Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.17-18Dallin Draper10.49 PR (1.8)UTGold Medal AthleticsJun 23USATF Region 11 Junior Olympic Championships
2.12Keivontae Washington10.57 PR (-.3)UTSnow CanyonMay 05BYU Invitational
3.11William Prettyman10.61 PR (-.3)UTEastMay 05BYU Invitational
4.11Nathan Kaufusi10.74 PR (2.4)UTSyracuseMar 28Davis District Championships
5.12Zachary Davis10.81 PR (.9)UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Eli Stephenson10.82 PR (4.1)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
7.10Braiden Ivie10.83 PR (1.9)UTEmeryApr 20Carbon High Farm Bureau Invitational
8.12Soujah Gasu10.85 PR (-3.0)UTCyprusMay 10Region II Championships
11Liam Post10.85 PR (2.2)UTHerrimanMay 04Herriman Twilight
10.11Zachary Marsden10.88 PR (2.2)UTDesert HillsMay 04Herriman Twilight
12Dominic Bentil10.88 (.9)UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
200 Meters
1.17-18Dallin Draper20.96 PR (2.4)UTGold Medal AthleticsJun 23USATF Region 11 Junior Olympic Championships
2.11William Prettyman21.34 PR (1.9)UTEastApr 28Davis Invitational
3.12Keivontae Washington21.45 PR (.3)UTSnow CanyonMay 05BYU Invitational
4.12Dominic Bentil21.55 (.4)UTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11Nathan Kaufusi21.73 PRUTSyracuseMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
6.10Braiden Ivie21.86 PR (1.0)UTEmeryMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Eli Stephenson21.89 PR (2.4)UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
8.11Zachary Marsden21.98 PR (-1.5)UTDesert HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Garrett Stone21.98 PR (1.9)UTCopper HillsApr 28Davis Invitational
10.11Josh Taylor22.07 PR (1.3)UTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
400 Meters
1.12Dallin Draper47.04 PRUTDeltaMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Josh Taylor47.55 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
3.11Nathan Kaufusi47.63 PRUTSyracuseApr 28Davis Invitational
4.11Jace Jensen47.66 PRUTBountifulApr 28Davis Invitational
5.12Dominic Bentil47.76 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.10Eli Hazlett48.13 PRUTGrand CountyMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Trey Jackson48.45 PRUTLone PeakMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.11Cameron Franklin48.80 PRUTValleyMay 05BYU Invitational
9.11Zachary Marsden48.87 PRUTDesert HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Kade Jensen48.93 PRUTRichfieldMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
800 Meters
1.11Zach Winter1:50.33 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Brennan Benson1:53.11 PRUTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Brandon Williams1:53.23 PRUTOremMay 05BYU Invitational
4.11Joe Corbridge1:53.85 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11Grant Gardner1:54.13 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Aidan Troutner1:54.19 PRUTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Bronson Winter1:54.24 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12McKennion Melton1:54.35 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Devin Pancake1:54.40 PRUTSpringvilleMay 05BYU Invitational
10.12Jima Rout1:54.85 PRUTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
1600 Meters
1.11Zach Winter4:08.96 PRUTFremontMay 05BYU Invitational
2.11Grant Gardner4:10.90 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Aidan Troutner4:11.09 PRUTTimpviewMar 31UVU HS Invitational
4.12Bronson Winter4:13.50 PRUTFremontMay 05BYU Invitational
5.11Wyatt Evans4:13.83 PRUTSpanish ForkMay 05BYU Invitational
6.12Ryan Raff4:15.01 PRUTLehiMay 05BYU Invitational
7.12Dallin Mason4:15.69 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Brandon Garnica4:16.21 PRUTSpringvilleMay 05BYU Invitational
9.11Luke Grundvig4:16.46 PRUTAmerican ForkMay 05BYU Invitational
10.11Caleb Armstrong4:16.88UTHurricaneApr 07Arcadia Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Ryan Raff8:54.09 PRUTLehiMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Brandon Garnica8:57.25 PRUTSpringvilleApr 07Arcadia Invitational
3.11Grant Gardner8:58.14 PRUTSpringvilleApr 07Arcadia Invitational
4.12Aidan Troutner9:03.94UTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11Luke Grundvig9:09.70 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Roberto Porras9:11.05 PRUTOlympusApr 07Arcadia Invitational
7.12Logan Anderson9:15.73 PRUTWestlakeApr 07Arcadia Invitational
8.11Wyatt Evans9:18.86 PRUTSpanish ForkMay 05BYU Invitational
9.11Dalton Brems9:19.16 PRUTAmerican ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12Justin Hartshorn9:19.99 PRUTLone PeakApr 07Arcadia Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Carter Reynolds14.33 PR (-.4)UTDesert HillsMay 10Utah Region 9 Championships
2.12Andrew Simonsen14.37 PR (-.3)UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
3.12Trenton Maurer14.42 PRUTCedar CityMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Caleb Kamalu14.52 PR (-.4)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.12Scott Davies14.59 PR (-1.1)UTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Heath Hemming14.76 PR (-.7)UTWeberMay 04Herriman Twilight
7.12Bennet Hill14.83 PR (-.6)UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Max Swain14.95 PR (2.2)UTViewmontMar 28Davis District Championships
9.12Zachary Olsen15.03 PR (-.4)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Jace Jensen15.05 PR (-.2)UTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Andrew Simonsen37.71 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Jace Jensen38.03 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Caleb Kamalu38.12 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Carter Reynolds38.20 PRUTDesert HillsMay 04Herriman Twilight
5.12Scott Davies38.29 PRUTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
6.12Heath Hemming39.05 PRUTWeberMay 04Herriman Twilight
7.12Brandon Slaugh39.49 PRUTUintahMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.11Derek Hilliam39.64 PRUTCarbonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Logan Orr39.65UTCorner CanyonMar 24Pine View Invitational
10.12Jake Hill39.68 PRUTWasatchMay 05BYU Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team41.80UTRivertonMay 05BYU Invitational
2.Relay Team42.04UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
3.Relay Team42.22UTLone PeakMay 05BYU Invitational
4.Relay Team42.42UTSkyridgeMay 05BYU Invitational
5.Relay Team42.44UTHerrimanMay 09Utah 6A - Region 3 Championships
6.Relay Team42.67UTDesert HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.Relay Team42.90UTOremMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.Relay Team43.06UTMaple MountainMar 30Nebo Invite
9.Relay Team43.12UTSky ViewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.Relay Team43.30UTSnow CanyonMay 05BYU Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:34.67UTAmerican ForkApr 17Timpanogos Relays
2.Relay Team1:34.92UTTimpanogosApr 17Timpanogos Relays
3.Samson Doyle
Michael Moten
Colin Tudor
Jacob Mpungi
1:35.38UTPine ViewMar 09Bulldog Early Bird Invitational
4.Tanner Judd
McKay Garrett
DAngelo White
Corbin Brower
1:37.03UTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
5.Relay Team1:37.55UTBear RiverMar 23Box Elder Relays
6.Relay Team1:38.70UTWasatchApr 17Timpanogos Relays
7.Relay Team1:38.89UTNorthridgeApr 14The Grizzly Invitational
8.Relay Team1:39.97UTSalem HillsMar 17Cougar Relays
9.Trey Pasch
Will Pendelton
Sam Bryner
Aidan Fullmer
1:40.09UTLaytonApr 14The Grizzly Invitational
10.Relay Team1:40.77UTBox ElderMar 28Cache Box Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:18.95UTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
2.Relay Team3:19.92UTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
3.Relay Team3:20.91UTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
4.Relay Team3:22.69UTOremMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.Relay Team3:23.69UTRichfieldMay 05BYU Invitational
6.Relay Team3:23.88UTSnow CanyonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.Relay Team3:24.13UTCanyon ViewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.Relay Team3:24.58UTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.Relay Team3:24.59UTDesert HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.Relay Team3:24.97UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
4x800 Relay
1.Luke Grundvig
Carson Clinger
Dalton Brems
Joe Corbridge
8:07.99UTAmerican ForkApr 17Timpanogos Relays
2.Ben Berlin
Spencer Robinson
Kaleb Paulsen
Brennan Benson
8:09.29UTTimpanogosApr 17Timpanogos Relays
3.Relay Team8:15.42UTSalem HillsApr 27Skyhawk Midnight Invitational
4.Relay Team8:17.91UTOlympusApr 28Davis Invitational
5.Relay Team8:18.18UTCanyon ViewMay 01Canyon View Invitational
6.Relay Team8:18.88UTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
7.Relay Team8:20.89UTNorthridgeMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
8.Relay Team8:21.93UTWestlakeApr 28Davis Invitational
9.Relay Team8:26.37UTRichfieldMar 24Pine View Invitational
10.Relay Team8:33.87UTSyracuseMar 28Davis District Championships
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Trevor Rockey
Remi Hill
kam Radebaugh
Brandon Williams
3:30.13UTOremMay 10Utah Region 10 Championships
2.Relay Team3:31.28UTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.Relay Team3:32.90UTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.Silas Young
Jet Richins
Xander Littlefield
Josh Wintch
3:32.95UTStansburyMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.Relay Team3:33.50UTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.Relay Team3:33.99UTAmerican ForkMar 31UVU HS Invitational
7.Relay Team3:34.20UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.Relay Team3:34.38UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.Porter Ellis
Trey Jackson
Dominic Bentil
Carson Finch
3:35.04UTLone PeakApr 28Tiger Trials
10.Relay Team3:35.42UTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Austin Carter65' 5 PRUTBeaverMay 05BYU Invitational
2.12Jaren Kump61' 5 PRUTHerrimanApr 18Herriman @ Copper Hills
3.11Blake Freeland59' 9 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Karter Shaw55' 0 PRUTHerrimanApr 18Herriman @ Copper Hills
5.12Easton Payne53' 7UTBear RiverApr 28Davis Invitational
6.12Robert Campbell53' 3.25 PRUTHurricaneMay 05BYU Invitational
7.11Trey Andersen53' 3 PRUTLehiMay 05BYU Invitational
8.12Kyle Abundo52' 11 PRUTJuan Diego CatholicMay 10Utah Region 11 Championships
9.12Dillon Petty52' 0 PRUTMorganMay 10Utah Region 13 Championships
10.12Hunter Greer51' 10 PRUTTimpanogosMay 05BYU Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jaren Kump169' 9 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Jay Wadley169' 5.75 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Austin Carter168' 0 PRUTBeaverApr 28Cedar Invitational
4.11Ryan Warner165' 3 PRUTDesert HillsApr 28Cedar Invitational
5.12Karter Shaw163' 1 PRUTHerrimanApr 24Herriman -Taylorsville Dual
6.12Easton Payne159' 6 PRUTBear RiverMay 09Utah Region 12 Championships
7.12Garrett Ford156' 10.5 PRUTNorthridgeApr 14The Grizzly Invitational
8.11Blake Freeland156' 2 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Dillon Petty156' 1.25 PRUTMorganMay 05BYU Invitational
10.12Robert Campbell154' 7 PRUTHurricaneMay 05BYU Invitational
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Matt Kitchen200' 7 PRUTDixieMay 10Utah Region 9 Championships
2.11Cooper Legas198' 9 PRUTOremMay 10Utah Region 10 Championships
3.12Isaac Tribett192' 0 PRUTSalem HillsApr 20Skyridge Spring Classic
4.11Blake Freeland179' 5.5 PRUTHerrimanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.12Jackson Rowley179' 3 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
6.11Cody Canard177' 9.75 PRUTWest JordanMay 05BYU Invitational
7.11Drake Fakahua177' 9 PRUTCedar CityApr 21Dixie Invitational
8.10Caleb Wuthrich177' 2 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.11Samuel Hansen173' 11.5 PRUTSyracuseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12Dovani Hopkins172' 6 PRUTLoganApr 28Davis Invitational
View full rankings...
High Jump
1.10Logan Tittle6' 8 PRUTFremontMar 28Burchell/Armstrong City/County
11Austin Child6' 8 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.10Kale Thomas6' 7 PRUTDavis (UT)Apr 28Davis Invitational
12Xakai Harry6' 7UTDavis (UT)Mar 21Davis Super Meet [Boys Only]
5.12Joseph Dumsa6' 6 PRUTJordanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
11Jarom Smith6' 6 PRUTAmerican ForkApr 20Skyridge Spring Classic
12Chris Ohman6' 6UTSpringvilleMay 10Region 8 Championships
12Justin Brown6' 6 PRUTClearfieldMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Jesse Boggess6' 5 PRUTPleasant GroveApr 28Tiger Trials
12Jay Gardner6' 5 PRUTEnterpriseMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
11Edward Burton6' 5 PRUTSyracuseMay 09Utah Region 1 Championships
12Kinnen Clark6' 5 PRUTRichApr 14Old Capital Invitational
12Brayden Schultz6' 5 PRUTGrand CountyMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9Ethan Sailors6' 5 PRUTDixieApr 21Dixie Invitational
10Jonathan Holman6' 5 PRUTSpringvilleMar 30Nebo Invite
View full rankings...
Pole Vault
1.11Robbie Walker15' 5 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
2.12Trenton James15' 0UTRivertonApr 28Davis Invitational
3.12Isaac Semadeni14' 11 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
4.12Porter Westerlind14' 8 PRUTBinghamMay 10Utah Region 4 Championships
5.11D.A. Marcyes14' 3.25 PRUTDavis (UT)May 09Utah Region 1 Championships
6.12Carson Smith14' 0 PRUTLaytonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Alex Cottam14' 0 PRUTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Ethan MacKay14' 0 PRUTSpanish ForkMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.11Ben Taylor13' 6 PRUTTaylorsvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Jackson Morley13' 6 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
11Colton Schmitz13' 6UTCopper HillsMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Garett MacArthur13' 6 PRUTFremontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
Long Jump
1.12Xakai Harry23' 5 (1.2)UTDavis (UT)May 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Josh Hartvigsen23' 2 PR (1.7)UTEastMay 09Utah Region 6 Championships
3.11Caleb Christensen23' 1 PRUTSky ViewMar 28Cache Box Meet
4.11Puka Nacua23' 0.5 PR (-.5)UTOremMay 10Utah Region 10 Championships
5.17-18William Prettyman22' 10.75 PR (.2)UTCheetahs Track ClubJun 09USATF Utah Association Junior Olympic Championships
6.12Kayden Hossfield22' 9.5 PR (1.1)UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.12Zachary Davis22' 7 PRUTWasatchApr 10Wasatch Region 8 Meet
8.12Kyle Henderson22' 1.5 PR (2.1)UTUintahApr 28Tiger Trials
11Derek Hilliam22' 1.5 PR (.9)UTCarbonMay 10Utah Region 14 Championships
10.12Carson Smith21' 11 PRUTLaytonMar 21Davis Super Meet [Boys Only]
11Parker Farnworth21' 11UTMaple MountainMar 23Mountain Valley Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.12Kyle Henderson41' 6.5 PRUTUintahApr 14The Grizzly Invitational
2.12Zach Thatcher40' 1 PRUTSky ViewApr 14The Grizzly Invitational
3.10Bo Stearns39' 3.5 PRUTLoganApr 14The Grizzly Invitational
4.10Brody McKinnon38' 7.75 PRUTLoganApr 14The Grizzly Invitational
5.12Scott Davies38' 7.5 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
6.9Kenneth Moore38' 3.75 PR (-.8)UnattachedJun 23USATF Region 11 Junior Olympic Championships
7.11Riley Pugsley37' 5.75 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
8.10Alex Wheeler37' 4.5 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
9.12Kaeden Teague36' 4 PRUTSyracuseApr 14The Grizzly Invitational
10.11Jonathan Hoffman36' 3.25 PRUTGreen CanyonMar 28Cache Box Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.