Mens

100 MetersCompare top 10
1.10Anthony Frazier10.78WAFederal WayApr 26Auburn Riverside @ Federal Way
2.12D'Angelo Biggs10.79PRWAGraham-KapowsinMay 174A WCD III Championships
12Solomon Hines10.79PRWAKentridgeApr 26Kentridge @ Auburn Mountainview
4.12Micah Kinnunen10.82PRWAHockinsonMay 10GSHL Sub District Track and Field Meet
5.12Cameron Willey10.90PRWAWest Valley (Yakima)May 17CBBN Districts - Day 1
12Taj Moffett10.90WACurtisMay 174A WCD III Championships
7.12Jaden Robinson10.92WAAuburn RiversideApr 26Auburn Riverside @ Federal Way
8.11Treyvon Davis10.94PRWAFederal WayApr 26Auburn Riverside @ Federal Way
9.12Daniel Arias10.97PRWAHenry JacksonApr 26Glacier Peak at Jackson
10.11Imari Hurte10.98 (1.8)WARogers (Puyallup)Apr 14Oregon Relays
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Solomon Hines21.65 (.5)PRWAKentridgeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Micah Kinnunen21.84 (2.3)PRWAHockinsonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Jaden Robinson21.89 (.5)WAAuburn RiversideMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.11Marlon Jones21.99 (.5)PRWACurtisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12D'Angelo Biggs22.01PRWAGraham-KapowsinMay 174A WCD III Championships
6.10Anthony Frazier22.02PRWAFederal WayMay 02FW All-City
7.12Kasai Childress22.09PRWAGraham-KapowsinMay 12SPSL 4A Championships, Day 2
8.12Jack Thomas22.13PRWASkyviewMay 10GSHL 3A/4A District Track and Field Meet
9.11Marcus Eubanks22.15WAFederal WayMay 174A WCD III Championships
10.11Blake Deringer22.18 (1.5)WACamasMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Daniel Arias49.02WAHenry JacksonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Chase Suting49.65PRWAOlympiaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.10Daniel Gaik49.66WAKentwoodMay 174A WCD III Championships
12Jaden Robinson49.66PRWAAuburn RiversideMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12Seth Joiner49.87PRWACurtisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.11Ryan Cibart49.99PRWAHeritageMay 10GSHL 3A/4A District Track and Field Meet
7.12Jack Thomas50.03PRWASkyviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.12Caleb Mattox50.14PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.10Jake Hallesy50.23WALewis and ClarkMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.12Ryan Witters50.28PRWABothellApr 18North Creek @ Bothell
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Daniel Maton1:50.79PRUnattachedJun 17USATF Junior Outdoor Championships
2.12Luke George1:51.01PRWAIssaquahMay 03Issaquah @ Inglemoor
3.11Ryan Cibart1:52.42PRWAHeritageMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.12Spencer Fischer1:53.24PRWABellarmine PrepMay 04Bellarmine @ Gig Harbor
5.12Nicholas Mullineux Perrault1:53.31PRWAGlacier PeakMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.10Brian Martinez1:54.18WATahomaMay 174A WCD III Championships
7.12Isaiah Funston1:54.71PRWAMonroeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.12Carson Porter-Keese1:55.04PRWAAuburn MountainviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
9.11Luke Houser1:55.53WAWoodinvilleApr 26Woodinville @ Mount Si
10.10Matthew Bruneel1:56.18PRWATahomaMay 174A WCD III Championships
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.11Daniel Maton3:50.07PRUnattachedJun 10Portland Track Festival High Performance
2.11Joe Waskom3:54.10PRWAMt SiApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3.12Luke George3:54.70PRWAIssaquahApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
4.12Spencer Fischer3:58.80PRWABellarmine PrepApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
5.12Nate Pendleton4:00.99PRWAEastlakeApr 07Arcadia Invitational
6.11Ryan Cibart4:01.07PRWAHeritageApr 21Wilsonville Invitational
7.10Brian Martinez4:02.04WATahomaApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
8.12Dawson Besst4:03.56WATahomaApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
9.10Jonas Price4:03.98WAEisenhowerApr 07Arcadia Invitational
10.11Josh Oie4:08.45PRWABellarmine PrepApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Luke George4:06.09PRWAIssaquahMay 11Kingco Championships
2.11Daniel Maton4:07.50WACamasMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Luke Houser4:10.24WAWoodinvilleMay 11Kingco Championships
4.11Joe Waskom4:13.13WAMt SiMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.11Riley McDowell4:15.37WAGlacier PeakMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.11Riley Moore4:15.73PRWARichlandMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.10Jonas Price4:15.96WAEisenhowerMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.10Brian Martinez4:16.16WATahomaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
9.12Dawson Besst4:16.22PRWATahomaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
10.11Ryan Kline4:18.28WACentral ValleyApr 28Shoreline Invitational (COED)
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.11Joe Waskom8:27.35WAMt SiApr 07Arcadia Invitational
2.12David Connell8:43.14PRWACamasApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
3.12Nate Pendleton8:44.15PRWAEastlakeApr 14Oregon Relays
4.11Riley Moore8:52.14PRWARichlandApr 14Oregon Relays
5.10Spencer Twyman8:52.79WACamasApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
6.11LJ Floyd8:53.56PRWACamasApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
7.11Ben Sherman8:54.02PRWABellarmine PrepApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
8.10Ethan Martin8:55.49WATahomaApr 27Nike/Jesuit Twilight Relays
9.11Zach Grams9:04.85PRWASouth KitsapApr 14Oregon Relays
10.11Kane Borgal9:16.70PRWAHenry JacksonApr 14Oregon Relays
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Joe Waskom8:57.66WAMt SiMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Luke Houser9:02.48WAWoodinvilleApr 28Shoreline Invitational (COED)
3.11Riley McDowell9:08.33PRWAGlacier PeakApr 28Shoreline Invitational (COED)
4.11Joseph Skoog9:10.05PRWAHenry JacksonMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
5.10Jonas Price9:12.22WAEisenhowerApr 28Shoreline Invitational (COED)
6.11Ryan Kline9:12.86WACentral ValleyMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.12Spencer Fischer9:14.25PRWABellarmine PrepApr 21Mount Si Invitational
8.12Gabe Romney9:16.17PRWACentral ValleyMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.11Caleb Olson9:16.82WAHanfordMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.12David Connell9:17.03PRWACamasMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Taylor Murchison14.34PRWARogers (Puyallup)May 12SPSL 4A Championships, Day 2
2.12Germain Barnes14.38 (2.4)PRWAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Koby Okezie14.47PRWATodd BeamerMay 09NPSL Day 1
4.15-16Deyondre Davis14.49 (.8)WAThriller Track & FieldJul 29USATF Hershey National Junior Olympic Championships
5.11Jared McAlvey14.61WAWalla WallaApr 18MCC #2 - Kennewick, Hanford @ WW
6.12Joseph Heitman14.69 (2.4)WAMeadMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.12Da'Vicious Wilson14.85 (2.4)PRWABothellMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.11Beau Franklin15.02WAHanfordMay 03MCC #4 Chiawana/Hanford @ Southridge
9.10Donovan Clark15.03PRWASumnerMay 03Bonney Lake vs Sumner
10.12Alex McGeachy15.06PRWAKent MeridianMay 174A WCD III Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Germain Barnes37.79WAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Koby Okezie38.30PRWATodd BeamerMay 174A WCD III Championships
3.12Alex McGeachy38.32PRWAKent MeridianMay 174A WCD III Championships
4.12Taylor Murchison38.51PRWARogers (Puyallup)May 12SPSL 4A Championships, Day 2
5.12Matthew Howard38.60PRWABothellMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.10Deyondre Davis38.66WASouth KitsapMay 12SPSL 4A Championships, Day 2
7.11Jared McAlvey38.76WAWalla WallaMar 29MCC #1 - Pasco, WW @ Chiawana
8.11Maxwell Nelson39.22PRWACascade (Everett)May 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
9.11Marcus Eubanks39.28WAFederal WayMay 174A WCD III Championships
10.12Grant Hannan39.63PRWACentral ValleyMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Eric Jones
Anthony Frazier
Treyvon Davis
Marcus Eubanks
41.90WAFederal WayMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Marlon Jones
Sabian Bryant
Seth Joiner
Taj Moffett
42.10WACurtisMay 11SPSL Championships, Day 1
3.Bill Benjamin
Christopher Penn
Jeremiah Penn
Talan Alfrey
42.39WAAuburn MountainviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.Nathan Peak
Doyal Bolin
Caleb Barrera
Solomon Hines
42.40WAKentridgeMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.Deontrae Stoudemire
Donovan Clark
Derek Lee
Tre Weed
42.59WASumnerMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.Robert Tensley jr
Christopher Homen
Shamrock Campbell
Michael Ervin
42.91WAJoel FerrisMay 11GSL Varsity 3A/4A Championships @SFCC
7.Isaiah Abdul
Zachary Terry
William Sun
Blake Deringer
42.93WACamasMay 10GSHL 3A/4A District Track and Field Meet
8.Marvell Cooks Jr
Germain Barnes
Teddy Hunter
Sisay West
43.01WAChiawanaApr 26MCC #3 Chiawana, Kennewick@Kamiakin
9.Matthew Walker
Santrel McClusky
Kasai Childress
D'Angelo Biggs
43.03WAGraham-KapowsinApr 2858th Shelton Invitational
10.Anthony Hutchinson
Skyler Reyna
Cameron Mefford
Sergio Pelayo
43.04WALake StevensMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Benny Alferness
Sisay West
Teddy Hunter
Cameron Breier
3:20.97WAChiawanaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.Sam Sievertsen
Javon Handcox
Henry Farnum
Jared Mcalvey
3:22.06WAWalla WallaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.Badradin Mohamed
Preston O'Neil
Shamrock Campbell
Michael Ervin
3:22.17WAJoel FerrisMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
4.Ryder Locknane
Ryan Witters
Brandon Simmons
Matthew Howard
3:23.39WABothellMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.Camren Ary
Sabian Bryant
Marlon Jones
Seth Joiner
3:24.45WACurtisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.Mason Gross
Bryce Leighton
William Schultz
Daniel Maton
3:24.51WACamasMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.Thaddeus Newman
Blake Braaten
Jacob Schmidt
Ki Thomas
3:24.73WALake StevensMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.Garrett White
Nick Rodgers
Dil Thiagarajan
Luke George
3:24.74WAIssaquahMay 11Kingco Championships
9.Connor Flynn
Lucas Robert
Bradley Wilson
Daniel Arias
3:24.81WAHenry JacksonMay 183A/4A NW District 1 Championships - Day 2
10.Kyle Bare
Justin Southard
Ammon Garrison
Ryan Cibart
3:24.96WAHeritageMay 174A WCD III Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Joey Jensen57' 8.25PRWAIssaquahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Daniel Carrillo54' 5WAMt VernonMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.11Mason Ahlemeyer53' 4WASkylineMay 03Mt. SI @ Skyline
4.11Patrick Utschinski52' 10.25WAWalla WallaApr 21Blue Devil Legends Invite
5.12Correy Quinn52' 7PRWACentral ValleyMay 03GSL4 Var GonzagaPrep, CentralValley, ShadlePark
6.12Kaivah Misaalefua51' 5.5PRWAFederal WayMay 03FW All-City Day 2 Field Events
7.12Josh Wiser50' 9PRWALake StevensMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.10Jonah Mains50' 2.5WAEmerald RidgeMay 12SPSL 4A Championships, Day 2
9.12Jacob Kludsikofsky49' 10PRWAAuburnApr 28Shoreline Invitational (COED)
10.12Braden Johnson49' 6PRWAEastmontMay 19CBBN Districts - Day 2
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Joey Jensen190' 5PRWAIssaquahMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.11Omar Young176' 0WAAuburnApr 26Auburn @ Kent-Meridian
3.11Patrick Utschinski172' 9WAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
4.12Connery McLaughlin171' 3PRWAEnumclawMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
5.12Chris Bishop164' 0PRWAWenatcheeMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
6.12Zion Faaopega159' 5PRWAUnionMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
7.12Matthew Stark159' 2PRWAKamiakMay 03Shoreline vs. Mukilteo @ Shoreline Stadium
8.12Triston Kelley155' 3PRWACentral ValleyMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.12Kolei O'Reilly155' 2PRWAChiawanaMay 03MCC #4 Chiawana/Hanford @ Southridge
10.12Elbert Johnson IV153' 9.5WAGlacier PeakApr 19Glacier Peak vs Monroe
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Connery McLaughlin199' 11WAEnumclawMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Josh Farr195' 8PRWAMeadMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
3.10Gabriel Shouman189' 5WATahomaMar 29Kentlake @ Tahoma
4.12Chase Chandler188' 0PRWABellarmine PrepMay 174A WCD III Championships
5.11Jahmal Mangarero186' 2WAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.12Jax Lee181' 9PRWARichlandMar 24Ray Cross Invitational
7.12Caleb Chapman180' 7.75PRWARichlandApr 14Oregon Relays
8.12Vincent Walsh179' 5PRWAHanfordMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
9.12Tyler Fishback179' 1PRWARichlandMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.12Elijah Hammer176' 9PRWAJoel FerrisMay 03GSL4 Var NorthCentral, Ferris, Mead, MtSpokane
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Tyler Cronk7' 3PRWAKentridgeApr 14Pasco Invitational
2.12Michael Ervin6' 7PRWAJoel FerrisMar 17Dolphin/West Valley Invite
3.10Mason Eacker-Rude6' 5PRWAWalla WallaMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Jesus De La Torre-Aguilar6' 5WAA.C. DavisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Connor Woodward6' 5PRWAHanfordMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Logan Simpson6' 5PRWARichlandApr 26MCC League Walla vs RHS @Southridge
12Ethan Gould6' 5WASkyviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.11Drew Reyes6' 4PRWAEisenhowerMay 03CBBN #3 Moses Lake, Davis, Eisenhower @ Wenatchee
11Ethan Talley-Washam6' 4PRWASumnerApr 18Emerald Ridge @ Sumner
12Pierce Christensen6' 4WAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
10Josh Allen6' 4PRWAMeadApr 12GSL1 Var Lewis&Clark, CentralValley, Mead
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.11Bowman Starr15' 0WAEastlakeMar 15Skyline Jamboree
11Zachary Klobutcher15' 0WATahomaMar 31Liberty Invite
3.11Kacey Provo14' 9WAAuburn MountainviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
11Kyle Mumma14' 9WANorth CreekApr 26Issaquah, North Creek @ Eastlake
5.12Chad Simonson14' 6PRWAGraham-KapowsinMay 174A WCD III Championships
12Losha Schroeder14' 6PRWAEastmontApr 19CBBN #1 Wenatchee, West Valley, Moses Lake @ Eastmont
12Isaiah Whitman14' 6PRWAMeadMar 28Pre-Season Mead, Gonzaga Prep, East Valley
8.11Logan Hendel14' 1WARichlandMay 03MCC #4 Kennewick, Richland @ Pasco
9.12Benjamin Parsons14' 0PRWAA.C. DavisMay 19CBBN Districts - Day 2
10Elijah Ruiz14' 0PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10Connor Twiss14' 0PRWASouth KitsapMay 11SPSL Championships, Day 1
12Kyle Bradley14' 0PRWAPascoApr 18MCC #2 Pasco, Southridge @ Kamiakin
11Ryan Thoma14' 0WASouth KitsapMay 04South Kitsap @ Central Kitsap
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Da'Vicious Wilson23' 7.75 (1.4)PRWABothellMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Taj Moffett23' 3PRWACurtisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
3.12Tyler Cronk23' 1.5PRWAKentridgeMay 09NPSL Day 1
4.17-18Carson Christensen22' 11.5PRWATahoma Track ClubJul 08USATF Region 13 Junior Olympic Championships
5.12Talan Alfrey22' 10.25PRWAAuburn MountainviewMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
6.12Robert Say22' 8PRWATahomaMay 09NPSL Day 1
7.12Cody Laxson22' 6.75PRWAUnionMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
8.15-16Weslie Tran22' 5.25PRWAEvergreen StormJun 03Portland Track Festival Youth Meet
9.12Jackson Henry22' 4PRWAChiawanaMay 19District 8 (GSL+MCC) 3A/4A Championships @SFCC
10.12Anthony Hutchinson22' 2.75WALake StevensMay 163A/4A NW District 1 Championships - Day 1
12Shamrock Campbell22' 2.75 (1.5)PRWAJoel FerrisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Shamrock Campbell48' 3PRWAJoel FerrisMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
2.12Da'Vicious Wilson47' 2PRWABothellMay 11Kingco Championships
3.12Robert Say47' 1.75PRWATahomaApr 14Pasco Invitational
4.12Cody Laxson46' 6PRWAUnionMay 174A WCD III Championships
5.12Jeremiah Duckworth46' 3PRWAThomas JeffersonMay 174A WCD III Championships
6.12Elijah Hammer46' 0PRWAJoel FerrisApr 19GSL2 Var Ferris, NorthCentral, University, CentralValley
7.10David Davydenko45' 11WASumnerMay 26WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS
12Willie Tran45' 11PRWAUnionMay 174A WCD III Championships
9.10Dion Lee45' 3WAChiawanaApr 14Pasco Invitational
12Damian Mercado45' 3PRWATahomaMay 174A WCD III Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.