Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.12Nate Myklebust11.43 PRWACastle RockMay 11Trico track and field championships
2.12Cole Baysinger11.45 PRWAForksMay 04Spudder Track & Field Classic
3.11Lincoln Krog11.50 PRWAStevensonApr 121A Trico League Meet @ Castle Rock
4.11Bryce Whipple11.51 PRWAMontesanoApr 14Grays Harbor County Meet
5.11Chandlor Bucklin11.53 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
6.11Taj Muhammad11.55 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
7.9Wyatt Partridge11.69 PRWACastle RockMar 24Tiger Invite
8.9Tucker Simpkins11.75WAElmaApr 14Grays Harbor County Meet
9.10Alarick Blankenship11.76 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
10.12Connor Burton11.81 PRWACastle RockMay 031A Trico League
View full rankings...
200 Meters
1.12Nate Myklebust22.80 PR (-1.2)WACastle RockMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.11Bryce Whipple23.12 PR (-.9)WAMontesanoMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.11Chandlor Bucklin23.54WAColumbia (White Salmon)Mar 281A Trico League Meet - Kings Way Christian
4.10Cody Vollan23.58 PRWAElmaMay 04Spudder Track & Field Classic
5.11Taj Muhammad23.67WASeton CatholicApr 20Kalama Twilight Invite
6.11Lincoln Krog23.74 PRWAStevensonMar 281A Trico League Meet - Kings Way Christian
7.12Thomas Dreyer23.78WALa CenterMay 04Spudder Track & Field Classic
8.12Donovan Albert23.81 PRWAMontesanoMar 28Evergreen Meet @ Tenino
9.11Jonah Doll23.88 PRWAHoquiamMay 04Spudder Track & Field Classic
10.10Alarick Blankenship23.91 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
View full rankings...
400 Meters
1.12Donovan Albert50.81 PRWAMontesanoMay 171A District IV Championships
2.12Tanner Dreyer50.99 PRWALa CenterMay 171A District IV Championships
3.10Cody Vollan51.65 PRWAElmaApr 21Chehalis Activators Invitational
4.11Chandlor Bucklin51.66 PRWAColumbia (White Salmon)May 171A District IV Championships
5.11Stryder Kane51.73 PRWAColumbia (White Salmon)May 171A District IV Championships
6.10Michael Silveira52.36 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
7.11Jann Priesemuth53.52 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
8.9Nathan Rose54.12 PRWAKing's Way ChristianMay 031A Trico at La Center
9.11Ray Billerback55.06 PRWAElmaMar 14Montesano Jamboree
10.11Hayden Miller55.35 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
View full rankings...
800 Meters
1.10Ethan Haight2:05.45 PRWAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.11Hayden Miller2:06.77 PRWASeton CatholicMay 171A District IV Championships
3.11Jeran Keogh2:07.11 PRWACastle RockMay 171A District IV Championships
4.11Inti Bashara-MacDonald2:07.85 PRWAColumbia (White Salmon)May 171A District IV Championships
5.10Alex Tomko2:08.95 PRWAHoquiamMay 171A District IV Championships
6.12Calvin DuBois2:10.18 PRWALa CenterApr 13John Ingram Twilight Invitational
7.11Alex Petersen2:11.84 PRWAHoquiamMay 171A District IV Championships
8.9Adam Petersen2:12.77 PRWAHoquiamApr 26Evergreen Meet @ Tenino
9.10Garett Shapovalov2:12.97 PRWALa CenterMay 031A Trico at La Center
10.10David Carrion2:14.43 PRWASeton CatholicMar 281A Trico League Meet @ Castle Rock
View full rankings...
1600 Meters
1.12Calvin DuBois4:34.32 PRWALa CenterMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.10David Carrion4:39.15 PRWASeton CatholicMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.9Nathan Rose4:40.83 PRWAKing's Way ChristianMay 171A District IV Championships
4.9Adam Petersen4:50.55 PRWAHoquiamMay 171A District IV Championships
5.11Ethan Andrews4:51.35 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
6.9Wesley Camacho4:51.72 PRWAForksApr 2810th Annual BCS Invite
7.11Alex Petersen4:51.90 PRWAHoquiamMay 171A District IV Championships
8.10Ethan Haight4:52.96WAStevensonApr 14Al McKee Invitational
9.10Garett Shapovalov4:53.01 PRWALa CenterMay 171A District IV Championships
10.12Isaac Brown4:53.21 PRWALa CenterMar 211A Trico League Meet @ Stevenson
View full rankings...
3200 Meters
1.12Calvin DuBois10:00.55 PRWALa CenterMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.10David Carrion10:13.80 PRWASeton CatholicMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.9Adam Petersen10:29.80 PRWAHoquiamMay 171A District IV Championships
4.9Koen Ross10:37.46 PRWASeton CatholicMay 171A District IV Championships
5.9Nathan Rose10:39.40 PRWAKing's Way ChristianMay 11Trico track and field championships
6.12Isaac Brown10:46.00 PRWALa CenterApr 111A Trico League Meet @Columbia (White Salmon)
7.9Abiy LaCombe10:52.40 PRWAStevensonApr 27Panther Invite
8.9Martin Shuck10:53.23 PRWAMontesanoApr 2810th Annual BCS Invite
9.9Wesley Camacho10:55.60 PRWAForksApr 2810th Annual BCS Invite
10.11Gerald Hoff10:59.37 PRWAColumbia (White Salmon)May 031A Trico League
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.10David McAndie15.26WAStevensonMay 11Trico track and field championships
2.11Antonio Garcia15.69 PR (-1.3)WAHoquiamMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.10James McAndie15.96WAStevensonMay 11Trico track and field championships
4.11Nils Gedenberg16.46 PRWALa CenterMay 11Trico track and field championships
12Howard Beer16.46 PRWACastle RockMay 171A District IV Championships
6.10Sam Winter16.93 PRWAMontesanoMay 04Spudder Track & Field Classic
7.11Daryn Kaczmarczyk18.70 PRWAHoquiamApr 14Grays Harbor County Meet
8.11Clyde Bailey19.69WAElmaMay 171A District IV Championships
9.11Preston Lowrey19.73 PRWAStevensonMay 11Trico track and field championships
10.10Tyvauntae Deloney20.15 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10David McAndie40.48 PRWAStevensonMay 171A District IV Championships
2.10James McAndie41.69 PRWAStevensonMay 171A District IV Championships
3.10Jaedyn Edenstrom42.85 PRWAElmaMay 171A District IV Championships
4.12Howard Beer43.28 PRWACastle RockMay 171A District IV Championships
5.11Ray Billerback43.29 PRWAElmaMay 171A District IV Championships
6.11Nils Gedenberg43.39 PRWALa CenterMay 171A District IV Championships
7.12Thomas Dreyer44.89 PRWALa CenterMar 281A Trico League Meet @ Castle Rock
8.10Sam Winter44.93 PRWAMontesanoApr 2810th Annual BCS Invite
9.9Aydan Darst46.82 PRWAMontesanoMay 171A District IV Championships
10.11Clyde Bailey47.40 PRWAElmaApr 21Chehalis Activators Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.Wyatt Partridge
Ryan Hurley
Seth Werly
Nate Myklebust
44.28WACastle RockMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.Bryce Whipple
Donovan Albert
Gage Iverson
Brennen Wolcott
44.68WAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.Jaedyn Edenstrom
Ray Billerback
Tucker Simpkins
Cody Vollan
44.81WAElmaMay 171A District IV Championships
4.Evan Honore
Tanner Dreyer
Nils Gedenberg
Thomas Dreyer
45.25WALa CenterMay 171A District IV Championships
5.Zion Cole-England
Kody Campbell
isaac Hoidal
Lincoln Krog
45.30WAStevensonMay 11Trico track and field championships
6.Taj Muhammad
Michael Silveira
Tyvauntae Deloney
Myles McGovern
45.91WASeton CatholicApr 20Kalama Twilight Invite
7.Jonah Doll
Jackson Moodenbaugh
Abraham Morales
Asai Villarreal
45.95WAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
8.Relay Team46.05WAColumbia (White Salmon)Mar 15Washougal/Stevenson/White Salmon
9.Clayton Oldfield
Ashton Cutlip
Joseph Marcoe
Chase Blankenship
47.14WATeninoMay 04Spudder Track & Field Classic
10.Antonio Farias
Skyler Steffen
Ricardo Barrargan
Elijah Tabor
50.81WAForksApr 14Forks Lions Club Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.Stryder Kane
Ethan Andrews
Jann Priesemuth
Chandlor Bucklin
3:30.01WAColumbia (White Salmon)May 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.Bryce Whipple
Brennen Wolcott
Colby Adams
Donovan Albert
3:33.39WAMontesanoMay 171A District IV Championships
3.Ray Billerback
Jaedyn Edenstrom
Tucker Simpkins
Cody Vollan
3:34.16WAElmaMay 171A District IV Championships
4.Evan Honore
Calvin DuBois
Thomas Dreyer
Tanner Dreyer
3:35.37WALa CenterMay 171A District IV Championships
5.David McAndie
James McAndie
Ethan Haight
Desmond Phillips
3:37.91WAStevensonMay 171A District IV Championships
6.Michael Silveira
Bradyn Carulli
John Traffalis
Hayden Miller
3:38.78WASeton CatholicMay 171A District IV Championships
7.Howard Beer
Ethan Soyars
Kaden Johnson
Connor Burton
3:51.47WACastle RockMay 031A Trico League
8.Zebulon Carter
Alex Tomko
Alex Petersen
Lutra Felten
3:52.89WAHoquiamMay 171A District IV Championships
9.Wesley Camacho
Elijah Tabor
Skyler Steffen
Andrew Wilder
4:00.75WAForksApr 17Pirate Classic
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Ben Bridge50' 6.25 PRWAElmaMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
2.11Caleb Larsen50' 0.75 PRWAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.12Caiden Krout48' 6.75 PRWALa CenterMay 171A District IV Championships
4.10Matt Brown47' 11.5 PRWAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
5.12Seth Dierkop47' 7.5 PRWAMontesanoMay 171A District IV Championships
6.10Tanner Nicklas46' 8.5 PRWAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
7.12Alex Medina46' 8 PRWAColumbia (White Salmon)Apr 111A Trico League Meet @Columbia (White Salmon)
8.12LJ Valley45' 2 PRWAMontesanoMar 28Evergreen Meet @ Tenino
9.11Oscar Kirkwood44' 11 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
10.12Skyler Bernt43' 4.5 PRWAStevensonApr 27Panther Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Ben Bridge142' 9WAElmaMay 04Spudder Track & Field Classic
2.11Luke Dahlgren142' 7 PRWAForksMay 171A District IV Championships
3.12Cole Baysinger142' 5WAForksMay 04Spudder Track & Field Classic
4.10Tanner Nicklas138' 1 PRWAMontesanoApr 2810th Annual BCS Invite
5.10Matt Brown132' 10 PRWAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
6.12Alex Medina132' 9 PRWAColumbia (White Salmon)Mar 281A Trico League Meet - Kings Way Christian
7.9Skyler Steffen121' 9 PRWAForksMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
8.11Bryce Englund121' 1WAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
9.10Paxton Russell119' 7 PRWATeninoApr 21Chehalis Activators Invitational
10.11Cristobal Aguiar118' 9 PRWAStevensonApr 121A Trico League Meet @ Castle Rock
View full rankings...
Javelin - 800g
1.10Stanley Hylton159' 8 PRWAColumbia (White Salmon)Mar 15Washougal/Stevenson/White Salmon
2.11Bryce Whipple149' 10WAMontesanoApr 26Evergreen Meet @ Forks
3.9Conner Hollatz149' 7 PRWAMontesanoMay 05Freshman Invitational
4.12Declan Liddiard142' 3WAColumbia (White Salmon)May 171A District IV Championships
5.12Alex Medina140' 10 PRWAColumbia (White Salmon)May 11Trico track and field championships
6.11John Traffalis140' 3 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
7.11Yngwie Dowies140' 0 PRWATeninoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
8.9Brandon Cilk139' 3 PRWAMontesanoMay 171A District IV Championships
9.12Francis Sweeney137' 3WAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
10.12Ryan Hurley136' 3 PRWACastle RockMay 031A Trico League
View full rankings...
High Jump
1.11Lincoln Krog6' 5WAStevensonMar 211A Trico League Meet @ Stevenson
2.12Cole Baysinger6' 2WAForksMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.11isaac Hoidal5' 10WAStevensonMar 15Washougal/Stevenson/White Salmon
4.11Inti Bashara-MacDonald5' 8 PRWAColumbia (White Salmon)Apr 14Al McKee Invitational
11Antonio Garcia5' 8WAHoquiamMar 17Rainier "Icebreaker" Invitational
10Ethan Haight5' 8 PRWAStevensonMar 15Washougal/Stevenson/White Salmon
7.12Zion Cole-England5' 6WAStevensonMar 211A Trico League Meet @ Stevenson
12Gage Iverson5' 6 PRWAMontesanoMar 24Tiger Invite
9.12Connor Burton5' 4WACastle RockMar 211A Trico League Meet @ Stevenson
9Elijah Tabor5' 4 PRWAForksApr 26Evergreen Meet @ Forks
11Lutra Felten5' 4 PRWAHoquiamApr 26Evergreen Meet @ Tenino
View full rankings...
Pole Vault
1.12Kody Campbell14' 6.5 PRWAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.11Lutra Felten12' 0WAHoquiamApr 21Chehalis Activators Invitational
3.9Elijah Volk11' 0 PRWASeton CatholicMay 171A District IV Championships
12Zion Cole-England11' 0 PRWAStevensonMay 171A District IV Championships
5.12Topher Strong10' 6 PRWASeton CatholicMay 171A District IV Championships
6.11Alex Houbregs10' 0 PRWAHoquiamMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
11Desmond Phillips10' 0 PRWAStevensonMay 11Trico track and field championships
10David Carrion10' 0 PRWASeton CatholicApr 26Southwest Christian Invitational
9.9Nicholas Nissen9' 6 PRWAStevensonApr 14Al McKee Invitational
10Brent Hollatz9' 6 PRWAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
View full rankings...
Long Jump
1.11isaac Hoidal21' 6 PR (2.3)WAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.11Lincoln Krog21' 1 PR (4.1)WAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
3.12Gage Iverson20' 9.5 PR (3.3)WAMontesanoMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
4.12Cole Baysinger20' 1 PRWAForksApr 26Evergreen Meet @ Forks
5.11Taj Muhammad20' 0.5 PRWASeton CatholicApr 26Southwest Christian Invitational
6.11Desmond Phillips19' 11.5 PRWAStevensonApr 121A Trico League Meet @ Castle Rock
7.10Brennen Wolcott19' 10.5 PRWAMontesanoApr 20Kalama Twilight Invite
8.11Joey Dearey19' 10.25 PRWASeton CatholicMay 031A Trico League
9.11Seth Werly19' 8 PRWACastle RockMay 031A Trico League
10.11Bryce Whipple19' 7.5 PRWAMontesanoMar 14Montesano Jamboree
View full rankings...
Triple Jump
1.11Lincoln Krog45' 5 PR (1.0)WAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
2.10Sam Winter43' 6.5 PRWAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
3.11isaac Hoidal43' 5 PR (2.0)WAStevensonMay 26WIAA 1B, 2B, 1A State Championship Meet (HS)
4.12Chase Blankenship41' 1.5WATeninoMar 17Rainier "Icebreaker" Invitational
5.11Seth Werly40' 6 PRWACastle RockMay 031A Trico League
6.12Cole Baysinger40' 1.75WAForksApr 26Evergreen Meet @ Forks
7.11Bryce Whipple39' 7WAMontesanoApr 14Grays Harbor County Meet
8.10James McAndie39' 4.5 PRWAStevensonMay 11Trico track and field championships
9.11Antonio Garcia39' 3.5WAHoquiamMay 171A District IV Championships
10.9Aydan Darst39' 1 PRWAMontesanoMay 11Evergreen 1A League Championship Sub-District
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.