Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11William Prettyman10.61 PR (-.3)UTEastMay 05BYU Invitational
2.12Zachary Davis10.81 PR (.9)UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Collin Reid11.01 PR (.0)UTMaple MountainMar 30Nebo Invite
10Jaedin Johnson11.01 PR (4.1)UTJordanMay 09Utah Region 7 Championships
5.11Kwaku Robinson11.02 PR (2.4)UTWoods CrossMar 28Davis District Championships
6.11Ben Butandu11.04 PR (4.9)UTJordanMay 09Utah Region 7 Championships
7.10Wyatt Curnow11.05 PR (2.4)UTViewmontMar 28Davis District Championships
12Clayton Schmidt11.05 PR (2.2)UTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
9.12Kayden Hossfield11.07 PR (1.9)UTOlympusMay 05BYU Invitational
10.11Jace Jensen11.10 PR (1.8)UTBountifulMay 10Utah Region 5 Championships
View full rankings...
200 Meters
1.11William Prettyman21.34 PR (1.9)UTEastApr 28Davis Invitational
2.11Josh Taylor22.07 PR (1.3)UTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.11Jace Jensen22.08 PR (1.2)UTBountifulMay 10Utah Region 5 Championships
4.10Wyatt Curnow22.33 PR (.5)UTViewmontMay 04Herriman Twilight
5.12Sean Holloway22.39 PR (-.3)UTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Kayden Hossfield22.45 PR (.8)UTOlympusMay 05BYU Invitational
7.12Collin Reid22.52 PR (.8)UTMaple MountainMay 05BYU Invitational
8.12Jimmy Durante22.53 PR (1.3)UTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Clayton Schmidt22.58 PR (.5)UTSkyridgeMar 31UVU HS Invitational
10.12Dawson Stokes22.62 PR (-.3)UTMaple MountainMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
400 Meters
1.11Josh Taylor47.55 PRUnattachedJun 02Great Southwest Classic
2.11Jace Jensen47.66 PRUTBountifulApr 28Davis Invitational
3.12Andrei Hinckley49.57 PRUTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Dawson Stokes49.69 PRUTMaple MountainMay 05BYU Invitational
5.12Brennan Benson50.48 PRUTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Andrew Perkins50.49 PRUTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
7.12Blake Nielson50.65 PRUTBountifulMay 10Utah Region 5 Championships
8.11Hyrum Blanchard50.79 PRUTBox ElderMay 10Utah Region 5 Championships
11Gavin Sturgeon50.79 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.11Ian Bonney50.82 PRUTMurrayMar 24UHSTCA Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Brennan Benson1:53.11 PRUTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Grant Gardner1:54.13 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Aidan Troutner1:54.19 PRUTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Devin Pancake1:54.40 PRUTSpringvilleMay 05BYU Invitational
5.12Jima Rout1:54.85 PRUTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.11Kellin Olsen1:56.50 PRUTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.10Alex Harbertson1:56.65 PRUTCorner CanyonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Blake Nielson1:56.96 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Brandon Garnica1:56.97 PRUTSpringvilleMay 10Region 8 Championships
10.11Jason Davis1:57.09 PRUTWoods CrossMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
1600 Meters
1.11Grant Gardner4:10.90 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Aidan Troutner4:11.09 PRUTTimpviewMar 31UVU HS Invitational
3.12Dallin Mason4:15.69 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Brandon Garnica4:16.21 PRUTSpringvilleMay 05BYU Invitational
5.12Roberto Porras4:17.49 PRUTOlympusMay 05BYU Invitational
6.12Devin Pancake4:18.24 PRUTSpringvilleApr 28Tiger Trials
7.12Brennan Benson4:19.01UTTimpanogosApr 07Arcadia Invitational
8.12Ammon Brock4:20.19 PRUTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.11Benjamin Brockbank4:20.84 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12Jima Rout4:21.10 PRUTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
3200 Meters
1.12Brandon Garnica8:57.25 PRUTSpringvilleApr 07Arcadia Invitational
2.11Grant Gardner8:58.14 PRUTSpringvilleApr 07Arcadia Invitational
3.12Aidan Troutner9:03.94UTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Roberto Porras9:11.05 PRUTOlympusApr 07Arcadia Invitational
5.12Curt Crossley9:22.48 PRUTRoyApr 07Arcadia Invitational
6.12Carter Norton9:30.42 PRUTTimpviewMay 05BYU Invitational
7.12Jacob Hansen9:33.86UTWoods CrossMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Devin Pancake9:33.96 PRUTSpringvilleMay 10Region 8 Championships
9.12Caleb Garnica9:34.89 PRUTSpringvilleApr 06Tiger Invite
10.11Benjamin Brockbank9:35.65 PRUTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Bennet Hill14.83 PR (-.6)UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Max Swain14.95 PR (2.2)UTViewmontMar 28Davis District Championships
3.11Jace Jensen15.05 PR (-.2)UTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Etienne Newton15.28 PR (-.2)UTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11Josh Hartvigsen15.31 PR (-.7)UTEastMay 05BYU Invitational
11Lawrence Lokonobei15.31 PR (.4)UTCottonwoodMay 05BYU Invitational
7.11Dillon Jensen15.33 PR (-.1)UTTimpviewMay 05BYU Invitational
8.12Logan Orr15.56UTCorner CanyonMar 17Alpha Invite
9.12Xavier Hutton15.57 PR (-.3)UTHighlandApr 19Bulldog Invite
10.12Troy Newton15.63 PR (1.8)UTTimpanogosMay 10Region 8 Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Jace Jensen38.03 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Logan Orr39.65UTCorner CanyonMar 24Pine View Invitational
3.12Jake Hill39.68 PRUTWasatchMay 05BYU Invitational
4.12Etienne Newton39.74 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.11Parker Farnworth40.15 PRUTMaple MountainMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.12Tyler Strong40.33 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.11Lawrence Lokonobei40.93 PRUTCottonwoodMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.12Darin Humble41.00 PRUTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.11Austin Schaguard41.04 PRUTJordanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.12Tanner Stevenson41.29 PRUTViewmontMay 04Herriman Twilight
View full rankings...
4x100 Relay
1.Relay Team42.42UTSkyridgeMay 05BYU Invitational
2.Relay Team43.06UTMaple MountainMar 30Nebo Invite
3.Relay Team43.31UTSpringvilleMay 05BYU Invitational
4.Relay Team43.41UTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.Relay Team43.53UTAltaMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.Relay Team43.62UTJordanMay 04Herriman Twilight
7.Relay Team43.66UTViewmontMay 04Herriman Twilight
8.Relay Team43.74UTOlympusMay 05BYU Invitational
9.Relay Team43.88UTCottonwoodMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.Relay Team43.93UTBox ElderMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
4x200 Relay
1.Relay Team1:34.92UTTimpanogosApr 17Timpanogos Relays
2.Relay Team1:38.70UTWasatchApr 17Timpanogos Relays
3.Relay Team1:40.77UTBox ElderMar 28Cache Box Meet
View full rankings...
4x400 Relay
1.Relay Team3:19.92UTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
2.Relay Team3:24.58UTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.Relay Team3:24.97UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.Relay Team3:25.99UTMaple MountainMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.Relay Team3:27.23UTTimpanogosMay 10Region 8 Championships
6.Relay Team3:27.24UTWasatchMay 10Region 8 Championships
7.Relay Team3:27.58UTCorner CanyonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.Relay Team3:28.66UTBountifulMar 28Davis District Championships
9.Relay Team3:29.48UTMurrayMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.Relay Team3:29.57UTBox ElderMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
4x800 Relay
1.Ben Berlin
Spencer Robinson
Kaleb Paulsen
Brennan Benson
8:09.29UTTimpanogosApr 17Timpanogos Relays
2.Relay Team8:17.91UTOlympusApr 28Davis Invitational
3.Relay Team8:40.77UTRoyApr 21Skyview Invitational
4.Relay Team8:41.30UTWoods CrossApr 28Davis Invitational
5.Relay Team8:44.23UTJordanMar 24UHSTCA Invitational
6.Relay Team8:46.57UTCorner CanyonMar 30Nebo Invite
7.Andrei Hinckley
Kyle Weldon
Mckinnon Hinckley
Kellin Olsen
8:48.28UTWasatchApr 17Timpanogos Relays
8.Relay Team8:54.26UTMaple MountainMar 30Nebo Invite
9.Relay Team9:00.30UTCottonwoodMar 24UHSTCA Invitational
10.Relay Team9:13.46UTSkyline (UT)Mar 24Pine View Invitational
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Relay Team3:31.28UTTimpviewMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.Relay Team3:32.90UTSpringvilleMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.Relay Team3:33.50UTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.Relay Team3:34.20UTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.Relay Team3:34.38UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.Relay Team3:35.42UTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.Relay Team3:37.04UTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.Relay Team3:39.05UTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.Relay Team3:39.34UTMaple MountainMay 05BYU Invitational
10.Relay Team3:39.88UTCorner CanyonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Hunter Greer51' 10 PRUTTimpanogosMay 05BYU Invitational
2.12Mitch Nelson51' 4.25 PRUTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
3.12Jay Wadley51' 0 PRUTViewmontMar 28Davis District Championships
4.12Jackson Cravens50' 1.5 PRUTTimpviewMay 09Utah Region 7 Championships
5.12Alex Knudsen47' 7 PRUTMaple MountainApr 28Davis Invitational
6.12Cam Latu45' 11.75 PRUTOlympusMay 09Utah Region 6 Championships
7.12Courtland Djahanbani45' 9.25 PRUTBrightonMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
8.11Garrison Hodge45' 7.25 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
9.12Tyson Madson45' 0.75 PRUTBox ElderMay 10Utah Region 5 Championships
10.12Bradyn Jackson45' 0 PRUTSpringvilleMay 10Region 8 Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jay Wadley169' 5.75 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Christian Johnson146' 10.5 PRUTSkyridgeMar 31UVU HS Invitational
3.12Alex Knudsen146' 8 PRUTMaple MountainMay 10Region 8 Championships
4.11Ethan Perez142' 5 PRUTTimpanogosMay 10Region 8 Championships
5.12Josh Huff142' 3 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
6.11Ryan Gunn141' 3.5 PRUTBox ElderApr 14The Grizzly Invitational
7.12Nainoa Medeiros141' 1 PRUTBountifulApr 14Taylorsville Invitational
8.11Samuel Peterson139' 10 PRUTBountifulMay 10Utah Region 5 Championships
9.12Mitch Nelson139' 6.75 PRUTWasatchMay 10Region 8 Championships
10.12Tevita Talakai134' 11 PRUTWestMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Logan Wilkey171' 1.5 PRUTTimpanogosMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.11Gabe Sweeten165' 4 PRUTTimpanogosMay 10Region 8 Championships
3.12Stetson Ryan164' 6.75 PRUTBountifulMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.11Chase Clement162' 9.5 PRUTSpringvilleApr 14Utah County Invite
5.12Dylan Garner157' 4 PRUTViewmontApr 26Viewmont at Box Elder Dual
6.11Viliami Talakai156' 11.5 PRUTWestMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
7.11Taelor Wright150' 3.5UTBox ElderMay 10Utah Region 5 Championships
8.12Colby Samuels148' 5.5 PRUTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
9.12Ho'ola Arakaki147' 3 PRUTProvoApr 19Bulldog Invite
10.10Nathan Barlow147' 0.5 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
View full rankings...
High Jump
1.11Austin Child6' 8 PRUTSkyridgeMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Joseph Dumsa6' 6 PRUTJordanMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Chris Ohman6' 6UTSpringvilleMay 10Region 8 Championships
4.10Jonathan Holman6' 5 PRUTSpringvilleMar 30Nebo Invite
5.12Kayden Hossfield6' 4 PRUTOlympusMay 09Utah Region 6 Championships
12Jacob Dowdell6' 4UTOlympusApr 14Taylorsville Invitational
7.11Parker Farnworth6' 3 PRUTMaple MountainMar 30Nebo Invite
8.11Matthew Nugent6' 2 PRUTMaple MountainMay 05BYU Invitational
12Zachary Davis6' 2 PRUTWasatchMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
10.10Wyatt Curnow6' 0 PRUTViewmontMar 28Davis District Championships
11Riley Pugsley6' 0 PRUTBox ElderMay 10Utah Region 5 Championships
11Ben Nielsen6' 0 PRUTHighlandMay 05BYU Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jackson Morley13' 6 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
2.12Paden Howard13' 0 PRUTBox ElderMay 10Utah Region 5 Championships
3.12Tate Renckert12' 0 PRUTAltaMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.10Dylan Ashby11' 0 PRUTViewmontMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
5.10Beau Peterson10' 0 PRUTViewmontApr 26Viewmont at Box Elder Dual
9Kendan Gale10' 0 PRUTMurrayMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
12Otto Felix10' 0 PRUTWestMay 09Utah Region 6 Championships
8.10Miles Watson9' 6 PRUTWestMay 09Utah Region 6 Championships
9.11Brian Hortin9' 2 PRUTBox ElderApr 20BEES Invitational
10.10Dj Astling9' 0 PRUTViewmontApr 26Viewmont at Box Elder Dual
9Gavin Nielsen9' 0 PRUTWestMay 09Utah Region 6 Championships
9Spencer Curtis9' 0 PRUTWestMay 09Utah Region 6 Championships
10Chase Biggs9' 0UTTimpviewMar 31UVU HS Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.11Josh Hartvigsen23' 2 PR (1.7)UTEastMay 09Utah Region 6 Championships
2.17-18William Prettyman22' 10.75 PR (.2)UTCheetahs Track ClubJun 09USATF Utah Association Junior Olympic Championships
3.12Kayden Hossfield22' 9.5 PR (1.1)UTOlympusMay 19UHSAA State Track and Field Championships (1A-6A)
4.12Zachary Davis22' 7 PRUTWasatchApr 10Wasatch Region 8 Meet
5.11Parker Farnworth21' 11UTMaple MountainMar 23Mountain Valley Invite
6.12Hyrum Parry21' 7 PRUTBox ElderApr 14The Grizzly Invitational
7.12Colby Samuels21' 6 PRUTSkyridgeMay 10Region 8 Championships
8.12William Dennison21' 5.25 PR (.0)UTSkyridgeApr 20Skyridge Spring Classic
9.12John Abercrombie21' 4 PR (.8)UTWestMay 09Utah Region 6 Championships
10.12Joey Brand21' 2.5 PRUTCorner CanyonMar 30Nebo Invite
View full rankings...
Triple Jump
1.11Riley Pugsley37' 5.75 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
2.11Kadyn Anderson36' 2.5 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
3.11Jarom Olson36' 1 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
4.10Jadon Tucker34' 10 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
5.11Taelor Wright33' 7.5 PRUTBox ElderMar 28Cache Box Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.