Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Christopher Koester10.90 PRNDMandanMay 19West Region Championships
2.9Calob Larson10.91 PRNDLegacyMay 19West Region Championships
3.11Caleb Monger10.93 PR (4.3)NDCenturyMay 05Howard Wood Dakota Relays
4.10Grant Anderson11.00 PRNDCenturyMay 14Sophomore WDA
5.12Adrian Davis-Aguilar11.16NDMinotApr 24DHS Pankratz Invitational
6.11Isaiah Olsen11.26 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
11Evan Leingang11.26 PR (-.7)NDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
8.12Devin Kramer11.30NDMinotMay 19West Region Championships
9.12Ben Grinsteiner11.31 PRNDSt. Mary'sMay 19West Region Championships
12Hunter Wilmes11.31 PR (3.5)NDCenturyMay 05Howard Wood Dakota Relays
View full rankings...
200 Meters
1.9Calob Larson21.91 PRNDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
2.11Christopher Koester22.36NDMandanApr 19Bismarck Kiwanis Invite
3.12Adrian Davis-Aguilar22.43NDMinotApr 19Bismarck Kiwanis Invite
4.12Hunter Wilmes22.51 PRNDCenturyMay 19West Region Championships
5.10Grant Anderson22.59 PRNDCenturyMay 14Sophomore WDA
6.11Caleb Monger22.62 PR (-3.4)NDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
7.11Isaiah Olsen22.75 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
8.12Ben Grinsteiner22.98 PRNDSt. Mary'sMay 19West Region Championships
9.12Brent Myers23.03NDLegacyApr 19Bismarck Kiwanis Invite
10.12David Kpadeh23.14 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
View full rankings...
400 Meters
1.9Calob Larson48.22 PRNDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.11Isaiah Olsen49.32 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.11Mitch Honeyman49.54 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.12Beau Brannan50.15NDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.11Sam Honeyman50.24 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.12Oliver Nelson51.09 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
7.11Preston Wachter51.11NDBismarckMay 19West Region Championships
8.12Jonathan Mathistad52.00NDMinotApr 28Charlie Denton Relays
9.10Drew Dosch52.03 PRNDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
10.12Hunter Wilmes52.16NDCenturyApr 102018 Queen City Classic
View full rankings...
800 Meters
1.11Mitch Honeyman1:53.68 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.12Beau Brannan1:53.96 PRNDLegacyMay 05Howard Wood Dakota Relays
3.12Evan Sayler1:58.00 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.11Preston Wachter1:58.47 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.10Leif Larsen1:58.89 PRNDWillistonMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.11Sam Honeyman2:00.63 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
7.11Boston Bartholomay2:00.89 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
8.9Sean Korsmo2:01.81 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
9.11Collin McDonald2:03.53 PRNDMinotMay 19West Region Championships
10.11David Meza2:04.17 PRNDMinotApr 19Bismarck Kiwanis Invite
View full rankings...
1600 Meters
1.12Evan Sayler4:18.60 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.12Beau Brannan4:22.82 PRNDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.9Sean Korsmo4:29.67 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.10Micade Shumway4:29.80 PRNDWillistonMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.12Morgan Fairbairn4:32.55NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.9Brady Yoder4:32.79 PRNDDickinsonApr 19Bismarck Kiwanis Invite
7.11Jacob Jensen4:32.83 PRNDTurtle Mountain CommunityApr 19Bismarck Kiwanis Invite
8.11Diego Guzman4:34.75 PRNDCenturyMay 19West Region Championships
9.11Grant Gader4:35.52 PRNDLegacyMay 19West Region Championships
10.10Leif Larsen4:35.61NDWillistonMay 14Sophomore WDA
View full rankings...
3200 Meters
1.12Evan Sayler9:25.43NDCenturyMay 05Howard Wood Dakota Relays
2.10Micade Shumway9:37.30 PRNDWillistonMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.9Sean Korsmo9:41.42 PRNDBismarckMay 05Howard Wood Dakota Relays
4.12Morgan Fairbairn9:44.88 PRNDBismarckMay 05Howard Wood Dakota Relays
5.9Brady Yoder9:46.74 PRNDDickinsonMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.10Austin Wald9:52.21 PRNDCenturyMay 05Howard Wood Dakota Relays
7.11Jacob Jensen9:54.40 PRNDTurtle Mountain CommunityMay 07Ray McDaniel
8.9Gunnar Alvarado9:55.37 PRNDWillistonMay 19West Region Championships
9.11Carl Reis9:58.36 PRNDLegacyMay 05Howard Wood Dakota Relays
10.11Diego Guzman10:00.11 PRNDCenturyMay 05Howard Wood Dakota Relays
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12David Kpadeh14.92 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.11Christian Walth15.38 PR (1.8)NDBismarckMay 05Howard Wood Dakota Relays
3.10Triston Emke15.51 PRNDMinotMay 19West Region Championships
4.10Jace Anderson15.69 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.9Brock Johnsen15.80 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.9Cullen Curl15.94 PRNDSt. Mary'sMay 19West Region Championships
7.9Braden Brown16.31 PRNDCenturyMay 14Sophomore WDA
8.10Colton Kincaid16.37 PRNDBismarckMay 14Sophomore WDA
9.10Caleb Doeden16.41 PRNDWillistonApr 28Charlie Denton Relays
10.10Cooper Glenn16.57 PRNDLegacyMay 14Sophomore WDA
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Christian Walth39.15 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.10Triston Emke39.49 PRNDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.9Cullen Curl39.86 PRNDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.11Evan Leingang40.05 PRNDSt. Mary'sMay 19West Region Championships
5.10Caleb Doeden40.68 PRNDWillistonMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.10Austin Frey41.09 PRNDMandanMay 26NDHSAA Division A State Championships
7.10Jace Anderson42.35 PRNDCenturyMay 19West Region Championships
8.11Peyton Lahr42.54 PRNDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
9.9Brock Johnsen42.63 PRNDCenturyMay 14Sophomore WDA
10.12Oakley Martin42.65 PRNDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
View full rankings...
4x100 Relay
1.Lucas Miller
Dane Allen
David Kpecleh
Isaiah Olsen
42.58NDBismarckMay 19West Region Championships
2.Job Wondai
Grant Anderson
Hunter Wilmes
Caleb Monger
42.85NDCenturyMay 19West Region Championships
3.Johann Madrid
Adrian Davis-Aguilar
Jacob Schiele
Devin Kramer
43.34NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.Recognize Bowen-Davis
Brent Myers
Patrick Doan
Pierce Schmeichel
44.22NDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.Connor Hoenke
Nathaniel Frimpong
Issac Frimpong
Mustafa Taylor
44.40NDDickinsonMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.-Christopher Koester
Riley Smid
Austin Frey
Trae Steckler
44.55NDMandanMay 19West Region Championships
7.Lucas Haakenson
Braden Benz
Joel Huber
Ben Grinsteiner
44.83NDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
8.Brandon Dallmann
Lawson Frey
Chris Sayler
Jacob Hilgemann
46.75NDJamestownMay 03Stutsman County Outdoor
9.Kyle Miller
Hunter Kinney
Dayton Smith
Caleb Doeden
47.36NDWillistonApr 24DHS Pankratz Invitational
10.Relay Team54.91NDTurtle Mountain CommunityApr 19Rugby JH Inv.
View full rankings...
4x200 Relay
1.Hunter Wilmes
Grant Anderson
Oliver Nelson
Caleb Monger
1:27.74NDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.Preston Wachter
Derek Leingang
David Kpecleh
Isaiah Olsen
1:29.11NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.Connor Hoenke
Issac Frimpong
Mustafa Taylor
Anton Heyes
1:31.31NDDickinsonMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.Christopher Koester
Joey Clark
Austin Frey
Trae Steckler
1:31.86NDMandanMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.Triston Emke
Devin Kramer
Jonathan Mathistad
Adrian Davis-Aguilar
1:32.42NDMinotApr 28Charlie Denton Relays
6.Evan Leingang
Cullen Curl
Joel Huber
Ben Grinsteiner
1:32.85NDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
Recognize Bowen-Davis
Jacob Hudson
Elijah Monroe
Brent Myers
1:32.85NDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
8.Brandon Dallmann
Noah Ripplinger
Chris Sayler
Jacob Hilgemann
1:40.61NDJamestownApr 26Shanley Invitational Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Oliver Nelson
Hunter Wilmes
Sam Honeyman
Mitch Honeyman
3:24.25NDCenturyMay 19West Region Championships
2.Braxton Erhardt
Beau Brannan
Austin Wolf
Aanders Weltz
3:27.84NDLegacyMay 19West Region Championships
3.Preston Wachter
Isaiah Olsen
Harley Knodel
Boston Bartholomay
3:29.80NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.Jonathan Mathistad
Cody Burke
Jailun Whitaker
Carson Tofteland
3:29.94NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.Cullen Curl
Stephen Windsor
Barak Gartner
Drew Dosch
3:30.19NDSt. Mary'sMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.August Fleck
Ian Dahners
Hunter Heinle
Joey Clark
3:33.92NDMandanMay 19West Region Championships
7.Relay Team3:39.31NDDickinsonApr 27Killdeer Cowboys HS Track & Field Meet
8.Leif Larsen
Caleb Doeden
Micade Shumway
Gavin Jorgenson
3:45.99NDWillistonApr 19Bismarck Kiwanis Invite
9.Zeb Willer
Jacob Anteau
Jarron Waldie
Chris Sayler
3:48.72NDJamestownMay 19West Region Championships
View full rankings...
4x800 Relay
1.Mitch Honeyman
Sam Honeyman
Austin Wald
Evan Sayler
8:02.85NDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.Preston Wachter
Boston Bartholomay
Jared Honeyman
Sean Korsmo
8:12.12NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.Carl Reis
Braden Gilbertson
Luke Sorensen
Jack Markle
8:17.90NDLegacyMay 19West Region Championships
4.Gunnar Alvarado
Gavin Jorgenson
Micade Shumway
Leif Larsen
8:23.05NDWillistonMay 19West Region Championships
5.Brady Yoder
Aiden Jung
Hunter Gregoire
Mustafa Taylor
8:23.32NDDickinsonMay 19West Region Championships
6.August Fleck
Benjamin Fishbeck
Mason Brown
Brayden Johnson
8:23.46NDMandanMay 19West Region Championships
7.Joe Schon
Michael Salwei
Reece Barnhardt
Charles Koebele
8:25.44NDSt. Mary'sMay 19West Region Championships
8.Noah Keller
Logan Weber
Courage Amsbury
Carson Tofteland
8:42.85NDMinotMay 19West Region Championships
9.Gavin Haut
Jacob Anteau
Micah Hoke
Chandlar Rott
9:05.99NDJamestownMay 19West Region Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Levi Rockey58' 1 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.12Devin Beck54' 4 PRNDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
3.12Jared Rath52' 11 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
4.11Chase Dockter52' 8.5 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
5.12Jake Hurt52' 5.5 PRNDLegacyMay 19West Region Championships
6.12Logan Krueger51' 7.5NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
7.11Nathan Kraft51' 5 PRNDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
8.12Bennett Beehler49' 1NDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
9.12Layne Rouse48' 11.5 PRNDMinotApr 19Bismarck Kiwanis Invite
10.12Kyle Niemeyer48' 11NDLegacyMay 19West Region Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Levi Rockey176' 4NDCenturyMay 19West Region Championships
2.12Devin Beck161' 0 PRNDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
3.12Jared Rath160' 11 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
4.11Nathan Kraft158' 10 PRNDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
5.12William Brown154' 9 PRNDWillistonMay 19West Region Championships
6.12Taylor Morrison153' 7 PRNDLegacyMay 19West Region Championships
7.12Logan Krueger150' 1NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
8.11Marcus Hochhalter149' 4 PRNDJamestownApr 26Shanley Invitational Track & Field Meet
9.11Matt Kraft148' 7NDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
10.11Dalton Gullickson146' 6 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Odin Nelson189' 0 PRNDMinotMay 19West Region Championships
2.11Brandon Schaffer173' 7 PRNDCenturyApr 19Bismarck Kiwanis Invite
3.12Zack Kuhn168' 7 PRNDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.10Andrew Walter166' 9 PRNDCenturyApr 19Bismarck Kiwanis Invite
5.11Matt Kraft165' 11NDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
6.11Peyton Lahr162' 10 PRNDCenturyApr 19Bismarck Kiwanis Invite
7.11Marcus Hochhalter157' 10 PRNDJamestownApr 24Lisbon Invite
12Kevin Rivera157' 10 PRNDMandanApr 28Charlie Denton Relays
9.10Brandon Krebs155' 3 PRNDDickinsonApr 19Bismarck Kiwanis Invite
10.12James Laducer154' 11 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
View full rankings...
High Jump
1.12Austin Wolf6' 8NDLegacyMay 05Howard Wood Dakota Relays
12Dane Allen6' 8 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
3.11Jayce Lee6' 6 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
4.12Derek Leingang6' 4 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
5.10Rhett Clements6' 2NDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
6.10Easton Larson6' 0NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
9WIlliams Durocher6' 0NDCenturyMay 19West Region Championships
10Jevon Kreidt6' 0 PRNDDickinsonApr 24DHS Pankratz Invitational
9.12Lathan Lowman5' 10 PRNDMandanApr 24DHS Pankratz Invitational
10.11Bryce Auck5' 8NDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
12Koby Bosch5' 8NDLegacyMay 19West Region Championships
10Trey Morin5' 8 PRNDTurtle Mountain CommunityMay 19West Region Championships
12Kevin Rivera5' 8 PRNDMandanApr 19Bismarck Kiwanis Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.12Isaac Watson14' 0NDMandanApr 28Charlie Denton Relays
2.12Noah Todd13' 9 PRNDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.12Eric Krug13' 0NDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
10Andrew Walter13' 0 PRNDCenturyMay 19West Region Championships
5.10Dylan Gietzen12' 6 PRNDCenturyMay 26NDHSAA Division A State Championships
12Skyler Bossert12' 6NDMandanMay 19West Region Championships
7.11Brandon Schaffer12' 0NDCenturyApr 28Charlie Denton Relays
12Josh Pikarski12' 0NDCenturyMay 19West Region Championships
9Jake German12' 0 PRNDBismarckMay 19West Region Championships
10.11Brycen Just11' 0NDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
11Devin Nehring11' 0 PRNDMinotMay 12Glenburn Invite
12Dylan Fleck11' 0NDMandanApr 102018 Queen City Classic
10Neal Bohrer11' 0 PRNDCenturyMay 19West Region Championships
View full rankings...
Long Jump
1.12Adrian Davis-Aguilar22' 9 (.0)NDMinotMay 26NDHSAA Division A State Championships
2.12Derek Leingang22' 6.5 PR (.0)NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.12Dane Allen22' 5.5 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
4.9Calob Larson22' 1.5 PRNDLegacyMay 19West Region Championships
5.12Austin Wolf21' 10.5 PR (.0)NDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.11Caleb Monger21' 10.25 PRNDCenturyApr 102018 Queen City Classic
7.10Grant Anderson21' 8 PRNDCenturyMay 14Sophomore WDA
8.12Oliver Nelson21' 7.25NDCenturyMay 19West Region Championships
9.9Tristen Zietz21' 0 PRNDMinotMay 14Sophomore WDA
10.12Connor Hoenke20' 9 PRNDDickinsonApr 24DHS Pankratz Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.12Dane Allen48' 1.75 PRNDBismarckMay 05Howard Wood Dakota Relays
2.12Austin Wolf45' 6.25 PR (-1.0)NDLegacyMay 26NDHSAA Division A State Championships
3.12Adrian Davis-Aguilar45' 0NDMinotApr 28Charlie Denton Relays
4.12Jalen Ballard43' 7.5 PRNDMinotApr 24DHS Pankratz Invitational
5.12Derek Leingang43' 4.5 (-1.3)NDBismarckMay 26NDHSAA Division A State Championships
6.12Lathan Lowman43' 1.5 PRNDMandanApr 24DHS Pankratz Invitational
7.9Nick Kupfer42' 5 PRNDLegacyMay 14Sophomore WDA
8.10Rhett Clements41' 11.5 PRNDLegacyApr 28Charlie Denton Relays
9.11Dylan Sicble41' 9 PRNDBismarckApr 28Charlie Denton Relays
10.11Brad Treiber41' 8.75 (.0)NDMandanMay 26NDHSAA Division A State Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.