goins
1:31.83NCSouthwest EdgecombeMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.Dayquan Wood
Sincere King
Keith Andrews
Thomas Powell
1:32.30NCNorth PittMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.Asante Bethea
Tywan Carroll
Camero Dalrymple
Kamero Donaldson
1:32.79NCWallace-Rose HillMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.Alex Kraft
Ray Barnett
BJ Jordan
Anthony Tucker
1:32.94NCHeide TraskMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.Relay Team1:33.09NCSouthwest-OnslowMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10.Relay Team1:33.14NCCroatanMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
View full rankings...
4x400 Relay
1.Brendon Hodge
Noah Bibus
Rockie Sievers
Michael Quispe
3:22.65NCCroatanMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.Skylar Stultz
Zach Hughes
Henry Stecher
Cole Tomlin
3:31.14NCFirst FlightMay 12NCHSAA 2A East Regional
3.Jacob Johnson
Alex Kraft
Ray Barnett
Kywaun Warner
3:31.57NCHeide TraskMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.Devon Hunter
Jaylen Thomas
Laquon Brown
Jesus Navarro
3:32.16NCEast DuplinMay 12NCHSAA 2A East Regional
5.David Roten
Wesley Waddell
Jason Durr
Josh Hardin
3:34.85NCAshe CountyMay 12NCHSAA 2A West Regional
6.Joseph Amburgey
Brad Saunders
Ryan Camden
Tyler Perkins
3:34.97NCCurrituck CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.Tiyae Johnson
Davante Edwards
Niejel Wilkins
Shiqwaun Dixon
3:35.03NCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.Cortezz Jones
Rayshun Wooter
Jaylyn Goins
Jahkele Goins
3:35.36NCSouthwest EdgecombeMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.Relay Team3:40.00NCNortheasternMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
10.Relay Team3:40.52NCHertford CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
View full rankings...
4x800 Relay
1.Devin Barnes
Joseph Bulfer
Noah Bibus
Michael Quispe
8:01.80NCCroatanMay 19NCHSAA 2A State Championship
2.Relay Team8:42.99NCFirst FlightMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
3.Shane Farr
Ryan Camden
Joshua Beaumont
Brad Saunders
8:44.42NCCurrituck CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
4.Relay Team8:47.68NCAshe CountyApr 21Blue Ridge Classic
5.Davante Edwards
Risdon Pennell
Niejel Wilkins
Kieson Arnold
8:54.61NCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.Ethan Garris
Gavin Sexton
Steven Klakken
Ian Ireland
8:55.69NCSouth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.Relay Team8:57.77NCRichlandsMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
8.Luis Hernandez Perez
Sebastian Bautista
Hunter Cooper
Jacob Johnson
9:04.27NCHeide TraskMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.Relay Team9:05.93NCSouthwest-OnslowMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
10.Relay Team9:18.21NCPasquotank CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Keizia Everett53' 8.5 PRNCFarmville CentralMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.12Shawn Mears-Denison52' 2 PRNCHeide TraskApr 05Pender HS Home Meet #2
3.11Carter Wilson50' 3 PRNCAshe CountyMay 12NCHSAA 2A West Regional
4.11Derek Green47' 0.25 PRNCSouthwest-OnslowMar 22Croatan HS Home Meet #1
5.11Keyuntra Lee45' 10 PRNCBertieMar 26Hertford HS Meet #1
6.10Adrian Spellman45' 6.75 PRNCNortheasternMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.11Willie Bridgers45' 6.5 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.11Nathan Waltrip44' 9.75 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.10Jalen Owens44' 7 PRNCCurrituck CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
10.12Jamarri Satterthwaite44' 2 PRNCBertieMar 26Hertford HS Meet #1
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Carter Wilson154' 6.75 PRNCAshe CountyMay 12NCHSAA 2A West Regional
2.11Antonio Jones149' 5 PRNCAyden-GriftonMay 12NCHSAA 2A East Regional
3.11Patrick Riddick138' 7 PRNCPasquotank CountyMay 04NENC Last Chance Meet
4.12Matt Logan137' 7 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
5.12Chymaun Whitfield135' 7 PRNCKinstonMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.11Derek Green134' 3 PRNCSouthwest-OnslowMay 12NCHSAA 2A East Regional
7.11Brendon Hodge133' 3 PRNCCroatanMar 22Croatan HS Home Meet #1
8.11Keizia Everett129' 9 PRNCFarmville CentralMar 08Hertford County, Wilson Beddingfield, Farmville, South Central
9.12Dorian Pickett128' 9 PRNCEast DuplinMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.10Linwood Smith-Forte127' 7 PRNCGoldsboroMay 12NCHSAA 2A East Regional
View full rankings...
High Jump
1.12Nolan Hodge6' 6 PRNCNortheasternMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.12Devonte Gardner6' 4NCNorth LenoirMay 12NCHSAA 2A East Regional
3.12Josiah Felton6' 2 PRNCNortheasternMar 14Pasquotank, Northeastern, Bertie
11Jordan Moore6' 2 PRNCHertford CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
5.11AnRon Bond6' 0 PRNCHertford CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
12Jaden Jenkins6' 0NCRichlandsApr 19Pender HS Home Meet #3
12Jeromy Bailey6' 0 PRNCNortheasternMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
12Cameron Hall6' 0NCEast DuplinMar 19Heide Trask Outdoor Super Meet #1
12Sincere Teach6' 0 PRNCKinstonMar 272A ECC Meet 3 / Lenoir County Championship
12Jaavion Smith6' 0 PRNCNash CentralApr 16Scott Jones Memorial Invitational
10Grady Rector6' 0 PRNCAshe CountyApr 11Bunker Hill Twilight Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.12Quante Downey12' 6 PRNCNash CentralMar 19Rocky Mount Tri Meet
12Anthony Styles12' 6 PRNCNash CentralMay 19NCHSAA 2A State Championship
3.11Jahkee Williams11' 6.5 PRNCNash CentralApr 16Scott Jones Memorial Invitational
4.17-18Brendon Hodge11' 5.75 PRNCHavelock HEATJun 24USATF Region 16 Junior Olympic Championships
5.11Trent Miller11' 0NCAshe CountyMar 22C.W. Porter Relays
11Trent Miller11' 0 PRGARabun CountyApr 18GHSA Region 8-AA
12Aj Styles11' 0NCNash CentralMar 07Nash Central/Southwest Edgecombe Dual
8.12John David McCray10' 6 PRNCCroatanMay 12NCHSAA 2A East Regional
9.10Torin Potter9' 0 PRNCAshe CountyMar 22C.W. Porter Relays
10.11Corbin Coldiron8' 6 PRNCAshe CountyMar 22C.W. Porter Relays
11Zack Richardson8' 6NCNash CentralMar 10Bulldog Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.12Malcolm Demeron23' 0 PRNCHertford CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
2.12Zion Riddick22' 3 PRNCHertford CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
3.12Nolan Hodge21' 5 PRNCNortheasternMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
4.12Nathaniel Harper-Harr21' 4.5 PRNCKinstonMar 19Rocky Mount Tri Meet
5.12Cameron Hall20' 9.5 PRNCEast DuplinMay 12NCHSAA 2A East Regional
6.12Jerome Williams20' 8 PRILBelleville (East)Mar 30O'Fallon Relays
12Alex Kraft20' 8 PRNCHeide TraskMay 12NCHSAA 2A East Regional
8.12Ray Barnett20' 5.25 PRNCHeide TraskApr 26Lejeune HS Home Meet
9.10Johnathon Harris20' 5 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.12Malachi Ruffin20' 3.5 PRNCNash CentralMar 19Rocky Mount Tri Meet
View full rankings...
Triple Jump
1.12Malcolm Demeron45' 3 PRNCHertford CountyMay 12NCHSAA 2A East Regional
2.12Marcus Parker44' 9 PRNCBeddingfieldMar 08Hertford County, Wilson Beddingfield, Farmville, South Central
3.11Niejel Wilkins44' 2.75 PR (.1)NCKinstonMay 19NCHSAA 2A State Championship
4.11Shiqwaun Dixon43' 11.5 PRNCKinstonMar 19Rocky Mount Tri Meet
5.12Alex Kraft43' 9.5 PRNCHeide TraskMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
6.11Jordan Moore43' 5.5 PRNCHertford CountyMay 02Northeastern Coastal Conference Championship
7.12Jerome Williams43' 3.5 PRILBelleville (East)May 05Collinsville Boys Invitational
8.12Taighee Edwards42' 2 PRNCSouthwest-OnslowMay 02Coastal 1A/2A Conference Championship
9.11Zyree Wilder42' 0.5 PRNCBeddingfieldMay 12NCHSAA 2A East Regional
10.12Malachi Ruffin41' 4 PRNCNash CentralApr 16Scott Jones Memorial Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.