Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Dorien Simon10.53 PR (.3)WALakesMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Jurrian Hering10.80 PR (.3)WAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Joseph Anderson11.14 PRWASpanaway LakeMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
4.11Mat Sacha11.15 PRWAPeninsulaMar 22Peninsula @ Timberline
11Ryan King11.15 PRWAGig HarborMar 30Gig Harbor @ Timberline
6.11Marquees Wade11.18WALakesMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
7.12James Palmer11.24 PRWAYelmMay 0454th Shaner Invitational
8.12Cody Roe11.26 PRWALakesApr 11Lakes vs Wilson
9.12Ethan Au11.28 PRWACapitalJun 02Washington State Multi Events Championship
10.11Troy Goodwin11.30 PRWASheltonMar 21SSC Capital @ Shelton
View full rankings...
200 Meters
1.11Dorien Simon21.50 PR (1.8)WALakesMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Jurrian Hering22.18 PRWAGig HarborMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.11Marquees Wade22.61 PRWALakesMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
4.10Kaerae Medina22.62 PRWALincolnMay 12PCL 3A Championships, Day 2
5.12Zion Archer22.77 PRWACentral KitsapApr 26SSC Central Kitsap @ Peninsula
6.12Cody Roe22.78 PRWALakesApr 19Bethel, Lakes, @ Bonney Lake
7.12Mark Kimball22.84WAGig HarborApr 26Emerald Ridge at Gig Harbor
11Marcus Williams Jr22.84 PRWALincolnMay 03Lincoln v Lakes
9.10Clayton Grady22.87 PRWACapitalMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
10.12Timothy Fisher22.89 PRWACapitalMay 0454th Shaner Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Peter Smith49.45 PRWAGig HarborMay 04Bellarmine @ Gig Harbor
2.12Boaz Gillespie49.78 PRWAStadiumMay 12PCL 3A Championships, Day 1
3.12Mark Kimball49.82 PRWAGig HarborMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
4.12Kellen Gregory50.28 PRWAGig HarborMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
5.12Ethan Au50.72 PRWACapitalJun 02Washington State Multi Events Championship
6.11Josiah Salazar-Fox51.09 PRWASheltonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
7.12Zach Willis51.26 PRWACapitalMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
8.11Amitri Allen51.31 PRWABonney LakeMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
9.12Cameron Levine51.45 PRWAWoodrow WilsonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
10.11Oliver Salmon51.92 PRWACapitalMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
View full rankings...
800 Meters
1.12Peter Smith1:51.65 PRWAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.9Samir Amin1:56.68 PRWANorth ThurstonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.12Cameron Levine1:58.44 PRWAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
4.11Zachary Franco1:58.73 PRWALakesMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
5.12James Mwaura1:59.46WALincolnMay 03Lincoln v Lakes
6.12Zach Willis1:59.59WACapitalMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.12Parker Stachler2:00.31 PRWAWoodrow WilsonMay 12PCL 3A Championships, Day 2
8.11Louis Gannon2:00.38 PRWACentral KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
9.10Brock Knowles2:01.01 PRWASheltonMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
10.10Jacob Barnert2:01.24 PRWAYelmMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
View full rankings...
1500 Meters
1.12James Mwaura3:55.04 PRWALincolnApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
2.11Bradley Peloquin3:59.57 PRWAGig HarborApr 14Oregon Relays
3.11William Johnson4:20.42 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
4.10Brock Knowles4:41.44 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
5.11John Gerchak4:42.81 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
6.12Ethan Au4:44.65 PRWACapitalJun 02Washington State Multi Events Championship
7.10Sirius James5:03.09 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
8.10AJ Boothe5:04.14 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
9.9Xavier Martin5:14.86 PRWASheltonMar 16Mason County Jamboree
10.10Ryan Wiles5:18.21WASheltonMar 16Mason County Jamboree
View full rankings...
1600 Meters
1.12James Mwaura4:08.52 PRWALincolnMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Peter Smith4:13.02 PRWAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Bradley Peloquin4:14.55 PRWAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.12Parker Stachler4:22.52 PRWAWoodrow WilsonMay 12PCL 3A Championships, Day 1
5.9Samir Amin4:24.47 PRWANorth ThurstonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.12Andrew Simon4:25.26 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
7.11William Johnson4:25.52 PRWASheltonMay 0454th Shaner Invitational
8.9Bryce Cerkowniak4:27.26 PRWAYelmApr 21Viking Classic
9.12Finlay Adamson4:29.68 PRWAGig HarborMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
10.12Cameron Wenman4:30.72 PRWAPeninsulaMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
View full rankings...
3000 Meters
1.12James Mwaura8:21.80 PRWALincolnApr 07Arcadia Invitational
2.11Bradley Peloquin8:35.11 PRWAGig HarborApr 14Oregon Relays
View full rankings...
3200 Meters
1.12James Mwaura8:46.87 PRWALincolnMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Bradley Peloquin9:04.91 PRWAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Parker Stachler9:22.00 PRWAWoodrow WilsonApr 28Bill Harris Invitational
4.11Zach Marien9:38.58 PRWAStadiumMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
5.9Bryce Cerkowniak9:39.30 PRWAYelmMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
6.11William Johnson9:39.64 PRWASheltonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
7.12Joshua Geiser9:41.16 PRWACentral KitsapApr 147th Annual Add It Up Invite
8.12Andrew Simon9:49.16 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
9.12Finlay Adamson9:51.16 PRWAGig HarborMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
10.12Cameron Wenman9:52.29 PRWAPeninsulaMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Jurrian Hering14.21 PR (1.1)WAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12David Njeri14.30 PRWAWoodrow WilsonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
3.11Marcus Williams Jr14.57 PR (1.1)WALincolnMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Kaden Ackerman15.03 PRWABethelMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
11Taggert Hudson15.03 PRWAGig HarborMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
6.11Burke Griffin15.10 PRWAPeninsulaMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
7.11Derrick Platt15.15 PRWAYelmMay 0454th Shaner Invitational
8.12John Gerhard15.61 PRWACapitalMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
9.10Jude Endsley15.86 PRWAPeninsulaMar 31Decatur Frosh/Soph Invite
10.12Tanner McKinney15.88 PRWAPeninsulaMar 29SSC Capital @ Peninsula
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Marcus Williams Jr38.04 PRWALincolnMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
2.12David Njeri38.77WAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.10Jude Endsley39.67 PRWAPeninsulaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Derrick Platt40.24 PRWAYelmMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
5.12Danavion Holmes40.72 PRWAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
6.12Tanner McKinney41.69 PRWAPeninsulaApr 26SSC Central Kitsap @ Peninsula
7.11Burke Griffin42.16WAPeninsulaApr 11SSC Yelm @ Peninsula
8.9Josh Samson42.50 PRWANorth ThurstonMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
9.12Machiah Lee42.61 PRWABethelApr 19Bethel, Lakes, @ Bonney Lake
10.11Jacob Holtzclaw42.64 PRWAPeninsulaApr 11SSC Yelm @ Peninsula
11Jalanta Thomas42.64 PRWABethelApr 19Bethel, Lakes, @ Bonney Lake
View full rankings...
4x100 Relay
1.Alex Dangtuw
Marquees Wade
Cody Roe
Dorien Simon
41.68WALakesMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Ryan King
Jurrian Hering
Taggert Hudson
Kellen Gregory
42.58WAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.Oliver Salmon
Clayton Grady
Ryan Guscott
Timothy Fisher
43.74WACapitalMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.Ethan Carpenter-Sustek
Alex Morris
Carson Amendt
James Palmer
43.78WAYelmMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
5.Alan Jackson
Armoni Bashay
Marcus Williams Jr
Maleki Forrest
43.87WALincolnMay 12PCL 3A Championships, Day 1
6.Zion Archer
Alexander Refilong
Dominic Telemaque
Joshua Willis
44.08WACentral KitsapApr 26SSC Central Kitsap @ Peninsula
7.Jacob McLaughlin
Payden Montgomery
Camron Rogers
Boaz Gillespie
44.20WAStadiumApr 26Lakes vs Stadium
8.Noah Cunningham
Jamarcus Graham
Brennan Messer
Michael Barnes
44.59WATimberlineMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
9.Michael Foreman
Burke Griffin
Mat Sacha
Tanner McKinney
45.05WAPeninsulaMar 22Peninsula @ Timberline
10.Jaiden Fulton
Oudhom Fulton
Amitri Allen
Marcus Trent
45.13WABonney LakeMay 12PCL 3A Championships, Day 1
View full rankings...
4x400 Relay
1.Kellen Gregory
Peter Smith
Ian Steuk
Mark Kimball
3:19.24WAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Ethan Au
Oliver Salmon
Zach Willis
Timothy Fisher
3:24.60WACapitalMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.Jacob McLaughlin
Kieran Chen-Johnson
Daniel Torres
Boaz Gillespie
3:27.24WAStadiumMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
4.Isiah Daniels
Junie Guzman
Marcus Williams Jr
James Mwaura
3:29.11WALincolnMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
5.Colin Braaten
Joseph Lopez
Dorien Simon
Zachary Franco
3:30.89WALakesMay 12PCL 3A Championships, Day 2
6.Cameron Levine
Emmanuel Croskey
Aidan Levine
Danavion Holmes
3:31.04WAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
7.Ethan Carpenter-Sustek
Carson Amendt
Jacob Barnert
Max McGlothlen
3:31.80WAYelmMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
8.Amitri Allen
Cayan Dibble
Oudhom Fulton
Marcus Trent
3:32.44WABonney LakeMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
9.Zachary Green
Jacob Kirschbaum
Seth Tower
Zion Archer
3:34.19WACentral KitsapMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
10.Will Wright
Reese Hoeksema
Tyler Wood
Jude Endsley
3:36.62WAPeninsulaMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Josiah Vaiolo55' 1.25 PRWAWoodrow WilsonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.10Samuel Peacock54' 1 PRWAGig HarborMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.12Rock Gray53' 7 PRWASpanaway LakeMar 29Spanaway Lake @ Wilson
4.10Jackson Gibbon50' 1 PRWABonney LakeMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
5.12Carl Brooks III49' 7.5 PRWAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
6.10Ezekiel Sousou47' 0 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
7.10Brenden Rivera46' 10 PRWAGig HarborMay 04Bellarmine @ Gig Harbor
8.12Devin Kostelecky46' 7.5 PRWALakesMar 10Sumner/Bonney Lake Jamboree
9.10William Lafaele44' 6.75 PRWATimberlineMay 0454th Shaner Invitational
10.12Cameren Jackson43' 8 PRWAMt TahomaMay 12PCL 3A Championships, Day 2
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Carl Brooks III168' 3 PRWAWoodrow WilsonMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
2.10Jackson Gibbon154' 5 PRWABonney LakeMar 14Spanaway Lake vs Bonney Lake
3.10Mason Hyde146' 6 PRWAPeninsulaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.12Josiah Vaiolo145' 3 PRWAWoodrow WilsonApr 26Bethel vs. Wilson @ Wilson
5.11Elliot Clary144' 5 PRWAYelmMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
6.12Elliot Gegen142' 2WACapitalApr 20SSC - CK, NT @Capital
7.10Ezekiel Sousou139' 8 PRWACentral KitsapApr 21Lil'Norway Invitational
8.12Eliud Kariuki139' 0 PRWAWoodrow WilsonMay 12PCL 3A Championships, Day 1
9.9Kyle McGregor134' 0 PRWASheltonMay 0454th Shaner Invitational
10.11Maleki Forrest131' 7 PRWALincolnMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Rock Gray175' 6WASpanaway LakeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Cody Hall167' 6WASheltonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
3.12Ryan Baerg166' 0 PRWAGig HarborMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.12Carl Brooks III163' 1 PRWAWoodrow WilsonMar 21Stadium, Wilson, Bonney Lake
5.12Levi Kroll159' 11 PRWAPeninsulaMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
6.12Ethan Au154' 2.5 PRWACapitalJun 02Washington State Multi Events Championship
7.12Chase Vandiver153' 2 PRWACapitalMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
8.12Zachary Panui152' 9 PRWALakesMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
9.11Chayton Miller150' 4 PRWAYelmMay 0454th Shaner Invitational
10.11Alan Fischer147' 10 PRWALakesMay 03Lincoln v Lakes
View full rankings...
High Jump
1.11Mykel Campbell6' 5 PRWALincolnApr 18Mt Tahoma,Wilson,Lincoln @ Mount Tahoma
10Seth Tower6' 5 PRWACentral KitsapMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
12Donovan Fenwick6' 5 PRWANorth ThurstonApr 25Timberline @ North Thurston
4.12Christian Chance6' 4 PRWALakesApr 19Bethel, Lakes, @ Bonney Lake
12John Gerhard6' 4 PRWACapitalApr 20SSC - CK, NT @Capital
6.10Braxton Porter6' 2 PRWAGig HarborMar 16Gig Harbor Jamboree
7.12Skyler Johnson6' 0 PRWASheltonMar 21SSC Capital @ Shelton
12Tanner McKinney6' 0 PRWAPeninsulaMar 22Peninsula @ Timberline
10Colby Wilson6' 0 PRWACapitalApr 20SSC - CK, NT @Capital
11Javon Gray6' 0 PRWALincolnMar 24The Curtis Viking Relay Championships
View full rankings...
Pole Vault
1.10Nicholas Bartling14' 7 PRWALakesMay 12PCL 3A Championships, Day 1
2.12Ethan Au14' 0 PRWACapitalMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Ian Murphy13' 6 PRWAGig HarborMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
12Antonio Valladares13' 6 PRWAGig HarborMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
10Colby Wilson13' 6 PRWACapitalMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
6.12Jordan Bickford13' 0 PRWASpanaway LakeMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
7.12Nathan Mathis12' 6 PRWAYelmMar 22North Thurston at Yelm
10Dylan Lawrence12' 6 PRWAYelmMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
9.12Carter Bowers12' 0 PRWACapitalMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
12Cody Davis12' 0 PRWAWoodrow WilsonMay 12PCL 3A Championships, Day 1
12Vu Le12' 0 PRWALincolnMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
12Xavier Nunez12' 0 PRWATimberlineMar 30Gig Harbor @ Timberline
View full rankings...
Long Jump
1.17-18David Njeri22' 11.5 PR (.2)WAFlying AJsJun 24USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Championships
2.12Cody Roe22' 2.25 PRWALakesApr 28Shoreline Invitational (COED)
3.12Donovan Fenwick22' 0.5 PRWANorth ThurstonApr 13Wolf Pack Invite
4.12Donovan Henderson22' 0 PRWABonney LakeMar 24Kent-Meridian Invitational
5.12Zion Archer21' 10.25 PRWACentral KitsapMay 17WCD/SWD 3A District Meet, Day 1
6.12Markell Carter21' 7.5 PRWAWoodrow WilsonApr 18Mt Tahoma,Wilson,Lincoln @ Mount Tahoma
7.12Timothy Fisher21' 7WACapitalMay 0454th Shaner Invitational
8.11Jamarcus Graham21' 6.75 PRWATimberlineMay 0454th Shaner Invitational
9.11Mykel Campbell21' 3.5 PRWALincolnApr 18Mt Tahoma,Wilson,Lincoln @ Mount Tahoma
10.12Tanner McKinney20' 11 PRWAPeninsulaApr 2858th Shelton Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.12David Njeri47' 2.5WAWoodrow WilsonMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
2.12Donovan Henderson46' 4 PRWABonney LakeMay 12PCL 3A Championships, Day 2
3.12Zion Archer46' 3.75 PRWACentral KitsapMay 10South Sound Conference Championships - Day 1
4.11Jamarcus Graham44' 1.5 PRWATimberlineMay 0454th Shaner Invitational
5.11Mykel Campbell43' 5.75 PRWALincolnMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
6.12Alex Dangtuw43' 3WALakesApr 11Lakes vs Wilson
7.12Christian Chance43' 1.75 PRWALakesApr 147th Annual Add It Up Invite
8.11Alexander Refilong42' 10.25 PRWACentral KitsapMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
9.12Markell Carter42' 9 PRWAWoodrow WilsonApr 26Bethel vs. Wilson @ Wilson
10.11Javon Gray41' 7.25 PRWALincolnMay 19WCD/SWD 3A District Meet, Day 2
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.